Pátek , 04. 10. 2024

František

Jak obnovit přirozenou krásu vlasů? Vyzkoušejte metodu No poo!

Každá z nás touží po zdravých a dokonalých vlasech. Získat je však mnohem snazší, než se na první pohled může zdát. Stačí jen vsadit na metodu No poo, která se nejen ve světě blogerek stala trendem. V čem spočívá a jak vám pomůže s vitalitou vašich vlasů?

31. 07. 2020

31. 07. 2020

Není žádným tajemstvím, že spousta žen se potýká se zhoršenou kvalitou vlasů. Lámavost či krepatění vlasů, zvýšená mastnota pokožky, výskyt lupů či dokonce seborey, přesně to nás může motivovat k tomu, abychom hledaly šetrné cesty, které obnoví jejich přirozený půvab. Jednou z velkých výzev, která po čase přinese skutečně sladké ovoce, je metoda No poo, díky níž opustíte svět klasických šampónů. Pojďme se s ní seznámit trochu blíž.

Co je metoda No poo?

Jak už jsme trochu napověděli, metoda No poo (nebo-li no shampoo) je způsob mytí vlasů bez použití šampónu. Pro spoustu žen je něco takového na první pohled zcela nepředstavitelné. Situace se ovšem mění ve chvíli, kdy zjistíme, že i ty nádherně voňavé šampóny našim vlasů příliš nesvědčí. A ano, i ty nejšetrnější, které slibují silné vlasy bez lámavých konečků.

Skutečnost je taková, že klasické šampóny jsou značně abrazivní. Fungují tedy jako silný čistič vlasové pokožky, kterou zbavuje přirozeného kožního mazu. Je však důležité si uvědomit, že kožní maz je z hlediska krásy našich vlasů velkým přítelem. Pokud jej vymyjeme, pokožka v důsledku své funkce jej začne produkovat znovu.

A tím se roztáčí kolotoč neustále mastných vlasů, které poté myjeme obden, v nejhorším případě každý den. Opomenout nesmíme ani fakt, že šampóny jsou zpravidla bohatým zdrojem škodlivých složek, počínaje sulfáty, silikony a nevhodnými konzervanty konče. A právě jejich přítomnost je častým důvodem problémů s vlasovou pokožkou a také zhoršené kvality vlasových vláken. 

Bezšampónová metoda No poo je jakýmsi protipólem mytí vlasů, na které jsme běžně zvyklé. I přestože není zcela jednoduché s ní začít, vyplatí se počáteční strasti překonat. Krásné a zdravé vlasy máte s její pomocí doslova na dosah.

K TÉMATU  Dbejte o svůj zrak stejně jako o design brýlí

Jak začít s metodou No poo?

Předně je samozřejmě nutné rozloučit se s veškerými klasickými šampóny a postupně nechat své vlasy přivykat na alternativní pomocníky. Ze všeho nejdřív se vyplatí dopřát svým vlasům malý detox, se kterým hravě pomůže jedlá soda. Vzhledem k jejímu vysokému pH ovšem není vhodná na pravidelnou péči. K výrobě takového oplachu postačí lžička sody smíchaná s 250-300 ml vody. Směs poté důkladně vmasírujte do vlasů a pečlivě opláchněte. Pro vyrovnání pH a také zacelení vlasů je následně nutné využít oplach ve formě jablečného octa nebo citrónové šťávy (v poměru jedné lžičky ve spolupráci s 250-300 ml vody), který však z vlasů již nevymývejte.

Vytvořte si nový rituál pro běžné mytí

Jakmile máte počáteční fázi za sebou, zajisté vás bude zajímat, na jaké produkty vsadit v rámci běžného mytí, s nimiž nepustíte do vlasů nežádoucí chemii. Možností je mnohem více, než se může zdát. Co se týče surovin, které doma zpravidla máte vždy po ruce, jednoznačně boduje žitná mouka či vaječný žloutek. Vyzkoušet však můžete také populární jíly, bylinné směsi či prášky, na které řada žen nedá dopustit. 

Jíly

V metodě No poo je velmi ceněný zejména marocký jíl Rhassoul, který je proslulý svými čistícími a pečujícími účinky. Šetrně a přitom efektivně zbavuje pokožku hlavy mastnoty, aniž by narušil její přirozenou funkci. Vlasy hezky posiluje, vyživuje a kromě toho je ideální pro vlasy se sklonem k maštění. Jeho použití je jednoduché. Smíchejte 2 až 3 lžíce jílu (v závislosti na délce vlasů) s 200 ml vody. Směs aplikujte na mokré vlasy a po pěti minutách působení smyjte vodou. Závěrem nezapomeňte na octový či citrónový roztok, jímž by vždy měla končit péče o vaše vlasy. 

K TÉMATU  Tipy na moderní výzdobu: Tohle jsou aktuální vánoční trendy roku 2022

Bylinné prášky

V rámci metody No poo můžete využít i řadu bylinných směsí, kterých je na trhu celá řada. Každá taková směs přináší vlasům specifické účinky podle obsažených přírodních látek. Co je ovšem spojuje, jsou antimykotické a antibakteriální vlastnosti. Za zmínku určitě stojí například bhringraji, který posiluje vlasové vlákno, podporuje růst vlasů a kromě toho podporuje jejich přirozenou barvu i kvalitu.

Je také skvělou prevencí proti šedivění. Pokud vás však trápí zejména potíže s vlasovou pokožkou či krepaté vlasy, zajisté oceníte třeba brahmi – prášek s rostlin, jež jsou známé svou schopností hloubkové regenerace. Úžasný je také shikakai, který kombinuje vlastnosti šampónu a kondicionéru. Pomáhá zesilovat vlas, hydratuje suché vlasy bez života a snižuje jejich lámavost, zároveň hezky vyživuje vlasovou pokožku. Připravuje se a také aplikuje zcela stejně jako jíl. 

Co když chcete vlasům dopřát něco navíc?

Pokud si chcete své vlasy mimo běžné mytí hýčkat i v momentě, kdy se nesete na vlně metody No poo, určitě do své péče zařaďte kvalitní a přírodní vlasové oleje, které udrží ve vlasových konečcích vodu a tím zamezí jejich vysoušení, lámání i třepení. Výborné jsou však také oplachy (například z heřmánku či pískavice) nebo vysoce výživné masky, které si jednoduše vyrobíte z medu, žloutku, avokáda či kefíru. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nemáte čas na kadeřnici? Vlasy si můžete ostříhat doma! Máme pro vás snadný trik, jak na to!

Od doby, co si na vlasy dává tento domácí zábal, je krásnější než kdy dříve

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Podzim pro mnohé z nás nepředstavuje zrovna radostné období. Dny se zkracují, stmívá se podstatně dříve, často je deštivo a sychravo, je nám chladno – a představa změny je dalece před námi. Ale nezoufejte, musíte se na to jen podívat z jiného úhlu!
V dřívějších dobách bylo soužití generace s generací naprostou samozřejmostí. Dnes se do toho už mnoha lidem nechce. Příčiny jsou jasné – vznikají třecí plochy, o které nikdo nestojí. Když je však dokážete zvládnout, můžete si naplno vychutnávat pozitiva: například mít možnost hlídání a péče o dům, děti, zvířata a květiny, i když jste pryč.
Doba koronavirová z nás udělala `domácí` sportovce. Kupujeme si švihadla, činky, jógamatky, rotopedy, ale hlavně běžecké pásy. Na většinu z nich se ještě před půl rokem čekalo několik měsíců. Ale který je ten správný přímo pro vás? Na co byste měla klást při jeho výběru důraz? Cena rozhodně není ten nejdůležitější faktor, kterým byste se měli řídit, je jich mnohem víc.
A když už ne život, tak tvář rozhodně ano. Obočí je stejně důležité jako naše rty, nos nebo oči. Proto bychom mu také měly věnovat náležitou pozornost. Ale co laminace obočí vlastně je?
Přijde vám, že doma máte věčný nepořádek, i když uklízíte celý den? Pak někde zřejmě děláte chybu. Nemusíte se každý den ztrhat, abyste měla doma alespoň zdánlivě uklizeno. Stačí jen znát ty správné vychytávky.
Také vás postihlo toto nepříjemné kožní onemocnění? Pak máte pravděpodobně problém sestavit si takový jídelníček, který by vám kožní potíže neprohluboval, ale naopak vám pomohl problémy zmírnit. Řešení ale existuje. Poznejte potraviny, které vám skutečně pomohou, i ty, které vám mohou ošklivě ublížit.
Zařizujete si novou kuchyň a přišlo na výběr osvětlení? Máme pro vás pár tipů, jak ho vybrat, abyste se tam cítili příjemně a taky bezpečně. Přeci jen jde o místo, kde se používají nože a další náčiní, u kterého je třeba dbát opatrnosti.
Začít žít zdravěji - cíl, který si stanovila celá spousta z nás po zjištění, že jsme během doby covidové v průměru přibrali sedm kilogramů. Do svého jídelníčku proto přidáváme vícero zeleniny, hodně ovoce, naopak omezujeme sladkosti a snažíme se vyhnout se smaženému. Když už olej, tak pouze ten olivový, který je mnohými nutričními specialisty schválený. Mimochodem, věděli jste, že by se měl pít na lačný žaludek?
V životě se můžeme setkat s celou spoustou onemocnění. Zatímco nad některými jenom mávneme rukou, jiné nás mohou výrazně poznamenat do konce života. A zatímco některé nám jsou moc dobře známé, nad jinými visí jeden obrovský otazník. Přesně takovou nemocí je i Bechtěrevova nemoc či také Bechtěrevova choroba.
Lidé ve znamení Lva jsou přirozenými vůdci, kteří se nesou stejně velkolepě jako jejich zvěrokruhový zástupce. V tomto znamení jsou lidé, kteří se narodili mezi 23. červencem až 22. srpnem.
V ČR jsou děti povinně očkovány proti devíti nemocem. Povinnost vysvětluje ministerstvo zdravotnictví ochranou zdraví celé společnosti. Roste ale počet rodičů, kteří děti očkovat nenechávají nebo ho odkládají do vyššího věku, protože je považují za nebezpečné. Závažné nežádoucí účinky ale nejsou prokázány.
Opravdu díky konzumaci placenty snáze „přežijete“ náročné šestinedělí a urychlíte hojení poraněných porodních cest? Ano, říká se to, ale všechno je úplně jinak. Místo těchto pozitiv můžete čekat spíše možnost infekce. Pro vás i vaše dítě!

Výběr článků

Provoněný domov pozitivně působí na naše smysly. Osvěžovače zakoupené v obchodech jsou ovšem nejen drahé, ale jejich složení může kvalitu vzduchu ovlivnit nepříznivě. Vyrobte si své vlastní vůně! Kombinujte a vymýšlejte podle ročního období i místnosti, do které chcete vůni umístit.
Příchod miminka představuje krásný okamžik v životě každé maminky. I přes to ale moc dobře víme, že právě založení rodiny mnohdy může zacloumat s rodinným rozpočtem. Příjem maminky se v tu chvíli smrskne na rodičovský příspěvek. Když k tomu přičteme kolik toho miminko potřebuje nebo jak se vše kolem zdražuje, často si říkáme, že by se hodila nějaká koruna navíc. Řešením může být přivýdělek na rodičovské, na který se nyní trochu detailněji podíváme.
Může sýr přivolat noční můry? A jak je to s kořeněnými jídly? Dejte si pozor na to, co jíte. Váš spánek i sny totiž může ovlivnit nevhodná strava. Pokud se v noci převalujete nebo máte problém zabrat, vina může být i v jídle.

Nepřehlédněte

Prázdniny jsou časem, kdy děti nejraději tráví čas venku, hrají si s přáteli a užívají si volno. Přesvědčit je, aby si vzaly do ruky knihu, může být náročné. Ale co kdyby čtení bylo stejně lákavé jako letní dobrodružství? S trochou kreativity a správnými nápady můžete své děti inspirovat k tomu, aby si našly cestu k literatuře i během letních dnů. Přinášíme vám osvědčené tipy, jak udělat z čtení zábavnou a neodmyslitelnou součást prázdninového programu.
Její život se na počátku jevil jako pohádka o tom, jak dívka z malého města dobyla velký svět showbyznysu. Avšak místo klasického „a žili šťastně až do smrti“ se příběh Ivety Bartošové nesl spíše v tónech tragédie. 29. dubna 2024, si připomínáme deset let od chvíle, kdy Iveta svůj život sama tragicky ukončila. Přesto existovaly okamžiky, kdy byla šťastná.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek