Úterý , 28. 05. 2024

Vilém

Biohacking aneb hackněte se k lepšímu životu

V dnešním světě se dá najít spousta způsobů, jak pracovat sám se sebou, a jedním takovým lifestylovým trendem je i biohacking, který je takovou filosofií budoucnosti a mluví se o něm jako o způsobu, jak využít v průběhu života svůj tělesný potenciál a užít si spoustu let v dobré duševní i fyzické kondici.
biohacking
Pečlivým pozorováním o sobě ledacos zjistíte.

24. 02. 2023

24. 02. 2023

Biohacking si v posledních letech získává až nebývalou přízeň, a kromě toho, že jde jeho sílu využít svépomocí, se stává i nedílnou součástí terapeutických programů. Co ale biohacking opravdu je a jak ho aplikovat do svého života?

Každý jsme jiný

Není nic nového pod sluncem, že co člověk, to naprostý unikát z hlediska biologie. Jednoduše nenajdeme dvě identické osoby, které by se shodovaly opravdu ve všem. Odlišujeme se nejen povahou, vzhledem, způsobem života, smýšlením, ale i tím, jak reaguje naše tělo.

meditace
Už jste slyšeli o biohackingu?

Proč vlastně tělesně nesneseme lepek, zatímco sousedce nevadí? Jak to, že nám oříšky nezpůsobují alergii, ale v okolí jsou tací, kteří se osypou, jen je vidí? Proč máme tendenci se rozčílit nad situací, která druhé rozesmutní? Ať už si vezmete jakýkoliv příklad, je zřejmé, jak moc se lišíme. Opravdu hodně. A už jen z toho důvodu je jasné, že obecná doporučení (pro řešení čehokoliv), která vlastně nejsou vytvořená na míru pro nás, naše problémy nespasí. Nejspíš právě proto vznikl biohacking – osobní přístup ke své jedinečné biologii, která spočívá v provádění malých a postupných změn stravy i životního stylu, abyste dosáhli celkového zlepšení. 

Když sami víme, co je pro nás nejlepší

Díky své inteligenci a silné intuici mnohdy dokážeme sami určit, co je pro nás nejlepší, ovšem pozornost nám od toho odvádí stanovená pravidla, která nám říkají, co by se mělo, co by se nemělo. Biohacking nás však učí mnohem víc naslouchat svému vlastnímu tělu, sledovat, jak se chová, hledat spolu s tím to nejlepší východisko.

Krátké video o tom, co si pod pojmem biohacking představit.

Obecně je biohacking vlastně souborem změn v životním stylu, díky čemuž získáte maximální kontrolu nad svým tělem – fyzickou i duševní kondicí. Celkově se zlepší kvalita vašeho života. Budete mít ideální postavu, budete se cítit dobře, nebudete trpět určitými obtížemi a budete mít i více energie. Nutno však podotknout, že biohacking není jako měsíční dieta, je to dlouhodobá záležitost, která vás ale ve finále bude bavit natolik, že s ní nebudete chtít přestat. Je totiž krásné objevovat a ještě za to sklízet sladké ovoce. Co díky biohackingu získáte?

K TÉMATU  Jak regenerovat tělo po prohýřené noci? Co dělat, když musíte ráno hned fungovat na 100 procent?

Sebepozorování je klíčem k úspěchu

Samozřejmě pro biohacking můžete využít i služby odborníků, kteří vám s jednotlivými kroky pomohou, což se hodí zejména pro to, že jedině díky nim zjistíte, jaké vitamíny či minerály schází vašemu tělu. Spolu s tím je pak možné využít i další specializované přístupy, avšak my se podíváme na to, jak biohacking využít pěkně svépomocí.

Vůbec nejdůležitějším bodem je začít se sebepozorováním a zaznamenáváním tělesných reakcí. Nejvíc by vás pak mělo zajímat, jak jíte, jestli dobře dýcháte, zda kvalitně spíte a v jakém prostředí žijete. Něco z toho dobře vypozorujete sami, a pro ty “neviditelné” záležitosti můžete využít i šikovné aplikace, které sledují váš spánek, měří mozkové vlny při meditaci a podobně.

Najednou zjistíte, že toho ve svém životě musíte překopat hodně, proto postupujte hezky pomalu a jednotlivé problémy řešte krok po kroku. Vždy se každý týden zaměřte na jednu část, kterou chcete v životě zlepšit, a až se posílíte, vrhněte se na další. A nebo si dejte na každou část třeba měsíc. Ukrojte tolik času, kolik bude třeba. Bude to chtít hodně zodpovědnosti i silné vůle, ale věřte, nebudete litovat.

biohacking
Duše, mysl, tělo. Představte si vše v jedné harmonii.

Jste připraveni hacknout svůj život?

Po určité době pozorování svého vlastního těla dojdete k různým závěrům, a postupně začnete vychytávat mouchy. V tu chvíli byste měli pomaličku dospět ke konkrétním změnám, které to bude chtít ve vašem životě uskutečnit. Sepsali jsme pro vás zásadní body biohackingu, které však vždy uzpůsobte podle sebe:

Strava

V každém případě by strava měla být vyvážená, bohatá na důležité látky bez chemických přísad a polotovarů. Někomu však vyhovuje vyloučení určitých potravin a zařazení těch, po kterých se cítí dobře. Sledujte, jak se vaše tělo chová, a ideálně si pište i jídelníček, který vám odhalí mnohé souvislosti. Nezapomeňte pravidelně pít dostatek tekutin. V rámci své proměny pak můžete využívat i půsty či další metody pro detoxikaci těla.

K TÉMATU  Dopřejte si víkend jen sama pro sebe a naplánujte si domácí wellness

Pohyb

V rámci biohackingu byste se měli zaměřit také na pohyb, ideálně ten, po kterém se cítíte nejlépe a máte pocit, že vám něco přináší. Nemusíte tedy nutně cvičit jógu, protože se to nosí, když vás v závěru více naplňuje běh napříč přírodou.

Spánek

Pokud vysledujete nedostatky ve svém spánku, měli byste pracovat na jejich odstranění, aby se zkrátila doba usínání, měli jste dostatečnou délku i kvalitu spánku, protože bez dostačující regenerace v průběhu noci se dál neposunete. Využít pro tento účel můžete i přírodní pomocníky, jako rozchodnici růžovou, CBD oleje a další přírodní přípravky pomáhající s vyladěním spánku. Opomenout byste neměli ani vliv modrého světla na cirkadiánní rytmus.

Meditace

Meditace je hodně důležitá, avšak chvílemi opomíjená aktivita, která by měla být součástí biohackingu. Meditovat můžete nejen doma za pomoci cvičení, ale i v přírodě, která je lékem. Nebojte se objímat stromy, načerpávat sílu z přírody. Dělejte zkrátka to, co vás přivede do stavu té správné meditace a pocitu klidu a uvolnění.

Otužování

Dalším bodem je otužování, ovšem pokud vás představa ledové vody spíše děsí, klidně tenhle bod přeskočte. Jinak obecně je otužování vhodné nejen pro imunitu, ale zlepší i kvalitu spánku a posílí vaše tělo i duši. 

Doplňky stravy

Měli byste vědět, co vašemu tělu schází, což nejlépe zjistíte pomocí krevních odběrů. Užívat však můžete i nootropika, tedy přírodní látky, které vám pomohou s lepší výkonností, povzbudí vás a dodají vám energii. Tím může být třeba Maca, L-theanin nebo kofein.

Práce s vědomím

Biohacking není jen o stravě a o fyzickém zkvalitňování života, ale i o duši. Každého pak trápí něco jiného. Někdo se nechá ovládat špatnými situacemi, jiný zase hůře zvládá své emoce a proudící myšlenky. Ať už vás trápí cokoliv, vydejte se na cestu, jak se z takových vzorců vymanit. Nebude to snadné, ale určitě to zvládnete.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Co je to meditace? A jak vám může změnit život?

Emoční rovnice: Instantní odpověď na všechny vaše problémy

Zdroje článku:
https://www.healthline.com/health/biohacking
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Na trhu jsou k dostání doslova stovky různých odstínů rtěnek, kosmetické firmy nás neustále bombardují novými produkty, takže vybrat si z nich a najít tu správnou, to je teprve oříšek. Jak najít svoji ideální rtěnku?
Udržitelná móda již není jen trendem, ale nezbytností. Naučte se, jak skloubit lásku k módním trendům s odpovědným přístupem k životnímu prostředí, a to vše s elegancí a stylem.
Práce na zahradě je úplně jiná úroveň štěstí a spokojenosti. Pro některé lidi je zahradničení mnohem víc než jen koníček. Není to jen o dřině a potu, zahradničení také pomáhá stabilizovat vaši náladu a zdraví. Příroda a lidé jsou spolu propojeni, je důležité trávit čas v těsném kontaktu s přírodou, protože má velký vliv na naše zdraví. Pokud jste se snažili práci na zahradě vyhýbat, máme pro vás 10 dobrých důvodů, proč byste zde měli trávit co nejvíce času.
Zvládání rodinného života může být výzvou, ale s několika jednoduchými a efektivními tipy můžete vytvořit harmonii a organizaci ve svém domově. V našem článku "Tipy na organizaci rodinného života" vám přinášíme osvědčené strategie a triky, jak lépe spravovat čas, úkoly a komunikaci ve vaší rodině. Od plánování rodinných aktivit po efektivní rozdělování domácích povinností – objevte praktické rady, které vám pomohou vytvořit klidný a organizovaný rodinný život. Dejte nám šanci vám přinést jednoduchost do každodenního chaosu!
Nikdo nestojí o takovou bolest, jaká zánět močového měchýře provází. Většinou následuje po prochladnutí a trvá několik dní. Jsou však bylinky, které vám pomohou, aby vás nic z toho nepotkalo. Které?
Jak zútulnit interiér? Nemusíte sázet na předražené bytové doplňky nebo na podobné prvky do domácnosti, které zanedlouho omrzí. Stačí vsadit na pokojové rostliny, které budou tím nejlepším co si domů přinesete. Zejména, pokud se bude jednat o dracénu - působivou pokojovou rostlinu, která nevyžaduje příliš mnoho péče.
Lékaři vám často promlouvají do duše, abyste se lépe starali o srdce a mozek. Na jeden orgán ale často zapomínají. Přitom jde o ten největší v těle, který je zároveň nejdůležitější pro naši obranyschopnost. Sídlí v něm až 80 % buněk imunitního systému. Jedná se o střeva a je důležité je mít v dobré kondici. Jedině tak budete připraveni na případný střet s koronavirem.
Jóga dnes patří v západním světě k široce rozšířeným technikám cvičení. Svou popularitu zde ale začala získávat až od 2. poloviny 20. století. Tisíce let se totiž omezovala pouze na indický subkontinent. Jak se vyvíjela až do dnešní podoby?
Meditace pod palmami, za zvuku vln oceánu a s pohledem na sluncem zalitou hladinu. Láká vás jóga v tropech? Máme tipy, kam vyrazit!
Ledvinové kameny způsobují nesnesitelnou bolest. Kdo tuto věc někdy zažil, může potvrdit, že na tuto zkušenost nikdy nezapomene.
I když školy a školky fungují, tak většina dětí v nich moc času netráví. Stačí jim totiž pár dnů v kolektivu a onemocní. Chřipku střídá nachlazení či angína. Během měsíců, kdy byly doma a nosily roušky, se oslabila jejich přirozená obranyschopnost a nyní jim stačí málo. Tohle byste měli udělat, abyste jejich imunitu opět nastartovali a vaše ratolesti trávily více času v lavici než v posteli.
Svatba se plánuje od začátku do konce. Právě tohle ale přímo volá o to, aby něco nevyšlo podle představ. Někdy je to neškodný trapas, jindy nepříjemný pád. Typickým příkladem je házení kytice nevěsty!

Výběr článků

Lyžování není jen o dovednostech na svahu, ale také o tom, jak se cítíte ve svém oblečení. Správně vybrané vrstvy jsou klíčové pro váš komfort, tepelnou regulaci a pohyblivost při lyžování. Abychom vám pomohli vybrat to nejlepší dámské lyžařské oblečení, přinášíme vám několik tipů a doporučení.
Rekonstruujete a přemýšlíte nad tím, čím byste si zkrášlili holé stěny? Pokud vám nestačí obyčejná malba, pak můžete vyzkoušet další oblíbené způsoby stěnové dekorace. Některé výzdoby stojí čas i peníze, jiné pořídíte doslova za pár korun a máte je na zdi cobydup.
Neustálé převalování, polštáře na uších, probděné noci, špunty v uších. Přijde vám to povědomé? Pak právě váš partner nebo partnerka chrápe. Nemusíte se obávat toho, že byste v tom byli sami. Najde se mezi námi vícero lidí, kteří se ptají na jednu otázku, a sice jak se zbavit chrápání, které nám nedá v noci spát?

Nepřehlédněte

Čas od času takové jednání musí absolvovat každý z nás. Někdy je to vyřešení rodinného nebo partnerského problému, ale daleko častěji se týká pracovních záležitostí. Chce s vámi mluvit nadřízený nebo máte vy pokárat svého podřízeného. Potřebujete se připravit tak, aby rozhovor proběhl bez zbytečných konfliktů a hádek.
Mezi recyklované předměty nepatří jen papír nebo plasty. Z jednou použitých materiálů se dá vyrobit spousta originálních věcí, kterými se můžete chlubit. Takovou osvědčenou klasikou je korek, ze kterého se dělají batohy, kabelky nebo peněženky. Čistě ekologický ale můžete mít i kryt na mobilní telefon.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek