Domů » Životní styl » Jak správně dýchat? Naučte se to, změní se vám život
Psychika Zdraví Životní styl

Jak správně dýchat? Naučte se to, změní se vám život

jak správně dýchat
Jak se naučit správně dýchat? (foto: 1213RF)
Víte o tom, že to, jak dýcháte, má obrovský vliv na váš život? Na vaše zdraví, vaši vitalitu a také na vaši postavu! Proto byste se měli co nejdřív zaměřit na váš dech a naučit se správně dýchat. Můžete si díky tomu vyřešit spoustu zdravotních problémů a také problém s únavou.

Kořen problému

Velkou potíží je, že dýcháme špatně. Nikdo nás vlastně nikdy neučil, jak se má správně dýchat. Pokud jste se tím nějak individuálně sami nezabývali. Proto dýchá většina lidí špatně a to tak zvaně ,,mělce”. Co to znamená? Znamená to, že dýcháte jen do horní části hrudi. Dýcháte navíc většinou rychle, což váš stav ještě zhoršuje.

Správně by se mělo dýchat dlouze, hluboce a až do břicha! Mělké dýchání způsobuje únavu, protože přijímáte málo kyslíku. Zároveň způsobuje špatné držení těla, protože když nedýcháte až do břicha, tak máte horší postoj. No a v neposlední řadě jste více ve stresu. Dlouhé dýchání až do břicha uklidňuje, dodává energii, masíruje orgány v břiše a drží vaše tělo ve správném postavení. 

Energie

Pokud bojujete s únavou, tak začněte praktikovat správné dýchání. Naučte se dýchat dlouže až do břicha, čímž budete přijímat více kyslíku a budete tak více čilí a plní energie. Existuje spoustu dechových technik, které vám dodají energii během chvíle! Například dechová technika Wim Hof anebo praktikování jógových dechových technik. A vy se tak můžete po pár minutách najednou cítit plní energie.

Jestli během dne zpozorujete větší únavu, tak si sedněte a několikrát se zhluboka nadechněte a vydechněte. Nejen že začnete přijímat více kyslíku, ale také se díky jakýmkoli dechovým technikám dostanete do přítomného okamžiku, což je taky nesmírně klíčové pro naši energii. Když moc přemýšlíme nad minulostí či budoucností, tak nás to unavuje. 

Stres

Dlouhé a hluboké dýchání pomáhá zbavovat se stresu. Opět hlavně díky přítomnému okamžiku, který zklidní vaši mysl od neustálých myšlenek. Většina lidí dýchá mělce a rychle, když jsou pod tlakem. Je to totiž známka stresové reakce. Tudíž kdykoli, kdy jste v nějaké náročné situaci nebo vás sužuje strach, tak se zastavte a dejte si 10 hlubokých nádechů a výdechů!

Jen taková krátká pomůcka vás dostane do klidu. Díky tomu začnete i v té nelehké situaci klidněji reagovat a strach, který jste pociťovali, tak vymizí. 

Postroj

Správný dech vám taky zaručí zdraví vašeho těla. Když dýcháte až do spodu břicha, tak ten dech drží vaše bedra a vaše záda, aby byla rovná a méně se zatěžovala.

Dech si můžete představit jako takovou ochranu pro záda a bedra, aby nedošlo k jejich zatížení a taky aby váš postoj byl rovný. Nejen při postoji, ale hlavně u cvičení je tento dech důležitý. Než půjdete cvičit, tak trénujte správné dýchání, abyste si tak zajistili, že váš trénink bude mít správný účinek a především že si při něm neublížíte. 

Cvičení

Jak jsem psala, tak dech bude dělat oporu pro vaše bedra. A to je nesmírně důležité například u dřepů, abyste nezatěžovali bedra a vaše záda. Tím předejdete bolesti zad. Dech je nesmírně důležitý i u cvičení břišních svalů. Když se naučíte správnému dýchání, tak břišní svaly dokážete aktivovat mnohem lépe.

V rámci cvičení je klíčové připomenout, že při námaze (například jdete z dřepů nahoru nebo zvedáte činku) VYDECHUJETE a při povolení (jdete ve dřepu dolů nebo spouštíte činku dolů) se NADECHUJETE. 

Jak začít

Po přečtení tohoto článku si můžete jít rovnou natrénovat dlouhý a hluboký dech až do spodu břicha. Jestliže si nebudete vědět rady, tak na internetu najdete spoustu videí, které vás to krok po kroku naučí. Abyste nezapomněli správně dýchat i během dne, tak si nastavte připomínky do mobilu, které vám budou připomínat, ať si dech uvědomíte.

Takto si postupně navyknete na to, že budete kontrolovat váš dech a časem se správné dýchání pro vás stane automatickým. Díky tomu bude vaše tělo jen a jen prosperovat!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Proč je v životě důležité správné dýchání? Potěšíte tím nejen své zdraví

Správné dýchání vám umožní zažít naprosto fantastický sex

Adéla Třetinová

Jmenuji se Adéla Třetinová a mou vášní je zdravý životní styl a osobní rozvoj. Je pro mě důležité rozvíjet své tělo, pracovat se svou myslí a naslouchat své duši. Inspiruji a motivuji lidi ke zdravému a vědomému životu.

Napište komentář

Klikněte pro napsání komentáře