Středa , 26. 06. 2024

Ivan

Jak efektivně vyčistit myčku a pračku? Poradíme vám

Prakticky v každé moderní domácnosti se nachází myčka a pračka. Tyto spotřebiče nám dokážou ušetřit neskutečné množství času a práce. Z toho důvodu je třeba se o ně pořádně starat, aby z ničeho nic nevypověděly svou službu a nenechaly vás na holičkách. Jak na to?
jak vyčistit myčku pračku
Jak na čištění myčky a pračky? (foto: 123RF)

24. 05. 2021

Jak se starat o pračku

Jak vyčistit myčku si řekneme za chvíli. Nyní se zaměříme na pračku – spotřebič, který má doma své čestné místo.

Špína, která se v pračce uvolní z vašich oděvů, ručníků a prostěradel, musí někam odtékat, což znamená, že se v pračce může v průběhu času hromadit špína. Bez pravidelného čištění může spotřebič obsahovat zbytky čisticího prostředku, usazeniny tvrdé vody a plísně kolem víka.

To může na prádle zanechat zbytky nebo způsobit, že vaše prádlo nebude zrovna vonět. Chcete-li zajistit, aby vaše čerstvě vyprané oblečení a prádlo byly co nejčistší, postupujte podle následujících pokynů, jak čistit pračku jednou za měsíc.

Krok 1: Spusťte horký cyklus s octem

Spusťte prázdný pravidelný cyklus a do přihrádky na prací prostředek nalijte litr bílého octa. Nebojte se, že stroji ublížíte, protože bílý ocet nepoškodí ani pračku, ano oblečení. Kombinace horké voda s octem odstraní bakterie a zabrání jejich růstu. Ocet může také působit jako deodorant a proříznout plísňové pachy.

Krok 2: Vydrhněte vnitřní a vnější část pračky

V kbelíku nebo umyvadle smíchejte asi 1/4 šálku octa s litrem teplé vody. Pomocí této směsi plus houbičky a speciálního zubního kartáčku očistěte vnitřek zařízení. Věnujte zvláštní pozornost dávkovačům na aviváž nebo mýdlo a těsnění kolem otvoru dveří. Pokud je dávkovač mýdla odnímatelný, namočte jej před čištěním do octové vody. Očistěte také zevnějšek stroje.

Krok 3: Spusťte druhý horký cyklus

Spusťte ještě jeden prázdný pravidelný horký cyklus, bez čisticího prostředku nebo octa. Je-li to žádoucí, přidejte do bubnu 1/2 šálku jedlé sody, abyste odstranili usazeniny uvolněné z prvního cyklu. Po dokončení cyklu otřete vnitřek bubnu utěrkou z mikrovlákna, abyste odstranili všechny zbývající zbytky.

K TÉMATU  Coca-Cola jako univerzální prostředek pro domácnost! Nevěříte? S její pomocí odstraníte všechno, s tím se jindy tak trápíte!

Jak se starat o myčku a jak vyčistit myčku

Na filtru a vnitřních stěnách myčky se časem hromadí kousky jídla, mastnoty, nerozpuštěného čisticího prostředku a vodních minerálů. Spolu s nepříjemným zápachem může myčka ve skutečnosti zanechat skvrny a film na vašich sklenicích a talířích. Stručně řečeno, to znamená, že pokud myčku nádobí nevyčistíte správně, váš spotřebič nemůže plně vykonávat svou práci.

Navíc pokud necháte jídlo a špínu nahromadit, může to vážně poškodit filtr a čerpadlo myčky, což nakonec povede k nákladným opravám.

Zápach myčky

Pokud je vaším největším problémem zatuchlý zápach, spusťte cyklus Pouze máchání, a následně nechte pootevřená dvířka, aby cirkuloval vzduch. Pokud jde o vůni, začněte tím, že se budete zabývat kořenem problému, které jsou v drtivé většině případů zbytky jídla.

Abyste zabránili nežádoucímu zápachu, odstraňte přebytečné jídlo před vložením talířů, příborů, misek a dalších předmětů do myčky. Odlepte také papírové štítky z nového nádobí.

Jak čistit myčku?

Čistit filtr a vypustit myčku byste měli jednou za měsíc. Naštěstí je jeho tříkrokový proces snadný a nevyžaduje žádné speciální nástroje. Jak čistit myčku?

  1. Vyčistěte odtok: Odstraňte spodní koš na nádobí. Zkontrolujte odtok z myčky a odstraňte z něj veškeré zbytky nebo potraviny. To zlepší odvodnění, zvýší účinnost čištění a zabrání poškození myčky.
  2. Vložte ocet do myčky: Začněte s prázdnou myčkou. Vložte šálek bílého octa do nádoby vhodné do myčky nádobí na horní rošt stroje. Spusťte myčku v cyklu horké vody. Tím se vymyje mastnota a špína a odstraní se také zatuchlý zápach.
  3. Opláchnutí jedlou sodou: Vysypte jeden šálek jedlé sody na dno myčky. Proveďte krátký cyklus mytí horkou vodou. Myčka bude čerstvě vonící a bude mít světlejší interiér bez skvrn.

Tato péče nezabere tolik času, a vaše spotřebiče budou i nadále spolehlivě fungovat.

K TÉMATU  Intimní zápach ženských partií. Problém, o kterém se nemluví snadno. Co značí a jak s ním zatočit?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Slim, ultraslim nebo minipračka na zeď? Jak si dobře vybrat malou pračku do malé koupelny?

Vybíráme kávovar do domácnosti. Co při výběru hraje roli?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Bláznivé barvy a zářivé odstíny pro extra dlouhé vlasy! Na tyhle variace musí mít člověk odvahu. Je to zároveň návod, jak se stát na ulici nepřehlédnutelná. Kadeřníci tu ale odvádějí skvělou práci a výsledek je perfektní.
Léto se pomalu loučí a my se již nemůžeme dočkat, až se v našem šatníku objeví svěží a nové podzimní kousky. Představujeme vám barvy, které jsou letos na podzim in. Pojďte se inspirovat - tohle je podzimní móda!
I když svou matraci pravidelně udržujete v dobrém stavu, je nutné ji občas i hloubkově vyčistit. Je známo, že spánkem trávíme třetinu svého života, takže byste měli svůj spací prostor udržovat opravdu čistý a voňavý, abyste si dopřáli skvělou noc. Přinášíme vám tipy, jak svou matraci opravdu skvěle vyčistit krok za krokem.
Black House má jednu zvláštnost. Voda v mělkém vnitřním bazénu umí v kombinaci s prosklenými stěnami odrážet sluneční světlo do každé části domu. Je koncipován pro maximální využití nepřímého slunečního záření. Podívejte se na tu nádheru.
Jaká je optimální délka spánku? Všechny vědecké výzkumy, které byly uskutečněné v posledních několika letech, se shodují na tom, že tím jediným správným počtem je osm hodin. Proč? Protože jedině díky osmihodinovému spánku může naše tělo fungovat tak, jak má.
Spánek je komplexní proces (přesněji několik různých procesů), který se nám i po mnohaletém zkoumání nepodařilo zcela probádat. Co však bezpečně víme, je to, že jeho kvalita významně ovlivňuje celkový stav organismu. Zarážející je, že podle statistik zhruba třetina populace čelí problémům s usínáním. U deseti procent jde o potíže dlouhodobé, jež se mohou nepěkně podepsat na zdraví. Je to i váš případ a hledáte klíč k rychlejšímu usínání a potažmo klidnějšímu spánku? Máme pro vás hned několik doporučení a tip na „must have“ interiérový prvek.
Strom ginkgo biloba je svými účinky proslulý již po staletí. Využíval se v tradiční čínské a ajurvédské medicíně. V Asii, odkud pochází, je v některých místech dokonce uctívaný.
Celulitida, známá také jako pomerančová kůže, je něco, co žádná žena nechce. Bohužel celulitidou trpí jen ženy a to téměř všechny.
Chcete mít bronzovou pleť, ale smažení se na slunci není nic pro vás? Pak zkuste samoopalování! Samoopalovací přípravky dodají pokožce opálený vzhled bez pobytu na slunci.
Určitě to znáte. Vytahujete plný pytel z koše a v duchu si říkáte, proč tam každý hází další a další věci, když už je úplně plný. Takový pytel nejde ven z koše snadno, ale tady je návod, jak všechno usnadnit. Stačí nechat koš trochu nadechnout.
Předvánoční koučink na téma nejen sebelásky a sebehodnoty očima Nely a spousta změn.
Události minulých týdnů nás nenechaly chladnými a rozhodli jsme se, že se vydáme dále za poznáním sebe sama. Karanténu jsme zvládli každý po svém, stejně tak jsme si v sobě všichni museli zpracovat strach o sebe i své nejbližší. Nyní je čas se se vším vypořádat. Každý po svém. My zkusili pobyt ve tmě aneb týdenní terapii, kdy se o sobě dozvíte mnohem více, než byste čekali.

Výběr článků

Každý romantický film je zpravidla doplněný svou hudbou, která nejenže podtrhne celou atmosféru, ale hlavně ve všech sentimentálních duších zanechá nepopsatelný pocit, ze kterého v příjemném slova smyslu naskakuje husí kůže. Vzbudí v nás rozmanité emoce a vtáhne nás do děje hlavních hrdinů. A zatímco některá hudba kolem nás propluje bez většího pocitu vzrušení, určité love songy jsou prostě legendy všech legend, při jejichž poslechu i po letech tajeme jak zmrzliny na slunci. Které patří mezi ty top?
Zdraví snad každý z nás zařadí na pomyslné příčce důležitosti na první místo. Preventivní návštěvy lékařů by měl mít každý v kalendáři a pokud ne, tak si je tam rychle napište.
Pohodlně se usaďte a pojďte si projít komiks, který u vás doma způsobí změnu. Je váš protějšek vaším skutečným partnerem?

Nepřehlédněte

Srdcem každého domova je nepochybně kuchyň, kde pod taktovkou žen vznikají úžasná jídla pro celou rodinu. Omamná vůně jídla a zvědavost, co bude dnes k večeři, často přiláká i další členy smečky. Ať chceme nebo ne, právě kuchyň je místem, kde se zcela nejčastěji setkáváme se svou rodinou, ale i přáteli a návštěvou. A právě proto by kuchyň měla být do detailu vyladěným místem, které bude pýchou každé hospodyňky. Jak získat kuchyň snů?
Bílý pomerian se v psím kadeřnictví změní z rozcuchaného psíka v roztomiloučkého medvídka. Zaručujeme vám, že až tohle uvidíte, budete si ho chtít pořídit domů. Tohle štěně má absolutně sladký pohled, který nenechá nikoho chladným. Roztomilost je jeho největší zbraň.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek