Sobota , 10. 06. 2023

Gita

Kofein a těhotenství. Co všechno byste měly vědět

tehotna pije kavu
Zdroj: 123RF.com

03. 01. 2018

Pití nápojů, osahujících kofein, je velmi rozšířené a při úvahách, zda se jich v průběhu těhotenství zříci, je rozhodující především reakce maminky na tento druh nápojů. Jestli po jejich konzumaci nemůžete usnout, trpíte pálením žáhy a máte vysoký krevní tlak, pak není nic jednoduššího, než je z jídelníčku vyřadit. Kofein je nejpoužívanějším povzbuzujícím přípravkem, a kromě kávy ho obsahují i čaj, kakao, čokoláda a rozličné sycené nápoje.

Průzkumy z historie

Rozumný příjem kofeinu během těhotenství nemá podle všeho žádný vliv na plod. V roce 1990 se prováděl výzkum vlivu konzumace kofeinu na plodnost žen. V průzkumu bylo zapojeno 2800 žen, které měly děti a 1800 žen s diagnózou primární neplodnosti. Během výzkumu se zjišťovalo množství kofeinu, které tyto ženy přijímaly. Nepotvrdila se žádná souvislost s dobou, po kterou se ženám nedařilo otěhotnět. Stejně tak se nepotvrdila souvislost s neplodností. Kromě toho, že kofein během těhotenství prochází placentou, je po porodu obsažen i v mateřském mléce a z toho důvodu se v době kojení doporučuje maximálně 300mg kofeinu denně (2-3 šálky kávy).

Poškození plodu vs průzkumy

V dalším průzkumu, který se v roce 1991 prováděl v Dánsku, bylo zkoumáno jedenáct tisíc žen v souvislosti s kouřením a pitím kávy a čaje. Kuřačky, které pily osm a více šálků kávy denně, měly problémy s otěhotněním. Nekuřačky byly bez ohledu na množství kávy naprosto v pořádku. Zkoumaly se i vlivy na potratovost, hmotnost narozených dětí, možnost poškození plodu a podobně – žádné souvislosti s kofeinem nebyly objeveny. Stejně tak se nepotvrdily hypotézy, podle kterých konzumace kofeinu zvyšuje pravděpodobnost nezhoubného nédoru prsu. Naopak se dokonce objevují náznaky, že konzumace kofeinu snižuje pravděpodobnost zhoubného nádoru prsu (rakoviny).

Účinky kofeinu

  1. stimuluje centrální nervový systém
  2. zvyšuje vylučování moči
  3. rozšiřuje cévy srdce, mozku
  4. zvyšuje sekreci žaludeční šťávy
  5. odstraňuje únavu, má povzbuzující účinky
  6. potlačuje vstřebávání železa (podporuje chudokrevnost)
K TÉMATU  Energetické nápoje dětem do rukou nepatří. Přesto je z velké části konzumují

Co je kofeinismus

Průměrná spotřeba kofeinu na osobu a den činí 150 – 225 mg, z toho tři čtvrtiny této dávky pochází z kávy. Při předávkování (více než 300 mg kofeinu jednorázově) nebo při vysokém příjmu kofeinu po delší dobu se může objevit tzv. ´kofeinismus´, který se projevuje pocity strachu, nervozitou, nespavostí, depresí, bolestmi hlavy, bušením srdce, zvýšenou teplotou a krevním tlakem.

Co vám ještě neuškodí

Konzumaci kávy, je-li v normální míře (1 – 2 šálky denně) není nutné u zdravé ženy nijak zvlášť omezovat, neměla by být však překročena hranice tří šálků denně. Mnoho těhotných žen právě v tomto období ztrácí na kávu chuť. Při konzumaci většího množství se nepříznivé účinky na plod mohou projevit – především snížením růstu plodu, zrychlením tepové a dechové frekvence a v laktaci se může vysoká konzumace kofeinu projevovat podrážděností a špatným spaním dítěte. Kofein má také negativní efekt na obsah železa v mateřském mléce a množství železa u dítěte. Nebylo prokázáno, že by kofein způsoboval vrozené vývojové vady.

Obsah kofeinu v nápojích

V šálku

  • Překapávaná káva 155 mg
  • Instantní káva 66 mg
  • Bezkofeinová káva 3 mg
  • Čaj 50mg
  • Ledový čaj 30mg
  • Kakao 4mg
  • Čokoládové mléko 3mg

Ve sklenici (3 dcl)

  • Coca-cola   46,5 mg
  • Cherry cola 46,5 mg
  • Dr. Pepper  39,6 mg
  • Pepsi cola  38,4 mg
  • RC Cola     36,0 mg

 

Na co si dávat pozor

Kofein zvyšuje odbourávání vápníku z těla – proto by každý kdo pije alespoň dvě kávy denně měl také vypít sklenici mléka nebo sníst jogurt pro doplnění vápníku. Jedním z vedlejších účinků je špatný vliv na zubní sklovinu, kterou ztmavuje. Doporučuje se pravidelné čištění zubů bělicí pastou.

K TÉMATU  Stres v těhotenství: jak se mu jednoduše vyhnout?

Autor: red

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Dlažby ve vzhledu dřeva jsou ozdobou koupelny a celého interiéru v domě Lukáše Pavelky z Brněnska. Jak sám říká, na výběru podlahových krytin si dala jeho partnerka Pavla zvláště záležet. Inspiraci k dlažbám hledala v časopisech o bydlení. Nejvíc ji okouzlil venkovský styl bydlení, kterému dodala moderní šmrnc pomocí doplňků v severském a industriálním stylu.
Nákup vánočních dárků se často mění v noční můru, každý z členů rodiny totiž obvykle všechno má, nic nepotřebuje a zejména starší lidé zkrátka nic nechtějí a je velmi těžké se jim zavděčit. Také každý rok řešíte tohle dilema? Nevíte, čím potěšit a obdarovat své nejbližší a docházejí vám nápady? Podle čeho vlastně dárky vybírat a opravdu se trefit? Nikdo nechce dát dárek, který nepotěší. Jděte na to letos chytře.
Stýskání dětí o prázdninách. Jak si s ním poradit? Děti nemohou trávit celý čas se svými rodiči, jezdí na letní tábory, sportovní kurzy nebo k prarodičům. Co dělat, když si napíšou či zavolají, že se jim stýská? Nemějte výčitky, chvilkové stýskání je přirozené. Můžete jim pomoci tím, jak se zachováte vy.
Realitní makléři u nás nemají nejlepší pověst. V posledních letech se vnímání jejich práce v očích prodávajících i kupujících poněkud zlepšilo, ale přesto přibývá Čechů, kteří se rozhodnout pro dobrodružství v neprobádaném světě realit bez ostříleného průvodce. Určitý podíl viny na tom mají autoři článků ve stylu „jak prodat nemovitost ve třech krocích“. Možná jste podobný návod četli a došli k závěru, že realitku vůbec nepotřebujete. Třeba to tak skutečně bude – můžete to zjistit v rámci jedinečného online kurzu, který připravila MAXIMA REALITY.
Přemýšlíte nad skladbou svého jídelníčku? Víte, kolik sníte denně bílkovin nebo vlákniny? Hlídáte si, co jíte? Možná, že ne. Hodně lidí nepřemýšlí nad tím, co jí a zda se stravuje správně. Většinou jako výmluva poslouží nedostatek času. Bílkoviny jsou ale pro tělo skutečně nezbytné a drtivá většina populace jich konzumuje málo. Zkuste to změnit.
No, opravdu není řeč o situaci, kdy by dítě z nějakého důvodu mělo indigově modrou barvu. Tuto barvu však může mít jeho aura, proto takové označení. Tyto děti jsou tak trochu zvláštním úkazem v našem světě a je dobré naučit se jim porozumět. Ale také to může být trochu jinak a můžete si myslet, že indigové děti jsou prostě jen děti odlišně vychovávané a snažíme se tu obhájit jejich nepřizpůsobivé chování.
Patříte mezi ty, kteří ráno bojují s nedostatkem energie? Zvoní budík, vy máte vstát, ale vám se tak nechce! Nejradši byste spali ještě další 3 hodiny... Pak nakonec vstanete, ale bez elánu, bez energie a jediné, na co se těšíte, je ranní káva. A doufáte, že právě ona vás spasí. Jenže pak uběhne pár hodin a vy potřebujete další kávu... Jak s tímto skoncovat? Jak se cítit vždy plní energie a to třeba i bez kávy? Pokračujte ve čtení článku a odpověď najdete!
Kdo by neměl rád léto! Nejkrásnější roční období má jen několik málo vad na kráse. Tou asi největší je dotěrný hmyz. Ať už jde o všudypřítomné komáry, které nám doslova a do písmene sají krev, nenápadná, leč nebezpečná klíšťata, nebo o nenechavé mravence. Právě s mravenci se řada Čechů od pozdního jara potýká. Slovy klasika, ty potvory se vám dostanou všude. Naštěstí s nimi můžete bojovat přírodními prostředky.
Datum 26.8. 2022 se vryje do paměti spoustě z nás. Ten den totiž náš svět navždy opustila oblíbená zpěvačka, herečka, moderátorka i textařka Hana Zagorová. Pojďme na ni společně zavzpomínat a připomenout si její kariéru i osobní život. Ne vždy byl totiž její život procházkou růžovým sadem, ale přesto jsme na její tváři vždy mohli spatřit úsměv.
Rozchodem si projde každý z nás, začíná to v dětství s prvními láskami, pokračuje v dospělosti, kdy s námi mohou neskutečně zatřást. Vzpamatování se z rozchodu je poměrně dlouhá cesta, kterou není dobré moc uspěchat. Člověk by si měl projít všemi nepříjemnostmi, aby dospěl k novému začátku. A jak toho docílit?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek