Neděle , 24. 09. 2023

Jaromír

Mšice aneb jak se zbavit tohoto nebezpečného škůdce?

Mšice jsou jedním z nejnebezpečnějších a nejškodlivějších druhů hmyzu. Jednak zabíjejí naše milé rostliny, ale i vůbec myšlenka, že máme v domácnosti parazita, není vůbec líbivá. Pokud se něco takového tedy stane, jak s tím bojovat? Co proti mšicím obecně platí a jak se jejich nastěhování do našeho domu vyhnout?
mšice
Mšice umí potrápit nejednoho pěstitele zeleniny. (foto: 123RF)

15. 06. 2021

Co je na nich tak špatného?

Na začátku jara mšice poškozují mladé výhonky a spodní strany listů rostlin. Vysávají z ní šťávu a výsledkem je, že zelený prostor vysychá. Rostlina tak nezvládá dále růst. Kromě poškození rostliny nese hmyz velmi nebezpečné virové infekce. Škůdce je navíc obzvláště nenáročný – může žít jak na zahradě, tak i na pokojových rostlinách. Míra poškození rostlin způsobených mšicemi je často významně podceňována. Způsobuje rostlinám:

  • deformované výhonky a listy,
  • zbarvení listů do žluta,
  • zkroucené vegetativní orgány,
  • zpomalení růstu,
  • nedostatek sklizně v důsledku nedozrání plodů.

Mšice – jak je poznat?

Hmyz lze vidět pouhým okem. Již v počátečním stadiu léze je docela snadné vidět několik známek usazování škůdců – charakteristické zvlnění listů, deformace různých oblastí a výskyt sladkého květu na vegetativních orgánech. Na otevřeném prostranství se poblíž někdy objeví velké množství mravenců, jelikož je přitahuje mšicí sladká sekrece. Mšice žijí ve velkých skupinách a najdete je přímo u růstových bodů, na mladých pupenech, výhoncích, stopkách.

Preventivní opatření

Před nákupem je rostliny nutné pečlivě zkontrolovat. Mšice se mohou skrývat i v živých kyticích. Před výsadbou na zahradě nebo vstupem do domu je nutné provést preventivní ošetření. Doporučujeme umístit pokojovou rostlinu na několik dní do izolace.

Chcete-li zničit škůdce na místě, můžete zasadit fenykl, kopr, petržel a mrkev. Nedoporučuje se okamžitě uchýlit k použití silných chemikálií. Chemikálie totiž ničí i ten prospěšný hmyz – berušky, škvory, pestřenky, střevlíky atd.

Příroda proti mšicím bojuje

Přirozenými obránci rostlin jsou pestřenky. Proti tomuto hmyzu bojuje i beruška, která jej požírá. Pomoci mohou i ptáci ta neváhejte a připravte jim na zahradě pěkná krmítka. Zkušení zahradníci doporučují výsadbu levandule, jelikož silná vůně květu odpuzuje zelené mšice.

K TÉMATU  Pěstování melounů na balkóně? Ano, jde to i v květináči

Pokud se mšice usadily na ovocném nebo okrasném stromě, můžete v oblasti poblíž kmene zasadit půvabnou kapucínku. Rostlina odvede pozornost škůdce. Zbavit se hmyzu na menší květině je pak mnohem jednodušší.

Domácí prostředky v boji proti mšicím

Jak si v boji proti mšicím můžete ještě pomoci? Existují domácí přípravky, jež si můžete snadno namíchat v kuchyni. Zbavit se škůdců a zabránit jejich rozmnožení pomůže mýdlový roztok s popílkem z drceného dřeva. Budete potřebovat deset litrů vody a tři sklenice popela. Po 3 dnech musíte rozpuštěné strouhané mýdlo na prádlo rozpustit v kapalině. Takových prostředků však existuje mnohem víc.

Česnek a jedlá soda zaberou

Také se používá nálev z pampelišky a česneku. Na 10 litrů pokojové teploty namočíte 200 gramů česneku a 400 gramů listů a stonků pampelišek. Směs je připravena k použití za 3 hodiny. Pomůže i samotný česnek nebo jedlá soda, ta působí ostatně na všechno nezvané.

Stačí vsypat jednu lžičku do převařené vody a vychladlou tekutinu použít na postřik. Na postřik z česneku použijte 25 stroužků na 1 litr vody, nechte 4 hodiny louhovat a potom scezenou tekutinu vylijte do rozprašovače.

Hnojení musíte řádně hlídat

Také se vyplatí přísně dodržovat koncentraci hnojiv. Mšice hledají rostliny s ochuzeným substrátem z nedostatku živin. Škůdce se také usazuje na překrmených plodinách. Pro krmení je nežádoucí používat hnojiva s vysokou koncentrací dusíku.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak bojovat se škůdci, kteří okupují pěstovanou zeleninu

Jak se zbavit mandelinek bez chemie. Zachraňte vaše brambory

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Pravý deštivý a sychravý podzim se pomalu začíná hlásit o slovo, a tak není divu, že v tomto zrádném počasí více stonáme my i naše děti. S nižšími venkovními teplotami a nedostatkem sluníčka se navíc zvyšuje riziko nachlazení, chřipky a v dnešní době bohužel i dalších virových onemocnění. Právě v tomto období je tedy více, než kdykoliv jindy v roce důležité myslet na posílení imunity, která hraje zásadní roli v naší přirozené obranyschopnosti a odolnosti proti bacilům. Efektivním způsobem, jak můžeme posílit imunitu sobě i svým blízkým, je za pomoci pěti přírodních pomocníků. Jaké to jsou?
Kdo by je neznal. Kdo by je nemiloval. Pouze 4 chlapci a tolik slávy. 4 hezouni a každá fanynka v devadesátých letech šla při jejich vystoupení do kolen. Dívčí dětské pokoje, polepené plakáty této hudební skupiny, davové šílenství, obsazené první příčky hitparád devadesátých let, to vše je skupina čtyř českých chlapců – Lunetic.
Vzhled dnes hraje hlavní roli. Na základě celkové vizáže si vytváříme první dojmy a názory na druhého člověka. Hodnotíme v čem přišel, jestli má mastné vlasy nebo jak na tom jsou jeho nehty. Ano, i nehty o člověku mnoho prozradí. Zejména to, jestli dbá na detaily či nikoliv.
V 90. letech bylo všechno mnohem jednodušší - zejména pokud jde o vztahy s celebritami. Ve skutečnosti existovaly četné páry celebrit z 90. let, které jsme všichni uctívali, i když jsme si nebyli jisti, jak dobře spolu vycházeli poté, co chaos na červeném koberci utichl a davy šly domů. Většina z těchto párů z 90. let se od té doby rozpadla. Ale pár šťastlivců je stále spolu a stále si užívá svůj románek.
Praha rozhodně není jen o historii a o památkách. Samozřejmě je doporučujeme navštívit, jelikož opravdu stojí za vidění, ale ne vždycky máte chuť kochat se pamětihodnostmi. Praha je zároveň město nekonečných možností, i co se týče různých aktivit, adrenalinu a zábavy. A právě o tom je dnešní článek, kde vám představíme některé z možností, jak se v centru Prahy aktivně zabavit.
Pokud máte doma dítko, které využívá jen málo slov, neskládá pořádně celé věty dohromady nebo se mnohdy v řeči sekne, protože prostě nenachází vhodná slova, zřejmě přemýšlíte, co s tím. Samozřejmě je na místě poradit se s lékařem, ale pokud není situace úplně vážná, snadno na tom můžete společně zapracovat. A o co víc – bude vás to bavit! Jak se dá vývoj řeči dětí podpořit?
Nežijeme v Kalifornii ani v jiné lokalitě, kde sluníčko intenzivně hřeje po celý rok a zelenina či ovoce má několikero sklizní. Čtyři roční období znamenají mimo jiné přizpůsobit své tělo a jeho režim na počasí, které přijde. Na podzim byste se tedy neměla stravovat stejně jako v létě, kdy je tělo dobré spíš ochladit. Co udělá vašemu organismu dobře na podzim?
Ekologie se v současné době klade na první místo. Svůj podíl na tom má zjištění, že stojíme za rychle se oteplující planetou nebo že naším přičiněním mořští živočichové nežijí tak dlouho, jak by mohli, neboť se zamotají do plastových odpadků. Kromě toho, že se spustila řada kampaní bojujících proti plastům a proti nadměrné konzumaci masa, dostaly se také do popředí přírodní úklidové prostředky. Jinými slovy jsme se opět navrátily do minulosti.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek