Sobota , 02. 12. 2023

Blanka

Třídění odpadu snadno a rychle: Návod, jak se ekologicky zorientovat

Ačkoli bychom to měli dělat všichni, opravdu není pravidlem, že se v každé domácnosti třídí odpad. Pokud si neosvojíme tyto správné návyky, může se stát, že často budeme vyhazovat odpadky tam, kam prostě nepatří. Ještě horší varianta je ta, že netřídíme vůbec (hanba!). Přitom je to naprosto jednoduchá disciplína. Nejtěžší je pouze začít. Do lehkého začátku vám poradíme, jak na to, abyste přispěli k lepšímu životnímu prostředí.
třídění odpadu
Jakmile si osvojíte základy třídění odpadu, stane se to pro vás denní rutinou.

11. 08. 2022

Základy třídění odpadu

Bioodpad – hnědý kontejner

Kompostér by měl mít doma každý, kdo má zahradu. Je to skvělý pomocník při vyhazování zbytků z kuchyně. Snižujete tak množství odpadu na skládkách, a navíc tvoříte potřebný humus. Ten udržuje vlhkost a je doslova prošpikovaný živinami pro kvalitní růst rostlin. V kombinaci s půdou je užitečný při minimalizaci škůdců a chorob zeleně.

Alternativou, pokud nemáte zahradu, jsou samozřejmě bio popelnice. I doma si můžete umístit na kuchyňskou linku mikrokontejner na bioodpad a využít jej při vaření. Co sem patří? Vše, co je biologicky rozložitelné.

bioodpad
Co patří, a nepatří do bioodpadu?

Recyklovatelné sklo – zelený/bílý kontejner

Do kontejneru, který je určený na sklo, patří hlavně sklenice, skleněné nádoby, lahvičky od parfémů a další. Dále třeba tabulové sklo z oken a dveří. Nejlépší je prohlédnout si webové stránky místní samosprávy a ujistit se, že dodržujete její zásady.

Plasty – žlutý kontejner

Patří sem lahve na vodu, kojenecké lahve, lahvičky od šamponů nebo kondicionérů, lahvičky od parfémů či kosmetiky, obaly od produktů, fólie… Pěnový polystyren, který je vyrobený ze specifických plastových materiálů a chemických sloučenin, je pro recyklaci nevhodný. Z tohoto důvodu mnoho měst požaduje, aby byl odkládaný spíše do běžného odpadkového koše.

Do žlutého kontejneru by dále neměly přijít například mastné obaly od jogurtů a dalších potravin nebo obaly od žíravin a barev.

Recyklovatelné plechovky – šedý kontejner

Do kontejneru na kov můžete vhodit hliníkové plechovky od nápojů či chipsů nebo holicích krémů. Samozřejmostí jsou také plechovky od piva a limonád. Naopak sem není možné vyhazovat plechovky od aerosolů či barev, protože jsou považované za nebezpečný odpad. Je možné zkusit se domluvit s městem na jejich odběru.

Nepatří sem baterie a další drobné elektro, na to jsou určené speciální kontejnery na elektroodpad. Najdete je buďto u dalších popelnic nebo třeba v supermarketech.

K TÉMATU  Toužíte po levnějších energiích? Vyrábějte si je sami. Dnes už je to snadné

Papír – modrý kontejner

Do modrého kontejneru můžete odložit veškerý celopapírový odpad, jako jsou například knihy ve špatném stavu, kartony, noviny, časopisy, papírové tašky, a dokonce i obálky s fóliovými okénky. Bublinkové obálky vhazovat jen bez plastového vnitřku!

Dále sem nepatří znečištěný či mastný papír, ani účtenky z obchodu. Papírové předměty s plastovou nebo kovovou podšívkou či voskovým povlakem, jako je například kelímek na kávu, také nejsou přijatelné a obvykle se požaduje jejich umístění do běžného odpadkového koše. Znečištěné papírové talíře nebo jiné papírové předměty od potravin lze umístit do kompostéru.

třídění
Třídění odpadu má vliv dokonce i na vaši peněženku!

Nápojové kartony

Barva kontejneru se tady může lišit, vždy záleží na tom, jak má daná obce systém nastavený. Ale vždy je opatřený oranžovou nálepkou a patří sem všechny obaly od krabicových nápojů, jako jsou džusy, mléko, víno. A před vhozením dovnitř je nezapomeňte sešlápnout.

Olej

O třídění oleje jste možná ještě neslyšeli. Nicméně olej, který vám na pánvi zbyde po smažení, nepatří do záchodu. Nepatří ani do dřezu nebo do koše. Patří do speciálních popelnic na olej, které jsou u nás pro mnoho lidí zatím spíš novinkou. Pokud vám není příroda lhostejná, více o třídění oleje se dozvíte na tomto instagramovém účtu.

Třídění odpadu v domácnosti

Třídění by mělo začínat již u vás v domácnosti, a to tím, že si místo jednoho velkého koše založíte několik malých. Ani nemusíte na všechno kupovat koš zvlášť, bohatě postačí, když třeba do zásuvky pod dřezem chytře naskládáte menší papírové tašky. Navíc třídění odpadu v domácnosti může také zlepšit náklady, které vydává město na správné třídění odpadu. Efektivní a přiměřené nakládání s odpadem ve vaší domácnosti má tedy vliv na snížení poplatků za odpad!

K TÉMATU  Pravá cena za avokádo: Superpotravina pod taktovkou temného byznysu

Můžete si ale osvojit i další ekologické návyky (viz. v našem článku), například používání opakovaně použitelných lahví na vodu, pořízení vlastního kelímku na kávu. Kromě toho můžete do obchodu nosit plátěné tašky pro opakované použití. Tím omezíte počet plastových tašek, které končí na skládkách. Celkově lze říci, že pečlivé plánování a promyšlené změny ve vaší domácnosti mohou výrazně ovlivnit způsob, jakým šetříte peníze. Stejně tak mají pozitivní vliv na životní prostředí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak snížit plasty v domácnosti? Malými krůčky dokážeme velké věci

Dešťovka: Ekologické řešení, které oceníte na zahradě i doma

Zdroje článku:
www.edb.eu, www.ajproducts.co.uk
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Taky jste už zkoušeli všechno možné, ale kila stále nejdou dolů? Už vás přestává bavit ten koloběh diet a poté opětovného přejídání? V dnešním článku vás seznámím s jednou metodou, díky které zaručeně zhubnete! A víte, co je na tom nejlepší? Že žádné diety a restrikce vás nečekají!
Pocity štěstí a spokojenosti v životě jsou nesmírně důležité. Jak jich ale docílit a dlouhodobě si je udržet? Možná máte pocit, že je to obrovská alchymie, se kterou si nevíte rady. Nejspíše si myslíte, že ve hře je celá řada faktorů a mnoho z nich dokážete ovlivnit jenom z části – například vztahy v rodině, v práci… Ve skutečnosti toho ale máte v rukou hodně. Velkou pomoc vám nabízí hormon dopamin a jeho hladinu ve svém těle můžete ovlivnit více, než sami tušíte. Jak na to?
Zhubnout kilogramy, které si možná nesete s sebou od Vánoc nebo z prožité dovolené, jež se nesla ve znamení ochutnávání tamních pokrmů - to je cíl mnoha žen. Odborníci na hubnutí se však shodují na tom, že klíčem k úspěchu je z většiny správné stravování. Do svého jídelníčku proto zařaďte spoustu zeleniny. Mnohé druhy vaši snahu velkou měrou podpoří.
Sociální sítě jsou dnes mocné marketingové nástroje, které nutně nemusí být určeny jen k propagaci byznysu nebo nějakého produktu. Mohou to být zrcadla nás samotných a lze si z nich vytvořit i pasivní příjem. Stačí, aby byl instagramový profil dostatečně atraktivní, získal určitý počet sledujících a byl hojně navštěvovaný. K tomu všemu mohou přispět instagramové šablony a dalších několik tipů.
Každá z nás tu a tam zatoužíme po změně. Když už ale přijde na věc, zpravidla první, čím začneme, jsou naše vlasy. Důvod je prostý. Je to změna, které si většinou všimne opravdu každý (no dobře, možná manžel na to přijde později) a zároveň je to způsob, jak ze sebe vykouzlit zcela nové já, které rázem získá zbrusu novou image. Kde jinde hledat nové nápady a nasávat inspiraci, než právě v osvěžujících trendech, které nám rok co rok přinášejí světoví vlasoví stylisté. Co si pro nás připravili tentokrát?

Nepřehlédněte

Teploty se konečně začínají zvedat a léto se nezadržitelně blíží. Pokud si letos budete chtít užít koupání, pak nejspíš budete muset do řeky, rybníku či vodní nádrže. Jenže jejich čistota a mnohdy také studená voda vám mohou následně přivodit nepříjemné patálie. Zvláště jste-li náchylní k tzv. letním problémům, měli byste udělat vše pro to, abyste se jim vyhnuli. Soutěžte tak s námi o balíček doplňků stravy Naturevia, který vám v tom pomůže.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek