Čtvrtek , 18. 08. 2022

Helena

Proč je v životě důležité správné dýchání? Potěšíte tím nejen své zdraví

Vlastnímu dýchání obvykle nevěnujeme pozornost. Pravdou však je, že bez něj by naše tělo fungovalo jen několik minut, a že jeho kvalita v mnoha ohledech ovlivňuje naše zdraví i celkové rozpoložení.
Správné dýchání
Správné dýchání prospívá nejen zdraví, ale také zlepšuje psyhickou pohodu. (zdroj: pixabay.com)

28. 09. 2020

Jak správně dýchat?

Pokud jste se někdy věnovali józe nebo třeba pilates, jistě byla značná část hodin věnována právě rytmu a způsobu vašeho dýchání. Správný nádech i výdech mají být prováděny nosem, jsou zcela neslyšné. Při nádechu pocítíte zvednutí žeber, ale i vyklenutí břicha. Toto je důležité – vzduch nevpouštějte pouze do hrudníku, ale směřujte ho i níž do břicha.

Výdech by měl být delší než nádech. Můžete to odhadnout, ještě účinnější je si v duchu počítat. Zkuste ho postupně prodlužovat, až se dostanete na dvojnásobek délky nádechu.  

Proč je správné dýchání tak důležité?

Nádech zajišťuje našemu tělu přísun kyslíku, který je následně rozváděn do celého těla – ke všem orgánům, svalům, prostě všude. Jaký orgán je na nedostatek kyslíku velmi citlivý? Náš mozek! Není tak divu, že dostatečným zásobením kyslíkem podpoříme jeho správné fungování.

Při správném dýchání máte víc energie, dokážete se lépe soustředit, naplno se můžete věnovat úkolům, které je třeba splnit. Dýchání napravuje vadné držení těla, může zlepšit průběh chronických onemocnění. Mírní dopady stresu na zdraví. Sami můžete vyzkoušet, jaký vliv bude mít na vaše rozpoložení.  Ve vypjatých chvílích zaměřte pozornost pouze na svůj dech. Postupně byste měli pocítit zklidnění rozbouřených emocí.

Správné dýchání ale také masíruje orgány uložené v trupu. Zajišťuje pohyblivost žeber, protažení mezižeberních svalů. Stimuluje činnost lymfatického systému i trávení. S jeho pomocí máte větší šanci ubránit se různým bolestem. Některé z žen si jistě vybaví nutnost vhodného dýchání při porodu.

Zrychlený a mělký dech nám naopak uškodí. Náš systém je tak vybuzen k poplachu a očekává, že zareagujeme na vypjatou situaci buď útěkem, nebo útokem. Následně dojde k vyplavení stresových hormonů, a pokud bude stav pokračovat, můžeme pociťovat paniku.

K TÉMATUZákon o odškodnění po trvalých následcích očkování ve sněmovně. Ministerstvo zvažuje finanční spoluúčast rodičů

Jak správné dýchání trénovat?

Jak správný dech vypadá už tedy víte. Nejde ani o to, abyste se snažili takto dýchat stále, ale abyste si každý den našli aspoň chvilku, kdy se budete na svůj dech soustředit. Můžete si k tomu lehnout nebo se uvelebit v tureckém sedu. Záleží, co vám vyhovuje.

Pokud chcete dýchat správně vsedě, nejprve se narovnejte. Ohnutá záda a stísněné břicho vám neumožní správné dýchání, byť byste sebevíc chtěli.

Pokud jste v oblasti správného dýchání nováčkem, začněte s rukama položenýma na těle. Dejte je mezi hrudník a břicho, prsty by měly směřovat k pupíku, jejich směr kopíruje poslední žebra. Při nádechu by se vám měly prsty obou rukou od sebe oddalovat, při výdechu se zase postupně přibližovat.

Někdy stále pátráme, co by našemu zdraví mohlo prospět, kupujeme drahé přípravky, zkoušíme různé diety. Ověřit si ale na sobě účinky správného dýchání je pohodlné a bez jakýchkoliv investic. Jediné, co k tomu potřebujete, je najít si chvilku času a soustředit se jen na sebe. Tak jen vzhůru do toho!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Správné dýchání vám umožní zažít naprosto fantastický sex

Deset minut jógy denně vám změní život

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Aby vaše pleť vypadala zdravě, svěže a odpočatě, nemusíte vydávat horentní sumy za drahé pleťové krémy. I díky běžně dostupným surovinám bude vaše pleť zářivě krásná. Domácí pleťové masky na suchou pleť dodají pleti tolik potřebnou hydrataci a pro jejich přípravu stačí zajít jen do lednice.
Chia jsou drobná černá semínka šalvěje hispánské. Ta je původem z Mexika a Guatemaly a tato semínka byla základním jídlem starověkých Aztéků a Mayů. „Chia“ je ve skutečnosti starověké mayské slovo pro sílu. Chia semínka jsou malá, plochá a oválná s lesklou a hladkou strukturou, jejichž barva je většinou černá.
Hledáte-li kvalitní nepromokavé boty, které využijete zejména v nepříznivých dešťových podmínkách, zkuste se poohlédnout po stylových dámských holínkách. Na trhu jsou vysoké i nízké typy holínek, které nejsou pouze funkčním doplňkem, ale také vysoce módním prvkem našeho outfitu. Na následujících řádcích se tak dočtete, co všechno by bylo dobré vzít v potaz, než si nové dámské holínky zakoupíte.
Co takhle trochu zpestřit interiér? Pokud patříte mezi ty, které mají rády "udělej si sám", tohle jsou nápady pro vás. Originální květináče, plyšová spona na záclony, zarážka na knihy nebo talířek na jednohubky, to vše má jedno společné - základem jsou staré hračky. Nějaký vhodný kousek najdete i u vás, a pak hurá do díla. Zkuste trochu netradiční dekorace!
I když svou matraci pravidelně udržujete v dobrém stavu, je nutné ji občas i hloubkově vyčistit. Je známo, že spánkem trávíme třetinu svého života, takže byste měli svůj spací prostor udržovat opravdu čistý a voňavý, abyste si dopřáli skvělou noc. Přinášíme vám tipy, jak svou matraci opravdu skvěle vyčistit krok za krokem.
Každý z nás má svou polohu, ve které spí nejraději. Někdo spí rád na břiše, jiný na zádech a další třeba zase na boku. Ale napadlo vás někdy hledat ve spánkových polohách význam? Že ne? Pak se možná budete divit, co která spánková poloha znamená.
Od 21. dubna, tedy počínaje dneškem, bude vládnout horoskopu až do 21. května znamení Býka. Tito lidé jsou známí svou vášnivostí, spolehlivostí, elegancí a někdy jsou považováni za nejpřitažlivější děti zvěrokruhu. Zároveň jsou čestní a milující. Nechybí jim jistá dávka extravagantnosti, nicméně pokud se rozzuří, často z nich jde i strach. Pokud někdy odhalí, že jste je podvedli, nebudou s vámi mít slitování, jsou totiž opravdu čestní.
Našli jste v domácnosti potravinové moly? Neznamená to, že u vás doma vládne chaos a nepořádek. Nejčastěji se do našich obydlí tito malí škůdci dostanou v tašce s potravinami. Ano, nejčastěji si je domů přineseme. Druhá možnost, jak se dostanou dovnitř je, že přijdou od sousedů nebo dovnitř vlezou okny. Naštěstí způsobů, jak se jich zbavit, je několik. Proto, pokud nezabere jeden, vyzkoušejte další!

Nepřehlédněte

Lidé zranění při pádu na zamrzlém či zasněženém chodníku musí o odškodnění bojovat dlouho, v 67 procentech déle než rok. Až ve třech čtvrtinách případů totiž obce a technické služby odmítají za zranění přijmout odpovědnost. Konečné odškodnění se přitom může vyšplhat na statisíce, průměr je 287 tisíc korun. Podle zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích zodpovídá za náhradu škody, která vznikla při neprůchodnosti chodníku, město či obec. Jak se zachovat, když se vám to stane?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek