Úterý , 05. 03. 2024

Kazimír

Vypěstujte si na zahradě mandle. Mandloň vám bude dělat radost nejen plody

Mandle jsou oblíbené oříšky, které rádi “chroupeme” jen tak třeba u populárního televizního pořadu. Je skvělé, že za ta léta dokázaly nahradit brambůrky klasicky smažené v oleji, které zdraví, na rozdíl od mandlí, zrovna neprospívají. Pokud však máte tak velkou spotřebu, že vaše peněženka při každé úhradě dalšího a dalšího balíčku trpí, nabízí se otázka, zdali si madle nechcete vypěstovat na své zahradě? Odpověď je ano!
mandle
Už jste někdy ochutnali čerstvé mandle? (foto: 123RF)

22. 03. 2022

Mnozí lidé se mylně domnívají, že je pro pěstování mandloně zapotřebí nějaké zvláštní klima. Jenže ve skutečnosti není žádné exotické nebo příliš teplé podnebí nutné. O strom se jen musíte starat, poté vám přinese opravdu bohatou úrodu a vy sklidíte lahodné a šťavnaté mandle přímo zde, v českých podmínkách.

Krásné stromy, které přinesou nejen úrodu 

Každý majitel zahrady chce, aby byla nejen krásnou ozdobou celého domu, ale také aby byla k něčemu užitečná čili aby například plodila nějaké zdravé pochoutky. Pokud si na zahradu vysadíte zrovna mandloň, dobrot se dočkáte.

Mandle jako takové patří mezi nejoblíbenější zdravé pochoutky vůbec. Co je zajímavé, tak že nikdo neví, odkud vlastně pochází. Pravděpodobně jejich kořeny sahají až do daleké Asie, ovšem už před čtyřmi sty lety se mandloně vyskytovaly i na Moravě. V Čechách se s nimi bohužel dodnes příliš nesetkáte.  

Odrůdy mandloní

Stejně jako rozlišujeme mandle podle chutí nebo zpracování, existují i různé odrůdy mandloní. Ty plodí buďto mandle s tvrdou peckou a sladkým jádrem, nebo praskavé mandle s měkkou peckou a sladkým jádrem. Setkat se můžete i s hořkými mandlemi, které mají tvrdou pecku a hořké jádro.

sad
Mandloňový sad v květu je nádherná podívaná. (foto: 123RF)

Co se týče zmiňovaných odrůd mandloní, některé z nich jsou takzvané cizosprašné, jiné částečně samosprašné a další plně samosprašné. U všech ale platí, že kvetou na jaře. Bohužel se velice často stává, že pokud u nás zima dřímá o něco déle, mandloně poškodí. Mrazíci jsou k nim velmi nešetrní. Z toho důvodu většinou přežije jen část květů.

Jak pěstovat mandle na mandloni 

Jelikož jste nyní seznámeni s nepříjemnostmi, k nimž může během pěstování dojít, a jste s nimi zcela smíření, přichází řada na samotné pěstování mandlí. Odborníci tvrdí, že stromy jako takové jsou vůči mrazům odolné (jenom květy jsou náchylné), proto se nemusíte obávat toho, co se s nimi přes zimu stane. Je však dobré je mít na chráněných stanovištích, ideálně se vyhýbejte mrazovým kotlinám, kde by byl život mandloní významně ohrožený.

K TÉMATU  Noční osvětlení zahrady. Podívejte se, jak krásně může vypadat království zeleně, když je tma

V nejlepším případě je umístěte na takové stanoviště, kde je poloha otevřená a kde jsou hluboké, teplé a těžké půdy. Pokud je dané místo plné živin, pěstování bude jistě úspěšné.

Pěstování čtvrtkmenu nebo polokmenu

Zpravidla se mandloně pěstují čtvrtkmenem nebo polokmenem, jež mají volně rostoucí patrovou korunu a terminál. Stromy se mohou zanechávat hustší, není to stejné jako s jinými ovocnými stromy na vaší zahradě.

K vysazování se uchylte na jaře. Terminál se zkracuje o tři až pět pupenů, ponechává se čtyři až pět kosterních větví, korunka se jen mírně upraví. V dalších letech se “zapěstovává” korunka. Jelikož mandloň za svůj život produkuje velké množství zahušťujících výhonků, je zapotřebí se o strom opravdu pečlivě starat. Nebojte se do něj i trochu “říznout”, čímž se znásobí jeho plodnost.

Jak poznat zralé plody?

To, co každého pěstitele zajímá je, kdy se mohou plody sklízet, respektive kdy jsou zralé. Zralost poznáte podle praskání a sesychání zeleného oplodí. V takové chvíli se plody oplodí zbavují a mandle se suší v lískách v teple, kde proudí vzduch (tím zamezíte jejich zplesnivění). Až je proces u konce, mandle se skladují zásadně v suchém a chladném prostředí, a to ideálně ve skořápkách. Ty jim zachovají chuťové vlastnosti i na mnoho let dopředu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Vanilkový dezert s mandlemi. Krémový a nadýchaný

Dokonalá zahrada. Nejlepší tipy, jak ji uzpůsobit tak, aby se propojila s vaší myslí a nitrem!

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Není snad člověk, který by je neznal. Zvláště v poslední době o nich média psala téměř neustále. Tato nepřehlédnutelná dvojice si získala srdce mnohých, ale řadu svých fanoušků také ztratila, a to právě kvůli stěží pochopitelným krokům, které provedla. Harry a Meghan jsou pár, který bude přitahovat pozornost médií neustále. Jaké byli jejich největší výstřelky? Pojďme si je připomenout!
Laformela je duo, které před lety založil český designér Antonín Soukup a slovenská návrhářka Miroslava Kohutiarová. A s každou svojí novou kolekcí jsou důkazem, že pracovat se svým životním partnerem může fungovat.
Dopřejte svému partnerskému vztahu nové impulsy a uvidíte, že se na sebe budete opět těšit! Značka – máme tipy pro stydlíny i odvážné duše!
Základní pravidlo skutečné ženy zní: Na parfému se nešetří. Už slavná Coco Chanel nazvala parfém doplňkem, který vypoví o vzhledu ženy, a stále vám ji připomíná, když je zrovna pryč. Podle Francouzů jsou zase vůně, spodní prádlo a boty nejdůležitějšími prvky, které vytvářejí obraz ženy.
Tyhle šperky a módní doplňky nejen, že vypadají skvěle, Budou také naprosto originální, až si je vyrobíte doma. Je to snadné a výsledek je perfektní. Vybere se každý, jsou tu stylové, roztomilé i elegantní kousky.
Přemýšlíte nad různými formami pracovních poměrů a přemýšlíte, zda by práce na poloviční úvazek byla pro vás výhodná? Náš článek "Druhy pracovního poměru: Vyplatí se pracovat na poloviční úvazek?" se věnuje této otázce s důrazem na různé druhy pracovních poměrů a výhody či nevýhody práce na částečný úvazek. Přinášíme vám ucelený pohled na možnosti, které máte k dispozici, a zaměřujeme se na to, zda flexibilní pracovní doba může přinést vyváženější životní styl. Připojte se k nám a najděte odpovědi na otázky ohledně pracovního nasazení a jeho vlivu na váš každodenní život.
Hledáte-li pohodlné a zároveň vysoce módní boty na léto, budou polobotky tím správným řešením i pro vás. Na trhu existuje celá řada trendy polobotek. Pokud nejste zrovna módní guru, nezoufejte! Na následujících řádcích vám prozradíme, jaké modely polobotek vybírat a jak je vhodně kombinovat s oblečením, aby byl váš outfit dokonalý. Čtěte a inspirujte se s námi!
Dokonalý trávník už pro vás nemusí být jen pouhý sen. A to navzdory tomu, že máte doma děti či psa, kteří dávají zahradě každý den zabrat. S triky, které vám představíme v našem dnešním článku, pro vás bude údržba trávníku hračka.
Bylinky mají mocnnou sílu. Pomohou nejen proti nachlazení, ale také posílit imunitu, zlepšit celkově zdraví. Po kterých byste měly sáhnout a proč?
Nemusíte mít přímo roubenku nebo srub. Dřevěný interiér sluší každé chatě, ale můžete se jím obklopit i doma. Tento klasický materiál bude v módě pořád. Dřevo existuje v mnoha variantách i barvách a s jeho pomocí vytvoříte neopakovatelné bydlení. Působí příjemně a je také zdravotně naprosto nezávadné. Prohlédněte si krásné interiéry, kde je hlavním motivem právě dřevo.
Léto je sice oblíbeným ročním obdobím pro mnoho z nás, ale naše pokožka a vlasy toto nadšení zrovna nesdílí. A proto bychom se o své tělo měli v létě starat ještě více než v ostatních ročních obdobích, nebo přinejmenším specificky. Jak by měla vypadat péče o vaše vlasy v době, kdy je spaluje letní žár?
Přijde vám, že doma máte věčný nepořádek, i když uklízíte celý den? Pak někde zřejmě děláte chybu. Nemusíte se každý den ztrhat, abyste měla doma alespoň zdánlivě uklizeno. Stačí jen znát ty správné vychytávky.

Výběr článků

Možná závidíte mužům, o kterých se říká, že zrají jako víno. Herci, zpěváci nebo třeba sportovci, kteří po dvacítce vypadali tak nějak nedospěle a rozhodně ve vás neprobouzeli vášně, vám možná po čtyřicítce či padesátce začínají připadat přitažliví. Co na tom, že mají prošedivělé skráně, které se většinou ani nesnaží zakrývat barvou.
Být krásná v každém okamžiku. To je jeden ze základních nároků, které moderní společnost klade na ženy. Obvykle jde o požadavek nejdůležitější a v mnoha situacích dokonce jediný. S váhou, drobnými potížemi pokožky nebo stylem oblékání sice mohou příslušnice něžného pohlaví něco dělat, chtějí-li, ale existují i estetické nedostatky, s nimiž se život mění v peklo.

Nepřehlédněte

Kreativitě při balení dárků se žádné meze nekladou. Taštička vám sice ušetří čas, na druhou stranu, pěkný balíček v balícím papíru se stuhou nic nenahradí. Když se na balení trochu vyřádíte a přijdete s něčím originálním, vždycky to bude úspěch, a navíc do vaší práce s balením otisknete i svou snahu, a to se vždycky cení. Inspirujte se nápady na balení dárků ve videu.
Kočky se řídí jednoduchým heslem. Pokud se do toho vejdu, můžu si tam zdřímnout. Spící kočky někdy zaujímají polohy, které přímo vybízí natáhnout se s nimi a odpočívat podle jejich vzoru. Milují krabice, ale klidně se napasují i do umyvadla. Některé kočky si pak hoví na zádech tak, že vypadají jako mrtvé. To když jsou naprosto spokojené!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek