Pondělí , 11. 12. 2023

Dana

5 míst, kde je zakázaná pyrotechnika: Chcete si užít Silvestra bez rachejtlí?

Zmatená a vystrašená zvířata, plačící malé děti a nepořádek na ulicích je výsledkem hlučných ohňostrojů, které k oslavám silvestra už tak nějak patří. Ale vzhledem k tomu, že následky jsou jak pro zvířata, tak pro děti často fatální, existují místa, kde je pyrotechnika naprosto zakázaná a čím dál více lidí se uchyluje k oslavám Nového roku bez petard.
pyrotechnika
Kde si užijete silvestr bez rachejtlí a petard?

26. 12. 2022

Národní park Šumava

Šumava je jedním z míst, kde od roku 2017 platí zákaz pouštět petardy a zapalovat ohňostroje. Novela č. 114 o ochraně přírody a krajiny má za úkol chránit a dopřát klid divokým zvířatům, které Šumavu obývají. Jestliže tedy chcete strávit Silvestra v poklidu, obklopení dechberoucí přírodou, navštivte Národní park Šumava. Kvilda, Stožec či Prášily nabídnou klidný příchod Nového roku, protože zde je pyrotechnika zakázaná. Porušením tohoto zákazu byste se vystavili až desetitisícové pokutě.

Národní park Podyjí

Zákaz a apel na lidi skrze používání pyrotechniky funguje také na jižní Moravě, konkrétně v kaňonu řeky Dyje mezi Vranovem nad Dyjí a Znojmem. Toto místo je typické pro své hluboce zaříznuté meandry, skalní stěny a kamenné moře, a bylo vyhlášené za jedno z posledních, kde se dochovalo říční údolí ve střední Evropě. Z toho plyne, že ani zde není veškerá pyrotechnika vítaná.

Krkonošský národní park

Není žádným tajemstvím, že hory během silvestra táhnou. Líbí se vám představa pronajmout si s partou chatu zavátou sněhem? Kde jinde byste oslavili poslední den v roce se vším všudy než právě na horách? Mějte na paměti, že také Krkonošský národní park patří mezi místa, kde jsou ohňostroje a petardy zakázané, a to od roku 2017, výjimkou není ani oblíbená Malá Úpa a Strážný.

Národní park České Švýcarsko

Ač by se mohlo jevit, že České Švýcarsko je spíše liduprázdná oblast, najdete tu hned několik obyvatel, kteří si život zde nemohou vynachválit. Například okolí vesnice Mezné či Mezní Louky jsou turisty velmi vyhledávanou lokalitou. A právě z tohoto důvodu patří České Švýcarsko mezi místa, kde je příroda na prvním místě. Pracovníci Národního parku České Švýcarsko se proto i letos obrací na obyvatele zejména obcí Tokáň a Zámeček u Vysoké Lípy, aby se používání pyrotechniky vyhnuli a ušetřili tím spoustu trápení zvířatům, pro která jsou silné výbuchy, otřesy a světla velmi stresující záležitostí.

K TÉMATU  Znáte příběh vánočního hitu All I Want for Christmas Is You? Ročně Mariah vydělá balík

Rakouské město Enns

S překvapivě pozitivními reakcemi se setkalo rakouské městečko Enns, ve kterém je pyrotechnika zakázaná už od roku 2009. Zdejší obyvatelé si způsob, kterým oslavují příchod Nového roku pochvalují. Hlídači také dávají pozor na to, aby se ve městě nerozbíjely na ulicích láhve a zda je zachován pořádek. Zábava v ulicích se tedy nese v duchu oslav živé hudby, horkovzdušných balónků a otevřených restaurací a obchůdků.

Pyrotechnika je také zakázaná i v některých částech velkých měst, například hlavní město Praha se zaměřilo na památkové zóny, přírodní parky a chráněná území, Trojskou zoo, okolí vodních toků, přehrad, domovy dětí a seniorů aj.

Proč je pyrotechnika v těchto oblastech zakázaná?

Snad všichni víme, že pyrotechnika má neblahý dopad zejména na divoká zvířata, která žijí v lesích a horách. Zvuky a světla, která ohňostroje vydávají, jsou pro zvířata velmi stresující. Ta jsou poté zmatená, prchají a nemají ani ponětí, co se během silvestrovské noci děje. Nejen divoká zvířata, ale také naši domácí mazlíčci jsou tímto výrazně ovlivněni, mnoho majitelů několik dní před Silvestrem navštěvuje veterinární ordinace s žádostí o zklidňující přípravky.

pes
Majitelé domácích mazlíčků často vyhledávají silvestr bez rachejtlí.

Dalším důvodem, proč se lidé vyhýbají pyrotechnice, je vysoká koncentrace těžkých kovů v ovzduší a znečištění přírody. Nehledě na to, že riziko požárů je skutečně vysoké, a to i během různých oslav v průběhu celého roku, kdy mají lidé ve zvyku do vzduchu pouštět hořící lampiony štěstí – i ty jsou mimochodem na některých místech České republiky zakázané.

A jaký je váš názor na používání dělobuchů, rachejtlí, petard a jiných ohňostrojů, které jsou pro přírodu spíše na škodu než k užitku?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Silvestr se blíží – připravte si na oslavu konce roku zdravé pohoštění

K TÉMATU  Silvestrovský průvodce: Kdy a jak se slaví Nový rok ve světě?

Novoroční předsevzetí aneb jak se vyhnout selhání?

Zdroje článku:
www.lidovky.cz, www.kudyznudy.cz
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Neustálé převalování, polštáře na uších, probděné noci, špunty v uších. Přijde vám to povědomé? Pak právě váš partner nebo partnerka chrápe. Nemusíte se obávat toho, že byste v tom byli sami. Najde se mezi námi vícero lidí, kteří se ptají na jednu otázku, a sice jak se zbavit chrápání, které nám nedá v noci spát?
„Už to mezi námi není takové, jako dřív. Chybí mi chvíle, kdy jsme neřešili jen pleny, očkovaní, hlídání, opruzeniny, růst zoubků. Náš sexuální život je po narození dítěte na bodu mrazu. Všechno se točí kolem prcka a nemáme na sebe s partnerem už vůbec žádný čas. Jsem uvázaná doma a můj svět je jen pračka, pleny a sporák. Nepamatuji si, kdy jsem naposledy měla čas umýt si vlasy nebo si udělat nehty. Co máme mimino, jsem pro svou ženu druhé kolo u vozu. Všechno mám na krku já a partner mi s ničím nepomáhá. Moje žena o sebe přestala pečovat.“ Tohle je výčet těch nejčastějších příčin sporů, které vyvstávají po narození dítěte. Poznáváte se v některém z uvedených příkladů? Dnešní článek vás provede nejčastějšími příčinami partnerské poporodní nebo chcete-li rodičovské krize.
I v dnešní době, kdy se výrobci elektroniky předhánějí, co všechno jejich nové chytré hodinky neumějí, existuje velké množství lidí, kteří nejvíce ocení jednoduché a elegantní ručičkové hodinky. Navíc jen jednoduché hodinky se hodí třeba k obleku nebo do divadla, takže by neměly chybět žádnému muži.
Střídavá péče je poměrně častým řešením, jak se o dítě postarat po rozchodu rodičů. Jedná se o jednu z nejlepších možností, pokud rodiče nežijí společně, je však třeba počítat s tím, že střídavou péči provází i řada nevýhod a strastí. Prioritou by vždy měla být spokojenost dítěte.
Jste-li uživatelem sociálních sítí, jako jsou Facebook, TikTok či Instagram, jméno Khaby Lame je vám pravděpodobně povědomé. Nebo možná není, ale jakmile zahlédnete jeho fotografii, okamžitě se vám vybaví vtipná videa, jež pravidelně sdílí. A pokud ho ani takto nepoznáváte, postačí si jich pár pustit a zajisté se zařadíte mezi jeho sledující. Jeho originální nápady hýbou virtuálním světem. Bez jediného slova si získal miliony fanoušků a odběratelů, a tím se mu obrátil život vzhůru nohama.
Běhouny zažívají renesanci. Přispěla k tomu móda na provázkové, plošně tkaně koberce. Plní dekorativní i praktickou funkci - v kuchyni, v předsíni, na terase. Koberce jsou však mnohem širší kategorií výrobků. V současné době je možné zakoupit jak tradiční pogumované metrážové koberce do předsíně, tak elegantní koberce do stylové pracovny nebo obývacího pokoje. Zde je přehled udržitelných a estetických modelů.

Nepřehlédněte

Několikrát denně slýcháme že tent o či onen šampón pomůže našim vlasům od kořínků až po konečky. Dámy, která z vás trpí na roztřepané konečky vlasů dáte nám zapravdu, že jediné, co jim zaručeně pomůže je kadeřník. Ale ještě, než půjdete opět ke kadeřníkovi, vsaďte na účinnou prevenci.
V počátcích každého vztahu je velmi těžké odhadnout, jak je ten druhý naladěn, jaká témata ho uvádějí do rozpaků a které mu naopak vůbec nevadí, nebo ho dokonce těší. Pokud spolu ale trávíte romantický večer, vždycky dopadne velmi nechvalně, pokud stočíte řeč na jedno z níže uvedených témat.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek