Pondělí , 11. 12. 2023

Dana

Odvykačka cukru: Jak se jednou provždy zbavit chuti na sladké?

Sladkou chuť snad všichni milujeme už od dětství a většině z nás taková slabost zůstala až do dospělosti. Každý z nás pak po sladkém saháme z různých důvodů. Někdy je za tím jen zrádný okamžik, kdy nás honí mlsná, jindy si tím potřebujeme spravit náladu. Ať už si to chceme přiznat nebo ne, cukr našemu zdraví škodí. Dá se na sladké vůbec zapomenout, a jak ho můžeme vyřadit ze života úplně? Na to se právě teď podíváme.
jak se zbavit chuti na sladké
Stop cukru. (zdroj foto: 123rf.com)

12. 02. 2021

12. 02. 2021

Jak se zbavit chuti na sladké? Není žádným tajemstvím, že rafinovaný cukr je sice pro naše chuťové pohárky lákavý, avšak o to víc nebezpečný. Škodí nám a také bohužel způsobuje nepříjemná onemocnění, se kterými není tak snadné se poprat, zároveň je také nepřítelem štíhlé linie.

Ačkoli všechno moc dobře víme, boj s chutí na sladké není jednoduchý. Stále nás mámí ta úžasná čokoláda, křehké sušenky a bůhví co ještě. Dobrou zprávou ale je, že i přes veškeré nesnáze se můžete cukru ve svém životě zbavit zcela nadobro. Nepůjde to sice úplně snadno, ovšem ten pocit, kdy přestanete být otrokem bílého protivníka, stojí opravdu za to. 

Jak se zbavit chuti na sladké? Místo cukru vsaďte na kvalitní sacharidy

Spousta lidí mívá tendence zaměňovat sacharidy za cukry, snaží se je omezovat proto na minimum, což vede k jedinému – tělo začne ztrácet energii, kterou si bude chtít vynahradit nějakým rychlým zdrojem energie, kterou právě představuje rafinovaný cukr. A bludný kruh se roztáčí a nemá konce.

Kvalitní sacharidy by vždy měly být optimálně zahrnuté do vašeho každodenního jídelníčku a to vždy adekvátně k vaší váze, věku a také tělesnému výdeji. Právě ony jsou tou zdravou cestou, která vám dodá dostatek síly a energie, samozřejmě bez nutnosti přítomnosti nezdravého cukru.

Omezujte cukr ve svém jídelníčku postupně

Pokud jste zvyklí dopřávat si pravidelně cukr, není úplně nejlepší utnout jeho příjem ze dne na den. Tělo se pak následkem toho rychle dostane do stresu a začne přirozeně bažit po tom, co mu bylo po celou dobu dopřáváno. Málokdo pak odolá tomu, aby ve chvíli jakéhosi abstinenčního příznaku nesáhl po sladkém.

K TÉMATU  Jak zabavit děti během karantény

Pokud pravidelně sladíte ranní kávu nebo čaj, zkuste množství cukru postupně omezovat až jej jednoho dne vynecháte úplně. Také ve chvíli, kdy máte chuť na čokoládu, si vychutnejte třeba borůvky, jablko a přelstěte mozek tím, že mu sladké sice dopřejete, ale v jeho přirozené formě.

Po určité době si zvyknete a najednou začnete i více vnímat intenzivní chutě pokrmů i nápojů, které doposud přebíjela přemíra cukru.

Buďte připraveni a myslete vždy dopředu

Chuť na sladké se zpravidla u každého objevuje z ničeho nic. Samotný okamžik, kdy mozek začne myslet na sladké, sice úplně ovlivnit nedokážete, ovšem vyplatí se mít po ruce záložní plán, díky kterému se sladkostem vyhnete obloukem. Vůbec nejlepší je mít po ruce třeba jablko či banán. Někdy se ale může stát, že si ovoce jednoduše zapomenete zabalit do kabelky.

Co s tím? Je nutné začít pracovat se samotnou myšlenkou a snažit se chuti na sladké zbavit svépomocí. Možností je celá řada. Jednou z nich je vlastní ubezpečování a zdůvodnění, že sladké nepotřebujete. Zabavit mozek a přesunout myšlenky jinam je pak možné také tím, kdy se začnete soustředit na něco zcela jiného. Uvidíte, že pomyšlení na sladké pak rázem zmizí.

Zapojte do života bez cukru i svou rodinu

Ať už se chystáte shodit pár kilo anebo právě dát navždy sbohem všem sladkostem, vždy je dobré pro lepší motivaci zapojit i někoho dalšího, se kterým se vám podaří náročnou výzvu zdolat levou zadní. Může se jednat o kamarádku, ale také o zbytek vaší rodiny, se kterou žijete ve společné domácnosti.

Nastavení nového životního stylu ve vaší rodině vám pomůže o to víc z důvodu, že tím zamezíte případnému pokušení. Zkuste si proto v rodině připravit nová stravovací pravidla, která prospějí nejen vám, ale i vašim nejbližším.

K TÉMATU  Jak vám moderní technologie pomohou porozumět vašemu tělu

Pokud ovšem pociťujete, že to tak dobře nepůjde, zkuste svou rodinku namotivovat třeba úžasným dezertem, který je okouzlí i tehdy, když bude zcela bez cukru. 

Vyškrtněte ze své kuchařky cukr

Stravování bez cukru se může zdát poněkud složité, ovšem zdání klame. Existuje spousta knih, které se věnují receptům bez cukru, stejně tak i webových stránek, které budou dlouhodobým zdrojem inspirace. Především jde o to začít, pomalu, postupně a začít objevovat nové možnosti.

Ani se nenadějete a už sama budete chtít zkoušet nové vlastní recepty, což je ostatně jeden z úžasných signálů, že jste skutečně blízko ke zdravému životu bez cukrů. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Odborník radí: jak souvisí zrak s naším životním stylem. Co dělat, aby naše oči netrpěly

Zdravý životní styl: recept na pečenou dýni s kozím sýrem a pekanovými ořechy. Pochutnáte si!

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Mnoho žen, ale i mužů může trpět zvýšeným množstvím uloženého tuku v různých částech těla. Ženy si často stěžují na takzvaná „madla lásky“, která se vyskytují v oblasti boků, nebo jsou nevzhledné tukové zásoby v místech kolem podprsenky, či podpaždí.
Také patříte mezi ty, kterým po jednom měsíci péče zajde i kaktus? Ne vždy musí být chyba na vaší straně. Pravděpodobně si jen vybíráte rostliny náročné na údržbu, případně pro své rostlinky volíte nevhodné prostředí. Seznamte se proto s rostlinami, které téměř žádnou péči nepotřebují, a i když na ně sem tam zapomenete, stejně se vám odvděčí svou nehynoucí krásou.
V letošní sezóně budou absolutním hitem dámské lodičky v koženém provedení. Jestliže nejste zrovna módní znalkyně a netušíte, proč a jakým způsobem je zakomponovat do svého outfitu, nevadí. My vám to totiž na následujících řádcích prozradíme. Proto čtěte a nechte se inspirovat společně s námi!
Všimly jste si, dámy, že hráči hokeje jsou tak sexy, že pod nimi i ten led taje? Abyste pochopily, co tím myslíme, podívejte se na seznam 10 nejhezčích a nejžhavějších hokejistů posledních let. Věřte, že vaše sny se dostanou na trošku jiný level než doposud.
Potřebujete si z pohodlí domova přivydělat při mateřské dovolené nebo jenom proto, že home office nepokrývá celý váš volný čas? Možností je opravdu mnoho, zejména v dnešní době. Zatímco některé nabídky práce jsou placené opravdu velmi špatně, jiné jsou ohodnoceny naopak velice dobře - tedy pokud se práce odvádí s dostatečnou kvalitou. To je případ i takzvaného copywritingu - psaní textů pro webové stránky.
Každý zaměstnavatel musí svým zaměstnancům nabídnout preventivní prohlídky. A zaměstnanci musí této nabídky využít. Nebo alespoň by měli. Poslední průzkumy ukazují, že lidé na takzvané ,,preventivky” nechodí, jistý podíl na tom má i koronavirová pandemie a apel na to, ať raději zůstáváme doma. Jenže svět se začíná vracet do normálu, což znamená, že se navrací i všechno s tím spojené.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek