Neděle , 02. 10. 2022

Olívie a Oliver

Třídění odpadu snadno a rychle: Návod, jak se ekologicky zorientovat

Ačkoli bychom to měli dělat všichni, opravdu není pravidlem, že se v každé domácnosti třídí odpad. Pokud si neosvojíme tyto správné návyky, může se stát, že často budeme vyhazovat odpadky tam, kam prostě nepatří. Ještě horší varianta je ta, že netřídíme vůbec (hanba!). Přitom je to naprosto jednoduchá disciplína. Nejtěžší je pouze začít. Do lehkého začátku vám poradíme, jak na to, abyste přispěli k lepšímu životnímu prostředí.
třídění odpadu
Jakmile si osvojíte základy třídění odpadu, stane se to pro vás denní rutinou.

11. 08. 2022

Základy třídění odpadu

Bioodpad – hnědý kontejner

Kompostér by měl mít doma každý, kdo má zahradu. Je to skvělý pomocník při vyhazování zbytků z kuchyně. Snižujete tak množství odpadu na skládkách, a navíc tvoříte potřebný humus. Ten udržuje vlhkost a je doslova prošpikovaný živinami pro kvalitní růst rostlin. V kombinaci s půdou je užitečný při minimalizaci škůdců a chorob zeleně.

Alternativou, pokud nemáte zahradu, jsou samozřejmě bio popelnice. I doma si můžete umístit na kuchyňskou linku mikrokontejner na bioodpad a využít jej při vaření. Co sem patří? Vše, co je biologicky rozložitelné.

bioodpad
Co patří, a nepatří do bioodpadu?

Recyklovatelné sklo – zelený/bílý kontejner

Do kontejneru, který je určený na sklo, patří hlavně sklenice, skleněné nádoby, lahvičky od parfémů a další. Dále třeba tabulové sklo z oken a dveří. Nejlépší je prohlédnout si webové stránky místní samosprávy a ujistit se, že dodržujete její zásady.

Plasty – žlutý kontejner

Patří sem lahve na vodu, kojenecké lahve, lahvičky od šamponů nebo kondicionérů, lahvičky od parfémů či kosmetiky, obaly od produktů, fólie… Pěnový polystyren, který je vyrobený ze specifických plastových materiálů a chemických sloučenin, je pro recyklaci nevhodný. Z tohoto důvodu mnoho měst požaduje, aby byl odkládaný spíše do běžného odpadkového koše.

Do žlutého kontejneru by dále neměly přijít například mastné obaly od jogurtů a dalších potravin nebo obaly od žíravin a barev.

Recyklovatelné plechovky – šedý kontejner

Do kontejneru na kov můžete vhodit hliníkové plechovky od nápojů či chipsů nebo holicích krémů. Samozřejmostí jsou také plechovky od piva a limonád. Naopak sem není možné vyhazovat plechovky od aerosolů či barev, protože jsou považované za nebezpečný odpad. Je možné zkusit se domluvit s městem na jejich odběru.

Nepatří sem baterie a další drobné elektro, na to jsou určené speciální kontejnery na elektroodpad. Najdete je buďto u dalších popelnic nebo třeba v supermarketech.

K TÉMATU  Nakupování bez obalu: nový trend, na který se nalaďte

Papír – modrý kontejner

Do modrého kontejneru můžete odložit veškerý celopapírový odpad, jako jsou například knihy ve špatném stavu, kartony, noviny, časopisy, papírové tašky, a dokonce i obálky s fóliovými okénky. Bublinkové obálky vhazovat jen bez plastového vnitřku!

Dále sem nepatří znečištěný či mastný papír, ani účtenky z obchodu. Papírové předměty s plastovou nebo kovovou podšívkou či voskovým povlakem, jako je například kelímek na kávu, také nejsou přijatelné a obvykle se požaduje jejich umístění do běžného odpadkového koše. Znečištěné papírové talíře nebo jiné papírové předměty od potravin lze umístit do kompostéru.

třídění
Třídění odpadu má vliv dokonce i na vaši peněženku!

Nápojové kartony

Barva kontejneru se tady může lišit, vždy záleží na tom, jak má daná obce systém nastavený. Ale vždy je opatřený oranžovou nálepkou a patří sem všechny obaly od krabicových nápojů, jako jsou džusy, mléko, víno. A před vhozením dovnitř je nezapomeňte sešlápnout.

Olej

O třídění oleje jste možná ještě neslyšeli. Nicméně olej, který vám na pánvi zbyde po smažení, nepatří do záchodu. Nepatří ani do dřezu nebo do koše. Patří do speciálních popelnic na olej, které jsou u nás pro mnoho lidí zatím spíš novinkou. Pokud vám není příroda lhostejná, více o třídění oleje se dozvíte na tomto instagramovém účtu.

Třídění odpadu v domácnosti

Třídění by mělo začínat již u vás v domácnosti, a to tím, že si místo jednoho velkého koše založíte několik malých. Ani nemusíte na všechno kupovat koš zvlášť, bohatě postačí, když třeba do zásuvky pod dřezem chytře naskládáte menší papírové tašky. Navíc třídění odpadu v domácnosti může také zlepšit náklady, které vydává město na správné třídění odpadu. Efektivní a přiměřené nakládání s odpadem ve vaší domácnosti má tedy vliv na snížení poplatků za odpad!

K TÉMATU  Pandora začne prodávat dostupnější produkty

Můžete si ale osvojit i další ekologické návyky (viz. v našem článku), například používání opakovaně použitelných lahví na vodu, pořízení vlastního kelímku na kávu. Kromě toho můžete do obchodu nosit plátěné tašky pro opakované použití. Tím omezíte počet plastových tašek, které končí na skládkách. Celkově lze říci, že pečlivé plánování a promyšlené změny ve vaší domácnosti mohou výrazně ovlivnit způsob, jakým šetříte peníze. Stejně tak mají pozitivní vliv na životní prostředí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak snížit plasty v domácnosti? Malými krůčky dokážeme velké věci

Dešťovka: Ekologické řešení, které oceníte na zahradě i doma

Zdroje článku:
www.edb.eu, www.ajproducts.co.uk
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Dřevěné bedýnky aktuálně frčí. Nehodí se přirozeně do každého interiéru, ale pokud máte rádi venkovský, přírodní nebo skandinávský styl, oceníte chytré nápady na jejich využití. Bedýnky poslouží hlavně jako odkládací prostory. Vhodnou kombinací z nich můžete vytvářet vlastní originální praktická řešení. Je na vás, jestli zvolíte jednoduché jednobarevné bedýnky nebo omšelý retro vzhled. Dají se obrousit, natřít i spojit. Upravte si je podle sebe!
Některé z nás se při pojmech „povinné ručení“ a „havarijní pojištění“ jen zatočí hlava při představě, že bychom si jej měly sjednávat samy. Návštěva pojišťoven, porovnání, co nám na přepážkách bylo nabídnuto, ale hlavně: pamatovat si údaje o našem autě. Jenže takto už to dávno neprobíhá! Dnes se pojistíte online, z pohodlí domova. Potřebovat budete jen osobní doklady, velký technický průkaz a několik minut svého času.
Co takhle trochu zpestřit interiér? Pokud patříte mezi ty, které mají rády "udělej si sám", tohle jsou nápady pro vás. Originální květináče, plyšová spona na záclony, zarážka na knihy nebo talířek na jednohubky, to vše má jedno společné - základem jsou staré hračky. Nějaký vhodný kousek najdete i u vás, a pak hurá do díla. Zkuste trochu netradiční dekorace!
Je už dávno známo, že káva vyráběná průmyslově nikdy nemůže dosáhnout takových kvalit, jako káva výběrová. A to z mnoha různých důvodů, o kterých si povíme níže.
Překrásný Olea All Suite Hotel je celý postavený z přírodních materiálů a zaujme atmosférou naprosté pohody. Pětihvězdičkový resort vyniká luxusem a personál je tu k dispozici nonstop. Bazény prolínají skrz všechny části hotelu a zajímavostí je, že do se do vody můžete ponořit přímo z vašeho pokoje. Tohle je prostě nádhera!
I když školy a školky fungují, tak většina dětí v nich moc času netráví. Stačí jim totiž pár dnů v kolektivu a onemocní. Chřipku střídá nachlazení či angína. Během měsíců, kdy byly doma a nosily roušky, se oslabila jejich přirozená obranyschopnost a nyní jim stačí málo. Tohle byste měli udělat, abyste jejich imunitu opět nastartovali a vaše ratolesti trávily více času v lavici než v posteli.
Aktuálně nejedna zahrada oplývá pěstovanou zeleninou. Zatímco z počátku jara a léta trápilo zahrádkáře sucho, nyní jsou tím hlavním problémem škůdci, kteří okupují pěstovanou zeleninu. Žádný zahrádkář si však nemusí nechat svou zeleninu vzít, se škůdci totiž lze efektivně bojovat. Dokonce se nemusí použít ani chemie, po které sahají především nezkušení zahrádkáři, kteří jednotlivé druhy zeleniny pěstují vůbec poprvé.

Nepřehlédněte

Zdá se to neuvěřitelné, ale podle Světové zdravotnické organizace patří mezi jednu z deseti nejčastějších příčin smrti dýchání znečištěného vzduchu, tedy smogu. Život ve velkoměstech, spojený s moderním způsobem života, v sobě nese spoustu nenápadných nebezpečí. Stres, deprese, nespavost, dýchací potíže, to všechno lze označit za civilizační choroby, a spojení se smogem  má na náš organismus neblahý vliv.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek