Pondělí , 30. 01. 2023

Robin

Rozsypaný pudr je konec světa, ale! Poničená kosmetika jde opravit

Stává se to každé z nás. Tvářenka nám spadne na zem a rozláme se na kousíčky. Ani zlomená rtěnka není nic neobvyklého. Ale proč hned drahou kosmetiku vyhazovat, když si ji můžete doma snadno opravit?
kosmetika
Zlomená rtěnka? Nevadí, spravíme. (foto: 123RF)

09. 02. 2022

Není nutné brečet nad rozsypaným pudrem. Poničená kosmetika a její následná oprava je jednoduchá. Ani nemusíte být zrovna mistr kutil, abyste navrátila svým milovaným dekorativním produktům zpět jejich lesk.

Poničená tvářenka nebo oční stíny

Co k opravě potřebujete?

 • poničený produkt
 • hmoždíř nebo misku
 • špachtli
 • 60% líh
 • skleničku
 • ubrousek

Postup krok za krokem:

 1. Nejdříve přesypejte všechnu tvářenku nebo oční stíny do misky či hmoždíře a rozmačkejte ji na co nejjemnější prášek. K tomuto účelu použijte špachtli, nemáte-li hmoždíř. Jestliže vám vypadla z paletky i pánvička na sypký produkt, přilepte ji zpátky tavnou pistolí nebo vhodným lepidlem.
 2. Jemný prášek přesypte zpátky do pánvičky a po troškách k němu přidávejte líh, můžete použít také alpu. Lihu ovšem nesmí být moc, stačí takové množství, aby vám vznikla jemná kaše. Pokud prášek přelijete, vůbec to nevadí, nechte líh zkrátka vyschnout a začněte znovu.
 3. V dalším kroku překryjte pánvičku s práškem dvakrát přehnutým kapesníčkem a skleničkou prášek uhlaďte a stlačte, aby byl jeho povrch hladký a celistvý. Jakmile líh z prášku vyprchá, můžete opět svou tvářenku nebo oční stíny začít používat.
Na Youtube je mnoho nápadů, jak rozsypanou kosmetiku opravit.

Zlomená rtěnka

Co k opravě potřebujete?

 • zlomenou rtěnku
 • vatovou tyčinku
 • zapalovač
 • malý nožík

Postup krok za krokem:

 1. Zlomenou část rtěnky odložte stranou a vatovou tyčinkou si nejprve pečlivě začistěte zlomený konec, aby rtěnka nebyla takzvaně upatlaná.
 2. Zlomený konec nasaďte zpátky na rtěnku a zapalovačem zlomenou část jemně opalujte, dokud se plně nezacelí. Pak ji opět vatovou tyčinkou uhlaďte do hladka, aby nebylo vidět, v jakých místech se rtěnka zlomila.
 3. V dalším kroku nožíkem z konce/kořenu rtěnku seškrábněte přebytečnou vrstvu rtěnky, neboť se vám mohla při opalování mírně roztéct. Poté rtěnku zasuňte a opět její zbylé části na pouzdře očištěte buď vatovou tyčinkou nebo ubrouskem a poničená kosmetika je zpět.
K TÉMATU  Důvody, proč ženy s mastnou pletí u moře trpí?

Opravit rtěnka se dá i jinak! Potřebujete:

 • průhlednou uzavíratelnou dózu
 • lékařskou vazelínu
 • vatovou tyčinku

Postupujte následovně:

 1. Trochu vazelíny, přibližně jednu čajovou lžičku, umístěte do uzavíratelné nádobky a přidejte k ní ulomenou část rtěnky.
 2. Vatovou tyčinkou rtěnku s vazelínou smíchejte, dokud nevznikne celistvá hmota. Můžete si pomoci například i špičkou jídelního nože.
 3. Uhlaďte si vzniklý balzám spodkem lžičky nebo prstem a nádobku uzavřete. Tak vám sice nevznikne nová rtěnka, ale máte aspoň nový balzám na rty v kelímku. Barva v tomto případě sice nebude tak sytá, jako původní, zato vám díky vazelíně více vyživí rty a to se zejména v chladných měsících a za větrného počasí počítá!

Zaschlá řasenka

Občas se stane, že na řasenku zapomeneme a ona nám vyschne. Přitom jse za ni možná utratila i několik set korun. Ale nemusíte panikařit. Všechno se dá opravit.

Horká lázeň

Řasenku můžete oživit tím, že ji umístíte do horké lázně. Ujistěte se, že máte řasenku dobře zavřenou. Ponořte ji na deset minut do horké lázně a jakmile řašenka vychladne, můžete ji zase směle používat.

Krém na obličej

Případně můžete použít i obyčejný krém na obličej. Do něj namočte štěteček od řasenky a zase ho do ní vraťte. Otřetete ho párkát o stěny a také ho několikrát vyndejte a zandejte, tím se zaschlá řasenka uvolní a zase bude připravená k použití.

řasenka
Zaschlá řasenka? I to se dá vyřešit. (foto: 123RF)

Oční kapky

Občas vám pomůže do řasenky nakapat dvě nebo tři kapky očních kapek. Řasenkou pak jen lehce protřepete a máte hotovo.

Vazelína

Když vám ani jedna metoda nepomůže, ještě zkuste smíchat malé množství lékařské vazelíny s černými očními stíny a do vzniklé kašičky namočte štěteček od řasenky a zase ho do řasenky vraťte a párkrát jím zakruťte. Je však nutné, abyste do řasenky dostala co nejvíce vazelínové směsi. Pro tento účel lze použít injekční stříkačku.

K TÉMATU  Domácí mýdlo: Jak jej jednoduše vyrobit?

Černé uhlí

Zázračný je také gel z aloe vera smíchaný s trochou kokosového oleje, včelího vosku a jedné tablety aktivního černého uhlí. Všechny ingredience smíchejte ve vodní lázni, dokud se nepropojí. Vychladlou směs pak opět pomocí injekční stříkačky vstříkněte do řasenky a zamíchejte kartáčkem tak, aby se směs promíchala se ztuhlou řasenkou.

Neutrácejte za nové drahé produkty, když nemusíte. I poničená kosmetika jde dát do pořádku. A naše tipy jsou toho živým důkazem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Kouzlo vrstvení: Zůstaňte v zimě šik, ale přesto v teple

Hit posledních let: Handmade kosmetika. Má však své výhody i nevýhody

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Při nakupování na internetu můžete narazit na řadu zajímavého. Při házení oblíbených nápojů do virtuálního košíku na vás může vyskočit třeba takzvaný matcha čaj, který vás zaujme pro svou nápadně zelenou barvu. Právě díky ní se nad ním pozastavíte a přemýšlíte, jestli si ho také vhodit či nevhodit do onoho koše. Nakonec však kliknete na "dokončit nákup" s tím, že si ho zakoupíte někdy příště. Pojďme si prozradit, proč se této chyby v budoucnu nedopustit.  
Je běžné, že má dnes téměř každá domácnost vlastní tiskárnu. Platí ale také, že na tisk dokumentů do školy, do práce nebo vstupenek do divadla opravdu nepotřebujete nějakou zvlášť kvalitní tiskárnu a bezchybný tisk. Vyplatí se proto kupovat levné neoriginální tonery nebo je to hazard s životností vaší tiskárny?
Zápach z pračky dokáže pořádně znepříjemnit život. Kromě toho, že se šíří po celé koupelně, může zasáhnout i prádlo. Příčin může být víc, ale většinou je problém přímo v pračce. Máme proto pro vás pár tipů, které vám pomohou udržet pračku ve skvělé kondici.
Stres je způsobován čímkoli, co vede k nervozitě, k vzteku, k frustraci nebo vás činí nešťastnými. Ví se, že příliš mnoho stresu má nepříznivý vliv na lidské zdraví. Ovšem obtížné je rozpoznat, kdy už je stres škodlivý a kdy ještě prospívá. Když ho poznáte, je poměrně jednoduché s ním něco udělat. Tenhle návod vám umožní se mu postavit.
S příchodem sluníčka a teplého počasí se venku neprobouzí pouze stromy a květiny, ale také komáři, klíšťata, vosy a podobná obtěžující havěť. Dnešní článek vám přinese několik receptů na zcela přírodní repelenty, které ochrání nejen vás, vaše děti, ale i čtyřnohé mazlíčky. Zároveň se také dozvíte, co dělat v rámci první pomoci, pokud se s některou z obtěžujících potvůrek léta dostanete do křížku.
Kdo by neznal milou Rachel ze seriálu Přátelé? Jennifer Aniston tato role jednoznačně proslavila. Od té doby ale natočila spoustu filmů, kde jsme mohli obdivovat její herecký talent a nestárnoucí krásu. Na hollywoodském výsluní tak zůstává nadále, a nevypadá to, že by se chystala odejít. Ale i ona má občas dny jako „pouhý smrtelník“. Co jste o ní určitě nevěděli?
Řasokoule - druh zelené řasy, který si dobrovolně přinášíme do domu. Zatímco někdo považuje řasokouli za netradiční pokojovou rostlinu, jiní ji považují za domácího mazlíčka. Ať už je pro vás čímkoli, pojďte společně s námi zjistit, co vlastně umí a jak se o ni starat.
Máte doma čtyřnohého psího mazlíčka? Pokud ano, neměli byste péči o něj podceňovat. Mít pejska – to není jako mít plyšáka, který bude vaší živou podporou, když se vám nebude dařit. Kromě toho, že mu budete dávat najíst a budete ho chodit venčit, nesmíte zapomínat ani na péči o srst a drápky. Bohužel právě tyto dvě věci jsou u chovatelů psů často opomíjené.

Nepřehlédněte

Většina z nás si své vlasy barví, protože není spokojená se svou přírodní barvou, která je často spojená s mnoha stereotypy. Například o blondýnách se traduje, že jsou hloupé, zrzky temperamentní a brunetky atraktivní. Mnoho mužů si tak udělá první dojem o ženě na základě její barvy vlasů. Tu určuje látka zvaná melanin, která je produkována u kořene vlasových cibulek.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek