Domů » Reklama » Křivé zuby, nedokonalost, kterou můžete vyřešit!
Krása a móda Reklama

Křivé zuby, nedokonalost, kterou můžete vyřešit!

rovnátka
Mezi nejčastější důvody pro nošení rovnátek patří stěsnané zuby nebo hluboký skus. (zdroj foto: shutterstock.com)
Nikdo není dokonalý… S tím se buď můžete smířit, nebo se rozhodnout s nedokonalostí bojovat. K dokonalé postavě vám pomůže dieta a osobní trenér a k dokonalému úsměvu zase rovnátka. Pojďte se podívat, jaké problémy vám pomohou vyřešit.

K tomu, aby léčba rovnátky byla účinná, je potřeba nejprve vědět, co se bude léčit. Mezi nejčastější vady, které se rovnátky řeší, jsou stěsnané zuby nebo hluboký skus.

Stěsnané zuby

Stěsnání vzniká kvůli nedostatku místa v zubním oblouku při prořezávání druhých zubů. Stěsnání může způsobit dědičnost, předčasná ztráta dočasných bočních zubů či stárnutí chrupu.

Stěsnání zubů se může postupem doby zhoršovat a způsobit tak závažnou křivost zubů. To může vést k hromadění zubního plaku, vzniku zubního kazu a zvýšené pravděpodobnosti paradontitidy.

Hluboký skus

Přední zuby horního oblouku překrývají přední dolní zuby. To může způsobit nákus dolních předních zubů do horního patra, a tím porušit sliznici a způsobit bolest.

Hluboký skus vede často k problémům s dásněmi, jejich podráždění nebo dokonce může způsobit rychlejší opotřebení dolních zubů. To je spojené s vysokou citlivostí a náchylností na problémy s čelistním kloubem.

Otevřený skus

Horní a spodní zuby se při skousnutí nedotýkají a je mezi nimi mezera. Tato vada působí problémy při jídle, neumožňuje správně ukusovat sousta. Může docházet ke vzniku nechtěných návyků, jako je protlačování jazyka skrz mezeru.

V konečném důsledku může způsobit nepříjemné nebo nedostatečné kousání jídla, které může vyústit v problémy s trávením. Kromě toho také může způsobit i problémy s řečí.

Zkřížený skus

O zkříženém skusu hovoříme v případě, že jeden nebo více horních zubů kouše na vnitřní stranu dolních zubů. Pokud se vada neléčí, může to vést k rychlému opotřebení zubů či dokonce k úbytku kosti. Tato vada negativně ovlivňuje růst čelisti a způsobuje asymetrii obličeje a potíže s čelistním kloubem.

Obrácený skus

Přední zuby dolního oblouku jsou předsunuty před zuby horní. Obrácený skus zabraňuje normálnímu fungování předních zubů nebo stoliček, a proto vede k opotřebování zubů. Může způsobovat bolestivé problémy s čelistí a čelistním kloubem.

Mezery mezi zuby

Mezery způsobují chybějící zuby např. v důsledku jejich zadržení v kosti nebo nezaložení zárodku stálých zubů. Kromě toho, že to nevypadá dobře, nejde pouze o kosmetickou vadu. Mezery mezi zuby mohou vést k problémům s dásněmi a zvýšenému riziku paradontitidy.

Vady jsou ve většině případů sice vrozené, ale není dáno, že se problémy se skusem nemusí projevit až během života. I v dospělosti se vám mohou zuby zkřivit. Ať už delší dobu některou z vad přehlížíte, nebo se objeví teprve později, můžete ji snadno vyřešit. Stačí zajít za specialistou, který zhodnotí stav vašeho chrupu a rozhodne o způsobu léčby.

Pokud bude nutné nasadit léčbu rovnátky, můžete si vybrat neviditelná rovnátka, která kromě toho, že nejsou vidět, nabídnou i pohodlnou a bezbolestnou léčbu.

štítky