Středa , 26. 06. 2024

Ivan

5 míst, kde je zakázaná pyrotechnika: Chcete si užít Silvestra bez rachejtlí?

Zmatená a vystrašená zvířata, plačící malé děti a nepořádek na ulicích je výsledkem hlučných ohňostrojů, které k oslavám silvestra už tak nějak patří. Ale vzhledem k tomu, že následky jsou jak pro zvířata, tak pro děti často fatální, existují místa, kde je pyrotechnika naprosto zakázaná a čím dál více lidí se uchyluje k oslavám Nového roku bez petard.
pyrotechnika
Kde si užijete silvestr bez rachejtlí a petard?

26. 12. 2022

Národní park Šumava

Šumava je jedním z míst, kde od roku 2017 platí zákaz pouštět petardy a zapalovat ohňostroje. Novela č. 114 o ochraně přírody a krajiny má za úkol chránit a dopřát klid divokým zvířatům, které Šumavu obývají. Jestliže tedy chcete strávit Silvestra v poklidu, obklopení dechberoucí přírodou, navštivte Národní park Šumava. Kvilda, Stožec či Prášily nabídnou klidný příchod Nového roku, protože zde je pyrotechnika zakázaná. Porušením tohoto zákazu byste se vystavili až desetitisícové pokutě.

Národní park Podyjí

Zákaz a apel na lidi skrze používání pyrotechniky funguje také na jižní Moravě, konkrétně v kaňonu řeky Dyje mezi Vranovem nad Dyjí a Znojmem. Toto místo je typické pro své hluboce zaříznuté meandry, skalní stěny a kamenné moře, a bylo vyhlášené za jedno z posledních, kde se dochovalo říční údolí ve střední Evropě. Z toho plyne, že ani zde není veškerá pyrotechnika vítaná.

Krkonošský národní park

Není žádným tajemstvím, že hory během silvestra táhnou. Líbí se vám představa pronajmout si s partou chatu zavátou sněhem? Kde jinde byste oslavili poslední den v roce se vším všudy než právě na horách? Mějte na paměti, že také Krkonošský národní park patří mezi místa, kde jsou ohňostroje a petardy zakázané, a to od roku 2017, výjimkou není ani oblíbená Malá Úpa a Strážný.

Národní park České Švýcarsko

Ač by se mohlo jevit, že České Švýcarsko je spíše liduprázdná oblast, najdete tu hned několik obyvatel, kteří si život zde nemohou vynachválit. Například okolí vesnice Mezné či Mezní Louky jsou turisty velmi vyhledávanou lokalitou. A právě z tohoto důvodu patří České Švýcarsko mezi místa, kde je příroda na prvním místě. Pracovníci Národního parku České Švýcarsko se proto i letos obrací na obyvatele zejména obcí Tokáň a Zámeček u Vysoké Lípy, aby se používání pyrotechniky vyhnuli a ušetřili tím spoustu trápení zvířatům, pro která jsou silné výbuchy, otřesy a světla velmi stresující záležitostí.

K TÉMATU  Tipy na silvestrovské pohoštění. Zkuste recepty na chuťovky s ricottou

Rakouské město Enns

S překvapivě pozitivními reakcemi se setkalo rakouské městečko Enns, ve kterém je pyrotechnika zakázaná už od roku 2009. Zdejší obyvatelé si způsob, kterým oslavují příchod Nového roku pochvalují. Hlídači také dávají pozor na to, aby se ve městě nerozbíjely na ulicích láhve a zda je zachován pořádek. Zábava v ulicích se tedy nese v duchu oslav živé hudby, horkovzdušných balónků a otevřených restaurací a obchůdků.

Pyrotechnika je také zakázaná i v některých částech velkých měst, například hlavní město Praha se zaměřilo na památkové zóny, přírodní parky a chráněná území, Trojskou zoo, okolí vodních toků, přehrad, domovy dětí a seniorů aj.

Proč je pyrotechnika v těchto oblastech zakázaná?

Snad všichni víme, že pyrotechnika má neblahý dopad zejména na divoká zvířata, která žijí v lesích a horách. Zvuky a světla, která ohňostroje vydávají, jsou pro zvířata velmi stresující. Ta jsou poté zmatená, prchají a nemají ani ponětí, co se během silvestrovské noci děje. Nejen divoká zvířata, ale také naši domácí mazlíčci jsou tímto výrazně ovlivněni, mnoho majitelů několik dní před Silvestrem navštěvuje veterinární ordinace s žádostí o zklidňující přípravky.

pes
Majitelé domácích mazlíčků často vyhledávají silvestr bez rachejtlí.

Dalším důvodem, proč se lidé vyhýbají pyrotechnice, je vysoká koncentrace těžkých kovů v ovzduší a znečištění přírody. Nehledě na to, že riziko požárů je skutečně vysoké, a to i během různých oslav v průběhu celého roku, kdy mají lidé ve zvyku do vzduchu pouštět hořící lampiony štěstí – i ty jsou mimochodem na některých místech České republiky zakázané.

A jaký je váš názor na používání dělobuchů, rachejtlí, petard a jiných ohňostrojů, které jsou pro přírodu spíše na škodu než k užitku?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Silvestr se blíží – připravte si na oslavu konce roku zdravé pohoštění

K TÉMATU  Milující zvířata a jejich upřímná láska k lidem. Zvířata vítají a objímají své lidské přátele! Tohle vás zaručeně dojme!

Novoroční předsevzetí aneb jak se vyhnout selhání?

Zdroje článku:
www.lidovky.cz, www.kudyznudy.cz
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Plastická operace, která pomůže vyřešit problém nebo zvýšit sebevědomí, je v moderním světě dobrá věc. Ovšem jen tehdy, pokud se to s ní zkrátka nepřežene a výsledek vypadá řekněme opravdu reprezentativně. Bohužel ve světě slavných občas neplatí rčení, že v nejlepším se má přestat, proto se v záři reflektorů objevuje řada celebrit, které si na plastikách vybudovaly doslova závislost. Které z nich jsou opravdu odstrašujícím případem?
Květen je lásky čas, to ví přece každý. Nemáte si v tomhle směru absolutně na co stěžovat? Ani nevíte, jakou máte kliku. Díky svému partnerskému štěstí se zřejmě dožijete požehnaného věku. A navíc se vám vyhnou deprese!
Když se blíží vánoční svátky, v obchodních centrech se setkáváme s obrovskými frontami. Ty však nevedou nikam jinam než do malého krámku s názvem Pandora. Zejména pánové, kteří zapomněli svým nejdražším koupit něco hezkého se snaží na poslední chvíli ulovit alespoň přívěsek na náramek, po kterém ženy doslova touží, i když se tedy razantně plácnou přes kapsu. To se však změní.
Podzim je tady. Cítíme to nejen ve vzduchu, ale také to vidíme - listy stromů se začínají zbarvovat a okenní parapety opouští letní rostliny, které je třeba zazimovat. Jelikož jsou nyní okenní parapety prázdné, je načase je něčím oživit. Pojďme si zmínit několik rostlin, které vydrží i chladné podzimní dny.  
Kuchyňský kout je plný nejrůznějších spotřebičů, bez kterých bychom se při vaření prakticky neobešli. V případě, že vám chybí mikrovlnná trouba, pojďme si prozradit, jak ji vybrat. I tento společník se vybírá na základě několika kritérií.
Máte pocit, že vaše aviváž není tak zázračná jako v televizní reklamě? I když nerozjasní barvy vašeho prádla tak, jak by podle televize měla, nelamte nad ní hůl. Své využití najde i v mnoha dalších oblastech, na které její výrobce tak úplně nemyslel. Kde všude vám aviváž přijde vhod? To se dozvíte v našem dnešním článku.
Období prázdnin a letních dovolených je už definitivně za námi. Přestože meteorologové slibují poměrně slušný podzim, sychravé dny spolu s deštivým počasím už nedočkavě klepou na dveře. Pokud vám zbývá ještě pár dnů dovolené nebo prostě máte chuť vyrazit někam na teplem, rozhodně se vám budou hodit naše tipy na hřejivou podzimní dovolenou.
Růže jsou překrásné a mohou mít mnoho podob, navíc patří k odolným a také k nejstarším rostlinám, které se pěstují. Můžete si je vysadit do záhonků, ale i do květináčů. Vždy vám budou dělat radost nejen tím, jak vypadají, ale i tím, jak voní. Jak se o ně ale správně starat? Co potřebujete k tomu, aby růže kvetly dlouho?
Jíst zdravě a prospět svému zdraví - to je hlavní úkol mnohých z nás. Dnes si stále více lidí uvědomuje fakt, že zdraví máme jenom jedno a že ho můžeme podpořit (nebo také zcela zruinovat) tím, co jíme. Pokud do jídelníčku zařadíte pečivo či smažené pokrmy, budete se cítit unavení a zdraví začne skomírat.
Rýže je velmi populární přílohou, a pokud ji dobře připravíte, jistě si na ní pochutnáte. Zdaleka však není jen jedna jediná rýže, ale máte na výběr hned několik druhů. Znáte je a víte, kdy jakou rýži použít?
Jsou muži a ženy z různých planet? Ano, mezi námi je velký rozdíl! Jak vypadá vaše ranní rutina, postoj k životu nebo jak reagujete na různé situace? A jak na stejné situace reaguje váš mužský protějšek? Podívejte se na hlavní rozdíly mezi námi a muži. Tyhle úsměvné příhody ze života vám budou povědomé!
Jaro je tady! A s ním i pěstování zeleniny. Právě o pěstování vlastních plodin roste velký zájem, a to především kvůli neustále se zdražujícím cenám potravin na trhu. Lidé navíc pochopili, že vlastní papriky nebo brambory jsou po chuťové stránce naprosto dokonalé. A s tím, co se kupuje běžně v supermarketech, se nemohou srovnávat. A když už jsme zmínili brambory, pojďme si prozradit, jaká odrůda je pro pěstování ideální.

Výběr článků

I když dříve bylo naprosto normální, že si děti sem tam od rodičů vysloužily nějaký ten pohlavek nebo plácnutí přes zadek, v dnešní době se na tělesné tresty nahlíží úplně jinak. Zatímco naši rodiče nebo prarodiče na občasném proplesknutí neviděli nic špatného, ba naopak byli zastánci hesla "škoda každé rány, která padne vedle", dneska jakmile na dítě vztáhnete ruku, hned se na vás společnost dívá skrze prsty.
Laformela je duo, které před lety založil český designér Antonín Soukup a slovenská návrhářka Miroslava Kohutiarová. A s každou svojí novou kolekcí jsou důkazem, že pracovat se svým životním partnerem může fungovat.
V dnešní moderní době jsme až zahlceni spoustou nových vychytávek. To se týká oi spotřebičů a pomocníků do domácnosti. V obchodech najdete zboží jakéhokoliv druhu a někdy se vám dokonce podaří narazit na poněkud podivná zařízení, jejichž účel je třeba ještě uhodnout. Přiznejme si, že někde mezi touto hojností zaujal své místo parní čistič.

Nepřehlédněte

Léto se nezadržitelně blíží a zcela jistě se nemůžete dočkat, až vyrazíte na dovolenou. Naše tělo však může na změny prostředí a počasí reagovat negativně. Také změna stravy je pro lidský organismus zátěží a mohou ji doprovázet nepříjemné obtíže, které by vám vysněnou dovolenou mohly překazit. A od toho je tu cestovní lékárnička, kterou si můžete přibalit s sebou. Co by měla obsahovat a jak si léto ve zdraví užít?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek