Neděle , 23. 06. 2024

Zdeňka

Solné koupele prospívají našemu zdraví i kráse

Sůl možná není až tak zdravá na talíři, ale jako kosmetický přípravek dokáže hotové zázraky. Účinky mořské vody známe snad všechny, ale nemusíme hned jezdit k moři, abychom si mohly dopřát všechny blahodárné účinky soli.
solné koupele
Solné koupele pro maximální relax i pro zdraví. (foto: 123RF)

17. 11. 2021

Existuje několik druhů solí, které můžete do solné koupele použít. Seznámíme vás alespoň s třemi nejznámějšími:

Epsomská sůl (hořčíková sůl)

V medicíně se často epsomská sůl ze síranu hořečnatého používá díky projímavým účinkům, v horké lázni vám dokáže navodit pocit štěstí a pohody a také omlazuje. Kromě toho má antibakteriální účinky a uvolňuje svaly, například při svalové horečce; epsomskou sůl si nemohou vynachválit ani pacienti léčící se s nervovým ústrojím

Jste často ve stresu? I v tomto vám epsomská sůl pomůže, dodá vám hořčík a uklidní rozjitřené nervy. Ke všemu dokáže zvýšit produkci serotoninu neboli hormonu štěstí.

Himalájská sůl

Je z velké části tvořena chloridem sodným, proto je považována za sůl stolní. Růžovou barvu himalájské soli dodávají nečistoty železa. Proč se ale himalájská sůl nazývá himalájskou? Protože doly, kde se těží, se nachází tři sta kilometrů od pohoří Himaláje. A co všechno sůl dokáže? Obnovuje pružnost pokožky, má silný detoxikační účinek a také z našeho těla vyplavuje škodlivé toxiny. Taktéž posiluje náš imunitní systém a odvádí z těla přebytečnou tekutinu. Trápí vás křeče nebo bolavé svaly a klouby? Není nic lepšího než horká koupel v himalájské soli.

Sůl z Mrtvého moře

V žádném jiném moři na světě se nenachází tak silná koncentrace minerálních látek jako právě v Mrtvém moři. Draslíku a hořčíku je sůl z Mrtvého moře plná. Díky tomu uvolňuje svaly a povzbuzuje správnou funkci nervové tkáně, kromě toho také podporuje činnost srdce, a pokud si s ní budete například vyplachovat ústa, posílí vám zuby i dásně.

Ne vždycky ale na trhu seženete pod označením sůl z Mrtvého moře skutečně sůl z Mrtvého moře. Abyste měla jistotu, že jde o pravdou sůl, nechte si k ní vystavit průvodní listinu obsahující místo těžby. To by samozřejmě mělo být v Jordánsku nebo Izraeli.

K TÉMATU  Dopřejte si víkend jen sama pro sebe a naplánujte si domácí wellness

Krymská koupelová sůl

Obsahuje zejména chlorid sodný, následně také brom, vápník, jód nebo hořčík. Používá se nejenom v kuchyni, ale také v kosmetice a medicíně, neboť mnohé výzkumy ukázaly, jak moc je krymská sůl našemu organismu prospěšná. Koupel s krymskou solí pomáhá zmírňovat problémy spojené s artritidou a pohybovými problémy, s onemocněními srdce nebo hormonálními poruchami.

Také účinně zbavuje stresu a depresí nebo únavy. Trpíte dýchacími obtížemi? I v tomto případě si dopřejte krymskou koupelovou sůl. Jako ženy jistě oceníte i fakt, že posiluje nehty, vlasové kořínky a odstraňuje celulitidu.

Jak si připravíte solnou koupel?

Ze všeho nejdříve si pozorně přečtete příbalový leták ke koupelovým solím. Pokud byste to přehnali a dali si do koupele soli víc než je doporučováno, nemuseli byste se vyhnout vedlejším účinkům.

Teplota vody v koupeli by neměla přesáhnout třicet osm stupňů Celsia. Zároveň by měla trvat maximálně patnáct až dvacet minut. Koupel si pro větší účinek dopřávejte jednou až dvakrát týdně po dobu alespoň třech měsíců. Následně si můžete udělat dva až tři měsíce pauzu a v koupelích zase pokračovat.

Často se do koupelí přidávají také éterické oleje, ale ne pro každou ženu jsou vhodné, protože mohou způsobovat alergie. Doporučované množství bývá zhruba pět až deset kapek do každé koupele. Oblíbené jsou vonné esence například levandulové, borovicové, citrónové nebo například esenciální olej z rozmarýnu.

Kdy byste se solnou koupel rozhodně dopřávat neměla?

  • pokud od posledního jídla uplynula méně než jedna hodina
  • neměla byste před koupelí konzumovat alkohol
  • po jakékoliv operaci (absolvování solných koupelí raději konzultujte se svým ošetřujícím lékařem)
  • při menstruaci
  • během těhotenství
  • jestliže se léčíte s bronchiálním astmatem, dnou, onemocněním ledvin nebo epilepsií
K TÉMATU  Módní diktát: tenisky! Jsou trendy a pohodlné. Které si obout a při jaké příležitosti? A jaké vzory se nosí?

Rovněž si dávejte pozor v případě, že trpíte různými druhy alergií. I v tomto případě je nutné konzultovat solné koupele s lékařem.

Sůl kůži nevysušuje, je to jen mýtus

Bojíte se, že vám sůl vysuší kůži? Nemusíte, protože jde o jeden z největších mýtů, které po internetu kolují. Sůl rozhodně nevysušuje, ačkoliv můžete mít takový dojem, neboť vás může po solné koupeli stejně jako při koupání v moři kůže svědit a pálit. To je ale způsobeno tím, že krystaly soli ulpívají na kůži a na jemných chloupkách.

Stačí se ale jen osprchovat vodou a nepříjemný pocit hned zaženete. Aby byl solný efekt na vaši pokožku co největší, nepoužívejte po koupeli žádné tělové krémy, balzámy ani oleje.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Nejlepší přírodní oleje, které jsou elixírem pro krásu

Mýty o kráse: 10 největších z nich, kterým stále věříme

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Když nefungují semafory, musí dopravu usměrňovat policisté. Někteří si práci zpestří tancem, kterým pobaví chodce i řidiče. Tady je deset policistů ze všech koutů světa, jejichž taneční kreace zachytili kolemjdoucí.
Překrásná stavba se nachází na útesech v Cliftonu, bohatém předměstí Kapského města. Černé mramorové stěny, dřevěné podlahy a neuvěřitelné instalace modrého nasvíceného skla. Nettleton 198 nabízí nádherný výhled na Atlantský oceán a spoustu dokonalých architektonických řešení. Jen se podívejte!
Léto je sice oblíbeným ročním obdobím pro mnoho z nás, ale naše pokožka a vlasy toto nadšení zrovna nesdílí. A proto bychom se o své tělo měli v létě starat ještě více než v ostatních ročních obdobích, nebo přinejmenším specificky. Jak by měla vypadat péče o vaše vlasy v době, kdy je spaluje letní žár?
Dřevo je dokonalý materiál, který přidává rovnováhu, útulnost a eleganci prakticky do každého interiéru, a to jak v moderním, tak klasickém stylu. Po staletí se používá jako základní stavební materiál nábytku, přestože bývá teď často nahrazováno imitacemi. Vraťte se ke kořenům a sáhněte po kusu dřeva v jeho ryzí podobě. Využít část kmene stromu jako konferenční stolek je velice netradiční nápad, výsledek je ale jedinečný.
Filmy, na které se budete těšit. Možná nejsou významné svou hloubkou, ale, dámy, pozor! Ti chlapi v nich jsou prostě neodolatelní! Kdo vám zpříjemní dnešní den?
Od pradávna je člověk zvyklý žít ve společenství. Pokud z něj odešel, tak většinou jen z donucení. Dnes naopak mnoho lidí tvrdí, že je jim dobře samotným. Singl jsou prostě v módě. Ale co když onemocníte, potřebujete hlídat děti nebo potřebují pomoc starší rodiče? Přejíždět nebo bydlet společně? Je lepší, když žije více generací pohromadě, nebo každá zvlášť?
I když dříve bylo naprosto normální, že si děti sem tam od rodičů vysloužily nějaký ten pohlavek nebo plácnutí přes zadek, v dnešní době se na tělesné tresty nahlíží úplně jinak. Zatímco naši rodiče nebo prarodiče na občasném proplesknutí neviděli nic špatného, ba naopak byli zastánci hesla "škoda každé rány, která padne vedle", dneska jakmile na dítě vztáhnete ruku, hned se na vás společnost dívá skrze prsty.
S mužem se jednoduše můžete rozejít tak, že mu to oznámíte z očí do očí. To je pravděpodobně ten jediný správný způsob. Ne každý si na něj ale troufne, zejména po kratší známosti. V praxi se můžeme setkat s mnoha dalšími způsoby ”rozcházení se”, které vám možná vyrazí dech.
Bylinky mají mocnnou sílu. Pomohou nejen proti nachlazení, ale také posílit imunitu, zlepšit celkově zdraví. Po kterých byste měly sáhnout a proč?
Definice sendvičové generace je jasná. Je to jak šunka a sýr v sendviči, stlačeni mezi péči o děti a rodiče či prarodiče. Děti, které jsou na nás ještě závislé a zároveň je nutné pečovat o stárnoucí rodiče a prarodiče jednoho z manželů, v horších případech dokonce obou. A práci za vás také nikdo neudělá. Jak si zachovat zdravý rozum, klid a v této psychicky i finančně náročné situaci?
Jeho design je tak čistý a jednoduchý, že vypadá jako přepravní kontejner. Little Big House stojí na svahu hory Mount Wellington ve Fern Tree v Tasmánii. Projekt dokončený v roce 2010 a dokonce vyhrál ocenění v kategorii rezidencí a novostaveb. Jak se vám líbí?
Den matek je významný svátek, který se slaví po celém světě a představuje ideální příležitost vyjádřit vděk a lásku matkám. Přinášíme vám několik tipů, jak tento den strávit a udělat ho pro vaši matku speciálním.

Výběr článků

S radikálním poklesem teplot je potřeba pohlídat si imunitní systém. Co na dnešní den radí horoskop astroložky Naďy Šmídové?
Správné řízení energie může být klíčem k dosažení osobního i profesního úspěchu. Tento článek vás provede zásadami energy managementu, které vám pomohou efektivně využívat vaši energii, zvyšovat produktivitu a udržet si duševní i tělesné zdraví. Naučíte se, jak rozpoznat momenty, kdy je vaše energie na vrcholu, a jak je využít pro vaše nejdůležitější činnosti, zatímco se zároveň naučíte, jak doplňovat své zásoby energie pro udržitelný výkon bez vyhoření.
Nemoc si nevybírá, a proto se i v řadách slavných tváří setkáme s lidmi, kteří musí změnit svůj styl života a bojovat o to, aby byli zase zdraví.

Nepřehlédněte

Asi každá z nás už slyšela o různých seznamovacích aplikacích či online seznamkách. Někomu jsou seznamky zdrojem nekonečných erotických eskapád, jiní zde hledají osudovou lásku. A pro někoho jsou seznamky jeden velký podvod. Podívejme se, jak je to s nimi doopravdy.
Co předvádí vousatý chlapík v talentové soutěži je překvapením pro všechny diváky. Jeho tanec budí nadšené ovace. Na první pohled by do něj nikdo neřekl, že se umí takhle rozpohybovat!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek