Sobota , 02. 12. 2023

Blanka

Původ origami: kde se vzalo a proč je tak oblíbené?

Pro někoho představuje relaxaci stejně jako jiné umělecké činnosti, pro jiné je to životní styl, pro další obživa. Origami se světem rozšířilo až v posledních letech a jeho obliba stále stoupá.
původ origami
Kde se vzalo origami? (foto: 123RF)

19. 10. 2021

Origami vzniklo v 9. století

Jaký je původ origami? Název origami pochází z japonského oru, které znamená skládat, a kami, což je japonsky papír. Origami představuje jednodušší či složitější skládanky z papíru a má se za to, že vzniklo v devátém století, kdy se využívalo zejména při náboženských obřadech a jako výzdoba šintoistických svatyní.

Teprve v sedmnáctém století začalo být origami vnímáno jako zábavná a uklidňující činnost. V devatenáctém století už bylo považováno za umění.

Origami je o skládání, stříhání a lepení

Původ origami je nám znám. Hlavním principem je složit list papíru tak, aby se z něj pomocí překládání stal abstraktní či zcela konkrétní předmět, například jeřáb, kočka, pes, květina nebo cokoliv jiného. Až v současnosti se ale začalo ke skládání origami používat i lepidlo. To slouží především ke zpevnění papírového modelu.

Technik skládání existuje hned několik, tedy v současnosti. Dříve existovalo pouze několik tvarů, mezi které patřil již zmíněný jeřáb. Společně se vznikem první knihy o origami, která vyšla v roce 1797 pod názvem Senzaburu orikata, se možnosti, jak origami skládat, výrazně rozšířily. Už nešlo jen o pouhé skládání, ale také stříhání a zastřihování papíru.

Origami představuje hned tři typy skládanek:

 • Pohyblivé skládanky umožňují manipulaci s nimi, kdy se táhnutím za jednu část papírový objekt pohybuje.
 • Mokré skládanky se vytvářejí z navlhčeného papíru. Díky tomu jde lépe ohýbat. Používá se zejména pro náročnější modely.
 • Modulární skládanky se skládají z více dílů, které jsou do sebe zaklesnuté. Často je můžete vidět pod názvem 3D origami.

Mistři origami

Origami je dodnes v Japonsku velmi oblíbenou výtvarnou činností. Už děti v předškolním věku se ve školkách učí skládat z papíru nejrůznější zvířátka. Pro zimní olympijské hry v Naganu v roce 1998 dokonce největší mistr origami Joseph Wu vytvořil pomocí origami její maskoty. Výraznou osobností origami je rovněž Akira Jošizawa, který během svého života vytvořil na padesát tisíc papírových skládanek a o origami napsal osmnáct knih.

K TÉMATU  Jóga. Odkud se vzala? Od asketické praktiky indických světců po celosvětový trend, který je právě in! Motivujte se a začněte

Na japonskou tradici odkazuje i pomník v Hirošimě

Že je umění origami pro japonský národ skutečně velmi důležitý, dokazuje i fakt, že pomník obětem atomové bomby v Hirošimě znázorňuje děvčátko skládající jeřába. Tento monument byl vytvořen podle dívky Sadako, jež trpěla kvůli ozáření z výbuchu atomové bomby leukémií. A aby se uzdravila, skládala jedno origami za druhým. Chtěla poskládat rovných tisíc jeřábů, jenže to už bohužel nestihla.

Evropa si vymyslela vlastní skládanky

Do Evropy se z Japonska origami oficiálně nikdy nedostalo. Skládanky z papíru se na tomto kontinentu začaly vyrábět až ve třináctém století a to zcela nezávisle na těch japonských. Dnes ale origami zná celý svět. A pokud vy ne, nebo jste ještě origami nikdy nezkoušeli, nyní máte jedinečnou příležitost.

Jak si vyrobit jeřába z origami?

Na internetu najdete nepřeberné množství videí, která vám názorně a během pár desítek vteřin ukážou, jak jeřába složit. Není to vůbec nic těžkého, stačí vám k tomu jakýkoliv papír a alespoň trocha manuální zručnosti.

 1. Nejprve si před sebe položte čtvercový list papíru.
 2. Složte z něj obdélník a opět papír rozložte.
 3. Přeložte ho napůl ještě na druhou stranu a pak vertikálně zprava doleva. Papír opět celý rozložte. Měly by na něm být patrné překřížené záhyby.
 4. Teď papír přeložte diagonálně. Sklopte pravý horní roh k dolnímu levému rohu a přeložte. Nyní papír zase rozložte a levý horní roh složte dolů ke spodnímu pravému rohu. Opět přeložte a rozložte. Nyní by měly být na papíru patrné záhyby ve tvaru hvězdičky.
 5. Přeložte pravou dolní stranu horní klapky ke středové čáře, přehněte a opakujte i s levou dolní stranou. Tak vám vznikne tvar podobný draku.
 6. Nyní přeložte pravý roh horní klapky ke středovému záhybu. Poté se dolní pravý roh zarovná s přehybem.
 7. Horní roh sklopte tak, aby přehyb ležel podél horizontální linie, která nám vznikla v předchozím kroku.
 8. Rozložte poslední tři sklady. Měl by znovu vzniknout čtverec s otvíráním směrem dolů.
 9. V tomto kroku přeložte dolní roh čtverce nahoru k hornímu rohu podél horizontálního záhybu z předchozího kroku.
 10. Obraťte dva záhyby na horní klapce tak, že je přehnete v opačném směru, než se přirozeně přehýbají.
K TÉMATU  Tipy, jak přirozeně zvětšit a prodloužit vaše řasy

Už bude brzo hotovo

 1. Přeložte vnější hrany papíru směrem do středu a prstem nebo nehtem uhlaďte. Vytvoříte si tak tvar diamantu se dvěma klapkami vyčuhujícími na pravé i na levé straně.
 2. Otočte papír a opakujte vše od bodu č. 6 ještě i na této straně.
 3. Nakonec přeložte vnější hrany diamantu ke středovému záhybu. Pravou klopu přehněte přes levou, pak origami otočte a i na druhé straně přeložte vnější hrany diamantu ke středovému záhybu. Zase přeložte pravou klopu přes levou.
 4. Dolní špičku horní klopy skládanky přeložte k hornímu rohu, skládanku otočte a to samé opakujte na druhé straně.
 5. Přeložte pravou klopu přes levou, otočte skládačku a opakujte na druhé straně. Nyní jste si vytvořili hlavu a ocas, které jsou schované mezi křídly.
 6. Křídla nejprve složte dolů tak, aby byla kolmo k tělu, ocasu i hlavě.
 7. Ohněte špičku hlavy dolů.
 8. Vytáhněte hlavu a ocas, aby byly v linii s vnějšími hranami těla jeřába. A máta hotovo.
 9. Chcete-li vytvořit 3D objem, vezměte mezi ukazováček a palec protější hrany spodní části těla a origami jemně roztáhněte do stran.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

7 tipů, jak připravit dětskou narozeninovou párty

Balkón snů: Jak si vytvořit oázu klidu i v paneláku?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Pokud se chcete letos blýsknout, můžete vsadit i na červené tenisky. Ty jsou stylové a můžete je ladit s nejrůznějšími trendy oděvy a s módními doplňky. Jestliže zrovna nejste módní guru, nemusíte si zoufat. My vám na následujících řádcích prozradíme o červených teniskách vše podstatné. Proto čtěte a pojďte se inspirovat s námi!
Flirtování je bezesporu jedna z nejžhavějších a zároveň nejzábavnějších věcí, které si můžeme ve vztazích do sytosti užívat. Rozhodně neplatí, že flirt patří jen do seznamovací fáze vztahu, rozhodně lze flirtovat i v dlouhodobém vztahu. Pokud se chystáte na rande, bude se vám flirtování hodit. Poradíme vám, jak se v tom stát mistryní!
A když už ne život, tak tvář rozhodně ano. Obočí je stejně důležité jako naše rty, nos nebo oči. Proto bychom mu také měly věnovat náležitou pozornost. Ale co laminace obočí vlastně je?
Rodit ve stylu vévodkyně Kate, které se osvědčila kombinace hypnoterapie, relaxace a dýchacích technik? To můžeme taky! Kolik stojí kurz hypnoporodu a co na něm teď všichni mají? A jaké vyšetření během těhotenství patří k těm nejhezčím? Přečtěte si postřehy naší redaktorky, která tohle aktuálně prožívá!
Představte si, jaké by to bylo, kdybyste měli každý den úsměv na tváři. Kdyby se vám dařilo v práci, ve škole, ve vztazích a měli byste krásné zdraví. Ano, tohle všechno je možné a to za pomocí pozitivního myšlení. Už jen tohle všechno může být velkou motivací, abyste začali myslet pozitivně! Protože ty výsledky stojí opravdu za to. Jak ale na to? Jak se od stresu, smutku a strachů dostat k lepšímu myšlení?
Malý pokoj má jistě své výhody – je útulný a příjemný, snadno se v něm udržuje pořádek a nemusíte se obtěžovat s tolika kusy nábytku. Přesto se zde cítíte příjemněji, když vypadá opticky větší, než ve skutečnosti je. Nemusíte hned myslet na náročnou přestavbu, stačí pár jednoduchých triků. Nechte se inspirovat.

Nepřehlédněte

Léto je sice oblíbeným ročním obdobím pro mnoho z nás, ale naše pokožka a vlasy toto nadšení zrovna nesdílí. A proto bychom se o své tělo měli v létě starat ještě více než v ostatních ročních obdobích, nebo přinejmenším specificky. Jak by měla vypadat péče o vaše vlasy v době, kdy je spaluje letní žár?
Výběrem svatebních šatů stráví mnoho nevěst i několik týdnů. Patříte k těm, které se nemohou rozhodnout? Nechte se inspirovat módními trendy roku 2022 a možná najdete, co hledáte.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek