Čtvrtek , 26. 05. 2022

Filip

Původ origami: kde se vzalo a proč je tak oblíbené?

Pro někoho představuje relaxaci stejně jako jiné umělecké činnosti, pro jiné je to životní styl, pro další obživa. Origami se světem rozšířilo až v posledních letech a jeho obliba stále stoupá.
původ origami
Kde se vzalo origami? (foto: 123RF)

19. 10. 2021

Origami vzniklo v 9. století

Jaký je původ origami? Název origami pochází z japonského oru, které znamená skládat, a kami, což je japonsky papír. Origami představuje jednodušší či složitější skládanky z papíru a má se za to, že vzniklo v devátém století, kdy se využívalo zejména při náboženských obřadech a jako výzdoba šintoistických svatyní.

Teprve v sedmnáctém století začalo být origami vnímáno jako zábavná a uklidňující činnost. V devatenáctém století už bylo považováno za umění.

Origami je o skládání, stříhání a lepení

Původ origami je nám znám. Hlavním principem je složit list papíru tak, aby se z něj pomocí překládání stal abstraktní či zcela konkrétní předmět, například jeřáb, kočka, pes, květina nebo cokoliv jiného. Až v současnosti se ale začalo ke skládání origami používat i lepidlo. To slouží především ke zpevnění papírového modelu.

Technik skládání existuje hned několik, tedy v současnosti. Dříve existovalo pouze několik tvarů, mezi které patřil již zmíněný jeřáb. Společně se vznikem první knihy o origami, která vyšla v roce 1797 pod názvem Senzaburu orikata, se možnosti, jak origami skládat, výrazně rozšířily. Už nešlo jen o pouhé skládání, ale také stříhání a zastřihování papíru.

Origami představuje hned tři typy skládanek:

 • Pohyblivé skládanky umožňují manipulaci s nimi, kdy se táhnutím za jednu část papírový objekt pohybuje.
 • Mokré skládanky se vytvářejí z navlhčeného papíru. Díky tomu jde lépe ohýbat. Používá se zejména pro náročnější modely.
 • Modulární skládanky se skládají z více dílů, které jsou do sebe zaklesnuté. Často je můžete vidět pod názvem 3D origami.

Mistři origami

Origami je dodnes v Japonsku velmi oblíbenou výtvarnou činností. Už děti v předškolním věku se ve školkách učí skládat z papíru nejrůznější zvířátka. Pro zimní olympijské hry v Naganu v roce 1998 dokonce největší mistr origami Joseph Wu vytvořil pomocí origami její maskoty. Výraznou osobností origami je rovněž Akira Jošizawa, který během svého života vytvořil na padesát tisíc papírových skládanek a o origami napsal osmnáct knih.

K TÉMATUFunkční prádlo není jen termoprádlo. Jak funguje a podle čeho si vybrat

Na japonskou tradici odkazuje i pomník v Hirošimě

Že je umění origami pro japonský národ skutečně velmi důležitý, dokazuje i fakt, že pomník obětem atomové bomby v Hirošimě znázorňuje děvčátko skládající jeřába. Tento monument byl vytvořen podle dívky Sadako, jež trpěla kvůli ozáření z výbuchu atomové bomby leukémií. A aby se uzdravila, skládala jedno origami za druhým. Chtěla poskládat rovných tisíc jeřábů, jenže to už bohužel nestihla.

Evropa si vymyslela vlastní skládanky

Do Evropy se z Japonska origami oficiálně nikdy nedostalo. Skládanky z papíru se na tomto kontinentu začaly vyrábět až ve třináctém století a to zcela nezávisle na těch japonských. Dnes ale origami zná celý svět. A pokud vy ne, nebo jste ještě origami nikdy nezkoušeli, nyní máte jedinečnou příležitost.

Jak si vyrobit jeřába z origami?

Na internetu najdete nepřeberné množství videí, která vám názorně a během pár desítek vteřin ukážou, jak jeřába složit. Není to vůbec nic těžkého, stačí vám k tomu jakýkoliv papír a alespoň trocha manuální zručnosti.

 1. Nejprve si před sebe položte čtvercový list papíru.
 2. Složte z něj obdélník a opět papír rozložte.
 3. Přeložte ho napůl ještě na druhou stranu a pak vertikálně zprava doleva. Papír opět celý rozložte. Měly by na něm být patrné překřížené záhyby.
 4. Teď papír přeložte diagonálně. Sklopte pravý horní roh k dolnímu levému rohu a přeložte. Nyní papír zase rozložte a levý horní roh složte dolů ke spodnímu pravému rohu. Opět přeložte a rozložte. Nyní by měly být na papíru patrné záhyby ve tvaru hvězdičky.
 5. Přeložte pravou dolní stranu horní klapky ke středové čáře, přehněte a opakujte i s levou dolní stranou. Tak vám vznikne tvar podobný draku.
 6. Nyní přeložte pravý roh horní klapky ke středovému záhybu. Poté se dolní pravý roh zarovná s přehybem.
 7. Horní roh sklopte tak, aby přehyb ležel podél horizontální linie, která nám vznikla v předchozím kroku.
 8. Rozložte poslední tři sklady. Měl by znovu vzniknout čtverec s otvíráním směrem dolů.
 9. V tomto kroku přeložte dolní roh čtverce nahoru k hornímu rohu podél horizontálního záhybu z předchozího kroku.
 10. Obraťte dva záhyby na horní klapce tak, že je přehnete v opačném směru, než se přirozeně přehýbají.
K TÉMATUJak se zbavit únavy a co je její příčinou?

Už bude brzo hotovo

 1. Přeložte vnější hrany papíru směrem do středu a prstem nebo nehtem uhlaďte. Vytvoříte si tak tvar diamantu se dvěma klapkami vyčuhujícími na pravé i na levé straně.
 2. Otočte papír a opakujte vše od bodu č. 6 ještě i na této straně.
 3. Nakonec přeložte vnější hrany diamantu ke středovému záhybu. Pravou klopu přehněte přes levou, pak origami otočte a i na druhé straně přeložte vnější hrany diamantu ke středovému záhybu. Zase přeložte pravou klopu přes levou.
 4. Dolní špičku horní klopy skládanky přeložte k hornímu rohu, skládanku otočte a to samé opakujte na druhé straně.
 5. Přeložte pravou klopu přes levou, otočte skládačku a opakujte na druhé straně. Nyní jste si vytvořili hlavu a ocas, které jsou schované mezi křídly.
 6. Křídla nejprve složte dolů tak, aby byla kolmo k tělu, ocasu i hlavě.
 7. Ohněte špičku hlavy dolů.
 8. Vytáhněte hlavu a ocas, aby byly v linii s vnějšími hranami těla jeřába. A máta hotovo.
 9. Chcete-li vytvořit 3D objem, vezměte mezi ukazováček a palec protější hrany spodní části těla a origami jemně roztáhněte do stran.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

7 tipů, jak připravit dětskou narozeninovou párty

Balkón snů: Jak si vytvořit oázu klidu i v paneláku?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Taky jste už zkoušeli všechno možné, ale kila stále nejdou dolů? Už vás přestává bavit ten koloběh diet a poté opětovného přejídání? V dnešním článku vás seznámím s jednou metodou, díky které zaručeně zhubnete! A víte, co je na tom nejlepší? Že žádné diety a restrikce vás nečekají!
Pocení je zcela běžný jev. A zatímco během zimy mu nevěnujeme prakticky žádnou pozornost, v létě o ni doslova žádá. Zejména v parných horkých dnech nám jeho pach umí znepříjemnit nejeden výlet nebo cestování vlakem či městskou hromadnou dopravou. Věděli jste ale, že pocením vylučujeme veledůležité minerály z těla? 
Léto se nezadržitelně blíží a zcela jistě se nemůžete dočkat, až vyrazíte na dovolenou. Naše tělo však může na změny prostředí a počasí reagovat negativně. Také změna stravy je pro lidský organismus zátěží a mohou ji doprovázet nepříjemné obtíže, které by vám vysněnou dovolenou mohly překazit. A od toho je tu cestovní lékárnička, kterou si můžete přibalit s sebou. Co by měla obsahovat a jak si léto ve zdraví užít?
Léto je pro rty extrémním obdobím: naše rty, stejně jako celý obličej, jsou vystaveny spalujícímu slunci, horkému suchému větru, někdy dokonce i slané mořské vodě. Navíc kvalita rtěnky, kterou na rty nanášíme také může přispět k podráždění už tak namáhaných rtů. Co tedy dělat, aby vaše rty vypadaly stále mladé, pevné a sladké? Dáme vám několik rad, jak o ně správně pečovat.

Nepřehlédněte

Mít dokonalou postavu bez špíčků je snem snad každé ženy. Pokud se snažíte shodit nějaké to kilo navíc, jistě jste už někdy přemýšlela o možnosti liposukce. Zatímco některé ženy se nebrání operativnímu zákroku, jiné ženy by raději upřednostnily bezbolestnou metodu hubnutí. A právě v tu chvíli se nabízí možnost využití kryolipolýzy, laserové liposukce nebo kavitace. O jaké metody se jedná a fungují vůbec?

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek