Pátek , 20. 05. 2022

Zbyšek

Plavání dělá krásná těla. Nevěříte? A jak začít, aby to mělo smysl? Zkuste to jako naše redaktorka Blanka!

Kdy jindy máte příležitost se ponořit pod hladinu a ocitnout se v tichu? Kdy jindy byste se mohla naučit dobře plavat? Plavání uklidňuje nervy, léčí duši a umí vytvarovat postavu. To byste mohla zkusit, no ne?
Zdroj:123RF.com

Plavat jsem začala už sice už dávno, ale teprve před rokem, jsem mu podlehla se vším všudy. Nechodím si zaplavat, trénuji. Střídám se na bazénu s těmi nejlepšími plavci a plavkyněmi. A kromě toho, co předvádějí ve vodě, mě motivují pracovat na pevnějším tělu. Však se schválně sama koukněte na instagram třeba na Lucii Svěcenou, Barboru či Terezu Závadovou, Simonu Baumrtovou, ze zahraničních krásek třeba Pernille Blume, či Zsuzsannu Jakabos.

Souměrná postava

Asi žádný jiný sport neumí tělo tak opravdu hezky a hezky vytvarovat. Plavci, ti vrcholoví totiž, nejen plavou, ale i chodí do posilovny, na jógu, běhají. Potřebují mít postavu v rovnováze a zpevněné všechny partie, ne třeba jako cyklisté, co se zaměřují hlavně na nohy. Při plavání se hodí dlouhé štíhlé svaly, zpevněný střed, pevná záda, ramena, stehna i lýtka. To všechno se ve vodě pak hodí. Pokud mimochodem chcete vidět naše nejlepší plavce v akci, od čtvrtka do neděle zamiřte do Prahy Podolí, kde se koná Letní mistrovství republiky dorostu a dospělých. Bude na co koukat!

Proč byste se do vody měla vydat vy?

Argumentů mám spousty: voda nese vaši hmotnost, proto nezatěžujete pohybem šlachy a klouby, na rozdíl třeba od běhu. I proto je plavání vhodné i pro ty s kily navíc, starší či s nějakým zdravotním problémem. Za další: voda skvěle působí na psychiku. Skočíte do ní a ihned zapomenete na starosti (protože budete mít ty, jak správně dýchat, udělat záběr…). A v neposlední řadě: voda je nositelem sexuální energie. Těžké vysvětlit – to musíte zažít. Ve vodě každopádně uvolňujete emoce a můžete zažít euforické pocity.

Jak často chodit?

Záleží na tom, co od toho očekáváte. Pro kondici a zdraví vám stačí dvakrát týdně. Pokud děláte i jiný sport, dostačující je i jedna návštěva týdně. Jestli, ale chcete zhubnout, zlepšit se, naučit se plavat kraul – počítejte s alespoň se třemi návštěvami týdně. A dlouhými aspoň 40 minut (bez povídání, zastávek, opravdu odplavaných). Že jsem vás nepotěšila? Je to holt jako s angličtinou – chcete se naučit, lépe rozumět i mluvit? Jedna lekce je na udržovačku a pomalé kroky vpřed. Opřete se do toho! Není čas ztrácet čas. A plavání vám snahu vrátí, věřte mi!

K TÉMATUOdvykačka cukru: Jak se jednou provždy zbavit chuti na sladké?
Blanka Kubíčková
Foto: archiv autora

Trenér stojí za investici

Pak jsou tu i známá fakta: plaváním zpevňujete svaly celého těla. Jen nesmíte plavat s hlavou nad hladinou – tím zatěžujete krční páteř a všechna pozitiva jsou tak v háji. Neumíte-li to jinak, oslovte trenéra plavání, či zajděte do plavecké školy pro dospělé – je jich hodně a rozhodně se díky nim posunete mílovými kroky vpřed.

 Umět dobře plavat zkrátka stojí za snahu. Pro vás samotnou. Na bazénu, koupališti i rybníku pak budete za královnu…

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Špatné zprávy se valí ze všech stran. Jejich kadence a obsah nedají mnohým spát. Odolat tlaku negativních informací není snadné. Nervy pracují a napětí roste. Snižte ho alespoň u sebe, než překročí onu pomyslnou hranici. Přinášíme vám pár tipů, jak se se stresem dnešních dnů vyrovnat.
Standartní diety typu: celý den nic nejím, nebo jím jen dělenou stravu, to zná každý. Představíme vám ale takové diety, u kterých budete kroutit hlavou, jak to jen mohlo někoho napadnout. Zda opravdu tyto diety zabírají, to vám nepovíme. Rovněž žádáme, abyste se jimi slepě neřídili a nevybrali si dietu jen proto, že by mohla zabrat. Jakákoli strava by měla zohledňovat individuální vlastnosti a odpovídat vašim osobním přáním a zdravotnímu stavu.
Známe to asi všichni, kdo máme nějaké problémy se zády nebo denně sedíme za obrazovou počítače. Za krkem to šeredně bolí a pomalu bolest postupuje až do hlavy, až se člověk jen těší, že si lehne a pořádně prospí. Krční páteř může být velice ošemetná, pokud nevíme, jak správně se k ní chovat. Pokud však už zabolí, je zde 5 cviků, které můžete pravidelně cvičit a ty vám zaručeně uleví!
Každý z nás si přeje mít prostorný a světelný byt. Dostatek světla působí pozitivně na naši psychiku a vybízí také k větší aktivitě a kreativitě. Máte i vy rozpoložení bytu, které přirozenému světlu příliš nepřeje? Máme pro vás skvělé tipy, jak si do interiéru světlo přidat. Výsledek bude fascinující!
Říká se, že historie, ač je sebevíc temná, by se měla připomínat. Důvod je prostý - pokud budeme mít neustále na paměti hrůzy, ke kterým v minulosti docházelo, nedovolíme, aby k něčemu podobnému došlo i nyní. I z toho důvodu se stále točí filmy s osvětimskou tématikou, které jsou založeny na skutečných událostech, nad kterými se jen nevěřícně kroutí hlavou. Kromě filmových snímků stojí za přečtení také knihy o koncentračních táborech, které vás možná více vezmou za srdce.  
Zadar v Chorvatsku láká na originální zpívající schody. Mořské varhany navrhl architekt Nikola Bašić v roce 2005 a od té doby hrají nepřetržitě. Tento architektonický objekt je zároveň neobvyklý hudební nástroj. Zvuk vyluzuje tak jako u klasických varhan vzduch, který je vytlačovaný skrze ocelové trubky, schované ve schodech. Ten dovnitř ženou mořské vlny.

Nepřehlédněte

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek