Pondělí , 11. 12. 2023

Dana

Exotické druhy ovoce: jak a které prospívají našemu zdraví?

Pulty obchodů během zimních měsíců plní exotické ovoce nejrůznějších druhů. Vánoční svátky klepou na dveře a touha po plné štědrovečerní tabuli, ze které je neustále co ujídat, se o to víc násobí. Ta touha bude ostatně silnější než peněženka, která brzy na to zapláče. V případě ovoce se však nezdráhejte, protože řada z rozličných exotických druhů je zdraví velmi prospěšná a co důležitějšího si přát o Vánocích než zdraví.
ovoce
Vitamíny a minerály. Kdy víc si dopřát jejich nálož než právě v zimě. (foto: 123rf.com)

21. 12. 2021

Exotické druhy ovoce jsou poměrně netradiční, i když mnohé z nich již považujeme za naše stálice, které z nabídky supermarketů nezmizí v žádné části roku. Tudíž je o to příhodnější, abychom se na některé z těchto zaoceánských sladkostí podívali zblízka.

Asijské liči uleví od kašle i žaludečních vředů 

Pravděpodobně nejmenší exotické ovoce, které z obchodů známe, je liči. A tím náš seznam otevřeme. Liči je asijský pamlsek, který se někde považuje za ovoce, jinde zase za druh oříšku. Důvodem je především chuť této zdravé dobroty.  

I když se liči konzumuje v čerstvé podobě, také se z něj připravuje sirup. Vždy se však odstraňuje nehezká vroubkatá slupka a zbytek (až na pecku) se konzumuje. Nikdy nedochází k tepelné úpravě ovoce ani k jeho vaření, tím by došlo k narušení všeho, co s sebou liči přináší. 

Je to velmi malé ovoce, ale o to víc zdraví prospěšné. Používá se jak proti kašli, tak při léčbě žaludečních vředů (a to by se po Vánocích mohlo obzvlášť hodit). Ze slupek, které se jinak nekonzumují a vyhodí, lze dokonce připravit i čaj. Ten pak ulevuje od nepříjemných průjmů.

Maracuja na nervy 

Maracuja také patří mezi exotické ovoce. Má mnoho druhů, ale u nás se setkáme jen s minimem. Přesto se z ní začíná stávat celoroční záležitost, podobně jako v případě banánů. A je to ostatně dobře, vitamíny nadupaného ovoce není nikdy dost.

U nás se jí také říká mučenka. Její kořeny sahají až do daleké Austrálie nebo na Floridu. Pěstuje se ostatně i v Brazílii, Africe nebo na Madeiře. Je pro ni typická šťavnatá dužina, kterou uvnitř doplňuje velká spousta semínek.

Ať už ji přidáte do dezertů nebo ji budete jíst jen tak u vánočních pohádek, uklidní vaše nervy, a to díky velkému množství vitamínů skupiny B, hořčíku a vápníku.

K TÉMATU  Hit posledních let: Handmade kosmetika. Má však své výhody i nevýhody

Pomelo nejen proti kocovině 

Opomenout nelze ani citrusy. Exotické ovoce na nás číhá připravené ke konzumaci. Mezi ním poměrné velké a šťavnaté pomelo. Říká se o něm, že zahání kocovinu, což se během silvestrovských oslav bude určitě hodit. Kromě toho ale zahání chuť k jídlu, respektive zabraňuje přejídání. Na vaší štědrovečerní tabuli by proto nemělo chybět.

Mimochodem věděli jste, že pomelo je největším citrusem vůbec? Má silnou kůru a nahořklou dužinu. Většinou se pojídá bez úpravy, ale někteří lidé si ho sloupnou i z „blány” obklopující dužinu, aby se ona hořkost co nejvíce eliminovala.

V každém případě je vynikajícím zdrojem vitamínu C, který nejenže upevňuje imunitní systém, ale také je skvělým podporovatelem kolagenu, respektive podporuje jeho přirozenou tvorbu.

Kaki pro posílení imunity

Velkou porci vitamínu C, podobně jako citrusy, přináší i kaki. Malé žluté ovoce pocházející z Číny se u nás rovněž stalo poměrně běžným. Slupka ovoce se vždycky loupe, pod ní se nachází vynikající sladká dužina, která se často také suší. Díky zmiňovanému obsahu vitamínu posiluje imunitní systém, což se během chladné zimy víc než hodí.

Mango místo antibiotik 

To nejlepší nakonec? Za zmínku stojí i vynikající oranžové mango, které člověka dostane svou chutí. Ta připomíná něco mezi mrkví a pomerančem zároveň. Věděli jste, že pochází z Indie? Právě odtud k nám ovoce s velkou peckou připutovalo. Mnozí chuť manga přirovnávají k broskvi.

Co se týče zdraví prospěšných látek, mango má dokonce až antibiotické a také antiparazitální účinky. Vděčí tomu hlavně díky svému složení – ukrývá se v něm velká porce vápníku. Pokud však z tohoto exotického ovoce chcete vymáčknout co nejvíc, myslete na to, že zabraňování vápníku brání kofein a nebo kyselina citronová zvaná též jako E330.

K TÉMATU  Aby vás na dovolené nezastavila zácpa

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Chcete opravdu silný antioxidant s vitaminem C? Vyzkoušejte toto zázračné ovoce

Čerstvé ovocné a zeleninové šťávy. Jsou opravdu vymačkané šťávy lepší než pojídání ovoce a zeleniny? Lékaři varují, že ne!

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Jaro se pomalu přelévá do léta, a tak začínají lidé řešit, jak budou vypadat v plavkách. Ať už u českých řek, rybníků či bazénů, nebo někde u moře. A přiznejme si, že po roce všemožných protiepidemických opatření, zavřených tělocvičen a fit center nebo zákazu lyžování je ve formě jen málokdo. Proto byste mohla ocenit cvičení pro zpevnění zadečku, která zaručeně fungují.
Jaká je optimální délka spánku? Všechny vědecké výzkumy, které byly uskutečněné v posledních několika letech, se shodují na tom, že tím jediným správným počtem je osm hodin. Proč? Protože jedině díky osmihodinovému spánku může naše tělo fungovat tak, jak má.
Maminky v tomto videu natočil jeden tatínek, který je dal přes internet dohromady, aby ukázali světu, jak může být běžný život s postižením zábavný a plný radosti. Píseň, kterou společně zpívají, je dojemná skladba A Thousand Years. V originále ji nahrála zpěvačka Christina Perri k filmu Twilight sága: Rozbřesk - 1. část. Video bylo natočeniona podporu World Down Syndrom Day 2018, a představuje 50 matek s jejich dětmi. Původní inspirace vznikla díky britské organizaci Singing Hands, která pomáhá dětem ve skupinách učit Makaton. Tento jazykový program pomáhá slyšet lidem s problémy s učením nebo komunikací pomocí značek a symbolů. Tohle vás skutečně dojme!

Nepřehlédněte

V dnešním světě se dá najít spousta způsobů, jak pracovat sám se sebou, a jedním takovým lifestylovým trendem je i biohacking, který je takovou filosofií budoucnosti a mluví se o něm jako o způsobu, jak využít v průběhu života svůj tělesný potenciál a užít si spoustu let v dobré duševní i fyzické kondici.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek