Neděle , 03. 03. 2024

Kamil

Sušit prádlo na topení je nejhorší, co můžete udělat. Nabízíme řešení

Během chladných měsíců je pro mnoho z nás v malých bytech naprostou samozřejmostí sušit prádlo doma. Pokud nedisponujete sušičkou nebo sušárnou, možná tento problém řešíte sušákem postaveným doma u radiátoru. Najdou se ale i tací, kteří dávají prádlo přímo na topení. My však víme, že to není zrovna dobrý nápad a v dnešním článku vám povíme proč.
topení
Prádlo na radiátor zkrátka nepatří.

13. 02. 2023

Riskujete vznik plísně

Nikdo z nás se nechce dělit o domov s plísní. Nejenže fleky a skvrny na zdech nevypadají ani trochu hezky, ale přítomnost plísně představuje předně zdravotní riziko. Právě tím, že dáváte prádlo na topení, protože je to ve vašich očích efektivní způsob, jak ho rychle usušit, vznik plísně u sebe doma riskujete.

Napadlo vás někdy, kam putuje všechna ta odpařená voda? My vám to prozradíme: shromažďuje se ve vnitřních prostorách a vlhko je ideálním místem pro plísně, které si v takovém prostředí doslova libují. Zatímco některé plísně vylezou na zdech, jiné se usadí v kobercích, kde mnohdy ani nejsou vidět.

Zvyšujete náklady na topení

Mnoho domácností každoročně řeší, jak pokud možno snížit náklady na topení na nutné minimum. Natožpak v současné době, kdy šly tyto výdaje radikálně nahoru, určitě nechcete riskovat, že budete za topení platit více, než skutečně musíte. Jenže pokud doma sušíte prádlo na topení, máte k vyšším nákladům krásně našlápnuto.

Oblečení rozložené na topení zamezí proudění teplého vzduchu do místnosti, což znamená, že se pokoj nevyhřeje tak, jak byste si představovali. To vás může vést k tomu, že na topení přidáte a rázem se korunky začnou kutálet mnohem rychleji.

sušák
Nejběžnějším řešením je pořídit si sušák na prádlo.

Jak sušit prádlo v zimě?

Klasický sušák

Teď máte nejspíš zamotanou hlavu otázkou, co mám tedy proboha dělat? Nejjednodušší řešení je pořídit si domů klasický sušák. Sice na něm prádlo bude v zimě schnout pomaleji než v létě, ale je to velmi efektivní řešení a pro mnoho domácností i jediná možnost hned po topení. Jestli už sušák doma máte, tak ho v zimě i používejte.

Na druhou stranu, často prádlo, hlavně v zimě, chytí zatuchlý odér. Předně pak těžké bavlněné kusy oblečení. Můžete si pomoct tím, že prádlo necháte klidně i dvakrát vyždímat na vysoké otáčky. A nezapomínejte na sušáku mezi jednotlivými kousky nechávat mezery, ať tudy může cirkulovat vzduch.

K TÉMATU  Chovejte doma krevetky, zlepší vám náladu. Pozor si dejte akorát na kvalitu vody

Přesto ani tato metoda není ”plísnivzdorná”. Jakmile v bytě sušíte prádlo, nesmíte zapomínat větrat. Kam si myslíte, že se ”vypaří” všechna ta voda? No samozřejmě do místnosti. Proto domů buďto pravidelně pusťte čerstvý vzduch, nebo otevřete okno na mikroventilaci. Sledujte rámy oken, jakmile je na nich vysrážená voda, je potřeba vyvětrat.

sušička
Sušička urychlí proces sušení prádla a ještě ho vyndáte krásně provzdušněné.

Sušička prádla

Sušička prádla je nejelegantnější řešení. Jejími přednostmi jsou rychlost, prádlo vytáhnete ven nadýchané a provzdušněné. Do malého bytu však nemyslitelné řešení. Také musíte počítat s tím, že její provoz rovněž něco stojí, přestože dnes na trhu naleznete už i úsporné modely. Na druhou stranu, nespotřebujete pak tohle množství energie na vytopení místnosti při klasickém sušení a odvětrávání vlhkosti?

Prádlo dokáže uschnout dokonce i venku na mrazu. V klasických bytových jednotkách ve městě má ale asi málokdo z nás možnost pověsit oblečení ven. Ovšem pokud disponujete balkonem, můžete zvážit i tuto možnost.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Praní prádla není věda. Řiďte se několika pravidly

Vyplatí se sušička prádla? A pár tipů, které udrží vaše prádlo v původním stavu

Zdroje článku:
https://www.villageheating.co.uk/why-you-may-want-to-reconsider-drying-clothes-on-a-radiator/, https://www.goodhousekeeping.com/uk/news/a559869/you-should-not-hang-your-clothes-on-radiators-health-warning/
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Úklidové práce jsou něčím, co nastupuje na scénu prakticky každý týden. Z posledních statistik vyplývá, že úklidem domácnosti stráví každý průměrný člověk až desetinu svého života. Abyste jednotlivými pracemi netrávili více času, než je skutečně nutné, začněte aplikovat několik zásad, jak důkladně uklidit byt. Prozradíme vám, na co hlavně nezapomenout (a na co se obvykle zapomíná).
Trh s nemovitostmi zažívá doslova boom. Je potřeba si však uvědomovat několik možných komplikací. Co nám brání v koupi vysněného příbytku?
Minimalismus vznikl už v 50. letech minulého století. Od té doby prakticky nikdy zcela nezmizel. Jeho hlavními rysy jsou elementární jednoduchost a čistota. Beton v interiéru tuhle myšlenku dokonale splňuje. Prohlédněte si
To, že je nutné dodržovat pitný režim, to je každému známý fakt. Že čistá voda je nejprospěšnější tekutinou, to je taktéž zcela každému jasné. Jenže pití pouhé čiré vody, to člověku může zevšednět a začne vymýšlet způsoby, jakými si hydrataci ozvláštnit.
Nakupování na internetu se stalo pomyslným trendem. Zejména v době panující pandemie a karantény se i ti, kteří nakupování v e-shopech zatracovali, k tomuto kroku svolili. Neměli najednou na výběr, ostatně nakonec nově nabytou zkušenost dál používali v praxi. To poté vedlo k trhání rekordů v tržbách internetových prodejen, což je trend, který i nadále pokračuje. Pokud i vy patříte mezi vášnivé on-line kupující, pozor si dejte na podvodné e-shopy.
I když se loňské léto neslo v poměrně propršeném duchu a člověk si víc užil dešťů než sluníčka, stejně nás to z úsporného hlediska příliš nespasilo. Respektive to nespasilo ty, kteří dešťovou vodu nechytali a nadále z ní netěžili. Jejich spotřeba vody byla stejně vysoká jako každý rok, ovšem ti aktivnější se těšili z rapidní úspory.
V letní období někdy dostává smartphone zabrat. Na vaší dovolené musí telefon přečkat mnohem náročnější podmínky. Přečtěte si následující tipy a připravte svůj telefon i na tu nejdobrodružnější dovolenou.
Menstruace je nedílnou součástí života každé ženy. Zatímco některým z nás nepůsobí výraznější potíže, jiné ji doslova protrpí. Ať už jsou však projevy menstruace poměrně rozdílné, jedno mají všechny ženy společné - neustále hledají cesty jak tyto dny přečkat co nejkomfortněji.
Neustále si něco píšou na mobilu, navštěvují se, a rozhodně si nejste jistá, že jste schopná se na to dále dívat? Poradíme vám, jak vyzrát na situaci, kdy se váš přítel stýká se svou ex.
Marie Frederiksson, která byla jako zpěvačka skupiny Roxette jedním z nejznámějších hlasů v 80. a 90. letech, zemřela po dlouhém boji s nemocí. Navždy se vryla do paměti hlavně písní It Must Have Been Love z filmu Pretty Woman.
Co dnes velí hvězdy? Začněte hubnout nebo ozdravovat jídelníček. Dejte si také pozor na uši a krk a chraňte svá záda. Co ještě říkají pro dnešek hvězdy?
Vánoce jsou rodinné svátky, ale když jste sama - bez partnera, manžela, dětí, mohou to být svátky hodně stresující. Důležité je však začít se na to dívat z jiného úhlu. Být single na Vánoce je nakonec vlastně fajn.

Výběr článků

8. září 2022 skončila éra Alžběty II. V tento den, v šestadevadesáti letech, opustila svět. Nikoho tato zpráva nenechala lhostejným a někdo bude ještě dlouho truchlit. Se vší úctou k zesnulé královně, pojďme se společně podívat na nějaké úsměvné pikantnosti z jejího života. Mnohé vás jistě překvapí.
Přemýšlíte nad tím, do jakého stylu zařídíte své bydlení? Možností je spousta! Ovšem k těm nejoblíbenějším patří skandinávské bydlení, které je nejen vzdušné, ale také jednoduché a spojené s přírodou, což je dnes velmi důležité.
Řídíte svůj životní styl a denní režim podle hvězd? Máme pro vás speciální horoskop krásy a duševního zdraví určený pro pátek 7.9.2018. Sestavila jej pro vás známá astroložka Naďa Šmídová. Na co si dát pozor a do čeho se směle pustit?

Nepřehlédněte

Když se rozšířily kontaktní čočky, vypadalo to, že brzy nebude brýle nosit nikdo. Opak je pravdou. Ne každému totiž kontaktní čočky vyhovují. Navíc brýle nejen korigují oční vady, ale umí také doplnit nebo podtrhnout váš outfit a osobnost. Někteří lidí dokonce nosí brýle bez dioptrických skel, jen jako zajímavý módní doplněk. Jaké jsou trendy v optice roku 2019?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek