Úterý , 04. 10. 2022

František

Vřes: Podzimní rostlina, která zažene nespavost. Jak ho pěstovat?

Okenní parapety nemusí zét prázdnotou, i když teploty padají k nule. Stačí, když si vysadíte rostliny, jež jsou pro podzim typické a kterým podzim dokonce prospívá. Jednou takovou podzimní květinou je vřes, který se hravě popere i s prvními zimními mrazíky. Jelikož ho lze koupit v bílé i růžové barvě, bude hezky zdobit jinak pochmurné a smutné okenní parapety.  
vřes
Co by to byl podzim bez vřesu! (foto: 123RF)

23. 11. 2021

Mnoho lidí bere vřes jenom za podzimní rostlinu, respektive za podzimní dekoraci. Jenže není to jenom květina zdobící okenní parapet. Věděli jste, že vřes přináší i řadu zdravotních benefitů? Kupříkladu zahání nespavost.  

Vřes pomáhá léčit 

Většina lidí by to do vřesu ani neřekla. Ale je to opravdu tak. Vřes pomáhá léčit! Jak již bylo zmíněno, zahání nespavost, která je v dnešní době velkým problémem. Takzvaná spánková apnoe může být zdraví nebezpečná. Jen málokterý člověk si uvědomuje, jak důležitý spánek je a jak tím pádem je nedostatek spánku velkým problémem. Orgány se v těle dostatečně neregenerují, člověk si pořádně neodpočine, z důvodu nedostatku spánku může také začít tloustnout. S vřesem na okně se vám ale bude nespavost vyhýbat obloukem.  

Díky tomu, že vřes ve svém hlubokém nitru obsahuje arbutin, třísloviny, flavonoidy i hořčiny, z těla pomáhá odplavit veškeré toxiny, které se v něm nachází. Pokud vás kupříkladu trápí otoky končetin nebo máte problém se zadržováním vody v těle, pak vám vřes pomůže toto zcela vyřešit.  

Mezi jeho další zdravotní benefity patří kupříkladu i to, že redukuje hladinu kyseliny močové, dále pomáhá likvidovat už usazené krystalky ve tkáních nebo v kloubech. Je fantastickým pomocníkem při zánětu močových cest i při zánětu ledvin.  

Řada lidí využívá podzimní vřes i při horečce, také při nachlazení nebo kašli a nadměrném pocení.  

Mezi jeho další zdravotní benefity patří: 

  • Proti depresím a stresu 
  • Ulevuje od bolestí hlavy 
  • Pomáhá při nemocech jater a žlučníku 
  • Zbavuje průjmů i křečí 
  • Hojí zevně pokožku (pomáhá například při akné) 
  • Umí pokožku hydratovat i zklidňovat 

Jak podzimní vřes pěstovat? 

Chcete využít veškeré funkce vřesu jako takového? Chcete čerpat z jeho zdravotních benefitů? Pak je třeba ho zasadit do kyselé půdy. Právě kyselou půdu totiž doslova miluje (stačí zkombinovat rašelinu, písek a kůrový humus). V podobném duchu mu pořizujte také hnojivo, které nesmí obsahovat jedinou látku, a to vápník. S ním není vřes zrovna kamarád.  

K TÉMATU  Čarujeme s celerem: nečekané dobroty z obyčejné bulvy. Na zimu jako stvořené

Co má vřes rád, tak je světlo. I když dokáže růst i ve stínu, když ho postavíte na světlo, budete se radovat z opravdu hustého porostu. Stejně tak ho jednou za čas zalijte. Je sice vůči suchu dost odolný, ale když ho jednou za čas zalijete, bude vám za to opravdu vděčný. Substrát stačí udržovat v mírně vlhké podobě.  

Co se týče hnojení, jednou za čas je třeba i tuto rostlinu přihnojit. Používejte především speciální hnojivo, které je určené k hnojení kyselomilných druhů, jak již bylo zmíněno. Ideální je zmiňované hnojivo bez vápníku, které je určené třeba pro rododendrony nebo azalky. Ty jsou v tomto případě na stejné vlně jako vřes.  

O vřesu: 

Vřes, kterému nejčastěji říkáme podzimní vřes, ale ve skutečnosti se mu odborně říká vřes obecný, je stálezelenou, polodřevnatou rostlinu, respektive keříkem. Může narůst až do výšky padesáti centimetrů, kvete zhruba od července až do chladného listopadu. Jeho květiny se zbarvují do bíla nebo jsou růžovofialové. Ve volné přírodě byste na něj narazili kupříkladu na skalách, mezích, na pasekách, v borových lesech nebo také na rašeliništích.  

Pokud byste chtěli čerpat z jeho blahodárných schopností, je zapotřebí pěstovat jeho původní druh. Zahradní odrůdy slouží jen a pouze pro dekoraci a pro léčebné účely, podle odborníků a zkušených botaniků, nejsou vhodné. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Znáte pupalku? Pomáhá nejen proti stresu. Jak přistupovat k pěstování?

Podzim na okenních parapetech. Jaké květiny zvládnou i chladné období?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Kuchyň, či přesněji její jídelní část, je ideálním prostorem pro každodenní setkávání celé rodiny. Proto je důležité, aby tento prostor působil příjemně. Zároveň byste se však měli zaměřit také na jeho praktičnost, aby každý z členů měl dostatek prostoru, případně byl stůl vhodný pro konání různých oslav a posezení s přáteli. U stolu by také neměly chybět kvalitní židle, díky kterým budete mít pohodlí.
Že nám po probdělé noci nebývá úplně fajn, víme zřejmě všichni. Když se takových nocí zopakuje hned několik, naše energie během dne rapidně klesá. To však není jediným nepříjemným efektem nedostatku spánku. Tento stav se na našem těle odráží v mnoha ohledech.
Že nám po probdělé noci nebývá úplně fajn, víme zřejmě všichni. Když se takových nocí zopakuje hned několik, naše energie během dne rapidně klesá. To však není jediným nepříjemným efektem nedostatku spánku. Tento stav se na našem těle odráží v mnoha ohledech.
Vždycky jsem byla tak trošku rebel, do vztahů jsem se úplně nehrnula, závazků jsem se obávala vždycky. Dospěla jsem ale postupně do stavu, kdy mi došlo, že to tahle nemůžu a nechci dělat celý svůj život. Mám partnera už tři roky, on by se rád posunul dál a bydlel se mnou. Ale i přesto, že ho miluji, začínám někde uvnitř sebe couvat. Nevím, zda jeho nátlak ustojím.
Výprodeje jsou pro většinu z nás lákavou záležitostí, která nám umožňuje pořídit řadu stylových modelů téměř za babku. Často se ale stává, že nám výhodné ceny zamotají hlavu natolik, že koupíme něco, s čím pak nejsme spokojené a nastává ponákupní vystřízlivění – radost následně vystřídá hořké zklamání. Proto jsme pro vás sestavili několik zásadních bodů, které vám pomohou vybrat si na poprvé opravdu skvělé módní kousky, kterých ani v budoucnu nebudete litovat.

Nepřehlédněte

Když si prohlížíte své fotky z dovolené, rozhodně nevypadáte jako módní ikony z časopisů a sociálních sítí? Poradíme vám zaručené fígle módních blogerek. Rozhodně zapomeňte na to, že nejste fotogenická. Jen musíte zaujmout tu správnou pózu a úhel - a výsledek bude úchvatný! Už se těšíte na nové fotky?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek