Pondělí , 16. 05. 2022

Přemysl

Nahá jóga: Trend pro odvážné, nebo cesta ke zdravé sebejistotě?

Pojem jóga pro mnohé z nás jistě není nic nového. Co ale nahá jóga? Může být přínosem pro naši duši a fyzickou kondici, nebo se jedná o bláznivou formu cvičení jen pro otrlé?
jóga
Posbírejte odvahu a odhoďte svršky. (foto: 123RF)

22. 02. 2022

22. 02. 2022

Není žádným tajemstvím, že silné, sebevědomé a moderní ženy dnešní doby o sebe rády pečují. Každé ráno si najdete pár minut na dokonalý make-up a dopřejete si dvakrát do měsíce manikúru. Nebo se vám podaří jednou týdně utrhnout z každodenního kolotoče mezi prací, sporákem, pračkou a domácími úkoly vašich dětí a vyrazit na lekci pilates. Pro svou duši i tělo ale můžete udělat ještě víc! Zajímavou cestou k rozvoji sebejistoty, duševní pohody i posílení fyzické kondice, může být nahá jóga.

Tradiční jóga v netradičních podobách

Zatímco v minulých letech zažívala obrovský boom zumba či aerobik, přičemž tento druh pohybu patřil mezi ženami k těm nejoblíbenějším, dnes je to zejména běhání, kruhové tréninky a jóga. Ačkoliv má jóga bohatou historii sahající do dávných dob, prošla velkým vývojem a modernizací. Ke stále oblíbenějším patří různé druhy jógy, které prozatím nesou nálepku “netradiční”. Mezi ně jednoznačně řadíme jógu ve tmě, jejímž hlavním úkolem je zbystřit smysly. Akrojógu uvolňující emoce a rozvíjející důvěru v druhé. Pivní jógu podporující sociální dovednosti či nahou jógu, která nás má naučit sebejistoty a lásky ke svému vlastnímu tělu. A právě nahá jóga, známá také pod názvy naked yoga, nude yoga či vivastra yoga, bude naším hlavním tématem. 

Pro koho je nahá jóga vhodná?

Jóga nutně nemusí znamenat svazující top, který by ocenily ženy z 19. století coby náhradu mučících korzetů. Dokonce ani květované legíny, které nám po usilovném snažení nasoukají břišní partie až do podpaží. Zejména na svobodu pohybu a přirozenost těla totiž klade největší důraz právě nahá jóga. I když se může na první pohled zdát, že je naked yoga určená pro přirozené exhibicionisty a sebevědomé jedince, opak může být pravdou.

K TÉMATUSoutěž: Vyhrajte doplňky stravy, které nakopnou vaši imunitu
Nahá jóga vypadá jako velmi osvobozující cvičení.

Má za cíl především zbavit se tělesných i duševních zábran a přijmout všechny nedostatky a nedokonalosti svého těla s hrdostí. Cvičení nahé jógy nám má pomoci oprostit se od odsuzujícího hlásku našeho vnitřního já, které nás neustále nutí kritizovat sami sebe. Pokud tedy i vy čas od času trpíte přehnanou sebekritikou a pozorujete na sobě, že máte období, kdy se raději vyhýbáte všem zrcadlům v okruhu jednoho kilometru nebo odkládáte nákupy nového šatníku, protože jste přesvědčená, že ve vaši velikosti stejně nic neseženete, může pro vás být nahá jóga skvělou příležitostí, jak začít milovat sama sebe, ve všech svých podobách i proporcích. Nejdůležitější přece je, vystačit si sama se sebou a svým tělem a to je pro nás všechny často tím nejtěžším.

Začínáme s naked jógou 

Objevovat všechny výhody nahého cvičení můžete začít kdykoliv. Jestliže však s jógou teprve začínáte, bude pro vás pravděpodobně příjemnější vyzkoušet si tento zajímavý druh jógy v pohodlí a soukromí domova. I když si můžete ve vlastním prostředí připadat o něco bezpečněji, než kdybyste svou první lekci absolvovala na veřejné lekci plné naháčů, nutno podotknout, že i doma je před zahájením cvičení potřeba myslet na určitá opatření.

jóga
Za nahou jógou nehledejte žádné perverznosti. (foto: instagram/nude_yogagirl)

V první řadě se ujistěte, že budete mít naprosté soukromí. Nejlépe se v místnosti pečlivě zamkněte na několik západů. Tím snadno zabráníte nečekanému vpádu zvědavého partnera, který by si vaše cvičení mohl vyložit jako pobídku k založení rodiny. Nebo ještě hůř – neodbytných dětí či dokonce přítulných domácích mazlíčků. Kromě toho, že vás nikdo nezastihne v choulostivých pózách, vyhnete se i případnému následnému vysvětlování. Předtím, než statečně odhodíte svršky a oddáte se kouzlu nahé jógy, zkontrolujte zatažení žaluzií či závěsů. Především v případě, že nechcete svým zvědavým sousedům přivodit náhlé zrychlení srdečního tepu nebo dokonce překrvení určitých partií.

K TÉMATUDomácí sirupy ve vaší kuchyni. Jak je připravit?

Lekce nahé jógy v kolektivu

Už máte nějaké zkušenosti s naked jógou v domácím prostředí, překonala jste prvotní zábrany a cítíte se dostatečně sebevědomá? Anebo jste naopak přesvědčená, že se budete cítit mnohem lépe v kolektivu odvážlivců, kteří bojují se stejným studem jako vy? Můžete si vyhledat nabídku veřejných lekcí nahé jógy. Než se na ni však vydáte, uvědomte si, že se nejedná o sraz exhibicionistů ani o žádnou formu záminky, jak okukovat cizí nahé zadky. Odborně vedené lekce naked jogy mají svá pravidla a její účastníci (ve většině případů) nejsou žádní šmíráci či sexuální devianti. Pokud vás tedy nahá jóga láká z úplně jiných důvodů, než je získání duševní pohody a sebejistoty, bylo by pravděpodobně vhodnější se poohlédnout po jiném druhu aktivit.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Dermaplaning: Vše, co byste o něm měli vědět

TOP jóga influenceři: Kdo si zaslouží vaši pozornost?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Trávíte-li pracovní dobu z velké části přikováni k monitoru či displeji mobilu, může to mít negativní vliv na váš zrak. Zvláště pokud i volný čas vyplňujete sledováním sociálních sítí, surfováním po internetu nebo sledováním televize, vaše oči příliš často ostří na blízkou vzdálenost, což pro ně není přirozené. Může to vést k různým komplikacím od svědění a podráždění očí přes rozmazané vidění až po akomodační křeč. Na otázky odpovídá MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky DuoVize Praha.
Patrik Hartl natočí filmovou komedii podle své první knihy Prvok, Šampón, Tečka a Karel. Film ponese stejný název. Hrdinům, kteří se rozhodnou zahnat krizi čtyřicátníků plněním nesplnitelných úkolů, připravil oproti románu několik změn. Milovníky knihy tak čekají i překvapení. Jaká?
Možná jste o ní nikdy neslyšela a možná naopak ano. Slovo henna se v posledních letech skloňuje ve všech pádech a zaznívají o ní kladné ale i negativní názory. Jak to s hennou vlastně je a na co všechno ji můžete využít? Pro koho se vlastě hodí nejlépe a kdo by na její barvení měl raději zapomenout? A dá se hennou i tetovat? Vše se dozvíte v článku.
Když poprvé začnete s dietou, můžete v prvním měsíci ztratit o něco více. Pokud například dodržujete nízkosacharidovou dietu, vaše tělo spaluje glykogen uložený ve svalové tkáni, když mu dojdou sacharidy. Glykogen se váže na vodu a při jeho spalování na energii se také ztrácí voda. Tato počáteční rychlá ztráta hmotnosti může být velmi motivující, ale nakonec se zúží.
Navodí příjemnou atmosféru, zahalí domov do úžasné vůně a podpoří relaxaci. Nejen taková kouzla svede aromaterapie, která se stala nedílnou součástí všech milovníků nádherných vůní. Láká aromaterapie i vás? Mrkněte se na pár podrobností, které vás zasvětí do tajů všech jejích podmanivých benefitů.
Při nakupování na internetu můžete narazit na řadu zajímavého. Při házení oblíbených nápojů do virtuálního košíku na vás může vyskočit třeba takzvaný matcha čaj, který vás zaujme pro svou nápadně zelenou barvu. Právě díky ní se nad ním pozastavíte a přemýšlíte, jestli si ho také vhodit či nevhodit do onoho koše. Nakonec však kliknete na "dokončit nákup" s tím, že si ho zakoupíte někdy příště. Pojďme si prozradit, proč se této chyby v budoucnu nedopustit.  
Ekonomům je nyní zřejmě jasné, o čem je řeč, nebo tedy alespoň ve světě obchodování, ostatní možná jen pokrčí rameny. Optikou Paretova principu se však můžete zadívat nejen na svět ekonomie, ale na veškerou vaší činnost – hubnutí nevyjímaje. O čem je to tedy vlastně řeč?

Nepřehlédněte

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek