Čtvrtek , 13. 06. 2024

Antonín

První pomoc při úrazu rachejtlí: Nenechte si zničit silvestrovské oslavy

Období Vánoc je časem klidu a pohody, to však neplatí pro oslavy na Silvestra. Vedle zábavy, velkého množství alkoholu a hudby vás nejspíš neminou ani petardy, ohňostroje a rachejtle. Ale tato zábavní pyrotechnika s sebou nese mnohá nebezpečí úrazu, kterým je dobré se vyvarovat. Připravte se na komplikace a buďte nachystaní zasáhnout ve chvíli, kdy dojde k úrazu.
úraz
Znáte první pomoc při úrazu rachejtlí?

30. 12. 2022

K oslavám na Nový rok zkrátka ohňostroje patří. V některých případech jsou ale všichni na večírku kolem půlnoci už tolik posilnění alkoholem, že se na odpalování rachejtlí už nesoustředí a k bolestivé nehodě může dojít raz dva. Všem úrazům se přitom dá lehce vyvarovat, stačí dodržovat pár základních zásad.

K rachejtlím vždy střízliví

Radou číslo jedna, díky které rozhodně můžete zamezit nehodám a zraněním, je střízlivost. Rozhodněte hned na začátku novoročního večírku, kdo bude mít na starost odpalování ohňostroje a rachejtlí. Ten by pak určitě neměl alespoň do půlnoci vůbec pít, aby měl čistou hlavu při odpalování a dobře věděl, že jeho zacházení s pyrotechnikou je bezpečné pro něj i diváky.

Vybírejte pyrotechniku pečlivě

Na trhu existuje mnoho druhů ohňostrojů i rachejtlí, na této zábavě však není dobré šetřit. Pokud se rozhodnete pro celou vaši partu připravit pořádný ohňostroj, zajděte do specializovaného obchodu a kupte tam nejlépe celý set, který se odpaluje na jeden zátah. Tak předejdete odpalování několika kusů najednou, kdy dochází k největšímu počtu zranění. Určitě se vyhněte levné pyrotechnice z pochybných stánků. Bezpečná pyrotechnika má vždy označení testování a bezpečnosti.

pyrotechnika
Bezpečnost začíná už při samotném nákupu pyrotechniky.

Čtěte návody k ohňostroji

Ještě než se pustíte do samotného velkolepého ohňostroje, důkladně si přečtěte návod, jak pyrotechniku bezpečně odpálit. V návodu najdete doporučenou vzdálenost od ohňostroje, jeho správné umístění a usazení i bezpečný postup zapalování knotu. Všechny tyto kroky dodržujte a máte jistotu, že se nemůže stát nic vám ani nadšeným divákům.

Ani malé rachejtle nepatří do rukou dětí a opilých

I když se může zdát, že malé rachejtle a světlice nemohou nikomu uškodit, může vás samotná realita překvapit. Nikdy totiž nevíte, co malé dítě nebo opilého člověka napadne. Ve chvíli, kdy vystřelovací světlici někdo otočí proti vám a přijde mu to jako skvělý a zábavný plán, moc času na záchranu nemáte.

K TÉMATU  Šumivé Prosecco s chutí granátového jablka

A co když k úrazu dojde?

Buďte ale připraveni i na tu nejhorší variantu, kdy při výbuchu dojde k poranění. Mezi nejčastější zranění u zábavní pyrotechniky patří rozhodně popáleniny různých stupňů, tržné rány na kůži, a dokonce i amputace končetin či článků prstů. Pro tyto případy hned od první chvíle myslete na to, kde je po ruce lékárnička s dostatečným počtem obvazů. Hodit se vám bude také škrtidlo.

Popáleniny

Popáleniny se dělí na určité stupně, podle hloubky zasažení.

  • U popálenin I. stupně se jedná pouze o zarudlé místo na kůži, kde je zasažená pouze horní vrstva kůže. Takovou popáleninu stačí zchladit a zarudnutí i otok do pár hodin, maximálně dnů úplně zmizí.
  • II. stupeň popáleniny je hodně podobný. Kůže je růžová a taková popálenina opravdu hodně bolí. Opět ji můžete zchladit, a pokud nedochází ke komplikacím, můžete ji ponechat pouze v domácím léčení.
  • U hlubších popálenin II. stupně objevíte puchýře, které již značí větší problém. Kvůli možným zánětům a infekcím je třeba místo řádně ošetřit a doporučuje se návštěva pohotovosti. Po takové popálenině již zůstávají jizvy a také doba hojení se prodlužuje na několik týdnů.
  • III. stupeň popálenin se vyznačuje bílou až šedou barvou kůže, je zasažené i nervové zakončení kůže a je třeba jednat hned. Místo příliš nechlaďte, ledová voda může ještě více ublížit. Hned volejte záchrannou službu.
  • To samé samozřejmě platí i u popálenin IV. stupně, tam už se jedná o zuhelnatění kůže a vedle ní je zasažený i sval, šlachy nebo dokonce kosti.
popáleniny
Mezi nejčastější úrazy patří na Nový rok popáleniny.

Co dělat v případě amputace?

Pokud při výbuchu rachejtle dojde k amputaci, je nutné zachovat klidnou hlavu a postupovat správně. Určitě hned zavolejte o pomoc na záchrannou službu, kde vás i odborníci správně navedou. Jako první se postarejte o to, aby zraněný nevykrvácel.

  • Pokud se jedná o článek prstu, můžete krvácení jednoduše zastavit obvazy.
  • Jestliže se ale jedná o větší a masivní krvácení, je třeba rychle celou končetinu zaškrtit a zastavit tím přívod krve. Až poté vezměte amputovanou končetinu do sterilního a čistého materiálu, vložte do nepropustného sáčku a zavažte. Tento sáček pak ponořte do vody s ledem a předejte záchranářům spolu se zraněným.
K TÉMATU  Tipy na silvestrovské pohoštění. Zkuste recepty na chuťovky s ricottou

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Silvestrovský průvodce: Kdy a jak se slaví Nový rok ve světě?

5 míst, kde je zakázaná pyrotechnika: Chcete si užít Silvestra bez rachejtlí?

Zdroje článku:
www.redcross.org.uk, www.firstaid.org.uk
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Že kondicionér svede divy jenom na hlavě? Co vás nemá! Rychlostí blesku „opraví“ ucpaný odpad, naleští kožené boty a pohodlně nahradí pěnu na holení. Ovšem pozor, dokáže vrátit do původní velikosti i sražené oblečení!
Adidas, jeden z hlavních partnerů RunCzech, opět připravil exkluzivní kolekci triček k osmi závodům letošní běžecké série. Autorkou grafických návrhů triček je ilustrátorka, animátorka a digitální umělkyně Eliška Podzimková, jejíž projekt PLEŠOUNI chce adidas touto spoluprací podpořit.
Jakmile se začnete s přáteli bavit o tom, jestli doma chovat nějaké zvíře, můžete se dozvědět mnohé. Někteří nesnesou byť jen představu chlupů na koberci, kočky v posteli nebo pravidelného ranního venčení. Někdo si zase naopak neumí představit život bez zvířecího člena rodiny. Pokud byste ale chtěli argumentovat vlivem na vlastní zdraví, závěry výzkumů jsou jednoznačné – domácí mazlíček vašemu zdraví jedině prospěje!
Jak šetřit s vodou? Běžná otázka, na kterou chce znát tolik lidí odpověď. Úspěch ale tkví ve dvou věcech, a sice ve změně svých návyků a v investování do spotřebičů, které s vodou zachází opatrně. A jedním z těchto spotřebičů je myčka na nádobí. Pokud ještě ve vaší kuchyni nedominuje, prozraďme si, jak takovou myčku na nádobí vybrat?
Podzim je ideálním obdobím pro posílení imunity, a můžete toho dosáhnout tím, že zařadíte do své stravy superpotraviny, které jsou bohaté na vitamíny, minerály a antioxidanty.
Dubaj je druhý největší ze sedmi arabských emirátů. Rozhodně je však nejnavštěvovanější a pro turisty nejatraktivnější. Chcete vědět proč? Níže najdete důvody, proč byste měli Dubaj navštívit.
Přestože letnímu tropickému počasí již pro tento rok odzvonilo, nemusíte si zoufat, a naopak si ještě užít vodních radovánek. Můžete vybírat z celé řady aquaparků, které jsou dostupné po celý rok. Přinášíme Vám hned 7 tipů, kam můžete vyrazit za zábavou, ale i odpočinkem a rozmanitou péčí o tělo.
Zařizování ložnice je poněkud obtížné. Přece jen chceme z místnosti vykouzlit oázu klidu, do které se budeme každý den velice rádi vracet. Mnohdy se však stane, že sáhneme po něčem zcela jiném, než co do ložnice patří a rázem je příjemný pocit z ní fuč. Zkrátka a dobře tam neproudí ta energie, která by přispívala ke kvalitnímu spánku. Naštěstí je tu ale stále feng-šuej, podle kterého se můžeme řídit.
Neo mint neboli pastelově zelená. Už teď známe trendy v bydlení pro příští rok, a přinášíme ochutnávku interiérů s tímto odstínem barvy.
Na čistotu a minimalismus se zaměřil architekt Matt Watts. Jeho moderní stodola nabízí prostorné a komfortní bydlení. Prosluněnému interiéru vévodí zatočené schodiště. Zaujme i kuchyňský kout, celý laděný do černé barvy.
Japonská zahrada je působivý způsob úpravy okrasné zahrady. V Japonsku bývala zahrada dlouhodobě otázkou prestiže více, než kdekoli jinde ve světě. V Evropských zemích se nachází parky i zahrady, které si berou inspiraci právě v této zahradní architektuře. Jejich vzhled byl ale přizpůsoben našemu trendu úpravy zahrad. Nic to nemění na tom, že krásně upravená idealizovaná příroda v duchu japonské zahrady je prostě pastvou pro oči.
Velikonoční vajíčka patří k tradici, a vyřádit se na nich může celá rodina. Inspirujte se jednoduchými nápady na zdobení. Zkuste něco nového a netradičního. Výsledek bude vypadat skvěle!

Výběr článků

Období plodných dnů i samotná ovulace jsou jedinou cestou, díky které je možné stát se maminkou. Věděli jste ale, že ovulace v jednom cyklu nemusí být pouze jedna? A jak je možné, že za měsíc může tělo ovulovat klidně dvakrát?
Kmenové buňky jsou v kosmetickém oboru často skloňovaným pojmem posledních let. Jedná se pouze o přeceňované složky kosmetiky nebo jsou kmenové buňky skutečně zázračnou ingrediencí, která nám pomůže ke krásnější pokožce?

Nepřehlédněte

Sváteční atmosféra, radostné děti, a přitom… co s těmi dlouhými vánočními prázdninami? Dnešní článek na Dámské Lize vám přináší hravé rady a tipy, jak s dětmi aktivně a s úsměvem přežít Vánoční prázdniny. Od kreativních vánočních dílen až po rodinná dobrodružství, přinášíme vám inspiraci, jak si užít tuto časově náročnou, ale zároveň kouzelnou dobu s plným srdcem a lehkostí.
Každý kolem vás se chlubí, jak jejich dítě ve dvou letech švitoří první slůvka? Nebojte se, rozhodně nebudete čekat tak dlouho! Naučte se techniku, jak své dítě rozmluvit a již ve věku 9 měsíců mít človíčka, kterému rozumíte první slůvka.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek