Úterý , 05. 03. 2024

Kazimír

Hledáme stále lásku, nebo už žijeme pouze v online světě?

S postupem digitální éry a vzrůstajícím vlivem sociálních sítí se mění nejen náš každodenní život, ale i způsob, jakým procházíme světem romantických vztahů. Seznamovací aplikace se zdají být klíčem k pohodlnému a snadnému hledání partnera, přesto se s nimi vážou otázky a zážitky, které mohou ovlivnit náš citový i sociální život. Tato nová realita digitálního seznamování ovlivňuje různé aspekty mezilidských vztahů a vyvolává diskuse o pravé podstatě lásky v online prostředí.
online
Ničí online prostředí vztahy?

16. 01. 2024

16. 01. 2024

Přitažlivost virtuálního světa

Za jedním kliknutím se otevírá brána do světa neomezených možností. Snadný přístup k mnoha profilům a rychlá komunikace nabízí lákavou příležitost objevit něco nového. Nicméně, toto bezbřehé moře potenciálních partnerů také přináší riziko povrchního hodnocení a neustálé touhy najít někoho „lepšího“. Tím může být narušena schopnost budovat hluboké a trvalé vztahy.

Problémy s online seznamováním

Můj kamarád, říkejme mu Ctirad, který si naplánoval hned šest různých schůzek během jednoho měsíce, naráží na paradoxní výsledek – prázdnou peněženku a citovou vyprahlost. Proč se toto děje? Proč lidé, bez ohledu na sexuální orientaci, čelí problémům při navazování vztahů? Odpovědi typu “promiň, nepřeskočila jiskra” je už tak ohraná, že začínám na tohle slovní spojení být alergický.

online
Ctiradovi zbyla jen prázdná peněženka.

S kamarády pak vedeme konverzace o tom, že “copak jsme sirky,” když nepřeskočí hned jiskra, zpochybňujeme i schopnost lidí skutečně se seznamovat. Proč se rozhodujeme o budoucnosti na základě jedné fotografie? Kde skončila romantika, první doteky a první polibek? Jsme uvězněni v době, kdy povrchnost a nejnovější model Iphonu zdánlivě převyšují cit a skutečnou hodnotu člověka?

A co se týká Ctiradova seznámení, kde během jednoho kafe dvakrát slyšel, že není něčí typ, bez jakéhokoli vysvětlení, to přináší otázky ohledně toho, co skutečně hledáme ve vztazích. Zda jsme se stali natolik nároční, že jsme nemožní skutečného spojení, nebo je snad problém v nás samotných, když se bojíme být sami.

Překvapivé závěry norské studie

Podle nedávné studie publikované v časopise Evolutionary Psychological Science se ukazuje, že i přes zdánlivou pestrost online seznamování a rozmanité možnosti virtuálního tokání, málo lidí skutečně překročí hranice digitálního světa a dostane se k osobnímu setkání.

Studie, která se zaměřila na 269 mladých Norů v průměrném věku 22 let, aktivních nebo bývalých uživatelů Tinderu, odhalila překvapivé trendy. Z pěti oslovených respondentů měl pouze jeden štěstí a došlo k fyzickému setkání. Ostatních 80 % uživatelů nemělo s někým, koho potkali online, žádné fyzické spojení, a co více, jedna z čtyř osob se skutečně setkala s někým, kdo měl zájem o partnerský vztah.

K TÉMATU  8 způsobů, jak si s partnerem okořenit sexuální život a znovu zažehnout plamen

Zjištění této studie nás nutí k zamyšlení nad efektivitou online seznamování. Co se zdá být na první pohled nekonečným polem možností, může ve skutečnosti přinášet omezené výsledky v oblasti skutečného propojení. Většina uživatelů se zdá být zapojena do online hry, kde jsou vztahy možná spíše vedlejším produktem než hlavním cílem.

Moje pražská zkušenost!

Navázání intimního vztahu přes Grindr nebo Tinder v Praze mě přivádí k několika online zkušenostem, které můžu popsat jako trochu matoucí. Pravidelně večer, před spaním, si otevřu obě tyhle seznamovací aplikace a otráveně sleduji, jak v obou aplikacích narážím pořád dokola na ty stejné profily. Přičemž někteří z nich mě nakonec prostě blokují. Můj byt je přímo naproti hotelu, a tak se občas vynoří i někdo nový.

online
Peklo při používání Grindru

Jsem dvaačtyřicetiletý gay, snažím se starat o svůj vzhled a sportuji, což je patrno i na mých profilech. A teď začíná ta zábavná část: když se objeví nová tvář, začne něco ve smyslu “Ahoj, jsem v hotelu, chtěl by sis užít?” Já, snažící se zachovat nějakou formu slušné konverzace, zeptám se na jméno a základní představení. A právě tady to začíná být trochu odvážné – přijde fotka – “Dickpic”! Jasně, každý má své preference, ale občas by bylo fajn vědět, s kým vlastně komunikuji, že?

Požádám tedy o fotku obličeje, a co dostanu? Konečně vidím i tvář majitele toho dickpicu, ale zároveň otázku, jestli mu pošlu něco podobného. Tady už je celé tohle seznamování trochu komické. Nemám problém s otevřeným přístupem k sexualitě, ale zdá se, že když já něco takového odešlu, konverzace se jaksi automaticky ukončí. Zeptám se na místo původu a většinou mě blokují.

Celkově mám pocit, že tyhle seznamovací aplikace jsou plné lidí, kteří hledají buďto rychlou vzrušující záležitost nebo někoho na povídání, ale skutečné setkání s nějakou jiskrou se zdá být vzácností.

K TÉMATU  Krásný vztah mezi sourozenci vypěstujete od narození. Jak na to?

Sex bez souhlasu v mobilu prostě nebude!

A v dnešní době, když se bojíme i jít na obyčejné rande, protože přichází doba, kdy bez písemného souhlasu v mobilu to bude s intimností složitější, je otázkou, jak vlastně dnes najít někoho skutečného.

O tom si napíšeme zase někdy příště.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Vztahy napříč generacemi. Jak prožívají vztahy a sex mileniálové a jak generace X?Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Pokud zrovna nepracujete někde v hotelu, odkud si můžete domů nosit vyřazená prostěradla z kvalitní tkaniny, asi v jednom kuse dokupujete utěrky a hadry. Ty se totiž běžným používáním rychle opotřebovávají, stejně jako vaší péčí o ně.
Móda je tématem, které zajímá především ženy. Samozřejmě že existují i pánové, jež se vyznají v módních trendech, a dokonce je baví je sledovat. Ale spíše je to doménou žen, které na toto téma jsou schopné vést se svými kamarádkami dlouhé dialogy. Největším problémem bývá si vytvořit vlastní šatník. S ním se potýká spousta žen. Tápou a zkoušejí a hledají rady a inspiraci. Řešením by mohl být kapslový šatník. Co je jeho podstatou?
Víte, jak byste se správně měla starat o svou pleť, aby byla stále zářivá, vyživená a vypnutá? Jen obyčejné odlíčení pleti před spaním bohužel nestačí.
Úklid není vždycky zábavný, ale je prostě nezbytný. Tady je 28 rychlých rad, jak si doma usnadnit práci! Budete překvapené, co všechno vám může pomoci! Podívejte se na video.
Obyčejný dřevěný žebřík se může doma proměnit v krásný doplněk interiéru a praktickou polici nebo odkládací prostor. I moderní styl si může dovolit nějaký ten rustikální prvek. A pokud se vám starý žebřík se svojí patinou nehodí, můžete využít policové žebříky, které jsou aktuálně trendem.
Když přicházíte domů, když kolem vašeho domu procházejí lidé, nebo když k vám přijede návštěva, první, co uvidí, je nejen váš dům, ale také zahrada, plot, garážová vrata. První dojem tedy vytváří spousta faktorů. Když dobře sladíte základní prvky na domě i kolem domu, bude vám to dělat radost každý den. V tomto článku se zaměříme na prvky, které se hodí na domě sladit tak, aby byl výsledný vzhled co nejlepší.
Víte o tom, že to, jak dýcháte, má obrovský vliv na váš život? Na vaše zdraví, vaši vitalitu a také na vaši postavu! Proto byste se měli co nejdřív zaměřit na váš dech a naučit se správně dýchat. Můžete si díky tomu vyřešit spoustu zdravotních problémů a také problém s únavou.
Sen o vlastním bydlení se mi splnil před rokem. Byla jsem šťastná, že se konečně mohu odstěhovat od rodičů a žít si po svém. Ale nadšení z nového domova a pěkného pronajatého bytu je pryč.
Schody ze dřeva vypadají úchvatně! Použít se dá ale jakýkoli materiál, a schodiště může vypadat jako dokonalý šperk vašeho domu či bytu. Kámen, cihla, sklo i beton nebo ocel, to vše vás může vynést nahoru do patra. Máte schodiště levotočivé, pravotočivé nebo přímé? Se zábradlím nebo bez? Zajímavým nasvícením získáte další rozměr. Inspirujte se a pusťte se směle do práce.
Strom ginkgo biloba je svými účinky proslulý již po staletí. Využíval se v tradiční čínské a ajurvédské medicíně. V Asii, odkud pochází, je v některých místech dokonce uctívaný.
Jak je již odpradávna známo, byliny mají až kouzelnou léčivou moc. Zmírňují bolest, napomáhají prevenci nemocí a jsou skvělým pomocníkem v boji proti nemocem. Působí na tělo přímo zázračně, dodávají mu sílu, podporu a zásobí tělo potřebnými látkami. Proto byly vždy neoddělitelně spojeny s léčitelstvím a v hojné míře je k léčení využívaly ještě naše babičky. Obohaťte svůj život o čistě přírodní léčiva, které se používají stovky let a vyrobte si léčivé tinktury přímo u vás doma!
Tak co, kdy jdete k zápisu? Už se těšíš do školy? Počkej, paní učitelka bude přísná, tam nebudeš moci takhle divočit! Takové a mnoho dalších „hlášek“ slyší šestileté děti od příbuzných, když se chystají na svůj slavný den – zápis do základní školy. Co jsou schopny doopravdy chápat?

Výběr článků

Rádi utrácíte, ale kolikrát si říkáte, že už máte tolik věcí, až je není kam dávat? V tom případě se zamyslete nad tím, za co utrácíte a jestli náhodou není lepší místo utrácení investovat do něčeho, co se vám skutečně vyplatí.
Tak, jako v zimě nechodíte v sandálech, své chce i vaše hlava, aby netrpěla následky podchlazení, či dokonce omrzlinami. Možná vám ale připadá, že když si dáte na hlavu nějakou pokrývku, utrpí váš vzhled natolik, že to raději risknete. Není ale lepší mít uši pěkně v teple?
O čem bude rok 2019 z hlediska „Karmy“?  O osvobození z destruktivních vzorů, které jsou pozůstatkem z dob minulých, u mnoha lidí zasahujících až do dávných časů  „patriarchátu“. Jaký je tedy váš karmický horoskop pro tento rok?

Nepřehlédněte

Smoothie vám může zajistit denní dávku vitamínů nebo si jím můžete třeba nahradit večeři. Každopádně si jistě pochutnáte a vaše zdraví to ocení. Smoothie jsou opravdovým hitem při snaze o zdravé stravování. A není se čemu divit! Tak jen vyzkoušejte některý z receptů na jejich přípravu.
V současné době chtějí být všichni ekologičtí. Dbají na životní prostředí a snaží se neplýtvat jídlem či třídit odpad. Dokonce se správně nakládá i s bioodpadem. A s tím se spojí kompostování. Pokud zvažujete pořízení kompostéru na zahradu nebo kompostéru do interiéru, nabízí se otázka, jak správně kompostovat a čemu se vyvarovat? Kompostování je sice hitem, na druhou stranu se to musí umět.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek