Středa , 12. 06. 2024

Antonie

Exotické druhy ovoce: jak a které prospívají našemu zdraví?

Pulty obchodů během zimních měsíců plní exotické ovoce nejrůznějších druhů. Vánoční svátky klepou na dveře a touha po plné štědrovečerní tabuli, ze které je neustále co ujídat, se o to víc násobí. Ta touha bude ostatně silnější než peněženka, která brzy na to zapláče. V případě ovoce se však nezdráhejte, protože řada z rozličných exotických druhů je zdraví velmi prospěšná a co důležitějšího si přát o Vánocích než zdraví.
ovoce
Vitamíny a minerály. Kdy víc si dopřát jejich nálož než právě v zimě. (foto: 123rf.com)

21. 12. 2021

Exotické druhy ovoce jsou poměrně netradiční, i když mnohé z nich již považujeme za naše stálice, které z nabídky supermarketů nezmizí v žádné části roku. Tudíž je o to příhodnější, abychom se na některé z těchto zaoceánských sladkostí podívali zblízka.

Asijské liči uleví od kašle i žaludečních vředů 

Pravděpodobně nejmenší exotické ovoce, které z obchodů známe, je liči. A tím náš seznam otevřeme. Liči je asijský pamlsek, který se někde považuje za ovoce, jinde zase za druh oříšku. Důvodem je především chuť této zdravé dobroty.  

I když se liči konzumuje v čerstvé podobě, také se z něj připravuje sirup. Vždy se však odstraňuje nehezká vroubkatá slupka a zbytek (až na pecku) se konzumuje. Nikdy nedochází k tepelné úpravě ovoce ani k jeho vaření, tím by došlo k narušení všeho, co s sebou liči přináší. 

Je to velmi malé ovoce, ale o to víc zdraví prospěšné. Používá se jak proti kašli, tak při léčbě žaludečních vředů (a to by se po Vánocích mohlo obzvlášť hodit). Ze slupek, které se jinak nekonzumují a vyhodí, lze dokonce připravit i čaj. Ten pak ulevuje od nepříjemných průjmů.

Maracuja na nervy 

Maracuja také patří mezi exotické ovoce. Má mnoho druhů, ale u nás se setkáme jen s minimem. Přesto se z ní začíná stávat celoroční záležitost, podobně jako v případě banánů. A je to ostatně dobře, vitamíny nadupaného ovoce není nikdy dost.

U nás se jí také říká mučenka. Její kořeny sahají až do daleké Austrálie nebo na Floridu. Pěstuje se ostatně i v Brazílii, Africe nebo na Madeiře. Je pro ni typická šťavnatá dužina, kterou uvnitř doplňuje velká spousta semínek.

Ať už ji přidáte do dezertů nebo ji budete jíst jen tak u vánočních pohádek, uklidní vaše nervy, a to díky velkému množství vitamínů skupiny B, hořčíku a vápníku.

K TÉMATU  Soutěž: Vyhrajte doplňky stravy, které nakopnou vaši imunitu

Pomelo nejen proti kocovině 

Opomenout nelze ani citrusy. Exotické ovoce na nás číhá připravené ke konzumaci. Mezi ním poměrné velké a šťavnaté pomelo. Říká se o něm, že zahání kocovinu, což se během silvestrovských oslav bude určitě hodit. Kromě toho ale zahání chuť k jídlu, respektive zabraňuje přejídání. Na vaší štědrovečerní tabuli by proto nemělo chybět.

Mimochodem věděli jste, že pomelo je největším citrusem vůbec? Má silnou kůru a nahořklou dužinu. Většinou se pojídá bez úpravy, ale někteří lidé si ho sloupnou i z „blány” obklopující dužinu, aby se ona hořkost co nejvíce eliminovala.

V každém případě je vynikajícím zdrojem vitamínu C, který nejenže upevňuje imunitní systém, ale také je skvělým podporovatelem kolagenu, respektive podporuje jeho přirozenou tvorbu.

Kaki pro posílení imunity

Velkou porci vitamínu C, podobně jako citrusy, přináší i kaki. Malé žluté ovoce pocházející z Číny se u nás rovněž stalo poměrně běžným. Slupka ovoce se vždycky loupe, pod ní se nachází vynikající sladká dužina, která se často také suší. Díky zmiňovanému obsahu vitamínu posiluje imunitní systém, což se během chladné zimy víc než hodí.

Mango místo antibiotik 

To nejlepší nakonec? Za zmínku stojí i vynikající oranžové mango, které člověka dostane svou chutí. Ta připomíná něco mezi mrkví a pomerančem zároveň. Věděli jste, že pochází z Indie? Právě odtud k nám ovoce s velkou peckou připutovalo. Mnozí chuť manga přirovnávají k broskvi.

Co se týče zdraví prospěšných látek, mango má dokonce až antibiotické a také antiparazitální účinky. Vděčí tomu hlavně díky svému složení – ukrývá se v něm velká porce vápníku. Pokud však z tohoto exotického ovoce chcete vymáčknout co nejvíc, myslete na to, že zabraňování vápníku brání kofein a nebo kyselina citronová zvaná též jako E330.

K TÉMATU  Nejoblíbenější bylinkové tinktury. Jako to jsou?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Chcete opravdu silný antioxidant s vitaminem C? Vyzkoušejte toto zázračné ovoce

Čerstvé ovocné a zeleninové šťávy. Jsou opravdu vymačkané šťávy lepší než pojídání ovoce a zeleniny? Lékaři varují, že ne!

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

I nastávající maminky se chtějí líbit. Stejně jako u běžné módy musí být i těhotenské oblečení zároveň komfortní a praktické, a to po celou dobu těhotenství. Kde a jak ale takové oděvy vlastně vybrat?
Ano, v této zábavě se vyžívají především muži. Ti si vždycky rádi do někoho zastřílí, případně při různých firemních akcích považují paintball za hru, při níž si mohou vyřídit účty se svými kolegy nebo nadřízenými. Ale rozhodně to není jen střílečka pro pány tvorstva, i ženy si mohou přijít na své.
Kam uschovat všechno zahradní nářadí, sekačku nebo prázdné květináče? Zahradní domek vše vkusně ukryje. Můžete do něj schovávat i jízdní kola, pokud nemáte garáž nebo sklep. Zahradní domek se dá ale postavit i za účelem relaxace na zahrádce, takže to může být takový letní altán. Vyrobit se dá ze dřeva, ale i z plastu nebo plechu. Samozřejmě se nabízejí zahradní domky hotové, nebo si ho můžete nechat postavit na míru pro vás. Inspirujte se!
Barva bot o vás hodně prozradí a v případě lodiček to platí dvojnásob. Vyberte si barvu podle svého vkusu a osobnosti a doplňte svůj outfit chytře a vkusně. Lodičky jsou klasické dámské boty, kterými nikdy žádný model nepokazíte. Můžete je brát na slavnostní příležitosti k róbám, ale využijete je i v casual módě. Ženy v byznysu je také ocení ke kostýmkům nebo do práce na jednání. Lodičky jsou kouzelně ženské, proto se vyplatí mít jich víc párů. Jaké barvy by neměly chybět ve vašm obetníku objevíte v tomto článku.
Léto přeje drobnému přivýdělku. Přemýšlíte, zda je to vhodné i pro vašeho potomka? Pojďte se podívat na to, jak letní brigády zvládly naše děti. Poradíme nejoblíbenější brigády i to, co si musíte ohlídat.
Znáte ji určitě všichni a mnozí ji máte i doma. Aloe vera, u nás velice zdomácnělý sukulent, který má mimořádné účinky na lidské zdraví a v medicíně se již dlouho využívá jak vnitřně, tak také k vnějšímu ošetření kůže.
Podzim je ideálním obdobím pro posílení imunity, a můžete toho dosáhnout tím, že zařadíte do své stravy superpotraviny, které jsou bohaté na vitamíny, minerály a antioxidanty.
Lana a provazy jsou báječný retro a vintage doplněk jakéhokoli interiéru. I moderní bydlení můžete podtrhnout jedním z těchto kousků. Nejčastější uplatnění pro lano je designové osvětlení, ale uplatnění najde i jinde. Inspirujte se!
Plastická operace, která pomůže vyřešit problém nebo zvýšit sebevědomí, je v moderním světě dobrá věc. Ovšem jen tehdy, pokud se to s ní zkrátka nepřežene a výsledek vypadá řekněme opravdu reprezentativně. Bohužel ve světě slavných občas neplatí rčení, že v nejlepším se má přestat, proto se v záři reflektorů objevuje řada celebrit, které si na plastikách vybudovaly doslova závislost. Které z nich jsou opravdu odstrašujícím případem?
Na stůl o vánocích prostě patří. Adventní věnec je jedním ze základních prvků vánoční výzdoby. Tahle dekorace se stane vaší chloubou, když jí vyrobíte sama! Možná už v tom máte praxi, možná to zkusíte poprvé, ale v každém případě se můžete inspirovat. A pokud věnec vyrábět nechcete, alespoň si nějaký vyberete.
Celé léto jste strávila v teniskách, protože vám sráží sebevědomí neposlušný vbočený palec? Nechodíte kvůli němu ani na pedikúru? V tom případě vám prozradíme, jak na něj vyzrát, abyste další léto byla do sandálů připravená.

Výběr článků

V době koronavirové daleko více lidí pracuje formou home office, a tak si může přece jen více řídit svůj pracovní čas. Jestliže máte takovou možnost, zdřímněte si po obědě.
Potřebujete se uklidnit nebo zahnat stres? Ano, můžete si jít zaběhat, ale komu by se chtělo běhat v tom mrazivém vichru venku. Spíše vsaďte na bylinku, která oslní nejen svou vůní, ale i na pohled.
Byla neskutečně krásná a neuvěřitelně talentovaná. Přesto se v jejím životě objevilo hned několik škraloupů, které jí poškodily pověst. Mona Lisa dvacátého století, jak se Gině Lollobrigidě přezdívá, je však dodnes považována ze největší herecký sex symbol.

Nepřehlédněte

Napájecí zdroj je elektronické zařízení, které v rámci daného výkonu přeměňuje jeden typ elektřiny (nejčastěji střídavé síťové napětí) na jiný (nejčastěji stejnosměrné napětí). Každý zdroj je definován třemi základními parametry charakterizujícími napěťové úrovně a výkony. Jeho úkolem je dodat potřebnou elektrickou energii.
Že jste několikrát vzpomínaly na své rodiče kvůli tomu, že vám dali nevhodná křestní jména? Až si pročtete náš článek, budete jim s láskou děkovat. Rozhodně si můžete pogratulovat, že jste ještě dopadly dobře. Jdeme na přehled zajímavých a kuriózních křestních jmen, která se skutečně v naší zemi vyskytují.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek