Neděle , 24. 09. 2023

Jaromír

Christian Dior: Nesmírně pověrčivý a geniální tvůrce ikonického “New looku”

Christian Dior, ikona módního světa. Zakladatel francouzské značky Dior, jejíž historie sahá do 40. let 20. století. Zákazníkům z celého světa nabízí jedny z nejkrásnějších oděvů, ať už jde o běžné modely nebo haute couture, šaty vysoké krejčoviny. Jaký příběh stojí za vznikem této značky?
Christian Dior
Francouzský módní návrhář Christian Dior.

03. 11. 2022

Christian Dior se narodil v roce 1905 v přímořském městečku Granville, na pobřeží Normandie. Byl jedním z pěti dětí bohatého výrobce hnojiv. Přestože jeho rodiče doufali, že se stane diplomatem, on byl spíše umělecky nadaný, a tak už v mládí začal prodávat své náčrty na ulici, aby měl kapesné.

Než se stal světoznámým návrhářem

Ještě než proslul jako úspěšný módní návrhář, měl touhu stát se architektem. Člověk míní, ale osud mění, nakonec se v roce 1925 zapsal na École des Sciences Politiques, aby zde získal vzdělání v politologii. Po úspěšném ukončení studia ho otec obdaroval prostory umělecké galerie. Jednalo se o prostor, ve kterém byla vystavena díla Pabla Picassa, Jeana Cocteaua nebo Georgese Braquea.

Dior
Chtěl být architektem, nakonec tvořil na lidské tělo.

Po vypuknutí Velké hospodářské krize v roce 1929, smrti své matky i bratra a kolapsu otcova podniku byl Dior nucen svou uměleckou galerii zavřít. Následně pak pracoval u módního návrháře Roberta Pigueta, dokud nebyl v roce 1940 povolán k vojenské službě.

Na konci své služby v roce 1942 začal pracovat pro návrháře Luciena Lelonga, kde byli on a Pierre Balmain hlavními návrháři. Ve stejné době se Diorova mladší sestra Catherine přidala k francouzskému odboji, což vedlo k jejímu zajetí gestapem a následnému uvěznění v koncentračním táboře Ravensbrück. Přežila a byla osvobozena v roce 1945. Jako poctu pro ni Dior pojmenoval svou debutovou vůni Miss Dior.

Módní dům Dior

16. prosince 1946 na 30 Avenue Montaigne v Paříži založil Christian Dior svůj první módní dům podporovaný Marcelem Boussacem, magnátem přes bavlněné tkaniny. 12. února 1947 ukázal svou debutovou kolekci, která se skládala z 90 různých modelů, pojmenované “Corolle” a “Huit”.

butik
Diorův první módní dům na 30 Avenue Montaigne.

Po úspěšné přehlídce byl Christian Dior zaplaven objednávkami. Byl dokonce pozván, aby uspořádal soukromou prezentaci kolekce pro britskou královskou rodinu.

K TÉMATU  Trendy v optice roku 2019. Správné brýle vylepší váš outfit a podtrhnou vaši osobnost

O Diorovi bylo známo, že je velmi pověrčivý. Každá kolekce obsahovala kabát pojmenovaný podle místa jeho narození, Granville. Na každé výstavě měl alespoň jeden model na sobě svazek konvalinek, jeho oblíbených květin. A nikdy nezačal s přehlídkou, aniž by si nenechal vyložit tarotové karty.

Granville
Vila Granville kde se narodil Christian Dior.

Christian Dior založil luxusní konfekční dům na rohu 5. Avenue a 57. ulice v New Yorku v listopadu 1948, první svého druhu. V roce 1949 tak byl prvním návrhářem, který zařídil licenční výrobu svých návrhů.  Poté, co si uvědomil důležitost kompletního vzhledu spolu s obchodním partnerem Jacquesem Rouetem, propůjčil své jméno řadě luxusních doplňků.

Konec Diorova života

Roku 1955 se jeho asistentem stal devatenáctiletý Yves Saint Laurent. Christian Dior se později v roce 1957 setkal s jeho matkou, Lucienne Mathieu-Saint Laurent, aby jí oznámil, že si Saint Laurenta vybral jako svého nástupce. Tehdy řekla, že byla z této poznámky zmatená, protože Diorovi bylo v té době pouhých 52 let. Krátce po této schůzce utrpěl infarkt (21. ledna 1905 – 24. října 1957).

Podle oficiálního prohlášení zemřel francouzský módní návrhář Christian Dior na následky nezdravého životního stylu, především stravování. Hodně se však spekulovalo o tom, že to bylo kvůli tomu, že se udusil rybí kostí nebo při hraní karetní hry.

Dior
Dior není jen značka. Je to pojem.

Jeho pohřbu se zúčastnilo asi 2 500 lidí, včetně všech jeho zaměstnanců a slavných klientů v čele s vévodkyní z Windsoru. Ve snaze zachránit značku jmenoval Jacques Rouet tehdy jedenadvacetiletého Yvese Sainta-Laurenta uměleckým ředitelem. Mladý návrhář pokračoval v Diorově odkazu a do značné míry zachoval původní kreativní vizi nedotčenou. Snažil se však přivést měkčí siluety, uvolnil sevřené pasy a vypustil část struktury.

Ikonický New look

Stalo se tak na první výstavě Diora, kde vytvořil “New Look”. Smyslem bylo předvést téma konce druhé světové války. Autor představil strukturované siluety, sevřené pasy a kratší nadýchané sukně. Oděvy byly opulentní, na každý z nich používal průměrně 18 metrů látky. 

K TÉMATU  Džíny a fantastické triky s nimi! Jsou vám příliš těsné? Chcete je oživit a udělat z nich originál? Inspirujte se!
new look
Jeden z ikonických modelů stylu ”New look”.

Diorovy návrhy byly na tehdejší dobu revoluční. A kde vznikala jeho veledíla? Dvakrát do roka odešel do ústraní módního průmyslu, aby se věnoval tvorbě nejnovějších návrhů. Nejraději tvořil ve své empírové vaně ze zeleného mramoru.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Perly slaví comeback. Jak se neutopit v jejich eleganci?

Blanka Matragi: Život mezi princeznami

Zdroje článku:
https://www.vogue.co.uk/article/christian-dior/amp, https://www.instyle.com/fashion/history-of-dior, https://www.anothermag.com/fashion-beauty/9461/ten-things-you-might-not-know-about-christian-dior
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Mít dostatek kvalitního spánku je nesmírně důležité. Díky tomu se vaše tělo cítí lépe a mozek správně funguje. Mnoho z nás má ale s usínáním problém. A nejenom s usínáním, ale i s udržením kvalitního spánku po celou noc. Pokud spíme špatně, negativně to ovlivňuje možnost učení, snižuje kapacitu paměti, máme špatnou náladu a naše emoce jsou negativní. Co tedy pomáhá k lepšímu spánku?
Sice jsou tenisky nejoblíbenější obuví, ovšem v zimě, kdy teploty padají pod bod mrazu, by nám v nich umrzla noha. Proto si pořizujeme boty zimní, které nás dokážou před nízkými hodnotami na teploměru ochránit. Velmi oblíbené jsou semišové zimní boty, které i skvěle vypadají. Tedy pokud jsou čisté a umíte o ně pečovat! V opačném případě žádnou parádu neudělají.
Nevzhledné vypouklé bříško, potíže s trávením a jiné problémy mohou být příčinou rozestupu břišních svalů. Mylnou představou jsou také klasické obyčejné cviky, které by měly s diastázou pomoct. Co diastáza přesně znamená a co na ni zaručeně zabírá?
Víte o tom, že to, jak dýcháte, má obrovský vliv na váš život? Na vaše zdraví, vaši vitalitu a také na vaši postavu! Proto byste se měli co nejdřív zaměřit na váš dech a naučit se správně dýchat. Můžete si díky tomu vyřešit spoustu zdravotních problémů a také problém s únavou.
Některé ženy bohužel mají tu smůlu, že se jim nedaří otěhotnět. Naštěstí existuje možnost umělého oplodnění, díky kterému žena porodí své vytoužené dítě. Pokud přemýšlíte nad dárcovstvím vajíček, ale váháte kvůli tomu, že nevíte, co vás čeká, přečtěte si následující článek, který vám odpoví na spoustu otázek.
Přemýšlíte o pořízení AKU nářadí? Třeba taková AKU sekačka na baterie. To není jen zodpovědný ekologický plán. Je to dobrá volba ve všech směrech. Už jen využití moderních technologií, kdy se potkávají výhody elektrických a benzínových strojů, je toho důkazem. Žádné kabely, maximální pohodlí, perfektní výkon, spolehlivost. Jedna baterie pro všechno. Není to sen?

Nepřehlédněte

Každé roční období má svůj specifický nádech a ani podzim není výjimkou. Sice budete trávit více večerů doma kvůli deštivému a studenému počasí, ale o to větší máte motivaci si svůj příbytek zútulnit podzimními dekoracemi. Jdeme na to!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek