Neděle , 03. 03. 2024

Kamil

Čím nahradit kávu? Máme alternativy, které vás skvěle nakopnou

U každého tu a tam přijde chvíle, kdy potřebuje nějaký ten životabudič. A mezi stoprocentní nakopávače energie patří samozřejmě i káva. Jenže, co když ji potřebujete něčím nahradit a hledáte stejně účinnou alternativu? Ano, tak právě vám se tenhle článek rozhodně zalíbí.
kávu
Víte, že kávu můžete nahradit mnoha způsoby?

16. 01. 2023

16. 01. 2023

Lidé jsou různí. Někdo kávu nemůže proto, že mu nechutná, někomu nesedí ze zdravotního hlediska, další ji prostě jen chtějí omezit. Ať už máte jakékoli důvody, hodí se vědět, čím můžete kávu nahradit. Už teď vám ale můžeme prozradit, že vaše chuťové buňky rozhodně nebudou trpět, a navíc vám za jednotlivé alternativy poděkuje i vaše tělo. Tak jdeme na to.

Melta

Melta je klasikou, kterou milovaly už naše babičky, a vzhledem k tomu, že tahle náhražka kávy je vyrobená z čekanky, v současné době je v podstatě znovuobjeveným hitem. Čekanka je totiž v dnešní moderní gastronomii trendem a v podobě kávy chutná opravdu skvěle. Navíc obsahuje řadu užitečných látek včetně vlákniny.

čekanka
Káva z kořene čekanky je zdravá a dokonce i jako káva vypadá.

Caro

Další známou kávovou náhražkou je obilné Caro vyrobené z čekanky, žita a ječmene. Vesměs je chuť hodně podobná meltě, avšak s trochu jiným dozvukem díky dalším přidaným obilninám. A i v jeho případě se jedná o alternativu plnou vlákniny, stopových minerálů a vitamínů.

Špaldová káva

Taktéž obilná alternativa je špaldová káva, která má méně výraznou chuť. V každém případě jde o nápoj plný bílkovin, vitamínů a antioxidantů.

Žaludová káva

Je hodně specifická a chutí se nepodobá žádným obilným kávám. Není sice hořká, ale je maličko cítit po spálenině, ovšem i tak si nachází spoustu svých příznivců. Populární byla už v 19. století, a navíc obsahuje hodně vitamínů, minerálů i třísloviny.

Zelená káva

Jako jediná je skutečně kávou, avšak pro její přípravu se využívají nepražená kávová zrna a po uvaření spíš vypadá a také chutná jako bylinný čaj. Je však příjemně hořká jako klasické kafe a chutná skvěle, navíc je dobrým zdrojem kofeinu, antioxidantů a dalších látek, které povzbudí váš organismus a nastartují metabolismus.

Korálovec ježatý

Velmi originální náhražkou je také korálovec ježatý, což je houba, která se zpravidla mísí s kávou. Dobře povzbuzuje, mírní stres a také příznivě ovlivňuje nervovou soustavu i zažívání. Kromě toho výrazně zvyšuje imunitu, a dokonce podle všeho má vliv i na eliminaci bolesti.

K TÉMATU  Pampelišky jako pochutina aneb udělejte si domácí med i tajné překvapení
káva
Káva je rituál, kterého se jen těžko vzdává.

Kombucha

Dalším skvělým nakopávačem je kombucha, která v sobě kombinuje účinky černého a zeleného čaje. Obsahuje přirozený zdroj kofeinu, probiotik, alkaloidů a antioxidantů. Navíc potěší svou sympatickou sladkokyselou chutí a je to skvělá alternativa i k sladkým syceným nápojům.

Yerba Maté

Nápoj Bohů, který je připravený z lístků cesmíny paraguayské, v sobě snoubí hned tři energii dodávající látky – theofylin, theobromin a kofein. Kromě svých povzbuzujících účinků působí i protizánětlivě. Chutná mírně zemitě, ovšem tvrdí se o něm, že má sílu kávy, příznivé účinky čaje a potěší jako sladká čokoláda.

Matcha

Výbornou náhražkou je i zelený čaj, přičemž nejlepší je ten stoprocentní – tedy dnes hodně oblíbený Matcha čaj, který skvěle chutná, a přitom dodá spoustu energie, podpoří dobrou náladu i paměť a vydatně zrychlí metabolismus pro hubnutí. Kromě toho je zdrojem antioxidantů, čímž podporuje vylučování škodlivých látek.

matcha
Matcha je dnes již poměrně rozšířená alternativa a běžně na ni v kavárnách narazíte.

Guarana

Hodně účinná je také guarana, která coby kofeinová náhražka poslouží opravdu brilantně. Ovšem pozor, kofeinu totiž obsahuje až 6x víc než klasická káva, takže všeho s mírou. V každém případě je to ale zdravotně přínosná alternativa, která díky theofylinu a theobrominu stimuluje nervový systém.

Maca

Kávu skvěle nahradíte i peruánskou macou, respektive práškem z jejího kořene, který s tělem dokáže hotová kouzla. Obsahuje hodně minerálů i vitamínů, skvěle působí na duševní zdraví, podporu energie a psychické odolnosti a podle všeho je i silným afrodiziakem. A aby toho nebylo málo, je přínosná i z hlediska plodnosti.

Pampelišková káva

Čím dál větší oblibě se těší i pampelišková káva. Smetánka lékařská je sama o sobě úžasná rostlina, která se dá doslova využít od kořínku až po květ. Konkrétně z jejího kořene se vyrábí právě pampelišková káva. Kromě toho, že její užívání pomáhá proti chronické únavě, také tělo zbavuje toxinů a podporuje trávení. Je to zkrátka učiněný zázrak.

K TÉMATU  Jak si vychutnat dobrý šálek kávy. Vyzkoušejte naše tipy

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Celá zrnková káva vs. mletá káva: Co je pro vás to pravé?

Trápí vás bolestivá menstruace? Zkuste zmírnit její obtíže vynecháím kofeinu, pupalkou, roibosem a dalšími triky! Co ještě vám uleví?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Každý z nás si přeje mít prostorný a světelný byt. Dostatek světla působí pozitivně na naši psychiku a vybízí také k větší aktivitě a kreativitě. Máte i vy rozpoložení bytu, které přirozenému světlu příliš nepřeje? Máme pro vás skvělé tipy, jak si do interiéru světlo přidat. Výsledek bude fascinující!
Zábava a práce v jednom? Sen, který se stává skutečností díky event managementu. Budujte kariéru v tomto oboru. Ukažte svůj manažerský talent a kreativitu organizováním firemních akcí. Toužíte po profesním růstu a dokonalé firemní kultuře?
Trápí vás zdravotní problémy, které se vám neustále vracejí? Máte nějakou nemoc už od dětství a chtěli byste se jí zbavit i bez pomocí léků? V dnešním článku se dozvíte, jak mohou nemoci vznikat! Že jejich kořenem je především psychika. Jak je to možné? A jak to napravit? Čtěte dál a získáte odpovědi!
V Čechách je systém pro matky s dětmi nastaven víc než příznivě. I přesto se mnoho matek rozhodne začít pracovat dříve, než jejich děti dosáhnou 3 let, tzv. školkového věku. Není to nic neobvyklého a dá se to velice dobře zvládat, jen se na to musíte připravit.
Děti jsou fascinovány celou zvířecí říší. I proto jejich kroky velmi často míří do zoologických zahrad, kde mohou být svědky existence i takových tvorů, které běžně v přírodě nepotkají. Po ukončení výletu do zoo se v nich však probouzí touha mít vlastního tvora, o kterého by mohli pečovat, také doma. A stává se, že po dlouhém naléhání a přemlouvání rodiče jednoho dne svolí. Jenže jaký domácí mazlíček je ten nejvhodnější?
Dnes jsem snědla svůj objednaný Caesar salát, i když vím, že měl chyby. Ale dávám si ho často. Tak jsem špatný druh použitého salátu a kus opečené slaniny neřešila. Vím, co jsem si objednala. Ovšem určitě se vám stává, že si dáte něco, co vůbec neodpovídá kvalitě, kterou jste očekávala. Co může být v restauraci předmětem reklamace?
Hudba. Pro někoho smysl života, pro někoho příjemné povzbuzení během dne a pro jiného ideální hnací motor pro konkrétní činnost. Ne nadarmo se říká, že svět vidíme podle toho, jakou hudbu posloucháme. Naše oblíbené žánry mnohdy zrcadlí naši osobnost. Zároveň je to pro nás mnohdy v těch nejtěžších a nejnáročnějších okamžicích ten nejlepší parťák, jakého si jen můžeme přát. Hudba ale může efektivně posloužit pro naši práci, rozvoj osobnosti nebo daleko více - může nám pomoci najít samu sebe.
Už odmalička nám rodiče vštěpovali, jak důležitá je osobní hygiena. Díky dobré výchově jsme se tak naučili, že si musíme pravidelně čistit zuby, aby se nám nekazily, že se musíme pravidelně mýt, abychom byli čistí, hezky vypadali a nezapáchali. A když se jednoho dne objevila influencerka Aella, která bez ostychu přiznala, že se ročně vykoupe jen 37x, vzbudila s tím velké a opravdu šokující pozdvižení. Čím se obhajuje a je ve skutečnosti opravdu taková čunča, jak se zdá?
Je tomu už dvacet let, co byla v Česku uvedená premiéra prvního dílu nejslavnější čarodějnické ságy na světě. Snímek Harry Potter a Kámen mudrců bořil rekordy v návštěvnosti českých kin, a nejinak tomu bylo i při dalších dílech, které tvůrci natočili.
V dnešní době mnoho z nás hledá způsoby, jak se zbavit stresu a o své tělo se řádně starat během rušného života. Často kvůli tomu pátráme na sociálních sítích po osobách, které by nás inspirovaly a my nechali jimi (ne)vědomě ovlivnit náš životní styl. Chceme vědět, jak zdravě žít, nechat se vést nebo poznat nepoznané.

Výběr článků

Problémy se zády jsou v dnešní době civilizačním onemocněním, se kterým se setkává snad každý druhý z nás. A zatímco některé jsou vrozené a získané třeba vlivem skoliózy či hyperkyfózy a dalších latinských názvosloví, jiné jsou způsobené nezdravými návyky, které každý den (mnohdy nevědomky) opakujeme. A právě takové zlozvyky ke zhoršení a ještě větším potížím jenom přispívají. Co nám nejvíce kazí záda?
Pokud pracujete z domova, například tvoříte weby, píšete články nebo se věnujete jinému odvětví, jistě se setkáváte s problémy, které provází snad každého. Práci z domova si určujete sami, volíte si pracovní dobu i množství práce.
Určitě vám neuniklo, že od jisté doby se všude kolem nás rozmohla termální kosmetika, která se krátce po uvedení na trh stala doslova must-have trendem. Ostatně, co se týče krásy, nám slibuje řadu úžasných účinků, a navíc je zcela přírodní. A právě na to, jestli, jak a proč funguje se společně podíváme.

Nepřehlédněte

Jaimie a Dave žijí již několik let v Americe. Oba měli stejný cíl a sen, a to postavit si svůj vlastní dům. Myšlenka hypotéky je nelákala, a tak se rozhodli, že z našetřených peněz zakoupí několik přepravních plechových kontejnerů, přepracují je a doplní dalším recyklovaným materiálem. Výsledek je naprosto famózní. Mladý americký pár dokázal téměř nemožné. Uprostřed přírody postavil dokonalé obydlí, které splňuje veškeré standardy na bydlení. Pojďte se s námi podívat, jak se muži a ženě práce podařila.
Když se podíváte do ledničky u svých rodičů nebo u známých, možná vás překvapí, že tam dávají i potraviny, které vy uchováváte jinde. Víte však, co je tedy správné, a jaké potraviny bychom do lednice opravdu dávat neměli?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek