Čtvrtek , 07. 12. 2023

Ambrož

Proč je v životě důležité správné dýchání? Potěšíte tím nejen své zdraví

Vlastnímu dýchání obvykle nevěnujeme pozornost. Pravdou však je, že bez něj by naše tělo fungovalo jen několik minut, a že jeho kvalita v mnoha ohledech ovlivňuje naše zdraví i celkové rozpoložení.
Správné dýchání
Správné dýchání prospívá nejen zdraví, ale také zlepšuje psyhickou pohodu. (zdroj: pixabay.com)

28. 09. 2020

Jak správně dýchat?

Pokud jste se někdy věnovali józe nebo třeba pilates, jistě byla značná část hodin věnována právě rytmu a způsobu vašeho dýchání. Správný nádech i výdech mají být prováděny nosem, jsou zcela neslyšné. Při nádechu pocítíte zvednutí žeber, ale i vyklenutí břicha. Toto je důležité – vzduch nevpouštějte pouze do hrudníku, ale směřujte ho i níž do břicha.

Výdech by měl být delší než nádech. Můžete to odhadnout, ještě účinnější je si v duchu počítat. Zkuste ho postupně prodlužovat, až se dostanete na dvojnásobek délky nádechu.  

Proč je správné dýchání tak důležité?

Nádech zajišťuje našemu tělu přísun kyslíku, který je následně rozváděn do celého těla – ke všem orgánům, svalům, prostě všude. Jaký orgán je na nedostatek kyslíku velmi citlivý? Náš mozek! Není tak divu, že dostatečným zásobením kyslíkem podpoříme jeho správné fungování.

Při správném dýchání máte víc energie, dokážete se lépe soustředit, naplno se můžete věnovat úkolům, které je třeba splnit. Dýchání napravuje vadné držení těla, může zlepšit průběh chronických onemocnění. Mírní dopady stresu na zdraví. Sami můžete vyzkoušet, jaký vliv bude mít na vaše rozpoložení.  Ve vypjatých chvílích zaměřte pozornost pouze na svůj dech. Postupně byste měli pocítit zklidnění rozbouřených emocí.

Správné dýchání ale také masíruje orgány uložené v trupu. Zajišťuje pohyblivost žeber, protažení mezižeberních svalů. Stimuluje činnost lymfatického systému i trávení. S jeho pomocí máte větší šanci ubránit se různým bolestem. Některé z žen si jistě vybaví nutnost vhodného dýchání při porodu.

Zrychlený a mělký dech nám naopak uškodí. Náš systém je tak vybuzen k poplachu a očekává, že zareagujeme na vypjatou situaci buď útěkem, nebo útokem. Následně dojde k vyplavení stresových hormonů, a pokud bude stav pokračovat, můžeme pociťovat paniku.

K TÉMATU  Mužský hormon v ženském těle. Jak ovlivňuje zdraví a kondici?

Jak správné dýchání trénovat?

Jak správný dech vypadá už tedy víte. Nejde ani o to, abyste se snažili takto dýchat stále, ale abyste si každý den našli aspoň chvilku, kdy se budete na svůj dech soustředit. Můžete si k tomu lehnout nebo se uvelebit v tureckém sedu. Záleží, co vám vyhovuje.

Pokud chcete dýchat správně vsedě, nejprve se narovnejte. Ohnutá záda a stísněné břicho vám neumožní správné dýchání, byť byste sebevíc chtěli.

Pokud jste v oblasti správného dýchání nováčkem, začněte s rukama položenýma na těle. Dejte je mezi hrudník a břicho, prsty by měly směřovat k pupíku, jejich směr kopíruje poslední žebra. Při nádechu by se vám měly prsty obou rukou od sebe oddalovat, při výdechu se zase postupně přibližovat.

Někdy stále pátráme, co by našemu zdraví mohlo prospět, kupujeme drahé přípravky, zkoušíme různé diety. Ověřit si ale na sobě účinky správného dýchání je pohodlné a bez jakýchkoliv investic. Jediné, co k tomu potřebujete, je najít si chvilku času a soustředit se jen na sebe. Tak jen vzhůru do toho!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Správné dýchání vám umožní zažít naprosto fantastický sex

Deset minut jógy denně vám změní život

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Býti potomkem slavného rodiče nebo rovnou obou rodičů se může jevit jako nelehká pozice. Od takovýchto jedinců se mnohé očekává, ať už zdědění krásy nebo talentu. Někteří se rozhodnou jít ve šlépějích svých rodičů, jiní zvolí o něco jiný směr a další se zase světu popularity snaží co nejvíce vyhnout a žít si svůj život mimo vědomí veřejnosti.
S online kurzy se v posledních měsících doslova roztrhl pytel. Když nebylo možné setkávat se offline, podnikatelé se nalodili na online vlnu a rozjeli to právě ve světě internetu. A tak vznikly nejen kurzy týkající se výuky cizích jazyků, ale i efektivní způsoby, jak zlepšit své schopnosti nebo se naučit něčemu úplné novému, a to třeba FB reklamě nebo působení na sociálních sítích. Pokud i vy přemýšlíte nad koupí nějakého konkrétního online kurzu, seznamte se s několika věcmi, které se vyplatí vědět a znát.
Je běžné, že má dnes téměř každá domácnost vlastní tiskárnu. Platí ale také, že na tisk dokumentů do školy, do práce nebo vstupenek do divadla opravdu nepotřebujete nějakou zvlášť kvalitní tiskárnu a bezchybný tisk. Vyplatí se proto kupovat levné neoriginální tonery nebo je to hazard s životností vaší tiskárny?
Když byly salóny krásy zavřené, vyvstala najednou mezi ženami otázka, jak se správně starat o své obočí. Každá z nás se chce o něj naučit správně starat tak, aby své pokožce nezpůsobovala zbytečnou újmu. Správně vytvarované obočí navíc dodá vašemu obličeji šmrnc, rozhodně to tedy není zanedbatelný prvek vedoucí k vnější kráse. Opravdu víte o postupu vytrhávání všechno?
Že gejši jsou neoddělitelně spojené s Japonskem ví mnoho těch, kteří se alespoň trochu zajímají o kulturu a svět obecně. Také se ví, že hlavním úkolem gejš bylo především pobavit své klienty tancem, zpěvem, čajovým obřadem, konverzací a dalším programem nezbytným pro kulturní a zajímavou zábavu. O prostituci se v souvislosti s gejšami téměř nedá hovořit.
Podle statistik nejen u nás, ale i v Evropě, žije každé desáté dítě v nové rodině, kde je pouze jeden rodič jejich vlastní. Často tam žijí s nevlastními sourozenci, nebo se s nimi setkávají v rámci různých programů a dohod rozvedených rodičů o víkendech, prázdninách či svátcích. Společné soužití takové rodiny není zpočátku vůbec jednoduché.
Střelci, jakožto jedno z ohnivých znamení, dokáží být neuvěřitelně spontánní a jsou to právě oni, kteří vám bez obalu řeknou naprosto vše, ať se vám to líbí či nikoliv. Oni věci nefiltrují. Se Střelci bývá velká zábava, často jsou proto obklopeni hromadou lidí a přátel. Mají nadstandardní konverzační schopnosti a své okolí umí vysoce zaujmout a inspirovat, aby žili svůj nejlepší možný život.
Muži jí leželi u nohou, ženy v její blízkostí pukaly závistí. Byla krásná, talentovaná, ale osud se s ní nemazlil. Seznamte se s jednou z nejkrásnějších a nejnadanějších hereček, které se kdy ve filmovém světě objevily.
Grill párty, ale i tradiční české opékání se těší stále větší popularitě! Není tak divu, že se mění i zvyklosti ohledně vybavení letních teras či pergol. V současné době zde už nenajdete jen pohodlné posezení pro rodinu a přátele, ale i další kusy praktického nábytku, které poskytují cenný úložný prostor na věci, které je vhodné mít při trávení volného času venku po ruce.
Madonna, nejslavnější popová ikona od začátku 80. let až do současnosti plní sociální sítě fotografiemi, nad nimiž v poslední době zdravý rozum skutečně žasne. Zpěvačka se zřejmě nehodlá smířit s přirozeným procesem stárnutí a chce si i nadále zachovat svou dokonalou image. Má tohle ale být ještě náš vzor hodný následování?

Nepřehlédněte

Stárnutí - fáze života, kterou by ženy nejraději přeskočily. Jenže se jedná o neodvratitelný jev, který k životu zkrátka patří. Proto je důležité se s ním poprat. Pojďme si prozradit několik věcí, s nimiž se stárnutím hravě zatočíte.  

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek