Pátek , 21. 06. 2024

Alois

Původ origami: kde se vzalo a proč je tak oblíbené?

Pro někoho představuje relaxaci stejně jako jiné umělecké činnosti, pro jiné je to životní styl, pro další obživa. Origami se světem rozšířilo až v posledních letech a jeho obliba stále stoupá.
původ origami
Kde se vzalo origami? (foto: 123RF)

19. 10. 2021

Origami vzniklo v 9. století

Jaký je původ origami? Název origami pochází z japonského oru, které znamená skládat, a kami, což je japonsky papír. Origami představuje jednodušší či složitější skládanky z papíru a má se za to, že vzniklo v devátém století, kdy se využívalo zejména při náboženských obřadech a jako výzdoba šintoistických svatyní.

Teprve v sedmnáctém století začalo být origami vnímáno jako zábavná a uklidňující činnost. V devatenáctém století už bylo považováno za umění.

Origami je o skládání, stříhání a lepení

Původ origami je nám znám. Hlavním principem je složit list papíru tak, aby se z něj pomocí překládání stal abstraktní či zcela konkrétní předmět, například jeřáb, kočka, pes, květina nebo cokoliv jiného. Až v současnosti se ale začalo ke skládání origami používat i lepidlo. To slouží především ke zpevnění papírového modelu.

Technik skládání existuje hned několik, tedy v současnosti. Dříve existovalo pouze několik tvarů, mezi které patřil již zmíněný jeřáb. Společně se vznikem první knihy o origami, která vyšla v roce 1797 pod názvem Senzaburu orikata, se možnosti, jak origami skládat, výrazně rozšířily. Už nešlo jen o pouhé skládání, ale také stříhání a zastřihování papíru.

Origami představuje hned tři typy skládanek:

 • Pohyblivé skládanky umožňují manipulaci s nimi, kdy se táhnutím za jednu část papírový objekt pohybuje.
 • Mokré skládanky se vytvářejí z navlhčeného papíru. Díky tomu jde lépe ohýbat. Používá se zejména pro náročnější modely.
 • Modulární skládanky se skládají z více dílů, které jsou do sebe zaklesnuté. Často je můžete vidět pod názvem 3D origami.

Mistři origami

Origami je dodnes v Japonsku velmi oblíbenou výtvarnou činností. Už děti v předškolním věku se ve školkách učí skládat z papíru nejrůznější zvířátka. Pro zimní olympijské hry v Naganu v roce 1998 dokonce největší mistr origami Joseph Wu vytvořil pomocí origami její maskoty. Výraznou osobností origami je rovněž Akira Jošizawa, který během svého života vytvořil na padesát tisíc papírových skládanek a o origami napsal osmnáct knih.

K TÉMATU  7 tipů, jak zatočit s hemeroidy. Než zajdete k doktorovi...

Na japonskou tradici odkazuje i pomník v Hirošimě

Že je umění origami pro japonský národ skutečně velmi důležitý, dokazuje i fakt, že pomník obětem atomové bomby v Hirošimě znázorňuje děvčátko skládající jeřába. Tento monument byl vytvořen podle dívky Sadako, jež trpěla kvůli ozáření z výbuchu atomové bomby leukémií. A aby se uzdravila, skládala jedno origami za druhým. Chtěla poskládat rovných tisíc jeřábů, jenže to už bohužel nestihla.

Evropa si vymyslela vlastní skládanky

Do Evropy se z Japonska origami oficiálně nikdy nedostalo. Skládanky z papíru se na tomto kontinentu začaly vyrábět až ve třináctém století a to zcela nezávisle na těch japonských. Dnes ale origami zná celý svět. A pokud vy ne, nebo jste ještě origami nikdy nezkoušeli, nyní máte jedinečnou příležitost.

Jak si vyrobit jeřába z origami?

Na internetu najdete nepřeberné množství videí, která vám názorně a během pár desítek vteřin ukážou, jak jeřába složit. Není to vůbec nic těžkého, stačí vám k tomu jakýkoliv papír a alespoň trocha manuální zručnosti.

 1. Nejprve si před sebe položte čtvercový list papíru.
 2. Složte z něj obdélník a opět papír rozložte.
 3. Přeložte ho napůl ještě na druhou stranu a pak vertikálně zprava doleva. Papír opět celý rozložte. Měly by na něm být patrné překřížené záhyby.
 4. Teď papír přeložte diagonálně. Sklopte pravý horní roh k dolnímu levému rohu a přeložte. Nyní papír zase rozložte a levý horní roh složte dolů ke spodnímu pravému rohu. Opět přeložte a rozložte. Nyní by měly být na papíru patrné záhyby ve tvaru hvězdičky.
 5. Přeložte pravou dolní stranu horní klapky ke středové čáře, přehněte a opakujte i s levou dolní stranou. Tak vám vznikne tvar podobný draku.
 6. Nyní přeložte pravý roh horní klapky ke středovému záhybu. Poté se dolní pravý roh zarovná s přehybem.
 7. Horní roh sklopte tak, aby přehyb ležel podél horizontální linie, která nám vznikla v předchozím kroku.
 8. Rozložte poslední tři sklady. Měl by znovu vzniknout čtverec s otvíráním směrem dolů.
 9. V tomto kroku přeložte dolní roh čtverce nahoru k hornímu rohu podél horizontálního záhybu z předchozího kroku.
 10. Obraťte dva záhyby na horní klapce tak, že je přehnete v opačném směru, než se přirozeně přehýbají.
K TÉMATU  Vaginální mykóza jako častý problém žen. Co účinně zabírá?

Už bude brzo hotovo

 1. Přeložte vnější hrany papíru směrem do středu a prstem nebo nehtem uhlaďte. Vytvoříte si tak tvar diamantu se dvěma klapkami vyčuhujícími na pravé i na levé straně.
 2. Otočte papír a opakujte vše od bodu č. 6 ještě i na této straně.
 3. Nakonec přeložte vnější hrany diamantu ke středovému záhybu. Pravou klopu přehněte přes levou, pak origami otočte a i na druhé straně přeložte vnější hrany diamantu ke středovému záhybu. Zase přeložte pravou klopu přes levou.
 4. Dolní špičku horní klopy skládanky přeložte k hornímu rohu, skládanku otočte a to samé opakujte na druhé straně.
 5. Přeložte pravou klopu přes levou, otočte skládačku a opakujte na druhé straně. Nyní jste si vytvořili hlavu a ocas, které jsou schované mezi křídly.
 6. Křídla nejprve složte dolů tak, aby byla kolmo k tělu, ocasu i hlavě.
 7. Ohněte špičku hlavy dolů.
 8. Vytáhněte hlavu a ocas, aby byly v linii s vnějšími hranami těla jeřába. A máta hotovo.
 9. Chcete-li vytvořit 3D objem, vezměte mezi ukazováček a palec protější hrany spodní části těla a origami jemně roztáhněte do stran.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

7 tipů, jak připravit dětskou narozeninovou párty

Balkón snů: Jak si vytvořit oázu klidu i v paneláku?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Práce na počítači, hraní her či sledování televize mají společné jedno a tím je enormní zátěž na oči. Displeje digitálních přístrojů totiž vyzařují modré světlo, které představuje obrovské množství energie, s níž se musejí oči vypořádat. To, co se ze začátku může projevovat jako podráždění, únava či zarudnutí, může mít časem nepříjemné následky v podobě zhoršení zraku.
Dlouhé vlasy vypadají skvěle, ale je potřeba jim věnovat spoustu péče. A občas v životě přijde okamžik, kdy máte náladu na změnu. O jednu z nich se postará i kadeřník. Zkrácení a nový účes může být právě to, co nastartuje další etapu. Podívejte se na vlasové proměny!
Mít home office a dělat doma má svoje nesporné výhody. Potom přijde vhod pracovna. Nejdříve musíte zvážit, jestli do ní budete zvát hosty nebo klienty, jestli děláte spíše přes den nebo večer, nebo jestli v ní budete trávit většinu času. Bude to ryze pracovní prostor nebo také místo pro relax. Pracovna uzpůsobená pro ženský element bude ale vypadat jinak, než pánská pracovna. Tady je trocha inspirace a nápadů na tu druhou z nich.
Zvažujete, co si dát za kuchyňskou linku? Budete následovat trendy nebo dáte raději na vlastní vkus? Máme pro vás inspiraci, která vám pomůže s výběrem.
Na prahu vánočního období, kdy shon a přípravy dosahují svého vrcholu, se může stát, že vám všechno začne unikat z rukou. Pokud máte dost pečení cukroví a hledáte únik od vánočního stresu, článek pro vás! Dámská Liga vám přináší tipy na Vánoční výlety, které vás odreagují a navodí tu pravou vánoční atmosféru. Zjistěte, kam se vydat, abyste na chvíli odložili vánoční shon a nadechli se dobrodružstvím a klidu.
Jméno Sofie Švejdová si dobře zapamatujte, protože o ní ještě hodně uslyšíte. Kdo to je, čemu se věnuje a co byste o ní měli vědět?
Čeká vás stěhování nebo jen měníte interiér vašeho současného bydlení? Rády byste se zbavily nepotřebných věcí a pustily do vašeho bytu nebo domku více světla, pozitivní energie a jarního vzduchu? Co takhle vyzkoušet metody podle čínské tradice Feng Shui? Díky ní může být prostor, kde žijete, v absolutní rovnováze. Mělo by to být místo, kde byste se měly cítit příjemně a pohodlně, a zároveň nebýt zahlceny zbytečnými věcmi.
Ve zdravém těle zdravý duch. Mnohokrát připomínaná moudrost irského dramatika George Bernarda Shawa je, byla a bude pro lidstvo aktuální. S neustálým rozvojem přísunu informací se každý den dozvídáme o nových metodách cvičení, možnostech sestavení zdravého jídelníčku a korekce životního stylu tak, aby člověk dosáhl co možná nejlepšího pocitu sama ze sebe. Takový pocit vám dodá tolik potřebnou sebedůvěru, která se odráží při každodenních činnostech.
Kvalitní pohorky oceníte nejen během výpravy na nejvyšší vrchol Tater, ale i při výstupu na Sněžku nebo na výletě k nejbližšímu hradu či zámku.
Ve věku 77 let zemřela česká herečka a sexsymbol šedesátých let Hana Brejchová, sestra známé herečky Jany Brejchové. Její nezapomenutelný výkon ve filmu "Lásky jedné plavovlásky" ji trvale zapsal do paměti diváků.
Naše manželství jsem vždy brala jako ideální soužití muže a ženy. Všichni naši známí nás měli jako vzor toho, jak by to v dlouhodobém vztahu mělo vypadat. Byla jsem do manžela zamilovaná od svých dvaceti let, po několika letech mě požádal o ruku. Jak jsem se ale mýlila v tom nejbližším člověku, kterého mám, to si ani nedokážete představit! Než se objevila jeho nemanželská dcera...
Zámecké zahrady a parky jsou vynikajícím nápadem na výlet s rodinou nebo romantickou procházku ve dvou. V Čechách máme nemalé množství zámků, které se mohou pyšnit krásně udržovanými parky. Rozkvetlé zahrady jsou tak po prohlídce zámku dalším místem, kam zamíříte. Někde si budete připadat jako v pohádce. Stačí si vybrat, kam vyrazit.

Výběr článků

Kdo by neznal a nemiloval levanduli. V průběhu měsíce června se levandule dostává do květu a všechno kolem sebe překrásně provoní. Levanduli máme všichni spojenou zejména s Francií a konkrétně s oblastí Provence. Dnes se ale pěstuje téměř v celé Evropě.
Jíte dostatek mrkve, sladkých brambor, paprik, brokolice, vajec a lososa? Pokud je vaše odpověď záporná, žádný div, že vás vaše vlasy dohánějí doslova k šílenství. Čím dalším se na jejich stavu a vzhledu dá chutně „zapracovat“?
Ach, ti komáři! Letošní rok je na ně obzvlášť bohatý. Koupit si v obchodě repelent je jednoduché, máte široký výběr. A co takhle vyrobit si ho doma? Přírodní repelent vás spolehlivě ochrání nejen před komáry, ale i klíšťaty a dalším hmyzem. Přitom se obejdete bez chemikálií a získáte ochranu i pro citlivou nebo dětskou pokožku.

Nepřehlédněte

Čas nejde zastavit, a tak i miláček všech žen, Antonio Banderas, zakotvil v přístavu šedesátníků. V poslední době prošel velkými změnami ve svém životě. Mimo jiné prodělal infarkt a před několika týdny oznámil, že má koronavirus. Svůj zaběhlý hollywoodský život ale právě po infarktu zcela přehodnotil a dnes plní sociální sítě zcela novými příspěvky. Čemu propadl?
Proměňte jarní úklid z rutinní povinnosti na rodinnou zábavu. Zjistěte, jak motivovat děti k účasti a vytvořit z úklidu zábavnou aktivitu, která posílí rodinné pouto.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek