Neděle , 27. 11. 2022

Xenie

Menstruační kalíšek: Vše, co o jeho používání potřebujete vědět

Menstruační kalíšek rozdělil ženy na dva tábory – ty, co si bez něho menstruaci nedokáží představit a ty, které jsou jeho zarytými odpůrkyněmi. Ať tak, či onak, menstruační kalíšky jsou pomůckou, která ženám v mnohém uleví. V článku se dozvíte vše o menstruačním kalíšku i o jeho výhodách a nevýhodách.
menstruační kalíšek
Menstruační kalíšek chce trochu cviku, ale poté se stane vaším spolehlivým pomocníkem.

20. 10. 2022

Pružná nádobka ze zdravotně nezávadného materiálu (z lékařského silikonu) – přesně tak by se dal menstruační kalíšek popsat. Tento kalíšek se zavede do pochvy téměř stejným způsobem jako tampon a po čas menstruace zachytává krev. Kalíšek je tedy zapotřebí pravidelně vyndat, vyprázdnit, omýt a zase vrátit zpět. V závislosti na tom, jak silná menstruace je, můžete kalíšek vyměnit až po 12 hodinách.

Historie menstruačního kalíšku

Ačkoliv se menstruační kalíšek do povědomí dostal teprve nedávno, jeho historie se datuje až k roku 1867, kdy byl udělen první patent na design této nové pomůcky. Tenkrát se jednalo o jakýsi gumový pytlíček upevněný kroužkem, ke snadnějšímu vytažení měla pomoci šňůrka. A stejně jako dnes, i tehdy měl své zastánkyně i odpůrkyně.

Jak na věc?

  1. Při zavádění kalíšku si nejprve důkladně umyjte ruce.
  2. Následně je potřeba se uvolnit.
  3. Cílem je, aby se kalíšek plně rozevřel, takže s ním v pochvě lehce pootočte. První zavádění kalíšku není snadné, ale jakmile se do toho dostanete, uvidíte, jak hladce vám to půjde.

TIP: Nejjednodušším způsobem, jak zavést menstruační kalíšek, je ho přeložit napůl a pomocí palce a ukazováčku jej zavést do pochvy. Jakmile budete na místě, kalíšek pusťte a on se rozevře. Je také důležité zmínit, že ideální polohou pro zavedení je dřep.

Pro větší jistotu správného vložení za kalíšek mírně zatáhněte a otočte jím. Takto by měl kalíšek mnohem lépe přilnout ke stěně pochvy.

kalisek
Jak správně složit menstruační kalíšek před zavedením do pochvy.

Je čas kalíšek vyjmout

Zpočátku není jednoduché ani kalíšek vyjmout.

  1. Dřepněte si, uvolněte se a nahmatejte stopku kalíšku.
  2. Po jejím nahmatání pokračujte k samotnému kalíšku, který opatrně z pochvy vytáhněte.

Určitě vás rovněž zajímá, jak poznat, zda už je kalíšek plný, či nikoliv. Je to stejné jako s tamponem. Na toaletě se jednoduše utřete toaletním papírem. Pokud zpozorujete krev, je čas kalíšek vyprázdnit.

K TÉMATU  Pánevní dno není jen o inkontinenci

Jak kalíšek čistit?

Čištění kalíšku není žádná věda. Během menstruace po vytažení kalíšek umyjte vodou a mýdlem. Nezapomeňte ho pořádně opláchnout. Jakmile vám menstruace skončí, kalíšek vydezinfikujte – ideálně pětiminutovým vyvařením. Takto zlikvidujete všechny bakterie.

Kdy použít menstruační kalíšek

Menstruační kalíšek můžete používat jak v noci, tak přes den. Jeho používání není nijak omezené, a to dokonce i při velmi silné menstruaci. V tomto případě ho budete muset jen častěji měnit – koneckonců stejně jako tampony a vložky.

kalisek
Menstruačním kalíškem můžete plně nahradit jiné pomůcky ženské intimní hygieny.

Jakou zvolit velikost?

Menstruační kalíšky se dodávají hned v několika velikostech. Pro začátečnice jsou lepší menší kalíšky, pro ty pokročilejší se silnou menstruací jsou vhodné ty největší kalíšky. Záleží pouze na vás, na co si troufnete, jaká je vaše menstruace a jaký typ vám více vyhovuje.

Výhody a nevýhody menstruačního kalíšku

Tou nejhlavnější výhodou menstruačního kalíšku je jeho udržitelnost. Můžete ho totiž opakovaně používat, čímž tak ušetříte nemalé peníze. Používáním menstruačního kalíšku se zbavíte odpadu, který při používání vložek a tamponů vzniká. Menstruační kalíšek je vždy potřeba jen pořádně umýt a vložit zpět do pochvy.

Mezi další výhody patří také zápach, při používání kalíšku prostě žádný neucítíte. Je to dáno tím, že menstruační krev není vystavená vzduchu, jako tomu bývá například u vložek.

Nevýhodou menstruačního kalíšku je nepohodlí při jeho špatném zavedení do pochvy. Nehledě o menstruačních nehodách, které se kvůli tomu mohou stát. Chce to zkrátka chvíli čas, než získáte ten správný grif.

A jaký máte názor na menstruační kalíšek vy? Zkusila jste ho někdy nebo o jeho používání uvažujete?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Menstruační kalhotky: Menstruace plná pohody a ekologie

hhhMenstruační houba: Pomocník nebo hrozba?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Domácnost jako ze žurnálu, to je snem mnohých. Inspirovat se můžete buďto na sociálních sítích nebo v magazínech, které o bydlení pojednávají. Anebo si prostě a jednoduše můžete pustit nejlepší seriály, které vám prozradí, jak k zařizování nebo správě vašeho domova přistupovat. Všechny přináší Netflix, který je svou nabídkou známý široko daleko.
Negativní zprávy nás zahlcují. Napětí stoupá a klid nejspíše ještě dlouho nikdo z nás nepozná. Není se čemu divit. Sotva jsme zvládli jednu krizi, přišla další, daleko horší a jen kousek od našich hranic. Obavy o budoucnost nyní trápí hodně lidí. Pokud nemůžete z aktuálního dění spát a pracují vám nervy, soutěžte s námi o balíček kvalitních doplňků stravy Naturevia, které vám pomohou náročné období zvládnout.
Krásný, rovný úsměv bez bolesti a téměř na počkání slibuje inovativní systém neviditelných rovnátek Invisalign. Rovnátka jsou totiž navržena tak, aby odhalila úsměv, po kterém toužíte. Díky snímatelným rovnátkům tak opravdu během pár měsíců změníte svůj život.
Jsou konečně vidět výsledky po dlouhých týdnech strávených v posilovně? Konečně se ukazují buchtičky na břiše, kvůli kterým jste poslední měsíce nejedli sladkosti a drželi si zdravý jídelníček? Nezmařte svou dlouhou snahu a vyhněte se několika věcem, po kterých se tloustne, a to extrémně rychle.

Nepřehlédněte

Sezóna klíšťat už nastala. Že se kvůli tomu bojíte do přírody, abyste si domů nepřinesli boreliózu nebo klíšťovou encefalitidu? V tom případě pro vás máme dobrou zprávu, nemusíte se vzdávat přírody, abyste žádné klíště nepřilákali. Stačí se jen dostatečně chránit a vsadit na prevenci.
To, že je nutné dodržovat pitný režim, to je každému známý fakt. Že čistá voda je nejprospěšnější tekutinou, to je taktéž zcela každému jasné. Jenže pití pouhé čiré vody, to člověku může zevšednět a začne vymýšlet způsoby, jakými si hydrataci ozvláštnit.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek