Pondělí , 06. 02. 2023

Vanda

Nahá jóga: Trend pro odvážné, nebo cesta ke zdravé sebejistotě?

Pojem jóga pro mnohé z nás jistě není nic nového. Co ale nahá jóga? Může být přínosem pro naši duši a fyzickou kondici, nebo se jedná o bláznivou formu cvičení jen pro otrlé?
jóga
Posbírejte odvahu a odhoďte svršky. (foto: 123RF)

22. 02. 2022

22. 02. 2022

Není žádným tajemstvím, že silné, sebevědomé a moderní ženy dnešní doby o sebe rády pečují. Každé ráno si najdete pár minut na dokonalý make-up a dopřejete si dvakrát do měsíce manikúru. Nebo se vám podaří jednou týdně utrhnout z každodenního kolotoče mezi prací, sporákem, pračkou a domácími úkoly vašich dětí a vyrazit na lekci pilates. Pro svou duši i tělo ale můžete udělat ještě víc! Zajímavou cestou k rozvoji sebejistoty, duševní pohody i posílení fyzické kondice, může být nahá jóga.

Tradiční jóga v netradičních podobách

Zatímco v minulých letech zažívala obrovský boom zumba či aerobik, přičemž tento druh pohybu patřil mezi ženami k těm nejoblíbenějším, dnes je to zejména běhání, kruhové tréninky a jóga. Ačkoliv má jóga bohatou historii sahající do dávných dob, prošla velkým vývojem a modernizací. Ke stále oblíbenějším patří různé druhy jógy, které prozatím nesou nálepku “netradiční”. Mezi ně jednoznačně řadíme jógu ve tmě, jejímž hlavním úkolem je zbystřit smysly. Akrojógu uvolňující emoce a rozvíjející důvěru v druhé. Pivní jógu podporující sociální dovednosti či nahou jógu, která nás má naučit sebejistoty a lásky ke svému vlastnímu tělu. A právě nahá jóga, známá také pod názvy naked yoga, nude yoga či vivastra yoga, bude naším hlavním tématem. 

Pro koho je nahá jóga vhodná?

Jóga nutně nemusí znamenat svazující top, který by ocenily ženy z 19. století coby náhradu mučících korzetů. Dokonce ani květované legíny, které nám po usilovném snažení nasoukají břišní partie až do podpaží. Zejména na svobodu pohybu a přirozenost těla totiž klade největší důraz právě nahá jóga. I když se může na první pohled zdát, že je naked yoga určená pro přirozené exhibicionisty a sebevědomé jedince, opak může být pravdou.

K TÉMATU  Nakupování bez obalu: nový trend, na který se nalaďte
Nahá jóga vypadá jako velmi osvobozující cvičení.

Má za cíl především zbavit se tělesných i duševních zábran a přijmout všechny nedostatky a nedokonalosti svého těla s hrdostí. Cvičení nahé jógy nám má pomoci oprostit se od odsuzujícího hlásku našeho vnitřního já, které nás neustále nutí kritizovat sami sebe. Pokud tedy i vy čas od času trpíte přehnanou sebekritikou a pozorujete na sobě, že máte období, kdy se raději vyhýbáte všem zrcadlům v okruhu jednoho kilometru nebo odkládáte nákupy nového šatníku, protože jste přesvědčená, že ve vaši velikosti stejně nic neseženete, může pro vás být nahá jóga skvělou příležitostí, jak začít milovat sama sebe, ve všech svých podobách i proporcích. Nejdůležitější přece je, vystačit si sama se sebou a svým tělem a to je pro nás všechny často tím nejtěžším.

Začínáme s naked jógou 

Objevovat všechny výhody nahého cvičení můžete začít kdykoliv. Jestliže však s jógou teprve začínáte, bude pro vás pravděpodobně příjemnější vyzkoušet si tento zajímavý druh jógy v pohodlí a soukromí domova. I když si můžete ve vlastním prostředí připadat o něco bezpečněji, než kdybyste svou první lekci absolvovala na veřejné lekci plné naháčů, nutno podotknout, že i doma je před zahájením cvičení potřeba myslet na určitá opatření.

jóga
Za nahou jógou nehledejte žádné perverznosti. (foto: instagram/nude_yogagirl)

V první řadě se ujistěte, že budete mít naprosté soukromí. Nejlépe se v místnosti pečlivě zamkněte na několik západů. Tím snadno zabráníte nečekanému vpádu zvědavého partnera, který by si vaše cvičení mohl vyložit jako pobídku k založení rodiny. Nebo ještě hůř – neodbytných dětí či dokonce přítulných domácích mazlíčků. Kromě toho, že vás nikdo nezastihne v choulostivých pózách, vyhnete se i případnému následnému vysvětlování. Předtím, než statečně odhodíte svršky a oddáte se kouzlu nahé jógy, zkontrolujte zatažení žaluzií či závěsů. Především v případě, že nechcete svým zvědavým sousedům přivodit náhlé zrychlení srdečního tepu nebo dokonce překrvení určitých partií.

K TÉMATU  Ledvinové kameny způsobují nesnesitelnou bolest. Jaká jídla jíst, abychom dosáhli před nimi té nejlepší prevence?

Lekce nahé jógy v kolektivu

Už máte nějaké zkušenosti s naked jógou v domácím prostředí, překonala jste prvotní zábrany a cítíte se dostatečně sebevědomá? Anebo jste naopak přesvědčená, že se budete cítit mnohem lépe v kolektivu odvážlivců, kteří bojují se stejným studem jako vy? Můžete si vyhledat nabídku veřejných lekcí nahé jógy. Než se na ni však vydáte, uvědomte si, že se nejedná o sraz exhibicionistů ani o žádnou formu záminky, jak okukovat cizí nahé zadky. Odborně vedené lekce naked jogy mají svá pravidla a její účastníci (ve většině případů) nejsou žádní šmíráci či sexuální devianti. Pokud vás tedy nahá jóga láká z úplně jiných důvodů, než je získání duševní pohody a sebejistoty, bylo by pravděpodobně vhodnější se poohlédnout po jiném druhu aktivit.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Dermaplaning: Vše, co byste o něm měli vědět

TOP jóga influenceři: Kdo si zaslouží vaši pozornost?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Jednoduché, vkusné, elegantní, nestárnoucí – bílé boty lze charakterizovat mnoha způsoby. Jejich čistota však vnese notnou dávku vkusu do každého outfitu. To je jistota. A zajisté se ve vašem botníku neztratí. Tak už přestaňte dělat kompromisy, bílou obuv prostě potřebujete!
Čas je to, oč tu běží. Nikdy ho není dost a zvláště v poslední době je každá minuta drahá. Ze dne na den jste se staly na plný úvazek nejen matkami, ale i učitelkami, vychovatelkami a kuchařkami. K tomu všemu musíte zvládnout ještě svoji práci. Pokud se z toho nechcete zbláznit, rozdělte úkoly v rodině a nebojte se ulehčit si práci. Využijte všeho, co doba nabízí, a uvidíte, že bude i teplé jídlo.
Říká se: „S chlapem špatně, ale bez něj ještě hůř.“ Tohle rčení nezní pro nás, ženy, tedy vůbec optimisticky! Skoro to vypadá, že ať tak nebo tak, máme to úderem plnoletosti prostě spočítaný, jen s tím chlapem bude ta hrůza zvaná život jaksi snesitelnější. V posledních letech si však stále více žen po rozchodu či rozvodu raději zvolí život o samotě. A navzdory tomuto rčení jen kvetou. Proč tomu tak je? Že by přece jen život bez chlapa skýtal také nějaké výhody? Samozřejmě! Tady jsou.
Kdo by netoužil po tom žít v domácnosti, která se vzhledově podobá královskému paláci! Pokud jste zastánci kombinace romantiky a možná malého kýče, anglický styl bydlení je pro vás to pravé. A i když nežijete na anglickém venkově, můžete takto zařízený příbytek mít. Stačí se držet několika pravidel.
Sychravé počasí střídá prosluněné dny. Ráno vycházíme ven téměř v mrazu, odpoledne šplhají teploty ke dvaceti stupňům. Právě toto období patří k těm, kdy se nachlazení nejspíš nevyhneme. Pokud ale znáte triky našich babiček na posílení imunity a přírodní léčbu rýmy a kašle, ničeho se obávat nemusíte.
Nákup vánočních dárků se často mění v noční můru, každý z členů rodiny totiž obvykle všechno má, nic nepotřebuje a zejména starší lidé zkrátka nic nechtějí a je velmi těžké se jim zavděčit. Také každý rok řešíte tohle dilema? Nevíte, čím potěšit a obdarovat své nejbližší a docházejí vám nápady? Podle čeho vlastně dárky vybírat a opravdu se trefit? Nikdo nechce dát dárek, který nepotěší. Jděte na to letos chytře.

Nepřehlédněte

Paměť je velmi důležitá. Ale zvláště s přibývajícím věkem můžeme pozorovat jisté změny. Už si toho nepamatujeme tolik, jako dřív. Zapomínáme na důležité věci, v obchodě nevíme, co jsme potřebovali nakoupit a dojdeme domů jen s polovinou toho, pro co jsme šli. Musíme si prostě všechno psát.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek