Sobota , 13. 07. 2024

Bořek

Moderní studie ukazují, že botulotoxin není tak nevinný. Kromě vrásek vás může zbavit i emocí

Kdo by nechtěl zůstat stále mladý? Zpívá o tom i Karel Gott v jedné ze svých převzatých písní. Pravdou však je, že stárneme a nikdo se tomu nevyhne. Naštěstí tu máme úspěšný obor estetické medicíny, který zažívá nebývalý boom. S botoxovými injekcemi ale možná ještě raději počkejte, výsledky lékařských experimentů varují.
botulotoxin
Moderní studie botulotoxinu nejsou zrovna příznivé.

24. 04. 2023

Estetická medicína v tomto ohledu dokáže hodně a botox se stal oblíbeným způsobem, jak řešit povislejší, méně pružnou pleť s vráskami. Tak tam cákneme botulotoxin, a díky této kouzelné injekci rázem omládneme o pár let. Ale uvědomujeme si pořádně, co je to vlastně za látku?

Botulotoxin je totiž jed. Konkrétně klobásový jed (odtud jeho název) a patří mezi nejúčinnější jedy vůbec. Smrtelná dávka je už 1,3 až 2,1 ng/kg, je-li podán nitrožilně. Chemickým složením patří botulotoxin mezi polypeptidy. Složený je z 19 různých aminokyselin.

Jakou roli má botulotoxin v estetické medicíně

Botox je populární neinvazivní estetický zákrok, který může výrazně vylepšit vzhled obličeje. Tento lék, jehož účinnou látkou je botulotoxin, dokáže zpomalit nebo zastavit pohyb svalů, což vede ke snížení výskytu vrásek a jemných linek v oblasti očí, čela a kolem úst. Zákrok je to rychlý a snadný a nevyžaduje žádnou rekonvalescenci. Proces aplikace trvá jen několik minut a pacienti se mohou vrátit ke svým běžným aktivitám ihned po něm.

botulotoxin
Botulotoxin je velmi silný jed.

Pokud jsou vrásky způsobené opakovanými pohyby svalů, jako jsou například vrásky na čele nebo kolem očí, botox může být vynikajícím řešením. Když je aplikován do svalu, botulotoxin brání jeho pohybu, což umožňuje svalu uvolnit se a vráska se rozplyne.

Aplikacím botoxu už zdaleka nepodléhají jen celebrity. Je totiž relativně cenově dostupný, takže si ho dopřávají ženy kolem nás naprosto běžně. Klidně i svobodné matky. A občas s ním bohužel začínají už i dívky v mladém věku, aby preventivně zamezily vráskám.

Co říkají o botoxu nejnovější studie

Vědci zkoumají kde co. Výzkumu podrobili také botox – a přišli k velmi zajímavým výsledkům. Zdánlivě nevinně vyhlížející injekce botoxu mohou totiž mít negativní vliv na mozek. Botulotoxin se totiž dokáže dostat do centrálního nervového systému. Studie byly prováděné na krysách, kterým byl botox aplikován do srsti, ale následně se objevil v jejich mozku. Ukazuje to na schopnost botoxu v organismu cestovat.

K TÉMATU  Podle čeho vybírat pleťové sérum? S námi se konečně vyznáte

Další studie zjistila, že botox může ovlivňovat centrum mozku, které je spojené s horními končetinami. Je to dáno tím, že obličej a ruce mají centra ovládání v mozku vedle sebe. Vědci mají za to, že ztráta pohybu v obličeji vlivem injekcí botoxu může ovlivnit i pocity dotyku v rukou. Další výzkum ukazuje na to, že botox může zhoršovat cítění vlastních emocí a tlumit empatii.

Botox není bez vedlejších účinků

Botoxové injekce jsou oblíbenou a nejen zkrášlující kosmetickou procedurou. Aplikují se například i do podpaží, aby se tak zamezilo nevzhledným upoceným koláčům. Ale už v honbě za vylepšením tolik nevnímáme jeho vedlejší účinky, kterých má mnoho. Lidé si na sociálních sítích stěžují třeba na bolesti hlavy, deprese, úzkost, závratě, záchvaty a to není vše.

botulotoxin
Stojí vám to za to?

U někoho injekce botoxu způsobily potíže s polykáním, klesající oční víčko, generalizovanou svalovou slabost, pseudoaneuryzma spánkové tepny a v některých případech dokonce úmrtí vlivem anafylaktického šoku. Určitě je důležité vědět, že takové vedlejší účinky botoxu existují a že injekce s touto látkou nejsou bez nebezpečí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Botox: Na co se připravit, než do sebe necháte píchnout

Obličejová jóga, nebo botox? Co vám zajistí krásnější a mladistvější vzhled?

Zdroje článku:
www.byrdie.com, www.theguardian.com
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Když se dva partneři rozhodnou nastoupit společnou cestu, je to vždy dojemný okamžik. Tohle svatební video ale patří určitě mezi ty nejdojemnější!
Léto už je v plném proudu a s ním i více či méně nutné doplňování a obměňování šatníku. Co by ale v sestavování našeho šatníku na teplé měsíce mělo hrát největší roli, jsou materiály oblečení. Víte, které jsou ty nejvíce vhodné na léto, a kterým je lepší se v obchodě raději obloukem vyhnout?
Se správnou pozorností věnovanou detailům a barvám, které si vyberete, může boho vypadat super elegantně. Místnosti s tlumenou nebo neutrální základní paletou s několika divokými vzory jsou často naprosto ohromující a vypadají neuvěřitelně elegantně! Ať už se vydáte jakoukoli cestou, interiéry boho jsou ideální pro dosažení tohoto útulného a příjemného pocitu.
Když začnou bolet dásně, je to velice nepříjemné. Často problém tkví ve vznikajícím zánětu, se kterým je třeba co nejdříve bojovat. Zánět dásní je sice běžné onemocnění, které postihuje dospělé i děti v jakémkoli věku, ale nikdy by se nemělo podceňovat. Pokud vás dásně občas bolí, pojďte se tomu podívat na zoubek, třeba konečně přijdete na to, jak s tímto nepříjemným pocitem zatočit jednou provždy!
Věci mají své místo. I když to na první pohled nevypadá, už dvouleté děti vědí, kam která věc patří. Právě v tomto věku se začne projevovat smysl pro pořádek. Je tak nutné jim dát pravidla her i úklidu. Dítě začne vnímat vnější a vnitřní řád.
Kadeřník Samuel Ryde má netradiční zálibu. Fotí momentky každý den ve stejný čas a to už deset let. Co ho motivovalo k jeho neobvyklému koníčku a jaký v něm vidí význam? Přečtěte si víc!
Ve světě stále více posedlém zdravím vzkvétá trh s fitness technologiemi. Ať už jste v tělocvičně nebo si v sobotu ráno jen tak běžně zaběhnete po místním parku, každý chce mít na ruce fitness tracker, který zaznamenává jeho data. Nebuďte však na omylu, fitness trackery nejsou vymyšleny jen pro běžce a vášnivé návštěvníky tělocvičny.
Pojem jóga pro mnohé z nás jistě není nic nového. Co ale nahá jóga? Může být přínosem pro naši duši a fyzickou kondici, nebo se jedná o bláznivou formu cvičení jen pro otrlé?
Christina Applegate, herečka známá především jako Kelly Bundová ze sitcomu Ženatý se závazky, se odvážně svěřila se svým bojem s roztroušenou sklerózou. Od své diagnózy v roce 2021 otevřeně mluví o výzvách, které tato autoimunitní nemoc přináší, a o svých osobních pocitech, včetně hluboké deprese. Applegate nadále inspiruje mnoho lidí svou upřímností a odhodláním čelit této náročné situaci.
Zase máte pocuchané nervy, protože nic nestíháte? Ještě dříve, než sáhnete po svém obvyklém sladkém dopingu, zvažte jinou možnost. Máme pro vás hned několik potravin, které vás doslova nabijí pocitem štěstí!
Překrásná stavba se nachází na útesech v Cliftonu, bohatém předměstí Kapského města. Černé mramorové stěny, dřevěné podlahy a neuvěřitelné instalace modrého nasvíceného skla. Nettleton 198 nabízí nádherný výhled na Atlantský oceán a spoustu dokonalých architektonických řešení. Jen se podívejte!

Výběr článků

Zamilovat se do někoho během prvních pár vteřin? Spadněte na zem, protože za sympatie, nebo naopak nesympatie k opačnému pohlaví prý může genetika a biologie, do které má co mluvit tělesný zápach. Takhle experti pohlížejí na lásku!
Už na gymnáziu jsem věděla, co chci dělat. Chtěla jsem se stát fyzioterapeutkou, pracovat s lidmi a pomáhat jim od bolesti. Jenže to nebylo tak snadné, na vysokou jsem se nedostala, ani napoprvé, ani napodruhé, a tak jsem to vzdala a rozhodla jsem se, že se stanu masérkou. A pak přišla hodně lákavá nabídka.
Milujete nakupování a ještě více milujete nakupování za super nízké ceny? V tom případě jste tady správně a určitě byste si neměli nechat ujít následující řádky! Pro všechny shopaholiky, kteří neodolají rozšiřování své sbírky o nové bezva kousky, jsme sepsali celkem 4 tipy na skvělé outlety, v nichž nakoupíte luxusní oblečení, boty i doplňky za parádně nízké ceny!

Nepřehlédněte

Akné v těhotenství není nic neobvyklého. Je běžné, že se akné na začátku těhotenství trochu zhoršuje a s postupem času se opět zlepšuje. Pravděpodobným viníkem je nadměrná produkce kožního mazu, ke které dochází, když tělo produkuje větší množství estrogenu. Kožní problém odezní, když se vaše hormonální hladiny vrátí k normálu. Ale teď si řekneme, jak na akné ještě během těhotenství vyzrát.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek