Úterý , 23. 04. 2024

Vojtěch

Plavání dělá krásná těla. Nevěříte? A jak začít, aby to mělo smysl? Zkuste to jako naše redaktorka Blanka!

Kdy jindy máte příležitost se ponořit pod hladinu a ocitnout se v tichu? Kdy jindy byste se mohla naučit dobře plavat? Plavání uklidňuje nervy, léčí duši a umí vytvarovat postavu. To byste mohla zkusit, no ne?
Zdroj:123RF.com

Plavat jsem začala už sice už dávno, ale teprve před rokem, jsem mu podlehla se vším všudy. Nechodím si zaplavat, trénuji. Střídám se na bazénu s těmi nejlepšími plavci a plavkyněmi. A kromě toho, co předvádějí ve vodě, mě motivují pracovat na pevnějším tělu. Však se schválně sama koukněte na instagram třeba na Lucii Svěcenou, Barboru či Terezu Závadovou, Simonu Baumrtovou, ze zahraničních krásek třeba Pernille Blume, či Zsuzsannu Jakabos.

Souměrná postava

Asi žádný jiný sport neumí tělo tak opravdu hezky a hezky vytvarovat. Plavci, ti vrcholoví totiž, nejen plavou, ale i chodí do posilovny, na jógu, běhají. Potřebují mít postavu v rovnováze a zpevněné všechny partie, ne třeba jako cyklisté, co se zaměřují hlavně na nohy. Při plavání se hodí dlouhé štíhlé svaly, zpevněný střed, pevná záda, ramena, stehna i lýtka. To všechno se ve vodě pak hodí. Pokud mimochodem chcete vidět naše nejlepší plavce v akci, od čtvrtka do neděle zamiřte do Prahy Podolí, kde se koná Letní mistrovství republiky dorostu a dospělých. Bude na co koukat!

Proč byste se do vody měla vydat vy?

Argumentů mám spousty: voda nese vaši hmotnost, proto nezatěžujete pohybem šlachy a klouby, na rozdíl třeba od běhu. I proto je plavání vhodné i pro ty s kily navíc, starší či s nějakým zdravotním problémem. Za další: voda skvěle působí na psychiku. Skočíte do ní a ihned zapomenete na starosti (protože budete mít ty, jak správně dýchat, udělat záběr…). A v neposlední řadě: voda je nositelem sexuální energie. Těžké vysvětlit – to musíte zažít. Ve vodě každopádně uvolňujete emoce a můžete zažít euforické pocity.

Jak často chodit?

Záleží na tom, co od toho očekáváte. Pro kondici a zdraví vám stačí dvakrát týdně. Pokud děláte i jiný sport, dostačující je i jedna návštěva týdně. Jestli, ale chcete zhubnout, zlepšit se, naučit se plavat kraul – počítejte s alespoň se třemi návštěvami týdně. A dlouhými aspoň 40 minut (bez povídání, zastávek, opravdu odplavaných). Že jsem vás nepotěšila? Je to holt jako s angličtinou – chcete se naučit, lépe rozumět i mluvit? Jedna lekce je na udržovačku a pomalé kroky vpřed. Opřete se do toho! Není čas ztrácet čas. A plavání vám snahu vrátí, věřte mi!

K TÉMATU  Připravte si domácí peeling a vyhlaďte svou pokožku. Recept pro letní dny
Blanka Kubíčková
Foto: archiv autora

Trenér stojí za investici

Pak jsou tu i známá fakta: plaváním zpevňujete svaly celého těla. Jen nesmíte plavat s hlavou nad hladinou – tím zatěžujete krční páteř a všechna pozitiva jsou tak v háji. Neumíte-li to jinak, oslovte trenéra plavání, či zajděte do plavecké školy pro dospělé – je jich hodně a rozhodně se díky nim posunete mílovými kroky vpřed.

 Umět dobře plavat zkrátka stojí za snahu. Pro vás samotnou. Na bazénu, koupališti i rybníku pak budete za královnu…

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Ptáte se, jak souvisí zrak s životním stylem? Můžeme jej ovlivnit, například stravou, pitným režimem, (ne)kouřením, ne(stresováním se), fyzickou aktivitou? Na otázku, jak souvisí zrak s naším životním stylem a jak chránit svůj zrak, nám odpověděla primářka oční kliniky.
V průběhu života se s bolestí hlavy setká přes 90 procent lidí. Bolest přitom většinou ustoupí během několika málo hodin. Stejně jako při chřipce či jiných nemocech. Jenže migréna, to už je jiná káva. S tou si sami neporadíme. Tady už potřebujeme lékaře jako sůl.
Poslechněte si deset hlasů z britské verze talentové show The Voice 2019, které naprosto uchvátily diváky a šokovaly porotu. To je zpěv!
Protože žijeme v globalizovaném světě, i v Asii mnohdy slaví Vánoce podle západních a křesťanských zvyků. Ale stále ještě na tomto kontinentu existují země i kousky míst, kde Vánoce vypadají jinak.
Na Vánoce zařizujete kromě dárků ještě dekorace. Inspirujte se jednoduchými nápady. V hlavní roli jsou svíčky, světýlka a nějaký přírodní materiál.
Když se pleťové póry ucpou nečistotami a přebytečným kožním mazem, začnou se černé tečky objevovat rychleji než houby po dešti. Co na ně platí? Zapomeňte na drahou kosmetiku, pár účinných zbraní máte doma! A ke všemu jsou za hubičku…
Dnešní doba se těší oblíbenosti zdravého životního stylu s dostatkem pohybu. Proto není divu, že se zejména ženy snaží vedle vyváženého jídelníčku také pravidelně cvičit a záleží jim na vyrýsované postavě. Pokud i vy toužíte po pevném a kulatém zadečku, je na čase najít ty nejefektivnější cviky, které můžete cvičit i v pohodlí domova a zapojit hýždě.
Koberec, nebo lino? Tradiční otázka, kterou si pokládá každý při rekonstrukci, nebo stavbě nového bydlení. Podlahy mohou určovat charakter místnosti, pokud jsou tedy zvoleny správně. Jak koberec, tak lino mají své klady a zápory, takže stojí za to udělat nějaký průzkum a porovnat podlahy, abyste našli to nejlepší.
Sezóna klíšťat je tu a mýtus, že klíšťata žijí pouze v lese, je už dávno překonán. S klíšťaty se můžete setkat i v městském parku nebo na vlastní zahrádce.
Koření je nedílnou součástí každé kuchyně - dává výjimečnou chuť jednotlivým pokrmům a dotahuje jeho tóny k dokonalosti. A kromě toho, že dokáže patřičně potěšit naše chuťové buňky, je přínosem i z hlediska zdraví. Samozřejmě v závislosti na použitých bylinkách. Proč ale koření kupovat, když si mnohem kvalitnější můžete vyrobit snadno v pohodlí doma?
Trochu zpomalit čas? To dnes díky mnoha kosmetickým vychytávkám opravdu lze. Jednou z nich je i vychvalovaná kyselina hyaluronová, kterou však nemusíte používat jenom jako součást krémů. Jaké jsou další možnosti?
Vaginální mykóza nebo také kvasinková infekce. To je problém, který je ženám moc dobře známý. Štěstí má žena, která se s nepříjemným pocitem pálení, svědění a nepříjemnou bolestí intimních partií ještě nesetkala. Statistiky však říkají, že se s mykózou alespoň jednou za život setkala snad každá z nich. Proto lze logicky říct, že každá žena se ptala na to, jak s mykózou bojovat.

Výběr článků

Pokud pracujete z domova, například tvoříte weby, píšete články nebo se věnujete jinému odvětví, jistě se setkáváte s problémy, které provází snad každého. Práci z domova si určujete sami, volíte si pracovní dobu i množství práce.
Jméno Sofie Švejdová si dobře zapamatujte, protože o ní ještě hodně uslyšíte. Kdo to je, čemu se věnuje a co byste o ní měli vědět?
Jednou z příčin snížené kvality spánku jsou civilizační vlivy, mezi které patří přítomnost nadměrného množství světla v noci. Usínání s rozsvícenou lampičkou není totéž, jako když vám do okna svítí reklamní poutače nebo vánočně osvětlená ulice. Naprostá většina lidí spí lépe v úplné tmě. Co proto udělat?

Nepřehlédněte

Každá kočka potřebuje občas ostříhat drápky. Tenhle kocour ale dává jasně najevo, že nesouhlasí. Co na něj platí? Podívejte se na krátké video, které zaručeně pobaví.
Sociální sítě jsou dnes mocné marketingové nástroje, které nutně nemusí být určeny jen k propagaci byznysu nebo nějakého produktu. Mohou to být zrcadla nás samotných a lze si z nich vytvořit i pasivní příjem. Stačí, aby byl instagramový profil dostatečně atraktivní, získal určitý počet sledujících a byl hojně navštěvovaný. K tomu všemu mohou přispět instagramové šablony a dalších několik tipů.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek