Pondělí , 05. 12. 2022

Jitka

Jak efektivně vyčistit myčku a pračku? Poradíme vám

Prakticky v každé moderní domácnosti se nachází myčka a pračka. Tyto spotřebiče nám dokážou ušetřit neskutečné množství času a práce. Z toho důvodu je třeba se o ně pořádně starat, aby z ničeho nic nevypověděly svou službu a nenechaly vás na holičkách. Jak na to?
jak vyčistit myčku pračku
Jak na čištění myčky a pračky? (foto: 123RF)

24. 05. 2021

Jak se starat o pračku

Jak vyčistit myčku si řekneme za chvíli. Nyní se zaměříme na pračku – spotřebič, který má doma své čestné místo.

Špína, která se v pračce uvolní z vašich oděvů, ručníků a prostěradel, musí někam odtékat, což znamená, že se v pračce může v průběhu času hromadit špína. Bez pravidelného čištění může spotřebič obsahovat zbytky čisticího prostředku, usazeniny tvrdé vody a plísně kolem víka.

To může na prádle zanechat zbytky nebo způsobit, že vaše prádlo nebude zrovna vonět. Chcete-li zajistit, aby vaše čerstvě vyprané oblečení a prádlo byly co nejčistší, postupujte podle následujících pokynů, jak čistit pračku jednou za měsíc.

Krok 1: Spusťte horký cyklus s octem

Spusťte prázdný pravidelný cyklus a do přihrádky na prací prostředek nalijte litr bílého octa. Nebojte se, že stroji ublížíte, protože bílý ocet nepoškodí ani pračku, ano oblečení. Kombinace horké voda s octem odstraní bakterie a zabrání jejich růstu. Ocet může také působit jako deodorant a proříznout plísňové pachy.

Krok 2: Vydrhněte vnitřní a vnější část pračky

V kbelíku nebo umyvadle smíchejte asi 1/4 šálku octa s litrem teplé vody. Pomocí této směsi plus houbičky a speciálního zubního kartáčku očistěte vnitřek zařízení. Věnujte zvláštní pozornost dávkovačům na aviváž nebo mýdlo a těsnění kolem otvoru dveří. Pokud je dávkovač mýdla odnímatelný, namočte jej před čištěním do octové vody. Očistěte také zevnějšek stroje.

Krok 3: Spusťte druhý horký cyklus

Spusťte ještě jeden prázdný pravidelný horký cyklus, bez čisticího prostředku nebo octa. Je-li to žádoucí, přidejte do bubnu 1/2 šálku jedlé sody, abyste odstranili usazeniny uvolněné z prvního cyklu. Po dokončení cyklu otřete vnitřek bubnu utěrkou z mikrovlákna, abyste odstranili všechny zbývající zbytky.

K TÉMATU  Třídění odpadu snadno a rychle: Návod, jak se ekologicky zorientovat

Jak se starat o myčku a jak vyčistit myčku

Na filtru a vnitřních stěnách myčky se časem hromadí kousky jídla, mastnoty, nerozpuštěného čisticího prostředku a vodních minerálů. Spolu s nepříjemným zápachem může myčka ve skutečnosti zanechat skvrny a film na vašich sklenicích a talířích. Stručně řečeno, to znamená, že pokud myčku nádobí nevyčistíte správně, váš spotřebič nemůže plně vykonávat svou práci.

Navíc pokud necháte jídlo a špínu nahromadit, může to vážně poškodit filtr a čerpadlo myčky, což nakonec povede k nákladným opravám.

Zápach myčky

Pokud je vaším největším problémem zatuchlý zápach, spusťte cyklus Pouze máchání, a následně nechte pootevřená dvířka, aby cirkuloval vzduch. Pokud jde o vůni, začněte tím, že se budete zabývat kořenem problému, které jsou v drtivé většině případů zbytky jídla.

Abyste zabránili nežádoucímu zápachu, odstraňte přebytečné jídlo před vložením talířů, příborů, misek a dalších předmětů do myčky. Odlepte také papírové štítky z nového nádobí.

Jak čistit myčku?

Čistit filtr a vypustit myčku byste měli jednou za měsíc. Naštěstí je jeho tříkrokový proces snadný a nevyžaduje žádné speciální nástroje. Jak čistit myčku?

  1. Vyčistěte odtok: Odstraňte spodní koš na nádobí. Zkontrolujte odtok z myčky a odstraňte z něj veškeré zbytky nebo potraviny. To zlepší odvodnění, zvýší účinnost čištění a zabrání poškození myčky.
  2. Vložte ocet do myčky: Začněte s prázdnou myčkou. Vložte šálek bílého octa do nádoby vhodné do myčky nádobí na horní rošt stroje. Spusťte myčku v cyklu horké vody. Tím se vymyje mastnota a špína a odstraní se také zatuchlý zápach.
  3. Opláchnutí jedlou sodou: Vysypte jeden šálek jedlé sody na dno myčky. Proveďte krátký cyklus mytí horkou vodou. Myčka bude čerstvě vonící a bude mít světlejší interiér bez skvrn.

Tato péče nezabere tolik času, a vaše spotřebiče budou i nadále spolehlivě fungovat.

K TÉMATU  Vyvařování utěrek je zbytečné. Vyzkoušejte speciální trik!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Slim, ultraslim nebo minipračka na zeď? Jak si dobře vybrat malou pračku do malé koupelny?

Vybíráme kávovar do domácnosti. Co při výběru hraje roli?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Cestování se stane vášní prakticky každého, kdo se do něj ponoří a kdo si začne sepisovat seznam míst, která by chtěl během svého života navštívit. Na wish listu prakticky každého cestovatele se nachází nádherná Paříž, Fontána di Trevi v Římě nebo Spojené státy, které se chtějí zažít už jenom kvůli odlišné kultuře a faktu, že se jedná o naprosto jiný svět. Co si na papír ale napsat i taková místa, o kterých se předpokládá, že za pár let zmizí z povrchu zemského?
Dětství strávila v městečku na Vysočině, dospělost v Libanonu uprostřed války. Blanka Matragi je světově uznávaná módní návrhářka, která šije modely pro ženy z vyšších vrstev v Evropě i na Středním východě. Navrhla také uniformy pro policejní a vojenské složky Abú Dhabí. Čím ji okouzlil svět módy a jak válka v Libanonu ovlivnila její podnikání? Pojďme si společně zrekapitulovat pestrý život této energické rudovlásky.
Výběr svatebního fotografa by měl být jednou z prvních položek na vašem to-do listu, pokud organizujete svatbu. Někteří mají rozebrané termíny na měsíce, dokonce i roky dopředu. Co je při výběru svatebního fotografa důležité a na kolik vás tahle služba vyjde?
Každý nenávidí uklízení, ale každý miluje čistý dům. Existuje nejlepší způsob, jak rychle vyčistit dům? Většina nováčků v uklízení si není jistá, zda by měli nejprve vysát prach nebo vysát. Mají nejdříve uklidit kuchyň, nebo koupelnu? Je spoustu nezodpovězených otázek, co se úklidu týče.
Letní čas je jako stvořený pro veselé vodní radovánky všeho druhu. Do programu plného zábavy je však dobré zahrnout i nějaké to učení. Například lekce plavání. Nechte se inspirovat našimi pěti tipy, jak naučit dítě plavat, a brzy bude jako rybka ve vodě.

Nepřehlédněte

Věci mají své místo. I když to na první pohled nevypadá, už dvouleté děti vědí, kam která věc patří. Právě v tomto věku se začne projevovat smysl pro pořádek. Je tak nutné jim dát pravidla her i úklidu. Dítě začne vnímat vnější a vnitřní řád.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek