Neděle , 03. 03. 2024

Kamil

Chyby při dietě. Jak si správně upravit hubnutí nejen v letních měsících

Saláty k obědu, svačiny po cvičení nebo šťávy z ovoce jsou obecně považovány za zdravé, ale pokud s nimi nezacházíte správně, vašemu hubnutí spíše uškodí. Dresing na salátu je často stejně kalorický, jako kdybyste snědly hamburger, a ovocné šťávy mají energetickou hodnotu jako tabulka čokolády. Jak si správně poradit s přípravou jídla při hubnutí?
jídla
Nad jídlem přemýšlejte, i když je obecně zdravé. (foto: 123RF)

Chyby při dietě, které děláme nevědomky

Která žena by nechtěla zhubnout. Děláme proto doslova psí kusy. O mnohých si myslíme, že nás k vysněné postavě přivedou stoprocentně jako jezení salátů, pití ovocných šťáv a další. Není tomu ale vždycky tak. Jaké chyby při dietě děláme, aniž bychom si to uvědomovaly?

Salát k obědu za každou cenu

Ano, salát si všechny spojujeme se zdravým jídlem, které představuje dobrou variantu oběda. Ne vždycky je ale k dobru věci.

Co můžete: Můžete zkusit například kombinaci různých druhů zeleniny, doplněnou o nějaký protein a přelitou bylinkovým octovým dresinkem.

Když jste v restauraci: Když si dáte salát v restauraci, počítejte s tím, že bude obsahovat velké množství tuku. Jak to? Příčinou není jen zálivka, v jejíž jedné lžíci se ukrývá až 75 kalorií. Při hubnutí to může být dvojsečná zbraň. Co tedy dělat?

Objednejte si dresink zvlášť

Můžete si jednoduše objednat dresink zvlášť. V restauraci, kde zákazník je náš pán, to jistě nebude problém. Budete tak mít pod kontrolou, kolik toho sníte.

A co maso v salátu

Není maso jako maso. Dbejte proto i na to, jakým způsobem je připravené maso, které je součástí salátu nebo jako hlavní chod, ke kterému si salát přidáte místo přílohy.

Například grilované kuřecí je v pohodě. Pozor třeba na smažené kuřecí stripsy. Všímejte si také tučných přísad jako sýr, slanina nebo maso s vysokou energetickou hodnotou. Kalorie dokážou raketovou rychlostí vyhnat nahoru i tortillové chipsy, nudle, smetana nebo mastné krutony.

Špenátový salát s grilovanými krevetami

Ano, zní to jako zdravý oběd. Je tomu tak pouze, pokud jsou špenátové listy čerstvé. Mohou být dokonce doplněné i o jinou zeleninu a grilované krevety. I když k tomu přidáte několik lžic octového dresinku, pravděpodobně se nedostanete přes 500 kalorií. Špenátový salát se ale může vyšplhat až na 44 gramů tuku a 1 000 kalorií, které odpovídají čtyřem tabulkám čokolády. Toho dosáhneme, když vše doplníme o ořechy, slaninu a pálivý slaninový dresink. Takže na všem záleží.

K TÉMATU  Jak začít cvičit? Zhubněte povánoční kila!

Džus, džus a zase džus

Mnoho lidí se snaží zvýšit příjem ovoce a zeleniny tím, že do svého jídelníčku zařadí šťávy z nich. Ve skutečnosti ale mohou představovat velký problém. Dalším prohřeškem vůči linii je fakt, že zeleninové šťávy kombinujeme s ovocnými. Důvod je jednoduchý, většiou nejsou tak chutné. Tím se ale opět rapidně zvyšuje obsah kalorií v jídle. Na půl litru to klidně udělá i 350 kalorií navíc, což například představuje 11 hrnků syrové kapusty.

Samotné ovocné šťávy jsou kalorická bomba

Pokud dáte přednost samotným ovocným šťávám, pohybujeme se v úplně jiných číslech. Je jasné, že mnohem vyšších. Když navíc odstraníte dužinu při odšťavnění, vypijete jich větší množství, neboť dužina obsahuje vlákninu, která by vás za normálních okolností nasytila.  Pro představu středně velký pomeranč v sobě skrývá 60 kalorií. Pro přípravu jedné sklenice jich potřebujete 4 kusy. A to je množství, které byste jistě v kuse nesnědly. Proto je lepší, když si dáte pomeranč celý nikoli jako fresh.

Vyloučení lepku z jídelníčku

Častá věc. Spousta lidí, kteří nemají na lepek intoleranci, často věří, že jeho vyloučením z jídelníčku dosáhnou snížení váhy. Navíc ještě před pár lety nebyly bezlepkové výrobky tak snadno dostupné jako dnes. Omezit lepek není řešením, jak se zbavit přebytečných kil, pokud si zároveň nehlídáte kalorie. Mnohem důležitější je pečlivě číst složení výrobků.

V mnoha případech nahrazuje pšenici rafinovaný škrob z rýže, kukuřice nebo brambor, který vám žádné kalorie neušetří. Navíc některé bezlepkové produkty obsahují zbytečně moc tuku a cukru, které mají zlepšit jejich chuť nebo strukturu. Vhodnějším řešením je vyměnit zdroje obsahující lepek jako pšenice, ječmen, žito a další za ty bezlepkové, jako quinoa nebo proso.

K TÉMATU  8 největších mýtů o celulitidě, které nás provázejí celý život

Velká svačina po cvičení? Další mýtus!

Stejně tak si mnoho lidí myslí, že při cvičení spálí mnoho kalorií, které mohou následně klidně tělu dodat zdravou svačinou. Během cvičení  sice spálíte nějaké kalorie, ale pokud si nestanovíte přesný výdej, který máte, může se lehce stát, že se zbytečně přejíte a kila dolů nepůjdou.

Důvodem menšího spalování může být, že při tréninku nepracujete dost tvrdě nebo dlouho. Pokud potřebujete další důkaz, veďte si klidně přesnou tabulku, jak moc doopravdy cvičíte a kolik toho sníte. Když pak zjistíte, že k tomu, abyste spálily dvě sušenky, musíte jet 20 minut na kole, určitě si příště rozmyslíte, co sníte. A to bude asi nejlepší lék na tento zlozvyk.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Nakupování potravin se za poslední měsíce posunulo na zcela jinou úroveň. Pryč jsou časy, kdy se stály fronty před supermarketem nebo kdy se zdlouhavě skládal nákup na pás a poté se následně s obrovským vynaloženým úsilím táhl domů.
Svatba je přelomovým a krásným dnem v životě. Aby byl svatební den nezapomenutelný zejména pro nevěstu a ženicha, je důležité zvolit i tu správnou hudbu. Výběr svatebních písní ovšem není žádná legrace. Co si nevěsty nejčastěji přejí a co se aktuálně hraje? Vyzpovídali jsme DJ, který má v tomhle směru mnohaleté zkušenosti. A zeptali jsme se i samotných nevěst.
Jste zamilovaná a v růžovém oparu si možná ani nepřipouštíte, že byste potřebovali v manželství nějakou smlouvu, která bude řešit vaše finance. Jenže je to tak. Během manželství může nastat mnoho skutečností, které ovlivní vaši finanční situaci. Proto je smlouva o společném či odděleném majetku je dobrým řešením. Říkáme jí předmanželská smlouva.
Vánoce jsou rodinné svátky, ale když jste sama - bez partnera, manžela, dětí, mohou to být svátky hodně stresující. Důležité je však začít se na to dívat z jiného úhlu. Být single na Vánoce je nakonec vlastně fajn.
Mezi námi jsou tací, které bolí hlava jednou nebo dvakrát za rok. Pak existují lidé, kteří se potýkají s bolestmi hlavy téměř pravidelně. A některé z nás postihuje ubíjející migréna, kvůli které jsou dočasně vyloučení ze společenského života. Ale víte, co dělat, když na bolest hlavy ani migrénu nic nefunguje?
Srdcem každého domova je nepochybně kuchyň, kde pod taktovkou žen vznikají úžasná jídla pro celou rodinu. Omamná vůně jídla a zvědavost, co bude dnes k večeři, často přiláká i další členy smečky. Ať chceme nebo ne, právě kuchyň je místem, kde se zcela nejčastěji setkáváme se svou rodinou, ale i přáteli a návštěvou. A právě proto by kuchyň měla být do detailu vyladěným místem, které bude pýchou každé hospodyňky. Jak získat kuchyň snů?
Vlasy jsou korunou krásy - a tak na ně i řada žen pohlíží. Ve chvíli, kdy začnou padat a jejich lesk se ztrácí, začínají panikařit a ptát se, jak proti těmto dopadům mohou bojovat, jak jim mohou čelit. Pokud by se zeptaly svých kadeřníků, ti by jim odpověděli jedno - vše začíná u správné péče.  
Léto doslova svádí k procházce do lesa, která má na naše tělo pozitivní vliv. Nejen, že jsme na čerstvém vzduchu, ale také jsme prakticky bez signálu čili si odpočineme od tíhy sociálních sítí a dalších hrozeb internetového světa. Navíc si můžeme nasbírat i naši večeři – stačí se poohlédnout po houbách. Které z nich mají pozitivní vliv na zdraví?
Šedá v interiéru vládne! Nejsou to pastelové barvy ani zářivé kombinace, které bychom chtěli vidět doma. Trendy a zájem zákazníků jasně ukazují, která barva se těší oblibě. Obývací pokoje, kuchyně, ložnice i koupelna, tam všude lahodí oku šedá. Žádná jiná barva se nemůže pochlubit takovým množstvím odstínů. Šedá maximálně těží z toho, že se ze všech barev nejvíc hodí k bílé, což je tradiční barva stěn v interiéru. Právě v kombinaci s černou nebo dalšími odstíny šedé spolu potom mohou vytvořit zázraky i u vás doma.
Čas prázdnin a dovolených je přímo balzámem pro duši i pro tělo. Ne už tak pro pleť - sluneční paprsky, UV záření, horko, slaná a chlorovaná voda můžou pleť hodně dehydratovat. Víme, jak vypadat skvěle celé toto období. Klíčovým pomocníkem jsou pleťové masky.
Trápí vás únava? Chce se vám pořád spát? Pijete často kávu, ale energie stále nikde? Někde tedy musí být chyba! Představte si, že byste byli plní elánu a energie. Ano, opravdu to jde! Proto si v dnešním článku povíme, jak se konečně zbavit únavy a mít energii, po které tak dlouho toužíte!

Výběr článků

Věci mají své místo. I když to na první pohled nevypadá, už dvouleté děti vědí, kam která věc patří. Právě v tomto věku se začne projevovat smysl pro pořádek. Je tak nutné jim dát pravidla her i úklidu. Dítě začne vnímat vnější a vnitřní řád.
Když přijedete do Itálie, je to naprosto běžné. Každá žena tu má svůj skútr, se kterým jezdí do práce, na nákupy, ale třeba i vyzvedávat děti ze školy. Jak se žije řidičkám skútru v Česku?
Omrzely vás všechny ty stále dokola opakující se jídla, která si připravujete? Máte občas chuť odměnit vaše chuťové pohárky něčím netradičním – nebo něčím, co jste třeba ještě nikdy předtím neochutnali? V tom případě vám určitě uděláme chutě hned několika tipy na božská italská jídla, která zkrátka musíte ochutnat!

Nepřehlédněte

Jste zamilovaná a v růžovém oparu si možná ani nepřipouštíte, že byste potřebovali v manželství nějakou smlouvu, která bude řešit vaše finance. Jenže je to tak. Během manželství může nastat mnoho skutečností, které ovlivní vaši finanční situaci. Proto je smlouva o společném či odděleném majetku je dobrým řešením. Říkáme jí předmanželská smlouva.
Vzájemné intimní chvíle soukromí si každý z nás střeží jako oko v hlavě. Jsou ale výjimky, kdy se naše čtenářky rády svěří s tím, jak to u nich doma probíhá – a to jsou prožité trapasy. Pojďte se s námi zasmát u příběhů, co napsal sám život.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek