Neděle , 02. 10. 2022

Olívie a Oliver

Víte, co je cascara? A už jste ji někdy ochutnali?

Pokud ani nevíte, co to je, nemusíte si s tím vůbec lámat hlavu. Pravdou totiž je, že cascara byla ještě donedávna v celé Evropské unii zakázaná, respektive bylo zakázáno ji prodávat. Přitom jde o velmi zajímavou surovinu, která se používá nejenom při přípravě nápojů, ale například také moučníků.
cascara
Cascara nebo chcete-li kávové třešně.

01. 08. 2022

Co je cascara?

Cascara jsou slupky kávových zrn. Pocházejí tedy z kávovníku, ze stejné rostliny, z níž se získávají i všem jistě dobře známá kávová zrna. Jakmile se bobule z kávovníku sesbírají, musí se z nich kávová zrna vyloupnout a dále zpracovat. Zbydou po nich však skořápky, slupky, které představují cascaru. Tyto slupky se rovněž zpracují a pak z nich lze připravit velmi zajímavý nápoj.

cascara
Cascara jsou v podstatě slupky z kávových bobů.

Jemně rozemletou cascaru jde dokonce využívat obdobně jako jakoukoliv jinou mouku. Navíc ani neobsahuje lepek, proto ji mohou bez obav konzumovat také celiaci. Tuto mouku pak můžete použít při pečení chleba, všemožných dezertů a také dortů.

Proč byla zakázaná?

Proč ale tedy byla cascara ještě před pár měsíci zakázaná? Protože výzkumné ústavy, které začaly cascaru zkoumat blíže, zjistily, že pokud se přidá do krmné směsi, může některým zvířatům ublížit. Ovšem cascara neslouží ke krmení zvířat, ostatně ani kávu nebudete dávat vašim domácím mazlíčkům ke konzumaci.

Začátkem roku byla přesto Evropskou unií povolena a dnes ji snadno seženete v téměř každé kavárně nebo pražírně. Samozřejmě je k dostání i na internetu.

Žádná káva, ale čaj

Ačkoliv si mnozí myslí, že jde o kávový nápoj, ve skutečnosti je to čaj. Ne každému ale zachutná. Má silnou exotickou chuť, která v sobě kombinuje chutě černého čaje s překapávanou kávou, některým zase připomíná filtrovanou kávu smíchanou s čajem z tropického ovoce. Barvou se také pohybuje na pomezí čaje a kávy. Jedno však o chuti cascary lze říct s naprostou určitostí – má chuť, kterou jste možná doposud ještě nepoznali. Bát se jí ale rozhodně nemusíte.

Z cascary se ovšem nepřipravuje jen horký nebo ledový čaj, ale dá se přidávat i do nejrůznějších limonád. Úplně jinak chutná za tepla, a úplně jinak zase s ledem. Výhodou toho ovšem je, že si ten pravý nápoj z cascary, který vám bude chutnat, určitě najdete.

K TÉMATU  Tomu se říká rytmus v krvi! Do chlapíka s břichem a plnovousem byste to na první pohled neřekly. V taneční soutěži bezkonkurenčně válí!

Připravte si ji doma

Nemusíte se bát ani samotné přípravy cascary. K ní potřebujete jenom klasickou konvičku na čaj se sítem, případně french press nebo aeropress. Že doma nemáte ani jedno? To rozhodně nevadí. Jen si ohřejte vodu v rychlovarné konvici, odvažte si na malé baristické váze (anebo to možná zvládnete i od oka) přibližně šest gramů cascary a spařte ji horkou vodou. Nechte ji zhruba deset minut louhovat a nakonec sceďte.

Jak na domácí přípravu cascary?

A jestli se vám nechce utrácet za celé balení cascary, když nemáte absolutně žádnou představu o tom, jak chutná, pak si na ni zajděte do kavárny nebo přímo do nějaké pražírny kávy, kde vám ji samozřejmě připraví tak, jak se to má.

Obsahuje spoustu vitamínů a antioxidantů

Že nemáte žádný důvod cascaru vyzkoušet? Ale máte, věřte, že máte. Cascara obsahuje spoustu antioxidantů a vitamínů prospěšných pro naše zdraví. A protože obsahuje rovněž i kofein, v dopoledních hodinách vám dodá potřebnou energii. Cascara je z tohoto důvodu velmi oblíbená u lidí, kteří kávu nepijí, protože jim nechutná, ale zároveň do žil alespoň občas nějaký ten kofein potřebují dostat. Samozřejmě mohou sáhnout po slazených kofeinových limonádách, ale cascara je v mnoha ohledech rozhodně zdravější.

Vyzkoušejte ji i vy, třeba se stane vaším novým oblíbeným nápojem, který si v zimě budete dopřávat horký, v letních měsících zase studený. Anebo si ji namixujete s vaší oblíbenou limonádou.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Zelená káva: Vše, co jste o ní chtěli vědět

Jak poznáte kvalitní kávu?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Snad každý rodič od svého milovaného dítěte očekává pouze to dobré, doufá, že se vydá správnou životní cestou a bude šťastné. Takhle to ale samozřejmě v životě bohužel nechodí a někdy se holt i to nejhodnější dítě může dostat na scestí. To se stalo mé dceři Markétě, já se s tím však do teď nemohu vyrovnat. Odvedl nám ji drogový dealer.
Nikdy není pozdě změnit kariéru a zkusit něco nového. Naštěstí časy, kdy ženy patřily jen do humanitních oborů, jsou dávno pryč. Přesto v některých odvětvích je jich minimum. Třeba v IT tvoří sotva desetinu odborníků. Nicméně, pokud máte dámy kuráž, tak to zkuste. Firmy vás tu budou vítat s otevřenou náručí a ocení vás. Váháte? Pak pro vás máme sedm důvodů, které vás přesvědčí, že počítače jsou skvělá volba.
Domácnost bez pokojových rostlin je neútulná a nepříjemná. Většinou ji obývají jedinci, kteří s pěstováním pokojovek nemají žádné zkušenosti. Nabízí se však otázka, proč se do pěstování přece jenom nepustit? Nedostatek znalostí nemusí být překážkou! Existují totiž takové rostliny, které jsou extrémně nenáročné.  
Dnešní doba je zrychlená, spoustu lidí je pod tlakem a pod vlivem stresu. Patříte mezi ty, kteří zažívají stres v každodenním životě? Přáli byste si to jednou provždy vyřešit? A jde to vůbec? V tomto článku si povíme, odkud se stres vlastně bere a taky uvidíte, že je možné s ním jednou provždy skoncovat!
Léto si každý z nás spojuje s opalováním a všichni se na něj nesmírně těšíme-. Konečně totiž může naše tělo získat bronzový odstín bez toho, aniž bychom museli navštěvovat solárium. Jenže co až léto bude pryč? Co pak? Vyvstává najednou otázka, jak si udržet opálení po co nejdelší dobu. Tento článek obsahuje nejúčinnější tipy na to, jak opálení co nejvíce prodloužit a pyšnit se tak krásným tělem i několik měsíců po dovolené.

Nepřehlédněte

Nakupování dárků pro rodinu je těžké. Mnohem těžší než nakupování dárků pro spolupracovníka nebo oblíbeného učitele. Když ale nakupujete pro lidi, které znáte celý svůj život, máte jistou výhodu. Znáte totiž jejich koníčky a zájmy. Víte (nebo byste měli vědět) co mají rádi a po čem touží. Když tuhle výhodu dobře použijete, pořídit dárky k Vánocům pro rodinné příslušníky pak bude brnkačka. Už máte jasno, co komu nadělíte?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek