Pátek , 07. 10. 2022

Justýna

Chyby při dietě. Jak si správně upravit hubnutí nejen v letních měsících

Saláty k obědu, svačiny po cvičení nebo šťávy z ovoce jsou obecně považovány za zdravé, ale pokud s nimi nezacházíte správně, vašemu hubnutí spíše uškodí. Dresing na salátu je často stejně kalorický, jako kdybyste snědly hamburger, a ovocné šťávy mají energetickou hodnotu jako tabulka čokolády. Jak si správně poradit s přípravou jídla při hubnutí?
jídla
Nad jídlem přemýšlejte, i když je obecně zdravé. (foto: 123RF)

Chyby při dietě, které děláme nevědomky

Která žena by nechtěla zhubnout. Děláme proto doslova psí kusy. O mnohých si myslíme, že nás k vysněné postavě přivedou stoprocentně jako jezení salátů, pití ovocných šťáv a další. Není tomu ale vždycky tak. Jaké chyby při dietě děláme, aniž bychom si to uvědomovaly?

Salát k obědu za každou cenu

Ano, salát si všechny spojujeme se zdravým jídlem, které představuje dobrou variantu oběda. Ne vždycky je ale k dobru věci.

Co můžete: Můžete zkusit například kombinaci různých druhů zeleniny, doplněnou o nějaký protein a přelitou bylinkovým octovým dresinkem.

Když jste v restauraci: Když si dáte salát v restauraci, počítejte s tím, že bude obsahovat velké množství tuku. Jak to? Příčinou není jen zálivka, v jejíž jedné lžíci se ukrývá až 75 kalorií. Při hubnutí to může být dvojsečná zbraň. Co tedy dělat?

Objednejte si dresink zvlášť

Můžete si jednoduše objednat dresink zvlášť. V restauraci, kde zákazník je náš pán, to jistě nebude problém. Budete tak mít pod kontrolou, kolik toho sníte.

A co maso v salátu

Není maso jako maso. Dbejte proto i na to, jakým způsobem je připravené maso, které je součástí salátu nebo jako hlavní chod, ke kterému si salát přidáte místo přílohy.

Například grilované kuřecí je v pohodě. Pozor třeba na smažené kuřecí stripsy. Všímejte si také tučných přísad jako sýr, slanina nebo maso s vysokou energetickou hodnotou. Kalorie dokážou raketovou rychlostí vyhnat nahoru i tortillové chipsy, nudle, smetana nebo mastné krutony.

Špenátový salát s grilovanými krevetami

Ano, zní to jako zdravý oběd. Je tomu tak pouze, pokud jsou špenátové listy čerstvé. Mohou být dokonce doplněné i o jinou zeleninu a grilované krevety. I když k tomu přidáte několik lžic octového dresinku, pravděpodobně se nedostanete přes 500 kalorií. Špenátový salát se ale může vyšplhat až na 44 gramů tuku a 1 000 kalorií, které odpovídají čtyřem tabulkám čokolády. Toho dosáhneme, když vše doplníme o ořechy, slaninu a pálivý slaninový dresink. Takže na všem záleží.

K TÉMATU  Mužský hormon v ženském těle. Jak ovlivňuje zdraví a kondici?

Džus, džus a zase džus

Mnoho lidí se snaží zvýšit příjem ovoce a zeleniny tím, že do svého jídelníčku zařadí šťávy z nich. Ve skutečnosti ale mohou představovat velký problém. Dalším prohřeškem vůči linii je fakt, že zeleninové šťávy kombinujeme s ovocnými. Důvod je jednoduchý, většiou nejsou tak chutné. Tím se ale opět rapidně zvyšuje obsah kalorií v jídle. Na půl litru to klidně udělá i 350 kalorií navíc, což například představuje 11 hrnků syrové kapusty.

Samotné ovocné šťávy jsou kalorická bomba

Pokud dáte přednost samotným ovocným šťávám, pohybujeme se v úplně jiných číslech. Je jasné, že mnohem vyšších. Když navíc odstraníte dužinu při odšťavnění, vypijete jich větší množství, neboť dužina obsahuje vlákninu, která by vás za normálních okolností nasytila.  Pro představu středně velký pomeranč v sobě skrývá 60 kalorií. Pro přípravu jedné sklenice jich potřebujete 4 kusy. A to je množství, které byste jistě v kuse nesnědly. Proto je lepší, když si dáte pomeranč celý nikoli jako fresh.

Vyloučení lepku z jídelníčku

Častá věc. Spousta lidí, kteří nemají na lepek intoleranci, často věří, že jeho vyloučením z jídelníčku dosáhnou snížení váhy. Navíc ještě před pár lety nebyly bezlepkové výrobky tak snadno dostupné jako dnes. Omezit lepek není řešením, jak se zbavit přebytečných kil, pokud si zároveň nehlídáte kalorie. Mnohem důležitější je pečlivě číst složení výrobků.

V mnoha případech nahrazuje pšenici rafinovaný škrob z rýže, kukuřice nebo brambor, který vám žádné kalorie neušetří. Navíc některé bezlepkové produkty obsahují zbytečně moc tuku a cukru, které mají zlepšit jejich chuť nebo strukturu. Vhodnějším řešením je vyměnit zdroje obsahující lepek jako pšenice, ječmen, žito a další za ty bezlepkové, jako quinoa nebo proso.

K TÉMATU  Hyperandrogenismus: Když máte víc mužských hormonů, než je zdrávo

Velká svačina po cvičení? Další mýtus!

Stejně tak si mnoho lidí myslí, že při cvičení spálí mnoho kalorií, které mohou následně klidně tělu dodat zdravou svačinou. Během cvičení  sice spálíte nějaké kalorie, ale pokud si nestanovíte přesný výdej, který máte, může se lehce stát, že se zbytečně přejíte a kila dolů nepůjdou.

Důvodem menšího spalování může být, že při tréninku nepracujete dost tvrdě nebo dlouho. Pokud potřebujete další důkaz, veďte si klidně přesnou tabulku, jak moc doopravdy cvičíte a kolik toho sníte. Když pak zjistíte, že k tomu, abyste spálily dvě sušenky, musíte jet 20 minut na kole, určitě si příště rozmyslíte, co sníte. A to bude asi nejlepší lék na tento zlozvyk.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Výběr svatebního fotografa by měl být jednou z prvních položek na vašem to-do listu, pokud organizujete svatbu. Někteří mají rozebrané termíny na měsíce, dokonce i roky dopředu. Co je při výběru svatebního fotografa důležité a na kolik vás tahle služba vyjde?
Která žena by nechtěla vypadat stále mladá a krásná? Jenže, která žena má na to, aby měsíčně utrácela tisíce korun za omlazující procedury nebo snad chirurgické zákroky? Nemusíte ale hned myslet na krajní řešení, nejprve vyzkoušejte zázračné potraviny, které skutečně proti stárnutí fungují. Jen s nimi musíte zacházet správně.
Existuje tolik různých způsobů, jak si s rodinou vyrobit vlastní ozdoby. A při jejich tvorbě můžete využít spoustu různých materiálů! Každý jistě máme doma třeba nějaký přebytečný papír, že ano? Máme pro vás jednoduché vánoční ozdoby, které si dnes večer můžete s dětmi vytvořit.
Křečové žíly trápí obrovskou část populace a každý chceme mít o nich co nejdříve pokoj. Jak s nimi ale zatočit, když se někdy může zdá, že nám prostě nechtějí dát pokoj? Léčit je musíte nejen zavedenými lidovými prostředky, ale je třeba k tomu dodržovat i další pravidla. Tělo je složitý organismus a vše je provázáno. Proto zároveň s léčbou dodržujte správný pohyb, jídlo i odpočinek. Jak na to vám poradíme v článku.
Značka Gucci je dlouhá léta považována za synonymum luxusu. Nedosáhne na ni každý, ovšem pokud už ji vlastníte, vlastníte fantastickou investici, která s každým novým dnem roste na své hodnotě. A to dokonce i v případě, že mluvíme o roztrhaných silonkách, které se nedávno ocitly v nabídce světově proslulé společnosti.
Začít žít zdravěji - cíl, který si stanovila celá spousta z nás po zjištění, že jsme během doby covidové v průměru přibrali sedm kilogramů. Do svého jídelníčku proto přidáváme vícero zeleniny, hodně ovoce, naopak omezujeme sladkosti a snažíme se vyhnout se smaženému. Když už olej, tak pouze ten olivový, který je mnohými nutričními specialisty schválený. Mimochodem, věděli jste, že by se měl pít na lačný žaludek?

Nepřehlédněte

Deodorant nebo antiperspirant? To je oč tu běží! Zejména v létě, kdy se potíme víc, než v jiných ročních obdobích saháme po pomocnících, jež umí s potem bojovat (minimálně bojovat s jeho zápachem). Těmito pomocníky jsou myšleny zmiňované antiperspiranty a deodoranty, mezi nimiž je velký rozdíl, který si lidé bohužel neuvědomují či neumí ho definovat. Vesměs se však sáhne vždy po deodorantu, který navíc používáme špatně. Jak správně deodorant používat?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek