Úterý , 17. 05. 2022

Aneta

Chyby při dietě. Jak si správně upravit hubnutí nejen v letních měsících

Saláty k obědu, svačiny po cvičení nebo šťávy z ovoce jsou obecně považovány za zdravé, ale pokud s nimi nezacházíte správně, vašemu hubnutí spíše uškodí. Dresing na salátu je často stejně kalorický, jako kdybyste snědly hamburger, a ovocné šťávy mají energetickou hodnotu jako tabulka čokolády. Jak si správně poradit s přípravou jídla při hubnutí?
jídla
Nad jídlem přemýšlejte, i když je obecně zdravé. (foto: 123RF)

Chyby při dietě, které děláme nevědomky

Která žena by nechtěla zhubnout. Děláme proto doslova psí kusy. O mnohých si myslíme, že nás k vysněné postavě přivedou stoprocentně jako jezení salátů, pití ovocných šťáv a další. Není tomu ale vždycky tak. Jaké chyby při dietě děláme, aniž bychom si to uvědomovaly?

Salát k obědu za každou cenu

Ano, salát si všechny spojujeme se zdravým jídlem, které představuje dobrou variantu oběda. Ne vždycky je ale k dobru věci.

Co můžete: Můžete zkusit například kombinaci různých druhů zeleniny, doplněnou o nějaký protein a přelitou bylinkovým octovým dresinkem.

Když jste v restauraci: Když si dáte salát v restauraci, počítejte s tím, že bude obsahovat velké množství tuku. Jak to? Příčinou není jen zálivka, v jejíž jedné lžíci se ukrývá až 75 kalorií. Při hubnutí to může být dvojsečná zbraň. Co tedy dělat?

Objednejte si dresink zvlášť

Můžete si jednoduše objednat dresink zvlášť. V restauraci, kde zákazník je náš pán, to jistě nebude problém. Budete tak mít pod kontrolou, kolik toho sníte.

A co maso v salátu

Není maso jako maso. Dbejte proto i na to, jakým způsobem je připravené maso, které je součástí salátu nebo jako hlavní chod, ke kterému si salát přidáte místo přílohy.

Například grilované kuřecí je v pohodě. Pozor třeba na smažené kuřecí stripsy. Všímejte si také tučných přísad jako sýr, slanina nebo maso s vysokou energetickou hodnotou. Kalorie dokážou raketovou rychlostí vyhnat nahoru i tortillové chipsy, nudle, smetana nebo mastné krutony.

Špenátový salát s grilovanými krevetami

Ano, zní to jako zdravý oběd. Je tomu tak pouze, pokud jsou špenátové listy čerstvé. Mohou být dokonce doplněné i o jinou zeleninu a grilované krevety. I když k tomu přidáte několik lžic octového dresinku, pravděpodobně se nedostanete přes 500 kalorií. Špenátový salát se ale může vyšplhat až na 44 gramů tuku a 1 000 kalorií, které odpovídají čtyřem tabulkám čokolády. Toho dosáhneme, když vše doplníme o ořechy, slaninu a pálivý slaninový dresink. Takže na všem záleží.

K TÉMATUSvatba za hranicemi: co je nutné vyřídit a na co se připravit?

Džus, džus a zase džus

Mnoho lidí se snaží zvýšit příjem ovoce a zeleniny tím, že do svého jídelníčku zařadí šťávy z nich. Ve skutečnosti ale mohou představovat velký problém. Dalším prohřeškem vůči linii je fakt, že zeleninové šťávy kombinujeme s ovocnými. Důvod je jednoduchý, většiou nejsou tak chutné. Tím se ale opět rapidně zvyšuje obsah kalorií v jídle. Na půl litru to klidně udělá i 350 kalorií navíc, což například představuje 11 hrnků syrové kapusty.

Samotné ovocné šťávy jsou kalorická bomba

Pokud dáte přednost samotným ovocným šťávám, pohybujeme se v úplně jiných číslech. Je jasné, že mnohem vyšších. Když navíc odstraníte dužinu při odšťavnění, vypijete jich větší množství, neboť dužina obsahuje vlákninu, která by vás za normálních okolností nasytila.  Pro představu středně velký pomeranč v sobě skrývá 60 kalorií. Pro přípravu jedné sklenice jich potřebujete 4 kusy. A to je množství, které byste jistě v kuse nesnědly. Proto je lepší, když si dáte pomeranč celý nikoli jako fresh.

Vyloučení lepku z jídelníčku

Častá věc. Spousta lidí, kteří nemají na lepek intoleranci, často věří, že jeho vyloučením z jídelníčku dosáhnou snížení váhy. Navíc ještě před pár lety nebyly bezlepkové výrobky tak snadno dostupné jako dnes. Omezit lepek není řešením, jak se zbavit přebytečných kil, pokud si zároveň nehlídáte kalorie. Mnohem důležitější je pečlivě číst složení výrobků.

V mnoha případech nahrazuje pšenici rafinovaný škrob z rýže, kukuřice nebo brambor, který vám žádné kalorie neušetří. Navíc některé bezlepkové produkty obsahují zbytečně moc tuku a cukru, které mají zlepšit jejich chuť nebo strukturu. Vhodnějším řešením je vyměnit zdroje obsahující lepek jako pšenice, ječmen, žito a další za ty bezlepkové, jako quinoa nebo proso.

K TÉMATUVliv domácích mazlíčků na zdraví: Můžou zdraví prospět?

Velká svačina po cvičení? Další mýtus!

Stejně tak si mnoho lidí myslí, že při cvičení spálí mnoho kalorií, které mohou následně klidně tělu dodat zdravou svačinou. Během cvičení  sice spálíte nějaké kalorie, ale pokud si nestanovíte přesný výdej, který máte, může se lehce stát, že se zbytečně přejíte a kila dolů nepůjdou.

Důvodem menšího spalování může být, že při tréninku nepracujete dost tvrdě nebo dlouho. Pokud potřebujete další důkaz, veďte si klidně přesnou tabulku, jak moc doopravdy cvičíte a kolik toho sníte. Když pak zjistíte, že k tomu, abyste spálily dvě sušenky, musíte jet 20 minut na kole, určitě si příště rozmyslíte, co sníte. A to bude asi nejlepší lék na tento zlozvyk.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Kočka cejlonská je nejmenší kočka na světě. Tento ohrožený druh žije pouze na jihu Indie a ostrově Srí Lanka. Kvůli náročnosti chovu můžete tohle zvířátko spatřit u nás pouze v Zoo Liberec a Zoo Ostrava. Malý noční predátor je ztělesněná roztomilost! Posuďte samy.
Situace je kritická. Místo toho, aby děti zamířily do lavic, zůstávají dál doma. Uzavřené jsou kompletně nejen základní školy, ale nově i ty speciální a mateřské. Přesto počet nemocných mezi nejmenšími v posledních dnech roste. Je tak nejvyšší čas začít posilovat jejich obranyschopnost. Soutěžte proto s námi a vyhrajte balíček kvalitních doplňků stravy Naturevia s oceněným vitaminem D a probiotiky, které podpoří jejich imunitu.
Docílit toho, aby záhony nebo okenní parapety zely všemi barvami i během zimy, je poněkud složité. Tedy, to si alespoň zahrádkáři a pěstitelé pokojových rostlin myslí. Ve skutečnosti však existují druhy rostlin, které lze pěstovat i během zimy a které dokonce i v chladných ročních obdobích pučí do všech barev duhy. A jednou z nich je brambořík.
Svatební sezóna je před námi. A tak si položme společně otázku: Na co vzpomínáme, když jsme byly na kamarádčině svatbě? Většina z nás si vybaví nevěstiny šaty, účes, vizáž... Co si budeme povídat - muži tohle moc neřeší. Maximálně se vyjádří, že to bylo fajn nebo že se přejedli. Zeptali jsme se svatební specialistky, na čem by se o svatbě rozhodně šetřit nemělo, abyste pak nebyly zklamané.
Pro podklady na tento článek nemusíme sahat hluboko do kapsy, vždyť přece katastrofické filmy se často natáčejí právě na základě skutečných událostí. Ke každé události se pak přirozeně přidá malé nebo velké množství fikce a divák se může těšit na fascinující a zároveň strašidelný koktejl. Hollywoodští filmaři jsou na takové trháky přímo odborníci, a proto se nechte strhnout ojedinělými snímky, které by za žádnou cenu neměly ujít vaší pozornosti!
Módní trendy obuvi na podzim a zimu 2019 přinášejí řadu stylů. Od jednoduchých, přes potištěné, barevné, vzorované, šněrovací, až po boty ve vojenském stylu. V zimě pak jasně vedou kožešiny. Pro chladné období si vyberte alespoň dva nové modely. Jeden do práce a do města, druhý pro vycházky do přírody a pro výlety na hory. Jaké zimní boty zvolit?
Fóbie - psychická porucha, která jde ruku v ruce s úzkostmi. Definovat ji lze jako chorobný strach vůči lidem, věcem, objektům nebo vůči konkrétním situacím. Mnohdy nejsou vysvětlitelné, mnohdy si je neseme už z dětství nebo z tohoto období života vychází. Pro mnohé jsou však denním chlebem. Trpí jimi také ženy.
Start do nového roku je ideální doba, kdy byste se měli začít o sebe lépe starat a napravit co nejvíce hříchů z minulosti. Lednová očista, zdravější strava a více pohybu vám udělají jedině dobře. Budete se cítit lehčeji. Shodíte přebytečná kila a vhodné bylinky vás zbaví všech škodlivin, které se ve vás za poslední rok nahromadily.
Pulty obchodů během zimních měsíců plní exotické ovoce nejrůznějších druhů. Vánoční svátky klepou na dveře a touha po plné štědrovečerní tabuli, ze které je neustále co ujídat, se o to víc násobí. Ta touha bude ostatně silnější než peněženka, která brzy na to zapláče. V případě ovoce se však nezdráhejte, protože řada z rozličných exotických druhů je zdraví velmi prospěšná a co důležitějšího si přát o Vánocích než zdraví.
Přirozené světlo nesmí v interiéru chybět, ale má ho být tak akorát. Někdy se však sluníčko zblázní a nezbývá, než ho vrátit do patřičných mezí. Slouží k tomu stínící technika, která má navíc dekorační funkci. Typickými zástupci interiérového stínění jsou vnitřní rolety a žaluzie. Ale co když se vám okoukaly nebo jen toužíte po designové lahůdce? Pak se vám budou líbit rolety typu den a noc. .

Nepřehlédněte

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek