Neděle , 04. 06. 2023

Dalibor

Vyplatí se sušička prádla? A pár tipů, které udrží vaše prádlo v původním stavu

Zdroj: 123RF.com

09. 10. 2017

Sušička na prádlo je obecně považována za nadstandardní vybavení domácnosti. Pokud máte početnější rodinu, ušetří vám toto zařízení hodně času a práce. Jak si vybrat tu pravou?

Áčko se vyplatí!

Provoz myčky nebývá nejekonomičtější, i když záleží samozřejmě na množství sušeného prádla, jak často se suší a především na energetické třídě výrobku. To souvisí s pořizovací cenou Většina sušiček na našem trhu spadá do energetické třídy B nebo C, některé dokonce do skupiny D (zdroj: Nejlepsi-susicky.cz). Zaplatíte za ně v průměru od sedmi do osmnácti tisíc korun (záleží také na jejím typu a kapacitě), v konečném výsledku ale neušetříte, protože náklady na provoz budou samozřejmě vyšší. Proto se, stejně jako u ostatních elektrických spotřebičů, vyplatí investovat do přístroje s energetickou třídou A nebo A+. Na takový nákup si ale připravte okolo 25 – 30 tisíc.

Jakou používáte pračku?

Z hlediska ekonomičnosti sušičky je důležité také to, jakou používáte pračku. Platí, že čím více má otáček, tím lépe. Prádlo se v pračce důkladněji vyždímá, sušička není nadměrně zatížena a provoz se neprodražuje. Pračka by proto měla mít minimálně 850 otáček za minutu. Velkou výhodou je, že na suché prádlo nemusíte čekat celý den. Sušička si s mokrým oblečením poradí do dvou hodin a prádlo vám navíc usuší přesně, jak potřebujete.

Žehlení

Pokud chcete prádlo žehlit, stačí si nastavit program tak, aby zůstalo více či méně vlhké. Bez žehlení se obejde i to prádlo, které jste dříve žehlit museli. Sušička totiž paradoxně pomačká oblečení méně, než kdybyste jej pověsili na šňůru. Všechny sušičky pracují s ohřátým vzduchem, který pomocí ventilátorů proudí skrze prádlo. Podle mechanismu sušení se dělí ještě na odvětrávací (ekonomičtější, ale náročnější na umístění) a kondenzační.

K TÉMATU  Kreativní DIY nápady, které povýší váš domov na nový level. Tohle budete chtít také!

Dva v jednom. Ano nebo ne?

Výrobci praček nabízejí také řešení dva v jednom. Pračku se sušičkou dohromady. Ta je vhodná především do malých domácností, kde není místa nazbyt. Má ale také své ,,mouchy“. Je to především menší kapacita a vyšší spotřeba vody.

Aby prádlo bylo čisté a neztrácelo svůj původní vzhled

Závěrem přidáváme 2 tipy, díky kterým bude vaše prádlo vypadat i po letech jako zrovna koupené z obchodu.

Něco proti šedivění

Má vaše bílé oblečení po vyprání tendenci šedivět? Zkuste ho dopředu namočit do roztoku (4 litry vody, 180 g jedlé sody). Následně jej dejte do pračky a vyperte tak, jak jste zvyklé. Co když už se stane, že prádlo zešediví? Je to snadné. Můžete použít acylpyrin. Rozpusťte pět tabletek v teplé vodě a zašedlé kousky v něm nechte namočené přes noc. Dejte znovu vyprat a do programu máchání přilijte místo aviváže 240 ml bílého octa.

Aby syté barvy vydržely

Chcete, aby barfevné prádlo nevypadalo po pár praních jako že ho máte už staletí? U černých kousků přilijte při máchání 2 šálky uvařené kávy nebo silného čaje. K oblečení v tmavších barvách např. švestková modř, přidejte na máchání 1 šálek kuchyňské soli. Jestli netoužíte po vybledlých nových džínách, před prvním praním je nechte přes noc namočené ve slané vodě nebo v roztoku vody a bílého octa. (Ten připravíte v poměru 1:1). Před vložením do pračky je pak vždy otočte naruby a perte na co nejnižší teplotu.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Jaro je nejen ideální příležitostí k vyhřívání se na teplém slunci a pikniku. Je to také příležitost předvést svůj vytříbený smysl pro styl. Jarní prázdniny nemusí být jen o beztvarých svetrech a sepraných teplákových soupravách. Můžete získat pohodlný vzhled, který vám zaručí pohodlí a krásu zároveň. A dokonalý vzhled si můžete vybrat na nejlepší webové stránce pro výhodné nákupy Shopsy.
Podzimní kolekce zaplavily obchodní domy a jistě vás to svádí nějaký nový kousek do svého šatníku ulovit. Bohužel je toho tolik, že člověk neví, co přetrvá déle než pár týdnů. Nevadí, s naší pomocí se ve všem zorientujete. Tohle jsou kousky, které se s největší pravděpodobností budou nosit i další roky.
Každou milovnici nakupování a módní intelektuálku teď nezajímá nic jiného, než co bude trendem letošního podzimu. Někteří už možná mají nastudováno z módních časopisů či procházkách po obchodech, jiní však stále netuší, do čeho se na ulici obléknout.
O zdravém stravování slýcháme ze všech stran. Jak je to důležité pro naše zdraví i tělo jako takové. Jenže už nikde se nemluví o tom, jaké konkrétní potraviny zařadit do jídelníčku, respektive jaké konkrétní potraviny nám skutečně prospívají a nejsou na škodu. Proto vám přinášíme tip - je jím quinoa, což je obilovina, ze které se připravuje kupříkladu mouka, polévka nebo také pivo.
Možná jste se někdy ocitli v situaci, kdy jste nevěděli, jak se rozhodnout. Dokola jste přemýšleli nad tím, jaká je ta vaše správná cesta. Taky jste si asi říkali, jestli to rozhodnutí bude opravdu z vašeho srdce. Jak tedy poznat, co doopravdy chcete a činit tak vždy správná rozhodnutí, která vychází z vašeho srdce? O tom si dnes povíme!
Jedna z prvních věcí, kterou spatříte, jakmile vejdete. Designové věšáky jsou nápaditými a originálními kousky, které doladí interiér podle vašich představ. Na věšák patří všechno, co potřebujeme mít po ruce tak často, že to neschováváme do skříně. Designové věšáky ale nenajdou svoje místo jen za vchodovými dveřmi. Vyjímat se budou i v ložnici nebo dětském pokoji.

Nepřehlédněte

Letní čas je jako stvořený pro veselé vodní radovánky všeho druhu. Do programu plného zábavy je však dobré zahrnout i nějaké to učení. Například lekce plavání. Nechte se inspirovat našimi pěti tipy, jak naučit dítě plavat, a brzy bude jako rybka ve vodě.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek