Pátek , 24. 05. 2024

Jana

Proč je v životě důležité správné dýchání? Potěšíte tím nejen své zdraví

Vlastnímu dýchání obvykle nevěnujeme pozornost. Pravdou však je, že bez něj by naše tělo fungovalo jen několik minut, a že jeho kvalita v mnoha ohledech ovlivňuje naše zdraví i celkové rozpoložení.
Správné dýchání
Správné dýchání prospívá nejen zdraví, ale také zlepšuje psyhickou pohodu. (zdroj: pixabay.com)

28. 09. 2020

Jak správně dýchat?

Pokud jste se někdy věnovali józe nebo třeba pilates, jistě byla značná část hodin věnována právě rytmu a způsobu vašeho dýchání. Správný nádech i výdech mají být prováděny nosem, jsou zcela neslyšné. Při nádechu pocítíte zvednutí žeber, ale i vyklenutí břicha. Toto je důležité – vzduch nevpouštějte pouze do hrudníku, ale směřujte ho i níž do břicha.

Výdech by měl být delší než nádech. Můžete to odhadnout, ještě účinnější je si v duchu počítat. Zkuste ho postupně prodlužovat, až se dostanete na dvojnásobek délky nádechu.  

Proč je správné dýchání tak důležité?

Nádech zajišťuje našemu tělu přísun kyslíku, který je následně rozváděn do celého těla – ke všem orgánům, svalům, prostě všude. Jaký orgán je na nedostatek kyslíku velmi citlivý? Náš mozek! Není tak divu, že dostatečným zásobením kyslíkem podpoříme jeho správné fungování.

Při správném dýchání máte víc energie, dokážete se lépe soustředit, naplno se můžete věnovat úkolům, které je třeba splnit. Dýchání napravuje vadné držení těla, může zlepšit průběh chronických onemocnění. Mírní dopady stresu na zdraví. Sami můžete vyzkoušet, jaký vliv bude mít na vaše rozpoložení.  Ve vypjatých chvílích zaměřte pozornost pouze na svůj dech. Postupně byste měli pocítit zklidnění rozbouřených emocí.

Správné dýchání ale také masíruje orgány uložené v trupu. Zajišťuje pohyblivost žeber, protažení mezižeberních svalů. Stimuluje činnost lymfatického systému i trávení. S jeho pomocí máte větší šanci ubránit se různým bolestem. Některé z žen si jistě vybaví nutnost vhodného dýchání při porodu.

Zrychlený a mělký dech nám naopak uškodí. Náš systém je tak vybuzen k poplachu a očekává, že zareagujeme na vypjatou situaci buď útěkem, nebo útokem. Následně dojde k vyplavení stresových hormonů, a pokud bude stav pokračovat, můžeme pociťovat paniku.

K TÉMATU  Ranní rutina, která vás postaví na nohy. Vyzkoušejte studenou sprchu

Jak správné dýchání trénovat?

Jak správný dech vypadá už tedy víte. Nejde ani o to, abyste se snažili takto dýchat stále, ale abyste si každý den našli aspoň chvilku, kdy se budete na svůj dech soustředit. Můžete si k tomu lehnout nebo se uvelebit v tureckém sedu. Záleží, co vám vyhovuje.

Pokud chcete dýchat správně vsedě, nejprve se narovnejte. Ohnutá záda a stísněné břicho vám neumožní správné dýchání, byť byste sebevíc chtěli.

Pokud jste v oblasti správného dýchání nováčkem, začněte s rukama položenýma na těle. Dejte je mezi hrudník a břicho, prsty by měly směřovat k pupíku, jejich směr kopíruje poslední žebra. Při nádechu by se vám měly prsty obou rukou od sebe oddalovat, při výdechu se zase postupně přibližovat.

Někdy stále pátráme, co by našemu zdraví mohlo prospět, kupujeme drahé přípravky, zkoušíme různé diety. Ověřit si ale na sobě účinky správného dýchání je pohodlné a bez jakýchkoliv investic. Jediné, co k tomu potřebujete, je najít si chvilku času a soustředit se jen na sebe. Tak jen vzhůru do toho!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Správné dýchání vám umožní zažít naprosto fantastický sex

Deset minut jógy denně vám změní život

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Stres a neustálý tlak na výkon v práci, strach ze selhání a z toho, že nebudete schopna dostát požadavkům okolí. To jsou některé z faktorů, které vedou u mnoha dříve výkonných a schopných lidí ke stresové poruše, známé jako syndrom vyhoření. Jak ho poznat a jak jej řešit?
Kadeřník Samuel Ryde má netradiční zálibu. Fotí momentky každý den ve stejný čas a to už deset let. Co ho motivovalo k jeho neobvyklému koníčku a jaký v něm vidí význam? Přečtěte si víc!
Nejspíš většina z vás bude mít zprvu představu jakési houby, za kterou bývá kombucha často mylně považována. Ve skutečnosti se jedná o komplex kvasinek a bakterií, který se nechává působit v čaji, aby vznikl požadovaný nápoj. Jeho léčivé účinky vás jistě oslní. A výhodou je, že si ho můžete klidně sami připravit doma. Tak jdete do toho?
Plánování prázdnin s dětmi školou povinnými se často rovná složité manažerské práci. Prázdniny jsou pro všechny děti radostí a úlevou od školních povinností, ale ne tak pro rodiče. Ti musí velmi pečlivě plánovat, kam se školáky. Volných dnů je totiž podstatně víc, než mají dospělí dovolené.
Současná komplikovaná doba COVIDU-19 přinesla s sebou mnohé změny, se kterými se musíme ve svých životech poprat. Jednou z těchto změn je i karanténa. Obzvláště náročná je v případě rodin s dětmi. Přinášíme vám několik tipů, jak děti během karantény zabavit.
Letos oslavila osmdesáté sedmé narozeniny. Jaký je příběh jedné z nejkrásnějších hereček, které kdy po této planetě chodily? Sophia Loren si prožila svůj dokonalý americký sen.
Dejte si pozor na krmení pejsků "od stolu". Poradíme vám, které potraviny určitě nesmíte dát svému čtyřnohému mazlíčkovi.
Sladkou chuť miluje většina z nás už odmalička. Ostatně kdo by neměl rád chutné bonbónky, dortíčky nebo třeba sušenky. Ale upřímně – cukr je jed, a přestože nám chutná, ve finále nám škodí. A představa, že se za pár let budeme bahnit v obezitě, trpět srdečním onemocněním nebo si píchat inzulín, není zrovna lahoda. O důvod víc, proč si navyknout na život bez cukru. Jenže, jak na to?
Suchý šampon je typ vlasového přípravku, který omezuje mastnotu a nečistoty ve vlasech. Na rozdíl od mokrých šamponů a kondicionérů lze suchý šampon nanášet na vlasy, když jsou suché – a právě odtud získal svůj název. Suchý šampon není nutné z vlasů vymývat a obvykle se nanáší na temeno hlavy a další oblasti, kde se může viditelně hromadit olej a lesk.
Sociální sítě jsou dnes mocné marketingové nástroje, které nutně nemusí být určeny jen k propagaci byznysu nebo nějakého produktu. Mohou to být zrcadla nás samotných a lze si z nich vytvořit i pasivní příjem. Stačí, aby byl instagramový profil dostatečně atraktivní, získal určitý počet sledujících a byl hojně navštěvovaný. K tomu všemu mohou přispět instagramové šablony a dalších několik tipů.
Události minulých týdnů nás nenechaly chladnými a rozhodli jsme se, že se vydáme dále za poznáním sebe sama. Karanténu jsme zvládli každý po svém, stejně tak jsme si v sobě všichni museli zpracovat strach o sebe i své nejbližší. Nyní je čas se se vším vypořádat. Každý po svém. My zkusili pobyt ve tmě aneb týdenní terapii, kdy se o sobě dozvíte mnohem více, než byste čekali.

Výběr článků

V práci blázinec, dovolená vyloučená a jarní prázdniny na krku. Nemoc nebo nedostatek peněz, důvodů, proč nemůžete vyjet s dětmi na jarní prázdniny, může být celá řada. Proto ještě nemusí dítě celý týden sedět doma u televize a tabletu. Zkuste mu připravit tak trochu jiné prázdniny.
Berete se z velké lásky. Vydrží možná rok, dva, tři. Pak nastane dlouholetá práce, v níž se vztah, který začal adrenalinovou reakcí, musí přerodit do fáze přátelství a spolupráce. Jestliže nezačnete na svém manželství včas tvrdě pracovat, rozpadne se vám pod rukama. Jak se z milenců stanou partneři a přátelé?

Nepřehlédněte

Už nevíte, co pít, abyste si pitný režim co nejvíce zpříjemnily? Pak vám doporučujeme vložit do odšťavňovače několik jablek a připravit si nápoj, co vám prospěje ve všech směrech. Proč s jeho výrobou neotálet?
Strečink je jednoznačně nezbytnou součástí jakéhokoli tréninku či cvičení. Pomáhá zvyšovat flexibilitu a rozšiřovat možnosti pohybu těla. Správně byste měli strečink provádět jak před, tak i po cvičení. Před tréninkem je třeba tělo trochu prohřát a připravit na zátěž, aby nedošlo ke svalovým křečím. Po cvičení musíte zase svaly trochu zklidnit. A právě to dokáže správný strečink.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek