Čtvrtek , 22. 02. 2024

Petr

První pomoc při úrazu rachejtlí: Nenechte si zničit silvestrovské oslavy

Období Vánoc je časem klidu a pohody, to však neplatí pro oslavy na Silvestra. Vedle zábavy, velkého množství alkoholu a hudby vás nejspíš neminou ani petardy, ohňostroje a rachejtle. Ale tato zábavní pyrotechnika s sebou nese mnohá nebezpečí úrazu, kterým je dobré se vyvarovat. Připravte se na komplikace a buďte nachystaní zasáhnout ve chvíli, kdy dojde k úrazu.
úraz
Znáte první pomoc při úrazu rachejtlí?

30. 12. 2022

K oslavám na Nový rok zkrátka ohňostroje patří. V některých případech jsou ale všichni na večírku kolem půlnoci už tolik posilnění alkoholem, že se na odpalování rachejtlí už nesoustředí a k bolestivé nehodě může dojít raz dva. Všem úrazům se přitom dá lehce vyvarovat, stačí dodržovat pár základních zásad.

K rachejtlím vždy střízliví

Radou číslo jedna, díky které rozhodně můžete zamezit nehodám a zraněním, je střízlivost. Rozhodněte hned na začátku novoročního večírku, kdo bude mít na starost odpalování ohňostroje a rachejtlí. Ten by pak určitě neměl alespoň do půlnoci vůbec pít, aby měl čistou hlavu při odpalování a dobře věděl, že jeho zacházení s pyrotechnikou je bezpečné pro něj i diváky.

Vybírejte pyrotechniku pečlivě

Na trhu existuje mnoho druhů ohňostrojů i rachejtlí, na této zábavě však není dobré šetřit. Pokud se rozhodnete pro celou vaši partu připravit pořádný ohňostroj, zajděte do specializovaného obchodu a kupte tam nejlépe celý set, který se odpaluje na jeden zátah. Tak předejdete odpalování několika kusů najednou, kdy dochází k největšímu počtu zranění. Určitě se vyhněte levné pyrotechnice z pochybných stánků. Bezpečná pyrotechnika má vždy označení testování a bezpečnosti.

pyrotechnika
Bezpečnost začíná už při samotném nákupu pyrotechniky.

Čtěte návody k ohňostroji

Ještě než se pustíte do samotného velkolepého ohňostroje, důkladně si přečtěte návod, jak pyrotechniku bezpečně odpálit. V návodu najdete doporučenou vzdálenost od ohňostroje, jeho správné umístění a usazení i bezpečný postup zapalování knotu. Všechny tyto kroky dodržujte a máte jistotu, že se nemůže stát nic vám ani nadšeným divákům.

Ani malé rachejtle nepatří do rukou dětí a opilých

I když se může zdát, že malé rachejtle a světlice nemohou nikomu uškodit, může vás samotná realita překvapit. Nikdy totiž nevíte, co malé dítě nebo opilého člověka napadne. Ve chvíli, kdy vystřelovací světlici někdo otočí proti vám a přijde mu to jako skvělý a zábavný plán, moc času na záchranu nemáte.

K TÉMATU  Všechna šumivá vína nejsou šampaňské. Jak být za dámu a vyznat se ve světě bublinek

A co když k úrazu dojde?

Buďte ale připraveni i na tu nejhorší variantu, kdy při výbuchu dojde k poranění. Mezi nejčastější zranění u zábavní pyrotechniky patří rozhodně popáleniny různých stupňů, tržné rány na kůži, a dokonce i amputace končetin či článků prstů. Pro tyto případy hned od první chvíle myslete na to, kde je po ruce lékárnička s dostatečným počtem obvazů. Hodit se vám bude také škrtidlo.

Popáleniny

Popáleniny se dělí na určité stupně, podle hloubky zasažení.

  • U popálenin I. stupně se jedná pouze o zarudlé místo na kůži, kde je zasažená pouze horní vrstva kůže. Takovou popáleninu stačí zchladit a zarudnutí i otok do pár hodin, maximálně dnů úplně zmizí.
  • II. stupeň popáleniny je hodně podobný. Kůže je růžová a taková popálenina opravdu hodně bolí. Opět ji můžete zchladit, a pokud nedochází ke komplikacím, můžete ji ponechat pouze v domácím léčení.
  • U hlubších popálenin II. stupně objevíte puchýře, které již značí větší problém. Kvůli možným zánětům a infekcím je třeba místo řádně ošetřit a doporučuje se návštěva pohotovosti. Po takové popálenině již zůstávají jizvy a také doba hojení se prodlužuje na několik týdnů.
  • III. stupeň popálenin se vyznačuje bílou až šedou barvou kůže, je zasažené i nervové zakončení kůže a je třeba jednat hned. Místo příliš nechlaďte, ledová voda může ještě více ublížit. Hned volejte záchrannou službu.
  • To samé samozřejmě platí i u popálenin IV. stupně, tam už se jedná o zuhelnatění kůže a vedle ní je zasažený i sval, šlachy nebo dokonce kosti.
popáleniny
Mezi nejčastější úrazy patří na Nový rok popáleniny.

Co dělat v případě amputace?

Pokud při výbuchu rachejtle dojde k amputaci, je nutné zachovat klidnou hlavu a postupovat správně. Určitě hned zavolejte o pomoc na záchrannou službu, kde vás i odborníci správně navedou. Jako první se postarejte o to, aby zraněný nevykrvácel.

  • Pokud se jedná o článek prstu, můžete krvácení jednoduše zastavit obvazy.
  • Jestliže se ale jedná o větší a masivní krvácení, je třeba rychle celou končetinu zaškrtit a zastavit tím přívod krve. Až poté vezměte amputovanou končetinu do sterilního a čistého materiálu, vložte do nepropustného sáčku a zavažte. Tento sáček pak ponořte do vody s ledem a předejte záchranářům spolu se zraněným.
K TÉMATU  Alergie na slunce? Jak poznáte, že jí máte? A co se s ní dá dělat?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Silvestrovský průvodce: Kdy a jak se slaví Nový rok ve světě?

5 míst, kde je zakázaná pyrotechnika: Chcete si užít Silvestra bez rachejtlí?

Zdroje článku:
www.redcross.org.uk, www.firstaid.org.uk
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Chystáte se na dovolenou, ale ještě nemáte úplně rozmyšleno, kam vyrazíte? V tom případě se nechte inspirovat těmi nejoblíbenějšími destinacemi pro letošní rok.
Každá zdravá žena zažívá jednou za měsíc své dny a během periody potřebuje co nejvíce komfortu a pohodlí. V dnešní době existuje mnoho moderních menstruačních pomůcek, které mají ženám dodat právě tolik důležitý komfort. Mezi ně patří vedle tamponů a vložek také mnohem ekologičtější menstruační kalhotky. Pro koho jsou vhodné a jaké výhody tyto speciální kalhotky přináší?
Jak to vypadá, když v nákupním centru usedne za veřejné piano člověk a začne hrát? Tentokrát je to ale profesionální hudebník Henri Herbert, který za klávesami vypaluje skladbu Boogie Woogie Piano. Na svou dokonalou hru přirozeně kolemjdoucí upoutá!
Rozhodli jste se, že do vašeho života zařadíte pohyb a budete tak dbát na celkové zdraví? Nebo se zkrátka jen chcete vrátit do formy či vyrýsovat svaly? Vedle zdravého jídelníčku je třeba začít i cvičit, ale už dávno neplatí, že musíte docházet jen do posilovny. Vytvořte si vlastní soukromé fitko u sebe doma.
To je tvrdý oříšek, protože LEGO® sad je velice mnoho a liší se od sebe různými vlastnostmi: velikostí kostek, tematikou, barvou, tvarem a dodatečnými funkcemi. Každá stavebnice je jinak přizpůsobena určité věkové skupině. Čím se řídit při výběru kostek? Jak se správně rozhodnout? Napovíme v této publikaci.
Barva roku 2020 pro interiér je klasická modrá. Hluboký a tmavý odstín modré dává cítit stabilitu, klid a komunikaci. V interiéru působí vyrovnaně a je ideální do prostoru určeného k relaxaci, hlubokým myšlenkám nebo přímo meditaci. V pracovně umí motivovat k lepšímu výkonu. Tmavá modrá barva dává také pocit bezpečí a v neposlední řadě je velmi elegantní.
Sezóna klíšťat je tu a mýtus, že klíšťata žijí pouze v lese, je už dávno překonán. S klíšťaty se můžete setkat i v městském parku nebo na vlastní zahrádce.
Když Jeff Moody narazil na starý srub v horské vesnici Telluride, věděl, že našel ideální rekreační místo pro svou rodinu. Obrovský srub se šesti ložnicemi se nachází daleko od ruchu Toronta, odkud Moody pochází. V zimě se dají nazout lyže takřka od dveří. Skvělý výhled, dobrý přístup a slunné místo v kombinaci s moderní přestavbou udělalo z Moody Residence skvost!
Stojany na víno ze dřeva i kovu, na stěnu nebo na bar v kuchyni. Slouží nejen jako praktické uložení vína, ale také jako originální designový prvek. Patří mezi věci, které vybíráte spíše podle stylu
Známe to i z dětské knihy Karlík a továrna na čokoládu. Synek bohatého obchodníka je vypasený tlouštík, zatímco děti z chudých poměrů jsou hubené. Takhle to bylo během historie lidstva prostě pravidlem. To se ale teď poprvé obrací. Děti bohatých jsou štíhlejší, zatímco ty z chudých rodin častěji tloustnou.
Ano, řeč bude tentokrát o mužském přechodu. O tom, co se děje v tuto dobu u žen se mluví hodně, ale téma mužské andropauzy je stále tak trochu opomíjenou záležitostí. I muži však mohou toto období vnímat jako velmi náročné a přináší jim celou řadu nepříjemností. Co se v jejich těle děje, a jak se s těmito změnami co nejlépe vyrovnat?
Historie nás často fascinuje. Proč se zabývat dějinami státu nebo světa, když ta nejlepší učebnice historie vás může čekat ve vlastní rodině. Sestavte si rodokmen a uvidíte. Třeba získáte nové příbuzné a s nimi nové vztahy, nové zajímavé kontakty a přátele nebo překvapivé odhalení!

Výběr článků

Zpěvák Mirai Navrátil (31) nedávno potvrdil konec vztahu s Michaelou Buschovou a nyní překvapil fanoušky sdílením fotografie s tajemným společníkem na Kanárských ostrovech. Přestože není jasné, jaký je vztah mezi nimi, mnozí to interpretují jako oznámení nového partnerského začátku. I bývalá první dáma Dagmar Havlová (70) a zpěvačka Monika Bagarová (29) projevily podporu zpěvákovi s posláním srdíček. Nový obrat v osobním životě úspěšného zpěváka tak vyvolal vášnivou diskusi nejen mezi fanoušky, ale i v showbyznysu.
Je jiná, je svá. Je to Billie Eilish. Do šoubyznysu vplula jako velká voda bez varování a okamžitě z ní začali všichni teenageři šílet. Zlomovým okamžikem byl pro zpěvačku říjen 2015, tedy krátce před dovršením jejích 14 let, když s bratrem Finneasem zveřejnili na SoundCloudu song Ocean Eyes, ze kterého se přes noc stala hudební senzace. A od té doby znal její jméno celý svět.
Šnečí sliz můžeme stále častěji vidět jako součást drahých kosmetických přípravků. Než se stal trendem pro podporu krásy, byl ve starověkém Řecku lékem na záněty. Mnoho žen o něm ještě neslyšelo a některé na něj jen nevěřícně koukají v obchodních regálech. Představíme si, co to šnečí sliz je a jaké má potenciální přínosy.

Nepřehlédněte

Není snad člověk, který by je neznal. Zvláště v poslední době o nich média psala téměř neustále. Tato nepřehlédnutelná dvojice si získala srdce mnohých, ale řadu svých fanoušků také ztratila, a to právě kvůli stěží pochopitelným krokům, které provedla. Harry a Meghan jsou pár, který bude přitahovat pozornost médií neustále. Jaké byli jejich největší výstřelky? Pojďme si je připomenout!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek