Čtvrtek , 18. 08. 2022

Helena

Práce v den, kdy je státní svátek. Na co všechno máte nárok

Práva a povinnosti plynoucí z práce ve státní svátek jsou pro mnoho zaměstnanců, ale i zaměstnavatelů stále velkou neznámou. Jak je to s prací ve svátek? Co když je směna přes půlnoc nebo je někdo zaměstnaný na dohodu? Doplňte si informace.
prace ve statni svatek
Zdroj: 123RF.com
  1. května je státní svátek.  Státní svátek by měl pro většinu zaměstnanců znamenat automaticky volno, podle zákoníku práce tzv. dny pracovního klidu. Platí však výjimky, pokud pracujete v oblasti kultury, sportu, dopravy, zdravotnictví, jako prodavač či prodavačka v obchodě nebo ve firmě s nepřetržitým provozem a podobně.

Obchody

Otevírací dobu obchodů rozlohou větších než 200 m2 během některých svátků omezuje zákon. Zavřeno musí zůstat 1. ledna, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Omezen provoz by měl být 24. prosince, kdy smí být otevřeno pouze do 12 hodin.

Práce ve státní svátek

Pokud jako zaměstnanec pracujete ve svátek, náleží vám mzda a nárok na náhradní volno v rozsahu práce, která byla vykonána ve svátek. Podle zákoníku práce je volno nadřazené penězům. Tedy, pokud zaměstnanec pracuje ve svátek, zaměstnavatel mu nejprve musí nabídnout možnost náhradního volna, až druhou možností je příplatek.

Náhradní volno a kdy ho čerpat

Náhradní volno zaměstnavatel musí poskytnout nejpozději do tří měsíců. Pokud tak neučiní, máte automaticky nárok na příplatek. Příplatek se rovná minimálně 100 % průměrného denního platu/mzdy. Například, při hodinové mzdě 100 Kč, máte za práci ve státní svátek nárok na 200 Kč.

Zaměstnanec se také může se hned na začátku zaměstnavatelem dohodnout na poskytnutí příplatku ke mzdě namísto náhradního volna. S tím však musí obě strany souhlasit. Jestliže státní svátek připadne na běžný pracovní den, tedy den, kdy by do práce za normálních okolností zaměstnanec šel, náleží zaměstnanci volno a náhrada mzdy ve výši 100 % průměrného denního platu/mzdy. Tyto volné dny není nutné nadpracovat.

Směna přes půlnoc

Pokud se jedná o nepřetržitý provoz, státní svátek nezačíná půlnocí, ale nástupem zaměstnanců, kteří v den pracovního klidu nastupují do směny jako první. Státní svátek tedy může začít například v 6 hodin ráno příchodem ranní směny a bude běžet následujících 24 hodin.

K TÉMATUJak poznáte kvalitní kávu?

„Pokud tedy zaměstnanec začíná svou směnu ve 22:00 běžného dne a pracuje do 6:00 dne, na který připadl státní svátek, nárok na příplatek za tento svátek nemá, protože začátek státního svátku je určen na 6 hodinu ranní v den svátku. Naopak směna, která v den svátku přijde ve 22:00 a končí v 6:00, tedy reálně pracovala pouze 2 hodiny státního svátku, má nárok na příplatek za celou směnu,“ vysvětluje právník Mgr. Petr Novák, Vaše nároky.cz.

DPP a DPČ Při práci na DPP nebo DPČ zaměstnanci nenáleží žádný příplatek za práci ve státní svátek, pokud tomu v dohodě není sjednáno jinak. Nařízení práce ve státní svátek Práci ve státní svátek lze zaměstnavatelem nařídit jen ve výjimečných a opodstatněných případech. Jedná se zejména o naléhavé opravy, vykládací a nakládací práce, inventury nebo práce při živelných katastrofách.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Být lepší verzí sebe samých. Snažíme se o to každý den. A když se o to nesnažíme my, chtějí to po nás druzí. V současné době jsou na nás kladené obrovské nároky, během nichž jsme vystavováni nesmírnému tlaku. Co kdybychom vám ale řekli, že každá životní situace se dá zvládnout s nadhledem a lehkostí. Jen potřebujete člověka, který vás pošťouchne tím správným směrem.
Trápí vás akné? Dělají se vám pupínky, různé vyrážky a vás už to přestává bavit? Možná jste zkoušeli plno mastiček, plno čistících přípravků, ale i tak se vám potíže s pletí stále vrací! Jak vyřešit akné jednou provždy? Dá se to vůbec? Rovnou vám řeknu, že ano! A nyní vám prozradím, jak na to.
Zásnuby jsou neopakovatelným a silným životním okamžikem. Jistě víte, že my ženy jej většinou prožíváme mnohem intenzivněji a zásnubní prstýnek jen tak z prstu nesundáme. I když každá máme jiný vkus, někdy se rády řídíme i trendy. Z čeho si budete moci vybrat nadcházející sezónu?
Žraloci. Pro někoho jsou to velmi obávaní mořští tvorové, pro jiné fascinující živočichové, které by bylo úžasné více probádat a ochraňovat. Do podvědomí většiny z nás se žraloci, jakožto krvelačné bestie, zapsali předně Spielbergovým filmem Čelisti. Zároveň v posledních měsících a letech se stále dočítáme a doslýcháme o smrtelných útocích na lidi v destinacích, ve kterých bychom to zrovna nečekali.
Vlastnoručně vyrobené vánoční dekorace mají hned několik pozitiv. Budou jedinečné a originální, přizpůsobíte je dokonale svým představám a navíc ušetříte. K tomu všemu budete mít z jejich tvorby skvělý pocit, obzvlášť v případě, že vám je pochválí nějaká návštěva. Inspirujte se nějakým nápadem!

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek