Čtvrtek , 29. 09. 2022

Michal

Nahá jóga: Trend pro odvážné, nebo cesta ke zdravé sebejistotě?

Pojem jóga pro mnohé z nás jistě není nic nového. Co ale nahá jóga? Může být přínosem pro naši duši a fyzickou kondici, nebo se jedná o bláznivou formu cvičení jen pro otrlé?
jóga
Posbírejte odvahu a odhoďte svršky. (foto: 123RF)

22. 02. 2022

22. 02. 2022

Není žádným tajemstvím, že silné, sebevědomé a moderní ženy dnešní doby o sebe rády pečují. Každé ráno si najdete pár minut na dokonalý make-up a dopřejete si dvakrát do měsíce manikúru. Nebo se vám podaří jednou týdně utrhnout z každodenního kolotoče mezi prací, sporákem, pračkou a domácími úkoly vašich dětí a vyrazit na lekci pilates. Pro svou duši i tělo ale můžete udělat ještě víc! Zajímavou cestou k rozvoji sebejistoty, duševní pohody i posílení fyzické kondice, může být nahá jóga.

Tradiční jóga v netradičních podobách

Zatímco v minulých letech zažívala obrovský boom zumba či aerobik, přičemž tento druh pohybu patřil mezi ženami k těm nejoblíbenějším, dnes je to zejména běhání, kruhové tréninky a jóga. Ačkoliv má jóga bohatou historii sahající do dávných dob, prošla velkým vývojem a modernizací. Ke stále oblíbenějším patří různé druhy jógy, které prozatím nesou nálepku “netradiční”. Mezi ně jednoznačně řadíme jógu ve tmě, jejímž hlavním úkolem je zbystřit smysly. Akrojógu uvolňující emoce a rozvíjející důvěru v druhé. Pivní jógu podporující sociální dovednosti či nahou jógu, která nás má naučit sebejistoty a lásky ke svému vlastnímu tělu. A právě nahá jóga, známá také pod názvy naked yoga, nude yoga či vivastra yoga, bude naším hlavním tématem. 

Pro koho je nahá jóga vhodná?

Jóga nutně nemusí znamenat svazující top, který by ocenily ženy z 19. století coby náhradu mučících korzetů. Dokonce ani květované legíny, které nám po usilovném snažení nasoukají břišní partie až do podpaží. Zejména na svobodu pohybu a přirozenost těla totiž klade největší důraz právě nahá jóga. I když se může na první pohled zdát, že je naked yoga určená pro přirozené exhibicionisty a sebevědomé jedince, opak může být pravdou.

K TÉMATU  Rýmovník prospívá zdraví. Ulevuje nejen od nepříjemné rýmy
Nahá jóga vypadá jako velmi osvobozující cvičení.

Má za cíl především zbavit se tělesných i duševních zábran a přijmout všechny nedostatky a nedokonalosti svého těla s hrdostí. Cvičení nahé jógy nám má pomoci oprostit se od odsuzujícího hlásku našeho vnitřního já, které nás neustále nutí kritizovat sami sebe. Pokud tedy i vy čas od času trpíte přehnanou sebekritikou a pozorujete na sobě, že máte období, kdy se raději vyhýbáte všem zrcadlům v okruhu jednoho kilometru nebo odkládáte nákupy nového šatníku, protože jste přesvědčená, že ve vaši velikosti stejně nic neseženete, může pro vás být nahá jóga skvělou příležitostí, jak začít milovat sama sebe, ve všech svých podobách i proporcích. Nejdůležitější přece je, vystačit si sama se sebou a svým tělem a to je pro nás všechny často tím nejtěžším.

Začínáme s naked jógou 

Objevovat všechny výhody nahého cvičení můžete začít kdykoliv. Jestliže však s jógou teprve začínáte, bude pro vás pravděpodobně příjemnější vyzkoušet si tento zajímavý druh jógy v pohodlí a soukromí domova. I když si můžete ve vlastním prostředí připadat o něco bezpečněji, než kdybyste svou první lekci absolvovala na veřejné lekci plné naháčů, nutno podotknout, že i doma je před zahájením cvičení potřeba myslet na určitá opatření.

jóga
Za nahou jógou nehledejte žádné perverznosti. (foto: instagram/nude_yogagirl)

V první řadě se ujistěte, že budete mít naprosté soukromí. Nejlépe se v místnosti pečlivě zamkněte na několik západů. Tím snadno zabráníte nečekanému vpádu zvědavého partnera, který by si vaše cvičení mohl vyložit jako pobídku k založení rodiny. Nebo ještě hůř – neodbytných dětí či dokonce přítulných domácích mazlíčků. Kromě toho, že vás nikdo nezastihne v choulostivých pózách, vyhnete se i případnému následnému vysvětlování. Předtím, než statečně odhodíte svršky a oddáte se kouzlu nahé jógy, zkontrolujte zatažení žaluzií či závěsů. Především v případě, že nechcete svým zvědavým sousedům přivodit náhlé zrychlení srdečního tepu nebo dokonce překrvení určitých partií.

K TÉMATU  Womanizer! Hračka, kterou jednou zkusíte a už ji nepustíte z ruky

Lekce nahé jógy v kolektivu

Už máte nějaké zkušenosti s naked jógou v domácím prostředí, překonala jste prvotní zábrany a cítíte se dostatečně sebevědomá? Anebo jste naopak přesvědčená, že se budete cítit mnohem lépe v kolektivu odvážlivců, kteří bojují se stejným studem jako vy? Můžete si vyhledat nabídku veřejných lekcí nahé jógy. Než se na ni však vydáte, uvědomte si, že se nejedná o sraz exhibicionistů ani o žádnou formu záminky, jak okukovat cizí nahé zadky. Odborně vedené lekce naked jogy mají svá pravidla a její účastníci (ve většině případů) nejsou žádní šmíráci či sexuální devianti. Pokud vás tedy nahá jóga láká z úplně jiných důvodů, než je získání duševní pohody a sebejistoty, bylo by pravděpodobně vhodnější se poohlédnout po jiném druhu aktivit.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Dermaplaning: Vše, co byste o něm měli vědět

TOP jóga influenceři: Kdo si zaslouží vaši pozornost?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Syndrom vyhoření ohrožuje lidskou práci a psychiku již po dlouhou dobu, v posledních letech však postihuje čím dál tím více lidí. Člověk neočekává, že by to potkalo zrovna jeho, tento psychický problém však může postihnout každého z nás. Syndromem vyhoření jsem si prošla, po zdlouhavé snaze se mi podařilo z něj vzpamatovat, a dokonce mě to v životě posunulo dál.
Rádi byste si letos konečně dopřáli pořádnou dovolenou a uvažujete, zda pro vás bude lepší hotel nebo kemp? Podívali jsme se na zoubek ubytování v Chorvatsku a přinášíme vám několik zajímavých tipů, které vám pomohou naplánovat si dovolenou přesně podle vašeho gusta.
Léto se rychle blíží a s ním i koupání a další radovánky. Jenže ty každoročně pro mnoho žen skončí nepříjemnými potížemi. Pálení či řezání při močení bývají jejich typickými prvními příznaky. Pokud se u vás projeví, na nic nečekejte a okamžitě jednejte. Včasný zásah vás totiž může ochránit před vzplanutím problému v plné síle a následnými recidivami v podobě opakovaných problémů močových cest. Máte-li k těmto letním potížím sklony, myslete na prevenci!
Můžete lásku ovlivnit tím, co naservírujete k obědu? Přísloví, že láska prochází žaludkem, má určitě svůj význam. Jídlo je totiž jeden ze způsobů, jak zapůsobit na partnera, uklidnit ho nebo povzbudit pro další partnerské aktivity. A také společně strávit denně klidný čas.
Máme tu začátek nového roku 2021 a určitě si spoustu z vás dalo nějaké předsevzetí! Například začít cvičit, jíst zdravěji, chodit na procházky, myslet více pozitivně, být lepší přítelkyní či přítelem či být lepším rodičem. Vaše předsevzetí se mohou lišit, ale stejně vás všechny něco spojuje. A to to, že jich chcete dosáhnout! Proto vám v tomto článku zmíníme 3 důležité kroky, jak na to. A věřte, že pokud se těchto kroků budete držet, tak máte vyhráno.
Je běžné, že má dnes téměř každá domácnost vlastní tiskárnu. Platí ale také, že na tisk dokumentů do školy, do práce nebo vstupenek do divadla opravdu nepotřebujete nějakou zvlášť kvalitní tiskárnu a bezchybný tisk. Vyplatí se proto kupovat levné neoriginální tonery nebo je to hazard s životností vaší tiskárny?
Říká vám něco jméno Wirginia Szmyt? Jedná se o pravděpodobně nejstarší DJku všech dob, která si v seniorském věku plní sen. Někteří ji obdivují, jiní možná kroutí nevěřícně hlavou, ale jedno se jí upřít nedá – odhodlání, nadšení a láska k hudbě. S mícháním muziky začala Wirginia již před dvaceti lety a nikdo ji neučil a postupně na vše přicházela sama. Dnes patří v Polsku mezi poměrně známou a oblíbenou umělkyni.

Nepřehlédněte

All beige outfity. Nekončící trend, který bychom už mohli označit pomyslnou značkou nadčasovost. Za těch pár let, co tu s námi je, by si to zasloužil. Stejně jako černá, bílá či námořnicky modrá patří i béžová mezi barvy, se kterými nikdy nešlápnete vedle.
Všude, kam se podíváme, vidíme nejrůznější způsoby stravování. Mezi ně samozřejmě patří krátkodobé diety jako takové, ale stejně tak trvalé formy, které už představují určitý životní styl. A právě mezi ně nepochybně patří stravování podle ročních období. V čem spočívá a má vůbec smysl?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek