Čtvrtek , 30. 05. 2024

Ferdinand

BIO jako dobrý marketingový tah?

Už několik posledních let je módním trendem označovat výrobky přízviskem bio, farmářský nebo lokální. My se dnes podíváme na kloub především slovíčku 'bio', které v nás sice může evokovat něco, co je velmi kvalitní, ale ve skutečnosti tomu tak být rozhodně nemusí.
BIO
Čím víc bio, tím lépe? Ale kdepak. Bio už není, co bývávalo.

01. 09. 2023

Produkt s označením bio musí splňovat přísná kritéria

Čím víc bio, tím lépe? Ale kdepak. Bio už není, co bývávalo. Dnes ho jako marketingový tah používá nemálo firem jenom proto, aby prodaly víc svých produktů. Bio může být zelenina, ovoce, jogurty… Ale to neznamená, že je lepší než jiné produkty, které označení bio nemají. Za bio si navíc často také připlatíte.

Potraviny

Aby nějaký produkt mohl nést označení bio, nesmí být při jeho produkci používána žádná chemie, která by mohla zničit cenné vitaminy. Dále musejí mít tyto výrobky platný certifikát, který je za bio potravinu bez umělých látek a hnojiv označuje. Ne všechny výrobky s označením bio ale takový certifikát mají, neboť výrobci už vědí, jak systém obejít, aby mohli své zboží pod názvem bio prodávat, ačkoliv se o bio vůbec nejedná. V ideálním světě by tomu ale bylo tak, že všechny výrobky, které mají označení bio, jsou zdravější a kvalitnější.

Kosmetika

Ovšem bio se netýká jenom potravin. O přírodní a bio kosmetice jste dozajista už také slyšeli. I ta je totiž stále oblíbenější, ale bohužel nemá lepší účinky než klasická kosmetika. Tedy ve většině případů. Možná uděláte mnohem lépe, když si vyrobíte kosmetiku sami doma a třeba jen z koření a bylinek. Aby bylo možné kosmetiku označovat za bio a přírodní, musí být vyrobena ze 100% přírodních složek, také by měla obsahovat antioxidanty, vitamíny a hydratační látky. V žádném případě neobsahuje silikony ani jiné ropné látky. Neobsahuje ani konzervační nebo chemické barvicí látky. Vonnou složkou jsou pouze éterické oleje. Navíc taková kosmetika nesmí být testována na zvířatech.

Co je to greenwashing?

Dobré je také dávat si pozor na takzvaný greenwashing. O co jde? Jde o manipulaci některých firem a značek, které se zákazníka snaží přesvědčit o tom, že právě jejich produkt je ten nejvíc eko a bio na trhu. Jenže to ve většině případů vůbec není pravda. Produkt například obsahuje jenom zlomek látek přírodního původu, zbytek může být čistá chemie.

K TÉMATU  Ořechové skořápky najdou své využití. Zvládnou vyléčit kašel a další zdravotní problémy

Pozor na škodlivé látky v potravinách

Proto než příště sáhněte po nějakém eko bio a zaručeně přírodním produktu, si raději přečtěte jeho složení. To vám mnohdy napoví víc než cokoliv jiného. V potravinách se vyhýbejte zejména umělým barvivům, která se nejčastěji nachází v jogurtech, pečivu nebo marmeládách. Ani aspartam čili umělé sladidlo není vůbec nic zdravého, natož zdraví prospěšného. Aspartam se nezřídka přidává do nealkoholických nápojů, nakládané zeleniny, cukrovinek nebo vitamínových doplňků. Pozor si dejte i na glutamát sodný (E621). Může způsobovat nevolnost nebo  nejrůznější typy alergií.  Benzoan sodný (E211) také není nic pro lidský organismus. U dětí způsobuje hyperaktivitu nebo ji také zhoršuje. Také reaguje s vitamínem C a to za vzniku benzenu. Jde o karcinogenní látku, která může v těch nejzávažnějších případech způsobit rakovinu žaludku.

Škodlivé látky v kosmetice

U kosmetiky si dejte pozor na látky jako parabeny, ftaláty (DBP, DMP, DEP), ty jsou škodlivé zejména pro kojící ženy nebo umělá barviva, která jsou v České republice sice zakázaná, přesto se sem tam v některém z kosmetických produktů objeví. Také se říká, že i silikony v kosmetice jsou nebezpečné, ale není to tak úplně pravda. Se silikony je to mnohem složitější. Škodlivé jsou zejména ty, které nejsou rozpustné ve vodě. Mezi ně patří například Dimethicone.

Nenechte se příště zmást a nedejte na první bio, které uvidíte. Mnohdy výrazně ušetříte, když se potravinám a kosmetice, které ve svém názvu mají bio, obloukem vyhnete. Neplatí to ale samozřejmě vždycky. Chce to jen hledat a načerpávat informace.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Biohacking aneb hackněte se k lepšímu životu

Gastro trendy v roce 2023: Převládá rostlinná strava, maso ze zkumavky nebo fermentace

9 potravin, které mají omlazující účinky

Zdroje článku:
www.albert.cz, www.ladybio.cz, www.masodomov.sk
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Řada lidí interiér svého domu v průběhu života změní, zrekonstruuje, aby byl hezčí a modernější. O každém to ale neplatí.
Ať už patříte mezi takzvané online podnikatele nebo se mezi ně zanedlouho zařadíte, vyplatí se poslouchat podcasty - hlasové záznamy, které vás mohou posunout vpřed. Samozřejmě nejsou určeny jen pro byznysmeny či ty, kteří se na tomto poli chtějí pohybovat. Jejich motivační síla může pohánět kdekoho. Otázkou je, jaké poslouchat, když je jich dnes tolik!
Potřebujete se uklidnit nebo zahnat stres? Ano, můžete si jít zaběhat, ale komu by se chtělo běhat v tom mrazivém vichru venku. Spíše vsaďte na bylinku, která oslní nejen svou vůní, ale i na pohled.
Spodní prádlo, lyžařské oblečení, sportovní bundy, mikiny, kalhoty. To jsou oděvy z různých materiálů, uzpůsobené tak, aby vyhověly nárokům na sportovní disciplíny i rozmarům počasí. Dříve prostě prádlo a oblečení. Dnes se dělí na funkční – a to ostatní. V čem je jeho výhoda?
Taky už vám tohle období přijde zdlouhavé? Cítíte se stále více unavení a bez elánu. Počítáte dny za dnem a doufáte, že se svět vrátí už brzy zpět do starých kolejí. Jenže to stále nepřichází... Co tedy dělat v této době, abyste se cítili lépe? Abyste neprožívali stres, strach, úzkosti, únavu a taky nudu? V dnešním článku vám to prozradím, tak pokračujte ve čtení, abyste si i vy mohli karanténu více užívat!
Zařídit domácnost může být oříšek, zejména pokud se chcete řídit pravidly starého čínského učení jménem Feng Shui. Jelikož díky správnému uspořádání nábytku se bude místností linout příjemná rodinná harmonie, pojďme tradičním čínským zásadám nahlédnout “pod pokličku”. Zejména se podívejme na dokonalý odstín, který by měl dominovat vašemu příbytku.
Zatímco vysoký krevní tlak se dá hodnotit jako život ohrožující, nízký tlak je spíš skrytý, tichý problém. Ovšem i tak by se lidé, kteří mají nízký tlak, měli mít na pozoru. Jak poznat, že nízký tlak máte, jaké jsou jeho příčiny a jak se můžete léčit?
Už oběhlo dlouhých 10 let od smrti známého a skvělého zpěváka Petra Muka, který nám tu zanechal mnoho úžasných písní jako například Ráchel, Naděje, Tančíš sama, nebo Láska tě spoutá.
Mnoho lidí se potýká s bolestmi zad při sedavém zaměstnání. Často si poposedneme, vypneme se, ale za chvilku zase povolíme záda i břicho. Ty, kteří pracují u počítače celý den, trápí tuhá krční páteř a také trapézy máme stále v napětí. Co s tím? Přestávky a malý workout při práci na počítači jsou nutné, protože sedíme v jedné pozici a jediné čím hýbeme, jsou prsty na rukách… Zapojit své tělo, prohřát se a protáhnout se je s naším tipem jednoduché a zábavné.
Zimní móda má svá specifika. Když venku sněží a teploty jsou na bodu mrazu, je třeba se podle toho oblékat. Vzít si péřovku, na nohy plátěnky a na hlavu nic, vypadá stejně, jako když si v létě obujete k plavkám sněhule. Zkuste experimentovat. Určitě najdete, co vám bude nejen slušet, ale hlavně vás zahřeje.
Vitamín D je důležitý pro lidské zdraví – pomáhá udržovat silné kosti, zuby, posiluje imunitní systém a podporuje optimální hladinu krevního tlaku. Co však mnoho lidí neví je fakt, že nejdůležitějším zdrojem pro vstřebávání vitamínu D do těla je slunce. Právě v létě ho lze ze slunce vytěžit nejvíce. Jak toho dosáhnout, abyste měli dostatek?
Bolesti hlavy a svalů. V krku škrábe, přichází únava a kašel. Teplota strmě stoupá. A je tu chřipka. Chřipkové epidemie provázejí českou zimu rok co rok. Lékaři varují před komplikacemi, jejichž následkem může být i smrt. Avšak zabrat dá i viróza nebo obyčejné nachlazení.

Výběr článků

Ať už jste milovníci módy, nebo jde toto trochu mimo vás, stojí za to si připomenout pár kousků, ze kterých postavíte skvělé outfity.
Že ořechové skořápky poslouží leda tak v kamnech? Čaj z nich připravený podporuje štítnou žlázu a odstraňuje hleny, které dráždí dýchací cesty. A co víc, tahle medicína účinkuje v řádu několika hodin.
Hlavní rozdíl, kterým se vířivky liší od bazénu? Užíváte si je celoročně! Odhalit vyhřátou kouřící hladinu je paráda, třeba uprostřed noci, kdy můžete pozorovat hvězdy. Stejně tak skvělý zážitek je koupání v zimním období, kdy horká koupel kontrastuje s chladným vzduchem.

Nepřehlédněte

Jaimie a Dave žijí již několik let v Americe. Oba měli stejný cíl a sen, a to postavit si svůj vlastní dům. Myšlenka hypotéky je nelákala, a tak se rozhodli, že z našetřených peněz zakoupí několik přepravních plechových kontejnerů, přepracují je a doplní dalším recyklovaným materiálem. Výsledek je naprosto famózní. Mladý americký pár dokázal téměř nemožné. Uprostřed přírody postavil dokonalé obydlí, které splňuje veškeré standardy na bydlení. Pojďte se s námi podívat, jak se muži a ženě práce podařila.
Dnes a denně je naše pleť zatěžovaná nepříznivými vlivy. Ať už se jedná o nánosy make-upu nebo nečistoty z ovzduší, to vše naší pokožce příliš neprospívá. A to nejen v jejím jádru, ale i zvenčí. Dost často pak dochází ke zhrubění pokožky, která získává našedlý tón, ovšem nechybí ani vydatně ucpané póry.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek