Pondělí , 05. 12. 2022

Jitka

Protiklady se přitahují. Přílišná odlišnost partnerů ale vztahu spíše škodí

Protiklady se zpočátku mohou přitahovat. Pak přijde společný život a všechno je často jinak. Mají tedy šanci na společný život partneři, kteří jsou naprosto jiní?
Protiklady se mohou přitahovat
zdroj: 123RF.com

19. 04. 2019

Čím více odlišností, tím více napětí, ale i konfliktů

Známe dostatek příkladů dvojic, které se už na první pohled vyznačují odlišnými vlastnostmi a jejich život je skutečně bouřlivý. Jak se říká, prostě italské manželství. Přesto spolu tito lidé často dlouhé roky setrvávají. Psychologové se shodují, že napětí ve vztahu může být zvláště v první fázi obohacující. „Vzájemná jinakost může být obohacující, a v období zamilovanosti až fascinující, ale stejně tak bývá zdrojem napětí. Vyžaduje více. Tito lidé mají odlišné potřeby, životní styl, takže je třeba více komunikovat, vysvětlovat, rozhodovat, což může být z dlouhodobého hlediska unavující až frustrující,“ říká psycholožka Marta Hellingerová.

Jde o životní postoje! Mytí nádobí a dovolená nejsou podstatné

Pokud mluvíme o protikladech, jde především o celkové životní postoje. Partneři by měli vidět svět podobnou optikou, mít obdobné životní cíle, shodnout se na podstatných věcech. Je přitom naprosto pochopitelné, že v průběhu vývoje vztahu a ve společném životě budou narážet na rozdílné názory a běžné neshody typu „kam pojedeme na dovolenou“, „kdo vyzvedne dítě ze školky“ či „moje práce je důležitější“.

Nedělejte se lepší, než jste. Později může vzniknout problém

Je pochopitelné, že v počátcích vztahu mají partneři tendenci dělat se před druhým lepším. Každý víme o nějakých svých slabinách, tajemstvích, které jsme nikomu nesvěřili. Ale kdo by tahal „kostlivce ze skříně“ v době růžové zamilovanosti. A tak budete vařit nebo sjíždět na kole velehory, i když to vůbec nemáte ráda. A on s vámi bude chodit na filharmonii. Ale čas poběží dál, a pokud se rozhodnete žít spolu v trvalém vztahu, jednou se budete muset vy i on odhalit. A pak nastává rozčarování typu „jak se partner po svatbě změnil“. Ale on se nezměnil. Jen se začal chovat tak, jak mu je přirozené. A najednou si uvědomíte, že také nechcete dělat to, co vás nebaví. A co pak s tím?

K TÉMATU  Jak udržet žhavý sex v dlouhodobém vztahu. Zbavte se starých programů a zkuste třeba hry nebo hotel

Když jste si podobní, idylu to nezaručí

Podobní partneři mají víc šancí ve vztahu uspět. Mají-li společné zájmy, budou spolu trávit více volného času. Společný zážitek je víc, než když o něm jeden druhému jen vypráví.  Přitom vůbec nevadí, když si oba nechají ještě prostor pro své koníčky. Psychoterapeut Michal Mynář ze zkušenosti uvádí, že největší šanci na dlouhodobě spokojený vztah mají páry, které dokážou, aby jejich soužití podporovalo naplňování společných hodnot a cílů, ale i rozvoj osobní jedinečnosti obou partnerů.

Dobře se radí, ale těžko realizuje

Říká se, že ideální manželství je přátelství s dobrým sexem. Všimli jste si, že častěji se z přátel stanou dobří milenci, než z milenců nebo bývalých manželů dobří přátelé? Když potkáte člověka, který vás přitahuje, zkuste mu už ve fázi zamilovanosti ukázat svou skutečnou tvář. Jedině tak totiž otestujete, jestli se natolik shodnete, že má cenu pracovat na trvalém vztahu. Nebo jestli jste natolik odlišní, že si spíš zkomplikujete budoucnost.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Coca-cola je slazený sycený nápoj hnědé barvy, který dobyl celý svět. Kromě toho, že vám budou doktoři doporučovat ho pít jen výjimečně, se dá využít na celou škálu domácích problémů, se kterými by člověk jinak ztrácel drahocenný čas. Coca-cola je díky své "agresivitě" vyřeší rychle a jednoduše a budete nejspíš překvapeni, kde všude najde svoje uplatnění a s čím pomůže.
Ať už vítáte návštěvu nebo si potřebujete po dlouhém a náročném dni v práci odpočinout, sedací souprava je to, co využijete jako první. Sedačka by měla být dominantou každého obývacího pokoje, ať je sebevíc velký či naopak sebevíc malý. Chybět by neměla ve velkých příbytcích, ani v drobných bytových jednotkách. Otázkou ale je, jak tu správnou vybrat.
Pokud nevíte, co si pod pojmem oční jóga představit, jedná se o pohyby, které jednoduše posilují oční svaly. Nemyslete si ale, že vám toto cvičení zlepší zrak. Dokáže však spolehlivě snížit oční zátěž, vyléčit příznaky suchého oka a zmírnit oční napětí. Jaké jsou tedy největší výhody?
Toužili jste někdy po tom mít recept na štěstí? Nebo objevit nějaký nástroj, díky kterému doopravdy zažijete štěstí? Pokud ano, tak mám pro vás dobrou zprávu. Dnes vám totiž prozradím nástroj, který vám štěstí opravdu může přinést. Podmínkou ale je, že tento nástroj uchopíte do praxe a budete se jím řídit. Jste připravení? Jdeme tedy na to.
Mezi nejznámější ženy Ruska se rozhodně řadí kosmonautka, první žena ve Vesmíru. Valentina Těreškovová má zajímavý životní příběh a dodnes se dokonce politicky angažuje ve své milované zemi. Podívejte se na její zajímavý život i současnost.
Každý si svůj svatební den představuje jinak. Někdo sní o pohádkových šatech s dlouhou vlečkou a pompézní výzdobou, jiný zase o skromné party ve stodole, která ale dnes už také může stát desítky korun. Ať už si každý svůj velký den představuje jakkoli, je pravdou, že i ta sebemenší svatba stojí nějaké peníze. Pokud chcete ušetřit a využít své prostředky třeba na svatební cestu, určitě vyzkoušejte některý z našich tipů.
Koronavirová pandemie se nakonec ukázala jako velmi plodná. I když ztroskotal nejeden byznys, v jiných aspektech života to bylo o něco pozitivnější. Vezměme si porodnost. Nových přírůstků přibylo, rodiny se rozrostly a zájem o podnikání na mateřské zesílil. Jenže nakonec se k tomuto kroku odhodlá pouze málokterá maminka. Důvodem jsou lži, které kolem tohoto způsobu podnikání kolují.  
Čekáte přírůstek do rodiny? Gratulujeme! Jednou z velice krásných povinností, která na vás v budoucích měsících čeká, vymýšlení, jak zařídíte pokojíček. Jaké jsou novinky, které vás potěší, a co by v pokojíček pro miminko rozhodně nemělo chybět?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek