Sobota , 02. 12. 2023

Blanka

Novoroční předsevzetí. Jaká si dát, abyste je s přehledem splnily?

Většina lidí si myslí, že nový rok je ideální startovací čárou pro nové začátky. Proto si dávají předsevzetí, která pak ale ve většině porušují. Jak na to, aby vám předsevzetí vydrželo? A nejste-li zrovna povaha, která má pevnou vůli, má vůbec smysl si nějaká předsevzetí dávat?
Novoroční předsevzetí
zdroj: 123RF.com

02. 01. 2019

Proč zrovna od nového roku?

Magické datum 1.1. nás všechny přitahuje. Nový rok je pro mnoho lidí přelomovým okamžikem, dává možnost změny a možná i tak trochu slibuje, že pokud ta změna začne zrovna 1.1. určitě to vydrží. Aspoň tentokráte. Možnost něco změnit je sice moc hezká, nicméně si uvědomte, že lidé, kteří něco ve svém životě změnit chtěli, začali a svůj život již mění. A je jedno, zda začali 1.1. předsevzetím  nebo 13.8. Zkuste se od nich inspirovat a když už na Nový rok skutečně začnete, vydržte. Jak toho dosáhnout?

Jaká předsevzetí si dát? Jen ta reálná.

To je ten krok správným směrem. Zhodnoťte velice reálně své možnosti. Chcete zhubnout? Od začátku ledna je reálné hubnout rychlostí cca 2 – 3 kg měsíčně. Počítejte tedy s termínem, do kterého chcete zhubnout, započítejte i pár týdnů navíc, po které může váha stagnovat a voila, máte zde i celkem reálné předsevzetí. Stejně tak je to s kouřením. Z jedné krabičky denně na nulu, to je tedy velice obtížný úkol. Co to zkusit postupně? Třeba během měsíce nekouřit více jak 10 cigaret denně, další měsíc pět a postupně přestat. Chcete se učit cizí jazyky? Najděte si hned nějaký kurz. Ale takový, který bude vyhovovat vašim finančním i časovým možnostem během roku. Prostě trochu uvažujte, než po třetí sklence sektu slíbíte: a od zítra začnu s…, nebo naopak přestanu s….

A teď to nejtěžší. Jak vydržet?

Dali jste si reálné předsevzetí? Udělali jste správně. A teď trénujte. Nejde jen o fyzické cvičení, posilujte svoji vůli. S každým dnem, kdy dodržíte své předsevzetí, vaše vůle posiluje. Říká se, že aby se mezi mozkovými spoji utvořila nová cestička, potřebuje nejméně 20 opakování. A stejně je to i s pevnou vůlí. Pokud nový návyk zopakujete nejméně 20x, bude pro vás pak snazší vytrvat. K tomu si přidejte parťáka, motivátora nebo kouče. Tato osoba vás bude po celou dobu vašeho snažení motivovat a podporovat. Může s vámi cvičit, chodit na kurzy salsy, nebo může být váš kouč, který vás bude posouvat dál a pomáhat vám vydržet.

K TÉMATU  Tipy na silvestrovské pohoštění. Zkuste recepty na chuťovky s ricottou

Má vůbec smysl si nějaká předsevzetí dávat?

Určitě ano, jen zvažte, jak je pro vás důležité to, k čemu se odhodláváte. Začít můžete kdykoliv, kdy si řeknete, záleží jen na vaší pevné vůli. Předsevzetí si dejte, když chcete opravdu něco změnit. Nebo možná… prostě rovnou začněte. Tak uděláte nejlíp.

Nebuďte mezi těmi, kdo v březnu či ještě dřív přestávají. Pokud si dáte reálné cíle, splňte si je. Nemějte ale velká očekávání. Dát si tři velká předsevzetí a plnit je současně je náročné. Zkuste si vše plnit postupně. A nemusí to být rok po roku, vždy na Nový rok. Můžete začít od března, dubna, prostě kdykoliv. Bude to pro vás jednodušší, když už jste u jednoho předsevzetí uspěli.

Přeji vám úspěšný rok 2019 a splňte si vše, co si slíbíte.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Jistě to znáte – někdy máte prostě chuť pustit si nějakou bláznivou komedii a veškeré starosti vyhodit na chvíli z hlavy. Pokud chcete strávit pohodový večer a zasmát se, přinášíme vám tipy na filmy, které by u vás mohly uspět. Některé z nich vás budou jen bavit, jiné vám mohou připadat trochu hořké, některé ve vás přece jen zasejí semínko vážnějších myšlenek, které vás budou provázet ještě pár následujících dní.
Když si moje kamarádka a pak také sestra našly partnery na seznamce, začala jsem věřit tomu, že to skutečně funguje. Do té doby jsem se toho strašně bála. Psát si s někým na internetu, nevědět, zda je to skutečně on a potom si s ním vyjít. To mi přišlo děsně riskantní. No ale, když to jim dvěma vyšlo, proč by to nemohlo vyjít taky mně?
Ve světě stále více posedlém zdravím vzkvétá trh s fitness technologiemi. Ať už jste v tělocvičně nebo si v sobotu ráno jen tak běžně zaběhnete po místním parku, každý chce mít na ruce fitness tracker, který zaznamenává jeho data. Nebuďte však na omylu, fitness trackery nejsou vymyšleny jen pro běžce a vášnivé návštěvníky tělocvičny.
Kreativitě při balení dárků se žádné meze nekladou. Taštička vám sice ušetří čas, na druhou stranu, pěkný balíček v balícím papíru se stuhou nic nenahradí. Když se na balení trochu vyřádíte a přijdete s něčím originálním, vždycky to bude úspěch, a navíc do vaší práce s balením otisknete i svou snahu, a to se vždycky cení. Inspirujte se nápady na balení dárků ve videu.
Patrik Hartl natočí filmovou komedii podle své první knihy Prvok, Šampón, Tečka a Karel. Film ponese stejný název. Hrdinům, kteří se rozhodnou zahnat krizi čtyřicátníků plněním nesplnitelných úkolů, připravil oproti románu několik změn. Milovníky knihy tak čekají i překvapení. Jaká?
Začalo to jednou ve sprše. Asi po páté jsem si kontrolovala prsa. Měla bych to samozřejmě dělat častěji, když vím, že prababička měla ve svých 82 letech diagnostikovaný nádor, ale není čas. A taky jsem kojila, takže jsem ve skupině žen, které jsou proti rakovině prstu více chráněné. Tak to aspoň píšou na internetu. Bohužel jsem si ten den nahmatala bulku v prsu. Co teď? Mám to řešit? Nebo ne?

Nepřehlédněte

Zřejmě není nutné dlouze vysvětlovat, o jaký hmyz se jedná. Octomilky neboli vinné mušky se nám do domácnosti ochotně nastěhují v momentě, kdy necháme na stole zralé ovoce nebo třeba zbytek pečiva od snídaně. Stačí jen chvilička a mušky se velmi rychle namnoží. Pak se může zdát problematické je z kuchyně nějak vypudit. Ale nebojte se – jde to.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek