Čtvrtek , 30. 03. 2023

Arnošt

Sušit prádlo na topení je nejhorší, co můžete udělat. Nabízíme řešení

Během chladných měsíců je pro mnoho z nás v malých bytech naprostou samozřejmostí sušit prádlo doma. Pokud nedisponujete sušičkou nebo sušárnou, možná tento problém řešíte sušákem postaveným doma u radiátoru. Najdou se ale i tací, kteří dávají prádlo přímo na topení. My však víme, že to není zrovna dobrý nápad a v dnešním článku vám povíme proč.
topení
Prádlo na radiátor zkrátka nepatří.

13. 02. 2023

Riskujete vznik plísně

Nikdo z nás se nechce dělit o domov s plísní. Nejenže fleky a skvrny na zdech nevypadají ani trochu hezky, ale přítomnost plísně představuje předně zdravotní riziko. Právě tím, že dáváte prádlo na topení, protože je to ve vašich očích efektivní způsob, jak ho rychle usušit, vznik plísně u sebe doma riskujete.

Napadlo vás někdy, kam putuje všechna ta odpařená voda? My vám to prozradíme: shromažďuje se ve vnitřních prostorách a vlhko je ideálním místem pro plísně, které si v takovém prostředí doslova libují. Zatímco některé plísně vylezou na zdech, jiné se usadí v kobercích, kde mnohdy ani nejsou vidět.

Zvyšujete náklady na topení

Mnoho domácností každoročně řeší, jak pokud možno snížit náklady na topení na nutné minimum. Natožpak v současné době, kdy šly tyto výdaje radikálně nahoru, určitě nechcete riskovat, že budete za topení platit více, než skutečně musíte. Jenže pokud doma sušíte prádlo na topení, máte k vyšším nákladům krásně našlápnuto.

Oblečení rozložené na topení zamezí proudění teplého vzduchu do místnosti, což znamená, že se pokoj nevyhřeje tak, jak byste si představovali. To vás může vést k tomu, že na topení přidáte a rázem se korunky začnou kutálet mnohem rychleji.

sušák
Nejběžnějším řešením je pořídit si sušák na prádlo.

Jak sušit prádlo v zimě?

Klasický sušák

Teď máte nejspíš zamotanou hlavu otázkou, co mám tedy proboha dělat? Nejjednodušší řešení je pořídit si domů klasický sušák. Sice na něm prádlo bude v zimě schnout pomaleji než v létě, ale je to velmi efektivní řešení a pro mnoho domácností i jediná možnost hned po topení. Jestli už sušák doma máte, tak ho v zimě i používejte.

Na druhou stranu, často prádlo, hlavně v zimě, chytí zatuchlý odér. Předně pak těžké bavlněné kusy oblečení. Můžete si pomoct tím, že prádlo necháte klidně i dvakrát vyždímat na vysoké otáčky. A nezapomínejte na sušáku mezi jednotlivými kousky nechávat mezery, ať tudy může cirkulovat vzduch.

K TÉMATU  "Nadpřirozené schopnosti mám už od malička. Dnes je využívám k pomoci dalším lidem," říká Marie

Přesto ani tato metoda není ”plísnivzdorná”. Jakmile v bytě sušíte prádlo, nesmíte zapomínat větrat. Kam si myslíte, že se ”vypaří” všechna ta voda? No samozřejmě do místnosti. Proto domů buďto pravidelně pusťte čerstvý vzduch, nebo otevřete okno na mikroventilaci. Sledujte rámy oken, jakmile je na nich vysrážená voda, je potřeba vyvětrat.

sušička
Sušička urychlí proces sušení prádla a ještě ho vyndáte krásně provzdušněné.

Sušička prádla

Sušička prádla je nejelegantnější řešení. Jejími přednostmi jsou rychlost, prádlo vytáhnete ven nadýchané a provzdušněné. Do malého bytu však nemyslitelné řešení. Také musíte počítat s tím, že její provoz rovněž něco stojí, přestože dnes na trhu naleznete už i úsporné modely. Na druhou stranu, nespotřebujete pak tohle množství energie na vytopení místnosti při klasickém sušení a odvětrávání vlhkosti?

Prádlo dokáže uschnout dokonce i venku na mrazu. V klasických bytových jednotkách ve městě má ale asi málokdo z nás možnost pověsit oblečení ven. Ovšem pokud disponujete balkonem, můžete zvážit i tuto možnost.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Praní prádla není věda. Řiďte se několika pravidly

Vyplatí se sušička prádla? A pár tipů, které udrží vaše prádlo v původním stavu

Zdroje článku:
https://www.villageheating.co.uk/why-you-may-want-to-reconsider-drying-clothes-on-a-radiator/, https://www.goodhousekeeping.com/uk/news/a559869/you-should-not-hang-your-clothes-on-radiators-health-warning/
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Když se s námi léto loučí v Česku, neznamená to, že jinde na světě sluneční paprsky i nadále nepřevládají. Například takové Maledivy jsou atraktivní i v zimních chladných měsících, o tom není pochyb ani sporu. Pokud přemýšlíte nad tím, že svůj čas strávíte za hranicemi, prozraďme si, co dovolená na Maledivách nabízí a další informace, které se každému turistovi mohou hodit.
Stárnutí - fáze života, kterou by ženy nejraději přeskočily. Jenže se jedná o neodvratitelný jev, který k životu zkrátka patří. Proto je důležité se s ním poprat. Pojďme si prozradit několik věcí, s nimiž se stárnutím hravě zatočíte.  
Moderní koupelny, to je hlavně čistota a jednoduchost, vkusně sladěné barvy a imitace dřeva nebo kamene. Přednost mají zemité tóny, jako hnědá, béžová nebo šedá. Skvěle vypadají i prosklené sprchové kouty. Je pravda, že v koupelně netrávíme tolik času, jako v obývacím pokoji nebo kuchyni, je ale nepostradatelným místem, kde chceme relaxovat a užít si klid. I proto by měla být koupelna pěkně útulná.
O sexuálním násilí se mluví čím dál častěji a zabývají se jím i televizní a filmoví tvůrci. Ostřílená dvojice Biser Arichtev a Jan Coufal si jako předlohu vzali případ takzvaného Guru Járy, který pod záštitou duchovní pomoci zneužíval své klientky.
Lékaři vám často promlouvají do duše, abyste se lépe starali o srdce a mozek. Na jeden orgán ale často zapomínají. Přitom jde o ten největší v těle, který je zároveň nejdůležitější pro naši obranyschopnost. Sídlí v něm až 80 % buněk imunitního systému. Jedná se o střeva a je důležité je mít v dobré kondici. Jedině tak budete připraveni na případný střet s koronavirem.
S příchodem sluníčka a teplého počasí se venku neprobouzí pouze stromy a květiny, ale také komáři, klíšťata, vosy a podobná obtěžující havěť. Dnešní článek vám přinese několik receptů na zcela přírodní repelenty, které ochrání nejen vás, vaše děti, ale i čtyřnohé mazlíčky. Zároveň se také dozvíte, co dělat v rámci první pomoci, pokud se s některou z obtěžujících potvůrek léta dostanete do křížku.
Léto už je v plném proudu a s ním i více či méně nutné doplňování a obměňování šatníku. Co by ale v sestavování našeho šatníku na teplé měsíce mělo hrát největší roli, jsou materiály oblečení. Víte, které jsou ty nejvíce vhodné na léto, a kterým je lepší se v obchodě raději obloukem vyhnout?

Nepřehlédněte

Krásné, silné a dlouhé vlasy jsou bezesporu symbolem ženství a vysoké atraktivity. Jsou jednoduše sexy a to nejen pro muže, ale i pro ženy. Každá to ale s vlasy máme trochu jinak. Zatímco některé ženy by se prodejem takových vlasů snad mohly i živit, je spousta žen, které marně čekají na každý centimetr. Pokud právě vy patříte ke krátkovláskám anebo s vámi bůh jednoduše odmítl diskutovat ve chvíli, kdy jste vlasů chtěla víc, zajisté jste někdy uvažovala o možnosti prodloužení a zhuštění vlasů. Proč ne. Víte ale, která z metod je tou nejlepší cestou? Inspirujte se.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek