Středa , 17. 07. 2024

Martina

Čím nahradit kávu? Máme alternativy, které vás skvěle nakopnou

U každého tu a tam přijde chvíle, kdy potřebuje nějaký ten životabudič. A mezi stoprocentní nakopávače energie patří samozřejmě i káva. Jenže, co když ji potřebujete něčím nahradit a hledáte stejně účinnou alternativu? Ano, tak právě vám se tenhle článek rozhodně zalíbí.
kávu
Víte, že kávu můžete nahradit mnoha způsoby?

16. 01. 2023

16. 01. 2023

Lidé jsou různí. Někdo kávu nemůže proto, že mu nechutná, někomu nesedí ze zdravotního hlediska, další ji prostě jen chtějí omezit. Ať už máte jakékoli důvody, hodí se vědět, čím můžete kávu nahradit. Už teď vám ale můžeme prozradit, že vaše chuťové buňky rozhodně nebudou trpět, a navíc vám za jednotlivé alternativy poděkuje i vaše tělo. Tak jdeme na to.

Melta

Melta je klasikou, kterou milovaly už naše babičky, a vzhledem k tomu, že tahle náhražka kávy je vyrobená z čekanky, v současné době je v podstatě znovuobjeveným hitem. Čekanka je totiž v dnešní moderní gastronomii trendem a v podobě kávy chutná opravdu skvěle. Navíc obsahuje řadu užitečných látek včetně vlákniny.

čekanka
Káva z kořene čekanky je zdravá a dokonce i jako káva vypadá.

Caro

Další známou kávovou náhražkou je obilné Caro vyrobené z čekanky, žita a ječmene. Vesměs je chuť hodně podobná meltě, avšak s trochu jiným dozvukem díky dalším přidaným obilninám. A i v jeho případě se jedná o alternativu plnou vlákniny, stopových minerálů a vitamínů.

Špaldová káva

Taktéž obilná alternativa je špaldová káva, která má méně výraznou chuť. V každém případě jde o nápoj plný bílkovin, vitamínů a antioxidantů.

Žaludová káva

Je hodně specifická a chutí se nepodobá žádným obilným kávám. Není sice hořká, ale je maličko cítit po spálenině, ovšem i tak si nachází spoustu svých příznivců. Populární byla už v 19. století, a navíc obsahuje hodně vitamínů, minerálů i třísloviny.

Zelená káva

Jako jediná je skutečně kávou, avšak pro její přípravu se využívají nepražená kávová zrna a po uvaření spíš vypadá a také chutná jako bylinný čaj. Je však příjemně hořká jako klasické kafe a chutná skvěle, navíc je dobrým zdrojem kofeinu, antioxidantů a dalších látek, které povzbudí váš organismus a nastartují metabolismus.

Korálovec ježatý

Velmi originální náhražkou je také korálovec ježatý, což je houba, která se zpravidla mísí s kávou. Dobře povzbuzuje, mírní stres a také příznivě ovlivňuje nervovou soustavu i zažívání. Kromě toho výrazně zvyšuje imunitu, a dokonce podle všeho má vliv i na eliminaci bolesti.

K TÉMATU  Velikonoční recepty. Nezapomínejte na dary přírody
káva
Káva je rituál, kterého se jen těžko vzdává.

Kombucha

Dalším skvělým nakopávačem je kombucha, která v sobě kombinuje účinky černého a zeleného čaje. Obsahuje přirozený zdroj kofeinu, probiotik, alkaloidů a antioxidantů. Navíc potěší svou sympatickou sladkokyselou chutí a je to skvělá alternativa i k sladkým syceným nápojům.

Yerba Maté

Nápoj Bohů, který je připravený z lístků cesmíny paraguayské, v sobě snoubí hned tři energii dodávající látky – theofylin, theobromin a kofein. Kromě svých povzbuzujících účinků působí i protizánětlivě. Chutná mírně zemitě, ovšem tvrdí se o něm, že má sílu kávy, příznivé účinky čaje a potěší jako sladká čokoláda.

Matcha

Výbornou náhražkou je i zelený čaj, přičemž nejlepší je ten stoprocentní – tedy dnes hodně oblíbený Matcha čaj, který skvěle chutná, a přitom dodá spoustu energie, podpoří dobrou náladu i paměť a vydatně zrychlí metabolismus pro hubnutí. Kromě toho je zdrojem antioxidantů, čímž podporuje vylučování škodlivých látek.

matcha
Matcha je dnes již poměrně rozšířená alternativa a běžně na ni v kavárnách narazíte.

Guarana

Hodně účinná je také guarana, která coby kofeinová náhražka poslouží opravdu brilantně. Ovšem pozor, kofeinu totiž obsahuje až 6x víc než klasická káva, takže všeho s mírou. V každém případě je to ale zdravotně přínosná alternativa, která díky theofylinu a theobrominu stimuluje nervový systém.

Maca

Kávu skvěle nahradíte i peruánskou macou, respektive práškem z jejího kořene, který s tělem dokáže hotová kouzla. Obsahuje hodně minerálů i vitamínů, skvěle působí na duševní zdraví, podporu energie a psychické odolnosti a podle všeho je i silným afrodiziakem. A aby toho nebylo málo, je přínosná i z hlediska plodnosti.

Pampelišková káva

Čím dál větší oblibě se těší i pampelišková káva. Smetánka lékařská je sama o sobě úžasná rostlina, která se dá doslova využít od kořínku až po květ. Konkrétně z jejího kořene se vyrábí právě pampelišková káva. Kromě toho, že její užívání pomáhá proti chronické únavě, také tělo zbavuje toxinů a podporuje trávení. Je to zkrátka učiněný zázrak.

K TÉMATU  Nejlepší terasa v Praze opět otevřena. Užijte si tu svojí kávu nebo oblíbený drink s přáteli

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Celá zrnková káva vs. mletá káva: Co je pro vás to pravé?

Trápí vás bolestivá menstruace? Zkuste zmírnit její obtíže vynecháím kofeinu, pupalkou, roibosem a dalšími triky! Co ještě vám uleví?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Kdo v devadesátkách nehltal seriál o partě teenagerů, jako by nebyl. Příběhy Dylana, Brandona, Brandy, Kelly a dalších hltal doslova celý svět. Jak ale dnes jejich představitelé seriálu Beverly Hills 90210 vypadají a jak žijí? Mnozí z nich už překročili padesátku a neúprosně jim táhne na šedesát.
Teď nad tím možná ještě tolik nepřemýšlíme, protože v zimě nosíme dlouhé rukávy, které mnohé schovají. Ale s blížícím se jarem, které bude následovat léto, je potřeba tento problém začít řešit. Také vás trápí tmavé lokty?
Alternativní způsoby bydlení si lze představit různě, možností je skutečně celá řada. Nemusíte se přitom cítit nepohodlně nebo se vzdát svého komfortu. Alternativní bydlení ale dnes již nepředstavuje jen způsob, jak ušetřit finance. Jde také o udržitelný způsob bydlení, který šetří naši planetu.
Kočky jsou tak roztomilá a super zábavná zvířata. A dnes se zaměříme speciálně na černé kočky! Vyvolávají nám úsměv na tváři a léčí naši špatnou náladu. Stačí se podívat, jak si všechny ty chlupaté kočičky hrají, padají, vycházejí se psy a jinými zvířaty, děsí sebe i vás, dělají legrační zvuky nebo se rozzlobí... Tak vtipné a roztomilé!
Krásné umění, inspirované oceánem, vlnami a příbojem. Neobvyklé techniky použití barev a přírodních materiálů vytváří skutečné skvosty, které si můžete udělat také. Stačí trochu tvořivosti a váš originální kousek je na světě. Je to i inspirace na perfektní dárek pro někoho z rodiny, přímo z vašich rukou.
Není tajemstvím, že barvou roku 2019 byla americkými odborníky z Pantone Color Institutu vyhlášena pro letošek korálová. Pokud úplně nevíte, jak takový odstín vypadá, nezkoušejte se ptát svého partnera, protože vám pravděpodobně nebude schopen odpovědět. Dáme vám ale pár tipů, jak zařadit korálovou do svého šatníku a botníku.
Za sny - tak se jmenuje nová audiokniha, kterou načetl zpěvák Richard Krajčo společně se svou manželkou - autorkou knihy, režisérkou a scenáristkou - Karin Krajčo Babinskou. Čtyřy a půl hodiny poslechu bude stát za to. Proč zná knihu zpěvák nazpaměť a jak souvisí s jeho písní Zůstaň se mnou?
Červenec na Netflixu přináší pestrou nabídku novinek, které zaujmou každého diváka. Od thajského dramatického seriálu "Pán domu" přes třetí sérii jihokorejského hororu "Sladký domove" až po historický seriál "Dekameron" inspirovaný slavným literárním dílem. Milovníci animovaných fantasy se mohou těšit na šestou sérii "Dračího prince". Připravte se na bohatou nabídku zábavy, která vám zpříjemní letní večery.
Značka Gucci je dlouhá léta považována za synonymum luxusu. Nedosáhne na ni každý, ovšem pokud už ji vlastníte, vlastníte fantastickou investici, která s každým novým dnem roste na své hodnotě. A to dokonce i v případě, že mluvíme o roztrhaných silonkách, které se nedávno ocitly v nabídce světově proslulé společnosti.
Léto je nejkrásnější období v roce. A přináší s sebou také zážitky, na které se nezapomíná. Jaké jsou výhody letního flirtu, a proč by jej měl alespoň jednou za život zkusit každý z nás? Letní románek je prostě nezapomenutelný!
Znamení zvěrokruhu o nás prozradí mnohé. Napoví, které plemeno psa je pro nás tím pravým společníkem, prozradí i to, jaké jsou naše silné a slabé stránky. Dokonce upozorní na to, jakým jsme milencem. A kromě jiného i naznačí, jestli patříme mezi chytrá či méně inteligentní stvoření.
Se slovem umělec se často pojí různé výstřednosti, z nichž některé plní stránky novin a o jiných se zase tak moc neví. Pojďme se podívat na to, v čem zvláštním vynikají některé známé osobnosti.

Výběr článků

Milování s partnerem už tak trochu není, co bývalo? Vezměte otěže do svých rukou a navraťte do vztahu ztracenou vášeň. Jak? Přece s pomocí špenátu, jablek a ovesných vloček! To jsou ty správné prostředky, které mohou oživit vaše libido.
Čas od času takové jednání musí absolvovat každý z nás. Někdy je to vyřešení rodinného nebo partnerského problému, ale daleko častěji se týká pracovních záležitostí. Chce s vámi mluvit nadřízený nebo máte vy pokárat svého podřízeného. Potřebujete se připravit tak, aby rozhovor proběhl bez zbytečných konfliktů a hádek.
Dnes hrozí, že vás ovládnou stinné stránky vaší povahy. Chraňte také svou kůži a snažte se ji co nejvíce hydratovat. Co ještě pro dnešek máte udělat a očekávat? Více Naďa Šmídová ve speciálním horoskopu krásy a duševního zdraví.

Nepřehlédněte

Společnost Trust uvádí na trh sluchátka Trust Noma pro poslech hudby a hands-free volání s poutavým retro designem. Chcete je vyhrát? Máme pro vás jednoduchou soutěžní otázku. Zpříjemněte si Vánoce poslechem hudby.:)
Nový rok je v plném proudu a řada lidí ještě stále pracuje na svých novoročních předsevzetích. Pokud se ta vaše týkají nakopnutí kariéry nebo byznysu obecně, existuje několik tipů či kroků, které je nutné podstoupit pro úspěch stanovených cílů.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek