Pondělí , 29. 05. 2023

Maxim

Vřes: Podzimní rostlina, která zažene nespavost. Jak ho pěstovat?

Okenní parapety nemusí zét prázdnotou, i když teploty padají k nule. Stačí, když si vysadíte rostliny, jež jsou pro podzim typické a kterým podzim dokonce prospívá. Jednou takovou podzimní květinou je vřes, který se hravě popere i s prvními zimními mrazíky. Jelikož ho lze koupit v bílé i růžové barvě, bude hezky zdobit jinak pochmurné a smutné okenní parapety.  
vřes
Co by to byl podzim bez vřesu! (foto: 123RF)

23. 11. 2021

Mnoho lidí bere vřes jenom za podzimní rostlinu, respektive za podzimní dekoraci. Jenže není to jenom květina zdobící okenní parapet. Věděli jste, že vřes přináší i řadu zdravotních benefitů? Kupříkladu zahání nespavost.  

Vřes pomáhá léčit 

Většina lidí by to do vřesu ani neřekla. Ale je to opravdu tak. Vřes pomáhá léčit! Jak již bylo zmíněno, zahání nespavost, která je v dnešní době velkým problémem. Takzvaná spánková apnoe může být zdraví nebezpečná. Jen málokterý člověk si uvědomuje, jak důležitý spánek je a jak tím pádem je nedostatek spánku velkým problémem. Orgány se v těle dostatečně neregenerují, člověk si pořádně neodpočine, z důvodu nedostatku spánku může také začít tloustnout. S vřesem na okně se vám ale bude nespavost vyhýbat obloukem.  

Díky tomu, že vřes ve svém hlubokém nitru obsahuje arbutin, třísloviny, flavonoidy i hořčiny, z těla pomáhá odplavit veškeré toxiny, které se v něm nachází. Pokud vás kupříkladu trápí otoky končetin nebo máte problém se zadržováním vody v těle, pak vám vřes pomůže toto zcela vyřešit.  

Mezi jeho další zdravotní benefity patří kupříkladu i to, že redukuje hladinu kyseliny močové, dále pomáhá likvidovat už usazené krystalky ve tkáních nebo v kloubech. Je fantastickým pomocníkem při zánětu močových cest i při zánětu ledvin.  

Řada lidí využívá podzimní vřes i při horečce, také při nachlazení nebo kašli a nadměrném pocení.  

Mezi jeho další zdravotní benefity patří: 

  • Proti depresím a stresu 
  • Ulevuje od bolestí hlavy 
  • Pomáhá při nemocech jater a žlučníku 
  • Zbavuje průjmů i křečí 
  • Hojí zevně pokožku (pomáhá například při akné) 
  • Umí pokožku hydratovat i zklidňovat 

Jak podzimní vřes pěstovat? 

Chcete využít veškeré funkce vřesu jako takového? Chcete čerpat z jeho zdravotních benefitů? Pak je třeba ho zasadit do kyselé půdy. Právě kyselou půdu totiž doslova miluje (stačí zkombinovat rašelinu, písek a kůrový humus). V podobném duchu mu pořizujte také hnojivo, které nesmí obsahovat jedinou látku, a to vápník. S ním není vřes zrovna kamarád.  

K TÉMATU  Kariéra je pro vás důležitá. Jaké předsudky musíte překonat a jak se s nimi vypořádat

Co má vřes rád, tak je světlo. I když dokáže růst i ve stínu, když ho postavíte na světlo, budete se radovat z opravdu hustého porostu. Stejně tak ho jednou za čas zalijte. Je sice vůči suchu dost odolný, ale když ho jednou za čas zalijete, bude vám za to opravdu vděčný. Substrát stačí udržovat v mírně vlhké podobě.  

Co se týče hnojení, jednou za čas je třeba i tuto rostlinu přihnojit. Používejte především speciální hnojivo, které je určené k hnojení kyselomilných druhů, jak již bylo zmíněno. Ideální je zmiňované hnojivo bez vápníku, které je určené třeba pro rododendrony nebo azalky. Ty jsou v tomto případě na stejné vlně jako vřes.  

O vřesu: 

Vřes, kterému nejčastěji říkáme podzimní vřes, ale ve skutečnosti se mu odborně říká vřes obecný, je stálezelenou, polodřevnatou rostlinu, respektive keříkem. Může narůst až do výšky padesáti centimetrů, kvete zhruba od července až do chladného listopadu. Jeho květiny se zbarvují do bíla nebo jsou růžovofialové. Ve volné přírodě byste na něj narazili kupříkladu na skalách, mezích, na pasekách, v borových lesech nebo také na rašeliništích.  

Pokud byste chtěli čerpat z jeho blahodárných schopností, je zapotřebí pěstovat jeho původní druh. Zahradní odrůdy slouží jen a pouze pro dekoraci a pro léčebné účely, podle odborníků a zkušených botaniků, nejsou vhodné. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Znáte pupalku? Pomáhá nejen proti stresu. Jak přistupovat k pěstování?

Podzim na okenních parapetech. Jaké květiny zvládnou i chladné období?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Ve velkých městech je denně potkáváte. Mají kasičky, často prodávají drobné předměty, klíčenky, plyšáky, odznaky. A žádají vás o příspěvek na invalidní vozík pro malou holčičku, nemocné pejsky, nevyléčitelné děti a mnoho dalšího. Jak si ověřit, že opravdu přispíváme tam, kde je to potřeba?
Umíte si představit start dne bez lahodného hrnku kávy? Je to něco, co dokáže člověka nastartovat a zpříjemnit mu každodenní vstávání. Kolem kávy se však točí řada spekulací a domněnek. Ty se týkají především toho, jestli káva prospívá nebo naopak škodí zdraví. Jak to tedy je?
Že se nedá módou a módními trendy bojovat proti „blbé“ náladě? Ale dá! Důkazem jsou aktuální trendy na rok 2021, které se na symboliku naděje, síly a vytrvalosti soustředí nejen v barvách, vybavení domácnosti, ale také ve stylu oblékání, účesů a samozřejmě i líčení. Pojďme se na jednotlivé trendy tohoto roku podívat právě optikou nálady a symboliky. Uvidíte, že letos bude čím zahánět chmury!
Zatímco svět čelí velkému množství výzev, jako je například změna klimatu nebo nedostatek obnovitelných zdrojů, společnost by měla začít ženské nápady a vynálezy brát vážněji. Proč? Protože i ženy už mnohokrát dokázaly, že si zaslouží na poli vědy uznání.
Kdo by netoužil po tom žít v domácnosti, která se vzhledově podobá královskému paláci! Pokud jste zastánci kombinace romantiky a možná malého kýče, anglický styl bydlení je pro vás to pravé. A i když nežijete na anglickém venkově, můžete takto zařízený příbytek mít. Stačí se držet několika pravidel.
Když se narodí zdravé miminko, které najednou zemře, jde vždy o nesmírnou tragédii nejen pro rodiče, ale pro celou rodinu. Za náhlou a neočekávanou smrtí miminka může být strašák všech rodičů označovaný jako syndrom náhlého úmrtí kojence. Existují nějaká opatření, která pomáhají výskyt tohoto syndromu snížit? Otázka, která zajímá každou nastávají maminku.
Někdo si o Vánocích libuje v koledách a tradičních českých svátečních písničkách, někdo se zase nemůže nabažit zahraniční tvorby. Hudba zkrátka v předvánočním období nesmí scházet, a to zejména při pečení cukroví, balení dárků, strojení stromečku či zdobení bytu. A pro příznivce vánoční hudby tu máme výběr nestárnoucích songů, u kterých se během zimních svátků vyplatí otočit volume doprava.
Barva roku 2020 pro interiér je klasická modrá. Hluboký a tmavý odstín modré dává cítit stabilitu, klid a komunikaci. V interiéru působí vyrovnaně a je ideální do prostoru určeného k relaxaci, hlubokým myšlenkám nebo přímo meditaci. V pracovně umí motivovat k lepšímu výkonu. Tmavá modrá barva dává také pocit bezpečí a v neposlední řadě je velmi elegantní.
Start do nového roku je ideální doba, kdy byste se měli začít o sebe lépe starat a napravit co nejvíce hříchů z minulosti. Lednová očista, zdravější strava a více pohybu vám udělají jedině dobře. Budete se cítit lehčeji. Shodíte přebytečná kila a vhodné bylinky vás zbaví všech škodlivin, které se ve vás za poslední rok nahromadily.
S online kurzy se v posledních měsících doslova roztrhl pytel. Když nebylo možné setkávat se offline, podnikatelé se nalodili na online vlnu a rozjeli to právě ve světě internetu. A tak vznikly nejen kurzy týkající se výuky cizích jazyků, ale i efektivní způsoby, jak zlepšit své schopnosti nebo se naučit něčemu úplné novému, a to třeba FB reklamě nebo působení na sociálních sítích. Pokud i vy přemýšlíte nad koupí nějakého konkrétního online kurzu, seznamte se s několika věcmi, které se vyplatí vědět a znát.

Nepřehlédněte

Ekologie se v současné době klade na první místo. Svůj podíl na tom má zjištění, že stojíme za rychle se oteplující planetou nebo že naším přičiněním mořští živočichové nežijí tak dlouho, jak by mohli, neboť se zamotají do plastových odpadků. Kromě toho, že se spustila řada kampaní bojujících proti plastům a proti nadměrné konzumaci masa, dostaly se také do popředí přírodní úklidové prostředky. Jinými slovy jsme se opět navrátily do minulosti.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek