Pátek , 21. 06. 2024

Alois

Dítě a mobilní telefon. Odkdy ho má školák mít a čím se řídit při výběru

Vybíráte mobilní telefon pro dítě? Nejdůležitější je řídit se zdravým rozumem. Dítě v první třídě mít telefon nemusí. Kdy je tedy vhodný čas a co zohlednit při výběru?
Mobilní telefon pro dítě. Čím se řídit u výběru smartphonu pro malé školáky
zdroj: 123RF.com

29. 08. 2019

29. 08. 2019

Mezi klasickou výbavu dětí už dnes patří i smartphone. Nosí je s sebou hlavně kvůli bezpečnosti, to je pohled rodičů. Děti samotné mají chytré zařízení hlavně na hraní, a pokud mají dostupná data, potom na sledování YouTube a Instagramu. Mezi ostatními vrstevníky se vaše ratolest bez mobilu téměř neobejde. Je to jako nekoupit lego, které mají všichni spolužáci ze třídy. Bránit interakci s ostatními není moudré, ale všechno má své meze a hranice.

Mobil do první třídy? Ne!

Průzkumy ukazují, že zhruba třetina rodičů dává mobil do rukou už prvňákovi. Jejich argumentem je výše zmíněná bezpečnost a možnost zavolat pro obě strany. Spousta rodičů ale s tímhle nesouhlasí a stojí si za tím, že takto malé dítě prostě smartphone vlastnit nemá. Obecně panuje názor, že dítě vlastní mobil většinou od deseti let, což dokazují i čísla z průzkumů. Výjimku by tak mohli tvořit malí žáci, kteří dojíždějí. Zeptejte se sami sebe: opravdu vám dítě zavolá? A je to nutné, když ho po škole vyzvednete nebo jde rovnou do družiny? Dříve se děti bez mobilního telefonu také obešli a zpravidla se nic nestalo. Kontrola dítěte v družině je zbytečná a zavolat můžete případně paní učitelce (v nejnutnějším případě).

Dvě mouchy jednou ranou

Spousta rodičů přenechává dítěti svůj vlastní telefon, když si pořídí nový. To je celkem rozumná volba, protože pokud není na odpis, v podstatě nezatěžujete rodinný rozpočet a dítě už s vaším telefonem nejspíš umí i zacházet, pokud mu ho občas půjčíte.

Nemusí mít ani poslední model ani velký display

Buďme k sobě upřímní. Malí školáci nepotřebují ani poslední model telefonu nebo smartphone z nejvyšší řady značky. Starší potomci si ho nejspíš vyberou sami, ale děti z prvního stupně základní školy lepší přístroj ani neocení. Vlastnosti takového přístroje za tisíce v žádném případě nevyužijí a parametry telefonu pro ně nemají žádný význam. Chtějí velkou obrazovku, to je celé. Stejně tak není moudré do dětského telefonu investovat z hlediska možné ztráty přístroje, případně nevhodného zacházení a manipulace.

K TÉMATU  Jak naučit dítě mluvit již v jednom roce? Pomůžeme vám

Internet pro malé školáky není

Mobilní telefon pro dítě do deseti let by neměl mít předplacený přístup k internetu. Je to jako kdyby vás rodiče ve stejném věku nechali celý den sedět u kreslených seriálů. Prostě se neodlepíte a děti to mají dnes úplně stejně s platformami jako YouTube. Obsah na internetu doslova hltají a jak varují psychologové i lékaři, není to dobře pro jejich vývoj. Menší děti by neměly dostávat do rukou telefony vůbec, žáci na prvním stupni by potom měli mít alespoň omezená data, případně je nemít vůbec. Ať se připojí až doma na wi-fi, kde jste i vy.

Všechno je nakonec pouze na vás, na rodičích. Dnes je doba internetová a před tlakem okolí děti neubráníte, i tak je ale v pořádku seznamování s technikou a virtuálním světem odložit. Nejlepší bude nějaký kompromis s jasně stanovenými pravidly.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Rádi byste si letos konečně dopřáli pořádnou dovolenou a uvažujete, zda pro vás bude lepší hotel nebo kemp? Podívali jsme se na zoubek ubytování v Chorvatsku a přinášíme vám několik zajímavých tipů, které vám pomohou naplánovat si dovolenou přesně podle vašeho gusta.
Neustálé pochybnosti o sobě. Kritika své postavy, kritika svého chování. Nedůvěra v dosažení stanovených cílů... Poznává se v tomto některá z vás? Přály byste si, ženy, mít se více rády? V dnešním článku si povíme, jak na to! Jak se mít ráda, jak zlepšit své sebevědomí a jak zkrátka zazářit!
Jméno Sofie Švejdová si dobře zapamatujte, protože o ní ještě hodně uslyšíte. Kdo to je, čemu se věnuje a co byste o ní měli vědět?
Ve světě kosmetiky najdeme celou spoustu zajímavých produktů. Zatímco některé jenom oživí naši unavenou pleť, jiné toho umí daleko víc. Mluvíme kupříkladu o ricinovém oleji, který je tím, co ženě nesmí chybět v koupelně.
Léto se rychle blíží a s ním přichází i doba infekcí močových cest, které trápí nejednu ženu. Jakmile se objeví první nepříjemné příznaky, začněte okamžitě jednat. Včasný zásah vás totiž může ochránit před vzplanutím problému v plné síle i následnými recidivami. Máte-li k těmto potížím sklony, předcházejte jim!
V letošní sezóně budou absolutním hitem dámské lodičky v koženém provedení. Jestliže nejste zrovna módní znalkyně a netušíte, proč a jakým způsobem je zakomponovat do svého outfitu, nevadí. My vám to totiž na následujících řádcích prozradíme. Proto čtěte a nechte se inspirovat společně s námi!
Chtěli byste si domů pořídit malé kotě nebo jste jeho čerstvým majitelem? Máme pro vás praktické rady, které vám pomohou v péči o nového člena rodiny. Tohle se bude hodit.
Letní období už je cítit ve vzduchu a i kalendářně je konečně tady. Přichází čas na opalovačky, grilování i rochnění ve vodě, a na přípravu osvěžujících drinků. Ale namíchat drink, který famózně chutná a zároveň vypadá i na pohled atraktivně, není jen tak. A pokud nevíte, jak do toho, přijde vám zajisté vhod náš článek, ve kterém poznáte sedmičku mobilních aplikací, díky nimž se staneme mistrem v přípravě lahodných koktejlů.
Říká se, že historie, ač je sebevíc temná, by se měla připomínat. Důvod je prostý - pokud budeme mít neustále na paměti hrůzy, ke kterým v minulosti docházelo, nedovolíme, aby k něčemu podobnému došlo i nyní. I z toho důvodu se stále točí filmy s osvětimskou tématikou, které jsou založeny na skutečných událostech, nad kterými se jen nevěřícně kroutí hlavou. Kromě filmových snímků stojí za přečtení také knihy o koncentračních táborech, které vás možná více vezmou za srdce.  
Zarámované fotky jsou klasika, ale co takhle vytvořit celou stěnu ze vzpomínek na vaše zážitky nebo ratolesti, když vyrůstaly? Rámy a rámečky poslouží jako krásná dekorace. Vhodným poskládáním můžete stvořit koláž podle vašeho vkusu, od zvoleného materiálu rámečků až po snímky, které zvěčníte na zdi. Můžete je pak podle libosti měnit a prohazovat. V rámečku ale nemusí být jen fotka, jak uvidíte v naší galerii.
Úložné prostory patří mezi základní prvky každé domácnosti. Skříně, police, komody, noční stolky, tam všude schováváme naše potřebné i nepotřebné věci. Prohlédněte si chytrá řešení, ať už pro drobné předměty nebo objemnější vybavení.
Aby byla úroda bohatá a vaše zahradnická radost veliká, nenechávejte prořezávací pily ležet ladem. O keře a ovocné je potřeba se starat. Taková péče o strom, to je několik základních pravidel. Častá zálivka, občasné hnojení a samozřejmě – správný prořez ve správnou dobu. Víte, s jakými nástroji vám půjde řez větví rychle a snadno?

Výběr článků

Probouzíte se každé ráno s pocitem, že nadcházející den nebude stát za nic? Nemáte sílu na běžné denní činnosti, natož na práci či vaše koníčky? Pak je třeba s tím něco dělat. Ne nadarmo se říká, že ráno dělá den.
Plavání s kojenci je v posledních letech na vzestupu. Kdo nechodí plavat, jako kdyby nebyl. A proč? Protože plavání přináší mnoho výhod nejen pro miminka, ale také pro jejich maminky.
Čeká vás v příštím roce stěhování do nového nebo jen plánujete rozsáhlou rekonstrukci vašeho stávajícího bydlení? V takovém případě by vás mohlo zajímat, jaké budou interiérové trendy pro rok 2023. Pojďte se alespoň na některé z nich s námi podívat.

Nepřehlédněte

Jak docílit perfektního vzhledu obočí? Pomocí vosku! Video vám ukáže, že s touto pomůckou orámujete svoje obočí tak, že bude vypadat jak z obálky časopisu.
Máte chytrý telefon? S největší pravděpodobností je vaše odpověď kladná. A to možná vůbec není dobře! Kvůli němu totiž snadno „vyfasujete“ problémy se zády i bolesti hlavy. Ale tím to bohužel ještě nekončí…

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek