Pondělí , 29. 05. 2023

Maxim

Ginkgo biloba – znáte strom z Asie se zázračnými účinky?

Strom ginkgo biloba je svými účinky proslulý již po staletí. Využíval se v tradiční čínské a ajurvédské medicíně. V Asii, odkud pochází, je v některých místech dokonce uctívaný.
ginkgo
Jinan dvoulaločný lépe známý jako ginkgo biloba. (foto: 123RF)

25. 02. 2022

I u nás je strom známější pod označením ginkgo biloba než pod českým názvem jinan dvoulaločný. Stromy jinanu bývají označovány jako živoucí fosilie, jelikož jejich historie sahá až do doby prvohor. Někdy můžete zaslechnout i jeho přezdívku fontána mládí.

Prostě nepřehlédnutelný

Ginkgo biloba je velmi mohutný a na první pohled zajímavý strom. Dosahuje do výšky kolem 35 metrů, dožívá se až 1000 let. Ze stromu se využívají především jeho listy. Jsou sytě zelené a mají dva laloky – jak již název stromu napovídá. Jejich tvar může připomínat vějíř.

A právě listy stromu v sobě obsahují mnoho cenných látek. Sklízí se především na konci léta a na začátku podzimu, kdy by měly mít na naše tělo největší efekt.

Na zahřátí končetin i pro lepší paměť

Naše zdraví potěší obsažené flavonoidy, terpenické laktony a mnoho dalších. Zřejmě vás tolik nezaujme výčet obsažených látek, ale spíš, jaké má ginkgo biloba účinky na naše tělo. Pokud budete ginkgo užívat pravidelně, můžete na sobě pozorovat plno pozitivních účinků. Mezi nejčastější patří:

  • lepší prokrvení končetin
  • podpora paměti a soustředění
  • efektivní očista těla od škodlivých látek
  • zmírnění únavy
  • zmírnění bolesti hlavy
  • lepší zvládání stresových situací

Pokud máte neustále studené ruce nebo nohy, ginkgo určitě vyzkoušejte. Funguje také jako prevence náhlých mozkových příhod, onemocnění srdce a cév. Díky tomu, že obsahuje velké množství antioxidantů, chrání buňky našeho těla před předčasným stárnutím. Bývá doporučován v pokročilejším věku pro podporu fungování mozku. Je možné ho brát jako doplněk léčby při Alzheimerově chorobě. Celkově harmonizuje tělo, mohou tedy vymizet různé nepříjemné příznaky, se kterými si mnohdy klasická medicína neví rady (např. pískání, hučení v uších).

Vyberte si, jak ho užívat

Doplňky stravy obsahující extrakt z listů můžete zakoupit ve formě prášku nebo kapslí. Lze koupit i usušené a nadrcené listy, ze kterých si pak snadno připravíte čaj. Je třeba ale počítat s tím, že jakmile začnete ginkgo bilobu užívat, neprojeví se jeho účinky okamžitě. Vydržte ho brát pravidelně několik týdnů a pak až můžete zhodnotit jeho přínos.

K TÉMATU  Domácí sirupy ve vaší kuchyni. Jak je připravit?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Chia semínka: Přínos pro naše zdraví + recept jako BONUS!

Znáte pupalku? Pomáhá nejen proti stresu. Jak přistupovat k pěstování?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Na vašem těhotenském testu se konečně objevily dvě čárky a vás začala děsit vidina, že se příštích devět měsíců nepohnete z gauče? Dobrá zpráva je, že se v těhotenství sportu zříkat nemusíte. Právě naopak, fyzická aktivita představuje skvělou přípravu na porod. Musíte jen zvolit tu správnou a nepřepínat své síly.
Přemýšlíte, co ještě pořídit na zahradu? Houpačka vám zpříjemní letní dny, kdy budete chtít posedět venku, ale vyhnout se přímému slunci. Jednoduché závěsné zahradní houpačky s ocelovou konstrukcí snadno přemístíte kamkoli po zahradě a na zimu se dají složit. Dřevěná pergola stojí pevně na místě, ale zase vypadá se zavěšenou houpačkou překrásně. Jen si vyberte!
Šedá v interiéru vládne! Nejsou to pastelové barvy ani zářivé kombinace, které bychom chtěli vidět doma. Trendy a zájem zákazníků jasně ukazují, která barva se těší oblibě. Obývací pokoje, kuchyně, ložnice i koupelna, tam všude lahodí oku šedá. Žádná jiná barva se nemůže pochlubit takovým množstvím odstínů. Šedá maximálně těží z toho, že se ze všech barev nejvíc hodí k bílé, což je tradiční barva stěn v interiéru. Právě v kombinaci s černou nebo dalšími odstíny šedé spolu potom mohou vytvořit zázraky i u vás doma.
Trápí vás únava? Chce se vám pořád spát? Pijete často kávu, ale energie stále nikde? Někde tedy musí být chyba! Představte si, že byste byli plní elánu a energie. Ano, opravdu to jde! Proto si v dnešním článku povíme, jak se konečně zbavit únavy a mít energii, po které tak dlouho toužíte!
Léto je bohužel u konce. Spolu s tím přišel ten správný čas naladit se na podzimní atmosféru a sladit s ní také barvy v šatníku. Rok co rok módní návrháři přicházejí s novými trendy a ani letos tomu nebude jinak. Na co se v případě podzimní módy můžete těšit?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek