Čtvrtek , 30. 05. 2024

Ferdinand

Šperky proti úzkosti poskytují úlevu, ale příčinu neléčí, říká psycholožka

Možná je to uspěchanou dobou, možná jsme jen citlivější na určité podněty. V každém případě je pravdou, že čím dál víc přibývá lidí trpících úzkostí bez ohledu na věk či pohlaví. Právě z toho důvodu se prakticky neustále objevují různé způsoby, které mají příznaky úzkosti o něco zmírnit. Asi tak jako novinka v podání šperků proti úzkosti, které se v posledních měsících staly trendem. Vážně ale fungují? To zkusíme rozlousknout.
proti úzkosti
Jak fungují šperky proti úzkosti?

03. 08. 2023

03. 08. 2023

Pokud se snažíte být alespoň trochu v centru dění, nejspíš jste o nich už něco málo zaslechli. Šperky proti úzkosti jsou docela diskutovaným tématem, a zatímco někdo jim bezmezně věří, jiní to vnímají jen jako další výkřik šarlatánství. Něco málo na nich ale skutečně bude.

Léčivý doplněk při meditacích

Ať to má nějaký ten příběh, začněme nejprve tím, odkud se šperky proti úzkosti vlastně vzaly. Jejich původ pramení z meditačních tradic, které jsou inspirovány starodávným tibetským buddhismem. Takové šperky se využívaly zejména k modlitbám a v rámci léčby těla i mysli. Aby ale myšlenka takových šperků vůbec dávala smysl, je dobré zmínit, že jejich nedílnou součástí byly vzácné kameny – přesně ty, které mají pozitivní vliv na stres, napětí, strach i úzkost.

kámen
Kameny se v léčitelství užívají už dlouho.

Už po staletí se tvrdí, že právě určité kameny skutečně pomáhají k lepší harmonii duše, ale také pozitivně ovlivňují tělo jako takové. Proto se využívají nejen pro výrobu šperků, ale i na masážní pomůcky. Které kameny patří dle léčitelů k těm nejúčinnějším?

 • achát krajkový modrý
 • amazonit
 • ametyst
 • aragonit
 • avanturín
 • azurit
 • citrín
 • chalkopyrit
 • chryzokol
 • chryzopras
 • hedenbergit
 • hemimorfit
 • indigolit
 • jantar
 • kalcit
 • kunzit
 • labradorit
 • lapis lazuli
 • manganokalcit
 • pyrit
 • rubín
 • safír
 • sodalit
 • stilbit
 • thulit
 • turmalín zelený
 • zirkon 

Hit sociálních sítí

Šperky proti úzkosti, jak je vidno, se na sociálních sítích staly fenoménem. Šperky samotné mají spoustu podob, od prstýnků, náramků až po náušnice. Nejznámější je ovšem právě prsten, který na sobě nese několik pohyblivých kuliček. Nyní ale k jádru pudla, a tedy samotnému fungování.

Technika totiž spočívá v tom, že jakmile začnete mít úzkostné myšlenky, měli byste se vší silou zaměřit na šperkové kuličky, soustředit se na aktuální moment, vnímat tady a teď. A právě v tom tkví kouzlo jejich účinnosti. Neexistuje totiž žádný výzkum, že by šperky proti úzkosti vyloženě léčily úzkostné myšlenky, ovšem jak tvrdí psycholožka Catherina Hallisey: „Existuje dostatek důkazů, které ukazují, že nasměřování vaší pozornosti od úzkostných myšlenek k předmětu, jako je prsten, může poskytnout krátkodobou úlevu. Úzkostné prsteny tedy neléčí příčinu úzkosti, ale lze je použít k úlevě od úzkosti tím, že vás ukotví v přítomném okamžiku.”

K TÉMATU  Pivo nebo víno? Máme pro vás dobré zprávy. Ale i ty špatné

Jinými slovy, zaměřením své pozornosti na šperk a používáním svých smyslů k tomu, abyste se na něj dívali a cítili je, budete schopni odvést svou pozornost od jakýchkoli úzkostných myšlenek. „Jedná se tedy o typ uzemňující techniky, která se běžně používá ke zmírnění úzkosti,” doplňuje Hallisey.

Je zřejmé, že pokud úzkost udeří v plné síle, není asi úplně nejšťastnější spoléhat se na šperky proti úzkosti, které vás úplně nespasí. Určitým pomocníkem však být mohou, přičemž rozjeté případy je už samozřejmě nejlepší řešit přímo s psychologem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

3 jednoduché typy pro dokonale padnoucí šperky

Správná péče o šperky. Jak zajistit, aby vás dlouho zdobily?

Zdroje článku:
https://www.marianne.cz/krasa/trend-ktery-pomaha-s-psychickym-zdravim-sperky-proti-uzkosti,
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Je to sen snad každého z nás. Cestovat po světě a přitom vydělávat. Není to však nereálný sen, pokud se z vás stane digitální nomád. Takhle se dnes živí kde kdo. Stačí jen vědět, jak na to.
Elenu trápí to, co mnoho dalších žen, ačkoliv o tom veřejně nemluví. „Můj manžel se mi nedávno svěřil s tím, že by chtěl ještě další vztah. Jsme manželé přes dva roky, cítím se ve vztahu šťastná. Jenže mu očividně nestačím. Chtěl by ještě jinou ženu, chodit s ní na rande a dokonce souložit. A já si mám prý taky někoho najít. Jenže já nic takového nechci, co mám dělat?“ Její muž mluví o tzv. polyamorii a v mužských fantaziích se nejedná o nic ojedinělého.
Společnost Trust uvádí na trh sluchátka Trust Noma pro poslech hudby a hands-free volání s poutavým retro designem. Chcete je vyhrát? Máme pro vás jednoduchou soutěžní otázku. Zpříjemněte si Vánoce poslechem hudby.:)
Jste věčně nervózní a tíží vás obavy? Kvůli tomu může mít vaše dítě velké potíže – a to nejen v samotném vývoji, ale i v dospívání. V sázce je jeho nízká porodní váha nebo náchylnost k depresím a schizofrenii!
Když spolu jedou dospělé holky na dovolenou, neznamená to, že jsou ve vztahu nešťastné. I když spolu často jezdí právě ty, které jsou singl. Proč si dát pozor na to, s kým a kam jedete?
Patříte k těm ženám, co o své ruce pečují se železnou pravidelností, a přesto ne a ne docílit toho, aby byly dokonele pevné? Možná někde přeci jen děláte chybu.
„Už toho mám dost!“ řekla naše redaktorka Irena, když se na sebe ráno podívala do zrcadla. Po špatném spánku se pod jejíma očima pohupovaly malé váčky. Kruhy pod očima nechce nikdo z nás, a proto jsme zkusily, co na ně zabírá.
Není pravdou, že dítě zaostává, pakliže tráví svůj čas na mobilním telefonu nebo tabletu. Vždy totiž záleží na tom, co na daném zařízení hraje. Pokud to jsou agresivní hry, pak ano - dítěti to neprospívá. Ale pokud to jsou aplikace vzdělávací, není na tom nic špatného.
Pokud milujete koupání, a zároveň patříte mezi teplomilce, pak s největší pravděpodobností v období podzimu a zimy trpíte. Příjemné teploty jsou pryč, nemluvě o ledových vodách, do kterých skočí leda stoupenci Wim Hofa. Dobrou zprávou ale je, že příjemné koupání ani s příchodem sychravých dnů zdaleka nemusí končit. Stačí jen vědět, kam zajít – na termální místa, kde se klidně ohřejete i mimo horkou letní sezónu. Takže kam vyrazit?
Předpokládá se, že do roku 2025 budou ženy ovládat dvě třetiny majetku v USA. Zde je několik skvělých investičních tipů šitých na míru ženám.
Otužování pro větší imunitu proti nemocem nejsou jen babské řeči. Terapie chladem má benefity, které zvyšují naši tělesnou odolnost. Co s vámi udělá pravidelné šokování těla prudkým snížením okolní teploty?

Výběr článků

Blíží se vaše dovolená a vy přemýšlíte, jestli vzít svého domácího mazlíčka s sebou. Myslíte, že mu bez vás bude smutno, ale jak se bude cítit na pláži nebo na horách? Pes může chodit s vámi, ale kočka? Ať se rozhodnete odjet sama a mazlíčka svěřit do péče jiné osoby, nebo pojede s vámi, příprava se vyplatí.
Rohy stěn bývají jednou z nejvíce zanedbávaných oblastí v domácnostech, pokud jde o styling a nebo výzdobu interiéru. I když přemýšlíte o tom, jak byste si roh upravili, většinou to stejně skončí tak, že do něj dáte buď nějakou pěknou lampu, nebo velkou pokojovou rostlinu. Existuje však mnoho dalších způsobů, jak si tento kousek domova můžete zajímavě ozdobit. A věřte nám, že některé z nich by vás možná ani nenapadly.
Viber, jedna z nejpopulárnějších komunikačních aplikací na světě, vám přináší zábavnou velikonoční hru. Hledejte vajíčka, která schovali zajíčci a vyhrajte naše velikonoční ceny!

Nepřehlédněte

Víte, kolik tekutin by měl denně vypít pes a kolik kočka? A jak včas rozpoznáte dehydratované zvíře, kterému jde o život? Naučíme vás to. A poradíme také optimální domácí podmínky, za které vám chlupáč poděkuje!
Paraván u vás doma vytvoří útulné zázemí s motivem dle vašeho gusta a dodá tak pokoji dokonalou atmosféru. Můžete ho použít v ložnici, v obývacím pokoji nebo pro oddělení pracovního stolu. Váš vybraný motiv na laminovaném tvrzeném skle originálně doplní interiér. Vyberte si ten, který vám sedí nejlépe!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek