Sobota , 03. 12. 2022

Svatoslav

Jak správně dýchat? Naučte se to, změní se vám život

Víte o tom, že to, jak dýcháte, má obrovský vliv na váš život? Na vaše zdraví, vaši vitalitu a také na vaši postavu! Proto byste se měli co nejdřív zaměřit na váš dech a naučit se správně dýchat. Můžete si díky tomu vyřešit spoustu zdravotních problémů a také problém s únavou.
jak správně dýchat
Jak se naučit správně dýchat? (foto: 1213RF)

31. 05. 2021

Kořen problému

Velkou potíží je, že dýcháme špatně. Nikdo nás vlastně nikdy neučil, jak se má správně dýchat. Pokud jste se tím nějak individuálně sami nezabývali. Proto dýchá většina lidí špatně a to tak zvaně ,,mělce“. Co to znamená? Znamená to, že dýcháte jen do horní části hrudi. Dýcháte navíc většinou rychle, což váš stav ještě zhoršuje.

Správně by se mělo dýchat dlouze, hluboce a až do břicha! Mělké dýchání způsobuje únavu, protože přijímáte málo kyslíku. Zároveň způsobuje špatné držení těla, protože když nedýcháte až do břicha, tak máte horší postoj. No a v neposlední řadě jste více ve stresu. Dlouhé dýchání až do břicha uklidňuje, dodává energii, masíruje orgány v břiše a drží vaše tělo ve správném postavení. 

Energie

Pokud bojujete s únavou, tak začněte praktikovat správné dýchání. Naučte se dýchat dlouže až do břicha, čímž budete přijímat více kyslíku a budete tak více čilí a plní energie. Existuje spoustu dechových technik, které vám dodají energii během chvíle! Například dechová technika Wim Hof anebo praktikování jógových dechových technik. A vy se tak můžete po pár minutách najednou cítit plní energie.

Jestli během dne zpozorujete větší únavu, tak si sedněte a několikrát se zhluboka nadechněte a vydechněte. Nejen že začnete přijímat více kyslíku, ale také se díky jakýmkoli dechovým technikám dostanete do přítomného okamžiku, což je taky nesmírně klíčové pro naši energii. Když moc přemýšlíme nad minulostí či budoucností, tak nás to unavuje. 

Stres

Dlouhé a hluboké dýchání pomáhá zbavovat se stresu. Opět hlavně díky přítomnému okamžiku, který zklidní vaši mysl od neustálých myšlenek. Většina lidí dýchá mělce a rychle, když jsou pod tlakem. Je to totiž známka stresové reakce. Tudíž kdykoli, kdy jste v nějaké náročné situaci nebo vás sužuje strach, tak se zastavte a dejte si 10 hlubokých nádechů a výdechů!

Jen taková krátká pomůcka vás dostane do klidu. Díky tomu začnete i v té nelehké situaci klidněji reagovat a strach, který jste pociťovali, tak vymizí. 

Postroj

Správný dech vám taky zaručí zdraví vašeho těla. Když dýcháte až do spodu břicha, tak ten dech drží vaše bedra a vaše záda, aby byla rovná a méně se zatěžovala.

Dech si můžete představit jako takovou ochranu pro záda a bedra, aby nedošlo k jejich zatížení a taky aby váš postoj byl rovný. Nejen při postoji, ale hlavně u cvičení je tento dech důležitý. Než půjdete cvičit, tak trénujte správné dýchání, abyste si tak zajistili, že váš trénink bude mít správný účinek a především že si při něm neublížíte. 

K TÉMATU  ASMR: Zvuky, které vás přivedou do stavu blaženosti

Cvičení

Jak jsem psala, tak dech bude dělat oporu pro vaše bedra. A to je nesmírně důležité například u dřepů, abyste nezatěžovali bedra a vaše záda. Tím předejdete bolesti zad. Dech je nesmírně důležitý i u cvičení břišních svalů. Když se naučíte správnému dýchání, tak břišní svaly dokážete aktivovat mnohem lépe.

V rámci cvičení je klíčové připomenout, že při námaze (například jdete z dřepů nahoru nebo zvedáte činku) VYDECHUJETE a při povolení (jdete ve dřepu dolů nebo spouštíte činku dolů) se NADECHUJETE. 

Jak začít

Po přečtení tohoto článku si můžete jít rovnou natrénovat dlouhý a hluboký dech až do spodu břicha. Jestliže si nebudete vědět rady, tak na internetu najdete spoustu videí, které vás to krok po kroku naučí. Abyste nezapomněli správně dýchat i během dne, tak si nastavte připomínky do mobilu, které vám budou připomínat, ať si dech uvědomíte.

Takto si postupně navyknete na to, že budete kontrolovat váš dech a časem se správné dýchání pro vás stane automatickým. Díky tomu bude vaše tělo jen a jen prosperovat!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Proč je v životě důležité správné dýchání? Potěšíte tím nejen své zdraví

Správné dýchání vám umožní zažít naprosto fantastický sex

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Rakovina je druhou z nejčastějších příčin úmrtí. Odborníci se shodují na tom, že má mnoho původců, jako je dědičnost, stres, kouření, životní prostředí a další vnější vlivy. A až ze třetiny příčin považují nesprávné stravování. Vhodnou skladbou jídla tak můžete hodně ovlivnit a zachránit. Známe potraviny, které fungují jako prevence proti této zákeřné nemoci!
Je tu jaro a s ním i spoustu změn! Lidé se chystají na sezónu v plavkách a chtějí být na jaře víc plní energie. Po zimě, kdy jsme spíš pasivní a více jíme, tak s jarem přichází odhodlání do různých detoxů a očist! Bohužel to nemusí skončit vždy dobře, protože není detox jako detox. V tomto článku vám prozradím, jak na správnou jarní očistu! Která pročistí vaše tělo i vašeho ducha a zároveň neuškodí vašemu zdraví!
Už jste o něm slyšeli? Pro někoho možná lákadlo, pro jiného naprostý strašák a nikdy by do toho nešel. Víte, co metoda holotropního dýchání obnáší, a k čemu může být dobrá? Pojďme se na to podívat, třeba vás to osloví a jednou ji vyzkoušíte.
Toužíte po pevné a pružné pleti bez jakékoliv chybičky? Chcete mít účes jako ze salonu? Svěřte se do rukou speciální kosmetiky s obsahem kyseliny hyaluronové, jejíž účinky vás ohromí. Pleťové krémy, séra a další produkty se díky jejímu obsahu postarají o zlepšení stavu vaší pokožky.
Ať už vítáte návštěvu nebo si potřebujete po dlouhém a náročném dni v práci odpočinout, sedací souprava je to, co využijete jako první. Sedačka by měla být dominantou každého obývacího pokoje, ať je sebevíc velký či naopak sebevíc malý. Chybět by neměla ve velkých příbytcích, ani v drobných bytových jednotkách. Otázkou ale je, jak tu správnou vybrat.
Rok 2021 byl tím, během kterého se začala projevovat velká ekonomická krize. Mnozí se domnívali, že je dávno za námi, ale to nejhorší nás teprve čeká, a to i letos, jelikož zdražující elektřina se právě v nadcházejících měsících velkou měrou zapíše do rodinných rozpočtů. Ať už jste se dostali do situace, ve které jste museli nového dodavatele energií najít, případně jste se k tomuto kroku rozhodli dobrovolně, prozradíme vám, na co si dát pozor a jak ho vybrat.
Léto je v plném proudu a snad každého z nás čeká aspoň jeden výlet. Buď do přírody, někam za hranice nebo jen k babičce na chalupu. Tak či tak, existují tři módní kousky, bez kterých se nikdo neobejde. Tyto věci se hodí pro každou situaci - spaní pod širákem, letní přeháňka v rozpáleném velkoměstě nebo zkrátka jen stylový doplněk na rande s cizinem. Pojď si přečíst následující řádky a objevit, o jaké kousky se jedná.
Podzimní kolekce zaplavily obchodní domy a jistě vás to svádí nějaký nový kousek do svého šatníku ulovit. Bohužel je toho tolik, že člověk neví, co přetrvá déle než pár týdnů. Nevadí, s naší pomocí se ve všem zorientujete. Tohle jsou kousky, které se s největší pravděpodobností budou nosit i další roky.
I když se Česká republika opět začíná otvírat veřejnosti, stále jsou mnohá místa zavřená nebo opředená přísnými hygienickými pravidly. I proto se stále řada rodičů ptá, kam vyrazit s dětmi, když mnoha místa jsou stále ještě veřejnosti nepřístupná. Naštěstí pro vás máme několik konkrétních tipů.

Nepřehlédněte

Mezi nejznámější ženy Ruska se rozhodně řadí kosmonautka, první žena ve Vesmíru. Valentina Těreškovová má zajímavý životní příběh a dodnes se dokonce politicky angažuje ve své milované zemi. Podívejte se na její zajímavý život i současnost.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek