Pondělí , 06. 02. 2023

Vanda

Napjaté svalstvo nebo rýma? Masáže, které vám skutečně pomohou

Potřebujete se jen uvolnit, nebo vás trápí fyzická bolest? Existuje nepřeberné množství druhů masáží, ale jen některé vám skutečně pomohou. Vyzkoušejte nejosvědčenější masáže, které vám uleví na duchu i na těle.
svalstvo
Na masáže zapomínáme a je to škoda. (foto: 123RF)

02. 02. 2022

Ájurvédská masáž

Ájurvéda jako taková je indická nauka o životě. Ájur v překladu znamená život, véda vědu či nauku. Ájurvéda představuje cestu k dlouhému a zdravému životu a životní harmonii. Zahrnuje detoxikaci organismu, jógu, zdravou a vyváženou stravu, bylinnou kúru, meditaci a samozřejmě i masáže. Ty dodávají tělu energii a zároveň zbavují stresu a úzkosti.  

K masáži se používají teplé masážní oleje v kombinaci s různými bylinkami, které pomáhají odstranit z těla všechny toxické látky. Při masáži zároveň vdechujete bylinné výpary, které očišťují dýchací cesty. Při masáži se používá technika hnětení a mačkání.

K čemu je ájurvédská masáž dobrá:

 • zbavuje stresu a napětí
 • zpomaluje stárnutí
 • obnovuje životní sílu a energii
 • uvolňuje napjaté svalstvo

Aromaterapeutická masáž

Je známo, že už staří Egypťané používali při masážích kadidlo a vonné oleje, neboť byli přesvědčení o jejich blahodárných účincích. Jde o masáž celého těla, při které se používají masážní éterické oleje, které pozitivně ovlivňují tělo i duši. Skrze dýchací cesty se oleje dostávají do našeho organismu, díky čemuž mírní bolest, léčí kašel, rýmu a také brání rozvoji zánětů v těle. Masáž se provádí pomocí hnětení, poklepávání a velmi pomalého kroužení a roztírání.

Pozitivní účinky masáže:

 • uvolňuje napjaté svalstvo
 • léčí rýmu a kašel
 • podporuje krevní a lymfatický oběh
 • regeneruje pokožku
 • posiluje imunitní systém

Breussova masáž

Při této masáži dochází k intenzivnímu roztírání masážního oleje po těle, zejména po zádech, především v okolí páteře. Jemná a energetická masáž příznivě působí na nervový systém a pohybový aparát. Trápí-li vás jakékoliv bolesti páteře nebo zad, je Breussova masáž v kombinaci s oblíbenou Dornovou metodou výborným pomocníkem. Masáž je prováděna manuálními silnějšími pohyby.

Ukázka Breussovy metody

Další její blahodárné účinky:

 • uvolňuje napjaté svalstvo
 • narovnává záda
 • pomáhá při osteoporóze
 • uvolňuje skřípnuté nervy i meziobratlové ploténky

Dornova metoda

Při akutních i chronických bolestech zad a kyčlí vám pomůže právě Dornova metoda. Jemnými pohyby vrací všechny klouby a obratle na správné místo. Tato metoda ovšem nepomáhá uvolňovat jen fyzickou bolest, ale také tu psychickou. Při masáži používá fyzioterapeut, lékař či masér zejména palce, kterými jemně tlačí na bolavá místa.

K TÉMATU  Hodně pečiva, jen ovoce, ovocné drinky…tyhle a další zaběhnuté nešvary ze snídaně odstraňte! Jinak nezhubnete!

Masáž slouží především k léčbě:

 • bolesti zad, kloubů, kyčlí či ramen
 • otoků dolních končetin
 • vysokého krevního tlaku
 • křečových žil a problémům s nimi spojených
 • mravenčení v rukou a nohách

Havajská masáž lomi lomi

V havajštině lomi znamená třít nebo tlačit. Obvykle začíná pár desítkami vteřin ticha, kdy masér či masérka položí ruku na pacienta a pronese krátkou modlitbu. Při samotné masáži si masér s klientem povídá, aby zjistil, co mu je a není příjemné. Proto každá masáž probíhá úplně jinak. Havajská masáž je výborná k uvolnění celého těla, rozproudění lymfy a vypuzování toxinů z těla. Odbourává fyzickou i duševní bolest. Při masáži masér střídá dlouhé rytmické tahy se silnějšími tlaky.

Lomi lomi je určená:

 • ke stimulaci krevního oběhu a lymfatického systému
 • k detoxikaci organismu
 • podpoře soustředění
 • k hluboké relaxaci
 • odstranění únavy a napětí

Masáž lávovými kameny

Tlaková a bodová masáž probíhá za pomoci nahřátých lávových kamenů. Ty v sobě kumulují teplo a díky tomu dokáží odstraňovat bolest a negativní energii. Současně s lávovými kameny se používají také přírodní oleje. Tato neskutečně příjemná a uvolňující masáž vám pomůže zbavit se každodenního stresu, úzkostí a napětí.

kameny
Teplé lávové kameny na zádech z vás vyženou veškerý stres a bolest. (foto: 123RF)

Kromě toho také slouží:

 • k prohřátí celého těla
 • harmonizaci těla
 • detoxikaci organismu
 • obnovení toku energie v těle

Baňkování

Trpíte-li větší či menší nadváhou, právě baňkování je pro vás ideální volba. Patří ke starověkým čínským metodám, které spadají mezi ty razantnější, avšak také nejúčinnější. Baňkováním se promasírovávají záda, šíje i nohy. Nejprve se aplikují baňky, následně se nechávají několik minut působit. Po odejmutí baněk dochází k manuální masáži baňkovaných míst. Skvěle působí proti celulitidě a rovněž slouží k rozproudění lymfatického systému a taktéž metabolismu.

Mimo jiné je také velmi prospěšná při:

 • obnovování správné funkce cév
 • plicních potížích
 • obnovování správné funkce kůže
 • léčbě kloubních onemocnění
K TÉMATU  Jak naslouchat svému srdci? A proč to mnozí neumí?

Závěrem, ať už potřebujete uvolnit napjaté svalstvo, krk či obratle, nebo si jen potřebujete na chvíli vydechnout a zklidnit dech, dobře provedená masáž má na tělo báječné účinky. Škoda, že si je zapomínáme v dnešní uspěchané době alespoň jednou za čas dopřát.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Co takhle zajít na masáž? Nejste jediní, kdo si dokáže užít wellness. Co takhle dárkový poukaz pro vašeho čtyřnohého člena rodiny?

Dopřejte partnerovi nezapomenutelnou masáž. Jak na ni?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Deodorant nebo antiperspirant? To je oč tu běží! Zejména v létě, kdy se potíme víc, než v jiných ročních obdobích saháme po pomocnících, jež umí s potem bojovat (minimálně bojovat s jeho zápachem). Těmito pomocníky jsou myšleny zmiňované antiperspiranty a deodoranty, mezi nimiž je velký rozdíl, který si lidé bohužel neuvědomují či neumí ho definovat. Vesměs se však sáhne vždy po deodorantu, který navíc používáme špatně. Jak správně deodorant používat?
V práci blázinec, dovolená vyloučená a jarní prázdniny na krku. Nemoc nebo nedostatek peněz, důvodů, proč nemůžete vyjet s dětmi na jarní prázdniny, může být celá řada. Proto ještě nemusí dítě celý týden sedět doma u televize a tabletu. Zkuste mu připravit tak trochu jiné prázdniny.
Znáte rýmovník? Pravděpodobně ano. Jedná se o bylinku, kterou velmi často pěstujeme na svých okenních parapetech. Pěstitelé mnohdy nevědí, co si s ní počít, protože roste tak rychle, že nestíháme ani mrknout okem. Rýmovník však využijete. Dá se z něj připravit med, sirup nebo také mastička. A jelikož se jedná o zdraví prospěšnou bylinku, je načase pustit se do výroby jednotlivých produktů.
Říká se, že ženská stvoření jsou až příliš sebekritická. Žena s rovnými vlasy sní o dokonalých kudrlinách. Plné dámy se snaží zoufale hubnout, a ty štíhlé zkouší různými způsoby nabrat trošku té zdravé oblosti a tvarů. Čím to, že se sebou nedokážeme být nikdy spokojené? Může za to výchova, zažité stereotypy nebo to má jinou příčinu?
Není svíčka jako svíčka. Velmi záleží na tom, z čeho je vyrobená. Věděli jste, že většina těch běžně prodávaných škodí zdraví? I z tohoto důvodu si v posledních pár letech lidé zvykli vyrábět si svíčky sami. Vyjdou je mnohem levněji a přesně vědí, z čeho se skládají. Můžete to zkusit i vy.
Kam se špinavým prádlem? Do pračky! Ale někdy je ho víc a různých barev, a než přijde na řadu, uschová ho koš na prádlo, praktický doplněk vaší koupelny. Vybrat si můžete přesně takový, aby stylově i barevně zapadl do vašeho interiéru. Koše na prádlo jsou proutěné, plastové nebo látkové, ale také z bambusu. Inspirace pro vás!
Na období vánočních svátků se těší téměř celý svět. Na tu chvíli, kdy konečně utichne veškerý hektický život a všichni se oddávají společnému stolování a klidu při sledování pohádek. Ne všude jsou ale tak pohodové vánoční zvyky jako u nás, nebo přinejmenším tak normální zvyky. Podívejte se na ty nejpodivnější vánoční tradice, které rádi přenecháte ostatním zemím.
Péče o sebe je v dnešní době pro mnoho lidí synonymem nákupních horeček, drahých lázeňských procedur, brunchů či kosmetiky. Stalo se to jakýmsi symbolem pro kosmetický a fitness průmysl. Mnoho lidí ale zapomíná investovat také do zcela jiné formy péče o sebe. A to do péče o své duševní a emocionální zdraví o které je rovněž třeba se starat. V tomto článku si řekneme, jak na to.

Nepřehlédněte

Dva měsíce letních prázdnin utekly jako voda a opět nastalo období, kdy deset měsíců vypravujete děti do školy. Což bývá často plné zmatku. Aby u vás doma nevypukl tento scénář, přinášíme vám několik rad. Díky těm vás žádné školní ráno nezaskočí nepřipravené a vše stihnete.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek