Neděle , 21. 04. 2024

Alexandra

Výživové chyby, kterých se dopouštíme. Vyvarujte se jim

Připadáte si zmatení z toho, co vlastně jíst? V dnešní době jsme přehlcení velkým množstvím informací o stravě! Někdo radí jeden výživový směr a druhý zas radí jiný výživový směr. Takže jak se má pak člověk v tom vyznat, že? V dnešním článku vás seznámím s největšími výživovými chybami. Poté už se nebudete muset starat o to, jaký výživový směr je nejlepší. Stačí totiž přestat dělat následující chyby a máte vyhráno! 
výživové chyby
V čem ve stravě chybujee? (Foto: 123RF)

04. 10. 2021

Málo bílkovin

Ať už se stravujete jakýmkoli výživovým směrem, tak stále vám to nemusí fungovat, pokud děláte následující chybu. Této výživové chyby se totiž dopouští většina populace. Tou chybou je nedostatek bílkovin ve vašem jídelníčku! Co jsou to bílkoviny? Mezi ně řadíme maso, vejce, ryby, mléčné výrobky, sóju a výrobky ze sóji, luštěniny a ořechy.

I když jí lidé zdravě, tak jim právě chybí bílkoviny. Snídají ovesnou kaši anebo večeří tmavé pečivo s plátkem sýru. V ovesných vločkách sice bílkoviny najdete a v tom plátku sýru taky, ale velmi málo. Proto si do ovesné kaše můžete přidat protein. Anebo můžete snídat vaječnou omeletu a vejce vám tak zajistí přísun bílkovin. 

Málo tuků

Další obrovskou chybou je nedostatek tuků. Této chyby se dopouštějí většinou ženy, které chtějí zhubnout. Myslí si, že když chtějí spálit tuky, tak musí přestat jíst tuky. Jenže to je mýtus! A také cesta do pekel… Málo tuků v jídelníčku způsobuje hormonální nerovnováhu, zhoršuje se funkce mozku a také stav naši kůže. Naopak díky dostatečnému přísunu tuků vaše tělo hubne, protože je dostatečně vyživené. Když mu tuky nedáváte, tak tělo strádá a dělá si v těle zásobu tuků na později – proto můžete naopak přibírat.

V čem najdete tuky? V oříškách, semínkách, rostlinných olejích, ale také v tučných mléčných výrobcích, tučných rybách a v avokádu. Vyhněte se také konzumaci tak zvaných ,,light” a odtučněných produktů. Kupujte kvalitní tučné sýry, jogurty či tvarohy a vaše tělo vám poděkuje. 

Nadbytek sacharidů

Tuto chybu je důležité zmínit, protože je to nejčastější chyba většiny lidí. Většina lidí totiž konzumuje nadbytek sacharidů – hodně pečiva, velké porce příloh (rýže, bramborů, hranolek, knedlíků) a především sladké nápoje. I lidi, kteří jí zdravě, tak mají občas v jídelníčku sacharidů až příliš. Jí velké porce ovesných kaší, hodně ovoce a hodně celozrnného pečiva nebo rýžových chlebíků. Byť se jedná o zdravé potraviny, tak i přesto konzumujete nadmíru sacharidů.

K TÉMATU  Znáte Paretovo pravidlo? Zkuste ho využít při hubnutí!

Proč je to vlastně problém? Protože tělo pak neustále vyplavuje inzulin. Taky vám především díky rychlým cukrům (sladkosti, sladké nápoje, bílé pečivo, ale i pufované výrobky jako jsou rýžové chlebíky) kolísá hladina cukru v krvi a to ve vás vyvolává závislost na cukru, chutě a přejídání. Z toho důvodu je dobré sacharidy omezit a konzumovat je s mírou.

Diety

Prosím vás, jednou provždy se vyhněte jakýmkoli dietám! Ať už se jedná o různé polévky z pytlíků nebo zázračné hubnoucí koktejly. Opravdu si to nekupujte! Všichni, kteří drželi tyto a jiné diety, tak se stejně vrátili zpět tam, kde byli. Anebo ještě hůř – rychle zhubli, ale poté přibrali ještě více kilogramů. Znám i případy lidí, kteří díky těmto dietám jedli tak málo, že jejich tělo strádalo a oni skončili na kapačkách.

Proto nevyhledávejte diety a ani nemusíte vyhledávat nějaký nejúžasnější výživový směr. Stačí, když budete jíst zdravě a rozumně. Když budete mít ve stravě dostatek a optimální množství všech výše uvedených makroživin – sacharidů, bílkovin a tuků. 

Vědomá konzumace jídla

Ať už jíte cokoli nebo se řídíte jakýmkoli výživovým stylem, tak se této chyby jednou provždy zbavte! Tuto chybu dělá opět většina lidí a díky tomu i když jedí zdravě, tak můžou škodit svému zdraví. Tou chybou je rychlá konzumace jídla! V dnešní uspěchané době jí lidi někdy pod tlakem, a tak jídlo rychle sní.

Jenže pokud jídlo dostatečně nerozžvýkáte a nejíte v klidu, tak vás mohou potkat trávící potíže. I kdybyste se řídili tím nejlepším výživovým směrem a jedli to nejkvalitnější jídlo pod sluncem, ale u toho byste se dopouštěli této chyby, tak si budete škodit. Proto jezte vědomě! A jak na to? U jídla si nezapínejte televizi, nebuďte na mobilu a nemluvte! Udělejte si z požívání jídla takový rituál, kdy budete dávat pozornost jen jídlu. Pořádně jej rozžvýkáte a budete ho vnímat.

K TÉMATU  Orthorexie: Když se ze zdravého jídla stane posedlost. Jak moc řešíte stravu?

I díky tomu, že ho budete vnímat, tak se naučíte jíst dosyta a nebudete mít po jídle další zbytečné chutě. A hlavně díky pořádnému rozžvýkání jídla si už nebudete ničit trávení tím, že budete polykat velké kusy jídla. Zbavíte se tak nadýmání, krkání a nafouklého břicha. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak začít jíst zdravě. Začínejte zlehka, to je první krok

Jak poznat mentální anorexii? Nepodceňujte tyto příznaky

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Obývací pokoj je srdcem každého domova. Je to místo, kde trávíte spoustu času s rodinou
a přáteli, relaxujete po náročném dni, a kde se odehrávají často nezapomenutelné chvíle. Pohodlná a stylová křesla dotvářejí atmosféru obývacího pokoje a dělají z něj jedno
z nejpříjemnějších míst domova. V tomto článku se zaměříme na výběr toho pravého křesla do obýváku, které splní vaše potřeby a přinese do interiéru zároveň nádech elegance.
Svatební obřad je sice hlavní program, uteče ale poměrně rychle. Pak přijde na řadu hostina. Právě ke svatební párty se upíná nejvíce pozornosti i plánování. Prohlédněte si honosné slavnostní stolování
Jiří Korn, ve svých 74 letech, obdržel čestné uznání na Cenách Anděl 2023, kde byl slavnostně uveden do síně slávy. Tento zpěvák a tanečník je známý svým jedinečným hlasem a působivými pohyby na scéně, stejně jako svým výrazným a někdy excentrickým smyslem pro módu, který se vyvíjel a transformoval během celé jeho kariéry.
Trápí vás otlačené prsty nebo puchýř na patě, když strávíte večer v lodičkách? Potí se vám v botě chodidla? Tyhle vychytávky vám poradí, jak na to. I ponožky se dají chytře schovat do jakékoli obuvi. Ale využít se dají i úplně jinak. Inspirujte se jednoduchými nápady, které ušetří vaše chodidla!
Také jste vždy toužili po zahradě, kde vše bude v souladu s vaší duší a myslí? Objevte 10 způsobů, jak se dokonale spojit s přírodou ve vaší zahradě.
Každý z nás občas bojuje s kvalitou spánku. Co dělat, když ani správně nastavená spací režim nestačí? Zkvalitněním spánku si zkvalitňujeme všechny aspekty života, proto vám přinášíme ultimátní tip, jak si vymazlit svůj spánek a vytěžit z něj maximum.
Léky nejsou jenom ty, které prodávají v lékárně. Které jsou plné chemie. Je tu ještě možnost přírodní léčby.
I když se to mnohým bude zdát nepravděpodobné, melouny lze pěstovat prakticky kdekoliv. Poslední dobou se najdou dokonce i ti, kteří tuto šťavnatou typicky letní pochoutku pěstují na balkóně či na terase v květináčích a jiných nádobách. Chcete-li si svůj vlastní meloun vypěstovat, je nejvyšší čas vyrazit pro sazenice. A máte-li opravdu malý balkón, zkuste meloun pepino gold.
Spa Hotel Děvín uprostřed Slavkovského lesa nabízí široký výběr služeb včetně lázeňské léčby pod jednou střechou.
V dnešní době je těžké se někam vydat na dovolenou, jelikož všude se setkáte s nejrůznějšími restrikcemi z důvodu Covid-19. Proč se tedy zbytečně vystavovat nebezpečí návštěvy zahraničí? Vždyť v koutech naší republiky je tolik krásných míst, kde můžete strávit skvělou dovolenou, a navíc tak podpořit náš cestovní ruch a ekonomiku?
Naše životní podmínky jsou velice dobré, ovšem ani tato skutečnost nám nezaručuje pevné zdraví. O své zdraví se musí každý starat sám. Je však pravdou, že někdy jen čirou náhodou člověka postihne choroba, o které lze říct, že je snad za trest, a se kterou svět ještě neumí vypořádat. Kupodivu se takových onemocnění nachází mezi námi celá řada, za vypíchnutí stojí například rakovina, nad kterou svět boj ještě nevyhrál.
Jak poznat u dětí, že se objevily neštovice? Jak se správně o pupínky na dětské pokožce postarat a co dělat, aby pupínky co nejrychleji zmizely, nejlépe bez pozdějších jizviček?

Výběr článků

Na čistotu a minimalismus se zaměřil architekt Matt Watts. Jeho moderní stodola nabízí prostorné a komfortní bydlení. Prosluněnému interiéru vévodí zatočené schodiště. Zaujme i kuchyňský kout, celý laděný do černé barvy.
Víte o tom, že to, jak dýcháte, má obrovský vliv na váš život? Na vaše zdraví, vaši vitalitu a také na vaši postavu! Proto byste se měli co nejdřív zaměřit na váš dech a naučit se správně dýchat. Můžete si díky tomu vyřešit spoustu zdravotních problémů a také problém s únavou.
Dámy, máte v plánu se svými kamarádkami prožít opravdu skvělou dámskou jízdu? I když jsou kavárny i restaurace otevřeny, neznamená to, že musíte nutně utrácet. Stále se ještě můžete uchýlit do pohodlí domovů a podívat se na nějaké skvělé romantické (a nejen romantické) seriály, které vás doslova vtáhnou do děje.

Nepřehlédněte

Vlastnímu dýchání obvykle nevěnujeme pozornost. Pravdou však je, že bez něj by naše tělo fungovalo jen několik minut, a že jeho kvalita v mnoha ohledech ovlivňuje naše zdraví i celkové rozpoložení.
Flirtování je bezesporu jedna z nejžhavějších a zároveň nejzábavnějších věcí, které si můžeme ve vztazích do sytosti užívat. Rozhodně neplatí, že flirt patří jen do seznamovací fáze vztahu, rozhodně lze flirtovat i v dlouhodobém vztahu. Pokud se chystáte na rande, bude se vám flirtování hodit. Poradíme vám, jak se v tom stát mistryní!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek