Pondělí , 25. 09. 2023

Zlata

BIO jako dobrý marketingový tah?

Už několik posledních let je módním trendem označovat výrobky přízviskem bio, farmářský nebo lokální. My se dnes podíváme na kloub především slovíčku 'bio', které v nás sice může evokovat něco, co je velmi kvalitní, ale ve skutečnosti tomu tak být rozhodně nemusí.
BIO
Čím víc bio, tím lépe? Ale kdepak. Bio už není, co bývávalo.

01. 09. 2023

Produkt s označením bio musí splňovat přísná kritéria

Čím víc bio, tím lépe? Ale kdepak. Bio už není, co bývávalo. Dnes ho jako marketingový tah používá nemálo firem jenom proto, aby prodaly víc svých produktů. Bio může být zelenina, ovoce, jogurty… Ale to neznamená, že je lepší než jiné produkty, které označení bio nemají. Za bio si navíc často také připlatíte.

Potraviny

Aby nějaký produkt mohl nést označení bio, nesmí být při jeho produkci používána žádná chemie, která by mohla zničit cenné vitaminy. Dále musejí mít tyto výrobky platný certifikát, který je za bio potravinu bez umělých látek a hnojiv označuje. Ne všechny výrobky s označením bio ale takový certifikát mají, neboť výrobci už vědí, jak systém obejít, aby mohli své zboží pod názvem bio prodávat, ačkoliv se o bio vůbec nejedná. V ideálním světě by tomu ale bylo tak, že všechny výrobky, které mají označení bio, jsou zdravější a kvalitnější.

Kosmetika

Ovšem bio se netýká jenom potravin. O přírodní a bio kosmetice jste dozajista už také slyšeli. I ta je totiž stále oblíbenější, ale bohužel nemá lepší účinky než klasická kosmetika. Tedy ve většině případů. Možná uděláte mnohem lépe, když si vyrobíte kosmetiku sami doma a třeba jen z koření a bylinek. Aby bylo možné kosmetiku označovat za bio a přírodní, musí být vyrobena ze 100% přírodních složek, také by měla obsahovat antioxidanty, vitamíny a hydratační látky. V žádném případě neobsahuje silikony ani jiné ropné látky. Neobsahuje ani konzervační nebo chemické barvicí látky. Vonnou složkou jsou pouze éterické oleje. Navíc taková kosmetika nesmí být testována na zvířatech.

Co je to greenwashing?

Dobré je také dávat si pozor na takzvaný greenwashing. O co jde? Jde o manipulaci některých firem a značek, které se zákazníka snaží přesvědčit o tom, že právě jejich produkt je ten nejvíc eko a bio na trhu. Jenže to ve většině případů vůbec není pravda. Produkt například obsahuje jenom zlomek látek přírodního původu, zbytek může být čistá chemie.

K TÉMATU  Kovové skulptury a plastiky. Které sochy zaujmou a které už hraničí s nevkusem?

Pozor na škodlivé látky v potravinách

Proto než příště sáhněte po nějakém eko bio a zaručeně přírodním produktu, si raději přečtěte jeho složení. To vám mnohdy napoví víc než cokoliv jiného. V potravinách se vyhýbejte zejména umělým barvivům, která se nejčastěji nachází v jogurtech, pečivu nebo marmeládách. Ani aspartam čili umělé sladidlo není vůbec nic zdravého, natož zdraví prospěšného. Aspartam se nezřídka přidává do nealkoholických nápojů, nakládané zeleniny, cukrovinek nebo vitamínových doplňků. Pozor si dejte i na glutamát sodný (E621). Může způsobovat nevolnost nebo  nejrůznější typy alergií.  Benzoan sodný (E211) také není nic pro lidský organismus. U dětí způsobuje hyperaktivitu nebo ji také zhoršuje. Také reaguje s vitamínem C a to za vzniku benzenu. Jde o karcinogenní látku, která může v těch nejzávažnějších případech způsobit rakovinu žaludku.

Škodlivé látky v kosmetice

U kosmetiky si dejte pozor na látky jako parabeny, ftaláty (DBP, DMP, DEP), ty jsou škodlivé zejména pro kojící ženy nebo umělá barviva, která jsou v České republice sice zakázaná, přesto se sem tam v některém z kosmetických produktů objeví. Také se říká, že i silikony v kosmetice jsou nebezpečné, ale není to tak úplně pravda. Se silikony je to mnohem složitější. Škodlivé jsou zejména ty, které nejsou rozpustné ve vodě. Mezi ně patří například Dimethicone.

Nenechte se příště zmást a nedejte na první bio, které uvidíte. Mnohdy výrazně ušetříte, když se potravinám a kosmetice, které ve svém názvu mají bio, obloukem vyhnete. Neplatí to ale samozřejmě vždycky. Chce to jen hledat a načerpávat informace.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Biohacking aneb hackněte se k lepšímu životu

Gastro trendy v roce 2023: Převládá rostlinná strava, maso ze zkumavky nebo fermentace

9 potravin, které mají omlazující účinky

Zdroje článku:
www.albert.cz, www.ladybio.cz, www.masodomov.sk
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Detox organismu se stal nedílnou součástí zdravého životního stylu. Po zimě nás čeká očista těla jarním detoxem. Právě strava raw by pro řadu z vás mohla být ideální cestou. Její výhodou je příjem čerstvých zdravých surovin, nenáročnost přípravy či úbytek váhy. Za kvalitu si bohužel připlatíte, na druhou stranu ale ušetříte na energiích.
Doby, kdy existovala pouze dvě pohlaví, muž a žena, jsou dávno pryč. Fyzicky se lidé rodí stejní, ale psychicky se mění. S tím jsou také spojené nároky na to, aby si člověk mohl vybrat takové pohlaví, jaké mu je nejbližší. Znáte všechna pohlaví? Jejich výčet vás možná překvapí. Nevěříte? Přesvědčte se sami.
I když to tak zatím venku ne vždy vypadá, je jaro a příroda se probouzí ze zimního spánku. Právě jarní měsíce jsou ty pravé pro přípravu zahrady na nadcházející sezónu. Pokud chcete v létě sklízet ovoce a zeleninu, válet se v zelené trávě nebo se radovat z okrasných květin, něco pro to musíte udělat už teď. Podívejte se společně s námi na patero zahradních prací, kterým je dobré věnovat čas už teď.
Málokterá z nás má cvičení v oblibě – chceme se mu vyhnout co se dá a doufáme, že to bez něj zvládneme. Existují ale cviky, které nejsou tolik náročné, a zároveň dokáží změnit život k lepšímu. Ať už v oblasti zdraví nebo sexu. V obojím případě se budete cítit mnohem lépe poté, co budete pravidelně cvičit Kegelovy cviky.
Hodně lidí si chce užívat neustále krásného a teplého počasí venku. To bohužel není v naší zemi možné. V zimě, na podzim i během léta přijdou ošklivé dny. Musíte proto vědět, jak si zpříjemnit volný čas doma, když nemůžete kvůli počasí jít ven. Poradíme vám, jak si snadno zlepšit život a udělat si z domova nádherné a pohodlné místo.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek