Čtvrtek , 02. 02. 2023

Nela a Hromnice

5 míst, kde je zakázaná pyrotechnika: Chcete si užít Silvestra bez rachejtlí?

Zmatená a vystrašená zvířata, plačící malé děti a nepořádek na ulicích je výsledkem hlučných ohňostrojů, které k oslavám silvestra už tak nějak patří. Ale vzhledem k tomu, že následky jsou jak pro zvířata, tak pro děti často fatální, existují místa, kde je pyrotechnika naprosto zakázaná a čím dál více lidí se uchyluje k oslavám Nového roku bez petard.
pyrotechnika
Kde si užijete silvestr bez rachejtlí a petard?

26. 12. 2022

Národní park Šumava

Šumava je jedním z míst, kde od roku 2017 platí zákaz pouštět petardy a zapalovat ohňostroje. Novela č. 114 o ochraně přírody a krajiny má za úkol chránit a dopřát klid divokým zvířatům, které Šumavu obývají. Jestliže tedy chcete strávit Silvestra v poklidu, obklopení dechberoucí přírodou, navštivte Národní park Šumava. Kvilda, Stožec či Prášily nabídnou klidný příchod Nového roku, protože zde je pyrotechnika zakázaná. Porušením tohoto zákazu byste se vystavili až desetitisícové pokutě.

Národní park Podyjí

Zákaz a apel na lidi skrze používání pyrotechniky funguje také na jižní Moravě, konkrétně v kaňonu řeky Dyje mezi Vranovem nad Dyjí a Znojmem. Toto místo je typické pro své hluboce zaříznuté meandry, skalní stěny a kamenné moře, a bylo vyhlášené za jedno z posledních, kde se dochovalo říční údolí ve střední Evropě. Z toho plyne, že ani zde není veškerá pyrotechnika vítaná.

Krkonošský národní park

Není žádným tajemstvím, že hory během silvestra táhnou. Líbí se vám představa pronajmout si s partou chatu zavátou sněhem? Kde jinde byste oslavili poslední den v roce se vším všudy než právě na horách? Mějte na paměti, že také Krkonošský národní park patří mezi místa, kde jsou ohňostroje a petardy zakázané, a to od roku 2017, výjimkou není ani oblíbená Malá Úpa a Strážný.

Národní park České Švýcarsko

Ač by se mohlo jevit, že České Švýcarsko je spíše liduprázdná oblast, najdete tu hned několik obyvatel, kteří si život zde nemohou vynachválit. Například okolí vesnice Mezné či Mezní Louky jsou turisty velmi vyhledávanou lokalitou. A právě z tohoto důvodu patří České Švýcarsko mezi místa, kde je příroda na prvním místě. Pracovníci Národního parku České Švýcarsko se proto i letos obrací na obyvatele zejména obcí Tokáň a Zámeček u Vysoké Lípy, aby se používání pyrotechniky vyhnuli a ušetřili tím spoustu trápení zvířatům, pro která jsou silné výbuchy, otřesy a světla velmi stresující záležitostí.

K TÉMATU  Aplikace WhatsApp a funkce, o kterých nemáte tušení. Zkuste tyhle vychytávky

Rakouské město Enns

S překvapivě pozitivními reakcemi se setkalo rakouské městečko Enns, ve kterém je pyrotechnika zakázaná už od roku 2009. Zdejší obyvatelé si způsob, kterým oslavují příchod Nového roku pochvalují. Hlídači také dávají pozor na to, aby se ve městě nerozbíjely na ulicích láhve a zda je zachován pořádek. Zábava v ulicích se tedy nese v duchu oslav živé hudby, horkovzdušných balónků a otevřených restaurací a obchůdků.

Pyrotechnika je také zakázaná i v některých částech velkých měst, například hlavní město Praha se zaměřilo na památkové zóny, přírodní parky a chráněná území, Trojskou zoo, okolí vodních toků, přehrad, domovy dětí a seniorů aj.

Proč je pyrotechnika v těchto oblastech zakázaná?

Snad všichni víme, že pyrotechnika má neblahý dopad zejména na divoká zvířata, která žijí v lesích a horách. Zvuky a světla, která ohňostroje vydávají, jsou pro zvířata velmi stresující. Ta jsou poté zmatená, prchají a nemají ani ponětí, co se během silvestrovské noci děje. Nejen divoká zvířata, ale také naši domácí mazlíčci jsou tímto výrazně ovlivněni, mnoho majitelů několik dní před Silvestrem navštěvuje veterinární ordinace s žádostí o zklidňující přípravky.

pes
Majitelé domácích mazlíčků často vyhledávají silvestr bez rachejtlí.

Dalším důvodem, proč se lidé vyhýbají pyrotechnice, je vysoká koncentrace těžkých kovů v ovzduší a znečištění přírody. Nehledě na to, že riziko požárů je skutečně vysoké, a to i během různých oslav v průběhu celého roku, kdy mají lidé ve zvyku do vzduchu pouštět hořící lampiony štěstí – i ty jsou mimochodem na některých místech České republiky zakázané.

A jaký je váš názor na používání dělobuchů, rachejtlí, petard a jiných ohňostrojů, které jsou pro přírodu spíše na škodu než k užitku?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Silvestr se blíží – připravte si na oslavu konce roku zdravé pohoštění

K TÉMATU  Pohádková sídla. Kdo ze světových celebrit má nejdražší domov?

Novoroční předsevzetí aneb jak se vyhnout selhání?

Zdroje článku:
www.lidovky.cz, www.kudyznudy.cz
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Stárnutí - fáze života, kterou by ženy nejraději přeskočily. Jenže se jedná o neodvratitelný jev, který k životu zkrátka patří. Proto je důležité se s ním poprat. Pojďme si prozradit několik věcí, s nimiž se stárnutím hravě zatočíte.  
Rádi byste si letos konečně dopřáli pořádnou dovolenou a uvažujete, zda pro vás bude lepší hotel nebo kemp? Podívali jsme se na zoubek ubytování v Chorvatsku a přinášíme vám několik zajímavých tipů, které vám pomohou naplánovat si dovolenou přesně podle vašeho gusta.
Říká se, že ženská stvoření jsou až příliš sebekritická. Žena s rovnými vlasy sní o dokonalých kudrlinách. Plné dámy se snaží zoufale hubnout, a ty štíhlé zkouší různými způsoby nabrat trošku té zdravé oblosti a tvarů. Čím to, že se sebou nedokážeme být nikdy spokojené? Může za to výchova, zažité stereotypy nebo to má jinou příčinu?
Spokojenost se svými prsy je důležitá pro sebevědomí žen a mnohdy se ani nejedná o jejich samotnou velikost, ale spíše tvar a celkový vzhled. A právě to můžete vhodnými cviky ovlivnit. Prsa je možné pomocí jednoduchých cviků zpevnit, což se promítne nejen do vašeho vzhledu, ale především do spokojenosti s vlastním tělem.
Také vás postihlo toto nepříjemné kožní onemocnění? Pak máte pravděpodobně problém sestavit si takový jídelníček, který by vám kožní potíže neprohluboval, ale naopak vám pomohl problémy zmírnit. Řešení ale existuje. Poznejte potraviny, které vám skutečně pomohou, i ty, které vám mohou ošklivě ublížit.
8. září 2022 skončila éra Alžběty II. V tento den, v šestadevadesáti letech, opustila svět. Nikoho tato zpráva nenechala lhostejným a někdo bude ještě dlouho truchlit. Se vší úctou k zesnulé královně, pojďme se společně podívat na nějaké úsměvné pikantnosti z jejího života. Mnohé vás jistě překvapí.

Nepřehlédněte

V létě je čas cestování, a to bývá mnohdy pro lidi s dětmi noční můrou. Jedním z řešení je jezdit na výlety v noci, ale například cesta k moři zabere i více času, než jsou děti ochotné spát. Proto bychom vám rádi doporučili některé hry, které děti stoprocentně při jízdě v autě zaujmou a zabaví.
I v dnešní době, kdy se výrobci elektroniky předhánějí, co všechno jejich nové chytré hodinky neumějí, existuje velké množství lidí, kteří nejvíce ocení jednoduché a elegantní ručičkové hodinky. Navíc jen jednoduché hodinky se hodí třeba k obleku nebo do divadla, takže by neměly chybět žádnému muži.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek