Pondělí , 25. 09. 2023

Zlata

Protiklady se přitahují. Přílišná odlišnost partnerů ale vztahu spíše škodí

Protiklady se zpočátku mohou přitahovat. Pak přijde společný život a všechno je často jinak. Mají tedy šanci na společný život partneři, kteří jsou naprosto jiní?
Protiklady se mohou přitahovat
zdroj: 123RF.com

19. 04. 2019

Čím více odlišností, tím více napětí, ale i konfliktů

Známe dostatek příkladů dvojic, které se už na první pohled vyznačují odlišnými vlastnostmi a jejich život je skutečně bouřlivý. Jak se říká, prostě italské manželství. Přesto spolu tito lidé často dlouhé roky setrvávají. Psychologové se shodují, že napětí ve vztahu může být zvláště v první fázi obohacující. „Vzájemná jinakost může být obohacující, a v období zamilovanosti až fascinující, ale stejně tak bývá zdrojem napětí. Vyžaduje více. Tito lidé mají odlišné potřeby, životní styl, takže je třeba více komunikovat, vysvětlovat, rozhodovat, což může být z dlouhodobého hlediska unavující až frustrující,“ říká psycholožka Marta Hellingerová.

Jde o životní postoje! Mytí nádobí a dovolená nejsou podstatné

Pokud mluvíme o protikladech, jde především o celkové životní postoje. Partneři by měli vidět svět podobnou optikou, mít obdobné životní cíle, shodnout se na podstatných věcech. Je přitom naprosto pochopitelné, že v průběhu vývoje vztahu a ve společném životě budou narážet na rozdílné názory a běžné neshody typu „kam pojedeme na dovolenou“, „kdo vyzvedne dítě ze školky“ či „moje práce je důležitější“.

Nedělejte se lepší, než jste. Později může vzniknout problém

Je pochopitelné, že v počátcích vztahu mají partneři tendenci dělat se před druhým lepším. Každý víme o nějakých svých slabinách, tajemstvích, které jsme nikomu nesvěřili. Ale kdo by tahal „kostlivce ze skříně“ v době růžové zamilovanosti. A tak budete vařit nebo sjíždět na kole velehory, i když to vůbec nemáte ráda. A on s vámi bude chodit na filharmonii. Ale čas poběží dál, a pokud se rozhodnete žít spolu v trvalém vztahu, jednou se budete muset vy i on odhalit. A pak nastává rozčarování typu „jak se partner po svatbě změnil“. Ale on se nezměnil. Jen se začal chovat tak, jak mu je přirozené. A najednou si uvědomíte, že také nechcete dělat to, co vás nebaví. A co pak s tím?

K TÉMATU  Vztah na dálku: Dá se překonat? Máme pár tipů, jak na to

Když jste si podobní, idylu to nezaručí

Podobní partneři mají víc šancí ve vztahu uspět. Mají-li společné zájmy, budou spolu trávit více volného času. Společný zážitek je víc, než když o něm jeden druhému jen vypráví.  Přitom vůbec nevadí, když si oba nechají ještě prostor pro své koníčky. Psychoterapeut Michal Mynář ze zkušenosti uvádí, že největší šanci na dlouhodobě spokojený vztah mají páry, které dokážou, aby jejich soužití podporovalo naplňování společných hodnot a cílů, ale i rozvoj osobní jedinečnosti obou partnerů.

Dobře se radí, ale těžko realizuje

Říká se, že ideální manželství je přátelství s dobrým sexem. Všimli jste si, že častěji se z přátel stanou dobří milenci, než z milenců nebo bývalých manželů dobří přátelé? Když potkáte člověka, který vás přitahuje, zkuste mu už ve fázi zamilovanosti ukázat svou skutečnou tvář. Jedině tak totiž otestujete, jestli se natolik shodnete, že má cenu pracovat na trvalém vztahu. Nebo jestli jste natolik odlišní, že si spíš zkomplikujete budoucnost.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Nadváhou nechce trpět žádná z nás, a proto mnohé ženy usilovně cvičí a snaží se ji udržet na uzdě. Jak je to ale možné, že po čtyřicítce je ten boj s váhou najednou mnohem těžší? Jak to, že ženy, které byly celý život velice hubené, aniž by o to jakkoliv usilovaly, po čtyřicítce začnou najednou nabírat kila? Co se s tělem děje a je možné něco udělat pro to, abyste žili i nadále zdravě, šťastně a netrápili se složitými dietami?
Postel ukrytá v knihovně nebo sedačka, která se sama přestaví na palandu. Chytré a praktické řešení prostoru doma nabízí originální nábytek budoucnosti. Tyto nápady ale nepůsobí jen jako snaha o získání prostoru za každou cenu. Mnohá řešení jsou vysoce praktická z důvodu účelnosti, jako zasouvací botník pod schody do patra.
Toaleta je jedním z nejdůležitějších zařízení ve vaší domácnosti. Přestože jsou toalety robustní a spolehlivé součásti vodovodního systému, málokdy se najde majitel domu nebo bytu, který nikdy nemá žádné problémy s toaletou. Ucpání je možná nejběžnějším problémem toalety, ale zdaleka ne jediným. Nádrž může například vydávat nejrůznější podivné zvuky nebo může nepřetržitě téct voda. Většinu problémů s toaletami naštěstí dokáže opravit instalatér, který si sám poradí.
Řeč je v našem životě velmi důležitá. Přece jen si jistě hned po pár větách všimnete, pokud někdo nevyslovuje zcela správně, koktá nebo mu dělá potíže výslovnost některých písmen. Řeč se u nás vyvíjí od útlého dětství a je dobré sledovat, jestli tu nenastávají nějaké potíže. Ty je mnohem snazší řešit okamžitě než později v dospělosti.
Hub se letos urodilo poměrně dost, i když je pravdou, že jen na některých místech. Pokud patříte k lidem, kteří se letos vydávali na houby poměrně aktivně, víte, že se dařilo hlavně růstu bedel. Ať už jste ale narazili na tuto nebo zcela jinou houbu, její konzumací jste prospěli svému zdraví. Houby jsou totiž zdravé, zejména tedy některé z nich.  

Nepřehlédněte

Konzumace kávy, čaje a červeného vína, kouření, přibývající věk a tak dále – faktorů, proč dochází ke žloutnutí zubů je mnoho. Někteří jedinci mají ke žloutnutí zubů větší sklony než jiní. Naštěstí se nacházíme ve 21. století. A způsobů a metod, jak zuby vybělit je tolik, že si vybere opravdu každý. Pojďme na to!2

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek