Pondělí , 25. 09. 2023

Zlata

Montessori pedagogika: jaké jsou její principy?

Různé alternativní směry výuky jsou v dnešní době stále populárnější. Možná si řeknete, že při pohledu na stav klasického státního školství není divu. Jedním z těchto směrů je Montessori pedagogika, někdy můžeme slyšet mluvit také o Montessoriovské škole. Víte, jak vypadá vzdělávání v takovýchto školách a školkách? Pojďme se podívat na základní principy.
Montessori pedagogika
Jaké jsou principy Montessori pedagogiky? (zdroj foto: www.123rf.com)

22. 01. 2021

Strastiplná cesta zakladatelky 

Autorkou směru je Maria Montessori, která se narodila v roce 1870 v Itálii. V té době měly ženy ve společnosti zcela odlišné postavení, než je tomu dnes. Maria i přes nevůli svého otce (a mnoha dalších lidí na univerzitě) vystudovala medicínu. Montessori pedagogika pak byla její další krok.

Byla to pro ni velmi vyčerpávající cesta, protože pro ženy bylo běžné, aby se učily domácím pracím a jednou se staly především manželkami mužů. Stát se lékařkou bylo v té době pro ženu chápáno jako velmi nedůstojné. Maria Montessori tedy byla jednou z prvních lékařek v Itálii.

Věnovala se pak psychiatrii, pracovala na psychiatrické klinice v Římě. Zapojila se do výuky dětí s poruchami vývoje a poznávala výsledky své práce s nimi. Postupně se zaměřila pouze na pedagogickou činnost, organizovala tréninkové kurzy své metody, založila modelové Montessori školy.

Respekt a svobodná volba

Při vzdělávání je dítě chápáno jako jedinečná bytost. Učitel není tím, kdo řídí celý systém vzdělávání, ale spíše pomáhá dítěti, aby se svobodně rozhodlo, kdy se bude čemu věnovat.  Velký důraz se zde klade na spontánní činnost dítěte.

Je třeba mu dát určité hranice, ale zároveň mu ponechat možnost svobodné volby. Jako heslo bývá zmiňováno: „Pomoz mi, abych to dokázal sám“. Při učení se využívá tzv. senzitivních období, kdy je dítě citlivé na určité vjemy a snadněji se tedy danou věc naučí.

Propojenost poznatků

Veškeré informace nezískává dítě izolovaně, ale učí se je zároveň v souvislostech s dalšími jevy. Poznatky nejsou jen teoretické, ale je důležité propojit je s jejich uplatněním v reálném životě. Využívá se mnoho pomůcek, při výuce dítě pouze neposlouchá učitele, ale samo objevuje a zapojuje do činnosti veškeré své smysly. Hodně se propojuje činnost fyzická s duševní.

K TÉMATU  10 novinek z dílny studia Netflix. Jaký film si nenechat ujít?

Jasný řád

Přestože se na první pohled může zdát, že Montessori pedagogika je tak trochu chaotická metoda, která nechává veškerou aktivitu v rukách dítěte, není tomu tak. Pro výuku je připravené prostředí, které dítěti nabízí možnosti toho, čemu se může věnovat.

Prostředí je upravené tak, aby dítě rozvíjelo adekvátně jeho věku. Dítě se samo rozhoduje, na co momentálně zaměří svou pozornost. Při činnosti však dodržuje jasně nastavená pravidla.

Odlišné vnímání chyb

Při Montessori vzdělávání není dítě hodnoceno známkami. Obvykle je průběžně slovně popisován jeho pokrok. Chyba je chápána jako přirozená součást učení, která člověka dovede k řešení.

Učitel není tím, kdo by dítě hodnotil, nebo ho jakkoliv „škatulkoval“. Ve školách je kladen důraz také na vztahy v kolektivu dětí. Ty se vzdělávají ve věkově různorodých skupinkách. Během probíraných témat se učí vzájemné spolupráci a respektu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Mobilní aplikace pro děti, které podpoří jejich vývoj a obohatí je

11 rad, jak si vybrat nejlepší mateřskou školku

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Jaro nám klepe na dveře a s ním i módní trendy tohoto roku. Péřové bundy zanedlouho přemístíme do hloubky skříní, naopak vytáhneme lehčí bundičky, které nebude třeba zapínat až ke krku. Abyste však letos okouzlili nejen muže, ale i zástupkyně něžného pohlaví, které jsou na módu často vysazené, zakomponujte do své stávající sbírky vzory. Právě jim se na jaře bude přikládat velký důraz.
V zahradě nám přináší radost, uklidňuje a nabíjí pozitivní energií. Zahradní jezírko vytváří příjemnou atmosféru a jeho realizace není nic těžkého. Můžete vytvořit klasický rybníček s kameny a okrasnými rostlinami, případně do něj umístit nenáročné kapry Koi. Zahradní jezírko může být ale i designově čisté a s pravidelným tvarem, jak si můžete prohlédnout v naší galerii. Které se nakonec stane srdcem vaší zahrádky?
Dámy, máte v plánu se svými kamarádkami prožít opravdu skvělou dámskou jízdu? I když jsou kavárny i restaurace otevřeny, neznamená to, že musíte nutně utrácet. Stále se ještě můžete uchýlit do pohodlí domovů a podívat se na nějaké skvělé romantické (a nejen romantické) seriály, které vás doslova vtáhnou do děje.
Horská túra nelze srovnávat s běžnou procházkou okolo domu. Při horské túře strávíte chůzí klidně celý den a často se nejedná o odpočinkový výkon ani z hlediska náročnosti trasy. Když se rozhodnete zdolat nějaký vrchol, případně jiný vysoko položený cíl, polovinu cesty stoupáte nahoru a druhou polovinu zase musíte brzdit z kopce, až vás z toho bolí kolena a prsty na nohou.
Během pandemie začali lidé trávit o 30 procent více volného času u mobilů a počítačů. Aktuálně to jsou čtyři hodiny a dvanáct minut denně u smartphonu a další čtyři hodiny před monitorem. Tato 'nálož' má své důsledky. Čekárny očních lékařů praskají ve všech. Nechcete-li se k pacientům přidat, neignorujte varovné signály. Naučte se potížím předcházet a řešte je.
Pro podklady na tento článek nemusíme sahat hluboko do kapsy, vždyť přece katastrofické filmy se často natáčejí právě na základě skutečných událostí. Ke každé události se pak přirozeně přidá malé nebo velké množství fikce a divák se může těšit na fascinující a zároveň strašidelný koktejl. Hollywoodští filmaři jsou na takové trháky přímo odborníci, a proto se nechte strhnout ojedinělými snímky, které by za žádnou cenu neměly ujít vaší pozornosti!
Dnešní doba se těší oblíbenosti zdravého životního stylu s dostatkem pohybu. Proto není divu, že se zejména ženy snaží vedle vyváženého jídelníčku také pravidelně cvičit a záleží jim na vyrýsované postavě. Pokud i vy toužíte po pevném a kulatém zadečku, je na čase najít ty nejefektivnější cviky, které můžete cvičit i v pohodlí domova a zapojit hýždě.
Pulty obchodů během zimních měsíců plní exotické ovoce nejrůznějších druhů. Vánoční svátky klepou na dveře a touha po plné štědrovečerní tabuli, ze které je neustále co ujídat, se o to víc násobí. Ta touha bude ostatně silnější než peněženka, která brzy na to zapláče. V případě ovoce se však nezdráhejte, protože řada z rozličných exotických druhů je zdraví velmi prospěšná a co důležitějšího si přát o Vánocích než zdraví.

Nepřehlédněte

Surfování, velice atraktivní letní aktivita. A to i když jí jen pasivně přihlížíte. Možná se vám tento sport začal líbit už dávno, a zaryl se do paměti. Na první pohled se může jevit jednoduše, svézt se po vlně, nicméně realita je pak o mnoho jiná. Jednou za rok u moře se z vás zkušený surfař nestane. Ale trénovat můžete i v Čechách.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek