Pondělí , 08. 08. 2022

Soběslav

Protiklady se přitahují. Přílišná odlišnost partnerů ale vztahu spíše škodí

Protiklady se zpočátku mohou přitahovat. Pak přijde společný život a všechno je často jinak. Mají tedy šanci na společný život partneři, kteří jsou naprosto jiní?
Protiklady se mohou přitahovat
zdroj: 123RF.com

19. 04. 2019

Čím více odlišností, tím více napětí, ale i konfliktů

Známe dostatek příkladů dvojic, které se už na první pohled vyznačují odlišnými vlastnostmi a jejich život je skutečně bouřlivý. Jak se říká, prostě italské manželství. Přesto spolu tito lidé často dlouhé roky setrvávají. Psychologové se shodují, že napětí ve vztahu může být zvláště v první fázi obohacující. „Vzájemná jinakost může být obohacující, a v období zamilovanosti až fascinující, ale stejně tak bývá zdrojem napětí. Vyžaduje více. Tito lidé mají odlišné potřeby, životní styl, takže je třeba více komunikovat, vysvětlovat, rozhodovat, což může být z dlouhodobého hlediska unavující až frustrující,“ říká psycholožka Marta Hellingerová.

Jde o životní postoje! Mytí nádobí a dovolená nejsou podstatné

Pokud mluvíme o protikladech, jde především o celkové životní postoje. Partneři by měli vidět svět podobnou optikou, mít obdobné životní cíle, shodnout se na podstatných věcech. Je přitom naprosto pochopitelné, že v průběhu vývoje vztahu a ve společném životě budou narážet na rozdílné názory a běžné neshody typu „kam pojedeme na dovolenou“, „kdo vyzvedne dítě ze školky“ či „moje práce je důležitější“.

Nedělejte se lepší, než jste. Později může vzniknout problém

Je pochopitelné, že v počátcích vztahu mají partneři tendenci dělat se před druhým lepším. Každý víme o nějakých svých slabinách, tajemstvích, které jsme nikomu nesvěřili. Ale kdo by tahal „kostlivce ze skříně“ v době růžové zamilovanosti. A tak budete vařit nebo sjíždět na kole velehory, i když to vůbec nemáte ráda. A on s vámi bude chodit na filharmonii. Ale čas poběží dál, a pokud se rozhodnete žít spolu v trvalém vztahu, jednou se budete muset vy i on odhalit. A pak nastává rozčarování typu „jak se partner po svatbě změnil“. Ale on se nezměnil. Jen se začal chovat tak, jak mu je přirozené. A najednou si uvědomíte, že také nechcete dělat to, co vás nebaví. A co pak s tím?

K TÉMATUJaká porno videa sledují muži nejvíce? Známý portál zveřejnil své statistiky

Když jste si podobní, idylu to nezaručí

Podobní partneři mají víc šancí ve vztahu uspět. Mají-li společné zájmy, budou spolu trávit více volného času. Společný zážitek je víc, než když o něm jeden druhému jen vypráví.  Přitom vůbec nevadí, když si oba nechají ještě prostor pro své koníčky. Psychoterapeut Michal Mynář ze zkušenosti uvádí, že největší šanci na dlouhodobě spokojený vztah mají páry, které dokážou, aby jejich soužití podporovalo naplňování společných hodnot a cílů, ale i rozvoj osobní jedinečnosti obou partnerů.

Dobře se radí, ale těžko realizuje

Říká se, že ideální manželství je přátelství s dobrým sexem. Všimli jste si, že častěji se z přátel stanou dobří milenci, než z milenců nebo bývalých manželů dobří přátelé? Když potkáte člověka, který vás přitahuje, zkuste mu už ve fázi zamilovanosti ukázat svou skutečnou tvář. Jedině tak totiž otestujete, jestli se natolik shodnete, že má cenu pracovat na trvalém vztahu. Nebo jestli jste natolik odlišní, že si spíš zkomplikujete budoucnost.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Období, kterým nyní procházíme, je složité. A asi bychom se shodly na tom, že pro všechny. Staří lidé jsou samotní, mladí lidé musí řešit péči o děti a jejich výuku. Hodně domácností se potýká s nedostatkem peněz. Někteří se potýkají se špatným zdravotním stavem. Věřte ale, že bude líp, a je potřeba si udržet, alespoň někdy, dobrou náladu. Tak si dejme nějaké super české komedie!
I když se Česká republika opět začíná otvírat veřejnosti, stále jsou mnohá místa zavřená nebo opředená přísnými hygienickými pravidly. I proto se stále řada rodičů ptá, kam vyrazit s dětmi, když mnoha místa jsou stále ještě veřejnosti nepřístupná. Naštěstí pro vás máme několik konkrétních tipů.
Mladých a talentovaných autorů nebo autorek není nikdy dost. Jednou z nich je i Kristýna Freiová, která je absolventkou Literární akademie. Ta na sebe nedávno upozornila vydáním své již druhé knihy. Ta se jmenuje Nesmrtelný hrabě a je volným pokračováním jejího debutu knihy Galilejec. Kniha je plná fantastických příběhů, ale zamýšlí se také nad podstatnými životními otázkami.

Nepřehlédněte

Každý člověk má nějaké zlozvyky, a zatímco některé vadí spíše okolí, jiné mohou vadit člověku samotnému. Jedním z nich jsou pocuchané nervy, které lze definovat jako neustálé vytáčení se kvůli každé drobnosti. Jelikož tato nemilá vlastnost ničí vzájemné vztahy, je dobré vědět, jak s problémem zatočit. Možností je víc než dost.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek