Úterý , 04. 10. 2022

František

Výživové chyby, kterých se dopouštíme. Vyvarujte se jim

Připadáte si zmatení z toho, co vlastně jíst? V dnešní době jsme přehlcení velkým množstvím informací o stravě! Někdo radí jeden výživový směr a druhý zas radí jiný výživový směr. Takže jak se má pak člověk v tom vyznat, že? V dnešním článku vás seznámím s největšími výživovými chybami. Poté už se nebudete muset starat o to, jaký výživový směr je nejlepší. Stačí totiž přestat dělat následující chyby a máte vyhráno! 
výživové chyby
V čem ve stravě chybujee? (Foto: 123RF)

04. 10. 2021

Málo bílkovin

Ať už se stravujete jakýmkoli výživovým směrem, tak stále vám to nemusí fungovat, pokud děláte následující chybu. Této výživové chyby se totiž dopouští většina populace. Tou chybou je nedostatek bílkovin ve vašem jídelníčku! Co jsou to bílkoviny? Mezi ně řadíme maso, vejce, ryby, mléčné výrobky, sóju a výrobky ze sóji, luštěniny a ořechy.

I když jí lidé zdravě, tak jim právě chybí bílkoviny. Snídají ovesnou kaši anebo večeří tmavé pečivo s plátkem sýru. V ovesných vločkách sice bílkoviny najdete a v tom plátku sýru taky, ale velmi málo. Proto si do ovesné kaše můžete přidat protein. Anebo můžete snídat vaječnou omeletu a vejce vám tak zajistí přísun bílkovin. 

Málo tuků

Další obrovskou chybou je nedostatek tuků. Této chyby se dopouštějí většinou ženy, které chtějí zhubnout. Myslí si, že když chtějí spálit tuky, tak musí přestat jíst tuky. Jenže to je mýtus! A také cesta do pekel… Málo tuků v jídelníčku způsobuje hormonální nerovnováhu, zhoršuje se funkce mozku a také stav naši kůže. Naopak díky dostatečnému přísunu tuků vaše tělo hubne, protože je dostatečně vyživené. Když mu tuky nedáváte, tak tělo strádá a dělá si v těle zásobu tuků na později – proto můžete naopak přibírat.

V čem najdete tuky? V oříškách, semínkách, rostlinných olejích, ale také v tučných mléčných výrobcích, tučných rybách a v avokádu. Vyhněte se také konzumaci tak zvaných ,,light“ a odtučněných produktů. Kupujte kvalitní tučné sýry, jogurty či tvarohy a vaše tělo vám poděkuje. 

Nadbytek sacharidů

Tuto chybu je důležité zmínit, protože je to nejčastější chyba většiny lidí. Většina lidí totiž konzumuje nadbytek sacharidů – hodně pečiva, velké porce příloh (rýže, bramborů, hranolek, knedlíků) a především sladké nápoje. I lidi, kteří jí zdravě, tak mají občas v jídelníčku sacharidů až příliš. Jí velké porce ovesných kaší, hodně ovoce a hodně celozrnného pečiva nebo rýžových chlebíků. Byť se jedná o zdravé potraviny, tak i přesto konzumujete nadmíru sacharidů.

K TÉMATU  Trénink v přírodě neznamená jen letní počasí. Jak zvládnout běh i na podzim a proč nepřestat. Zkuste to tentokrát jinak

Proč je to vlastně problém? Protože tělo pak neustále vyplavuje inzulin. Taky vám především díky rychlým cukrům (sladkosti, sladké nápoje, bílé pečivo, ale i pufované výrobky jako jsou rýžové chlebíky) kolísá hladina cukru v krvi a to ve vás vyvolává závislost na cukru, chutě a přejídání. Z toho důvodu je dobré sacharidy omezit a konzumovat je s mírou.

Diety

Prosím vás, jednou provždy se vyhněte jakýmkoli dietám! Ať už se jedná o různé polévky z pytlíků nebo zázračné hubnoucí koktejly. Opravdu si to nekupujte! Všichni, kteří drželi tyto a jiné diety, tak se stejně vrátili zpět tam, kde byli. Anebo ještě hůř – rychle zhubli, ale poté přibrali ještě více kilogramů. Znám i případy lidí, kteří díky těmto dietám jedli tak málo, že jejich tělo strádalo a oni skončili na kapačkách.

Proto nevyhledávejte diety a ani nemusíte vyhledávat nějaký nejúžasnější výživový směr. Stačí, když budete jíst zdravě a rozumně. Když budete mít ve stravě dostatek a optimální množství všech výše uvedených makroživin – sacharidů, bílkovin a tuků. 

Vědomá konzumace jídla

Ať už jíte cokoli nebo se řídíte jakýmkoli výživovým stylem, tak se této chyby jednou provždy zbavte! Tuto chybu dělá opět většina lidí a díky tomu i když jedí zdravě, tak můžou škodit svému zdraví. Tou chybou je rychlá konzumace jídla! V dnešní uspěchané době jí lidi někdy pod tlakem, a tak jídlo rychle sní.

Jenže pokud jídlo dostatečně nerozžvýkáte a nejíte v klidu, tak vás mohou potkat trávící potíže. I kdybyste se řídili tím nejlepším výživovým směrem a jedli to nejkvalitnější jídlo pod sluncem, ale u toho byste se dopouštěli této chyby, tak si budete škodit. Proto jezte vědomě! A jak na to? U jídla si nezapínejte televizi, nebuďte na mobilu a nemluvte! Udělejte si z požívání jídla takový rituál, kdy budete dávat pozornost jen jídlu. Pořádně jej rozžvýkáte a budete ho vnímat.

K TÉMATU  Štíhlé nohy jako ze žurnálu. Jak na ně?

I díky tomu, že ho budete vnímat, tak se naučíte jíst dosyta a nebudete mít po jídle další zbytečné chutě. A hlavně díky pořádnému rozžvýkání jídla si už nebudete ničit trávení tím, že budete polykat velké kusy jídla. Zbavíte se tak nadýmání, krkání a nafouklého břicha. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak začít jíst zdravě. Začínejte zlehka, to je první krok

Jak poznat mentální anorexii? Nepodceňujte tyto příznaky

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Ve všech pohádkách je konec jasný – „Žili spolu šťastně až do smrti.“ Realita je ovšem dost jiná a my se nacházíme v situaci, kdy si z předchozího vztahu do toho nového s sebou bereme děti. Podobně je na tom i náš nový partner. A zapletenec je na světě! Zvládněte vztah mezi nevlastními sourozenci.
Média jsou plná zpráv o koronaviru. Přitom v naší zemi není toto nebezpečí tak akutní jako docela obyčejná chřipka, které letos podlehlo už 23 osob. Proočkovanost na chřipku je u nás pouze 5 % a průměrně na ni zemře v Česku 1500 osob ročně. Proočkovanost se ale snižuje i u ostatních nemocí. Tento stav má na svědomí mnoho nesmyslných mýtů a fám o očkování. Jak je to doopravdy?
Zápach z pračky dokáže pořádně znepříjemnit život. Kromě toho, že se šíří po celé koupelně, může zasáhnout i prádlo. Příčin může být víc, ale většinou je problém přímo v pračce. Máme proto pro vás pár tipů, které vám pomohou udržet pračku ve skvělé kondici.
Pulty obchodů během zimních měsíců plní exotické ovoce nejrůznějších druhů. Vánoční svátky klepou na dveře a touha po plné štědrovečerní tabuli, ze které je neustále co ujídat, se o to víc násobí. Ta touha bude ostatně silnější než peněženka, která brzy na to zapláče. V případě ovoce se však nezdráhejte, protože řada z rozličných exotických druhů je zdraví velmi prospěšná a co důležitějšího si přát o Vánocích než zdraví.
Pojďte se v klidu usadit a kroutit hlavou nad příběhy nešťastníků, kterým se rozhodně první rande nepovedlo podle jejich vysněných představ. Kdo si neohlídal zuby, kdo to přehnal s romantikou, kdo ukázal ze svého těla více, než měl původně v plánu a kdo již svou životní lásku nebyl schopen nahradit někým novým?
Potřebujete si z pohodlí domova přivydělat při mateřské dovolené nebo jenom proto, že home office nepokrývá celý váš volný čas? Možností je opravdu mnoho, zejména v dnešní době. Zatímco některé nabídky práce jsou placené opravdu velmi špatně, jiné jsou ohodnoceny naopak velice dobře - tedy pokud se práce odvádí s dostatečnou kvalitou. To je případ i takzvaného copywritingu - psaní textů pro webové stránky.
Zima se blíží nezastavitelnou rychlostí a s ní pro mnohé i nějaké to tradiční zimní kilo navíc. Kombinace efektivnějšího ukládání tuků, svátků a večírků (pokud lockdown dá) a té únavné tmy, jsou dovede být pro postavu naprostá katastrofa. Co s tím?
Také máte každoroční problém, co koupit, manželovi, synovi nebo dědečkovi? Ženám se nakupuje samo, ale pro mužům? My pro vás máme tipy na originální vánoční dárky, které rozhodně nezůstanou dlouho zabalené…
Jídlo, zdroj energie, ale také droga, na které je závislá celá planeta. Jídlo řešíme prakticky celý život a ne nadarmo se říká, že jsme tím, co jíme. Potraviny ovlivňují nejen to, zda budeme mít nadváhu, ale také mají vliv na nemoci orgánů v našem těle a působí na náladu, imunitu, kvalitu našeho spánku a celkovou psychickou pohodu.
Každý měsíc je to stejné. Ohlásí se menstruace, která je připravená nám přibližně týden dělat společnost. Ačkoli je menstruace z hlediska přírody naší důležitou součástí, není nám zrovna dvakrát příjemná a to zejména ve chvíli, kdy nám připraví krušné zážitky plné bolesti a nekomfortu. Jak si alespoň trochu takovou část měsíce zpříjemnit a ulevit si od všech nepříjemností.

Nepřehlédněte

Žena za volantem rovná se auto bez řidiče? Většina žen se s touhle hláškou alespoň jednou za život setkala a téměř jistě zazněla z úst nějakého muže. Vážně jsme my ženy tak špatné řidičky, jak o nás nespočet vtipů tvrdí? Nebo je to stejný mýtus jako míra hlouposti u blondýnek či policistů? 

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek