Čtvrtek , 07. 12. 2023

Ambrož

Solné koupele prospívají našemu zdraví i kráse

Sůl možná není až tak zdravá na talíři, ale jako kosmetický přípravek dokáže hotové zázraky. Účinky mořské vody známe snad všechny, ale nemusíme hned jezdit k moři, abychom si mohly dopřát všechny blahodárné účinky soli.
solné koupele
Solné koupele pro maximální relax i pro zdraví. (foto: 123RF)

17. 11. 2021

Existuje několik druhů solí, které můžete do solné koupele použít. Seznámíme vás alespoň s třemi nejznámějšími:

Epsomská sůl (hořčíková sůl)

V medicíně se často epsomská sůl ze síranu hořečnatého používá díky projímavým účinkům, v horké lázni vám dokáže navodit pocit štěstí a pohody a také omlazuje. Kromě toho má antibakteriální účinky a uvolňuje svaly, například při svalové horečce; epsomskou sůl si nemohou vynachválit ani pacienti léčící se s nervovým ústrojím

Jste často ve stresu? I v tomto vám epsomská sůl pomůže, dodá vám hořčík a uklidní rozjitřené nervy. Ke všemu dokáže zvýšit produkci serotoninu neboli hormonu štěstí.

Himalájská sůl

Je z velké části tvořena chloridem sodným, proto je považována za sůl stolní. Růžovou barvu himalájské soli dodávají nečistoty železa. Proč se ale himalájská sůl nazývá himalájskou? Protože doly, kde se těží, se nachází tři sta kilometrů od pohoří Himaláje. A co všechno sůl dokáže? Obnovuje pružnost pokožky, má silný detoxikační účinek a také z našeho těla vyplavuje škodlivé toxiny. Taktéž posiluje náš imunitní systém a odvádí z těla přebytečnou tekutinu. Trápí vás křeče nebo bolavé svaly a klouby? Není nic lepšího než horká koupel v himalájské soli.

Sůl z Mrtvého moře

V žádném jiném moři na světě se nenachází tak silná koncentrace minerálních látek jako právě v Mrtvém moři. Draslíku a hořčíku je sůl z Mrtvého moře plná. Díky tomu uvolňuje svaly a povzbuzuje správnou funkci nervové tkáně, kromě toho také podporuje činnost srdce, a pokud si s ní budete například vyplachovat ústa, posílí vám zuby i dásně.

Ne vždycky ale na trhu seženete pod označením sůl z Mrtvého moře skutečně sůl z Mrtvého moře. Abyste měla jistotu, že jde o pravdou sůl, nechte si k ní vystavit průvodní listinu obsahující místo těžby. To by samozřejmě mělo být v Jordánsku nebo Izraeli.

K TÉMATU  Avokádo jinak než na talíři: 7 způsobů, jak ho úplně celé využít

Krymská koupelová sůl

Obsahuje zejména chlorid sodný, následně také brom, vápník, jód nebo hořčík. Používá se nejenom v kuchyni, ale také v kosmetice a medicíně, neboť mnohé výzkumy ukázaly, jak moc je krymská sůl našemu organismu prospěšná. Koupel s krymskou solí pomáhá zmírňovat problémy spojené s artritidou a pohybovými problémy, s onemocněními srdce nebo hormonálními poruchami.

Také účinně zbavuje stresu a depresí nebo únavy. Trpíte dýchacími obtížemi? I v tomto případě si dopřejte krymskou koupelovou sůl. Jako ženy jistě oceníte i fakt, že posiluje nehty, vlasové kořínky a odstraňuje celulitidu.

Jak si připravíte solnou koupel?

Ze všeho nejdříve si pozorně přečtete příbalový leták ke koupelovým solím. Pokud byste to přehnali a dali si do koupele soli víc než je doporučováno, nemuseli byste se vyhnout vedlejším účinkům.

Teplota vody v koupeli by neměla přesáhnout třicet osm stupňů Celsia. Zároveň by měla trvat maximálně patnáct až dvacet minut. Koupel si pro větší účinek dopřávejte jednou až dvakrát týdně po dobu alespoň třech měsíců. Následně si můžete udělat dva až tři měsíce pauzu a v koupelích zase pokračovat.

Často se do koupelí přidávají také éterické oleje, ale ne pro každou ženu jsou vhodné, protože mohou způsobovat alergie. Doporučované množství bývá zhruba pět až deset kapek do každé koupele. Oblíbené jsou vonné esence například levandulové, borovicové, citrónové nebo například esenciální olej z rozmarýnu.

Kdy byste se solnou koupel rozhodně dopřávat neměla?

  • pokud od posledního jídla uplynula méně než jedna hodina
  • neměla byste před koupelí konzumovat alkohol
  • po jakékoliv operaci (absolvování solných koupelí raději konzultujte se svým ošetřujícím lékařem)
  • při menstruaci
  • během těhotenství
  • jestliže se léčíte s bronchiálním astmatem, dnou, onemocněním ledvin nebo epilepsií
K TÉMATU  Kůže dominuje podzimu. Investujte do kalhot i sexy sukní

Rovněž si dávejte pozor v případě, že trpíte různými druhy alergií. I v tomto případě je nutné konzultovat solné koupele s lékařem.

Sůl kůži nevysušuje, je to jen mýtus

Bojíte se, že vám sůl vysuší kůži? Nemusíte, protože jde o jeden z největších mýtů, které po internetu kolují. Sůl rozhodně nevysušuje, ačkoliv můžete mít takový dojem, neboť vás může po solné koupeli stejně jako při koupání v moři kůže svědit a pálit. To je ale způsobeno tím, že krystaly soli ulpívají na kůži a na jemných chloupkách.

Stačí se ale jen osprchovat vodou a nepříjemný pocit hned zaženete. Aby byl solný efekt na vaši pokožku co největší, nepoužívejte po koupeli žádné tělové krémy, balzámy ani oleje.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Nejlepší přírodní oleje, které jsou elixírem pro krásu

Mýty o kráse: 10 největších z nich, kterým stále věříme

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Dnes, v době nových přístupů k výživě, se na pohanku začalo pohlížet jako na superpotravinu která dokáže se zdraví člověka dělat naprosté divy! Obsahuje totiž mikroživiny, vitamíny, je to výborný zdroj vlákniny a obsahuje sacharidy s nízkým glykemickým indexem. Proč se do jídel s pohankou pustit a jak ji můžete připravovat vám poradíme v článku.
Taky už vám tohle období přijde zdlouhavé? Cítíte se stále více unavení a bez elánu. Počítáte dny za dnem a doufáte, že se svět vrátí už brzy zpět do starých kolejí. Jenže to stále nepřichází... Co tedy dělat v této době, abyste se cítili lépe? Abyste neprožívali stres, strach, úzkosti, únavu a taky nudu? V dnešním článku vám to prozradím, tak pokračujte ve čtení, abyste si i vy mohli karanténu více užívat!
Pustili jste se do rekonstrukce vašeho domova a čeká vás mimo jiné i koupelna? Pokud ale místo pro relax a očistu není příliš velké, musíte hodně přemýšlet nad rozvržením celého prostoru. Přinášíme vám pár tipů, které se vám budou při zařizování hodit.
Turecké koberce dříve sloužily nomádům jako ochrana před nepřízní počasí. V posledních letech se ale staly velmi moderní a také luxusní záležitostí. Vydejte se s námi do jedné z výrobny tureckých koberců a podívejte se, jak se tento investiční skvost vyrábí.
Téměř každá žena se chce líbit. Minimálně sobě, některé i svému partnerovi. Co to pro ni znamená? Mít zejména pěkně upravené vlasy, případně nehty, obličej s jemným make-upem a oblečení, které podtrhne její osobité kouzlo. Problémem je, že spousta žen vůbec netuší, jaký je jejich styl oblékání. A tak různě experimentují – a není to prostě ono.
Čas je to, oč tu běží. Nikdy ho není dost a zvláště v poslední době je každá minuta drahá. Ze dne na den jste se staly na plný úvazek nejen matkami, ale i učitelkami, vychovatelkami a kuchařkami. K tomu všemu musíte zvládnout ještě svoji práci. Pokud se z toho nechcete zbláznit, rozdělte úkoly v rodině a nebojte se ulehčit si práci. Využijte všeho, co doba nabízí, a uvidíte, že bude i teplé jídlo.
Žijete ve spokojeném vztahu, ovšem i když se v něm cítíte opravdu dobře, přesto byste našli něco, co by se dalo zlepšit? Možná tím “něčím” je jeho milostná stránka. Sex ke zdravému vztahu patří, a když to v něm skřípe, začíná to skřípat také mezi dvěma lidmi. Abyste předcházeli nemilým scénářům a aby vás opět zaplavilo štěstí během společné noci s partnerem, vyzkoušejte některý z tipů.
Období, kterým nyní procházíme, je složité. A asi bychom se shodly na tom, že pro všechny. Staří lidé jsou samotní, mladí lidé musí řešit péči o děti a jejich výuku. Hodně domácností se potýká s nedostatkem peněz. Někteří se potýkají se špatným zdravotním stavem. Věřte ale, že bude líp, a je potřeba si udržet, alespoň někdy, dobrou náladu. Tak si dejme nějaké super české komedie!
Pod tímto jménem si lze představit nejen Nizozemce známého jako Ledový muž, ale současně i jeho zázračnou techniku otužování, která po celém světě zaznamenala neuvěřitelný boom a vedla k inspiraci mnoha a mnoha lidí. Wim Hof je proslulý svou odolností vůči chladu a je několikanásobným rekordmanem v této oblasti. V čem jeho metoda spočívá?

Nepřehlédněte

Milán – mekka módy, kam se dostanete prakticky za pár korun. Dopravu můžete zvolit leteckou, ale ve hře je i jízda osobním autem (vždyť leží sotva 800 kilometrů daleko). Ať už se však do italského města dostanete jakýmkoli způsobem, nezapomeňte zde navštívit řadu nádherných míst. Tahle jsou ta nejdůležitější, abyste skutečně mohli říct, že jste viděli Milán po všech jeho stránkách.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek