Pondělí , 30. 01. 2023

Robin

Lana do ruky a jdeme cvičit! Uzdravte (nejen) svá záda díky SM systému

Nezáleží na tom, jestli je vám třicet nebo padesát. Bolesti zad a s tím přidružené obtíže se mohou týkat kohokoli, vždy v jiné podobě či intenzitě. Ať už za to může genetika, špatné zlozvyky, nedostatek pohybu a nezdravý životní styl či dokonce úraz, v každém případně je to něco, co dokáže ukrást kvalitu života. A rada nad zlato – když bolí záda, začněte cvičit. Jenže jaké cvičení vybrat, aniž bychom si ublížili a opravdu si pomohli? Jednoznačně SM systém od doktora Richarda Smíška, který s vadami páteře dokáže doslova zázraky.
SM systém
Trápí vás opakované bolesti zad?

06. 12. 2022

06. 12. 2022

Je to už několik let nazpátek, kdy se ve světě rehabilitací objevil unikátní SM systém od MUDr. Richarda Smíška. V té době se o něm příliš nemluvilo, ovšem díky své účinnosti a prokazatelným výsledkům se cvičení postupně stalo uznávanou metodou. Občas si člověk říká, že některé věci změnit nelze a málokdo chce věřit na zázraky. A ano, dost možná už nikdy nic nebude stoprocentní, ovšem právě tohle je metoda, která vám zase vykouzlí úsměv na tváři – bez bolestí zad a s možností zdravého pohybu. A stačit k tomu bude opravdu jen málo.

Co je SM systém?

Když se to vezme úplně jednoduše, je to soubor několika jednoduchých cviků, ke kterým potřebujete především pružné a speciálně navržené lano, libovolně ještě také podložku nebo hůlky pro korekci chůze, ale o tom až později.

Celkově si pod SM systémem můžete představit komplexní léčebnou metodu (známá také jako Smíškova metoda), která se vyvíjela více než 30 let a do klinické praxe ji uvedl právě její autor MUDr. Richard Smíšek. I nyní se jeho metoda nadále rozvíjí – nejen u nás, ale i v zahraničí. Jejím cílem je v podstatě obnova toho, co špatným postojem, chůzí či sezením ztrácíme a s pravidelným cvičením dochází k obnově narušené spirální stability i u lidí, kteří už nemají „jen pouhou“ bolest zad. Velkou výhodou je, že SM systém mohou cvičit opravdu všichni. Od dětí, těhotných žen až po seniory, od aktivní až po pasivní sportovce.

Co SM systém dokáže s tělem?

Opravdu spoustu věcí a snadno si poradí s mnohými obtížemi. Uleví od bolesti zad i kloubů v celém těle. Kromě toho může posloužit jako pomocník pro:

 • Léčbu výhřezů meziobratlových plotének
 • Zmírnění bolesti pohybového aparátu
 • Eliminaci degenerativních změn na páteři
 • Prevenci proti problémům s páteří
 • Zlepšení stability chůze a držení těla
 • Uvolnění kloubů i svalových stahů (spasmy) při blokádách
 • Léčbu skoliózy, kyfózy a dalších onemocnění
 • Zlepšení plochých nohou a špatného postavení nožní klenby i prstů 
 • Rehabilitaci po operacích či úrazech
 • Aktivaci svalů v celém těle
K TÉMATU  Běh v chladném počasí. 8 tipů, díky kterým to zvládnete a přes svátky si udržíte svou formu!

Zajímavost: O tom, že je SM systém účinný, svědčí také studie prováděné přímo na pacientech. Ti jsou vyšetřeni před samotným cvičením, kde se zjistí rozsah potíží včetně toho, zda mají (a jak dalece mají) vyhřezlé ploténky, případně jaké mají postižení v oblasti páteře. K tomu se udělá i řada snímků. Zpravidla po půl roce nebo co tři měsíce se pacient vyšetřuje, a u převážné většiny po třech měsících dochází ke zlepšení, po půl roce až roce dokonce k vymizení obtíží, tedy i k faktu, kdy na snímku není vidět ani milimetr vyhřezlé ploténky. 

Víte, co se s vaším tělem děje při sezení u počítače?

Jaký je princip SM systému a jak ho cvičit? 

Jak už jsme zmínili na začátku, k jeho cvičení potřebujete speciální elastické lano, SM lano, které je nedílnou součástí všech cviků. Variabilně se dá pořídit i podložka pro cvičení v pokleku, nebo třeba speciální hůlky připomínající násadu od koštěte, které jsou zase určené pro zlepšení chůze a stabilizace držení těla během chození.

V každém případě s doplňky je nejlepší začít až ve chvíli, kdy se zocelíte v základech. A zde platí – nezáleží na tom, kolik cviků uděláte, důležité je, aby byly kvalitní. To je totiž základ úspěchu. A ještě, než si vysvětlíme princip cvičení, je dobré vědět, že cviky díky lanu můžete provádět kdekoli. Přidělat ho můžete třeba k topení, klice od dveří, zkrátka všude tam, kde se dá zaháknout, navíc je dostatečně skladné, proto nezabere moc místa ani při cestování. Takže žádné výmluvy ani na dovolené.

Samotné lano je tu proto, že vlastně klade odpor vůči prováděnému pohybu, čímž vykonáte koncentrickou i excentrickou kontrakci. Tedy přítah lana a odtah od něj. A čím dále stojíte, tím větší je velikost odporu. V okamžiku, kdy SM systém správně cvičíte, dochází k aktivaci spirálních svalových řetězců, které obtáčejí trup, čímž dochází k natažení a protažení páteře. Právě tenhle pohyb sníží tlak na meziobratlové ploténky, obratle se dostanou mírně od sebe, proto vznikne prostor pro výživu, regeneraci a léčbu plotének. Při cvičení tak dochází k souboru několika účinků, které jen tak nějaké cvičení nedokáže. Smíškova metoda proto v jednom kroku umí:

 • Posilovat oslabené svaly
 • Protahovat zkrácené svaly
 • Regenerovat a uvolňovat přetížení
 • Zlepšovat a obnovovat kloubní pohyblivost
 • Zpevňovat tělo při pohybu
 • Optimalizovat každý pohyb
 • Zlepšovat každodenní návyky
K TÉMATU  Redakční průvodce jógou. Jaké druhy jógy vám nabízí současná studia a jak si vybrat ideální cvičení právě pro vás?

Kde najít jednotlivé cviky?

Veškeré cviky samozřejmě najdete nejen na DVD nebo dokonce i v poněkud nové mobilní aplikaci, kterou vytvořil přímo tým doktora Richarda Smíška. Jednotlivé cviky jsou však dostupné také na Youtube a za nás doporučujeme třeba profil Video s příběhem, kde najdete jak lekce pro začátečníky, tak i pokročilé.

Pokud jste dnes o metodě doktora Smíška slyšeli poprvé, zkuste zjistit, zda ve vašem městě či okolí neprobíhají lekce vedené odborníky. Možná budete příjemně překvapeni.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Postará se o vrásky i bolest zad. Guasha je malý zázrak

Jednoduché cvičení na bolest zad vám pomůže zbavit se trápení. Mnohdy lépe než prášky

Zdroje článku:
https://www.eureko.cz/rady-a-tipy/clanky/co-je-sm-system/
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Našli jste v domácnosti potravinové moly? Neznamená to, že u vás doma vládne chaos a nepořádek. Nejčastěji se do našich obydlí tito malí škůdci dostanou v tašce s potravinami. Ano, nejčastěji si je domů přineseme. Druhá možnost, jak se dostanou dovnitř je, že přijdou od sousedů nebo dovnitř vlezou okny. Naštěstí způsobů, jak se jich zbavit, je několik. Proto, pokud nezabere jeden, vyzkoušejte další!
Všude, kam se podíváme, vidíme nejrůznější způsoby stravování. Mezi ně samozřejmě patří krátkodobé diety jako takové, ale stejně tak trvalé formy, které už představují určitý životní styl. A právě mezi ně nepochybně patří stravování podle ročních období. V čem spočívá a má vůbec smysl?
Deprese a úzkosti jsou dnes běžné jevy, se kterými se potýkáme. Zatímco někdo k těmto stavům sklouzne z důvodu špatného rodinného zázemí, jiný se do depresí dostane z důvodu až příliš velké snahy uspět. A někdy - někdy je na vině takzvaná obsedantně-kompulzivní porucha. O co konkrétně jde?
Chodit bez bot se stalo tak trochu módním trendem. Najednou máme podporovat chůzi dětí po kamínkách, existují různé stezky na trénink chůze naboso, frčí barefoot neboli bosé boty. Čím nám tohle ale vlastně prospívá? Bude naše zdraví za chůzi naboso opravdu vděčné?
Máte za sebou složité vztahové patálie s muži? V tom případě se někdy může stát, že na ně na nějakou dobu doslova zanevřete. Zkrátka a dobře už si nepřejete žádné další potíže, a tak se mužskému pokolení snažíte co nejvíce vyhýbat. Někdy se tak může stát, že z nedostatku fyzické lásky zatoužíte po ženě. Není na tom nic špatného a zkušenosti se stejným pohlavím uvádí v anonymních průzkumech celé řady žen i mužů.
Jahody povětšinou známe ze zahrádek a málokoho napadne, že by se vůně jejich čerstvých plodů mohla linout i z parapetů v domácnosti. Nemyslete si, že pěstování jahod doma je beznadějný podnik, ze kterého nebude mít nic jiného než dekorativní efekt. Některým nadšencům se podaří vytvořit celou jahodovou plantáž na parapetu nebo na lodžii – a po celý rok z ní sklízet zralé plody. Jaké jsou tedy zásady pěstování jahod doma v truhlíku a venku v zahrádce?

Nepřehlédněte

Dne 4. ledna roku 2019 byl na sociální platformě Instragram vytvořen účet. Na tomto účtu byla toho samého dne vystavena fotografie obyčejného slepičího vejce společně s popiskem: „Pojďme z tohoto obrázku udělat nový světový rekord a dát jí největší počet lajků, jaký tu kdy byl. Překonejme aktuální rekord, který drží Kylie Jenner s 18 miliony lajky“. A tím to všechno začalo.
I když je pouze otázkou, jestli se v létě dostaneme k vodě, na koupaliště nebo na dovolenou, neznamená to, že bychom měli přestat pracovat na své postavě. Štíhlá figura nám dodává sebevědomí, což je v dnešní době velmi důležité. Pokud vás však nebaví klasický běh, stojí za zvážení pilates.  

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek