Sobota , 13. 07. 2024

Markéta

Rozsypaný pudr je konec světa, ale! Poničená kosmetika jde opravit

Stává se to každé z nás. Tvářenka nám spadne na zem a rozláme se na kousíčky. Ani zlomená rtěnka není nic neobvyklého. Ale proč hned drahou kosmetiku vyhazovat, když si ji můžete doma snadno opravit?
kosmetika
Zlomená rtěnka? Nevadí, spravíme. (foto: 123RF)

09. 02. 2022

Není nutné brečet nad rozsypaným pudrem. Poničená kosmetika a její následná oprava je jednoduchá. Ani nemusíte být zrovna mistr kutil, abyste navrátila svým milovaným dekorativním produktům zpět jejich lesk.

Poničená tvářenka nebo oční stíny

Co k opravě potřebujete?

 • poničený produkt
 • hmoždíř nebo misku
 • špachtli
 • 60% líh
 • skleničku
 • ubrousek

Postup krok za krokem:

 1. Nejdříve přesypejte všechnu tvářenku nebo oční stíny do misky či hmoždíře a rozmačkejte ji na co nejjemnější prášek. K tomuto účelu použijte špachtli, nemáte-li hmoždíř. Jestliže vám vypadla z paletky i pánvička na sypký produkt, přilepte ji zpátky tavnou pistolí nebo vhodným lepidlem.
 2. Jemný prášek přesypte zpátky do pánvičky a po troškách k němu přidávejte líh, můžete použít také alpu. Lihu ovšem nesmí být moc, stačí takové množství, aby vám vznikla jemná kaše. Pokud prášek přelijete, vůbec to nevadí, nechte líh zkrátka vyschnout a začněte znovu.
 3. V dalším kroku překryjte pánvičku s práškem dvakrát přehnutým kapesníčkem a skleničkou prášek uhlaďte a stlačte, aby byl jeho povrch hladký a celistvý. Jakmile líh z prášku vyprchá, můžete opět svou tvářenku nebo oční stíny začít používat.
Na Youtube je mnoho nápadů, jak rozsypanou kosmetiku opravit.

Zlomená rtěnka

Co k opravě potřebujete?

 • zlomenou rtěnku
 • vatovou tyčinku
 • zapalovač
 • malý nožík

Postup krok za krokem:

 1. Zlomenou část rtěnky odložte stranou a vatovou tyčinkou si nejprve pečlivě začistěte zlomený konec, aby rtěnka nebyla takzvaně upatlaná.
 2. Zlomený konec nasaďte zpátky na rtěnku a zapalovačem zlomenou část jemně opalujte, dokud se plně nezacelí. Pak ji opět vatovou tyčinkou uhlaďte do hladka, aby nebylo vidět, v jakých místech se rtěnka zlomila.
 3. V dalším kroku nožíkem z konce/kořenu rtěnku seškrábněte přebytečnou vrstvu rtěnky, neboť se vám mohla při opalování mírně roztéct. Poté rtěnku zasuňte a opět její zbylé části na pouzdře očištěte buď vatovou tyčinkou nebo ubrouskem a poničená kosmetika je zpět.
K TÉMATU  Domácí mýdlo: Jak jej jednoduše vyrobit?

Opravit rtěnka se dá i jinak! Potřebujete:

 • průhlednou uzavíratelnou dózu
 • lékařskou vazelínu
 • vatovou tyčinku

Postupujte následovně:

 1. Trochu vazelíny, přibližně jednu čajovou lžičku, umístěte do uzavíratelné nádobky a přidejte k ní ulomenou část rtěnky.
 2. Vatovou tyčinkou rtěnku s vazelínou smíchejte, dokud nevznikne celistvá hmota. Můžete si pomoci například i špičkou jídelního nože.
 3. Uhlaďte si vzniklý balzám spodkem lžičky nebo prstem a nádobku uzavřete. Tak vám sice nevznikne nová rtěnka, ale máte aspoň nový balzám na rty v kelímku. Barva v tomto případě sice nebude tak sytá, jako původní, zato vám díky vazelíně více vyživí rty a to se zejména v chladných měsících a za větrného počasí počítá!

Zaschlá řasenka

Občas se stane, že na řasenku zapomeneme a ona nám vyschne. Přitom jse za ni možná utratila i několik set korun. Ale nemusíte panikařit. Všechno se dá opravit.

Horká lázeň

Řasenku můžete oživit tím, že ji umístíte do horké lázně. Ujistěte se, že máte řasenku dobře zavřenou. Ponořte ji na deset minut do horké lázně a jakmile řašenka vychladne, můžete ji zase směle používat.

Krém na obličej

Případně můžete použít i obyčejný krém na obličej. Do něj namočte štěteček od řasenky a zase ho do ní vraťte. Otřetete ho párkát o stěny a také ho několikrát vyndejte a zandejte, tím se zaschlá řasenka uvolní a zase bude připravená k použití.

řasenka
Zaschlá řasenka? I to se dá vyřešit. (foto: 123RF)

Oční kapky

Občas vám pomůže do řasenky nakapat dvě nebo tři kapky očních kapek. Řasenkou pak jen lehce protřepete a máte hotovo.

Vazelína

Když vám ani jedna metoda nepomůže, ještě zkuste smíchat malé množství lékařské vazelíny s černými očními stíny a do vzniklé kašičky namočte štěteček od řasenky a zase ho do řasenky vraťte a párkrát jím zakruťte. Je však nutné, abyste do řasenky dostala co nejvíce vazelínové směsi. Pro tento účel lze použít injekční stříkačku.

K TÉMATU  Zdravá vůně domova. Jak na domácí osvěžovač vzduchu, který zlepší náladu i stav vaší kondice

Černé uhlí

Zázračný je také gel z aloe vera smíchaný s trochou kokosového oleje, včelího vosku a jedné tablety aktivního černého uhlí. Všechny ingredience smíchejte ve vodní lázni, dokud se nepropojí. Vychladlou směs pak opět pomocí injekční stříkačky vstříkněte do řasenky a zamíchejte kartáčkem tak, aby se směs promíchala se ztuhlou řasenkou.

Neutrácejte za nové drahé produkty, když nemusíte. I poničená kosmetika jde dát do pořádku. A naše tipy jsou toho živým důkazem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Kouzlo vrstvení: Zůstaňte v zimě šik, ale přesto v teple

Hit posledních let: Handmade kosmetika. Má však své výhody i nevýhody

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Pelargonie, známější spíše jako muškáty, patří mezi nejoblíbenější květiny do truhlíků či jiných nádob. Pelargonie vodopádem svých barevných květů zdobí nejeden balkón či terasu. Pelargonie jsou velmi dekorativní, nenáročné na pěstování, odolné vůči chorobám a škůdcům, a proto jejich pěstování zvládne i naprostý začátečník.
Nový rok přináší mnohá předsevzetí. Mezi ně jistě patří i zdravější životní styl a redukce váhy. Jak ale vyčistit tělo správným způsobem po vánočním hodování?
Možná si i vy někdy povzdechnete, že vaše příjmení není nejkrásnější. Třeba jste vždy tiše záviděly spolužačce její příjemné a zvučné příjmení. Než budete klesat na mysli, pojďte se s námi podívat na opravdu velkou sklizeň toho, co se v naších zemích skutečně vyskytuje. Co byste řekly tomu, kdybyste se jmenovaly třeba…
Chcete si vyrobit roztomilé a barevné svíčky podle vašeho gusta? Není to nic těžkého! Tyhle nápady vám napoví jako inspirace pro vaše vlastní svíčky, které poslouží také jako dekorace. Zapojte i děti, které budou mít radost z vlastnoručního díla. To může posloužit jako dárek pro někoho z rodiny. Co takhle svíčka jako Coca-Cola nebo překrásný květ růže?
Konopí seté, latinsky cannabis sativa, je bylinou, chcete-li rostlinou, která má na naše tělo blahodárné účinky a používá se v alternativní medicíně k tlumení bolesti, léčbě neurologických onemocnění nebo zeleného zákalu. A vhodné je i na kašel. Proto se na něj teď podíváme z té lepší stránky.
Všude, kam se podíváme, vidíme nejrůznější způsoby stravování. Mezi ně samozřejmě patří krátkodobé diety jako takové, ale stejně tak trvalé formy, které už představují určitý životní styl. A právě mezi ně nepochybně patří stravování podle ročních období. V čem spočívá a má vůbec smysl?
Tenhle neobvyklý dům v přírodě je snem snad každého malého kluka. Pokud zůstanete sami na pustém ostrově, už víte, jak se tam zařídit, než dorazí pomoc. Ze své smůly uděláte prázdninový pobyt v ráji.
S radikálním poklesem teplot je potřeba pohlídat si imunitní systém. Co na dnešní den radí horoskop astroložky Naďy Šmídové?
Není snad člověk, který by je neznal. Zvláště v poslední době o nich média psala téměř neustále. Tato nepřehlédnutelná dvojice si získala srdce mnohých, ale řadu svých fanoušků také ztratila, a to právě kvůli stěží pochopitelným krokům, které provedla. Harry a Meghan jsou pár, který bude přitahovat pozornost médií neustále. Jaké byli jejich největší výstřelky? Pojďme si je připomenout!
Otevřete se předpovědi pro svůj životní kompas v roce 2024. "Co vám hvězdy předpovídají v novém roce" je průvodce vaším osudem podle astrologie. Od lásky po kariéru a osobní růst, objevte, jak se konstelace planet postaví do vaší přízně a jak můžete využít jejich vliv pro úspěch a štěstí v nadcházejícím roce. Připravte se na dobrodružnou cestu za hvězdami, kde vás čekají překvapení a nové možnosti.
Skotská vrchovina nabízí překrásnou přírodní scenérii, kterou charakterizují zelené kopce, rozmanité skalnaté útvary, horská údolí a jezera, ale i středověké hrady. Tady je malá ochutnávka, která vás možná navnadí na výlet do této řídce osídlené oblasti.

Výběr článků

Fascinují vás příběhy lidí s všemožnými podivnými chorobami či tělesnými deformacemi? Připadáte si kvůli tomu jako lidské hyeny? Nezoufejte si, podle amerických psychologů to je naprosto normální.
Současný nouzový stav a karanténa mohou v rodině způsobit ponorkovou nemoc. Nenadálé přerušení kontaktů s přáteli, kolegy z práce, spolužáky, kamarády z klubu či fitka může způsobit, že vztahy v rodině začnou být značně napjaté.
Plánování dětského pokojíčku je zábava, ale musíte počítat s tím, že s přibývajícím věkem přijdou změny jeho vzhledu i vybavení. Děti mají rády barvy a potřebují svůj vlastní prostor k hraní. Inspirujte se originálními nápady. Tady jsou dětské pokoje pro nejmenší.

Nepřehlédněte

Růži, královnu květin, můžete použít v kosmetice i v kuchyni. Růžová voda je již mnoho let nejčastěji používanou květovou vodou. Je skvělá pro všechny typy pleti, od mladé problematické, přes přecitlivělou suchou až po náročnou zralou. Hodí se i pro jemnou dětskou pokožku a pro alergiky. Vyrobte si ji doma. A ještě mnohem víc.
V restauraci, v kavárně i v každodenním životě. Kdo, za koho a kdy platí, to je dobré si s partnerem vyjasnit předem. Jinak může dojít k nepříjemnému trapasu.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek