Domů » Bydlení » Mšice aneb jak se zbavit tohoto nebezpečného škůdce?
Bydlení Pěstování

Mšice aneb jak se zbavit tohoto nebezpečného škůdce?

mšice
Mšice umí potrápit nejednoho pěstitele zeleniny. (foto: 123RF)
Mšice jsou jedním z nejnebezpečnějších a nejškodlivějších druhů hmyzu. Jednak zabíjejí naše milé rostliny, ale i vůbec myšlenka, že máme v domácnosti parazita, není vůbec líbivá. Pokud se něco takového tedy stane, jak s tím bojovat? Co proti mšicím obecně platí a jak se jejich nastěhování do našeho domu vyhnout?

Co je na nich tak špatného?

Na začátku jara mšice poškozují mladé výhonky a spodní strany listů rostlin. Vysávají z ní šťávu a výsledkem je, že zelený prostor vysychá. Rostlina tak nezvládá dále růst. Kromě poškození rostliny nese hmyz velmi nebezpečné virové infekce. Škůdce je navíc obzvláště nenáročný – může žít jak na zahradě, tak i na pokojových rostlinách. Míra poškození rostlin způsobených mšicemi je často významně podceňována. Způsobuje rostlinám:

  • deformované výhonky a listy,
  • zbarvení listů do žluta,
  • zkroucené vegetativní orgány,
  • zpomalení růstu,
  • nedostatek sklizně v důsledku nedozrání plodů.

Mšice – jak je poznat?

Hmyz lze vidět pouhým okem. Již v počátečním stadiu léze je docela snadné vidět několik známek usazování škůdců – charakteristické zvlnění listů, deformace různých oblastí a výskyt sladkého květu na vegetativních orgánech. Na otevřeném prostranství se poblíž někdy objeví velké množství mravenců, jelikož je přitahuje mšicí sladká sekrece. Mšice žijí ve velkých skupinách a najdete je přímo u růstových bodů, na mladých pupenech, výhoncích, stopkách.

Preventivní opatření

Před nákupem je rostliny nutné pečlivě zkontrolovat. Mšice se mohou skrývat i v živých kyticích. Před výsadbou na zahradě nebo vstupem do domu je nutné provést preventivní ošetření. Doporučujeme umístit pokojovou rostlinu na několik dní do izolace.

Chcete-li zničit škůdce na místě, můžete zasadit fenykl, kopr, petržel a mrkev. Nedoporučuje se okamžitě uchýlit k použití silných chemikálií. Chemikálie totiž ničí i ten prospěšný hmyz – berušky, škvory, pestřenky, střevlíky atd.

Příroda proti mšicím bojuje

Přirozenými obránci rostlin jsou pestřenky. Proti tomuto hmyzu bojuje i beruška, která jej požírá. Pomoci mohou i ptáci ta neváhejte a připravte jim na zahradě pěkná krmítka. Zkušení zahradníci doporučují výsadbu levandule, jelikož silná vůně květu odpuzuje zelené mšice.

Pokud se mšice usadily na ovocném nebo okrasném stromě, můžete v oblasti poblíž kmene zasadit půvabnou kapucínku. Rostlina odvede pozornost škůdce. Zbavit se hmyzu na menší květině je pak mnohem jednodušší.

Domácí prostředky v boji proti mšicím

Jak si v boji proti mšicím můžete ještě pomoci? Existují domácí přípravky, jež si můžete snadno namíchat v kuchyni. Zbavit se škůdců a zabránit jejich rozmnožení pomůže mýdlový roztok s popílkem z drceného dřeva. Budete potřebovat deset litrů vody a tři sklenice popela. Po 3 dnech musíte rozpuštěné strouhané mýdlo na prádlo rozpustit v kapalině. Takových prostředků však existuje mnohem víc.

Česnek a jedlá soda zaberou

Také se používá nálev z pampelišky a česneku. Na 10 litrů pokojové teploty namočíte 200 gramů česneku a 400 gramů listů a stonků pampelišek. Směs je připravena k použití za 3 hodiny. Pomůže i samotný česnek nebo jedlá soda, ta působí ostatně na všechno nezvané.

Stačí vsypat jednu lžičku do převařené vody a vychladlou tekutinu použít na postřik. Na postřik z česneku použijte 25 stroužků na 1 litr vody, nechte 4 hodiny louhovat a potom scezenou tekutinu vylijte do rozprašovače.

Hnojení musíte řádně hlídat

Také se vyplatí přísně dodržovat koncentraci hnojiv. Mšice hledají rostliny s ochuzeným substrátem z nedostatku živin. Škůdce se také usazuje na překrmených plodinách. Pro krmení je nežádoucí používat hnojiva s vysokou koncentrací dusíku.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak bojovat se škůdci, kteří okupují pěstovanou zeleninu

Jak se zbavit mandelinek bez chemie. Zachraňte vaše brambory

Michaela Romanová

Napište komentář

Klikněte pro napsání komentáře