Úterý , 21. 03. 2023

Radek

Jak se bránit proti chřipce? Překonejte onemocnění co nejrychleji a bez antibiotik!

Máte se na pozoru, aby vás neuchvátila každoroční chřipková epidemie? To nejlepší, co se dá dělat, je nezanedbat prevenci. Jak se bránit proti chřipce?
Jak se bránit proti chřipce? Překonejte onemocnění co nejrychleji!
zdroj: 123RF.com

07. 02. 2020

07. 02. 2020

Chřipková epidemie na nás útočí většinou dvakrát do roka. Pokud dostaneme pocit, že u nás onemocnění propuká, máme často tendenci navštívit lékaře. Ve skutečnosti pro to ale v zásadě není důvod. Nejúčinnější recept, jak se bránit proti chřipce, je zůstat ležet doma v posteli. Lékař vám změří teplotu, prohlédne dutiny, poslechne si dýchání a pak vám doporučí to samé. Samozřejmě doporučí vyzvednout nezbytné léky, které se ale stále opakují a všichni je máme doma ve skříňce.

Zavřete se doma a virus dále nešiřte

V horším případě nám doktor předepíše antibiotika. Je třeba si položit otázku, jestli jsou vážně potřeba. Hlavním plánem pro boj s nemocí by mělo být chřipku dále nešířit a zůstat doma. Inkubační doba bývá 12-72 hodin, během kterých je nejlepší už být v klidu a teple. Jakmile získáte podezření, snažte se už vše podřídit právě tomu. Kýchání ve veřejné dopravě nebo ve frontě u kasy znamená, že už chřipku šíříte dál. Stejně jako naopak, pokud někdo jiný kýchne vedle vás, měl by vždy použít kapesník nebo alespoň ruku před ústa, jinak to můžete schytat vy.

Nenechte se rušit a dopřejte si spánek

Osvědčeným krokem je lehnout si do postele a být v klidu. Žádný zbytečný pohyb, stres, zkrátka nic, s čím by mělo tělo jinou práci, než s bojem proti chřipce. Samozřejmě udělá dobře spánek – čím více, tím lépe. Ideální je, když nezaměstnáváte mysl ani televizí. I to vyžaduje nějaké soustředění. Raději si pusťte relaxační hudbu nebo mějte úplné ticho.

Čaje, jeden za druhým a s medem

Pitný režim je dalším nezbytným prvkem, jak se bránit proti chřipce. Pijte čaje a pijte jich hodně. Bylinkové budou nejlepší, ale sáhněte po tom, který máte ráda. Skvělým krokem je osladit čaj medem, který je také vítaný. Obsahuje vitamíny a železo, které jsou právě v tenhle moment potřeba, navíc posiluje bílé krvinky, které mají plné ruce práce v boji s virem. Doplňte vše ještě vitaminem C, který je v první obranné linii proti nežádoucím bakteriím.

Jak se bránit proti chřipce?
zdroj: 123RF.com

Jezte to, co do sebe dostanete snadno

Jídlo nevynechávejte, protože by to v boji proti chřipce nepomohlo a chyběly by vám potřebné látky. Snížená chuť k jídlu je také pochopitelná, pokud vám není dobře, takže se zaměřte na lehké pokrmy a polévky. Udělejte si do misky mix různých druhů ovoce s jogurtem nebo si připravte nějaký salát. Polévka s pečivem zasytí a zároveň dodáváte tělu další tekutiny, kterých není nikdy dost.

K TÉMATU  Pečená vepřová slanina se dvěma druhy náplně. Připravte se na nový rozměr chuti

Nechte dělat tělo svojí práci

Co se týká teploty, nesnažte se ji hned snižovat, jakmile vás trochu rozbolí hlava. Jde o to, že teplota zvýšená nad běžný standart 36,6 °C znamená, že váš imunitní systém zahájil boj s nákazou. Pokud tak teplota nepřesáhne 39 °C, hodně pijte a zkuste jen ležet a vypotit se. Samozřejmě víte jen vy, jak se cítíte, a jestli vám opravdu není dobře, hlava vám třeští a chcete si ulevit, prášek si vezměte. Srazit vysokou teplotu ale umí perfektně i studená sprcha. Okamžitě uleví a zvládnete ji i sama, na rozdíl od zábalu, se kterým vám musí někdo pomoci.

Bílého pláště a receptu se nezalekněte

Chřipku může nebo nemusí doprovázet zánět dýchacích cest a kašel. Na něj pomůže jitrocelový sirup, ale pomáhá ho zklidnit právě i čaj s medem. Pokud se dusíte nebo máte záchvaty kašle, skvělým pomocníkem jsou i pastilky na cucání. Stejně jako u teploty platí, že můžete sáhnou po lécích – záleží na vás, ale prioritou by mělo být zvládnout to bez nich. Skutečně posledním krokem jsou antibiotika, kterými někteří doktoři řeší všechno a doporučit je nemůžeme, protože naši imunitu oslabují. Důležité je mít vlastní hlavu a nesázet na ně jen proto, že je někdo předepsal.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Pokud nevíte, co si pod pojmem oční jóga představit, jedná se o pohyby, které jednoduše posilují oční svaly. Nemyslete si ale, že vám toto cvičení zlepší zrak. Dokáže však spolehlivě snížit oční zátěž, vyléčit příznaky suchého oka a zmírnit oční napětí. Jaké jsou tedy největší výhody?
Jednoduché, vkusné, elegantní, nestárnoucí – bílé boty lze charakterizovat mnoha způsoby. Jejich čistota však vnese notnou dávku vkusu do každého outfitu. To je jistota. A zajisté se ve vašem botníku neztratí. Tak už přestaňte dělat kompromisy, bílou obuv prostě potřebujete!
Pojem alternativní bydlení nemusí znamenat nepohodlí a nečistotu. Hlavní je mít k dispozici pozemek, a skutečně příjemný domov se pak dá vytvořit v přepravním kontejneru, lesní chalupě nebo mobilheimu. Záleží na způsobu provedení. Tyhle ukázky vás přesvědčí, že alespoň jako letní chalupu je co závidět. I v malém prostoru se dají vykouzlit divy. Nevěříte?
Trápí vás akné? Dělají se vám pupínky, různé vyrážky a vás už to přestává bavit? Možná jste zkoušeli plno mastiček, plno čistících přípravků, ale i tak se vám potíže s pletí stále vrací! Jak vyřešit akné jednou provždy? Dá se to vůbec? Rovnou vám řeknu, že ano! A nyní vám prozradím, jak na to.
Když si prohlížíte své fotky z dovolené, rozhodně nevypadáte jako módní ikony z časopisů a sociálních sítí? Poradíme vám zaručené fígle módních blogerek. Rozhodně zapomeňte na to, že nejste fotogenická. Jen musíte zaujmout tu správnou pózu a úhel - a výsledek bude úchvatný! Už se těšíte na nové fotky?
Tato unikátní chata má skleněnou střechu i stěny, takže usínáte v teple, a přitom přímo pod hvězdnou oblohou a polární září. Panorama Glass Lodge se nachází 30 minut jízdy od Reykjavíku k pobřeží Grónského moře. Hned u chaty stojí vířivka, ze které se můžete kochat islandskou krajinou. V malé komfortní chatě najdete pohodlnou koupelnu i kuchyňku s jídelním stolem. Za noc pro dva v tomto islandském obydlí zaplatíte téměř 9000 korun, a mají tu i internet. Tenhle útulný úkryt vám ale může posloužit jak inspirace pro vaši vlastní chatu v přírodě. I s takto malým prostorem se dá pracovat a vytvořit něco kouzelného.
Ryan Reynolds a Blake Lively jsou v současnosti jedním z nejoblíbenějších párů v Hollywoodu. Je úžasné pozorovat, jak se spolu smějí, pošťuchují se na sociálních sítích a navzájem se pracovně podporují. Ačkoliv letos oslavili teprve deset let od svatby, které stvrdili očekáváním čtvrtého dítěte, věříme, že téhle dvojici to vydrží klidně i dalších padesát let.
Teploty se konečně začínají zvedat a léto se nezadržitelně blíží. Pokud si letos budete chtít užít koupání, pak nejspíš budete muset do řeky, rybníku či vodní nádrže. Jenže jejich čistota a mnohdy také studená voda vám mohou následně přivodit nepříjemné patálie. Zvláště jste-li náchylní k tzv. letním problémům, měli byste udělat vše pro to, abyste se jim vyhnuli. Soutěžte tak s námi o balíček doplňků stravy Naturevia, který vám v tom pomůže.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek