Pondělí , 08. 08. 2022

Soběslav

Jak efektivně vyčistit myčku a pračku? Poradíme vám

Prakticky v každé moderní domácnosti se nachází myčka a pračka. Tyto spotřebiče nám dokážou ušetřit neskutečné množství času a práce. Z toho důvodu je třeba se o ně pořádně starat, aby z ničeho nic nevypověděly svou službu a nenechaly vás na holičkách. Jak na to?
jak vyčistit myčku pračku
Jak na čištění myčky a pračky? (foto: 123RF)

24. 05. 2021

Jak se starat o pračku

Jak vyčistit myčku si řekneme za chvíli. Nyní se zaměříme na pračku – spotřebič, který má doma své čestné místo.

Špína, která se v pračce uvolní z vašich oděvů, ručníků a prostěradel, musí někam odtékat, což znamená, že se v pračce může v průběhu času hromadit špína. Bez pravidelného čištění může spotřebič obsahovat zbytky čisticího prostředku, usazeniny tvrdé vody a plísně kolem víka.

To může na prádle zanechat zbytky nebo způsobit, že vaše prádlo nebude zrovna vonět. Chcete-li zajistit, aby vaše čerstvě vyprané oblečení a prádlo byly co nejčistší, postupujte podle následujících pokynů, jak čistit pračku jednou za měsíc.

Krok 1: Spusťte horký cyklus s octem

Spusťte prázdný pravidelný cyklus a do přihrádky na prací prostředek nalijte litr bílého octa. Nebojte se, že stroji ublížíte, protože bílý ocet nepoškodí ani pračku, ano oblečení. Kombinace horké voda s octem odstraní bakterie a zabrání jejich růstu. Ocet může také působit jako deodorant a proříznout plísňové pachy.

Krok 2: Vydrhněte vnitřní a vnější část pračky

V kbelíku nebo umyvadle smíchejte asi 1/4 šálku octa s litrem teplé vody. Pomocí této směsi plus houbičky a speciálního zubního kartáčku očistěte vnitřek zařízení. Věnujte zvláštní pozornost dávkovačům na aviváž nebo mýdlo a těsnění kolem otvoru dveří. Pokud je dávkovač mýdla odnímatelný, namočte jej před čištěním do octové vody. Očistěte také zevnějšek stroje.

Krok 3: Spusťte druhý horký cyklus

Spusťte ještě jeden prázdný pravidelný horký cyklus, bez čisticího prostředku nebo octa. Je-li to žádoucí, přidejte do bubnu 1/2 šálku jedlé sody, abyste odstranili usazeniny uvolněné z prvního cyklu. Po dokončení cyklu otřete vnitřek bubnu utěrkou z mikrovlákna, abyste odstranili všechny zbývající zbytky.

K TÉMATUIntimní zápach ženských partií. Problém, o kterém se nemluví snadno. Co značí a jak s ním zatočit?

Jak se starat o myčku a jak vyčistit myčku

Na filtru a vnitřních stěnách myčky se časem hromadí kousky jídla, mastnoty, nerozpuštěného čisticího prostředku a vodních minerálů. Spolu s nepříjemným zápachem může myčka ve skutečnosti zanechat skvrny a film na vašich sklenicích a talířích. Stručně řečeno, to znamená, že pokud myčku nádobí nevyčistíte správně, váš spotřebič nemůže plně vykonávat svou práci.

Navíc pokud necháte jídlo a špínu nahromadit, může to vážně poškodit filtr a čerpadlo myčky, což nakonec povede k nákladným opravám.

Zápach myčky

Pokud je vaším největším problémem zatuchlý zápach, spusťte cyklus Pouze máchání, a následně nechte pootevřená dvířka, aby cirkuloval vzduch. Pokud jde o vůni, začněte tím, že se budete zabývat kořenem problému, které jsou v drtivé většině případů zbytky jídla.

Abyste zabránili nežádoucímu zápachu, odstraňte přebytečné jídlo před vložením talířů, příborů, misek a dalších předmětů do myčky. Odlepte také papírové štítky z nového nádobí.

Jak čistit myčku?

Čistit filtr a vypustit myčku byste měli jednou za měsíc. Naštěstí je jeho tříkrokový proces snadný a nevyžaduje žádné speciální nástroje. Jak čistit myčku?

  1. Vyčistěte odtok: Odstraňte spodní koš na nádobí. Zkontrolujte odtok z myčky a odstraňte z něj veškeré zbytky nebo potraviny. To zlepší odvodnění, zvýší účinnost čištění a zabrání poškození myčky.
  2. Vložte ocet do myčky: Začněte s prázdnou myčkou. Vložte šálek bílého octa do nádoby vhodné do myčky nádobí na horní rošt stroje. Spusťte myčku v cyklu horké vody. Tím se vymyje mastnota a špína a odstraní se také zatuchlý zápach.
  3. Opláchnutí jedlou sodou: Vysypte jeden šálek jedlé sody na dno myčky. Proveďte krátký cyklus mytí horkou vodou. Myčka bude čerstvě vonící a bude mít světlejší interiér bez skvrn.

Tato péče nezabere tolik času, a vaše spotřebiče budou i nadále spolehlivě fungovat.

K TÉMATUUdržet doma pořádek je nadlidský úkol? S těmito fígly už ne!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Slim, ultraslim nebo minipračka na zeď? Jak si dobře vybrat malou pračku do malé koupelny?

Vybíráme kávovar do domácnosti. Co při výběru hraje roli?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

V dnešní době si již neumíme představit náš každodenní život bez přítomnosti smartphonů, internetu a neustálého chatování. Vždy tomu tak ale nebylo a tyto formy komunikace se staly našimi každodenními partnery až na konci 20. století. Představte si ale, jak by se historie odvíjela, kdyby tyto technologie byly dostupné před stovkami nebo dokonce tisíci let? Jak by mohly změnit život známých hrdinů z minulosti a populárních literárních postav? Pokud by známé literární postavy používaly Viber, jednu z nejpopulárnějších komunikačních aplikací na světě, jejich příběhy by se třeba odvíjely zcela jinak.
Chloupky umí rapidně snížit ženské sebevědomí, a to zejména v létě, kdy nohy jsou to, co chceme ukazovat a odhalovat. Aby zely hladkostí a abychom se nebáli vzít si krátkou sukni či oblíbené šaty, depilace přichází vhod. Od epilace se liší několika výhodami.
Říká se, že historie, ač je sebevíc temná, by se měla připomínat. Důvod je prostý - pokud budeme mít neustále na paměti hrůzy, ke kterým v minulosti docházelo, nedovolíme, aby k něčemu podobnému došlo i nyní. I z toho důvodu se stále točí filmy s osvětimskou tématikou, které jsou založeny na skutečných událostech, nad kterými se jen nevěřícně kroutí hlavou. Kromě filmových snímků stojí za přečtení také knihy o koncentračních táborech, které vás možná více vezmou za srdce.  
Zatímco většina zatím cestuje jenom prstem po mapě, jiné už nebaví sedět doma. Chtějí něco zažít, i když tomu epidemiologická situace zrovna nenahrává. Jenže panující koronavirus cestování nepřeje už nějaký ten pátek, proto se mnozí lidé rozhodli vydat se na cestu, i když je venku stále hrozící riziko nakažení.
Události minulých týdnů nás nenechaly chladnými a rozhodli jsme se, že se vydáme dále za poznáním sebe sama. Karanténu jsme zvládli každý po svém, stejně tak jsme si v sobě všichni museli zpracovat strach o sebe i své nejbližší. Nyní je čas se se vším vypořádat. Každý po svém. My zkusili pobyt ve tmě aneb týdenní terapii, kdy se o sobě dozvíte mnohem více, než byste čekali.

Nepřehlédněte

Zámecké zahrady a parky jsou vynikajícím nápadem na výlet s rodinou nebo romantickou procházku ve dvou. V Čechách máme nemalé množství zámků, které se mohou pyšnit krásně udržovanými parky. Rozkvetlé zahrady jsou tak po prohlídce zámku dalším místem, kam zamíříte. Někde si budete připadat jako v pohádce. Stačí si vybrat, kam vyrazit.
Máte něco málo našetřeno a své úspory schováváte pod polštářem doufajíc, že vám je inflace “nesežere”? Bohužel inflace dosáhne i na vaše úspory, které sídlí na běžném účtu. Aby došlo naopak k jejich zhodnocení, vyplatí se je investovat. Do čeho? To je už na vás. Ať už se rozhodnete pro akcie, nemovitosti, dluhopisy nebo pro spořící účet, pomůžou vám knihy o investování, které vás navedou na tu správnou cestu.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek