Pátek , 27. 05. 2022

Valdemar

Vypěstujte si na zahradě mandle. Mandloň vám bude dělat radost nejen plody

Mandle jsou oblíbené oříšky, které rádi “chroupeme” jen tak třeba u populárního televizního pořadu. Je skvělé, že za ta léta dokázaly nahradit brambůrky klasicky smažené v oleji, které zdraví, na rozdíl od mandlí, zrovna neprospívají. Pokud však máte tak velkou spotřebu, že vaše peněženka při každé úhradě dalšího a dalšího balíčku trpí, nabízí se otázka, zdali si madle nechcete vypěstovat na své zahradě? Odpověď je ano!
mandle
Už jste někdy ochutnali čerstvé mandle? (foto: 123RF)

22. 03. 2022

Mnozí lidé se mylně domnívají, že je pro pěstování mandloně zapotřebí nějaké zvláštní klima. Jenže ve skutečnosti není žádné exotické nebo příliš teplé podnebí nutné. O strom se jen musíte starat, poté vám přinese opravdu bohatou úrodu a vy sklidíte lahodné a šťavnaté mandle přímo zde, v českých podmínkách.

Krásné stromy, které přinesou nejen úrodu 

Každý majitel zahrady chce, aby byla nejen krásnou ozdobou celého domu, ale také aby byla k něčemu užitečná čili aby například plodila nějaké zdravé pochoutky. Pokud si na zahradu vysadíte zrovna mandloň, dobrot se dočkáte.

Mandle jako takové patří mezi nejoblíbenější zdravé pochoutky vůbec. Co je zajímavé, tak že nikdo neví, odkud vlastně pochází. Pravděpodobně jejich kořeny sahají až do daleké Asie, ovšem už před čtyřmi sty lety se mandloně vyskytovaly i na Moravě. V Čechách se s nimi bohužel dodnes příliš nesetkáte.  

Odrůdy mandloní

Stejně jako rozlišujeme mandle podle chutí nebo zpracování, existují i různé odrůdy mandloní. Ty plodí buďto mandle s tvrdou peckou a sladkým jádrem, nebo praskavé mandle s měkkou peckou a sladkým jádrem. Setkat se můžete i s hořkými mandlemi, které mají tvrdou pecku a hořké jádro.

sad
Mandloňový sad v květu je nádherná podívaná. (foto: 123RF)

Co se týče zmiňovaných odrůd mandloní, některé z nich jsou takzvané cizosprašné, jiné částečně samosprašné a další plně samosprašné. U všech ale platí, že kvetou na jaře. Bohužel se velice často stává, že pokud u nás zima dřímá o něco déle, mandloně poškodí. Mrazíci jsou k nim velmi nešetrní. Z toho důvodu většinou přežije jen část květů.

Jak pěstovat mandle na mandloni 

Jelikož jste nyní seznámeni s nepříjemnostmi, k nimž může během pěstování dojít, a jste s nimi zcela smíření, přichází řada na samotné pěstování mandlí. Odborníci tvrdí, že stromy jako takové jsou vůči mrazům odolné (jenom květy jsou náchylné), proto se nemusíte obávat toho, co se s nimi přes zimu stane. Je však dobré je mít na chráněných stanovištích, ideálně se vyhýbejte mrazovým kotlinám, kde by byl život mandloní významně ohrožený.

K TÉMATUPřekvapivé zdroje omega-3 mastných kyselin. Jen rybami to nekončí!

V nejlepším případě je umístěte na takové stanoviště, kde je poloha otevřená a kde jsou hluboké, teplé a těžké půdy. Pokud je dané místo plné živin, pěstování bude jistě úspěšné.

Pěstování čtvrtkmenu nebo polokmenu

Zpravidla se mandloně pěstují čtvrtkmenem nebo polokmenem, jež mají volně rostoucí patrovou korunu a terminál. Stromy se mohou zanechávat hustší, není to stejné jako s jinými ovocnými stromy na vaší zahradě.

K vysazování se uchylte na jaře. Terminál se zkracuje o tři až pět pupenů, ponechává se čtyři až pět kosterních větví, korunka se jen mírně upraví. V dalších letech se “zapěstovává” korunka. Jelikož mandloň za svůj život produkuje velké množství zahušťujících výhonků, je zapotřebí se o strom opravdu pečlivě starat. Nebojte se do něj i trochu “říznout”, čímž se znásobí jeho plodnost.

Jak poznat zralé plody?

To, co každého pěstitele zajímá je, kdy se mohou plody sklízet, respektive kdy jsou zralé. Zralost poznáte podle praskání a sesychání zeleného oplodí. V takové chvíli se plody oplodí zbavují a mandle se suší v lískách v teple, kde proudí vzduch (tím zamezíte jejich zplesnivění). Až je proces u konce, mandle se skladují zásadně v suchém a chladném prostředí, a to ideálně ve skořápkách. Ty jim zachovají chuťové vlastnosti i na mnoho let dopředu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Vanilkový dezert s mandlemi. Krémový a nadýchaný

Dokonalá zahrada. Nejlepší tipy, jak ji uzpůsobit tak, aby se propojila s vaší myslí a nitrem!

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Bílá kuchyně se může už od prvního pohledu zdát jako jasná výhra. Je to barva, která se hodí ke všemu, je nadčasová a nesmrtelná. Možná máte představu, že bílá kuchyně vydrží roky, protože nikdy nevyjde z módy. Navíc už se nemůžete dočkat, jak se vyřádíte na doplňcích, protože k bílé se přece hodí všechno. Bílá kuchyně ale má i své stinné stránky. Znáte je?
Když si moje kamarádka a pak také sestra našly partnery na seznamce, začala jsem věřit tomu, že to skutečně funguje. Do té doby jsem se toho strašně bála. Psát si s někým na internetu, nevědět, zda je to skutečně on a potom si s ním vyjít. To mi přišlo děsně riskantní. No ale, když to jim dvěma vyšlo, proč by to nemohlo vyjít taky mně?
Menstruace je nedílnou součástí života každé ženy. Zatímco některým z nás nepůsobí výraznější potíže, jiné ji doslova protrpí. Ať už jsou však projevy menstruace poměrně rozdílné, jedno mají všechny ženy společné - neustále hledají cesty jak tyto dny přečkat co nejkomfortněji.
Letní měsíce svádí k tomu oblékat se poněkud spořeji. Muži oblékají kraťasy a tílka, ženy zase sukně, topy, nebo šaty na ramínka. Pokud se trápíte s nepříjemnými a nevzhlednými tukovými polštáři v oblasti podpaží a zad, pak můžete pociťovat při odhalování stud. Abyste si opět věřili a byli hrdí na svou postavu, zacvičte si pár těchto cviků, které podpoří redukci tuku ve výše zmíněných partiích.

Nepřehlédněte

Horská túra nelze srovnávat s běžnou procházkou okolo domu. Při horské túře strávíte chůzí klidně celý den a často se nejedná o odpočinkový výkon ani z hlediska náročnosti trasy. Když se rozhodnete zdolat nějaký vrchol, případně jiný vysoko položený cíl, polovinu cesty stoupáte nahoru a druhou polovinu zase musíte brzdit z kopce, až vás z toho bolí kolena a prsty na nohou.

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek