Přitažlivost virtuálního světa
Za jedním kliknutím se otevírá brána do světa neomezených možností. Snadný přístup k mnoha profilům a rychlá komunikace nabízí lákavou příležitost objevit něco nového. Nicméně, toto bezbřehé moře potenciálních partnerů také přináší riziko povrchního hodnocení a neustálé touhy najít někoho „lepšího“. Tím může být narušena schopnost budovat hluboké a trvalé vztahy.
Problémy s online seznamováním
Můj kamarád, říkejme mu Ctirad, který si naplánoval hned šest různých schůzek během jednoho měsíce, naráží na paradoxní výsledek – prázdnou peněženku a citovou vyprahlost. Proč se toto děje? Proč lidé, bez ohledu na sexuální orientaci, čelí problémům při navazování vztahů? Odpovědi typu “promiň, nepřeskočila jiskra” je už tak ohraná, že začínám na tohle slovní spojení být alergický.
S kamarády pak vedeme konverzace o tom, že “copak jsme sirky,” když nepřeskočí hned jiskra, zpochybňujeme i schopnost lidí skutečně se seznamovat. Proč se rozhodujeme o budoucnosti na základě jedné fotografie? Kde skončila romantika, první doteky a první polibek? Jsme uvězněni v době, kdy povrchnost a nejnovější model Iphonu zdánlivě převyšují cit a skutečnou hodnotu člověka?
A co se týká Ctiradova seznámení, kde během jednoho kafe dvakrát slyšel, že není něčí typ, bez jakéhokoli vysvětlení, to přináší otázky ohledně toho, co skutečně hledáme ve vztazích. Zda jsme se stali natolik nároční, že jsme nemožní skutečného spojení, nebo je snad problém v nás samotných, když se bojíme být sami.
Překvapivé závěry norské studie
Podle nedávné studie publikované v časopise Evolutionary Psychological Science se ukazuje, že i přes zdánlivou pestrost online seznamování a rozmanité možnosti virtuálního tokání, málo lidí skutečně překročí hranice digitálního světa a dostane se k osobnímu setkání.
Studie, která se zaměřila na 269 mladých Norů v průměrném věku 22 let, aktivních nebo bývalých uživatelů Tinderu, odhalila překvapivé trendy. Z pěti oslovených respondentů měl pouze jeden štěstí a došlo k fyzickému setkání. Ostatních 80 % uživatelů nemělo s někým, koho potkali online, žádné fyzické spojení, a co více, jedna z čtyř osob se skutečně setkala s někým, kdo měl zájem o partnerský vztah.
Zjištění této studie nás nutí k zamyšlení nad efektivitou online seznamování. Co se zdá být na první pohled nekonečným polem možností, může ve skutečnosti přinášet omezené výsledky v oblasti skutečného propojení. Většina uživatelů se zdá být zapojena do online hry, kde jsou vztahy možná spíše vedlejším produktem než hlavním cílem.
Moje pražská zkušenost!
Navázání intimního vztahu přes Grindr nebo Tinder v Praze mě přivádí k několika online zkušenostem, které můžu popsat jako trochu matoucí. Pravidelně večer, před spaním, si otevřu obě tyhle seznamovací aplikace a otráveně sleduji, jak v obou aplikacích narážím pořád dokola na ty stejné profily. Přičemž někteří z nich mě nakonec prostě blokují. Můj byt je přímo naproti hotelu, a tak se občas vynoří i někdo nový.
Jsem dvaačtyřicetiletý gay, snažím se starat o svůj vzhled a sportuji, což je patrno i na mých profilech. A teď začíná ta zábavná část: když se objeví nová tvář, začne něco ve smyslu “Ahoj, jsem v hotelu, chtěl by sis užít?” Já, snažící se zachovat nějakou formu slušné konverzace, zeptám se na jméno a základní představení. A právě tady to začíná být trochu odvážné – přijde fotka – “Dickpic”! Jasně, každý má své preference, ale občas by bylo fajn vědět, s kým vlastně komunikuji, že?
Požádám tedy o fotku obličeje, a co dostanu? Konečně vidím i tvář majitele toho dickpicu, ale zároveň otázku, jestli mu pošlu něco podobného. Tady už je celé tohle seznamování trochu komické. Nemám problém s otevřeným přístupem k sexualitě, ale zdá se, že když já něco takového odešlu, konverzace se jaksi automaticky ukončí. Zeptám se na místo původu a většinou mě blokují.
Celkově mám pocit, že tyhle seznamovací aplikace jsou plné lidí, kteří hledají buďto rychlou vzrušující záležitost nebo někoho na povídání, ale skutečné setkání s nějakou jiskrou se zdá být vzácností.
Sex bez souhlasu v mobilu prostě nebude!
A v dnešní době, když se bojíme i jít na obyčejné rande, protože přichází doba, kdy bez písemného souhlasu v mobilu to bude s intimností složitější, je otázkou, jak vlastně dnes najít někoho skutečného.
O tom si napíšeme zase někdy příště.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Vztahy napříč generacemi. Jak prožívají vztahy a sex mileniálové a jak generace X?