Středa , 29. 05. 2024

Maxim

Domácí mýdlo: Jak jej jednoduše vyrobit?

Přemýšlíte, jakým dárkem obdarovat své blízké, aby z něj vyzařovalo „darování od srdce“? Víte, že nejlepší dárky jsou přece ty domácí?
mýdlo
Domácí mýdlo může mít mnoho podob. Pohrajte si s nimi. (foto: 123RF)

18. 02. 2022

Vyrobte jim domácí mýdlo, které obdarovanému udělá velkou radost a vy se při jeho přípravě skvěle zabavíte. A taky je to lepší, než jim koupit další “sprcháč” v reklamním obalu. Připravili jsme pro vás hned několik receptů, s nimiž bude výroba mýdla hračka.

Domácí mýdlo s medem

Potřebujete:

 • 150 g mýdlové hmoty (rostlinný glycerin)
 • 3 polévkové lžíce medu
 • pár kapek mandlového oleje
 • silikonové formičky
 • žáruvzdornou mísu
 • špejle
 • naběračku

Postup přípravy:

 1. Do misky dejte mýdlovou hmotu a nechte ji v mikrovlnné troubě rozpustit (asi 30-60 sekund).
 2. Poté k rozpuštěné hmotě přidejte med a vše důkladně promíchejte dřevěnou špejlí (místo špejlí můžete použít i cukrářské dřevěné špachtličky).
 3. Pracujte rychle, protože hmota velmi rychle tuhne.
 4. Nakonec přidejte pár kapek mandlového oleje a opět promíchejte.
 5. Do připravených silikonových formiček nalijte tekuté mýdlo a nechte pár dní odležet.

Kávové mýdlo

Dalším zvláště praktickým mýdlem je mýdlo vyrobené z kávy. Kávové mýdlo si můžete vyrobit velmi snadno i sami. Toto mýdlo je vhodné zejména do kuchyně, protože káva nepříjemné pachy, jako jsou ty od česneku a cibule, neutralizuje. Kromě toho je kávová sedlina skvělým peelingem, takže pro vaše ruce je toto mýdlo ideální.

Potřebujete:

 • 500 g mýdlové báze
 • 2 polévkové lžíce medu
 • 4 polévkové lžíce kávové sedliny (sušené)
 • vonný olej dle vašeho výběru
 • potravinářské barvivo dle vašeho výběru
 • formičky, mísu, špejle, naběračku

Postup přípravy:

 1. Mýdlovou hmotu nakrájejte na malé kousky a dejte je do mísy.
 2. Mísu dejte do mikrovlnné trouby a hmotu nechte rozpustit.
 3. Následně přidejte med, kávovou sedlinu a pár kapek vonného oleje.
 4. Vše důkladně, ale rychle promíchejte dřevěnou špejlí.
 5. Nakonec vmíchejte trochu potravinářského barviva.
 6. Tekuté mýdlo nalijte do formiček a nechte ztuhnout.
 7. Nelekněte se, vzhledem k tomu, že kávová sedlina automaticky stoupá nahoru, vytvoří se efekt horní tmavší vrstvy.
 8. Jestliže byste chtěli mýdlo dozdobit, můžete na jeho povrch přidat celá kávová zrna. Hotové mýdlo nechte ideálně dva dny odstát.
K TÉMATU  Netradiční nepečené vánoční kuličky s překvapením

Čajové domácí mýdlo

Horký šálek čaje není jenom oblíbeným nápojem, čaj v domácím mýdle mu dodá nádhernou vůni a také zajímavý dekorativní vzhled.

Potřebujete:

 • 250 g čiré mýdlové hmoty
 • 250 g neprůhledné mýdlové hmoty
 • 50 g sypaného čaje, např. Rooibos
 • vonný olej
 • potravinářské barvivo
 • formičky, mísu, špejle, naběračku

Postup přípravy:

 1. Průhlednou mýdlovou hmotu nakrájejte na malé kousky, vložte do mísy a nechte v mikrovlnné troubě rozpustit.
 2. Poté do tekuté směsi přidejte sypaný čaj a dle libosti pár kapek vonného oleje. Směs pořádně promíchejte a nalijte do poloviny silikonových formiček.
 3. Nyní hmotu nechte asi 10 minut ztuhnout.
 4. Mezitím si můžete připravit stejným způsobem druhou část mýdla s neprůhlednou mýdlovou hmotou.
 5. Jakmile je celá směs připravená, nalijte ji na již ztuhlou část mýdla.
 6. Abyste vytvořili zajímavý efekt, můžete pouze neprůhlednou mýdlovou hmotu nechat rozpustit a nalít do formiček bez přidaného čaje a oleje.
 7. Nechte dva dny mýdlo odstát.

Tipy pro přípravu mýdla

 • S přírodními přísadami, jako je jemná mořská sůl, třtinový cukr, mák nebo květy levandule, získáte příjemný peelingový efekt.
 • Nevíte, jakou vůni do mýdla přidat? Skvělou volbou je například levandule, růže, jasmín, skořice, pomeranč, hřebíček, heřmánek, santalové dřevo, vanilka nebo eukalyptus.
 • Pokud nemáte po ruce silikonové formičky určené pro výrobu domácího mýdla, pak použijte staré dezertní misky nebo kelímky od jogurtu. Ovšem plňte je pouze do poloviny.
 • Abyste zvýraznili tvar silikonové formičky, používejte k výrobě mýdla neprůhlednou mýdlovou hmotu. Průhledná mýdlová hmota je vhodná pro přípravu mýdel, jejichž součástí jsou různá zrna, čaje, koření či mušličky.
 • Při přípravě mýdla používejte misky a naběračky dřevěné, keramické nebo plastové. Při styku s kovem by mohlo mýdlo žluknout.

Tak a teď už stačí jen domácí mýdlo hezky zabalit. Přejeme příjemnou zábavu.

K TÉMATU  Namíchejte si vlastní parfém. Řekneme vám, jak na to!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Domácí difuzér v souladu se zdravím a duší

Zimní péče o pleť pomocí domácí kosmetiky

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Krásné a dobře upravené vlasy bez ohledu na povětrnostní podmínky a roční období – to je sen každé ženy. Zvláště v dnešní době není vždy možné využívat služby kadeřnických salonů. Proto stojí za to vybavit se doma speciálními přístroji, kterými svým vlasům dodáte zcela nový vzhled. K takovým patří právě žehlička na vlasy. Víte ale, jak vybrat tu správnou?
Bez něj by prostě Štědrý den být nemohl. Malý, vysoký, jedle, borovice, každý si nějaký vánoční stromeček s chutí ozdobí. Jak může stromek vypadat?
Ve světě stále více posedlém zdravím vzkvétá trh s fitness technologiemi. Ať už jste v tělocvičně nebo si v sobotu ráno jen tak běžně zaběhnete po místním parku, každý chce mít na ruce fitness tracker, který zaznamenává jeho data. Nebuďte však na omylu, fitness trackery nejsou vymyšleny jen pro běžce a vášnivé návštěvníky tělocvičny.
Milujete pohyb při hudbě? Dobře děláte! Nedávno bylo vědecky prokázáno, že právě dynamická hudba má na celkový výsledek cvičení velmi pozitivní vliv. Při domácím cvičení, ve fitku i v bazénu je proto skvělé se zaposlouchat do hudby. Co se s vaším organismem bude dít?
Čím můžete v jakémkoli věku svoje dítě zaručeně otrávit Když budete opakovat tyhle nejhorší rodičovské hlášky. Některé z nich jste určitě slyšely od svých rodičů a nesnášely jste je v dětství a mládí také. Zkuste se jich vyvarovat. I když vás to bude občas stát úsilí a ústa na zámek.
Ačkoli z klasické pšeničné mouky pekly a vařily už naše babičky, spolu s příchodem doby, kdy spousta lidí přesedá na zdravější životní styl, se objevily mnohem lepší a nutričně hodnotnější varianty. Skvěle chutnají, plně nahradí klasickou mouku, a ještě prospějí vašemu zdraví, takže co víc si přát. Svět alternativních mouk je ale mnohem pestřejší, než se na první pohled zdá. Které by určitě měly zaujmout místo ve vaší kuchyni?
Dnešní hektický způsob života si často vybírá svou daň prostřednictvím bolesti zad, krční páteře, šíje a nepříjemného tlaku v ramenou. Dobrá masáž je v tomto případě více než žádoucí. Nemusíte však nutně do masážního salonu, dobrou masáž se můžete naučit i sami. Poradíme vám hned několik triků, díky nimž se stanete mistrem domácích masáží.
Otevřete dveře k zdravějšímu životnímu stylu. Dnes přinášíme vám praktické rady a osvědčené tipy, které vám pomohou iniciovat a udržet zdravé návyky. Od malých každodenních změn po postupný proces adaptace, čeká na vás průvodce, jak integrovat zdravější rozhodnutí do svého každodenního života. Jste připraveni na cestu k celkovému zlepšení svého životního stylu? Pojďte do toho snámi a objevte radostné stránky zdravějšího já.
Je samozřejmé, že člověk rád pomůže svým dětem a příbuzným, pokud se dostanou do finanční tísně. Ovšem v praxi se podle právníků a exekutorů často stává, že dlužník peníze nevrací. V rodině to může být problém, který nevratně naruší dobré vztahy.
Spektrum nabízených erotických pomůcek, o které dnes někde můžeme očkem zavadit, nám přijde ohromující a přepestré. Po stránce užitého materiálu jsou možná unikátní, ale designově to nejsou žádné novinky. V podstatě si děláme dobře těmi samými hračkami už hezkých pár tisíciletí.
Nejběžnější příčinou lupů je seboroická dermatitida nebo někdy nazývaná seborrhea. Suchá pokožka, citlivost na specifické vlasové produkty a kožní podmínky, jako je ekzém nebo lupénka, mohou zvýšit náchylnost k tvorbě lupů. Rovněž se věří, že běžná houba malassezia může být spouštěčem. Jak na lupy?
Do kin se chystá neobvyklý český film První akční hrdina s Jiřím Mádlem v hlavní roli. Tvůrci v čele s režisérem Janem Haluzou chtějí ukázat, že akční film může vzniknout i v českém prostředí. O čem bude a co prozradil sám Mádl?

Výběr článků

Blake Lively, nádherná žena, milovaná manželka a matka. To je jen pár z mnoha titulů, kterými se tato pětatřicetiletá herečka může pyšnit. Něco jí do vínku dala sama příroda, na něčem zase musela a musí tvrdě pracovat. Krásná postava a celkový vzhled nejsou nikdy zcela zadarmo. A i Blake si je toho vědoma. Proto se drží určitých stravovacích návyků, kterými se řídí, a my musíme uznat, že se jí vyplácí. Vypadá totiž opravdu božsky.
Chystáte se stát maminkou ve 40? Pak se připravte na nelehkou cestu. Ale samozřejmě vás nechceme od tohoto rozhodnutí odradit. Je třeba ale vědět, co vás čeká. Obecně je vyšší věk na dítě rizikový, ale záleží na mnoha faktorech. Co můžete očekávat? Co si o tom myslí doktoři a jak to zvládnout s úsměvem?
Život není pokaždé procházka růžovým sadem a občas nastávají situace, do kterých se nikdo z nás nehrne. Hádka nebo nepříjemné životní situace, do kterých se dostaneme se sourozenci, pak obzvláště bolí.

Nepřehlédněte

S výskytem a rychlým šířením koronaviru po celém světě jsme byli bohužel dohnáni k různým opatřením, aby se nákaze zabránilo. Jedním z nich je karanténa.
Baculatý a oteklý obličej - to je problém mnoha žen. I když i mužů, ovšem ženy jsou ty, které s tímto problémem chtějí opravdu efektivně bojovat. Jestliže nejste se svým obličejem spokojená, nemusíte si zoufat a ani nemusíte chodit na plastiku. Existuje totiž několik věcí, které udělat, abyste o oteklý obličej přišla.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek