Neděle , 04. 12. 2022

Barbora

Proč je v životě důležité správné dýchání? Potěšíte tím nejen své zdraví

Vlastnímu dýchání obvykle nevěnujeme pozornost. Pravdou však je, že bez něj by naše tělo fungovalo jen několik minut, a že jeho kvalita v mnoha ohledech ovlivňuje naše zdraví i celkové rozpoložení.
Správné dýchání
Správné dýchání prospívá nejen zdraví, ale také zlepšuje psyhickou pohodu. (zdroj: pixabay.com)

28. 09. 2020

Jak správně dýchat?

Pokud jste se někdy věnovali józe nebo třeba pilates, jistě byla značná část hodin věnována právě rytmu a způsobu vašeho dýchání. Správný nádech i výdech mají být prováděny nosem, jsou zcela neslyšné. Při nádechu pocítíte zvednutí žeber, ale i vyklenutí břicha. Toto je důležité – vzduch nevpouštějte pouze do hrudníku, ale směřujte ho i níž do břicha.

Výdech by měl být delší než nádech. Můžete to odhadnout, ještě účinnější je si v duchu počítat. Zkuste ho postupně prodlužovat, až se dostanete na dvojnásobek délky nádechu.  

Proč je správné dýchání tak důležité?

Nádech zajišťuje našemu tělu přísun kyslíku, který je následně rozváděn do celého těla – ke všem orgánům, svalům, prostě všude. Jaký orgán je na nedostatek kyslíku velmi citlivý? Náš mozek! Není tak divu, že dostatečným zásobením kyslíkem podpoříme jeho správné fungování.

Při správném dýchání máte víc energie, dokážete se lépe soustředit, naplno se můžete věnovat úkolům, které je třeba splnit. Dýchání napravuje vadné držení těla, může zlepšit průběh chronických onemocnění. Mírní dopady stresu na zdraví. Sami můžete vyzkoušet, jaký vliv bude mít na vaše rozpoložení.  Ve vypjatých chvílích zaměřte pozornost pouze na svůj dech. Postupně byste měli pocítit zklidnění rozbouřených emocí.

Správné dýchání ale také masíruje orgány uložené v trupu. Zajišťuje pohyblivost žeber, protažení mezižeberních svalů. Stimuluje činnost lymfatického systému i trávení. S jeho pomocí máte větší šanci ubránit se různým bolestem. Některé z žen si jistě vybaví nutnost vhodného dýchání při porodu.

Zrychlený a mělký dech nám naopak uškodí. Náš systém je tak vybuzen k poplachu a očekává, že zareagujeme na vypjatou situaci buď útěkem, nebo útokem. Následně dojde k vyplavení stresových hormonů, a pokud bude stav pokračovat, můžeme pociťovat paniku.

K TÉMATU  Překvapivé zdroje omega-3 mastných kyselin. Jen rybami to nekončí!

Jak správné dýchání trénovat?

Jak správný dech vypadá už tedy víte. Nejde ani o to, abyste se snažili takto dýchat stále, ale abyste si každý den našli aspoň chvilku, kdy se budete na svůj dech soustředit. Můžete si k tomu lehnout nebo se uvelebit v tureckém sedu. Záleží, co vám vyhovuje.

Pokud chcete dýchat správně vsedě, nejprve se narovnejte. Ohnutá záda a stísněné břicho vám neumožní správné dýchání, byť byste sebevíc chtěli.

Pokud jste v oblasti správného dýchání nováčkem, začněte s rukama položenýma na těle. Dejte je mezi hrudník a břicho, prsty by měly směřovat k pupíku, jejich směr kopíruje poslední žebra. Při nádechu by se vám měly prsty obou rukou od sebe oddalovat, při výdechu se zase postupně přibližovat.

Někdy stále pátráme, co by našemu zdraví mohlo prospět, kupujeme drahé přípravky, zkoušíme různé diety. Ověřit si ale na sobě účinky správného dýchání je pohodlné a bez jakýchkoliv investic. Jediné, co k tomu potřebujete, je najít si chvilku času a soustředit se jen na sebe. Tak jen vzhůru do toho!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Správné dýchání vám umožní zažít naprosto fantastický sex

Deset minut jógy denně vám změní život

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Přirozené světlo nesmí v interiéru chybět, ale má ho být tak akorát. Někdy se však sluníčko zblázní a nezbývá, než ho vrátit do patřičných mezí. Slouží k tomu stínící technika, která má navíc dekorační funkci. Typickými zástupci interiérového stínění jsou vnitřní rolety a žaluzie. Ale co když se vám okoukaly nebo jen toužíte po designové lahůdce? Pak se vám budou líbit rolety typu den a noc. .
Čeká vás zařizování nového bytu nebo snad rekonstrukce toho stávajícího? Inspirujte se trendy v bydlení pro rok 2022. Cílem pro nadcházejících dvanáct měsíců je vytvořit ze svého domova místo, kde se budete cítit příjemně, v klidu a bezpečí.
Je sice pravdou, že jsme všichni netrpělivě čekali až se dostaví léto. V horkých letních měsících se nám ale nechtějí nosit tenisky nebo jinak uzavřené boty. V důsledků vysokých teplot mohou někomu také nohy začít otékat. V tuto chvíli přichází na scénu dámské sandály. Jaké jsou typy a s čím je vhodné je kombinovat? Může je nosit opravdu každá dáma a hodí se ke každé příležitosti? Všechny tyto informace jsme zjistili za vás.
Mít home office a dělat doma má svoje nesporné výhody. Potom přijde vhod pracovna. Nejdříve musíte zvážit, jestli do ní budete zvát hosty nebo klienty, jestli děláte spíše přes den nebo večer, nebo jestli v ní budete trávit většinu času. Bude to ryze pracovní prostor nebo také místo pro relax. Pracovna uzpůsobená pro ženský element bude ale vypadat jinak, než pánská pracovna. Tady je trocha inspirace a nápadů na tu druhou z nich.
Přemýšleli jste někdy nad tím, co děláte, když večer ulehnete do postele? Drtivá většina z nás zapne televizi nebo sáhne po svém telefonu, aby nám náhodou před spaním nic neuniklo. Nebo v horším případě obě tyto možnosti zkombinujeme. Bohužel obrazovky těchto zařízení vyzařují takzvané modré světlo, které narušuje naše přirozené spánkové cykly. Ale abyste své tělo připravili na kvalitní spánek, je třeba modré světlo naprosto minimalizovat.
Pracoviště je podle statistik třetím nejčastějším místem, kde se můžete potkat se svou drahou polovičkou, a až třetina Čechů v práci prožila alespoň chvilkový románek. Láska v kanceláři může být krásná a vzrušující, ale zároveň s sebou může přinést i řadu nepříjemností. Jaké jsou tedy klady a zápory takového vztahu?
Mnoho lidí nevěří, že vztah na dálku by mohl někdy fungovat. Možná vám to budou rozmlouvat rodiče, kamarádi, kolegové v práci – ale to nejdůležitější rozhodnutí je přeci jenom na vás. Jedno vám ale musí být jasné – nebude to vůbec nic lehkého. Můžete se ale inspirovat pár radami, které vám toto nepříjemné období vzdáleného partnera zjednoduší.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek