Úterý , 17. 05. 2022

Přemysl

Pórek: Co všechno dokáže léčit? 5 pádných důvodů, proč byste ho ve své kuchyni měly mít!

Jíte pórek často? Jestli ne, tak byste měli. Tento přírodní poklad posiluje kosti, pomůže vám se stávkujícím trávením a prospívá srdečním funkcím. Funguje také jako posilovač obranyschopnosti a bojuje proti křečovým žilám.
Pórek
zdroj: 123rf.com

19. 04. 2018

19. 04. 2018

Pór zahradní. O kvalitách této zeleniny byli v dobách dávno minulých přesvědčeni už obyvatelé starověkého Říma, kteří věřili, že posiluje tělo i ducha. I když – zařazení do zeleninové kategorie je vlastně trochu sporné, neboť třeba ve Francii je stále charakterizován spíše jako koření. Kdy jste si naposledy zelenou dobrotu s bílým koncem dopřáli vy? Možná není od věci si to zase zopakovat. Jaké zdravotní benefity vám tento spasitel nabízí?

Pevné a odolné kosti

Ať už je tato potravina mírně štiplavé chuti zeleninou či kořením, jedno je naprosto jisté – obsahuje vysoký podíl hořčíku a vápníku. O těchto minerálech je známo, že hrají důležitou roli v přeměně vitaminu D na biologicky aktivní formu, která přispívá k posílení kostí a zvýšení jejich hustoty. S trochou nadsázky by se tedy dalo říct, že pórek funguje jako prevence osteoporózy. A to se přece počítá!

Záruka bezproblémového trávení

Zelený zahradní dobrodinec je unikátním přírodním zdrojem prebiotik. Prebiotika platí za „hodný“ druh bakterií, kterým se daří v zažívacím traktu a hrají důležitou roli při vstřebávání živin. Pravidelnou konzumací pórku si tedy zachováte rovnováhu v bakteriálním prostředí žaludku, eliminujete nahromaděné toxiny a zároveň stimulujete trávicí tekutiny.

Zdravé srdce, co bije jako zvon

Závěry četných studií potvrzují, že rostlina z čeledi amarylkovitých má velmi dobrý vliv na krevní tlak. Regulace vysokého tlaku je skutečně důležitá, protože je to způsob, jak se vyhnout zátěži kardiovaskulárního systému. Tím se výrazně sníží riziko srdečních chorob, mrtvice a obávané aterosklerózy.

Stopka rýsující se anémie

Pór zahradní je doslova napěchován železem, což může pomoci při prevenci různých typů anémie, zejména tedy chudokrevnosti spojené s nedostatkem železa. Také vám poskytne hojné množství vitaminu C, který je klíčový pro absorpci zmíněného minerálu v těle.

K TÉMATUNapijte se vůně šeříku. Chutná, pomáhá od bolestí, krášlí a léčí

Šťavnatý prostředek na nevzhledné křečové žíly

Pórek si hravě poradí i s křečovými žilami. Jak to? Účinné aktivní látky, které obsahuje, totiž působí proti nadměrnému zahušťování krve. Tato vzácná zelenina navíc obsahuje i zinek, mangan a selen, díky čemuž chrání imunitní systém a posiluje metabolismus.

Autor: JF

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Je bio ovoce skutečně lepší? Odborníci radí, podle čeho si vybrat! Co je krásné na pohled, nemusí být zdravé!

Pijte ovoce a zeleninu. V tekuté formě získá tělo více vitamínů

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Krásný a rovný úsměv dokáže otevírat srdce i dveře, proto je v současné době téměř nezbytností. Cesta k němu vede přes rovnátka, která vám budou dělat společnost po dobu několika měsíců nebo dokonce let. Je potřeba se během té doby o zuby a ústní hygienu obecně správně starat. Pojďte se podívat, co všechno budete potřebovat.
Děti a mobilní telefony, to je časté téma k rodičovské diskuzi. Nikomu se nelíbí, kolik času u displejů chytrých zařízení děti tráví. Sami rodiče jim přitom přístroje dávají do rukou nebo jim jdou špatným příkladem. Navenek jsou nespokojení, ale zároveň si tak usnadňují práci a nechávají dítě zabavit se po svém. V jiných případech jim sami ukazují, kolik času u telefonu sami tráví. Proč to není dobře a jak situaci řešit?
Rychle dojet do mateřské školky, odložit dítě paní učitelce a už abychom byli v práci. Rodiče dnes často spoléhají na to, že paní učitelka ve školce (škole) se už nějak postará o to, co je třeba. Před výchovou ale neutečeme, a ani se nezbavíme odpovědnosti z ní vyplývající. Pro dítě je největší autorita rodič. Ve školce se navíc dítě má učit jiné věci, než to, co jako rodiče doma zanedbáváme.
Děti jsou fascinovány celou zvířecí říší. I proto jejich kroky velmi často míří do zoologických zahrad, kde mohou být svědky existence i takových tvorů, které běžně v přírodě nepotkají. Po ukončení výletu do zoo se v nich však probouzí touha mít vlastního tvora, o kterého by mohli pečovat, také doma. A stává se, že po dlouhém naléhání a přemlouvání rodiče jednoho dne svolí. Jenže jaký domácí mazlíček je ten nejvhodnější?

Nepřehlédněte

S příchodem chladnějšího ročního období se pulty supermarketů začínají plnit exotickými druhy ovoce. A vedle tradičního kaki, pomela a dalších podobných vynikajících kousků, nám svou střapatou hlavičku ukazuje také ananas. Věděli jste, že se jedná o spalovač tuků? Zejména po svátcích by proto neměl chybět ve vašem jídelníčku.

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek