Domů » Životní styl » Novoroční předsevzetí. Jaká si dát, abyste je s přehledem splnily?
Novoroční předsevzetí
zdroj: 123RF.com
Životní styl

Novoroční předsevzetí. Jaká si dát, abyste je s přehledem splnily?

Většina lidí si myslí, že nový rok je ideální startovací čárou pro nové začátky. Proto si dávají předsevzetí, která pak ale ve většině porušují. Jak na to, aby vám předsevzetí vydrželo? A nejste-li zrovna povaha, která má pevnou vůli, má vůbec smysl si nějaká předsevzetí dávat?

Proč zrovna od nového roku?

Magické datum 1.1. nás všechny přitahuje. Nový rok je pro mnoho lidí přelomovým okamžikem, dává možnost změny a možná i tak trochu slibuje, že pokud ta změna začne zrovna 1.1. určitě to vydrží. Aspoň tentokráte. Možnost něco změnit je sice moc hezká, nicméně si uvědomte, že lidé, kteří něco ve svém životě změnit chtěli, začali a svůj život již mění. A je jedno, zda začali 1.1. předsevzetím  nebo 13.8. Zkuste se od nich inspirovat a když už na Nový rok skutečně začnete, vydržte. Jak toho dosáhnout?

Jaká předsevzetí si dát? Jen ta reálná.

To je ten krok správným směrem. Zhodnoťte velice reálně své možnosti. Chcete zhubnout? Od začátku ledna je reálné hubnout rychlostí cca 2 – 3 kg měsíčně. Počítejte tedy s termínem, do kterého chcete zhubnout, započítejte i pár týdnů navíc, po které může váha stagnovat a voila, máte zde i celkem reálné předsevzetí. Stejně tak je to s kouřením. Z jedné krabičky denně na nulu, to je tedy velice obtížný úkol. Co to zkusit postupně? Třeba během měsíce nekouřit více jak 10 cigaret denně, další měsíc pět a postupně přestat. Chcete se učit cizí jazyky? Najděte si hned nějaký kurz. Ale takový, který bude vyhovovat vašim finančním i časovým možnostem během roku. Prostě trochu uvažujte, než po třetí sklence sektu slíbíte: a od zítra začnu s…, nebo naopak přestanu s….

A teď to nejtěžší. Jak vydržet?

Dali jste si reálné předsevzetí? Udělali jste správně. A teď trénujte. Nejde jen o fyzické cvičení, posilujte svoji vůli. S každým dnem, kdy dodržíte své předsevzetí, vaše vůle posiluje. Říká se, že aby se mezi mozkovými spoji utvořila nová cestička, potřebuje nejméně 20 opakování. A stejně je to i s pevnou vůlí. Pokud nový návyk zopakujete nejméně 20x, bude pro vás pak snazší vytrvat. K tomu si přidejte parťáka, motivátora nebo kouče. Tato osoba vás bude po celou dobu vašeho snažení motivovat a podporovat. Může s vámi cvičit, chodit na kurzy salsy, nebo může být váš kouč, který vás bude posouvat dál a pomáhat vám vydržet.

Má vůbec smysl si nějaká předsevzetí dávat?

Určitě ano, jen zvažte, jak je pro vás důležité to, k čemu se odhodláváte. Začít můžete kdykoliv, kdy si řeknete, záleží jen na vaší pevné vůli. Předsevzetí si dejte, když chcete opravdu něco změnit. Nebo možná… prostě rovnou začněte. Tak uděláte nejlíp.

Nebuďte mezi těmi, kdo v březnu či ještě dřív přestávají. Pokud si dáte reálné cíle, splňte si je. Nemějte ale velká očekávání. Dát si tři velká předsevzetí a plnit je současně je náročné. Zkuste si vše plnit postupně. A nemusí to být rok po roku, vždy na Nový rok. Můžete začít od března, dubna, prostě kdykoliv. Bude to pro vás jednodušší, když už jste u jednoho předsevzetí uspěli.

Přeji vám úspěšný rok 2019 a splňte si vše, co si slíbíte.

data-matched-content-rows-num="3,3" data-matched-content-columns-num="1,2" data-matched-content-ui-type="image_stacked,image_stacked">

Napište komentář

Klikněte pro napsání komentáře

Leave a Reply

Pin It on Pinterest