Úterý , 04. 10. 2022

František

Ginkgo biloba – znáte strom z Asie se zázračnými účinky?

Strom ginkgo biloba je svými účinky proslulý již po staletí. Využíval se v tradiční čínské a ajurvédské medicíně. V Asii, odkud pochází, je v některých místech dokonce uctívaný.
ginkgo
Jinan dvoulaločný lépe známý jako ginkgo biloba. (foto: 123RF)

25. 02. 2022

I u nás je strom známější pod označením ginkgo biloba než pod českým názvem jinan dvoulaločný. Stromy jinanu bývají označovány jako živoucí fosilie, jelikož jejich historie sahá až do doby prvohor. Někdy můžete zaslechnout i jeho přezdívku fontána mládí.

Prostě nepřehlédnutelný

Ginkgo biloba je velmi mohutný a na první pohled zajímavý strom. Dosahuje do výšky kolem 35 metrů, dožívá se až 1000 let. Ze stromu se využívají především jeho listy. Jsou sytě zelené a mají dva laloky – jak již název stromu napovídá. Jejich tvar může připomínat vějíř.

A právě listy stromu v sobě obsahují mnoho cenných látek. Sklízí se především na konci léta a na začátku podzimu, kdy by měly mít na naše tělo největší efekt.

Na zahřátí končetin i pro lepší paměť

Naše zdraví potěší obsažené flavonoidy, terpenické laktony a mnoho dalších. Zřejmě vás tolik nezaujme výčet obsažených látek, ale spíš, jaké má ginkgo biloba účinky na naše tělo. Pokud budete ginkgo užívat pravidelně, můžete na sobě pozorovat plno pozitivních účinků. Mezi nejčastější patří:

  • lepší prokrvení končetin
  • podpora paměti a soustředění
  • efektivní očista těla od škodlivých látek
  • zmírnění únavy
  • zmírnění bolesti hlavy
  • lepší zvládání stresových situací

Pokud máte neustále studené ruce nebo nohy, ginkgo určitě vyzkoušejte. Funguje také jako prevence náhlých mozkových příhod, onemocnění srdce a cév. Díky tomu, že obsahuje velké množství antioxidantů, chrání buňky našeho těla před předčasným stárnutím. Bývá doporučován v pokročilejším věku pro podporu fungování mozku. Je možné ho brát jako doplněk léčby při Alzheimerově chorobě. Celkově harmonizuje tělo, mohou tedy vymizet různé nepříjemné příznaky, se kterými si mnohdy klasická medicína neví rady (např. pískání, hučení v uších).

Vyberte si, jak ho užívat

Doplňky stravy obsahující extrakt z listů můžete zakoupit ve formě prášku nebo kapslí. Lze koupit i usušené a nadrcené listy, ze kterých si pak snadno připravíte čaj. Je třeba ale počítat s tím, že jakmile začnete ginkgo bilobu užívat, neprojeví se jeho účinky okamžitě. Vydržte ho brát pravidelně několik týdnů a pak až můžete zhodnotit jeho přínos.

K TÉMATU  Léčivé houby. Které vám pomohou s imunitou, které s pamětí a co dalšího ještě umí?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Chia semínka: Přínos pro naše zdraví + recept jako BONUS!

Znáte pupalku? Pomáhá nejen proti stresu. Jak přistupovat k pěstování?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Single Vánoce. Také máte pocit, že o Vánocích jsou singles něco jako zvláštní druh? Všichni kolem mají pocit, že vás musí začlenit do společného veselí. Zvláště citlivý je Štědrý den. Ovšem ne vždy musí být taková snaha příjemná. Jak to přečkat se ctí a užít si to?

Nepřehlédněte

I v dnešní době, kdy se výrobci elektroniky předhánějí, co všechno jejich nové chytré hodinky neumějí, existuje velké množství lidí, kteří nejvíce ocení jednoduché a elegantní ručičkové hodinky. Navíc jen jednoduché hodinky se hodí třeba k obleku nebo do divadla, takže by neměly chybět žádnému muži.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek