Úterý , 17. 05. 2022

Aneta

Rozsypaný pudr je konec světa, ale! Poničená kosmetika jde opravit

Stává se to každé z nás. Tvářenka nám spadne na zem a rozláme se na kousíčky. Ani zlomená rtěnka není nic neobvyklého. Ale proč hned drahou kosmetiku vyhazovat, když si ji můžete doma snadno opravit?
kosmetika
Zlomená rtěnka? Nevadí, spravíme. (foto: 123RF)

09. 02. 2022

Není nutné brečet nad rozsypaným pudrem. Poničená kosmetika a její následná oprava je jednoduchá. Ani nemusíte být zrovna mistr kutil, abyste navrátila svým milovaným dekorativním produktům zpět jejich lesk.

Poničená tvářenka nebo oční stíny

Co k opravě potřebujete?

 • poničený produkt
 • hmoždíř nebo misku
 • špachtli
 • 60% líh
 • skleničku
 • ubrousek

Postup krok za krokem:

 1. Nejdříve přesypejte všechnu tvářenku nebo oční stíny do misky či hmoždíře a rozmačkejte ji na co nejjemnější prášek. K tomuto účelu použijte špachtli, nemáte-li hmoždíř. Jestliže vám vypadla z paletky i pánvička na sypký produkt, přilepte ji zpátky tavnou pistolí nebo vhodným lepidlem.
 2. Jemný prášek přesypte zpátky do pánvičky a po troškách k němu přidávejte líh, můžete použít také alpu. Lihu ovšem nesmí být moc, stačí takové množství, aby vám vznikla jemná kaše. Pokud prášek přelijete, vůbec to nevadí, nechte líh zkrátka vyschnout a začněte znovu.
 3. V dalším kroku překryjte pánvičku s práškem dvakrát přehnutým kapesníčkem a skleničkou prášek uhlaďte a stlačte, aby byl jeho povrch hladký a celistvý. Jakmile líh z prášku vyprchá, můžete opět svou tvářenku nebo oční stíny začít používat.
Na Youtube je mnoho nápadů, jak rozsypanou kosmetiku opravit.

Zlomená rtěnka

Co k opravě potřebujete?

 • zlomenou rtěnku
 • vatovou tyčinku
 • zapalovač
 • malý nožík

Postup krok za krokem:

 1. Zlomenou část rtěnky odložte stranou a vatovou tyčinkou si nejprve pečlivě začistěte zlomený konec, aby rtěnka nebyla takzvaně upatlaná.
 2. Zlomený konec nasaďte zpátky na rtěnku a zapalovačem zlomenou část jemně opalujte, dokud se plně nezacelí. Pak ji opět vatovou tyčinkou uhlaďte do hladka, aby nebylo vidět, v jakých místech se rtěnka zlomila.
 3. V dalším kroku nožíkem z konce/kořenu rtěnku seškrábněte přebytečnou vrstvu rtěnky, neboť se vám mohla při opalování mírně roztéct. Poté rtěnku zasuňte a opět její zbylé části na pouzdře očištěte buď vatovou tyčinkou nebo ubrouskem a poničená kosmetika je zpět.
K TÉMATUDIY: domácí kosmetika bez zbytečných chemikálií navíc. Snadno a rychle!

Opravit rtěnka se dá i jinak! Potřebujete:

 • průhlednou uzavíratelnou dózu
 • lékařskou vazelínu
 • vatovou tyčinku

Postupujte následovně:

 1. Trochu vazelíny, přibližně jednu čajovou lžičku, umístěte do uzavíratelné nádobky a přidejte k ní ulomenou část rtěnky.
 2. Vatovou tyčinkou rtěnku s vazelínou smíchejte, dokud nevznikne celistvá hmota. Můžete si pomoci například i špičkou jídelního nože.
 3. Uhlaďte si vzniklý balzám spodkem lžičky nebo prstem a nádobku uzavřete. Tak vám sice nevznikne nová rtěnka, ale máte aspoň nový balzám na rty v kelímku. Barva v tomto případě sice nebude tak sytá, jako původní, zato vám díky vazelíně více vyživí rty a to se zejména v chladných měsících a za větrného počasí počítá!

Zaschlá řasenka

Občas se stane, že na řasenku zapomeneme a ona nám vyschne. Přitom jse za ni možná utratila i několik set korun. Ale nemusíte panikařit. Všechno se dá opravit.

Horká lázeň

Řasenku můžete oživit tím, že ji umístíte do horké lázně. Ujistěte se, že máte řasenku dobře zavřenou. Ponořte ji na deset minut do horké lázně a jakmile řašenka vychladne, můžete ji zase směle používat.

Krém na obličej

Případně můžete použít i obyčejný krém na obličej. Do něj namočte štěteček od řasenky a zase ho do ní vraťte. Otřetete ho párkát o stěny a také ho několikrát vyndejte a zandejte, tím se zaschlá řasenka uvolní a zase bude připravená k použití.

řasenka
Zaschlá řasenka? I to se dá vyřešit. (foto: 123RF)

Oční kapky

Občas vám pomůže do řasenky nakapat dvě nebo tři kapky očních kapek. Řasenkou pak jen lehce protřepete a máte hotovo.

Vazelína

Když vám ani jedna metoda nepomůže, ještě zkuste smíchat malé množství lékařské vazelíny s černými očními stíny a do vzniklé kašičky namočte štěteček od řasenky a zase ho do řasenky vraťte a párkrát jím zakruťte. Je však nutné, abyste do řasenky dostala co nejvíce vazelínové směsi. Pro tento účel lze použít injekční stříkačku.

K TÉMATUZimní péče o pleť pomocí domácí kosmetiky

Černé uhlí

Zázračný je také gel z aloe vera smíchaný s trochou kokosového oleje, včelího vosku a jedné tablety aktivního černého uhlí. Všechny ingredience smíchejte ve vodní lázni, dokud se nepropojí. Vychladlou směs pak opět pomocí injekční stříkačky vstříkněte do řasenky a zamíchejte kartáčkem tak, aby se směs promíchala se ztuhlou řasenkou.

Neutrácejte za nové drahé produkty, když nemusíte. I poničená kosmetika jde dát do pořádku. A naše tipy jsou toho živým důkazem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Kouzlo vrstvení: Zůstaňte v zimě šik, ale přesto v teple

Hit posledních let: Handmade kosmetika. Má však své výhody i nevýhody

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Kdo by je neznal. Kdo by je nemiloval. Pouze 4 chlapci a tolik slávy. 4 hezouni a každá fanynka v devadesátých letech šla při jejich vystoupení do kolen. Dívčí dětské pokoje, polepené plakáty této hudební skupiny, davové šílenství, obsazené první příčky hitparád devadesátých let, to vše je skupina čtyř českých chlapců – Lunetic.
Nic nedokáže pokazit dovolenou tak jako špatné počasí a zdravotní obtíže. S počasím sice vy sami nic neuděláte, ale před zdravotními neduhy se můžete chránit tím, že si pečlivě sbalíte s sebou na dovolenou také lékárničku. V zahraničí se totiž léky první pomoci shání obtížněji.

Nepřehlédněte

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek