Pátek , 24. 05. 2024

Jana

Protiklady se přitahují. Přílišná odlišnost partnerů ale vztahu spíše škodí

Protiklady se zpočátku mohou přitahovat. Pak přijde společný život a všechno je často jinak. Mají tedy šanci na společný život partneři, kteří jsou naprosto jiní?
Protiklady se mohou přitahovat
zdroj: 123RF.com

19. 04. 2019

Čím více odlišností, tím více napětí, ale i konfliktů

Známe dostatek příkladů dvojic, které se už na první pohled vyznačují odlišnými vlastnostmi a jejich život je skutečně bouřlivý. Jak se říká, prostě italské manželství. Přesto spolu tito lidé často dlouhé roky setrvávají. Psychologové se shodují, že napětí ve vztahu může být zvláště v první fázi obohacující. „Vzájemná jinakost může být obohacující, a v období zamilovanosti až fascinující, ale stejně tak bývá zdrojem napětí. Vyžaduje více. Tito lidé mají odlišné potřeby, životní styl, takže je třeba více komunikovat, vysvětlovat, rozhodovat, což může být z dlouhodobého hlediska unavující až frustrující,“ říká psycholožka Marta Hellingerová.

Jde o životní postoje! Mytí nádobí a dovolená nejsou podstatné

Pokud mluvíme o protikladech, jde především o celkové životní postoje. Partneři by měli vidět svět podobnou optikou, mít obdobné životní cíle, shodnout se na podstatných věcech. Je přitom naprosto pochopitelné, že v průběhu vývoje vztahu a ve společném životě budou narážet na rozdílné názory a běžné neshody typu „kam pojedeme na dovolenou“, „kdo vyzvedne dítě ze školky“ či „moje práce je důležitější“.

Nedělejte se lepší, než jste. Později může vzniknout problém

Je pochopitelné, že v počátcích vztahu mají partneři tendenci dělat se před druhým lepším. Každý víme o nějakých svých slabinách, tajemstvích, které jsme nikomu nesvěřili. Ale kdo by tahal „kostlivce ze skříně“ v době růžové zamilovanosti. A tak budete vařit nebo sjíždět na kole velehory, i když to vůbec nemáte ráda. A on s vámi bude chodit na filharmonii. Ale čas poběží dál, a pokud se rozhodnete žít spolu v trvalém vztahu, jednou se budete muset vy i on odhalit. A pak nastává rozčarování typu „jak se partner po svatbě změnil“. Ale on se nezměnil. Jen se začal chovat tak, jak mu je přirozené. A najednou si uvědomíte, že také nechcete dělat to, co vás nebaví. A co pak s tím?

K TÉMATU  Rozchod. 5 důvodů, proč byste měla uvažovat o radikální změně partnera

Když jste si podobní, idylu to nezaručí

Podobní partneři mají víc šancí ve vztahu uspět. Mají-li společné zájmy, budou spolu trávit více volného času. Společný zážitek je víc, než když o něm jeden druhému jen vypráví.  Přitom vůbec nevadí, když si oba nechají ještě prostor pro své koníčky. Psychoterapeut Michal Mynář ze zkušenosti uvádí, že největší šanci na dlouhodobě spokojený vztah mají páry, které dokážou, aby jejich soužití podporovalo naplňování společných hodnot a cílů, ale i rozvoj osobní jedinečnosti obou partnerů.

Dobře se radí, ale těžko realizuje

Říká se, že ideální manželství je přátelství s dobrým sexem. Všimli jste si, že častěji se z přátel stanou dobří milenci, než z milenců nebo bývalých manželů dobří přátelé? Když potkáte člověka, který vás přitahuje, zkuste mu už ve fázi zamilovanosti ukázat svou skutečnou tvář. Jedině tak totiž otestujete, jestli se natolik shodnete, že má cenu pracovat na trvalém vztahu. Nebo jestli jste natolik odlišní, že si spíš zkomplikujete budoucnost.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Pojem jóga pro mnohé z nás jistě není nic nového. Co ale nahá jóga? Může být přínosem pro naši duši a fyzickou kondici, nebo se jedná o bláznivou formu cvičení jen pro otrlé?
Kdysi se mi do dovolené nečekaně vetřel adrenalin, aniž bych ho objednala. Čerstvý partnerský vztah dokonale prověřilo ztroskotání s lodí!
Rádi byste si letos konečně dopřáli pořádnou dovolenou a uvažujete, zda pro vás bude lepší hotel nebo kemp? Podívali jsme se na zoubek ubytování v Chorvatsku a přinášíme vám několik zajímavých tipů, které vám pomohou naplánovat si dovolenou přesně podle vašeho gusta.
Správné nakládání s léčivy je důležitá, a přesto tak často opomíjená, součást bezpečné léčby. Patří do toho totiž i zacházení s nepoužitými nebo expirovanými léky. Průzkumy sice ukazují, že se stále více lidí učí odnášet nepoužité a prošlé léky zpátky do lékáren, nicméně to nijak nesnižuje to obrovské množství, které se každoročně vyhodí. Celkový objem se liší stát od státu, kraj od kraje, i město od města. Můžeme ale říct, že průměr evropských zemí bývá mezi 10 a 100 tunami na milion obyvatel ročně. V Česku jsou to každoročně léky za zhruba 4 miliardy korun. Největším problémem ale stále zůstává fakt, že většina léčiv stále ještě končí v odpadech.
Bušící srdce, zvýšení krevního tlaku i zpocené dlaně. Tohle všechno se děje při pohledu na milovanou osobu. Své o tom vědí především muži, které společnost považuje za pragmatické a necitlivé jedince! Jak jsou na tom jednotlivá pohlaví? Kdo se zamiluje rychleji? Možná budete překvapené.
To, že sex je naprosto přirozenou součástí našich životů, je zcela jasné. Jenže už málokdo si uvědomuje, že chování po sexu o nás mnohé vypovídá. Poradíme vám, co muži nesnáší, když ženy dělají bezprostředně po sexu a na co si dát pozor.
Jedni je milují pro jejich klasický vzhled a charakteristické prošívání, které lze poznat hned na první pohled, jiní pro ně zase mají slabost, neboť se od konkurence odlišují trvalostí, komfortem a různorodými střihy, mezi nimiž si každý ctitel džínů snadno najde něco pro sebe. O jakých kalhotách je zde řeč?
Objevte skryté erotogenní zóny. Proč? Muži milují ženy, které se v posteli nestydí. Když se muž potká v ložnici s nespoutanou ďáblicí, je schopen mít ji v hlavě ještě několik let poté. Postelové scény se pak se zájmem vypráví na pánských večírcích. Ačkoli můžete namítat, milenka tohoto ražení je schovaná v každé z nás a je jedno, zda jste otrkaná lvice salónů nebo věrná manželka. Naučte se pomocí jednoduchých triků ovládat partnerovo tělo a odpoutejte se od všednosti dní.
Děti - je s nimi radost i starost. Úsměv na rtech vám ulpívá vždy v okamžiku, kdy řeknou nějaké moudro, které se zapíše do vaší paměti. Vrásky naopak na čele přibývají ve chvíli, kdy se objeví další zlozvyk, který budete muset pracně odbourávat. Pojďme si prozradit nejčastější dětské zlozvyky, které někdy až trhají žíly nejednomu rodiči.  
Už odmalička nám rodiče vštěpovali, jak důležitá je osobní hygiena. Díky dobré výchově jsme se tak naučili, že si musíme pravidelně čistit zuby, aby se nám nekazily, že se musíme pravidelně mýt, abychom byli čistí, hezky vypadali a nezapáchali. A když se jednoho dne objevila influencerka Aella, která bez ostychu přiznala, že se ročně vykoupe jen 37x, vzbudila s tím velké a opravdu šokující pozdvižení. Čím se obhajuje a je ve skutečnosti opravdu taková čunča, jak se zdá?
S radikálním poklesem teplot je potřeba pohlídat si imunitní systém. Co na dnešní den radí horoskop astroložky Naďy Šmídové?
Chystáte se na dovolenou, ale ještě nemáte úplně rozmyšleno, kam vyrazíte? V tom případě se nechte inspirovat těmi nejoblíbenějšími destinacemi pro letošní rok.

Výběr článků

V letošní sezóně budou absolutním hitem dámské lodičky v koženém provedení. Jestliže nejste zrovna módní znalkyně a netušíte, proč a jakým způsobem je zakomponovat do svého outfitu, nevadí. My vám to totiž na následujících řádcích prozradíme. Proto čtěte a nechte se inspirovat společně s námi!
Rozhodli jsme se, že se pro procházky přírodou vybavíme repelenty proti klíšťatům.
Chtěli byste si domů pořídit malé kotě nebo jste jeho čerstvým majitelem? Máme pro vás praktické rady, které vám pomohou v péči o nového člena rodiny. Tohle se bude hodit.

Nepřehlédněte

Domluvily jste se na letní dámské jízdě v zahraničí? Pak je nejvyšší čas vše naplánovat. Máme pro vás seznam 5 věcí, díky kterým se dovolená vydaří na jedničku.
Jak docílit perfektního vzhledu obočí? Pomocí vosku! Video vám ukáže, že s touto pomůckou orámujete svoje obočí tak, že bude vypadat jak z obálky časopisu.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek