Úterý , 28. 11. 2023

René

Moderní studie ukazují, že botulotoxin není tak nevinný. Kromě vrásek vás může zbavit i emocí

Kdo by nechtěl zůstat stále mladý? Zpívá o tom i Karel Gott v jedné ze svých převzatých písní. Pravdou však je, že stárneme a nikdo se tomu nevyhne. Naštěstí tu máme úspěšný obor estetické medicíny, který zažívá nebývalý boom. S botoxovými injekcemi ale možná ještě raději počkejte, výsledky lékařských experimentů varují.
botulotoxin
Moderní studie botulotoxinu nejsou zrovna příznivé.

24. 04. 2023

Estetická medicína v tomto ohledu dokáže hodně a botox se stal oblíbeným způsobem, jak řešit povislejší, méně pružnou pleť s vráskami. Tak tam cákneme botulotoxin, a díky této kouzelné injekci rázem omládneme o pár let. Ale uvědomujeme si pořádně, co je to vlastně za látku?

Botulotoxin je totiž jed. Konkrétně klobásový jed (odtud jeho název) a patří mezi nejúčinnější jedy vůbec. Smrtelná dávka je už 1,3 až 2,1 ng/kg, je-li podán nitrožilně. Chemickým složením patří botulotoxin mezi polypeptidy. Složený je z 19 různých aminokyselin.

Jakou roli má botulotoxin v estetické medicíně

Botox je populární neinvazivní estetický zákrok, který může výrazně vylepšit vzhled obličeje. Tento lék, jehož účinnou látkou je botulotoxin, dokáže zpomalit nebo zastavit pohyb svalů, což vede ke snížení výskytu vrásek a jemných linek v oblasti očí, čela a kolem úst. Zákrok je to rychlý a snadný a nevyžaduje žádnou rekonvalescenci. Proces aplikace trvá jen několik minut a pacienti se mohou vrátit ke svým běžným aktivitám ihned po něm.

botulotoxin
Botulotoxin je velmi silný jed.

Pokud jsou vrásky způsobené opakovanými pohyby svalů, jako jsou například vrásky na čele nebo kolem očí, botox může být vynikajícím řešením. Když je aplikován do svalu, botulotoxin brání jeho pohybu, což umožňuje svalu uvolnit se a vráska se rozplyne.

Aplikacím botoxu už zdaleka nepodléhají jen celebrity. Je totiž relativně cenově dostupný, takže si ho dopřávají ženy kolem nás naprosto běžně. Klidně i svobodné matky. A občas s ním bohužel začínají už i dívky v mladém věku, aby preventivně zamezily vráskám.

Co říkají o botoxu nejnovější studie

Vědci zkoumají kde co. Výzkumu podrobili také botox – a přišli k velmi zajímavým výsledkům. Zdánlivě nevinně vyhlížející injekce botoxu mohou totiž mít negativní vliv na mozek. Botulotoxin se totiž dokáže dostat do centrálního nervového systému. Studie byly prováděné na krysách, kterým byl botox aplikován do srsti, ale následně se objevil v jejich mozku. Ukazuje to na schopnost botoxu v organismu cestovat.

K TÉMATU  Tipy, jak přirozeně zvětšit a prodloužit vaše řasy

Další studie zjistila, že botox může ovlivňovat centrum mozku, které je spojené s horními končetinami. Je to dáno tím, že obličej a ruce mají centra ovládání v mozku vedle sebe. Vědci mají za to, že ztráta pohybu v obličeji vlivem injekcí botoxu může ovlivnit i pocity dotyku v rukou. Další výzkum ukazuje na to, že botox může zhoršovat cítění vlastních emocí a tlumit empatii.

Botox není bez vedlejších účinků

Botoxové injekce jsou oblíbenou a nejen zkrášlující kosmetickou procedurou. Aplikují se například i do podpaží, aby se tak zamezilo nevzhledným upoceným koláčům. Ale už v honbě za vylepšením tolik nevnímáme jeho vedlejší účinky, kterých má mnoho. Lidé si na sociálních sítích stěžují třeba na bolesti hlavy, deprese, úzkost, závratě, záchvaty a to není vše.

botulotoxin
Stojí vám to za to?

U někoho injekce botoxu způsobily potíže s polykáním, klesající oční víčko, generalizovanou svalovou slabost, pseudoaneuryzma spánkové tepny a v některých případech dokonce úmrtí vlivem anafylaktického šoku. Určitě je důležité vědět, že takové vedlejší účinky botoxu existují a že injekce s touto látkou nejsou bez nebezpečí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Botox: Na co se připravit, než do sebe necháte píchnout

Obličejová jóga, nebo botox? Co vám zajistí krásnější a mladistvější vzhled?

Zdroje článku:
www.byrdie.com, www.theguardian.com
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Mladých a talentovaných autorů nebo autorek není nikdy dost. Jednou z nich je i Kristýna Freiová, která je absolventkou Literární akademie. Ta na sebe nedávno upozornila vydáním své již druhé knihy. Ta se jmenuje Nesmrtelný hrabě a je volným pokračováním jejího debutu knihy Galilejec. Kniha je plná fantastických příběhů, ale zamýšlí se také nad podstatnými životními otázkami.
Bílá kuchyně se může už od prvního pohledu zdát jako jasná výhra. Je to barva, která se hodí ke všemu, je nadčasová a nesmrtelná. Možná máte představu, že bílá kuchyně vydrží roky, protože nikdy nevyjde z módy. Navíc už se nemůžete dočkat, jak se vyřádíte na doplňcích, protože k bílé se přece hodí všechno. Bílá kuchyně ale má i své stinné stránky. Znáte je?
Nemoci si nevybírají člověka podle toho, odkud pochází ani kolik má peněz. Některé nemoci jsou ovšem typické pro ženy a jiné pro muže. Naše těla a biologie se hodně liší. Samozřejmě některé z těchto onemocnění mohou mít také muži, ale ženy k nim mají mnohem větší sklony. Dnes se podíváme, co vás jako ženu může postihnout.
Muži jí leželi u nohou, ženy v její blízkostí pukaly závistí. Byla krásná, talentovaná, ale osud se s ní nemazlil. Seznamte se s jednou z nejkrásnějších a nejnadanějších hereček, které se kdy ve filmovém světě objevily.
Sedací souprava je obvykle jedním z nejvýznamnějších kusů nábytku v celém bytě. Tvoří dominantu každého obývacího pokoje, takže vybrat si tu pravou pro vás je nesmírně důležité. Nejen že by měla být pohodlná a pěkně vypadat, ale také je potřeba ji zasadit do okolního interiéru tak, aby ladila s ostatním nábytkem a použitými barvami ve vašem obývacím pokoji.
Čeká vás zařizování nového bytu nebo snad rekonstrukce toho stávajícího? Inspirujte se trendy v bydlení pro rok 2022. Cílem pro nadcházejících dvanáct měsíců je vytvořit ze svého domova místo, kde se budete cítit příjemně, v klidu a bezpečí.

Nepřehlédněte

Řasy jsou krásnou ozdobou každé ženy a nejlépe dokážou zaujmout tehdy, když jsou husté a dlouhé. Ne každá žena takové řasy má. Nemusíte si kvůli nim lepit umělé řasy. Poradíme vám účinné tipy, jak můžete své řasy zvětšit a prodloužit. Naučte se následující tipy a můžete se dočkat řas, které jste si vždy přáli.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek