Úterý , 23. 04. 2024

Vojtěch

Vaše dítě nezajímají zimní sporty. Co s tím udělat? Nutit ano nebo ne?

Umět lyžovat, bruslit. Dnes běžný standard pro mnoho rodin. Ale co když vaše dítě zimní sporty nezajímají? Má k nim odpor? Může se vám podařit ho překonat?
Vaše dítě nezajímají zimní sporty. Co s tím udělat? Nutit nebo ne?
zdroj: 123RF.com

16. 01. 2020

Všechno má svůj čas. Zásada “škola hrou” platí i pro sportování

Nejsem prostě zastáncem toho, že děti se musí přizpůsobovat ve všech aktivitách rodičům. Všechno má svůj čas a stejně tak je třeba mít správný věk také na zimní sporty. Kdysi jsem na horách potkala tatínka, který jezdil po sjezdovce a miminko měl na zádech v krosně. Přijel na svahu do restaurace, odložil krosnu s dítětem do rohu a šel si dát drink.

Co může dítě z takového “nepohybu” na vzduchu mít? Nedokážu si představit, proč někdo tak hazarduje se zdravím svého dítěte. Pokud budete dítě do sportu příliš nutit nebo ho postavíte na lyže či brusle příliš brzo, hrozí nejen zranění, ale hlavně nechuť do podobných aktivit. Dá se tomu předejít? Většinou ano.

Když sportuje celá rodina

Je samozřejmé, že dítě se zapojuje do rodinných aktivit. Pokud sportují i rodiče, prarodiče nebo starší sourozenec, bude pro dítě snazší oblíbit si stejný sport také. Ale pokud dítě dovedete do lyžařské školky, sami nelyžaři, je pravděpodobné, že vztah k tomuto sportu bude získávat hůře. Důležité jsou totiž společné zážitky. Pokud nebruslíte, nelyžujete, těžko budete pro tyto zimní sporty získávat své děti. Žádné argumenty totiž neplatí lépe, než že “to děláte také, protože to je skvělá zábava“.

Ještě lepší je sdílet zájmy s přáteli, kteří mají dítě v podobném věku. Věk stejně starých dětí motivuje. Zvlášť tehdy, pokud v daném sportu neexcelují, ale jsou na tom všechny podobně. Společné učení hrou tak bude ve většině případů fungovat. Navíc děti se stanou soutěživější a snaživější.

Nezačínejte dřív, než ve třech letech

Lyžařští instruktoři doporučují začít s lyžováním po třetích narozeninách. S bruslením se doporučuje počkat do věku čtyři až šest let. Lékaři se přiklánějí i u lyžování spíš k čtyřem letům. To doporučuje také dětský ortoped MUDr. Jan Charvát, CSc. Dítě by mělo mít dostatečně vyvinuté klouby a páteř, které musí při těchto sportech odolávat tlakům.

K TÉMATU  Léto přeje aktivitě klíšťat. Jak se preventivně bránit a jak správně postupovat, když už se zakousne

Důležitý je fyzický i psychický vývoj

Děti také musí mít dobrou pohybovou koordinaci. Vyzkoušejte je doma. Nechte je udělat pár kotoulů. K tomu by měly zvládnout střídavou chůzi po schodech. Z psychického pohledu by dítě mělo vědět, proč se zimní sporty naučit. Pokud počítáte s výukou prostřednictvím instruktorů, musí být dítě schopné vydržet bez vás minimálně hodinu či dvě.

Se snowboardingem se doporučuje začínat kolem šestého roku věku, kdy už dítě zná základy lyžování. Snowboarding vyžaduje podstatně více koordinace a orientaci na svahu, což se dítě může naučit právě lyžováním.

Zkoušíte to stále dokola a nebaví ho to? Netlačte na výsledky

Jsou děti, které si stoupnou na svah nebo na led a jsou tam jako doma. Ovšem některé přes veškeré rodičovské snahy a přemlouvání chodí do lyžařské školky nerady. Vymlouvají se a je na nich patrná nechuť. Musíte se obrnit trpělivostí a připravit se na to, že výuka nemusí být úspěšná hned první rok. Třeba to budete zkoušet rok, dva nebo i tři. Když však dítě neodradíte nadměrnými nároky, bude dělat pokroky. Třeba velmi pomalu, ale časem ho začne sport bavit.

Důležité je nepřetěžovat ho. Nechte ho v lyžařské či bruslařské školce maximálně hodinu a půl. Odměňte ho za jeho snahu. Ne sušenkou, ale třeba jízdou na snowtubingu. Zbytek dne ať si třeba staví iglú, válí se ve sněhu, sáňkuje, bobuje. Prostě se baví na sněhu. I to je důležité. Jen tak pochopí, že být na sněhu je zábava, a ne povinnost, kterou rodiče vyžadují.

Když se to přesto nepovede, tolerujte to a nevyčítejte

Možná je vaše dítě na sport extrémně nešikovné. Těžko se s tím smiřují rodiče, které sportování baví. Ale kdo ví, třeba z vašeho dítěte bude slavný umělec nebo vědec. Ne každé dítě musí umět všechny sporty. Důležité je, abyste mu i přesto dali pocit, že není méněcenné. A možná se i trochu podřídili. Nutit ho dělat něco, co ho vůbec nebaví, a navíc mu to ani nejde, nemá cenu. Třeba se naučí lyžovat v dospělosti. Třeba nikdy. Proto nebude pro vás ani pro svět znamenat méně, než dítě, které dokonale sjede “černou”.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Ve spolupráci se značkou Retlux připravil portál DámskáLiga.cz vánoční soutěž. Zapojte se do hry o chytrou vánoční výzdobu.
Lidé jsou různí a někteří mají prostě potřebu se zviditelňovat za každou cenu. Uznání široké veřejnosti si lze získat různými způsoby, na světě je velká spousta lidí, co udělá téměř všechno jen pro to, aby se o nich psalo či mluvilo. Zápis do Guinessovy knihy rekordů jistě jistým úspěchem je, stačí vlastně jen vyniknout a být nejlepší. A je docela jedno v čem.
Období, kterým nyní procházíme, je složité. A asi bychom se shodly na tom, že pro všechny. Staří lidé jsou samotní, mladí lidé musí řešit péči o děti a jejich výuku. Hodně domácností se potýká s nedostatkem peněz. Někteří se potýkají se špatným zdravotním stavem. Věřte ale, že bude líp, a je potřeba si udržet, alespoň někdy, dobrou náladu. Tak si dejme nějaké super české komedie!
K létu neodmyslitelně patří i veřejná koupaliště, hotely nebo wellness. Během relaxace u vody se ale mějte na pozoru. Odnést si totiž můžete hned několik nepříjemných problémů! Mykotické infekce, tedy dermatomykózy, nejsou zrovna přívětiví společníci.
I přímotopy jdou s dobou. Ta si žádá úsporné a efektivní přístroje, které nebude třeba schovávat do skříní, ale naopak vystavovat na obdiv členům domácnosti i návštěvám.
Sedavé zaměstnání je sice na první pohled nenáročné, ale svému tělo s ním přesto radost neuděláte. Tedy pokud pravidelně nesportujete, nebo alespoň nepraktikujete vhodná kompenzační cvičení. Cviky, které vám představíme v našem dnešním článku, se hodí nejen pro takzvané kancelářské krysy, ale pro všechny, které trápí bolavá záda, ztuhlý krk či jiné obdobné potíže.
Mytí vlasů může být stejnou rutinou jako samotná ranní hygiena. I při rutině však můžete dělat několik chyb, kterými kvalitu vlasů ničíte. Abyste takovým problémům předešli, naučte se vnímat nejčastější chyby a vyvarujte se jim. Naučte se správnou techniku mytí vlasů a už nikdy se nebudete trápit kvůli lámavým konečkům nebo mastnotě.
A je tady zase víkend a s ním třetí adventní neděle. Astroložka Naďa Šmídová připravila horoskop krásy a duševního zdraví, který vám napoví, co očekávat.
Začalo to jednou ve sprše. Asi po páté jsem si kontrolovala prsa. Měla bych to samozřejmě dělat častěji, když vím, že prababička měla ve svých 82 letech diagnostikovaný nádor, ale není čas. A taky jsem kojila, takže jsem ve skupině žen, které jsou proti rakovině prstu více chráněné. Tak to aspoň píšou na internetu. Bohužel jsem si ten den nahmatala bulku v prsu. Co teď? Mám to řešit? Nebo ne?
Taky jste to slyšela? Vyber si buď kariera, nebo dítě! Naštěstí dneska už jde zvládnout vše. Přinášíme 5 rad, jak hravě zvládnete obojí.
Může být klíčem ke štěstí a trvalému vztahu astrologie? Ať už hledáte spřízněnou duši, nebo hodnotíte stav současného vztahu, vaše znamení zvěrokruhu vám může poskytnout užitečné informace o vašem milostném životě. Takže, jak je důležité souznění horoskopu?
Jste příznivci pořádných krváků nebo spíš duchařských hororů? Nebo je vám to úplně jedno, jen když se pořádně bojíte? Těchto pět hororů byste si rozhodně neměli nechat ujít, protože děsivější filmy nejspíš nikdy neuvidíte.

Výběr článků

Vždycky jsem si myslela, že rodiče mohou mít jednání svých dětí pod kontrolou a dokážou je ochránit před nebezpečím. Vždy, když jsem slyšela nějaký příběh k tomuto tématu, tak jsem byla paní chytrá, prý mně by se to stát nemohlo, já bych to poznala, moje dítě je poučeno, blá, blá, blá…. No, nikdy neříkej nikdy a to mé určité povyšování, že já jsem lepší matkou rychle vzalo za své. Setkala jsem se s tím tak z blízka, že bych to opravdu nikomu nepřála.
Každému se jistě stalo, že se při vaření popálil. Stačí delší pobyt nad unikající párou nebo opomenutí nasazení chňapek a může být neštěstí na světě. Od nehezkých následků vás mohou ochránit lístky aloe vera, které uvnitř ukrývají příjemnou léčivou a zároveň chladivou dužinu. Pěstujete ji na svém okenním parapetu? 

Nepřehlédněte

Trávíte-li pracovní dobu z velké části přikováni k monitoru či displeji mobilu, může to mít negativní vliv na váš zrak. Zvláště pokud i volný čas vyplňujete sledováním sociálních sítí, surfováním po internetu nebo sledováním televize, vaše oči příliš často ostří na blízkou vzdálenost, což pro ně není přirozené. Může to vést k různým komplikacím od svědění a podráždění očí přes rozmazané vidění až po akomodační křeč. Na otázky odpovídá MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky DuoVize Praha.
S příchodem nového roku se obnovily módní kolekce v oblíbených i méně oblíbených obchodech. Loňské zboží vystřídalo letošní a my si již mohli všimnout toho, co se bude letos nosit. Stejně jako vloni, i letos se bude naše pozornost upínat k modelům, které ohlásily svůj velký comeback. I letošnímu roku budou dominovat kousky, které známe z devadesátých let a které po nějakou dobu upadly do zapomnění.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek