Čtvrtek , 22. 02. 2024

Petr

Víte, co je cascara? A už jste ji někdy ochutnali?

Pokud ani nevíte, co to je, nemusíte si s tím vůbec lámat hlavu. Pravdou totiž je, že cascara byla ještě donedávna v celé Evropské unii zakázaná, respektive bylo zakázáno ji prodávat. Přitom jde o velmi zajímavou surovinu, která se používá nejenom při přípravě nápojů, ale například také moučníků.
cascara
Cascara nebo chcete-li kávové třešně.

01. 08. 2022

Co je cascara?

Cascara jsou slupky kávových zrn. Pocházejí tedy z kávovníku, ze stejné rostliny, z níž se získávají i všem jistě dobře známá kávová zrna. Jakmile se bobule z kávovníku sesbírají, musí se z nich kávová zrna vyloupnout a dále zpracovat. Zbydou po nich však skořápky, slupky, které představují cascaru. Tyto slupky se rovněž zpracují a pak z nich lze připravit velmi zajímavý nápoj.

cascara
Cascara jsou v podstatě slupky z kávových bobů.

Jemně rozemletou cascaru jde dokonce využívat obdobně jako jakoukoliv jinou mouku. Navíc ani neobsahuje lepek, proto ji mohou bez obav konzumovat také celiaci. Tuto mouku pak můžete použít při pečení chleba, všemožných dezertů a také dortů.

Proč byla zakázaná?

Proč ale tedy byla cascara ještě před pár měsíci zakázaná? Protože výzkumné ústavy, které začaly cascaru zkoumat blíže, zjistily, že pokud se přidá do krmné směsi, může některým zvířatům ublížit. Ovšem cascara neslouží ke krmení zvířat, ostatně ani kávu nebudete dávat vašim domácím mazlíčkům ke konzumaci.

Začátkem roku byla přesto Evropskou unií povolena a dnes ji snadno seženete v téměř každé kavárně nebo pražírně. Samozřejmě je k dostání i na internetu.

Žádná káva, ale čaj

Ačkoliv si mnozí myslí, že jde o kávový nápoj, ve skutečnosti je to čaj. Ne každému ale zachutná. Má silnou exotickou chuť, která v sobě kombinuje chutě černého čaje s překapávanou kávou, některým zase připomíná filtrovanou kávu smíchanou s čajem z tropického ovoce. Barvou se také pohybuje na pomezí čaje a kávy. Jedno však o chuti cascary lze říct s naprostou určitostí – má chuť, kterou jste možná doposud ještě nepoznali. Bát se jí ale rozhodně nemusíte.

Z cascary se ovšem nepřipravuje jen horký nebo ledový čaj, ale dá se přidávat i do nejrůznějších limonád. Úplně jinak chutná za tepla, a úplně jinak zase s ledem. Výhodou toho ovšem je, že si ten pravý nápoj z cascary, který vám bude chutnat, určitě najdete.

K TÉMATU  Lahodný, ovoněný punč bez alkoholu? Ano! Zahřejte se v zimě nápojem, který vás uvnitř pohladí!

Připravte si ji doma

Nemusíte se bát ani samotné přípravy cascary. K ní potřebujete jenom klasickou konvičku na čaj se sítem, případně french press nebo aeropress. Že doma nemáte ani jedno? To rozhodně nevadí. Jen si ohřejte vodu v rychlovarné konvici, odvažte si na malé baristické váze (anebo to možná zvládnete i od oka) přibližně šest gramů cascary a spařte ji horkou vodou. Nechte ji zhruba deset minut louhovat a nakonec sceďte.

Jak na domácí přípravu cascary?

A jestli se vám nechce utrácet za celé balení cascary, když nemáte absolutně žádnou představu o tom, jak chutná, pak si na ni zajděte do kavárny nebo přímo do nějaké pražírny kávy, kde vám ji samozřejmě připraví tak, jak se to má.

Obsahuje spoustu vitamínů a antioxidantů

Že nemáte žádný důvod cascaru vyzkoušet? Ale máte, věřte, že máte. Cascara obsahuje spoustu antioxidantů a vitamínů prospěšných pro naše zdraví. A protože obsahuje rovněž i kofein, v dopoledních hodinách vám dodá potřebnou energii. Cascara je z tohoto důvodu velmi oblíbená u lidí, kteří kávu nepijí, protože jim nechutná, ale zároveň do žil alespoň občas nějaký ten kofein potřebují dostat. Samozřejmě mohou sáhnout po slazených kofeinových limonádách, ale cascara je v mnoha ohledech rozhodně zdravější.

Vyzkoušejte ji i vy, třeba se stane vaším novým oblíbeným nápojem, který si v zimě budete dopřávat horký, v letních měsících zase studený. Anebo si ji namixujete s vaší oblíbenou limonádou.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Zelená káva: Vše, co jste o ní chtěli vědět

Jak poznáte kvalitní kávu?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Možná si i vy někdy povzdechnete, že vaše příjmení není nejkrásnější. Třeba jste vždy tiše záviděly spolužačce její příjemné a zvučné příjmení. Než budete klesat na mysli, pojďte se s námi podívat na opravdu velkou sklizeň toho, co se v naších zemích skutečně vyskytuje. Co byste řekly tomu, kdybyste se jmenovaly třeba…
Není žádným tajemstvím, že snídaně je naprostý základ. Poctivá snídaně je zároveň nejdůležitějším jídlem dne, což je o důvod víc, proč bychom si na ní měli dát opravdu záležet. Chutné jídlo vám po ránu zajistí potěšení (a není nic lepšího, než začínat den s radostí). Pokud navíc snídani převlečete do zdravého kabátu, prospějete tím své postavě i celkovému zdraví. Jaké dobroty si tedy po ránu nachystat?
Obyčejný dřevěný žebřík se může doma proměnit v krásný doplněk interiéru a praktickou polici nebo odkládací prostor. I moderní styl si může dovolit nějaký ten rustikální prvek. A pokud se vám starý žebřík se svojí patinou nehodí, můžete využít policové žebříky, které jsou aktuálně trendem.
Vitamín D je důležitý pro lidské zdraví – pomáhá udržovat silné kosti, zuby, posiluje imunitní systém a podporuje optimální hladinu krevního tlaku. Co však mnoho lidí neví je fakt, že nejdůležitějším zdrojem pro vstřebávání vitamínu D do těla je slunce. Právě v létě ho lze ze slunce vytěžit nejvíce. Jak toho dosáhnout, abyste měli dostatek?
Možná jste již v rádiích zaznamenali hit Bad Guy, který rozhodně nepatří mezi mainstream. Kdo je slečna, která letos posbírala snad všechny americké ceny Grammy?
Váháte nad výběrem postele? Inspirujte se v naší galerii. Spokojený spánek je pro naše tělo velmi důležitý!
Nástěnné hodiny by neměly chybět v každém obýváku. Sice sledujete čas na mobilu nebo ho ukazuje televize, originální hodiny jsou ale hlavně dekorací, která dokresluje atmosféru domova. A co takhle zvolit ukazatel času opravdu velkých rozměrů? Prohlédněte si galerii.
O zdravém stravování slýcháme ze všech stran. Jak je to důležité pro naše zdraví i tělo jako takové. Jenže už nikde se nemluví o tom, jaké konkrétní potraviny zařadit do jídelníčku, respektive jaké konkrétní potraviny nám skutečně prospívají a nejsou na škodu. Proto vám přinášíme tip - je jím quinoa, což je obilovina, ze které se připravuje kupříkladu mouka, polévka nebo také pivo.
Milujete pohyb při hudbě? Dobře děláte! Nedávno bylo vědecky prokázáno, že právě dynamická hudba má na celkový výsledek cvičení velmi pozitivní vliv. Při domácím cvičení, ve fitku i v bazénu je proto skvělé se zaposlouchat do hudby. Co se s vaším organismem bude dít?
„Zhasni a na nic se neptej!“ Vypadá to ve vaší ložnici nějak takhle? Neumíte prodat svoje ženství, charisma ani chlípné dovednosti, protože se pořád jen stydíte? Na to existuje medicína, kterou ovšem v lékárně nekoupíte. Kam se pro ni chodí?
Protiklady se zpočátku mohou přitahovat. Pak přijde společný život a všechno je často jinak. Mají tedy šanci na společný život partneři, kteří jsou naprosto jiní?

Výběr článků

Většina obyvatelstva spíše řeší naprostý opak, a to, jak zhubnout nebo minimálně, jak nepřibrat. Každý závidí těm, kteří nemají sklon k tloustnutí. Nicméně na vše existují dva pohledy a žádný extrém není dobrý. Co když opravdu potřebujete přibrat?
Nový rok je tady a s ním přichází i nové začátky, cíle a předsevzetí. Pokud i vy nějaké pro rok 2022 máte a chcete jich dosáhnout, určitě jste už přemýšlela o tom, jak?!
Ještě jste neměli příležitost vyzkoušet arganový olej na vlastní kůži, respektive vlasy? Tak to je nejvyšší čas to napravit. Právě teď, když slunce svítí ostošest, vám hřívu ochrání před jeho škodlivými paprsky. Poklad s oříškovou vůní toho ale umí mnohem víc!

Nepřehlédněte

Být sama na výchovu dítěte, ať už z jakéhokoliv důvodu, není věc jednoduchá. Zapomeňme dnes na psychologický podtext a složitosti rodiče, který zvládá sám roli mámy – táty dohromady. Pojďme se zaměřit na čistě materiální stránku věci. I ta není jednoduchá. Na jaké dávky a příspěvky máte nárok a kde je žádat?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek