Životní styl

Pórek: Co všechno dokáže léčit? 5 pádných důvodů, proč byste ho ve své kuchyni měly mít!

Pórek
zdroj: 123rf.com
Jíte pórek často? Jestli ne, tak byste měli. Tento přírodní poklad posiluje kosti, pomůže vám se stávkujícím trávením a prospívá srdečním funkcím. Funguje také jako posilovač obranyschopnosti a bojuje proti křečovým žilám.

Pór zahradní. O kvalitách této zeleniny byli v dobách dávno minulých přesvědčeni už obyvatelé starověkého Říma, kteří věřili, že posiluje tělo i ducha. I když – zařazení do zeleninové kategorie je vlastně trochu sporné, neboť třeba ve Francii je stále charakterizován spíše jako koření. Kdy jste si naposledy zelenou dobrotu s bílým koncem dopřáli vy? Možná není od věci si to zase zopakovat. Jaké zdravotní benefity vám tento spasitel nabízí?

Pevné a odolné kosti

Ať už je tato potravina mírně štiplavé chuti zeleninou či kořením, jedno je naprosto jisté – obsahuje vysoký podíl hořčíku a vápníku. O těchto minerálech je známo, že hrají důležitou roli v přeměně vitaminu D na biologicky aktivní formu, která přispívá k posílení kostí a zvýšení jejich hustoty. S trochou nadsázky by se tedy dalo říct, že pórek funguje jako prevence osteoporózy. A to se přece počítá!

Záruka bezproblémového trávení

Zelený zahradní dobrodinec je unikátním přírodním zdrojem prebiotik. Prebiotika platí za „hodný“ druh bakterií, kterým se daří v zažívacím traktu a hrají důležitou roli při vstřebávání živin. Pravidelnou konzumací pórku si tedy zachováte rovnováhu v bakteriálním prostředí žaludku, eliminujete nahromaděné toxiny a zároveň stimulujete trávicí tekutiny.

Zdravé srdce, co bije jako zvon

Závěry četných studií potvrzují, že rostlina z čeledi amarylkovitých má velmi dobrý vliv na krevní tlak. Regulace vysokého tlaku je skutečně důležitá, protože je to způsob, jak se vyhnout zátěži kardiovaskulárního systému. Tím se výrazně sníží riziko srdečních chorob, mrtvice a obávané aterosklerózy.

Stopka rýsující se anémie

Pór zahradní je doslova napěchován železem, což může pomoci při prevenci různých typů anémie, zejména tedy chudokrevnosti spojené s nedostatkem železa. Také vám poskytne hojné množství vitaminu C, který je klíčový pro absorpci zmíněného minerálu v těle.

Šťavnatý prostředek na nevzhledné křečové žíly

Pórek si hravě poradí i s křečovými žilami. Jak to? Účinné aktivní látky, které obsahuje, totiž působí proti nadměrnému zahušťování krve. Tato vzácná zelenina navíc obsahuje i zinek, mangan a selen, díky čemuž chrání imunitní systém a posiluje metabolismus.

Autor: JF

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Je bio ovoce skutečně lepší? Odborníci radí, podle čeho si vybrat! Co je krásné na pohled, nemusí být zdravé!

Pijte ovoce a zeleninu. V tekuté formě získá tělo více vitamínů

REKLAMA

Reklama