Sobota , 18. 05. 2024

Nataša

Ginkgo biloba – znáte strom z Asie se zázračnými účinky?

Strom ginkgo biloba je svými účinky proslulý již po staletí. Využíval se v tradiční čínské a ajurvédské medicíně. V Asii, odkud pochází, je v některých místech dokonce uctívaný.
ginkgo
Jinan dvoulaločný lépe známý jako ginkgo biloba. (foto: 123RF)

25. 02. 2022

I u nás je strom známější pod označením ginkgo biloba než pod českým názvem jinan dvoulaločný. Stromy jinanu bývají označovány jako živoucí fosilie, jelikož jejich historie sahá až do doby prvohor. Někdy můžete zaslechnout i jeho přezdívku fontána mládí.

Prostě nepřehlédnutelný

Ginkgo biloba je velmi mohutný a na první pohled zajímavý strom. Dosahuje do výšky kolem 35 metrů, dožívá se až 1000 let. Ze stromu se využívají především jeho listy. Jsou sytě zelené a mají dva laloky – jak již název stromu napovídá. Jejich tvar může připomínat vějíř.

A právě listy stromu v sobě obsahují mnoho cenných látek. Sklízí se především na konci léta a na začátku podzimu, kdy by měly mít na naše tělo největší efekt.

Na zahřátí končetin i pro lepší paměť

Naše zdraví potěší obsažené flavonoidy, terpenické laktony a mnoho dalších. Zřejmě vás tolik nezaujme výčet obsažených látek, ale spíš, jaké má ginkgo biloba účinky na naše tělo. Pokud budete ginkgo užívat pravidelně, můžete na sobě pozorovat plno pozitivních účinků. Mezi nejčastější patří:

  • lepší prokrvení končetin
  • podpora paměti a soustředění
  • efektivní očista těla od škodlivých látek
  • zmírnění únavy
  • zmírnění bolesti hlavy
  • lepší zvládání stresových situací

Pokud máte neustále studené ruce nebo nohy, ginkgo určitě vyzkoušejte. Funguje také jako prevence náhlých mozkových příhod, onemocnění srdce a cév. Díky tomu, že obsahuje velké množství antioxidantů, chrání buňky našeho těla před předčasným stárnutím. Bývá doporučován v pokročilejším věku pro podporu fungování mozku. Je možné ho brát jako doplněk léčby při Alzheimerově chorobě. Celkově harmonizuje tělo, mohou tedy vymizet různé nepříjemné příznaky, se kterými si mnohdy klasická medicína neví rady (např. pískání, hučení v uších).

Vyberte si, jak ho užívat

Doplňky stravy obsahující extrakt z listů můžete zakoupit ve formě prášku nebo kapslí. Lze koupit i usušené a nadrcené listy, ze kterých si pak snadno připravíte čaj. Je třeba ale počítat s tím, že jakmile začnete ginkgo bilobu užívat, neprojeví se jeho účinky okamžitě. Vydržte ho brát pravidelně několik týdnů a pak až můžete zhodnotit jeho přínos.

K TÉMATU  Horoskop krásy a duševního zdraví na úterý 25. 9. 2018. Den bude pěkně bouřlivý! Upusťte páru, bude vám líp

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Chia semínka: Přínos pro naše zdraví + recept jako BONUS!

Znáte pupalku? Pomáhá nejen proti stresu. Jak přistupovat k pěstování?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Že byste rády přes zimu něco dělaly, ale chodit do posilovny vás nebaví? Stejně jako my vyzkoušejte formu cvičení, která je v kurzu. Kruhový trénink zpevní tělo zábavnou formou.
Žijete ve spokojeném vztahu, ovšem i když se v něm cítíte opravdu dobře, přesto byste našli něco, co by se dalo zlepšit? Možná tím “něčím” je jeho milostná stránka. Sex ke zdravému vztahu patří, a když to v něm skřípe, začíná to skřípat také mezi dvěma lidmi. Abyste předcházeli nemilým scénářům a aby vás opět zaplavilo štěstí během společné noci s partnerem, vyzkoušejte některý z tipů.
Někomu stačí plátno a barvy, jinému zase obyčejné skici a tužky. Jenže mezi umělci se najdou i takoví, kteří se chtějí od ostatních zcela odlišit. Ke své tvorbě používají nepochopitelné až odporné pomůcky jako je menstruační krev, zvratky nebo moč. Lahůdka.
Peníze nerostou na stromech, ale i kdyby rostly, bylo by hloupé odmítat příležitosti k výhodnému nákupu. Pokud rádi utrácíte v e-shopech, následující tipy uleví vašemu rozpočtu. Prozradíme vám, jak v e-shopech šetřit a nemuset přitom slevit z kvality zboží. Internet je neuvěřitelně spletité bludiště a najít tu nejlepší nabídku je mnohdy velmi náročné. Někdy člověk stráví celé hodiny prolézáním virtuálních regálů, než se objeví ta správná. Zdaleka nejhorší jsou však tzv. impulzivní nákupy, právě mohou peněženku řádně provětrat. Naštěstí se můžete řídit poměrně jednoduchými pravidly, díky kterým se vlk nažere a koza zůstane celá – nakoupíte ke své spokojenosti, ale nebude lamentovat nad extrémní útratou. Jdeme na to!
Máte v šatníku starší nebo málo využívané kusy oblečení? Tyhle nápadité módní vychytávky vás možná inspirují k tomu jim vdechnout nový život. Starší džínová bunda nebo košile po někom z rodiny, o kterých jste si myslela, že je už nikdy nevezmete na sebe? Přetvořte si je podle sebe.
Dnes už většina z nás fotí mobilem. Někomu to jde dobře, jinému méně. Přestože je paměť telefonu skoro nekonečná, nač pořizovat nekvalitní a zbytečné obrázky? Máme pro vás pár základních rad a pravidel, jak fotit tak, aby byl výsledek top!
Jste zamilovaná a v růžovém oparu si možná ani nepřipouštíte, že byste potřebovali v manželství nějakou smlouvu, která bude řešit vaše finance. Jenže je to tak. Během manželství může nastat mnoho skutečností, které ovlivní vaši finanční situaci. Proto je smlouva o společném či odděleném majetku je dobrým řešením. Říkáme jí předmanželská smlouva.
Spektrum nabízených erotických pomůcek, o které dnes někde můžeme očkem zavadit, nám přijde ohromující a přepestré. Po stránce užitého materiálu jsou možná unikátní, ale designově to nejsou žádné novinky. V podstatě si děláme dobře těmi samými hračkami už hezkých pár tisíciletí.
Je možné, že v běžném ortodoxním vztahu se necítíte příliš šťastní, i když vám tam nic nechybí. Možná by vám více vyhovoval otevřený vztah. Co to obnáší? Jaké jsou benefity? Jste vůbec typ pro otevřený vztah? Je mnoho věcí, které je předtím třeba brát v úvahu.
O pleť pečuje téměř každá žena. Ačkoli se trendy i postupy mění, panují v rámci tohoto tématu mnohé mýty, kterým nevěřily jen naše babičky, ale i mnohé z nás. A dodnes jim bezmezně věříme. Které to podle odborníků na kosmetiku jsou?
Jestli jste si zamilovali žvýkání žvýkaček, máte je neustále v kabelce nebo na pracovním stole, jistě nyní čekáte jednoznačnou odpověď „Ano!“. Bohužel tak úplně jasné to není, dají se totiž najít pro i proti. Pojďme se na ně podívat.

Výběr článků

Jakmile vysvitlo sluníčko a konečně se po měsících zimy oteplilo, vsadíme se, že už jste na internetu začala lovit plavky na novou sezonu. V pořádku. S tím úzce souvisí i hubnutí, protože zatímco koukáte na ty holky s perfektní postavou, na sobě najdete obvykle aspoň pár nedostatků, které si umanete do léta spravit. Proto potřebujete jídlo, které vám k vysněné postavě pomůže.
Jaro nám klepe na dveře a s ním i módní trendy tohoto roku. Péřové bundy zanedlouho přemístíme do hloubky skříní, naopak vytáhneme lehčí bundičky, které nebude třeba zapínat až ke krku. Abyste však letos okouzlili nejen muže, ale i zástupkyně něžného pohlaví, které jsou na módu často vysazené, zakomponujte do své stávající sbírky vzory. Právě jim se na jaře bude přikládat velký důraz.
Když je sex opravdu dobrý, často si přejeme, aby nikdy neskončil. Jindy se ale nemůžeme dočkat, až bude po všem. Nabízí se otázka, jak dlouho by mělo trvat milování? U každého může být tahle představa o ideální délce sexu trochu jiná...

Nepřehlédněte

Známe to všechny. Ocitneme se z ničeho nic ve společnosti, nikoho neznáme a s naší introvertní povahou nemáme odvahu dát se s někým do řeči. Někdy za to může strach, jindy stud a velmi často také netušíme, jak se do konverzace s ostatními zapojit, abychom se neztrapnily. Naštěstí existuje mnoho témat, do kterých se můžeme bez obav pustit i bez hlubších znalostí i dovedností.
S příchodem zimy se pojí i zamyšlení se nad stravou. Zatímco v létě jsme potřebovali náš organismus zchladit, v nastávajícím období bude potřeba tělo zevnitř zahřívat. K tomu se skvěle hodí některé potraviny s přirozeně hřejivým účinkem.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek