Pondělí , 30. 01. 2023

Robin

Vypěstujte si na zahradě mandle. Mandloň vám bude dělat radost nejen plody

Mandle jsou oblíbené oříšky, které rádi “chroupeme” jen tak třeba u populárního televizního pořadu. Je skvělé, že za ta léta dokázaly nahradit brambůrky klasicky smažené v oleji, které zdraví, na rozdíl od mandlí, zrovna neprospívají. Pokud však máte tak velkou spotřebu, že vaše peněženka při každé úhradě dalšího a dalšího balíčku trpí, nabízí se otázka, zdali si madle nechcete vypěstovat na své zahradě? Odpověď je ano!
mandle
Už jste někdy ochutnali čerstvé mandle? (foto: 123RF)

22. 03. 2022

Mnozí lidé se mylně domnívají, že je pro pěstování mandloně zapotřebí nějaké zvláštní klima. Jenže ve skutečnosti není žádné exotické nebo příliš teplé podnebí nutné. O strom se jen musíte starat, poté vám přinese opravdu bohatou úrodu a vy sklidíte lahodné a šťavnaté mandle přímo zde, v českých podmínkách.

Krásné stromy, které přinesou nejen úrodu 

Každý majitel zahrady chce, aby byla nejen krásnou ozdobou celého domu, ale také aby byla k něčemu užitečná čili aby například plodila nějaké zdravé pochoutky. Pokud si na zahradu vysadíte zrovna mandloň, dobrot se dočkáte.

Mandle jako takové patří mezi nejoblíbenější zdravé pochoutky vůbec. Co je zajímavé, tak že nikdo neví, odkud vlastně pochází. Pravděpodobně jejich kořeny sahají až do daleké Asie, ovšem už před čtyřmi sty lety se mandloně vyskytovaly i na Moravě. V Čechách se s nimi bohužel dodnes příliš nesetkáte.  

Odrůdy mandloní

Stejně jako rozlišujeme mandle podle chutí nebo zpracování, existují i různé odrůdy mandloní. Ty plodí buďto mandle s tvrdou peckou a sladkým jádrem, nebo praskavé mandle s měkkou peckou a sladkým jádrem. Setkat se můžete i s hořkými mandlemi, které mají tvrdou pecku a hořké jádro.

sad
Mandloňový sad v květu je nádherná podívaná. (foto: 123RF)

Co se týče zmiňovaných odrůd mandloní, některé z nich jsou takzvané cizosprašné, jiné částečně samosprašné a další plně samosprašné. U všech ale platí, že kvetou na jaře. Bohužel se velice často stává, že pokud u nás zima dřímá o něco déle, mandloně poškodí. Mrazíci jsou k nim velmi nešetrní. Z toho důvodu většinou přežije jen část květů.

Jak pěstovat mandle na mandloni 

Jelikož jste nyní seznámeni s nepříjemnostmi, k nimž může během pěstování dojít, a jste s nimi zcela smíření, přichází řada na samotné pěstování mandlí. Odborníci tvrdí, že stromy jako takové jsou vůči mrazům odolné (jenom květy jsou náchylné), proto se nemusíte obávat toho, co se s nimi přes zimu stane. Je však dobré je mít na chráněných stanovištích, ideálně se vyhýbejte mrazovým kotlinám, kde by byl život mandloní významně ohrožený.

K TÉMATU  M jako monstera: Královna džungle každého moderního pěstitele

V nejlepším případě je umístěte na takové stanoviště, kde je poloha otevřená a kde jsou hluboké, teplé a těžké půdy. Pokud je dané místo plné živin, pěstování bude jistě úspěšné.

Pěstování čtvrtkmenu nebo polokmenu

Zpravidla se mandloně pěstují čtvrtkmenem nebo polokmenem, jež mají volně rostoucí patrovou korunu a terminál. Stromy se mohou zanechávat hustší, není to stejné jako s jinými ovocnými stromy na vaší zahradě.

K vysazování se uchylte na jaře. Terminál se zkracuje o tři až pět pupenů, ponechává se čtyři až pět kosterních větví, korunka se jen mírně upraví. V dalších letech se “zapěstovává” korunka. Jelikož mandloň za svůj život produkuje velké množství zahušťujících výhonků, je zapotřebí se o strom opravdu pečlivě starat. Nebojte se do něj i trochu “říznout”, čímž se znásobí jeho plodnost.

Jak poznat zralé plody?

To, co každého pěstitele zajímá je, kdy se mohou plody sklízet, respektive kdy jsou zralé. Zralost poznáte podle praskání a sesychání zeleného oplodí. V takové chvíli se plody oplodí zbavují a mandle se suší v lískách v teple, kde proudí vzduch (tím zamezíte jejich zplesnivění). Až je proces u konce, mandle se skladují zásadně v suchém a chladném prostředí, a to ideálně ve skořápkách. Ty jim zachovají chuťové vlastnosti i na mnoho let dopředu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Vanilkový dezert s mandlemi. Krémový a nadýchaný

Dokonalá zahrada. Nejlepší tipy, jak ji uzpůsobit tak, aby se propojila s vaší myslí a nitrem!

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Zápach z pračky dokáže pořádně znepříjemnit život. Kromě toho, že se šíří po celé koupelně, může zasáhnout i prádlo. Příčin může být víc, ale většinou je problém přímo v pračce. Máme proto pro vás pár tipů, které vám pomohou udržet pračku ve skvělé kondici.
Tohle se stalo téměř každému. Na chvilku nedáváte pozor, rychle sáhnete pro propisku nebo telefon a jedním nekontrolovaným pohybem převrátíte sklenku s vodou – v horším případě se sladkou limonádou, čajem, nebo dokonce kávou. Nevěšte hlavu, máme pro vás sedm kroků, jak můžete svůj notebook zachránit.
Spousta lidí je se svým životem nespokojená. Někomu se nelíbí postava, jinému nos, další si stěžuje na vztah, který prožívá. Proto se většina z nás ubírá k brouzdání na Instagramu, který je doslova zahlcen perfektními fotografiemi života jiných lidí. Mnoho influencerů se ale tomuto „trendu sociálních sítí“ snaží postavit a ukazují také pravou realitu než tu vysněnou. Jednou z takových influencerek je Bree Lenehan.
Také vás postihlo toto nepříjemné kožní onemocnění? Pak máte pravděpodobně problém sestavit si takový jídelníček, který by vám kožní potíže neprohluboval, ale naopak vám pomohl problémy zmírnit. Řešení ale existuje. Poznejte potraviny, které vám skutečně pomohou, i ty, které vám mohou ošklivě ublížit.
Život nám někdy nachystá skutečně těžko předvídatelné situace. Pojďte se s námi pobavit příběhy, o které se s námi podělily naše čtenářky. Humorné situace, ve kterých uvidíte pány tvorstva jako skutečně velká nemehla. Člověk se někdy těm lesbičkám opravdu nediví, když natrefí na toto…
Pokojové květiny mají v zimě jiné nároky, podle toho, zda potřebují přezimovat v chladnější místnosti, nebo zda mohou přežít zimu v běžném bytě s teplotou nad 20 °C. Netvarovat, nestříhat! Co ještě nedělat? Kdy a jak hnojit? Jestliže se chcete s pokojovkami těšit i v mrazivých měsících, vytvořte jim vhodné podmínky.
Negativní zprávy nás zahlcují. Napětí stoupá a klid nejspíše ještě dlouho nikdo z nás nepozná. Není se čemu divit. Sotva jsme zvládli jednu krizi, přišla další, daleko horší a jen kousek od našich hranic. Obavy o budoucnost nyní trápí hodně lidí. Pokud nemůžete z aktuálního dění spát a pracují vám nervy, soutěžte s námi o balíček kvalitních doplňků stravy Naturevia, které vám pomohou náročné období zvládnout.

Nepřehlédněte

Ačkoliv plastická chirurgie neustále piluje technologie, díky kterým úspěšně bojujeme proti stárnutí, čím dál větší popularitě se těší obličejová jóga. Tušíte správně, je to cvičení jako každé jiné, ovšem face jóga má za cíl procvičit svaly v obličeji. Pokud nevíte jak začít, není nic jednoduššího než dát follow těmto influencerkám a výsledky se brzy dostaví.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek