Neděle , 24. 09. 2023

Jaromír

Menstruační kalíšek: Vše, co o jeho používání potřebujete vědět

Menstruační kalíšek rozdělil ženy na dva tábory – ty, co si bez něho menstruaci nedokáží představit a ty, které jsou jeho zarytými odpůrkyněmi. Ať tak, či onak, menstruační kalíšky jsou pomůckou, která ženám v mnohém uleví. V článku se dozvíte vše o menstruačním kalíšku i o jeho výhodách a nevýhodách.
menstruační kalíšek
Menstruační kalíšek chce trochu cviku, ale poté se stane vaším spolehlivým pomocníkem.

20. 10. 2022

Pružná nádobka ze zdravotně nezávadného materiálu (z lékařského silikonu) – přesně tak by se dal menstruační kalíšek popsat. Tento kalíšek se zavede do pochvy téměř stejným způsobem jako tampon a po čas menstruace zachytává krev. Kalíšek je tedy zapotřebí pravidelně vyndat, vyprázdnit, omýt a zase vrátit zpět. V závislosti na tom, jak silná menstruace je, můžete kalíšek vyměnit až po 12 hodinách.

Historie menstruačního kalíšku

Ačkoliv se menstruační kalíšek do povědomí dostal teprve nedávno, jeho historie se datuje až k roku 1867, kdy byl udělen první patent na design této nové pomůcky. Tenkrát se jednalo o jakýsi gumový pytlíček upevněný kroužkem, ke snadnějšímu vytažení měla pomoci šňůrka. A stejně jako dnes, i tehdy měl své zastánkyně i odpůrkyně.

Jak na věc?

  1. Při zavádění kalíšku si nejprve důkladně umyjte ruce.
  2. Následně je potřeba se uvolnit.
  3. Cílem je, aby se kalíšek plně rozevřel, takže s ním v pochvě lehce pootočte. První zavádění kalíšku není snadné, ale jakmile se do toho dostanete, uvidíte, jak hladce vám to půjde.

TIP: Nejjednodušším způsobem, jak zavést menstruační kalíšek, je ho přeložit napůl a pomocí palce a ukazováčku jej zavést do pochvy. Jakmile budete na místě, kalíšek pusťte a on se rozevře. Je také důležité zmínit, že ideální polohou pro zavedení je dřep.

Pro větší jistotu správného vložení za kalíšek mírně zatáhněte a otočte jím. Takto by měl kalíšek mnohem lépe přilnout ke stěně pochvy.

kalisek
Jak správně složit menstruační kalíšek před zavedením do pochvy.

Je čas kalíšek vyjmout

Zpočátku není jednoduché ani kalíšek vyjmout.

  1. Dřepněte si, uvolněte se a nahmatejte stopku kalíšku.
  2. Po jejím nahmatání pokračujte k samotnému kalíšku, který opatrně z pochvy vytáhněte.

Určitě vás rovněž zajímá, jak poznat, zda už je kalíšek plný, či nikoliv. Je to stejné jako s tamponem. Na toaletě se jednoduše utřete toaletním papírem. Pokud zpozorujete krev, je čas kalíšek vyprázdnit.

K TÉMATU  Jak poznat vadu řeči u dítěte a co s tím?

Jak kalíšek čistit?

Čištění kalíšku není žádná věda. Během menstruace po vytažení kalíšek umyjte vodou a mýdlem. Nezapomeňte ho pořádně opláchnout. Jakmile vám menstruace skončí, kalíšek vydezinfikujte – ideálně pětiminutovým vyvařením. Takto zlikvidujete všechny bakterie.

Kdy použít menstruační kalíšek

Menstruační kalíšek můžete používat jak v noci, tak přes den. Jeho používání není nijak omezené, a to dokonce i při velmi silné menstruaci. V tomto případě ho budete muset jen častěji měnit – koneckonců stejně jako tampony a vložky.

kalisek
Menstruačním kalíškem můžete plně nahradit jiné pomůcky ženské intimní hygieny.

Jakou zvolit velikost?

Menstruační kalíšky se dodávají hned v několika velikostech. Pro začátečnice jsou lepší menší kalíšky, pro ty pokročilejší se silnou menstruací jsou vhodné ty největší kalíšky. Záleží pouze na vás, na co si troufnete, jaká je vaše menstruace a jaký typ vám více vyhovuje.

Výhody a nevýhody menstruačního kalíšku

Tou nejhlavnější výhodou menstruačního kalíšku je jeho udržitelnost. Můžete ho totiž opakovaně používat, čímž tak ušetříte nemalé peníze. Používáním menstruačního kalíšku se zbavíte odpadu, který při používání vložek a tamponů vzniká. Menstruační kalíšek je vždy potřeba jen pořádně umýt a vložit zpět do pochvy.

Mezi další výhody patří také zápach, při používání kalíšku prostě žádný neucítíte. Je to dáno tím, že menstruační krev není vystavená vzduchu, jako tomu bývá například u vložek.

Nevýhodou menstruačního kalíšku je nepohodlí při jeho špatném zavedení do pochvy. Nehledě o menstruačních nehodách, které se kvůli tomu mohou stát. Chce to zkrátka chvíli čas, než získáte ten správný grif.

A jaký máte názor na menstruační kalíšek vy? Zkusila jste ho někdy nebo o jeho používání uvažujete?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Menstruační kalhotky: Menstruace plná pohody a ekologie

hhhMenstruační houba: Pomocník nebo hrozba?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Ve většině medií proběhla zpráva nejen o oceněných filmech a osobnostech v anketě Český lev, ale také o tom, kdo měl co na sobě. Dress code, neboli pravidla oblékání na určité události, mnoho umělců nedodrželo. Ve světě nedodržování takových pravidel může znamenat i zákaz vstupu na dané místo. Co znamenají jednotlivé pojmy na pozvánkách na akce?
Už jste někdy slyšeli o osteodynamice? Pokud ještě ne, pak určitě nepřehlédněte náš článek. Právě v něm se dozvíte, v čem je tato metoda výjimečná a co všechno s naším tělem dokáže. A už teď můžeme prozradit, že jen samé dobré věci. Tak jdeme na to!
U každého tu a tam přijde chvíle, kdy potřebuje nějaký ten životabudič. A mezi stoprocentní nakopávače energie patří samozřejmě i káva. Jenže, co když ji potřebujete něčím nahradit a hledáte stejně účinnou alternativu? Ano, tak právě vám se tenhle článek rozhodně zalíbí.
Každý to známe. Jdeme do obchodu, nakoupíme pár nezbytných potravin, máme téměř prázdný nákupní košík, a přitom naše peněženka trpí. Ačkoliv je nakupování jídla a potravin velice důležité, málokdo si uvědomuje, jaké při tom děláme chyby.
Pelargonie, známější spíše jako muškáty, patří mezi nejoblíbenější květiny do truhlíků či jiných nádob. Pelargonie vodopádem svých barevných květů zdobí nejeden balkón či terasu. Pelargonie jsou velmi dekorativní, nenáročné na pěstování, odolné vůči chorobám a škůdcům, a proto jejich pěstování zvládne i naprostý začátečník.
Naše manželství jsem vždy brala jako ideální soužití muže a ženy. Všichni naši známí nás měli jako vzor toho, jak by to v dlouhodobém vztahu mělo vypadat. Byla jsem do manžela zamilovaná od svých dvaceti let, po několika letech mě požádal o ruku. Jak jsem se ale mýlila v tom nejbližším člověku, kterého mám, to si ani nedokážete představit! Než se objevila jeho nemanželská dcera...
Téměř každá žena se chce líbit. Minimálně sobě, některé i svému partnerovi. Co to pro ni znamená? Mít zejména pěkně upravené vlasy, případně nehty, obličej s jemným make-upem a oblečení, které podtrhne její osobité kouzlo. Problémem je, že spousta žen vůbec netuší, jaký je jejich styl oblékání. A tak různě experimentují – a není to prostě ono.
Když v supermarketech udeří akce, sáhneme na dno prasátek a namíříme si to střemhlav na nákupy. Všechno, co lze schovat do mrazáku, nakoupíme za akční ceny, protože v opačném případě bychom za dané zboží utratili dvojnásobek. To samé platí i v případě masa. Když je za skvělou cenu, nabereme ho kila a pustíme se do zamrazování. Jenže co udělat v okamžiku, kdy ho chceme zpracovat?
Každý rodič má vůči svému potomkovi vyživovací povinnost. A tato povinnost nemizí ani v případě rozvodu. Spousta rodičů tak přispívá na své dítě, i přesto, že spolu již nesdílí jednu domácnost a dítě je ve střídavé, nebo výhradní péči druhého rodiče. Jenomže co dělat, když bývalý partner přestane posílat alimenty? Zjistili jsme to pro vás.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek