Pátek , 20. 05. 2022

Zbyšek

Dítě a mobilní telefon. Odkdy ho má školák mít a čím se řídit při výběru

Vybíráte mobilní telefon pro dítě? Nejdůležitější je řídit se zdravým rozumem. Dítě v první třídě mít telefon nemusí. Kdy je tedy vhodný čas a co zohlednit při výběru?
Mobilní telefon pro dítě. Čím se řídit u výběru smartphonu pro malé školáky
zdroj: 123RF.com

29. 08. 2019

29. 08. 2019

Mezi klasickou výbavu dětí už dnes patří i smartphone. Nosí je s sebou hlavně kvůli bezpečnosti, to je pohled rodičů. Děti samotné mají chytré zařízení hlavně na hraní, a pokud mají dostupná data, potom na sledování YouTube a Instagramu. Mezi ostatními vrstevníky se vaše ratolest bez mobilu téměř neobejde. Je to jako nekoupit lego, které mají všichni spolužáci ze třídy. Bránit interakci s ostatními není moudré, ale všechno má své meze a hranice.

Mobil do první třídy? Ne!

Průzkumy ukazují, že zhruba třetina rodičů dává mobil do rukou už prvňákovi. Jejich argumentem je výše zmíněná bezpečnost a možnost zavolat pro obě strany. Spousta rodičů ale s tímhle nesouhlasí a stojí si za tím, že takto malé dítě prostě smartphone vlastnit nemá. Obecně panuje názor, že dítě vlastní mobil většinou od deseti let, což dokazují i čísla z průzkumů. Výjimku by tak mohli tvořit malí žáci, kteří dojíždějí. Zeptejte se sami sebe: opravdu vám dítě zavolá? A je to nutné, když ho po škole vyzvednete nebo jde rovnou do družiny? Dříve se děti bez mobilního telefonu také obešli a zpravidla se nic nestalo. Kontrola dítěte v družině je zbytečná a zavolat můžete případně paní učitelce (v nejnutnějším případě).

Dvě mouchy jednou ranou

Spousta rodičů přenechává dítěti svůj vlastní telefon, když si pořídí nový. To je celkem rozumná volba, protože pokud není na odpis, v podstatě nezatěžujete rodinný rozpočet a dítě už s vaším telefonem nejspíš umí i zacházet, pokud mu ho občas půjčíte.

Nemusí mít ani poslední model ani velký display

Buďme k sobě upřímní. Malí školáci nepotřebují ani poslední model telefonu nebo smartphone z nejvyšší řady značky. Starší potomci si ho nejspíš vyberou sami, ale děti z prvního stupně základní školy lepší přístroj ani neocení. Vlastnosti takového přístroje za tisíce v žádném případě nevyužijí a parametry telefonu pro ně nemají žádný význam. Chtějí velkou obrazovku, to je celé. Stejně tak není moudré do dětského telefonu investovat z hlediska možné ztráty přístroje, případně nevhodného zacházení a manipulace.

K TÉMATUDesetiletá dívka zpívá jako anděl. Angelica Hale ohromila porotu americké talentové soutěže

Internet pro malé školáky není

Mobilní telefon pro dítě do deseti let by neměl mít předplacený přístup k internetu. Je to jako kdyby vás rodiče ve stejném věku nechali celý den sedět u kreslených seriálů. Prostě se neodlepíte a děti to mají dnes úplně stejně s platformami jako YouTube. Obsah na internetu doslova hltají a jak varují psychologové i lékaři, není to dobře pro jejich vývoj. Menší děti by neměly dostávat do rukou telefony vůbec, žáci na prvním stupni by potom měli mít alespoň omezená data, případně je nemít vůbec. Ať se připojí až doma na wi-fi, kde jste i vy.

Všechno je nakonec pouze na vás, na rodičích. Dnes je doba internetová a před tlakem okolí děti neubráníte, i tak je ale v pořádku seznamování s technikou a virtuálním světem odložit. Nejlepší bude nějaký kompromis s jasně stanovenými pravidly.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Single Vánoce. Také máte pocit, že o Vánocích jsou singles něco jako zvláštní druh? Všichni kolem mají pocit, že vás musí začlenit do společného veselí. Zvláště citlivý je Štědrý den. Ovšem ne vždy musí být taková snaha příjemná. Jak to přečkat se ctí a užít si to?
Ketogenní dieta nebo-li keto-dieta jak je s oblibou označovaná je v posledních letech velmi oblíbenou formou diety pro hubnutí. Televizní reklamy slibující nadstandardní úbytek na váze za krátkou dobu jsou velmi lákavé a zejména zarputilí dietáři tak tuto variantu velmi rádi vyzkouší. Málokdo z nich se pak ale zajímá o to, jak vlastně keto-dieta funguje a zda se jedná o udržitelný způsob stravování.
Pro mnoho žen je přechod velkým strašákem kvůli jeho nepříjemným symptomům. K nim patří návaly horka, noční pocení, výkyvy nálad a únava. Jenže menopauza patří k životu a je jeho přirozenou součástí. Projde jí každá žena. Ovšem existují přípravky, které vám pomohou její příznaky zmírnit a toto období zvládnout s grácií. Soutěžte s námi a vyhrajte doplňky stravy Naturevia PerfectDay a Magnesium 1!
Každý z nás si přeje mít prostorný a světelný byt. Dostatek světla působí pozitivně na naši psychiku a vybízí také k větší aktivitě a kreativitě. Máte i vy rozpoložení bytu, které přirozenému světlu příliš nepřeje? Máme pro vás skvělé tipy, jak si do interiéru světlo přidat. Výsledek bude fascinující!
Když se lísáme ke zvířatům, jejich nenadálý pohyb nebo zvukový projev nás pěkně vyděsí. Někdy tak trochu zapomínáme, že zvířata nemusí brát tulení jako něco příjemného. Zajímá je vaše jídlo, a jdou po něm hlava nehlava. Reakce dětí i dospělých je vždy leknutí, jen ti malí se trochu víc bojí. I takový roztomilý tuleň umí pěkně vyděsit!
Retro nábytek je v módě a vintage je stále skloňované slovo. Retro nábytek má své kouzlo, které nás přenese do jiných časů. Uvažovali jste ale i o kouzlu retro zvuku?

Nepřehlédněte

Statistiky uvádějí, že novoroční předsevzetí si dá až 72 % lidí. Z toho pouhá čtvrtina vydrží déle, než tři měsíce. Podle psychologů je lepší dávat sám sobě úkoly kdykoli jindy, než na Nový rok. Hromadná novoroční euforie z toho, že máme "to zlé" za sebou a "to dobré" před námi, svádí k tomu, že na sebe naložíte víc, než unesete.

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek