Neděle , 10. 12. 2023

Vratislav

Nahá jóga: Trend pro odvážné, nebo cesta ke zdravé sebejistotě?

Pojem jóga pro mnohé z nás jistě není nic nového. Co ale nahá jóga? Může být přínosem pro naši duši a fyzickou kondici, nebo se jedná o bláznivou formu cvičení jen pro otrlé?
jóga
Posbírejte odvahu a odhoďte svršky. (foto: 123RF)

22. 02. 2022

22. 02. 2022

Není žádným tajemstvím, že silné, sebevědomé a moderní ženy dnešní doby o sebe rády pečují. Každé ráno si najdete pár minut na dokonalý make-up a dopřejete si dvakrát do měsíce manikúru. Nebo se vám podaří jednou týdně utrhnout z každodenního kolotoče mezi prací, sporákem, pračkou a domácími úkoly vašich dětí a vyrazit na lekci pilates. Pro svou duši i tělo ale můžete udělat ještě víc! Zajímavou cestou k rozvoji sebejistoty, duševní pohody i posílení fyzické kondice, může být nahá jóga.

Tradiční jóga v netradičních podobách

Zatímco v minulých letech zažívala obrovský boom zumba či aerobik, přičemž tento druh pohybu patřil mezi ženami k těm nejoblíbenějším, dnes je to zejména běhání, kruhové tréninky a jóga. Ačkoliv má jóga bohatou historii sahající do dávných dob, prošla velkým vývojem a modernizací. Ke stále oblíbenějším patří různé druhy jógy, které prozatím nesou nálepku “netradiční”. Mezi ně jednoznačně řadíme jógu ve tmě, jejímž hlavním úkolem je zbystřit smysly. Akrojógu uvolňující emoce a rozvíjející důvěru v druhé. Pivní jógu podporující sociální dovednosti či nahou jógu, která nás má naučit sebejistoty a lásky ke svému vlastnímu tělu. A právě nahá jóga, známá také pod názvy naked yoga, nude yoga či vivastra yoga, bude naším hlavním tématem. 

Pro koho je nahá jóga vhodná?

Jóga nutně nemusí znamenat svazující top, který by ocenily ženy z 19. století coby náhradu mučících korzetů. Dokonce ani květované legíny, které nám po usilovném snažení nasoukají břišní partie až do podpaží. Zejména na svobodu pohybu a přirozenost těla totiž klade největší důraz právě nahá jóga. I když se může na první pohled zdát, že je naked yoga určená pro přirozené exhibicionisty a sebevědomé jedince, opak může být pravdou.

K TÉMATU  Viber uvádí limitovanou edici videa ve tvaru srdíčka pro váš zamilovaný Valentýn. Pošlete mu originální vzkaz nebo přání!
Nahá jóga vypadá jako velmi osvobozující cvičení.

Má za cíl především zbavit se tělesných i duševních zábran a přijmout všechny nedostatky a nedokonalosti svého těla s hrdostí. Cvičení nahé jógy nám má pomoci oprostit se od odsuzujícího hlásku našeho vnitřního já, které nás neustále nutí kritizovat sami sebe. Pokud tedy i vy čas od času trpíte přehnanou sebekritikou a pozorujete na sobě, že máte období, kdy se raději vyhýbáte všem zrcadlům v okruhu jednoho kilometru nebo odkládáte nákupy nového šatníku, protože jste přesvědčená, že ve vaši velikosti stejně nic neseženete, může pro vás být nahá jóga skvělou příležitostí, jak začít milovat sama sebe, ve všech svých podobách i proporcích. Nejdůležitější přece je, vystačit si sama se sebou a svým tělem a to je pro nás všechny často tím nejtěžším.

Začínáme s naked jógou 

Objevovat všechny výhody nahého cvičení můžete začít kdykoliv. Jestliže však s jógou teprve začínáte, bude pro vás pravděpodobně příjemnější vyzkoušet si tento zajímavý druh jógy v pohodlí a soukromí domova. I když si můžete ve vlastním prostředí připadat o něco bezpečněji, než kdybyste svou první lekci absolvovala na veřejné lekci plné naháčů, nutno podotknout, že i doma je před zahájením cvičení potřeba myslet na určitá opatření.

jóga
Za nahou jógou nehledejte žádné perverznosti. (foto: instagram/nude_yogagirl)

V první řadě se ujistěte, že budete mít naprosté soukromí. Nejlépe se v místnosti pečlivě zamkněte na několik západů. Tím snadno zabráníte nečekanému vpádu zvědavého partnera, který by si vaše cvičení mohl vyložit jako pobídku k založení rodiny. Nebo ještě hůř – neodbytných dětí či dokonce přítulných domácích mazlíčků. Kromě toho, že vás nikdo nezastihne v choulostivých pózách, vyhnete se i případnému následnému vysvětlování. Předtím, než statečně odhodíte svršky a oddáte se kouzlu nahé jógy, zkontrolujte zatažení žaluzií či závěsů. Především v případě, že nechcete svým zvědavým sousedům přivodit náhlé zrychlení srdečního tepu nebo dokonce překrvení určitých partií.

K TÉMATU  10 tipů na výlety: cestujeme po středních Čechách

Lekce nahé jógy v kolektivu

Už máte nějaké zkušenosti s naked jógou v domácím prostředí, překonala jste prvotní zábrany a cítíte se dostatečně sebevědomá? Anebo jste naopak přesvědčená, že se budete cítit mnohem lépe v kolektivu odvážlivců, kteří bojují se stejným studem jako vy? Můžete si vyhledat nabídku veřejných lekcí nahé jógy. Než se na ni však vydáte, uvědomte si, že se nejedná o sraz exhibicionistů ani o žádnou formu záminky, jak okukovat cizí nahé zadky. Odborně vedené lekce naked jogy mají svá pravidla a její účastníci (ve většině případů) nejsou žádní šmíráci či sexuální devianti. Pokud vás tedy nahá jóga láká z úplně jiných důvodů, než je získání duševní pohody a sebejistoty, bylo by pravděpodobně vhodnější se poohlédnout po jiném druhu aktivit.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Dermaplaning: Vše, co byste o něm měli vědět

TOP jóga influenceři: Kdo si zaslouží vaši pozornost?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Většina klientů center zabývajících se laserovou epilací jsou přirozeně ženy. K návštěvě takového centra je vedou především obecně přijímané standardy ve společnosti – každá z nás chce mít hladkou, upravenou kůži na nohou i pažích. Genetické vlastnosti jsou velmi odlišné, ale jedno máme společné: každá chceme vypadat skvěle. A právě zde přichází na řadu laserová epilace.
Tohle jistě všechny známe… Ani se nenadějete, chvilku zůstanete na sluníčku (ať už odpočívat nebo pracovat) a večer se pak doma nestačíte divit, jak máte červená ramena, záda nebo jinou část těla. Je to nepříjemné, člověku se špatně spí, pokožka je napjatá, citlivá. Kolikrát je obtěžující i nošení různého oblečení s ramínky, těsnějšími okraji. Jak si můžete v takovou chvíli pomoct a dát svou pokožku zase rychle do pořádku?
Již půl roku se potýkáme s rouškami v různých prostorách. Zatímco někdo v roušce musí trávit jen nezbytný čas například při nákupu, pro jiné se tato povinnost vztahuje na celou pracovní dobu. Pleť pod vlivem vlhka, tepla a nedostatku vzduchu logicky velmi trpí. Objevil se nový problém – jmenuje se maskné. Jak předejít jeho vzniku a jak s ním bojovat, když už se objeví? Poradíme vám.
Peníze nerostou na stromech, ale i kdyby rostly, bylo by hloupé odmítat příležitosti k výhodnému nákupu. Pokud rádi utrácíte v e-shopech, následující tipy uleví vašemu rozpočtu. Prozradíme vám, jak v e-shopech šetřit a nemuset přitom slevit z kvality zboží. Internet je neuvěřitelně spletité bludiště a najít tu nejlepší nabídku je mnohdy velmi náročné. Někdy člověk stráví celé hodiny prolézáním virtuálních regálů, než se objeví ta správná. Zdaleka nejhorší jsou však tzv. impulzivní nákupy, právě mohou peněženku řádně provětrat. Naštěstí se můžete řídit poměrně jednoduchými pravidly, díky kterým se vlk nažere a koza zůstane celá – nakoupíte ke své spokojenosti, ale nebude lamentovat nad extrémní útratou. Jdeme na to!
Jste příznivci doby minulé, která se nesla v duchu swingu, kloboučků, smokingů a doutníků? V tom případě byste se měli seznámit se stylem Art deco, který je odkazem na období mezi první a druhou světovou válkou. Oldřich Nový, Adina Mandlová nebo románový hrdina Velký Gatsby jsou ztělesněním luxusu, elegance a sofistikovanosti. Inspirujte se našimi tipy a vneste do svého domova kousek dávného luxusu a elegance.
Máte pocit, že jste vždy třetí kolo, pokud jde o vašeho partnera a jeho telefon? Představte si toto: jste nadšená z rande se svým partnerem – bude to první noc v tomto týdnu, kdy budete trávit čas společně. Ale když se dostanete do restaurace, nepustí telefon z ruky.
Děti - je s nimi radost i starost. Úsměv na rtech vám ulpívá vždy v okamžiku, kdy řeknou nějaké moudro, které se zapíše do vaší paměti. Vrásky naopak na čele přibývají ve chvíli, kdy se objeví další zlozvyk, který budete muset pracně odbourávat. Pojďme si prozradit nejčastější dětské zlozvyky, které někdy až trhají žíly nejednomu rodiči.  
Dokážete si představit, jak moc dokážou být opalovací krémy nebezpečné? V některých případech mohou pozměnit i naši DNA! Neodnesete to vy, ale vaše děti a vnoučata už možná ano.
Víte o tom, že to, jak dýcháte, má obrovský vliv na váš život? Na vaše zdraví, vaši vitalitu a také na vaši postavu! Proto byste se měli co nejdřív zaměřit na váš dech a naučit se správně dýchat. Můžete si díky tomu vyřešit spoustu zdravotních problémů a také problém s únavou.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek