Čtvrtek , 02. 02. 2023

Nela a Hromnice

Čím nahradit kávu? Máme alternativy, které vás skvěle nakopnou

U každého tu a tam přijde chvíle, kdy potřebuje nějaký ten životabudič. A mezi stoprocentní nakopávače energie patří samozřejmě i káva. Jenže, co když ji potřebujete něčím nahradit a hledáte stejně účinnou alternativu? Ano, tak právě vám se tenhle článek rozhodně zalíbí.
kávu
Víte, že kávu můžete nahradit mnoha způsoby?

16. 01. 2023

16. 01. 2023

Lidé jsou různí. Někdo kávu nemůže proto, že mu nechutná, někomu nesedí ze zdravotního hlediska, další ji prostě jen chtějí omezit. Ať už máte jakékoli důvody, hodí se vědět, čím můžete kávu nahradit. Už teď vám ale můžeme prozradit, že vaše chuťové buňky rozhodně nebudou trpět, a navíc vám za jednotlivé alternativy poděkuje i vaše tělo. Tak jdeme na to.

Melta

Melta je klasikou, kterou milovaly už naše babičky, a vzhledem k tomu, že tahle náhražka kávy je vyrobená z čekanky, v současné době je v podstatě znovuobjeveným hitem. Čekanka je totiž v dnešní moderní gastronomii trendem a v podobě kávy chutná opravdu skvěle. Navíc obsahuje řadu užitečných látek včetně vlákniny.

čekanka
Káva z kořene čekanky je zdravá a dokonce i jako káva vypadá.

Caro

Další známou kávovou náhražkou je obilné Caro vyrobené z čekanky, žita a ječmene. Vesměs je chuť hodně podobná meltě, avšak s trochu jiným dozvukem díky dalším přidaným obilninám. A i v jeho případě se jedná o alternativu plnou vlákniny, stopových minerálů a vitamínů.

Špaldová káva

Taktéž obilná alternativa je špaldová káva, která má méně výraznou chuť. V každém případě jde o nápoj plný bílkovin, vitamínů a antioxidantů.

Žaludová káva

Je hodně specifická a chutí se nepodobá žádným obilným kávám. Není sice hořká, ale je maličko cítit po spálenině, ovšem i tak si nachází spoustu svých příznivců. Populární byla už v 19. století, a navíc obsahuje hodně vitamínů, minerálů i třísloviny.

Zelená káva

Jako jediná je skutečně kávou, avšak pro její přípravu se využívají nepražená kávová zrna a po uvaření spíš vypadá a také chutná jako bylinný čaj. Je však příjemně hořká jako klasické kafe a chutná skvěle, navíc je dobrým zdrojem kofeinu, antioxidantů a dalších látek, které povzbudí váš organismus a nastartují metabolismus.

Korálovec ježatý

Velmi originální náhražkou je také korálovec ježatý, což je houba, která se zpravidla mísí s kávou. Dobře povzbuzuje, mírní stres a také příznivě ovlivňuje nervovou soustavu i zažívání. Kromě toho výrazně zvyšuje imunitu, a dokonce podle všeho má vliv i na eliminaci bolesti.

K TÉMATU  Krabičková dieta doma: Na co se zaměřit a jak ji vyladit k dokonalosti?
káva
Káva je rituál, kterého se jen těžko vzdává.

Kombucha

Dalším skvělým nakopávačem je kombucha, která v sobě kombinuje účinky černého a zeleného čaje. Obsahuje přirozený zdroj kofeinu, probiotik, alkaloidů a antioxidantů. Navíc potěší svou sympatickou sladkokyselou chutí a je to skvělá alternativa i k sladkým syceným nápojům.

Yerba Maté

Nápoj Bohů, který je připravený z lístků cesmíny paraguayské, v sobě snoubí hned tři energii dodávající látky – theofylin, theobromin a kofein. Kromě svých povzbuzujících účinků působí i protizánětlivě. Chutná mírně zemitě, ovšem tvrdí se o něm, že má sílu kávy, příznivé účinky čaje a potěší jako sladká čokoláda.

Matcha

Výbornou náhražkou je i zelený čaj, přičemž nejlepší je ten stoprocentní – tedy dnes hodně oblíbený Matcha čaj, který skvěle chutná, a přitom dodá spoustu energie, podpoří dobrou náladu i paměť a vydatně zrychlí metabolismus pro hubnutí. Kromě toho je zdrojem antioxidantů, čímž podporuje vylučování škodlivých látek.

matcha
Matcha je dnes již poměrně rozšířená alternativa a běžně na ni v kavárnách narazíte.

Guarana

Hodně účinná je také guarana, která coby kofeinová náhražka poslouží opravdu brilantně. Ovšem pozor, kofeinu totiž obsahuje až 6x víc než klasická káva, takže všeho s mírou. V každém případě je to ale zdravotně přínosná alternativa, která díky theofylinu a theobrominu stimuluje nervový systém.

Maca

Kávu skvěle nahradíte i peruánskou macou, respektive práškem z jejího kořene, který s tělem dokáže hotová kouzla. Obsahuje hodně minerálů i vitamínů, skvěle působí na duševní zdraví, podporu energie a psychické odolnosti a podle všeho je i silným afrodiziakem. A aby toho nebylo málo, je přínosná i z hlediska plodnosti.

Pampelišková káva

Čím dál větší oblibě se těší i pampelišková káva. Smetánka lékařská je sama o sobě úžasná rostlina, která se dá doslova využít od kořínku až po květ. Konkrétně z jejího kořene se vyrábí právě pampelišková káva. Kromě toho, že její užívání pomáhá proti chronické únavě, také tělo zbavuje toxinů a podporuje trávení. Je to zkrátka učiněný zázrak.

K TÉMATU  5 zábalů pro krásné vlasy. Pyšněte se krásnou hřívou

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Celá zrnková káva vs. mletá káva: Co je pro vás to pravé?

Trápí vás bolestivá menstruace? Zkuste zmírnit její obtíže vynecháím kofeinu, pupalkou, roibosem a dalšími triky! Co ještě vám uleví?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Jste věčná začátečnice? Vždycky se pustíte do běhání a po pár týdnech to vzdáte? Nebo jste ještě nikdy neběhala, ale ráda byste začala? Možná právě vám se bude hodit následujících deset tipů, díky kterým si běh skutečně zamilujete.
Šedá v interiéru vládne! Nejsou to pastelové barvy ani zářivé kombinace, které bychom chtěli vidět doma. Trendy a zájem zákazníků jasně ukazují, která barva se těší oblibě. Obývací pokoje, kuchyně, ložnice i koupelna, tam všude lahodí oku šedá. Žádná jiná barva se nemůže pochlubit takovým množstvím odstínů. Šedá maximálně těží z toho, že se ze všech barev nejvíc hodí k bílé, což je tradiční barva stěn v interiéru. Právě v kombinaci s černou nebo dalšími odstíny šedé spolu potom mohou vytvořit zázraky i u vás doma.
Každý romantický film je zpravidla doplněný svou hudbou, která nejenže podtrhne celou atmosféru, ale hlavně ve všech sentimentálních duších zanechá nepopsatelný pocit, ze kterého v příjemném slova smyslu naskakuje husí kůže. Vzbudí v nás rozmanité emoce a vtáhne nás do děje hlavních hrdinů. A zatímco některá hudba kolem nás propluje bez většího pocitu vzrušení, určité love songy jsou prostě legendy všech legend, při jejichž poslechu i po letech tajeme jak zmrzliny na slunci. Které patří mezi ty top?
Při putování lesy a přírodou narazíte na celou spoustu bylinek a rostlin. Na co však narazíte pouze při podobném putování Afrikou je takzvaný čertův dráp neboli harpagofyt či také ďáblův spár nebo čertovo kopyto. Přesně tak se říká rostlině, která je mnohými označována za zázrak přírody.
V dnešní době je těžké se někam vydat na dovolenou, jelikož všude se setkáte s nejrůznějšími restrikcemi z důvodu Covid-19. Proč se tedy zbytečně vystavovat nebezpečí návštěvy zahraničí? Vždyť v koutech naší republiky je tolik krásných míst, kde můžete strávit skvělou dovolenou, a navíc tak podpořit náš cestovní ruch a ekonomiku?
Nákup vánočních dárků se často mění v noční můru, každý z členů rodiny totiž obvykle všechno má, nic nepotřebuje a zejména starší lidé zkrátka nic nechtějí a je velmi těžké se jim zavděčit. Také každý rok řešíte tohle dilema? Nevíte, čím potěšit a obdarovat své nejbližší a docházejí vám nápady? Podle čeho vlastně dárky vybírat a opravdu se trefit? Nikdo nechce dát dárek, který nepotěší. Jděte na to letos chytře.

Nepřehlédněte

Obecně platí, že lidé tapety buď milují, nebo nesnáší. Tapety jsou skvělým řešením nejen z hlediska designu, ale také izolují teplo, hluk a zabraňují vzniku plísní. V devadesátých letech byly tyto textilie v módě a v každé stylové domácnosti se objevovaly stěny se zajímavými prvky. Po delší době se opět vrací do našich moderních bytů. S tím však vyvstává otázka, jaké jsou nyní trendy?
Hub se letos urodilo poměrně dost, i když je pravdou, že jen na některých místech. Pokud patříte k lidem, kteří se letos vydávali na houby poměrně aktivně, víte, že se dařilo hlavně růstu bedel. Ať už jste ale narazili na tuto nebo zcela jinou houbu, její konzumací jste prospěli svému zdraví. Houby jsou totiž zdravé, zejména tedy některé z nich.  

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek