Neděle , 23. 06. 2024

Zdeňka

Christian Dior: Nesmírně pověrčivý a geniální tvůrce ikonického “New looku”

Christian Dior, ikona módního světa. Zakladatel francouzské značky Dior, jejíž historie sahá do 40. let 20. století. Zákazníkům z celého světa nabízí jedny z nejkrásnějších oděvů, ať už jde o běžné modely nebo haute couture, šaty vysoké krejčoviny. Jaký příběh stojí za vznikem této značky?
Christian Dior
Francouzský módní návrhář Christian Dior.

03. 11. 2022

Christian Dior se narodil v roce 1905 v přímořském městečku Granville, na pobřeží Normandie. Byl jedním z pěti dětí bohatého výrobce hnojiv. Přestože jeho rodiče doufali, že se stane diplomatem, on byl spíše umělecky nadaný, a tak už v mládí začal prodávat své náčrty na ulici, aby měl kapesné.

Než se stal světoznámým návrhářem

Ještě než proslul jako úspěšný módní návrhář, měl touhu stát se architektem. Člověk míní, ale osud mění, nakonec se v roce 1925 zapsal na École des Sciences Politiques, aby zde získal vzdělání v politologii. Po úspěšném ukončení studia ho otec obdaroval prostory umělecké galerie. Jednalo se o prostor, ve kterém byla vystavena díla Pabla Picassa, Jeana Cocteaua nebo Georgese Braquea.

Dior
Chtěl být architektem, nakonec tvořil na lidské tělo.

Po vypuknutí Velké hospodářské krize v roce 1929, smrti své matky i bratra a kolapsu otcova podniku byl Dior nucen svou uměleckou galerii zavřít. Následně pak pracoval u módního návrháře Roberta Pigueta, dokud nebyl v roce 1940 povolán k vojenské službě.

Na konci své služby v roce 1942 začal pracovat pro návrháře Luciena Lelonga, kde byli on a Pierre Balmain hlavními návrháři. Ve stejné době se Diorova mladší sestra Catherine přidala k francouzskému odboji, což vedlo k jejímu zajetí gestapem a následnému uvěznění v koncentračním táboře Ravensbrück. Přežila a byla osvobozena v roce 1945. Jako poctu pro ni Dior pojmenoval svou debutovou vůni Miss Dior.

Módní dům Dior

16. prosince 1946 na 30 Avenue Montaigne v Paříži založil Christian Dior svůj první módní dům podporovaný Marcelem Boussacem, magnátem přes bavlněné tkaniny. 12. února 1947 ukázal svou debutovou kolekci, která se skládala z 90 různých modelů, pojmenované “Corolle” a “Huit”.

butik
Diorův první módní dům na 30 Avenue Montaigne.

Po úspěšné přehlídce byl Christian Dior zaplaven objednávkami. Byl dokonce pozván, aby uspořádal soukromou prezentaci kolekce pro britskou královskou rodinu.

K TÉMATU  Nejmódnější styly nadcházejícího jara!

O Diorovi bylo známo, že je velmi pověrčivý. Každá kolekce obsahovala kabát pojmenovaný podle místa jeho narození, Granville. Na každé výstavě měl alespoň jeden model na sobě svazek konvalinek, jeho oblíbených květin. A nikdy nezačal s přehlídkou, aniž by si nenechal vyložit tarotové karty.

Granville
Vila Granville kde se narodil Christian Dior.

Christian Dior založil luxusní konfekční dům na rohu 5. Avenue a 57. ulice v New Yorku v listopadu 1948, první svého druhu. V roce 1949 tak byl prvním návrhářem, který zařídil licenční výrobu svých návrhů.  Poté, co si uvědomil důležitost kompletního vzhledu spolu s obchodním partnerem Jacquesem Rouetem, propůjčil své jméno řadě luxusních doplňků.

Konec Diorova života

Roku 1955 se jeho asistentem stal devatenáctiletý Yves Saint Laurent. Christian Dior se později v roce 1957 setkal s jeho matkou, Lucienne Mathieu-Saint Laurent, aby jí oznámil, že si Saint Laurenta vybral jako svého nástupce. Tehdy řekla, že byla z této poznámky zmatená, protože Diorovi bylo v té době pouhých 52 let. Krátce po této schůzce utrpěl infarkt (21. ledna 1905 – 24. října 1957).

Podle oficiálního prohlášení zemřel francouzský módní návrhář Christian Dior na následky nezdravého životního stylu, především stravování. Hodně se však spekulovalo o tom, že to bylo kvůli tomu, že se udusil rybí kostí nebo při hraní karetní hry.

Dior
Dior není jen značka. Je to pojem.

Jeho pohřbu se zúčastnilo asi 2 500 lidí, včetně všech jeho zaměstnanců a slavných klientů v čele s vévodkyní z Windsoru. Ve snaze zachránit značku jmenoval Jacques Rouet tehdy jedenadvacetiletého Yvese Sainta-Laurenta uměleckým ředitelem. Mladý návrhář pokračoval v Diorově odkazu a do značné míry zachoval původní kreativní vizi nedotčenou. Snažil se však přivést měkčí siluety, uvolnil sevřené pasy a vypustil část struktury.

Ikonický New look

Stalo se tak na první výstavě Diora, kde vytvořil “New Look”. Smyslem bylo předvést téma konce druhé světové války. Autor představil strukturované siluety, sevřené pasy a kratší nadýchané sukně. Oděvy byly opulentní, na každý z nich používal průměrně 18 metrů látky. 

K TÉMATU  4 nadčasové kousky do vašeho šatníku, které nikdy nevyjdou z módy
new look
Jeden z ikonických modelů stylu ”New look”.

Diorovy návrhy byly na tehdejší dobu revoluční. A kde vznikala jeho veledíla? Dvakrát do roka odešel do ústraní módního průmyslu, aby se věnoval tvorbě nejnovějších návrhů. Nejraději tvořil ve své empírové vaně ze zeleného mramoru.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Perly slaví comeback. Jak se neutopit v jejich eleganci?

Blanka Matragi: Život mezi princeznami

Zdroje článku:
https://www.vogue.co.uk/article/christian-dior/amp, https://www.instyle.com/fashion/history-of-dior, https://www.anothermag.com/fashion-beauty/9461/ten-things-you-might-not-know-about-christian-dior
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Ketogenní dieta nebo-li keto-dieta jak je s oblibou označovaná je v posledních letech velmi oblíbenou formou diety pro hubnutí. Televizní reklamy slibující nadstandardní úbytek na váze za krátkou dobu jsou velmi lákavé a zejména zarputilí dietáři tak tuto variantu velmi rádi vyzkouší. Málokdo z nich se pak ale zajímá o to, jak vlastně keto-dieta funguje a zda se jedná o udržitelný způsob stravování.
Pokud máte doma dítko, které využívá jen málo slov, neskládá pořádně celé věty dohromady nebo se mnohdy v řeči sekne, protože prostě nenachází vhodná slova, zřejmě přemýšlíte, co s tím. Samozřejmě je na místě poradit se s lékařem, ale pokud není situace úplně vážná, snadno na tom můžete společně zapracovat. A o co víc – bude vás to bavit! Jak se dá vývoj řeči dětí podpořit?
Sprchování nebo koupání jsou každodenní činnosti. Většinou se k nim schyluje po ránu, ale jindy také večer po náročném dni v zápřahu. Mnoho lidí však k této fázi hygieny přistupuje ekonomicky a spíše se nekoupou, než koupou. Čím víc se budu sprchovat či koupat, tím větší poplatky se na dům budou vztahovat, říkají si. Jelikož ale mluvíme o nezbytnosti, prozraďme si, co je z tohoto pohledu lepší čili ekonomičtější.  
Nechci! Nebudu to jíst! A mnohdy i horší slova padají z dětských úst, když před ně dáte talíř s rybou. Jenže právě toto maso obsahuje spoustu důležitých živin. Je bohaté na vitaminy, omega3 mastné kyseliny a bílkoviny, které jsou prospěšné pro naše zdraví. Jak ale přesvědčit potomky, aby šupináče neodmítali?
Být v současné době v karanténě, to není nic příjemného. Všichni to ostatně velmi dobře víme, jelikož nouzový stav už trvá přes měsíc a ještě nějaký ten čas trvat bude.
Lidé ve znamení Lva jsou přirozenými vůdci, kteří se nesou stejně velkolepě jako jejich zvěrokruhový zástupce. V tomto znamení jsou lidé, kteří se narodili mezi 23. červencem až 22. srpnem.
Liběna Rochová, přední česká módní návrhářka, zakladatelka Studia LR, ale také vedoucí Ateliéru designu oděvu a obuvi na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Svoji tvorbu představila celému světu. V Paříži, Lyonu, Vídni, Düsseldorfu, New Yorku, Los Angeles, Bombaji, Dillí a v mnoha dalších destinacích. Jak se k módní tvorbě dostala a jaké překážky musela překonat?
Život ve světě showbusinessu s sebou nese mnohem více každodenních výzev, než si dokážeme představit. Které slavné páry odolávají pozlátku v podobě shánění nového a mladšího partnera každý rok, a místo toho drží stále při sobě? Zde jsou zahraniční i české páry, které dělají instituci manželství tu nejlepší reklamu.
Matek samoživitelek se v naší společnosti najde celá řada. Zejména v posledních letech roste počet rozvodů, na základě kterých se dítě dostane výhradně do péče matky nebo do péče otce. Ve většině případů je dítě svěřeno do matčiny péče, a i když žena získává alimenty v pravidelných intervalech (když se poštěstí), přesto je třeba ohlížet se na finanční stránku a počítat každou korunu. Zejména v případě, že je žena na mateřské dovolené, není to po finanční stránce snadné. Naštěstí přinášíme několik tipů, jak to po finanční stránce zvládnout a nepropadnout zlým myšlenkám.
Rozvod je záležitostí každého druhého manželství. Toto uvádějí statistiky - a bohužel je to pravda. Čím to je? Možná spolu lidé málo komunikují, nejsou ochotni přijímat kompromisy. Ten kompromis by však měl být prvotním zejména v případě, kdy z manželství vzešly děti.
Je jiná, je svá. Je to Billie Eilish. Do šoubyznysu vplula jako velká voda bez varování a okamžitě z ní začali všichni teenageři šílet. Zlomovým okamžikem byl pro zpěvačku říjen 2015, tedy krátce před dovršením jejích 14 let, když s bratrem Finneasem zveřejnili na SoundCloudu song Ocean Eyes, ze kterého se přes noc stala hudební senzace. A od té doby znal její jméno celý svět.
Dnes, na Zelený čtvrtek, bychom měli na talíři přivítat něco zeleného, symbol nového života a jara. Ale víte, jaké dny máme již za sebou a co nás čeká až do Velikonoc? Tyto svátky obnovy a radosti následují po Květné neděli a vedou nás až k veselému Velikonočnímu pondělí. A proč vlastně Velikonoce každý rok "skáčou" po kalendáři? Odpověď tkví v lunárním cyklu: Velikonoce se slaví první neděli po prvním jarním úplňku, což je tradice spojující nás s rytmem přírody a jejím věčným cyklem.

Výběr článků

Trápí vás posledních několik kilogramů, které chcete ještě do léta zhubnout? Pak je načase požádat o pomoc bylinky. Právě ty jsou zelenými pomocníky, kteří při hubnutí zaručeně pomůžou. Otázkou zůstává, jaké konkrétní bylinky podporují hubnutí a ze kterých si tedy udělat čaj?
Kdo a kdy má komu volat? První rande bylo fajn a ráda byste se sešla znovu. Měla jste pocit, že protějšek stojí o schůzku také. Ale nedomluvili jste si ji. Nechali jste si otevřená zadní vrátka. Týden utekl a on nevolá. Zavoláte mu?
Jaká zvířátka máme doma nejčastěji? Jsou to samozřejmě kočky a psi. Každý jedinec má jinou povahu, vždycky je ale milujeme. Tihle domácí mazlíčci mají jedno společné - když si hrají, stojí to za to a často nás překvapí něčím novým, čemu se rádi zasmějeme. Podívejte se na video!

Nepřehlédněte

Turistické středisko Jasná je velmi známé, stejně jako mnoho dalších míst v jeho okolí. Dovolená v Nízkých Tatrách na Slovensku ale může být plná jedinečných zážitků z míst, která každý nezná. Poradíme vám, kam vyrazit, abyste nebyli obklopeni obrovskými davy turistů. Díky tomu si užijete dovolenou mnohem více.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek