Čtvrtek , 13. 06. 2024

Antonín

Sušit prádlo na topení je nejhorší, co můžete udělat. Nabízíme řešení

Během chladných měsíců je pro mnoho z nás v malých bytech naprostou samozřejmostí sušit prádlo doma. Pokud nedisponujete sušičkou nebo sušárnou, možná tento problém řešíte sušákem postaveným doma u radiátoru. Najdou se ale i tací, kteří dávají prádlo přímo na topení. My však víme, že to není zrovna dobrý nápad a v dnešním článku vám povíme proč.
topení
Prádlo na radiátor zkrátka nepatří.

13. 02. 2023

Riskujete vznik plísně

Nikdo z nás se nechce dělit o domov s plísní. Nejenže fleky a skvrny na zdech nevypadají ani trochu hezky, ale přítomnost plísně představuje předně zdravotní riziko. Právě tím, že dáváte prádlo na topení, protože je to ve vašich očích efektivní způsob, jak ho rychle usušit, vznik plísně u sebe doma riskujete.

Napadlo vás někdy, kam putuje všechna ta odpařená voda? My vám to prozradíme: shromažďuje se ve vnitřních prostorách a vlhko je ideálním místem pro plísně, které si v takovém prostředí doslova libují. Zatímco některé plísně vylezou na zdech, jiné se usadí v kobercích, kde mnohdy ani nejsou vidět.

Zvyšujete náklady na topení

Mnoho domácností každoročně řeší, jak pokud možno snížit náklady na topení na nutné minimum. Natožpak v současné době, kdy šly tyto výdaje radikálně nahoru, určitě nechcete riskovat, že budete za topení platit více, než skutečně musíte. Jenže pokud doma sušíte prádlo na topení, máte k vyšším nákladům krásně našlápnuto.

Oblečení rozložené na topení zamezí proudění teplého vzduchu do místnosti, což znamená, že se pokoj nevyhřeje tak, jak byste si představovali. To vás může vést k tomu, že na topení přidáte a rázem se korunky začnou kutálet mnohem rychleji.

sušák
Nejběžnějším řešením je pořídit si sušák na prádlo.

Jak sušit prádlo v zimě?

Klasický sušák

Teď máte nejspíš zamotanou hlavu otázkou, co mám tedy proboha dělat? Nejjednodušší řešení je pořídit si domů klasický sušák. Sice na něm prádlo bude v zimě schnout pomaleji než v létě, ale je to velmi efektivní řešení a pro mnoho domácností i jediná možnost hned po topení. Jestli už sušák doma máte, tak ho v zimě i používejte.

Na druhou stranu, často prádlo, hlavně v zimě, chytí zatuchlý odér. Předně pak těžké bavlněné kusy oblečení. Můžete si pomoct tím, že prádlo necháte klidně i dvakrát vyždímat na vysoké otáčky. A nezapomínejte na sušáku mezi jednotlivými kousky nechávat mezery, ať tudy může cirkulovat vzduch.

K TÉMATU  Jak může jedlá soda pomoct na zahradě? Budete překvapení!

Přesto ani tato metoda není ”plísnivzdorná”. Jakmile v bytě sušíte prádlo, nesmíte zapomínat větrat. Kam si myslíte, že se ”vypaří” všechna ta voda? No samozřejmě do místnosti. Proto domů buďto pravidelně pusťte čerstvý vzduch, nebo otevřete okno na mikroventilaci. Sledujte rámy oken, jakmile je na nich vysrážená voda, je potřeba vyvětrat.

sušička
Sušička urychlí proces sušení prádla a ještě ho vyndáte krásně provzdušněné.

Sušička prádla

Sušička prádla je nejelegantnější řešení. Jejími přednostmi jsou rychlost, prádlo vytáhnete ven nadýchané a provzdušněné. Do malého bytu však nemyslitelné řešení. Také musíte počítat s tím, že její provoz rovněž něco stojí, přestože dnes na trhu naleznete už i úsporné modely. Na druhou stranu, nespotřebujete pak tohle množství energie na vytopení místnosti při klasickém sušení a odvětrávání vlhkosti?

Prádlo dokáže uschnout dokonce i venku na mrazu. V klasických bytových jednotkách ve městě má ale asi málokdo z nás možnost pověsit oblečení ven. Ovšem pokud disponujete balkonem, můžete zvážit i tuto možnost.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Praní prádla není věda. Řiďte se několika pravidly

Vyplatí se sušička prádla? A pár tipů, které udrží vaše prádlo v původním stavu

Zdroje článku:
https://www.villageheating.co.uk/why-you-may-want-to-reconsider-drying-clothes-on-a-radiator/, https://www.goodhousekeeping.com/uk/news/a559869/you-should-not-hang-your-clothes-on-radiators-health-warning/
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Pětatřicítka je pro ženy zvláštní mezník. I když nechceme, začneme se zamýšlet, zda je náš život v pořádku, a zda směřujeme správným směrem.
Někdo se pyšní hustou a dlouhou hřívou, někdo se zase trápí se svými řídkými vlasy, které sotva dorostou po ramena. Naštěstí existuje možnost prodloužení vlasů, díky níž si řada z nás splní svůj sen – mít krásné a dlouhé vlasy. Jaké jsou metody prodloužení a na co si dát pozor?
Proti chřipce se můžete dát očkovat a v případě, že nemoc propukne, lze vsadit na běžně prodávaná syntetická léčiva. Zkusit ale můžete bylinky i sílu přírody.
Diety a zdravý životní styl jsou mezi celebritami oblíbené téma. Spousta z nich se snažila shodit přebytečná kila, která ovšem získala zpět díky jo-jo efektu. Některým z nich se ale váhová proměna podařila. Které slavné dámy se teď pyšní vysněnou postavou a co pro to musely udělat?
Pojem jóga pro mnohé z nás jistě není nic nového. Co ale nahá jóga? Může být přínosem pro naši duši a fyzickou kondici, nebo se jedná o bláznivou formu cvičení jen pro otrlé?
Říká se, že střepy přinášejí štěstí. Ještě větší radost vám však udělá, když se žádné sklo nerozbije. Někdy je proto lepší nechat broušený křišťál ve skříni. Takové akce jsou třeba zahradní oslava, piknik s kamarádkami nebo silvestrovský večírek.
Když se rozšířily kontaktní čočky, vypadalo to, že brzy nebude brýle nosit nikdo. Opak je pravdou. Ne každému totiž kontaktní čočky vyhovují. Navíc brýle nejen korigují oční vady, ale umí také doplnit nebo podtrhnout váš outfit a osobnost. Někteří lidí dokonce nosí brýle bez dioptrických skel, jen jako zajímavý módní doplněk. Jaké jsou trendy v optice roku 2019?
V restauraci, v kavárně i v každodenním životě. Kdo, za koho a kdy platí, to je dobré si s partnerem vyjasnit předem. Jinak může dojít k nepříjemnému trapasu.
Být krásná v každém okamžiku. To je jeden ze základních nároků, které moderní společnost klade na ženy. Obvykle jde o požadavek nejdůležitější a v mnoha situacích dokonce jediný. S váhou, drobnými potížemi pokožky nebo stylem oblékání sice mohou příslušnice něžného pohlaví něco dělat, chtějí-li, ale existují i estetické nedostatky, s nimiž se život mění v peklo.
Nevolnost, průjmy, zácpy, nadýmání, nafouklé břicho. Připadá vám to povědomé? Taky vás sužují tyto zdravotní problémy? Mám pro vás dobrou zprávu! Z těchto potíží vede cesta ven! Stačí do vašeho života zařadit těchto 5 tipů a vaše trávení vám poděkuje. Věřím, že nejen vaše trávení, ale i vaše psychika, jelikož špatné trávení nás díky nepříjemných problémům může dostávat do stresu.
Snad každá žena má své problémové partie, na kterých se ukazuje drobná pomerančová kůže nebo větší celulitida. Boj proti celulitidě není snadný, avšak ne nemožný. Proto můžete vyzkoušet tyto účinné tipy, které vás pomerančové kůže snadno zbaví nebo zmírní její další růst. Vyzkoušejte následující triky a mějte svou pokožku pod kontrolou.
Vyvážení kariéry a rodinného života je pro moderní rodiče neustálou výzvou. V dnešní uspěchané době je těžké najít správnou rovnováhu mezi pracovními povinnostmi a časem stráveným s rodinou. Nicméně, s pomocí správných strategií a přístupů je možné dosáhnout uspokojivého životního stylu, který ctí obě tyto důležité oblasti. Zde jsou některé tipy, které vám pomohou v cestě za vyváženým kariérním a rodinným životem:

Výběr článků

Koronavirová pandemie se nakonec ukázala jako velmi plodná. I když ztroskotal nejeden byznys, v jiných aspektech života to bylo o něco pozitivnější. Vezměme si porodnost. Nových přírůstků přibylo, rodiny se rozrostly a zájem o podnikání na mateřské zesílil. Jenže nakonec se k tomuto kroku odhodlá pouze málokterá maminka. Důvodem jsou lži, které kolem tohoto způsobu podnikání kolují.  
Pokud mají muž a žena mezi sebou nevyřčené problémy, které se navenek projevují pnutím, hádkami a napjatou atmosférou, je dobré se s někým poradit. Jako první vždy mezi partnery vyvstává otázka: A funguje to vůbec? Pokud s partnerem stále bojujete a nevíte, jak z té zacyklené smyčky ven, zde je vše, co potřebujete vědět o manželském poradenství.
Adventní věnce se dají koupit, ale opravdovou hodnotu má váš vlastnoruční výrobek. Inspirujte se úchvatnými nápady naoriginální adventní věnce z rozličných materiálů a vyzdobte jídelní stůl na letošní svátky nějakým novým kouskem.

Nepřehlédněte

Stává se to každé z nás. Tvářenka nám spadne na zem a rozláme se na kousíčky. Ani zlomená rtěnka není nic neobvyklého. Ale proč hned drahou kosmetiku vyhazovat, když si ji můžete doma snadno opravit?
Agáta Hanychová opět sklízí sladké plody lásky! Po bouřlivých vztazích se vrací do manželského klubu, tentokrát s bývalým partnerem Miroslavem Dopitou. Jejich tajemná svatba rozproudila vlnu spekulací a gratulací. Co vedlo k tomuto překvapivému obratu a jaké tajemství ukrývá nový začátek Agáty? Je Agáta opět těhotná?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek