Pondělí , 06. 02. 2023

Vanda

Mšice aneb jak se zbavit tohoto nebezpečného škůdce?

Mšice jsou jedním z nejnebezpečnějších a nejškodlivějších druhů hmyzu. Jednak zabíjejí naše milé rostliny, ale i vůbec myšlenka, že máme v domácnosti parazita, není vůbec líbivá. Pokud se něco takového tedy stane, jak s tím bojovat? Co proti mšicím obecně platí a jak se jejich nastěhování do našeho domu vyhnout?
mšice
Mšice umí potrápit nejednoho pěstitele zeleniny. (foto: 123RF)

15. 06. 2021

Co je na nich tak špatného?

Na začátku jara mšice poškozují mladé výhonky a spodní strany listů rostlin. Vysávají z ní šťávu a výsledkem je, že zelený prostor vysychá. Rostlina tak nezvládá dále růst. Kromě poškození rostliny nese hmyz velmi nebezpečné virové infekce. Škůdce je navíc obzvláště nenáročný – může žít jak na zahradě, tak i na pokojových rostlinách. Míra poškození rostlin způsobených mšicemi je často významně podceňována. Způsobuje rostlinám:

  • deformované výhonky a listy,
  • zbarvení listů do žluta,
  • zkroucené vegetativní orgány,
  • zpomalení růstu,
  • nedostatek sklizně v důsledku nedozrání plodů.

Mšice – jak je poznat?

Hmyz lze vidět pouhým okem. Již v počátečním stadiu léze je docela snadné vidět několik známek usazování škůdců – charakteristické zvlnění listů, deformace různých oblastí a výskyt sladkého květu na vegetativních orgánech. Na otevřeném prostranství se poblíž někdy objeví velké množství mravenců, jelikož je přitahuje mšicí sladká sekrece. Mšice žijí ve velkých skupinách a najdete je přímo u růstových bodů, na mladých pupenech, výhoncích, stopkách.

Preventivní opatření

Před nákupem je rostliny nutné pečlivě zkontrolovat. Mšice se mohou skrývat i v živých kyticích. Před výsadbou na zahradě nebo vstupem do domu je nutné provést preventivní ošetření. Doporučujeme umístit pokojovou rostlinu na několik dní do izolace.

Chcete-li zničit škůdce na místě, můžete zasadit fenykl, kopr, petržel a mrkev. Nedoporučuje se okamžitě uchýlit k použití silných chemikálií. Chemikálie totiž ničí i ten prospěšný hmyz – berušky, škvory, pestřenky, střevlíky atd.

Příroda proti mšicím bojuje

Přirozenými obránci rostlin jsou pestřenky. Proti tomuto hmyzu bojuje i beruška, která jej požírá. Pomoci mohou i ptáci ta neváhejte a připravte jim na zahradě pěkná krmítka. Zkušení zahradníci doporučují výsadbu levandule, jelikož silná vůně květu odpuzuje zelené mšice.

K TÉMATU  Krásná, moderní a funkční kuchyně za méně! Jak to udělat?

Pokud se mšice usadily na ovocném nebo okrasném stromě, můžete v oblasti poblíž kmene zasadit půvabnou kapucínku. Rostlina odvede pozornost škůdce. Zbavit se hmyzu na menší květině je pak mnohem jednodušší.

Domácí prostředky v boji proti mšicím

Jak si v boji proti mšicím můžete ještě pomoci? Existují domácí přípravky, jež si můžete snadno namíchat v kuchyni. Zbavit se škůdců a zabránit jejich rozmnožení pomůže mýdlový roztok s popílkem z drceného dřeva. Budete potřebovat deset litrů vody a tři sklenice popela. Po 3 dnech musíte rozpuštěné strouhané mýdlo na prádlo rozpustit v kapalině. Takových prostředků však existuje mnohem víc.

Česnek a jedlá soda zaberou

Také se používá nálev z pampelišky a česneku. Na 10 litrů pokojové teploty namočíte 200 gramů česneku a 400 gramů listů a stonků pampelišek. Směs je připravena k použití za 3 hodiny. Pomůže i samotný česnek nebo jedlá soda, ta působí ostatně na všechno nezvané.

Stačí vsypat jednu lžičku do převařené vody a vychladlou tekutinu použít na postřik. Na postřik z česneku použijte 25 stroužků na 1 litr vody, nechte 4 hodiny louhovat a potom scezenou tekutinu vylijte do rozprašovače.

Hnojení musíte řádně hlídat

Také se vyplatí přísně dodržovat koncentraci hnojiv. Mšice hledají rostliny s ochuzeným substrátem z nedostatku živin. Škůdce se také usazuje na překrmených plodinách. Pro krmení je nežádoucí používat hnojiva s vysokou koncentrací dusíku.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak bojovat se škůdci, kteří okupují pěstovanou zeleninu

Jak se zbavit mandelinek bez chemie. Zachraňte vaše brambory

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Vždycky, když jsem si četla ty příběhy o tom, jak někdo po letech spokojeného manželství přiznal, že je na stejné pohlaví, nechápala jsem to. Říkala jsem si, jak strašně těžké to musí pro toho druhého být. Nikdy jsem nechtěla, abych něco podobného zažila. Vlastně jsem si nic takového ani nepřipouštěla, prostě jsem si říkala, že mně se nic podobného stát prostě nemůže.
Bílá kuchyně se může už od prvního pohledu zdát jako jasná výhra. Je to barva, která se hodí ke všemu, je nadčasová a nesmrtelná. Možná máte představu, že bílá kuchyně vydrží roky, protože nikdy nevyjde z módy. Navíc už se nemůžete dočkat, jak se vyřádíte na doplňcích, protože k bílé se přece hodí všechno. Bílá kuchyně ale má i své stinné stránky. Znáte je?
Většina z nás si své vlasy barví, protože není spokojená se svou přírodní barvou, která je často spojená s mnoha stereotypy. Například o blondýnách se traduje, že jsou hloupé, zrzky temperamentní a brunetky atraktivní. Mnoho mužů si tak udělá první dojem o ženě na základě její barvy vlasů. Tu určuje látka zvaná melanin, která je produkována u kořene vlasových cibulek.
V zimním období vyžaduje vaše pleť i vlasy více péče než po zbytek roku. Neustálé střídání teplot, vítr, mráz, sníh a smog, to je koktejl, který má na vaši pokožku i vlasy zničující účinek. Jak zabránit tomu, aby byla vaše pleť v zimě zašedlá a nezdravá a vlasy oslabené, polámané a bez života? Vyžaduje to kosmetickou první pomoc.
Neustále se apeluje na to, ať dodržujeme pitný režim. Má to pozitivní dopad na zdraví, říkají lékaři. A něco na tom je. Vedle blahodárných účinků na zdravotní stránku však musíme zmínit i dopad na stav naší pokožky. Díky konzumaci dostatečného množství tekutin se vyvarujeme celkové dehydrataci, která podporuje stárnutí pokožky.
Šedá v interiéru vládne! Nejsou to pastelové barvy ani zářivé kombinace, které bychom chtěli vidět doma. Trendy a zájem zákazníků jasně ukazují, která barva se těší oblibě. Obývací pokoje, kuchyně, ložnice i koupelna, tam všude lahodí oku šedá. Žádná jiná barva se nemůže pochlubit takovým množstvím odstínů. Šedá maximálně těží z toho, že se ze všech barev nejvíc hodí k bílé, což je tradiční barva stěn v interiéru. Právě v kombinaci s černou nebo dalšími odstíny šedé spolu potom mohou vytvořit zázraky i u vás doma.
Umělé květiny jsou velmi oblíbené v kancelářích, obchodech, různých salonech, protože si zachovávají svůj původní vzhled a nevyžadují údržbu. Existuje mnoho pověr týkajících se domu a věcí v něm. Lidé se zajímají o správné uspořádání zrcadel, nábytku a vůbec o vlastně to platí o spoustě věcí, které si domů kupují. Jednou z otázek, které je trápí je to, zda stojí za to, domů kupovat umělé květiny.

Nepřehlédněte

Objevte skryté erotogenní zóny. Proč? Muži milují ženy, které se v posteli nestydí. Když se muž potká v ložnici s nespoutanou ďáblicí, je schopen mít ji v hlavě ještě několik let poté. Postelové scény se pak se zájmem vypráví na pánských večírcích. Ačkoli můžete namítat, milenka tohoto ražení je schovaná v každé z nás a je jedno, zda jste otrkaná lvice salónů nebo věrná manželka. Naučte se pomocí jednoduchých triků ovládat partnerovo tělo a odpoutejte se od všednosti dní.
Oblíbená kulinářská show MasterChef si získala své publikum hned v prvopočátku. Soutěžící jsou vystavení velkému tlaku, je třeba předvést excelentní výkony v krátkém čase, které musí jak vypadat, tak také skvěle chutnat. Pamatujete si ještě na její první řady, soutěžící a porotce?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek