Sobota , 03. 12. 2022

Svatoslav

Odvykačka cukru: Jak se jednou provždy zbavit chuti na sladké?

Sladkou chuť snad všichni milujeme už od dětství a většině z nás taková slabost zůstala až do dospělosti. Každý z nás pak po sladkém saháme z různých důvodů. Někdy je za tím jen zrádný okamžik, kdy nás honí mlsná, jindy si tím potřebujeme spravit náladu. Ať už si to chceme přiznat nebo ne, cukr našemu zdraví škodí. Dá se na sladké vůbec zapomenout, a jak ho můžeme vyřadit ze života úplně? Na to se právě teď podíváme.
jak se zbavit chuti na sladké
Stop cukru. (zdroj foto: 123rf.com)

12. 02. 2021

12. 02. 2021

Jak se zbavit chuti na sladké? Není žádným tajemstvím, že rafinovaný cukr je sice pro naše chuťové pohárky lákavý, avšak o to víc nebezpečný. Škodí nám a také bohužel způsobuje nepříjemná onemocnění, se kterými není tak snadné se poprat, zároveň je také nepřítelem štíhlé linie.

Ačkoli všechno moc dobře víme, boj s chutí na sladké není jednoduchý. Stále nás mámí ta úžasná čokoláda, křehké sušenky a bůhví co ještě. Dobrou zprávou ale je, že i přes veškeré nesnáze se můžete cukru ve svém životě zbavit zcela nadobro. Nepůjde to sice úplně snadno, ovšem ten pocit, kdy přestanete být otrokem bílého protivníka, stojí opravdu za to. 

Jak se zbavit chuti na sladké? Místo cukru vsaďte na kvalitní sacharidy

Spousta lidí mívá tendence zaměňovat sacharidy za cukry, snaží se je omezovat proto na minimum, což vede k jedinému – tělo začne ztrácet energii, kterou si bude chtít vynahradit nějakým rychlým zdrojem energie, kterou právě představuje rafinovaný cukr. A bludný kruh se roztáčí a nemá konce.

Kvalitní sacharidy by vždy měly být optimálně zahrnuté do vašeho každodenního jídelníčku a to vždy adekvátně k vaší váze, věku a také tělesnému výdeji. Právě ony jsou tou zdravou cestou, která vám dodá dostatek síly a energie, samozřejmě bez nutnosti přítomnosti nezdravého cukru.

Omezujte cukr ve svém jídelníčku postupně

Pokud jste zvyklí dopřávat si pravidelně cukr, není úplně nejlepší utnout jeho příjem ze dne na den. Tělo se pak následkem toho rychle dostane do stresu a začne přirozeně bažit po tom, co mu bylo po celou dobu dopřáváno. Málokdo pak odolá tomu, aby ve chvíli jakéhosi abstinenčního příznaku nesáhl po sladkém.

K TÉMATU  Kdo je Pamela Reif? Německá Barbie, co vybudovala fitness impérium

Pokud pravidelně sladíte ranní kávu nebo čaj, zkuste množství cukru postupně omezovat až jej jednoho dne vynecháte úplně. Také ve chvíli, kdy máte chuť na čokoládu, si vychutnejte třeba borůvky, jablko a přelstěte mozek tím, že mu sladké sice dopřejete, ale v jeho přirozené formě.

Po určité době si zvyknete a najednou začnete i více vnímat intenzivní chutě pokrmů i nápojů, které doposud přebíjela přemíra cukru.

Buďte připraveni a myslete vždy dopředu

Chuť na sladké se zpravidla u každého objevuje z ničeho nic. Samotný okamžik, kdy mozek začne myslet na sladké, sice úplně ovlivnit nedokážete, ovšem vyplatí se mít po ruce záložní plán, díky kterému se sladkostem vyhnete obloukem. Vůbec nejlepší je mít po ruce třeba jablko či banán. Někdy se ale může stát, že si ovoce jednoduše zapomenete zabalit do kabelky.

Co s tím? Je nutné začít pracovat se samotnou myšlenkou a snažit se chuti na sladké zbavit svépomocí. Možností je celá řada. Jednou z nich je vlastní ubezpečování a zdůvodnění, že sladké nepotřebujete. Zabavit mozek a přesunout myšlenky jinam je pak možné také tím, kdy se začnete soustředit na něco zcela jiného. Uvidíte, že pomyšlení na sladké pak rázem zmizí.

Zapojte do života bez cukru i svou rodinu

Ať už se chystáte shodit pár kilo anebo právě dát navždy sbohem všem sladkostem, vždy je dobré pro lepší motivaci zapojit i někoho dalšího, se kterým se vám podaří náročnou výzvu zdolat levou zadní. Může se jednat o kamarádku, ale také o zbytek vaší rodiny, se kterou žijete ve společné domácnosti.

Nastavení nového životního stylu ve vaší rodině vám pomůže o to víc z důvodu, že tím zamezíte případnému pokušení. Zkuste si proto v rodině připravit nová stravovací pravidla, která prospějí nejen vám, ale i vašim nejbližším.

K TÉMATU  Jak na balení vánočních dárků originálně a zábavně?

Pokud ovšem pociťujete, že to tak dobře nepůjde, zkuste svou rodinku namotivovat třeba úžasným dezertem, který je okouzlí i tehdy, když bude zcela bez cukru. 

Vyškrtněte ze své kuchařky cukr

Stravování bez cukru se může zdát poněkud složité, ovšem zdání klame. Existuje spousta knih, které se věnují receptům bez cukru, stejně tak i webových stránek, které budou dlouhodobým zdrojem inspirace. Především jde o to začít, pomalu, postupně a začít objevovat nové možnosti.

Ani se nenadějete a už sama budete chtít zkoušet nové vlastní recepty, což je ostatně jeden z úžasných signálů, že jste skutečně blízko ke zdravému životu bez cukrů. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Odborník radí: jak souvisí zrak s naším životním stylem. Co dělat, aby naše oči netrpěly

Zdravý životní styl: recept na pečenou dýni s kozím sýrem a pekanovými ořechy. Pochutnáte si!

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Peru je velmi zajímavá země oplývající především mnoha kulturními památkami starověkých civilizací a koloniální architekturou. Jedná se o neuvěřitelně rozmanitou zemi a ráj pro každého cestovatele. V našich představách může znít Peru jako zapadlá zemička, kde nic nenajdeme, ale opak je pravdou! Tajemné džungle, ztracená města, jezero Titicaca, delta Amazonky – právě za těmito zázraky turisté do Peru míří. Tato země Jižní Ameriky jim poskytne příležitost ocitnout se ve zcela jiné dimenzi.
V 90. letech bylo všechno mnohem jednodušší - zejména pokud jde o vztahy s celebritami. Ve skutečnosti existovaly četné páry celebrit z 90. let, které jsme všichni uctívali, i když jsme si nebyli jisti, jak dobře spolu vycházeli poté, co chaos na červeném koberci utichl a davy šly domů. Většina z těchto párů z 90. let se od té doby rozpadla. Ale pár šťastlivců je stále spolu a stále si užívá svůj románek.
Rozvodovost je v České republice opravdu na vysoké úrovni a za poslední měsíce se počet ukončených manželství ještě znásobil. Karanténu přikazující lidem, aby strávili svůj čas se všemi členy domácnosti zkrátka ne všichni zvládli s lehkostí a bez hádek či řevu. Nový typ onemocnění však není jediný důvod, proč se vztahy rozpadají.  
Není žádným tajemstvím, že snídaně je naprostý základ. Poctivá snídaně je zároveň nejdůležitějším jídlem dne, což je o důvod víc, proč bychom si na ní měli dát opravdu záležet. Chutné jídlo vám po ránu zajistí potěšení (a není nic lepšího, než začínat den s radostí). Pokud navíc snídani převlečete do zdravého kabátu, prospějete tím své postavě i celkovému zdraví. Jaké dobroty si tedy po ránu nachystat?
Chceme-li být i v letošní letní sezóně trendy, bude to chtít i stylové boty. Ty by však neměly být pouze vysoce módní, ale také pohodlné. Na následujících řádcích se dozvíte, podle čeho letní boty vybírat, aby byl váš outfit dokonalost sama. Čtěte a inspirujte se s námi!
Omrzely vás všechny ty stále dokola opakující se jídla, která si připravujete? Máte občas chuť odměnit vaše chuťové pohárky něčím netradičním – nebo něčím, co jste třeba ještě nikdy předtím neochutnali? V tom případě vám určitě uděláme chutě hned několika tipy na božská italská jídla, která zkrátka musíte ochutnat!
Ve většině medií proběhla zpráva nejen o oceněných filmech a osobnostech v anketě Český lev, ale také o tom, kdo měl co na sobě. Dress code, neboli pravidla oblékání na určité události, mnoho umělců nedodrželo. Ve světě nedodržování takových pravidel může znamenat i zákaz vstupu na dané místo. Co znamenají jednotlivé pojmy na pozvánkách na akce?

Nepřehlédněte

Rodit ve stylu vévodkyně Kate, které se osvědčila kombinace hypnoterapie, relaxace a dýchacích technik? To můžeme taky! Kolik stojí kurz hypnoporodu a co na něm teď všichni mají? A jaké vyšetření během těhotenství patří k těm nejhezčím? Přečtěte si postřehy naší redaktorky, která tohle aktuálně prožívá!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek