Pondělí , 25. 09. 2023

Zlata

Jak efektivně vyčistit myčku a pračku? Poradíme vám

Prakticky v každé moderní domácnosti se nachází myčka a pračka. Tyto spotřebiče nám dokážou ušetřit neskutečné množství času a práce. Z toho důvodu je třeba se o ně pořádně starat, aby z ničeho nic nevypověděly svou službu a nenechaly vás na holičkách. Jak na to?
jak vyčistit myčku pračku
Jak na čištění myčky a pračky? (foto: 123RF)

24. 05. 2021

Jak se starat o pračku

Jak vyčistit myčku si řekneme za chvíli. Nyní se zaměříme na pračku – spotřebič, který má doma své čestné místo.

Špína, která se v pračce uvolní z vašich oděvů, ručníků a prostěradel, musí někam odtékat, což znamená, že se v pračce může v průběhu času hromadit špína. Bez pravidelného čištění může spotřebič obsahovat zbytky čisticího prostředku, usazeniny tvrdé vody a plísně kolem víka.

To může na prádle zanechat zbytky nebo způsobit, že vaše prádlo nebude zrovna vonět. Chcete-li zajistit, aby vaše čerstvě vyprané oblečení a prádlo byly co nejčistší, postupujte podle následujících pokynů, jak čistit pračku jednou za měsíc.

Krok 1: Spusťte horký cyklus s octem

Spusťte prázdný pravidelný cyklus a do přihrádky na prací prostředek nalijte litr bílého octa. Nebojte se, že stroji ublížíte, protože bílý ocet nepoškodí ani pračku, ano oblečení. Kombinace horké voda s octem odstraní bakterie a zabrání jejich růstu. Ocet může také působit jako deodorant a proříznout plísňové pachy.

Krok 2: Vydrhněte vnitřní a vnější část pračky

V kbelíku nebo umyvadle smíchejte asi 1/4 šálku octa s litrem teplé vody. Pomocí této směsi plus houbičky a speciálního zubního kartáčku očistěte vnitřek zařízení. Věnujte zvláštní pozornost dávkovačům na aviváž nebo mýdlo a těsnění kolem otvoru dveří. Pokud je dávkovač mýdla odnímatelný, namočte jej před čištěním do octové vody. Očistěte také zevnějšek stroje.

Krok 3: Spusťte druhý horký cyklus

Spusťte ještě jeden prázdný pravidelný horký cyklus, bez čisticího prostředku nebo octa. Je-li to žádoucí, přidejte do bubnu 1/2 šálku jedlé sody, abyste odstranili usazeniny uvolněné z prvního cyklu. Po dokončení cyklu otřete vnitřek bubnu utěrkou z mikrovlákna, abyste odstranili všechny zbývající zbytky.

K TÉMATU  Čistotu a lesk vaší trouby podpoří tyhle skvělé triky! Neváhejte je vyzkoušet

Jak se starat o myčku a jak vyčistit myčku

Na filtru a vnitřních stěnách myčky se časem hromadí kousky jídla, mastnoty, nerozpuštěného čisticího prostředku a vodních minerálů. Spolu s nepříjemným zápachem může myčka ve skutečnosti zanechat skvrny a film na vašich sklenicích a talířích. Stručně řečeno, to znamená, že pokud myčku nádobí nevyčistíte správně, váš spotřebič nemůže plně vykonávat svou práci.

Navíc pokud necháte jídlo a špínu nahromadit, může to vážně poškodit filtr a čerpadlo myčky, což nakonec povede k nákladným opravám.

Zápach myčky

Pokud je vaším největším problémem zatuchlý zápach, spusťte cyklus Pouze máchání, a následně nechte pootevřená dvířka, aby cirkuloval vzduch. Pokud jde o vůni, začněte tím, že se budete zabývat kořenem problému, které jsou v drtivé většině případů zbytky jídla.

Abyste zabránili nežádoucímu zápachu, odstraňte přebytečné jídlo před vložením talířů, příborů, misek a dalších předmětů do myčky. Odlepte také papírové štítky z nového nádobí.

Jak čistit myčku?

Čistit filtr a vypustit myčku byste měli jednou za měsíc. Naštěstí je jeho tříkrokový proces snadný a nevyžaduje žádné speciální nástroje. Jak čistit myčku?

  1. Vyčistěte odtok: Odstraňte spodní koš na nádobí. Zkontrolujte odtok z myčky a odstraňte z něj veškeré zbytky nebo potraviny. To zlepší odvodnění, zvýší účinnost čištění a zabrání poškození myčky.
  2. Vložte ocet do myčky: Začněte s prázdnou myčkou. Vložte šálek bílého octa do nádoby vhodné do myčky nádobí na horní rošt stroje. Spusťte myčku v cyklu horké vody. Tím se vymyje mastnota a špína a odstraní se také zatuchlý zápach.
  3. Opláchnutí jedlou sodou: Vysypte jeden šálek jedlé sody na dno myčky. Proveďte krátký cyklus mytí horkou vodou. Myčka bude čerstvě vonící a bude mít světlejší interiér bez skvrn.

Tato péče nezabere tolik času, a vaše spotřebiče budou i nadále spolehlivě fungovat.

K TÉMATU  Coca-Cola jako univerzální prostředek pro domácnost! Nevěříte? S její pomocí odstraníte všechno, s tím se jindy tak trápíte!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Slim, ultraslim nebo minipračka na zeď? Jak si dobře vybrat malou pračku do malé koupelny?

Vybíráme kávovar do domácnosti. Co při výběru hraje roli?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Život nám někdy nachystá skutečně těžko předvídatelné situace. Pojďte se s námi pobavit příběhy, o které se s námi podělily naše čtenářky. Humorné situace, ve kterých uvidíte pány tvorstva jako skutečně velká nemehla. Člověk se někdy těm lesbičkám opravdu nediví, když natrefí na toto…
V zahradě nám přináší radost, uklidňuje a nabíjí pozitivní energií. Zahradní jezírko vytváří příjemnou atmosféru a jeho realizace není nic těžkého. Můžete vytvořit klasický rybníček s kameny a okrasnými rostlinami, případně do něj umístit nenáročné kapry Koi. Zahradní jezírko může být ale i designově čisté a s pravidelným tvarem, jak si můžete prohlédnout v naší galerii. Které se nakonec stane srdcem vaší zahrádky?
Aura nebo-li bioenergetické pole každého organismu, je něco jako atmosféra kolem země. Je to jakýsi neviditelný ochranný štít, chránící naše tělo před nemocemi a negacemi. Je aktuálním stavem toho, jak umíte věci duchovní, mentální a emoční ve svém životě prožívat a žít. Co všechno vám z fotografie aury vyčtou a jak s tím naložit? Vyzkoušeli jsme si na vlastní kůži a přinášíme vám zajímavá zjištění.
Dnešní medicína dokáže vážně zázraky. Jedním z takových oborů je oftalmologie. Oční specialisté vám už zvládnou pomocí umělých nitroočních čoček zcela obnovit poškozené vidění a vrátit vás do normálního života, aniž byste musely používat brýle či kontaktní čočky. Není ale čočka jako čočka.
Podle žebříčku Forbes vydělalo celkově 100 nejlépe placených hvězd světa v minulém roce celých 6,1 miliardy dolarů. Z toho deset nejlépe placených hereček na světě v minulém roce vydělalo dohromady 254 milionů dolarů. Jde o závratné částky, které zaujmou mnohé milovníky filmového průmyslu. Pojďme se blíže podívat na to, jaké herečky v minulém roce vydělaly nejvíce.
Období Vánoc je časem klidu a pohody, to však neplatí pro oslavy na Silvestra. Vedle zábavy, velkého množství alkoholu a hudby vás nejspíš neminou ani petardy, ohňostroje a rachejtle. Ale tato zábavní pyrotechnika s sebou nese mnohá nebezpečí úrazu, kterým je dobré se vyvarovat. Připravte se na komplikace a buďte nachystaní zasáhnout ve chvíli, kdy dojde k úrazu.
„Už toho mám dost!“ řekla naše redaktorka Irena, když se na sebe ráno podívala do zrcadla. Po špatném spánku se pod jejíma očima pohupovaly malé váčky. Kruhy pod očima nechce nikdo z nás, a proto jsme zkusily, co na ně zabírá.

Nepřehlédněte

Suchý šampon je typ vlasového přípravku, který omezuje mastnotu a nečistoty ve vlasech. Na rozdíl od mokrých šamponů a kondicionérů lze suchý šampon nanášet na vlasy, když jsou suché – a právě odtud získal svůj název. Suchý šampon není nutné z vlasů vymývat a obvykle se nanáší na temeno hlavy a další oblasti, kde se může viditelně hromadit olej a lesk.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek