Pondělí , 30. 01. 2023

Robin

První pomoc při úrazu rachejtlí: Nenechte si zničit silvestrovské oslavy

Období Vánoc je časem klidu a pohody, to však neplatí pro oslavy na Silvestra. Vedle zábavy, velkého množství alkoholu a hudby vás nejspíš neminou ani petardy, ohňostroje a rachejtle. Ale tato zábavní pyrotechnika s sebou nese mnohá nebezpečí úrazu, kterým je dobré se vyvarovat. Připravte se na komplikace a buďte nachystaní zasáhnout ve chvíli, kdy dojde k úrazu.
úraz
Znáte první pomoc při úrazu rachejtlí?

30. 12. 2022

K oslavám na Nový rok zkrátka ohňostroje patří. V některých případech jsou ale všichni na večírku kolem půlnoci už tolik posilnění alkoholem, že se na odpalování rachejtlí už nesoustředí a k bolestivé nehodě může dojít raz dva. Všem úrazům se přitom dá lehce vyvarovat, stačí dodržovat pár základních zásad.

K rachejtlím vždy střízliví

Radou číslo jedna, díky které rozhodně můžete zamezit nehodám a zraněním, je střízlivost. Rozhodněte hned na začátku novoročního večírku, kdo bude mít na starost odpalování ohňostroje a rachejtlí. Ten by pak určitě neměl alespoň do půlnoci vůbec pít, aby měl čistou hlavu při odpalování a dobře věděl, že jeho zacházení s pyrotechnikou je bezpečné pro něj i diváky.

Vybírejte pyrotechniku pečlivě

Na trhu existuje mnoho druhů ohňostrojů i rachejtlí, na této zábavě však není dobré šetřit. Pokud se rozhodnete pro celou vaši partu připravit pořádný ohňostroj, zajděte do specializovaného obchodu a kupte tam nejlépe celý set, který se odpaluje na jeden zátah. Tak předejdete odpalování několika kusů najednou, kdy dochází k největšímu počtu zranění. Určitě se vyhněte levné pyrotechnice z pochybných stánků. Bezpečná pyrotechnika má vždy označení testování a bezpečnosti.

pyrotechnika
Bezpečnost začíná už při samotném nákupu pyrotechniky.

Čtěte návody k ohňostroji

Ještě než se pustíte do samotného velkolepého ohňostroje, důkladně si přečtěte návod, jak pyrotechniku bezpečně odpálit. V návodu najdete doporučenou vzdálenost od ohňostroje, jeho správné umístění a usazení i bezpečný postup zapalování knotu. Všechny tyto kroky dodržujte a máte jistotu, že se nemůže stát nic vám ani nadšeným divákům.

Ani malé rachejtle nepatří do rukou dětí a opilých

I když se může zdát, že malé rachejtle a světlice nemohou nikomu uškodit, může vás samotná realita překvapit. Nikdy totiž nevíte, co malé dítě nebo opilého člověka napadne. Ve chvíli, kdy vystřelovací světlici někdo otočí proti vám a přijde mu to jako skvělý a zábavný plán, moc času na záchranu nemáte.

K TÉMATU  Napijte se vůně šeříku. Chutná, pomáhá od bolestí, krášlí a léčí

A co když k úrazu dojde?

Buďte ale připraveni i na tu nejhorší variantu, kdy při výbuchu dojde k poranění. Mezi nejčastější zranění u zábavní pyrotechniky patří rozhodně popáleniny různých stupňů, tržné rány na kůži, a dokonce i amputace končetin či článků prstů. Pro tyto případy hned od první chvíle myslete na to, kde je po ruce lékárnička s dostatečným počtem obvazů. Hodit se vám bude také škrtidlo.

Popáleniny

Popáleniny se dělí na určité stupně, podle hloubky zasažení.

  • U popálenin I. stupně se jedná pouze o zarudlé místo na kůži, kde je zasažená pouze horní vrstva kůže. Takovou popáleninu stačí zchladit a zarudnutí i otok do pár hodin, maximálně dnů úplně zmizí.
  • II. stupeň popáleniny je hodně podobný. Kůže je růžová a taková popálenina opravdu hodně bolí. Opět ji můžete zchladit, a pokud nedochází ke komplikacím, můžete ji ponechat pouze v domácím léčení.
  • U hlubších popálenin II. stupně objevíte puchýře, které již značí větší problém. Kvůli možným zánětům a infekcím je třeba místo řádně ošetřit a doporučuje se návštěva pohotovosti. Po takové popálenině již zůstávají jizvy a také doba hojení se prodlužuje na několik týdnů.
  • III. stupeň popálenin se vyznačuje bílou až šedou barvou kůže, je zasažené i nervové zakončení kůže a je třeba jednat hned. Místo příliš nechlaďte, ledová voda může ještě více ublížit. Hned volejte záchrannou službu.
  • To samé samozřejmě platí i u popálenin IV. stupně, tam už se jedná o zuhelnatění kůže a vedle ní je zasažený i sval, šlachy nebo dokonce kosti.
popáleniny
Mezi nejčastější úrazy patří na Nový rok popáleniny.

Co dělat v případě amputace?

Pokud při výbuchu rachejtle dojde k amputaci, je nutné zachovat klidnou hlavu a postupovat správně. Určitě hned zavolejte o pomoc na záchrannou službu, kde vás i odborníci správně navedou. Jako první se postarejte o to, aby zraněný nevykrvácel.

  • Pokud se jedná o článek prstu, můžete krvácení jednoduše zastavit obvazy.
  • Jestliže se ale jedná o větší a masivní krvácení, je třeba rychle celou končetinu zaškrtit a zastavit tím přívod krve. Až poté vezměte amputovanou končetinu do sterilního a čistého materiálu, vložte do nepropustného sáčku a zavažte. Tento sáček pak ponořte do vody s ledem a předejte záchranářům spolu se zraněným.
K TÉMATU  Šumivé Prosecco s chutí granátového jablka

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Silvestrovský průvodce: Kdy a jak se slaví Nový rok ve světě?

5 míst, kde je zakázaná pyrotechnika: Chcete si užít Silvestra bez rachejtlí?

Zdroje článku:
www.redcross.org.uk, www.firstaid.org.uk
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Výběr plavek je pro spoustu žen téměř frustrující záležitostí. Pokud nejste šťastnou majitelkou dokonalé postavy, nejspíš už jste to zažila také. V obchodech si zkoušíte jeden model za druhým, ale každý z nich nějakým způsobem zvýrazní přesně tu část těla, kterou byste raději schovala.
Jak nejlépe překvapit a potěšit svého partnera? Muži to mají o dost jednodušší. Ženy během roku „nenápadně“ naznačují, co by se jim líbilo, a pak to s trochou štěstí najdou pod stromečkem. Ale co vybrat pro manžela, přítele, dědečka nebo strýčka? Většinou mluví o tom, jaké se jim líbí auto, motorka, a že ten obytný vůz za dva miliony by si moc přáli. Nechte je snít dál a překvapte je originálními a designově vychytanými dárky z Tipa.eu.
Zná to nejspíš každá z vás. Někdy během svého života jste si určitě ve vztahu prošla fází žárlivosti. Pokud byla oprávněná, a váš partner vám byl opravdu nevěrný, chápeme, že jste ostražitá. Pokud ale byla nemístná, a vy se nacházíte ve zdravém a spokojeném vztahu založeném na důvěře, není se čeho obávat. Jestliže jste si totiž partnerovou oddaností jistá a víte, že má oči jen pro vás, žárlivost vás akorát zbytečně vyčerpává. Proto pro vás máme několik tipů, jak se žárlivostí zatočit.
Barva roku 2020 pro interiér je klasická modrá. Hluboký a tmavý odstín modré dává cítit stabilitu, klid a komunikaci. V interiéru působí vyrovnaně a je ideální do prostoru určeného k relaxaci, hlubokým myšlenkám nebo přímo meditaci. V pracovně umí motivovat k lepšímu výkonu. Tmavá modrá barva dává také pocit bezpečí a v neposlední řadě je velmi elegantní.
Neustálé převalování, polštáře na uších, probděné noci, špunty v uších. Přijde vám to povědomé? Pak právě váš partner nebo partnerka chrápe. Nemusíte se obávat toho, že byste v tom byli sami. Najde se mezi námi vícero lidí, kteří se ptají na jednu otázku, a sice jak se zbavit chrápání, které nám nedá v noci spát?
O tom, že oddalování usnutí a následný nedostatek spánku způsobuje vystavení modrému světlu, jsme již psali. Ale příčin, které způsobují nespavost, je podstatně víc. Někdo má problém s usínáním, jiní usnou, jako když je do vody hodí, ale pak se vzbudí kolem třetí ráno a znovu usnout se nepodaří. Co s tím?
Která žena by nechtěla vypadat stále mladá a krásná? Jenže, která žena má na to, aby měsíčně utrácela tisíce korun za omlazující procedury nebo snad chirurgické zákroky? Nemusíte ale hned myslet na krajní řešení, nejprve vyzkoušejte zázračné potraviny, které skutečně proti stárnutí fungují. Jen s nimi musíte zacházet správně.

Nepřehlédněte

Deprese a úzkosti jsou dnes běžné jevy, se kterými se potýkáme. Zatímco někdo k těmto stavům sklouzne z důvodu špatného rodinného zázemí, jiný se do depresí dostane z důvodu až příliš velké snahy uspět. A někdy - někdy je na vině takzvaná obsedantně-kompulzivní porucha. O co konkrétně jde?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek