Pondělí , 06. 02. 2023

Vanda

Víte, co je cascara? A už jste ji někdy ochutnali?

Pokud ani nevíte, co to je, nemusíte si s tím vůbec lámat hlavu. Pravdou totiž je, že cascara byla ještě donedávna v celé Evropské unii zakázaná, respektive bylo zakázáno ji prodávat. Přitom jde o velmi zajímavou surovinu, která se používá nejenom při přípravě nápojů, ale například také moučníků.
cascara
Cascara nebo chcete-li kávové třešně.

01. 08. 2022

Co je cascara?

Cascara jsou slupky kávových zrn. Pocházejí tedy z kávovníku, ze stejné rostliny, z níž se získávají i všem jistě dobře známá kávová zrna. Jakmile se bobule z kávovníku sesbírají, musí se z nich kávová zrna vyloupnout a dále zpracovat. Zbydou po nich však skořápky, slupky, které představují cascaru. Tyto slupky se rovněž zpracují a pak z nich lze připravit velmi zajímavý nápoj.

cascara
Cascara jsou v podstatě slupky z kávových bobů.

Jemně rozemletou cascaru jde dokonce využívat obdobně jako jakoukoliv jinou mouku. Navíc ani neobsahuje lepek, proto ji mohou bez obav konzumovat také celiaci. Tuto mouku pak můžete použít při pečení chleba, všemožných dezertů a také dortů.

Proč byla zakázaná?

Proč ale tedy byla cascara ještě před pár měsíci zakázaná? Protože výzkumné ústavy, které začaly cascaru zkoumat blíže, zjistily, že pokud se přidá do krmné směsi, může některým zvířatům ublížit. Ovšem cascara neslouží ke krmení zvířat, ostatně ani kávu nebudete dávat vašim domácím mazlíčkům ke konzumaci.

Začátkem roku byla přesto Evropskou unií povolena a dnes ji snadno seženete v téměř každé kavárně nebo pražírně. Samozřejmě je k dostání i na internetu.

Žádná káva, ale čaj

Ačkoliv si mnozí myslí, že jde o kávový nápoj, ve skutečnosti je to čaj. Ne každému ale zachutná. Má silnou exotickou chuť, která v sobě kombinuje chutě černého čaje s překapávanou kávou, některým zase připomíná filtrovanou kávu smíchanou s čajem z tropického ovoce. Barvou se také pohybuje na pomezí čaje a kávy. Jedno však o chuti cascary lze říct s naprostou určitostí – má chuť, kterou jste možná doposud ještě nepoznali. Bát se jí ale rozhodně nemusíte.

Z cascary se ovšem nepřipravuje jen horký nebo ledový čaj, ale dá se přidávat i do nejrůznějších limonád. Úplně jinak chutná za tepla, a úplně jinak zase s ledem. Výhodou toho ovšem je, že si ten pravý nápoj z cascary, který vám bude chutnat, určitě najdete.

K TÉMATU  5 receptů na proteinové smoothie, které spolehlivě zažene hlad

Připravte si ji doma

Nemusíte se bát ani samotné přípravy cascary. K ní potřebujete jenom klasickou konvičku na čaj se sítem, případně french press nebo aeropress. Že doma nemáte ani jedno? To rozhodně nevadí. Jen si ohřejte vodu v rychlovarné konvici, odvažte si na malé baristické váze (anebo to možná zvládnete i od oka) přibližně šest gramů cascary a spařte ji horkou vodou. Nechte ji zhruba deset minut louhovat a nakonec sceďte.

Jak na domácí přípravu cascary?

A jestli se vám nechce utrácet za celé balení cascary, když nemáte absolutně žádnou představu o tom, jak chutná, pak si na ni zajděte do kavárny nebo přímo do nějaké pražírny kávy, kde vám ji samozřejmě připraví tak, jak se to má.

Obsahuje spoustu vitamínů a antioxidantů

Že nemáte žádný důvod cascaru vyzkoušet? Ale máte, věřte, že máte. Cascara obsahuje spoustu antioxidantů a vitamínů prospěšných pro naše zdraví. A protože obsahuje rovněž i kofein, v dopoledních hodinách vám dodá potřebnou energii. Cascara je z tohoto důvodu velmi oblíbená u lidí, kteří kávu nepijí, protože jim nechutná, ale zároveň do žil alespoň občas nějaký ten kofein potřebují dostat. Samozřejmě mohou sáhnout po slazených kofeinových limonádách, ale cascara je v mnoha ohledech rozhodně zdravější.

Vyzkoušejte ji i vy, třeba se stane vaším novým oblíbeným nápojem, který si v zimě budete dopřávat horký, v letních měsících zase studený. Anebo si ji namixujete s vaší oblíbenou limonádou.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Zelená káva: Vše, co jste o ní chtěli vědět

Jak poznáte kvalitní kávu?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

V zahradě nám přináší radost, uklidňuje a nabíjí pozitivní energií. Zahradní jezírko vytváří příjemnou atmosféru a jeho realizace není nic těžkého. Můžete vytvořit klasický rybníček s kameny a okrasnými rostlinami, případně do něj umístit nenáročné kapry Koi. Zahradní jezírko může být ale i designově čisté a s pravidelným tvarem, jak si můžete prohlédnout v naší galerii. Které se nakonec stane srdcem vaší zahrádky?
Jsou krásné, slavné a úspěšné. Rády na sociálních sítích prezentují nejen svá dokonalá těla, ale i pohádkové životy plné luxusu a pozlátka. A pak je tu ona. Celeste Barber, která dokáže svým osobitým humorem pobavit, zaujmout i ty největší suchary a trochu ty slavné panenky shodit zpátky na zem!
Pod tímto jménem si lze představit nejen Nizozemce známého jako Ledový muž, ale současně i jeho zázračnou techniku otužování, která po celém světě zaznamenala neuvěřitelný boom a vedla k inspiraci mnoha a mnoha lidí. Wim Hof je proslulý svou odolností vůči chladu a je několikanásobným rekordmanem v této oblasti. V čem jeho metoda spočívá?
Jsou lidé, kteří ho prostě nemohou vystát a nemohou se dočkat, až rychle pomine, a ti, kteří ho naopak zbožňují, navzdory chladu, mlze a všemu, co k němu patří. Zima je pro nás obdobím, které má kouzelný nádech, možná kvůli Vánocům, možná proto, že mráz v určitých obdobích jako by všechno zmrazil a zastavil čas. A když sněží? Rozhodně to neusnadňuje pohyb, ale bílý plášť jako by všechno zkrášloval a tlumil, zkrátka kouzelný svět! Zima je však také synonymem pro méně času stráveného venku, a to z pochopitelných důvodů souvisejících s nižšími teplotami, a pro děti se nuda může stát krutou realitou. Když se nad tím ale zamyslíte, s trochou fantazie a organizace se dá s dětmi podnikat spousta aktivit, a to jak uvnitř, tak venku.
V současné době chtějí být všichni ekologičtí. Dbají na životní prostředí a snaží se neplýtvat jídlem či třídit odpad. Dokonce se správně nakládá i s bioodpadem. A s tím se spojí kompostování. Pokud zvažujete pořízení kompostéru na zahradu nebo kompostéru do interiéru, nabízí se otázka, jak správně kompostovat a čemu se vyvarovat? Kompostování je sice hitem, na druhou stranu se to musí umět.
Jakmile se začnete s přáteli bavit o tom, jestli doma chovat nějaké zvíře, můžete se dozvědět mnohé. Někteří nesnesou byť jen představu chlupů na koberci, kočky v posteli nebo pravidelného ranního venčení. Někdo si zase naopak neumí představit život bez zvířecího člena rodiny. Pokud byste ale chtěli argumentovat vlivem na vlastní zdraví, závěry výzkumů jsou jednoznačné – domácí mazlíček vašemu zdraví jedině prospěje!
Kdo by nemiloval nakládané kyselé okurky. Jsou výborné k masitému pokrmu, nebo jen tak, když máme chuť. Legendární „kvašáky“ se zkrátka těší velké oblibě. Pokud ale chcete mít ve špajzu dostatečné zásoby zavařených okurek na zimu, je zapotřebí mít dobrou úrodu
I když jídlo není zrovna nejlevnější položka, to nejdražší na Vánocích jsou zejména dárky. Dvojnásob to platí tehdy, pokud máte kolem sebe víc lidí, které chcete pod stromečkem obdarovat. Jak se dá ušetřit za dárky, aniž byste museli mít výčitky před ostatními členy rodiny? Poradíme vám.

Nepřehlédněte

Módní trendy obuvi na podzim a zimu 2019 přinášejí řadu stylů. Od jednoduchých, přes potištěné, barevné, vzorované, šněrovací, až po boty ve vojenském stylu. V zimě pak jasně vedou kožešiny. Pro chladné období si vyberte alespoň dva nové modely. Jeden do práce a do města, druhý pro vycházky do přírody a pro výlety na hory. Jaké zimní boty zvolit?
Jógu zná v dnešní době snad každý a vysoké procento z nás jí doma nebo v tělocvičně dokonce cvičí. Tato relaxační cvičení se vždy provádějí zpomaleně a využívají všech svalů v těle. Jóga má díky tomu skvělé zpevňující a detoxikační vlastnosti. Není sice na hubnutí tak efektivní jako aerobik, nicméně je to velice funkční způsob, jak formovat své tělo. Pokud jógu milujete nebo s ní teprve začínáte, určitě se seznamte se 7 pozicemi, které tvoří samotný základ jógy a pro vaše tělo dokáží vykonat zázraky!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek