Úterý , 04. 10. 2022

František

Vyplatí se sušička prádla? A pár tipů, které udrží vaše prádlo v původním stavu

Zdroj: 123RF.com

09. 10. 2017

Sušička na prádlo je obecně považována za nadstandardní vybavení domácnosti. Pokud máte početnější rodinu, ušetří vám toto zařízení hodně času a práce. Jak si vybrat tu pravou?

Áčko se vyplatí!

Provoz myčky nebývá nejekonomičtější, i když záleží samozřejmě na množství sušeného prádla, jak často se suší a především na energetické třídě výrobku. To souvisí s pořizovací cenou Většina sušiček na našem trhu spadá do energetické třídy B nebo C, některé dokonce do skupiny D (zdroj: Nejlepsi-susicky.cz). Zaplatíte za ně v průměru od sedmi do osmnácti tisíc korun (záleží také na jejím typu a kapacitě), v konečném výsledku ale neušetříte, protože náklady na provoz budou samozřejmě vyšší. Proto se, stejně jako u ostatních elektrických spotřebičů, vyplatí investovat do přístroje s energetickou třídou A nebo A+. Na takový nákup si ale připravte okolo 25 – 30 tisíc.

Jakou používáte pračku?

Z hlediska ekonomičnosti sušičky je důležité také to, jakou používáte pračku. Platí, že čím více má otáček, tím lépe. Prádlo se v pračce důkladněji vyždímá, sušička není nadměrně zatížena a provoz se neprodražuje. Pračka by proto měla mít minimálně 850 otáček za minutu. Velkou výhodou je, že na suché prádlo nemusíte čekat celý den. Sušička si s mokrým oblečením poradí do dvou hodin a prádlo vám navíc usuší přesně, jak potřebujete.

Žehlení

Pokud chcete prádlo žehlit, stačí si nastavit program tak, aby zůstalo více či méně vlhké. Bez žehlení se obejde i to prádlo, které jste dříve žehlit museli. Sušička totiž paradoxně pomačká oblečení méně, než kdybyste jej pověsili na šňůru. Všechny sušičky pracují s ohřátým vzduchem, který pomocí ventilátorů proudí skrze prádlo. Podle mechanismu sušení se dělí ještě na odvětrávací (ekonomičtější, ale náročnější na umístění) a kondenzační.

K TÉMATU  Vyberte si stylový koš na prádlo. Jednoduše uschová všechno špinavé, co čeká na praní, a doplní vzhled vaší koupelny

Dva v jednom. Ano nebo ne?

Výrobci praček nabízejí také řešení dva v jednom. Pračku se sušičkou dohromady. Ta je vhodná především do malých domácností, kde není místa nazbyt. Má ale také své ,,mouchy“. Je to především menší kapacita a vyšší spotřeba vody.

Aby prádlo bylo čisté a neztrácelo svůj původní vzhled

Závěrem přidáváme 2 tipy, díky kterým bude vaše prádlo vypadat i po letech jako zrovna koupené z obchodu.

Něco proti šedivění

Má vaše bílé oblečení po vyprání tendenci šedivět? Zkuste ho dopředu namočit do roztoku (4 litry vody, 180 g jedlé sody). Následně jej dejte do pračky a vyperte tak, jak jste zvyklé. Co když už se stane, že prádlo zešediví? Je to snadné. Můžete použít acylpyrin. Rozpusťte pět tabletek v teplé vodě a zašedlé kousky v něm nechte namočené přes noc. Dejte znovu vyprat a do programu máchání přilijte místo aviváže 240 ml bílého octa.

Aby syté barvy vydržely

Chcete, aby barfevné prádlo nevypadalo po pár praních jako že ho máte už staletí? U černých kousků přilijte při máchání 2 šálky uvařené kávy nebo silného čaje. K oblečení v tmavších barvách např. švestková modř, přidejte na máchání 1 šálek kuchyňské soli. Jestli netoužíte po vybledlých nových džínách, před prvním praním je nechte přes noc namočené ve slané vodě nebo v roztoku vody a bílého octa. (Ten připravíte v poměru 1:1). Před vložením do pračky je pak vždy otočte naruby a perte na co nejnižší teplotu.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Hudba. Pro někoho smysl života, pro někoho příjemné povzbuzení během dne a pro jiného ideální hnací motor pro konkrétní činnost. Ne nadarmo se říká, že svět vidíme podle toho, jakou hudbu posloucháme. Naše oblíbené žánry mnohdy zrcadlí naši osobnost. Zároveň je to pro nás mnohdy v těch nejtěžších a nejnáročnějších okamžicích ten nejlepší parťák, jakého si jen můžeme přát. Hudba ale může efektivně posloužit pro naši práci, rozvoj osobnosti nebo daleko více - může nám pomoci najít samu sebe.
Děti a mobilní telefony, to je časté téma k rodičovské diskuzi. Nikomu se nelíbí, kolik času u displejů chytrých zařízení děti tráví. Sami rodiče jim přitom přístroje dávají do rukou nebo jim jdou špatným příkladem. Navenek jsou nespokojení, ale zároveň si tak usnadňují práci a nechávají dítě zabavit se po svém. V jiných případech jim sami ukazují, kolik času u telefonu sami tráví. Proč to není dobře a jak situaci řešit?
Život nám někdy nachystá skutečně těžko předvídatelné situace. Pojďte se s námi pobavit příběhy, o které se s námi podělily naše čtenářky. Humorné situace, ve kterých uvidíte pány tvorstva jako skutečně velká nemehla. Člověk se někdy těm lesbičkám opravdu nediví, když natrefí na toto…
„Petra je tak úspěšná a krásná. Té se nikdy nevyrovnám.“ „Když půjdu ven v téhle sukni, určitě si o mně moji kolegové řeknou, že nemám vkus.“ „Moje děti mají tak nešikovnou mámu. Vím, že to jiné matky zvládají všechno mnohem lépe.“ Něco vám chybí - a to je sebeláska!
Spálit přebytečné kilogramy, které nám stojí před pocitem maximální spokojenosti. I to je cíl nejednoho člověka. Jenže pokud ani sebevětší snaha vynaložená v posilovně neukazuje výsledky, po kterých tak prahneme, musíme se poohlédnout po něčem jiném. Co třeba po spalovačích tuků, které z nás dokáží dostat naprosté maximum? Nemusíte sahat hned po obrovských pilulkách. Existují přírodní spalovače, jež stačí jen zařadit do svého jídelníčku.

Nepřehlédněte

Dnešní doba se těší oblíbenosti zdravého životního stylu s dostatkem pohybu. Proto není divu, že se zejména ženy snaží vedle vyváženého jídelníčku také pravidelně cvičit a záleží jim na vyrýsované postavě. Pokud i vy toužíte po pevném a kulatém zadečku, je na čase najít ty nejefektivnější cviky, které můžete cvičit i v pohodlí domova a zapojit hýždě.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek