Sobota , 01. 04. 2023

Kvido

Výživové chyby, kterých se dopouštíme. Vyvarujte se jim

Připadáte si zmatení z toho, co vlastně jíst? V dnešní době jsme přehlcení velkým množstvím informací o stravě! Někdo radí jeden výživový směr a druhý zas radí jiný výživový směr. Takže jak se má pak člověk v tom vyznat, že? V dnešním článku vás seznámím s největšími výživovými chybami. Poté už se nebudete muset starat o to, jaký výživový směr je nejlepší. Stačí totiž přestat dělat následující chyby a máte vyhráno! 
výživové chyby
V čem ve stravě chybujee? (Foto: 123RF)

04. 10. 2021

Málo bílkovin

Ať už se stravujete jakýmkoli výživovým směrem, tak stále vám to nemusí fungovat, pokud děláte následující chybu. Této výživové chyby se totiž dopouští většina populace. Tou chybou je nedostatek bílkovin ve vašem jídelníčku! Co jsou to bílkoviny? Mezi ně řadíme maso, vejce, ryby, mléčné výrobky, sóju a výrobky ze sóji, luštěniny a ořechy.

I když jí lidé zdravě, tak jim právě chybí bílkoviny. Snídají ovesnou kaši anebo večeří tmavé pečivo s plátkem sýru. V ovesných vločkách sice bílkoviny najdete a v tom plátku sýru taky, ale velmi málo. Proto si do ovesné kaše můžete přidat protein. Anebo můžete snídat vaječnou omeletu a vejce vám tak zajistí přísun bílkovin. 

Málo tuků

Další obrovskou chybou je nedostatek tuků. Této chyby se dopouštějí většinou ženy, které chtějí zhubnout. Myslí si, že když chtějí spálit tuky, tak musí přestat jíst tuky. Jenže to je mýtus! A také cesta do pekel… Málo tuků v jídelníčku způsobuje hormonální nerovnováhu, zhoršuje se funkce mozku a také stav naši kůže. Naopak díky dostatečnému přísunu tuků vaše tělo hubne, protože je dostatečně vyživené. Když mu tuky nedáváte, tak tělo strádá a dělá si v těle zásobu tuků na později – proto můžete naopak přibírat.

V čem najdete tuky? V oříškách, semínkách, rostlinných olejích, ale také v tučných mléčných výrobcích, tučných rybách a v avokádu. Vyhněte se také konzumaci tak zvaných ,,light” a odtučněných produktů. Kupujte kvalitní tučné sýry, jogurty či tvarohy a vaše tělo vám poděkuje. 

Nadbytek sacharidů

Tuto chybu je důležité zmínit, protože je to nejčastější chyba většiny lidí. Většina lidí totiž konzumuje nadbytek sacharidů – hodně pečiva, velké porce příloh (rýže, bramborů, hranolek, knedlíků) a především sladké nápoje. I lidi, kteří jí zdravě, tak mají občas v jídelníčku sacharidů až příliš. Jí velké porce ovesných kaší, hodně ovoce a hodně celozrnného pečiva nebo rýžových chlebíků. Byť se jedná o zdravé potraviny, tak i přesto konzumujete nadmíru sacharidů.

K TÉMATU  Jak strava ovlivňuje naši náladu? A ovlivňuje ji vůbec?

Proč je to vlastně problém? Protože tělo pak neustále vyplavuje inzulin. Taky vám především díky rychlým cukrům (sladkosti, sladké nápoje, bílé pečivo, ale i pufované výrobky jako jsou rýžové chlebíky) kolísá hladina cukru v krvi a to ve vás vyvolává závislost na cukru, chutě a přejídání. Z toho důvodu je dobré sacharidy omezit a konzumovat je s mírou.

Diety

Prosím vás, jednou provždy se vyhněte jakýmkoli dietám! Ať už se jedná o různé polévky z pytlíků nebo zázračné hubnoucí koktejly. Opravdu si to nekupujte! Všichni, kteří drželi tyto a jiné diety, tak se stejně vrátili zpět tam, kde byli. Anebo ještě hůř – rychle zhubli, ale poté přibrali ještě více kilogramů. Znám i případy lidí, kteří díky těmto dietám jedli tak málo, že jejich tělo strádalo a oni skončili na kapačkách.

Proto nevyhledávejte diety a ani nemusíte vyhledávat nějaký nejúžasnější výživový směr. Stačí, když budete jíst zdravě a rozumně. Když budete mít ve stravě dostatek a optimální množství všech výše uvedených makroživin – sacharidů, bílkovin a tuků. 

Vědomá konzumace jídla

Ať už jíte cokoli nebo se řídíte jakýmkoli výživovým stylem, tak se této chyby jednou provždy zbavte! Tuto chybu dělá opět většina lidí a díky tomu i když jedí zdravě, tak můžou škodit svému zdraví. Tou chybou je rychlá konzumace jídla! V dnešní uspěchané době jí lidi někdy pod tlakem, a tak jídlo rychle sní.

Jenže pokud jídlo dostatečně nerozžvýkáte a nejíte v klidu, tak vás mohou potkat trávící potíže. I kdybyste se řídili tím nejlepším výživovým směrem a jedli to nejkvalitnější jídlo pod sluncem, ale u toho byste se dopouštěli této chyby, tak si budete škodit. Proto jezte vědomě! A jak na to? U jídla si nezapínejte televizi, nebuďte na mobilu a nemluvte! Udělejte si z požívání jídla takový rituál, kdy budete dávat pozornost jen jídlu. Pořádně jej rozžvýkáte a budete ho vnímat.

K TÉMATU  Vypracované břicho: cvičení a strava pro získání plochého břicha u mužů

I díky tomu, že ho budete vnímat, tak se naučíte jíst dosyta a nebudete mít po jídle další zbytečné chutě. A hlavně díky pořádnému rozžvýkání jídla si už nebudete ničit trávení tím, že budete polykat velké kusy jídla. Zbavíte se tak nadýmání, krkání a nafouklého břicha. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak začít jíst zdravě. Začínejte zlehka, to je první krok

Jak poznat mentální anorexii? Nepodceňujte tyto příznaky

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Naši domácnost mohou sužovat nevítaní nepřátelé, kteří nás po ránu nemile překvapí. Jsou jimi brouci, kterým se někdy zkrátka líbí víc v domě než na zahradě, kde mají obvykle svá obydlí. Pokud i k vám domů doputovali drobní tvorové, kteří sice v mnoha případech škodliví nejsou, ale v ostatních ano, prozraďme si, jak s nimi bojovat.
Čtení rozhodně není pro každého. Někdo se vymlouvá na to, že na čtení nemá čas, další se zase raději podívají na film, než aby si otevřeli knihu. Ale víte, o co přicházíte tím, že čtete málo nebo vůbec? Možná po přečtení tohoto článku na knihy změníte názor.
Vytoužené jaro už klepe na dveře. Dny se oteplují a prodlužují, příroda a květiny se probouzejí k životu a my se pomalu vzpamatováváme ze zimního spánku. S příchodem jara přichází nejen obměna šatníku, ale také období častějšího zkrášlování, změna stravovacích návyků a získání nové energie. Řada z nás se začíná stresovat tím, že je na čase začít hubnout do plavek, zpevnit křivky, získat lepší kondici a celkově pročistit organismus. Hlavně klid! Tyto změny můžeme nastartovat za pomoci přírodních bylinek. Proč tělu nedopřát to, co potřebuje?
Dovolená na ostrově Mauricius zní jako sen každého cestovatele. A přitom cestování na něj nemusí být žádná složitá ani drahá záležitost. Ostrov Mauritius je rájem, kolem kterého se rozprostírá nekonečná Indický oceán. Je to kouzelný ostrov s bílými a čistými plážemi, vysokými a zelenými palmami, na nichž zpívají úžasně barevní ptáci.
Kam se špinavým prádlem? Do pračky! Ale někdy je ho víc a různých barev, a než přijde na řadu, uschová ho koš na prádlo, praktický doplněk vaší koupelny. Vybrat si můžete přesně takový, aby stylově i barevně zapadl do vašeho interiéru. Koše na prádlo jsou proutěné, plastové nebo látkové, ale také z bambusu. Inspirace pro vás!
Prosinec je vhodná doba na nějakou tu pohádku. Na jaký film se vypravit s dětmi do kina? Aktuálně je na výběr hned několik variant, pro co se rozhodnout. Animovaní kutilové Pat a Mat pobaví i dospělé, pohádka z našich krajů Čertí brko se pyšní lákavým obsazením, a francouzská rodinná komedie Vánoce a spol. představí Santu až po kolena v bryndě.
Když začnou bolet dásně, je to velice nepříjemné. Často problém tkví ve vznikajícím zánětu, se kterým je třeba co nejdříve bojovat. Zánět dásní je sice běžné onemocnění, které postihuje dospělé i děti v jakémkoli věku, ale nikdy by se nemělo podceňovat. Pokud vás dásně občas bolí, pojďte se tomu podívat na zoubek, třeba konečně přijdete na to, jak s tímto nepříjemným pocitem zatočit jednou provždy!

Nepřehlédněte

„Petra je tak úspěšná a krásná. Té se nikdy nevyrovnám.“ „Když půjdu ven v téhle sukni, určitě si o mně moji kolegové řeknou, že nemám vkus.“ „Moje děti mají tak nešikovnou mámu. Vím, že to jiné matky zvládají všechno mnohem lépe.“ Něco vám chybí - a to je sebeláska!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek