Čtvrtek , 01. 06. 2023

Laura

Plavání dělá krásná těla. Nevěříte? A jak začít, aby to mělo smysl? Zkuste to jako naše redaktorka Blanka!

Kdy jindy máte příležitost se ponořit pod hladinu a ocitnout se v tichu? Kdy jindy byste se mohla naučit dobře plavat? Plavání uklidňuje nervy, léčí duši a umí vytvarovat postavu. To byste mohla zkusit, no ne?
Zdroj:123RF.com

Plavat jsem začala už sice už dávno, ale teprve před rokem, jsem mu podlehla se vším všudy. Nechodím si zaplavat, trénuji. Střídám se na bazénu s těmi nejlepšími plavci a plavkyněmi. A kromě toho, co předvádějí ve vodě, mě motivují pracovat na pevnějším tělu. Však se schválně sama koukněte na instagram třeba na Lucii Svěcenou, Barboru či Terezu Závadovou, Simonu Baumrtovou, ze zahraničních krásek třeba Pernille Blume, či Zsuzsannu Jakabos.

Souměrná postava

Asi žádný jiný sport neumí tělo tak opravdu hezky a hezky vytvarovat. Plavci, ti vrcholoví totiž, nejen plavou, ale i chodí do posilovny, na jógu, běhají. Potřebují mít postavu v rovnováze a zpevněné všechny partie, ne třeba jako cyklisté, co se zaměřují hlavně na nohy. Při plavání se hodí dlouhé štíhlé svaly, zpevněný střed, pevná záda, ramena, stehna i lýtka. To všechno se ve vodě pak hodí. Pokud mimochodem chcete vidět naše nejlepší plavce v akci, od čtvrtka do neděle zamiřte do Prahy Podolí, kde se koná Letní mistrovství republiky dorostu a dospělých. Bude na co koukat!

Proč byste se do vody měla vydat vy?

Argumentů mám spousty: voda nese vaši hmotnost, proto nezatěžujete pohybem šlachy a klouby, na rozdíl třeba od běhu. I proto je plavání vhodné i pro ty s kily navíc, starší či s nějakým zdravotním problémem. Za další: voda skvěle působí na psychiku. Skočíte do ní a ihned zapomenete na starosti (protože budete mít ty, jak správně dýchat, udělat záběr…). A v neposlední řadě: voda je nositelem sexuální energie. Těžké vysvětlit – to musíte zažít. Ve vodě každopádně uvolňujete emoce a můžete zažít euforické pocity.

Jak často chodit?

Záleží na tom, co od toho očekáváte. Pro kondici a zdraví vám stačí dvakrát týdně. Pokud děláte i jiný sport, dostačující je i jedna návštěva týdně. Jestli, ale chcete zhubnout, zlepšit se, naučit se plavat kraul – počítejte s alespoň se třemi návštěvami týdně. A dlouhými aspoň 40 minut (bez povídání, zastávek, opravdu odplavaných). Že jsem vás nepotěšila? Je to holt jako s angličtinou – chcete se naučit, lépe rozumět i mluvit? Jedna lekce je na udržovačku a pomalé kroky vpřed. Opřete se do toho! Není čas ztrácet čas. A plavání vám snahu vrátí, věřte mi!

K TÉMATU  Vypouklé břicho a diastáza: Trápení mnoha žen i mužů
Blanka Kubíčková
Foto: archiv autora

Trenér stojí za investici

Pak jsou tu i známá fakta: plaváním zpevňujete svaly celého těla. Jen nesmíte plavat s hlavou nad hladinou – tím zatěžujete krční páteř a všechna pozitiva jsou tak v háji. Neumíte-li to jinak, oslovte trenéra plavání, či zajděte do plavecké školy pro dospělé – je jich hodně a rozhodně se díky nim posunete mílovými kroky vpřed.

 Umět dobře plavat zkrátka stojí za snahu. Pro vás samotnou. Na bazénu, koupališti i rybníku pak budete za královnu…

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Krásná postava, zpevněný zadek, silné svaly, perfektní držení těla, stejně jako obratnost a lehkost pohybů... To vše lze získat pomocí cvičení zvaného pilates. Toto cvičení se objevilo již před několika lety, ale stále nabírá na popularitě. Proč ho cvičit? A jak s pilates začít v domácích podmínkách? Uvidíte, že i naprostý začátečník může s pilates začít okamžitě a brzy dosáhnout skvělých výsledků ve formování své postavy!
Vztahy s tchyní jsou kapitolou partnerského života samy o sobě. I když v mnoha případech jde o vztahy skvělé, v jiných to může značně skřípat. Zatímco někdy dělá tchyně naschvály, jindy si žena nenastaví jisté hranice, které se poté neustále překračují.
Sprchování nebo koupání jsou každodenní činnosti. Většinou se k nim schyluje po ránu, ale jindy také večer po náročném dni v zápřahu. Mnoho lidí však k této fázi hygieny přistupuje ekonomicky a spíše se nekoupou, než koupou. Čím víc se budu sprchovat či koupat, tím větší poplatky se na dům budou vztahovat, říkají si. Jelikož ale mluvíme o nezbytnosti, prozraďme si, co je z tohoto pohledu lepší čili ekonomičtější.  
Aktuální neutěšená situace brnká mnohým na nervy. Home office, učení s dětmi online, péče o ně, starosti o zdraví prarodičů a negativní zprávy valící se ze všech stran. Odolat tomu tlaku není vůbec snadné. Vidina zlepšení je navíc v nedohlednu. Nezbývá tak nic jiného než zatnout zuby a vydržet. Zvládnout složitou dobu vám pomohou i naše tipy.
Avokádo se řadí mezi superpotraviny – a to rozhodně právem, je totiž plné zdraví prospěšných benefitů. Stalo se základem mnoha profesionálních kuchyní, jelikož je prakticky univerzální ingrediencí při vaření a je součástí vyvážené stravy. Jaké jsou jeho zdravotní výhody a jak si připravit tu nejlepší avokádovou pomazánku?
Proč se trápit, že letos dovolená v cizině nevyjde, když i v Česku je krásně! Hory, lesy, řeky a rybníky doslova lákají k objevování. Ovšem abyste si dovolenou užili bez potíží, dbejte na prevenci, zvláště jste-li náchylní k tzv. letním zánětům. Dobře vybavená lékárnička vám pomůže rychle se potíží zbavit a najít v ní můžete i posilu pro vaši vitalitu, proto soutěžte s námi o balíček přípravků Naturevia.

Nepřehlédněte

Možná i u sebe můžete s nástupem zimy pozorovat přeměnu svých rukou. Najednou někam zmizí hebká a na dotyk příjemná pokožka a ruce se stanou nevzhlednými a drsnými. Z kůže se mohou olupovat drobné šupinky, může praskat a některá místa mohou být bolestivá na dotyk. Co si s tím tedy počít?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek