Neděle , 10. 12. 2023

Julie

Atopický ekzém je problém, se kterým si dokážeme poradit

Často nás trápí už od kolébky. Není ale žádnou výjimkou, že se objeví až v dospělosti. Jeho projevy jsou různorodé, ale pokaždé nepříjemné. Naštěstí se dá s atopickým ekzémem úspěšně bojovat.
atopický ekzém
Atopický ekzém může člověka potrápit. (foto: 123RF)

22. 10. 2021

Co je atopický ekzém?

Atopický ekzém je chronickým onemocněním, které se projevuje především na různých místech na těle, nejčastěji v loketních či podkolenních jamkách nebo na krku. U novorozeňat ovšem není výjimkou, že jsou postiženi po celém těle. V dospělosti se však atopický ekzém projevuje i jinak, například ragádami, což je hluboké poškození kůže.

Může se však stát, že se v budoucnu atopický ekzém přestane projevovat na kůži, ale objeví se například v podobě častějších zánětů průdušek. V současnosti atopickým ekzémem trpí zhruba 20 % dětí a 6 % dospělých.

Jaké jsou jeho projevy?

Atopický ekzém se nejčastěji projevuje zarudnutím kůže, která svědí a pálí. Někdy jde o tak nepříjemnou záležitost, že vám ani nedá spát. Zejména děti dokážou škrábáním suché a zarudlé kůže strávit celou noc, dokud nezačne krvácet. Pak samozřejmě může být atopický ekzém i velmi bolestivý a často začne hnisat.

Trpíte-li tímto onemocněním, kůže ztrácí vodu a dochází ke ztenčování její rohové vrstvy. Tím pádem je pak naše pokožka oslabená  a funguje jako vstupní brána pro nejrůznější bakterie, viry a alergeny. Už neplní svou ochrannou funkci tak, jak by měla.

Jaké jsou příčiny vzniku atopického ekzému?

V dětství i dospělosti může být atopický ekzém způsoben například alergií na nějaký materiál či potravinu (alergii nejčastěji způsobuje citrusové ovoce), domácími mazlíčky či dietou, hormonálními změnami nebo například kontaktem s dráždivými látkami, jako je cigaretový kouř, prací prostředky, mýdlo nebo horká voda. Někdy může být na vině i časté střídání tepla a zimy.

Co na něj zabírá?

Ačkoliv, jak jsme zmínili na začátku, jde o chronické onemocnění a nelze se ho jen tak zbavit, rozhodně jde projevy atopického ekzému zmírnit nebo zcela potlačit. Jak na to?

K TÉMATU  5 zaručených rad na nachlazení

Používejte zvláčňující krémy

A nejlépe na přírodní bázi. Bez parabenů, silikonů a alkoholu. Promažte si pokožku celého těla zejména po sprchování nebo koupání, minimálně však jednou denně. Tak se přestane vysušovat a dráždit.

Sprchujte se krátce

Na dlouhé polehávání ve vaně zapomeňte, voda pokožku extrémně vysušuje. Zvolte raději sprchu a ani ta by neměla být příliš dlouhá. Když ji zvládnete do pěti až deseti minut, bude to ideální. Zároveň používejte speciální sprchové gely, které nevysušují, ale naopak zvláčňují. Nezapomeňte si pořídit i kvalitní šampón na vlasy, který dodává vlasové pokožce všechny potřebné vitamíny a minerály.

Dejte si pozor na to, co jíte

Mnohé potraviny obsahují látky, které zvyšují hladinu takzvaného histaminu. Ten může atopický ekzém zhoršit. Proto se takovým potravinám raději zcela vyhýbejte nebo jejich konzumaci omezte na minimum. Patří mezi ně zejména čokoláda, ryby a mořské plody, fermentované potraviny, zrající sýry, alkohol, uzeniny, rajčata, špenát, jahody či ananas a citrusové plody.

Vyberte si správné oblečení

Na syntetické materiály rovnou zapomeňte. Oblečení, které se dotýká kůže, by mělo být vyrobené jen z čisté bavlny. Nebo dbejte alespoň na to, aby byl materiál prodyšný, hladký a bez vlasu. Také byste se v oblečení neměli zpotit, tím by došlo k aktivaci ekzému. Na oblečení by rovněž neměly být švy, flitry ani cedulky, které mohou kůži nepříjemně dráždit.

Babské rady

Pokud se na kůži přeci jen atopický ekzém objeví, potlačte ho hned z počátku. I naše babičky a prababičky věděly jak na to.

Koupel z ovsa

Připravte si tři hrníčky ovsa a povařte ho ve dvou litrech vody. Vařit by se měl alespoň sedm až deset minut. Pak scezený odvar vlijte do teplé koupele. Vydržte v ní alespoň pět minut. Proceduru opakujte minimálně dvakrát do týdne.

K TÉMATU  Pokud trpíte na akné nebo ekzém, na vině může být i špatné trávení

Obklad z černého čaje

Uvařte si sáček černého čaje a ten si pak přiložte na postižené místo. Jakmile sáček vychladne, můžete ho z ekzému sundat. Opakujte klidně každý den. Sáček s černým čajem můžete nahradit i klasickým vatovým tamponem namočeným do studeného plnotučného mléka.

Místo krému vepřové sádlo

Každý den si promažte suchá místa kvalitním vepřovým sádlem. Sice neléčí, ale zato postižné místo dokáže ochránit před bakteriemi i suchým vzduchem.

Aviváž nahraďte octem

Je to starý babský trik, ale téměř stoprocentně účinný. Při praní oblečení místo klasické aviváže použijte ocet. Stačí 0,5 dcl. Poslouží jako změkčovadlo a navíc v sobě nemá žádnou chemii, proto vás oblečení vyprané v octu nebude dráždit tak oblečení vyprané v běžné aviváži.

Olivový olej jako okamžitá pomoc

Kůže svědí a pálí až k zešílení? Hned si postižené místo potřete kvalitním olivovým olejem. Do pár desítek vteřin se vám neskutečně uleví.

Zázračná mast

Pro každý případ si vyrobte mastičku, která nejenomže hojí ekzémovou kůži, ale také například popáleniny. Rozehřejte si 500 g kvalitního vepřového sádla, prolisujte do něj pět stroužků česneku a nastrouhejte dvě čajové lžičky křenu. Přidejte tři lžíce kostivalu lékařského a lžíci pelyňku. Pořádně promíchejte, pak mastičku stáhněte z plotýnky, přelijte ji do uzavíratelného kelímku a nechte přes noc odstát.

Poté už ji můžete směle používat.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Pokud trpíte na akné nebo ekzém, na vině může být i špatné trávení

Jak bojovat s mykózou – problémem, který je ženám tak dobře známý

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Pustili jste se do rekonstrukce vašeho domova a čeká vás mimo jiné i koupelna? Pokud ale místo pro relax a očistu není příliš velké, musíte hodně přemýšlet nad rozvržením celého prostoru. Přinášíme vám pár tipů, které se vám budou při zařizování hodit.
Pandemie koronaviru přesunula učebnu – a kancelář – v dohledné budoucnosti do online režimu, což znamená, že vaše děti potřebují mnohem více pozornosti a vašeho času. Karanténa je docela náročná na zábavu dětí, ale sedět pořád u tabletu není způsob, jak trávit tento čas doma.
Práce na počítači, hraní her či sledování televize mají společné jedno a tím je enormní zátěž na oči. Displeje digitálních přístrojů totiž vyzařují modré světlo, které představuje obrovské množství energie, s níž se musejí oči vypořádat. To, co se ze začátku může projevovat jako podráždění, únava či zarudnutí, může mít časem nepříjemné následky v podobě zhoršení zraku.
Když se narodí zdravé miminko, které najednou zemře, jde vždy o nesmírnou tragédii nejen pro rodiče, ale pro celou rodinu. Za náhlou a neočekávanou smrtí miminka může být strašák všech rodičů označovaný jako syndrom náhlého úmrtí kojence. Existují nějaká opatření, která pomáhají výskyt tohoto syndromu snížit? Otázka, která zajímá každou nastávají maminku.
Dokážete si představit, jak moc dokážou být opalovací krémy nebezpečné? V některých případech mohou pozměnit i naši DNA! Neodnesete to vy, ale vaše děti a vnoučata už možná ano.
Přemýšlíte nad tím, kam byste si s partnerem, anebo sama mohla vyrazit na prodloužený víkend? V tom případě pro vás máme pár tipů, které dozajista oceníte. Poznejte ta nejkrásnější evropská města, do kterých se budete velmi ráda vracet, a na která vám (pro začátek) bude stačit jen pár dní volna.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek