Čtvrtek , 30. 05. 2024

Ferdinand

Oční jóga vás zbaví napětí a stresu. Zároveň ochrání zrak

Pokud nevíte, co si pod pojmem oční jóga představit, jedná se o pohyby, které jednoduše posilují oční svaly. Nemyslete si ale, že vám toto cvičení zlepší zrak. Dokáže však spolehlivě snížit oční zátěž, vyléčit příznaky suchého oka a zmírnit oční napětí. Jaké jsou tedy největší výhody?
oční jóga
Pokud celý den koukáte do počítače, oční jóga vám uleví.

23. 05. 2022

Oční jóga

Všechna oční cvičení vám mohou pomoci od únavy a stresu. Pokud máte menší napětí v očích, můžete se lépe soustředit. Jestliže v zaměstnání celý den sedíte za obrazovkou počítače, měli byste si, klidně i v průběhu pracovní doby, na chvíli oddechnout a provést jednoduchou oční jógu. Pokud nosíte brýle či kontaktní čočky, před prováděním je raději sundejte.

Přesouvání pozornosti

Toto cvičení trénuje oční svaly a zároveň pracuje na zlepšení vaší schopnosti zaostřit.

 1. Natáhněte levou ruku co nejdál a zvedněte palec v pozici palce nahoru.
 2. Posaďte se rovně a dívejte se přímo před sebe. Zaměřte oči na palec.
 3. Pomalu pohybujte rukou doprava tak daleko, jak to jen jde, přičemž stále sledujte palec.
 4. Posuňte paži opačným směrem a sledujte palec tak daleko, kam až vaše oči dosáhnou, aniž byste pohnuli hlavou.
 5. Tento pohyb několikrát opakujte.

Převracení očí

Toto je další oční cvičení, které pomůže při únavě očí.

 1. Posaďte se vysoko do sedu a zhluboka se nadechněte.
 2. Pomalu se podívejte ke stropu.
 3. Přetočte obě oči tak, abyste se dívali úplně doprava.
 4. Přetočte obě oči tak, abyste se dívali úplně doleva.
 5. Obě oči sklopte tak, abyste se dívali úplně dolů.
 6. Vraťte se k pohledu na strop, pak se podívejte přímo před sebe a nadechněte se.
 7. Několikrát opakujte, následně změňte směr a pohněte očima proti směru hodinových ručiček.

Uklidnění očí pomocí dlaní

Oční cvičení můžete zakončit několika chvilkami mnutí dlaní, které vás zklidní a pomůže vám soustředit se.

 1. Třete si ruce o sebe, abyste je zahřáli.
 2. Přiložte si obě ruce na oči.
 3. Opřete si konečky prstů o čelo tak, aby se dlaně dotýkaly očí – měly by být mírně pokrčené směrem od obličeje a dlaně by měly spočívat na lícních kostech nebo kolem nich.
 4. Pomalu se nadechněte a vyčistěte si mysl.
 5. Snažte se při pohledu do temnoty dlaní na nic nemyslet.
 6. Opakujte několik minut, zhluboka se nadechujte a vydechujte.
K TÉMATU  Jak zhubnout v obličeji? Zdravě spěte a upravte jídelníček

Tipy pro zdraví očí

Samozřejmě nejen oční jóga vám preventivně chrání oči. Existují i další tipy.

oči
Pamatujte, že oční jóga vám zrak nezlepší. Funguje pouze jako prevence dalších problémů.
 • Pravidelně si nechávejte vyšetřit zrak. Tyto prohlídky dokážou odhalit nemoci, jako je šedý či zelený zákal. Pokud je vám více než 60, měli byste na tuto prohlídku chodit každý rok.
 • Chraňte svůj zrak před ultrafialovým zářením nošením slunečních brýlí.
 • Pokud pracujete na PC nebo dlouho sledujete televizi, každou hodinu byste si měli dát pětiminutovou pauzu.
 • Abyste udrželi své oči stále vlhké, pijte hodně vody. To vašemu organismu samozřejmě pomůže i celkově.
 • Jezte zelenou listovou zeleninu, mrkev a pomeranče.
 • Nekuřte a vyhýbejte se cigaretovému kouři.

Pokud vás trápí problémy se zrakem, samozřejmě nesázejte pouze na oční jógu, ale neprodleně navštivte svého očního lékaře. Oční jóga není forma léčby, ale jen prevence. Vždy dbejte na doporučení odborníka.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Obličejová jóga, nebo botox? Co vám zajistí krásnější a mladistvější vzhled?

TOP jóga influenceři: Kdo si zaslouží vaši pozornost?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Když je sex opravdu dobrý, často si přejeme, aby nikdy neskončil. Jindy se ale nemůžeme dočkat, až bude po všem. Nabízí se otázka, jak dlouho by mělo trvat milování? U každého může být tahle představa o ideální délce sexu trochu jiná...
Dnes je ten správný den se rozhodnout, s kým chcete trávit svůj drahocenný čas, a komu ho naopak nedávat! Dejte na svůj vnitřní hlas.
Čtení je v dnešní době stále vzácnějším koníčkem, zejména u dětí. Ty totiž mnohem raději tráví čas nad displejem chytrých mobilních telefonů, s tabletem v ruce nebo třeba před televizí. Kéž by existoval nějaký způsob, jak lásku ke čtení u dětí probudit. Naštěstí ale jeden způsob skutečně existuje. Vyzkoušíte ho?
Že nám po probdělé noci nebývá úplně fajn, víme zřejmě všichni. Když se takových nocí zopakuje hned několik, naše energie během dne rapidně klesá. To však není jediným nepříjemným efektem nedostatku spánku. Tento stav se na našem těle odráží v mnoha ohledech.
Máte v plánu zahradní párty? Léto je tady a nejlepší místo pro posezení s přáteli je venku. Grilování, oslava narozenin nebo jen tak, připravte stůl snů! Pokud máte zahradu, je hlavní problém vyřešený. Nemusíte nutně sedět pod vaším přístřeškem, zkuste netradičně posadit hosty uprostřed pozemku na trávníku. A pokud zahradu nemáte, můžete udělat to samé někde za domem. Dny jsou dlouhé a večery teplé, takže vám nic nebrání posedět, jak dlouho jen budete chtít. Důležitá je ale příprava, aby bylo po ruce všechno!
Mnoho lidí nad brokolicí ohrnuje nos, ale zkuste jí dát šanci a třeba vyzkoušejte různé možnosti její přípravy. Pokud vám v nějaké podobě zachutná, vaše zdraví to jistě ocení. Přináší nám totiž celou řadu blahodárných látek.
Možná jste již v rádiích zaznamenali hit Bad Guy, který rozhodně nepatří mezi mainstream. Kdo je slečna, která letos posbírala snad všechny americké ceny Grammy?
Kdy začít a na co si dát pozor, aby z vašeho dítěte vyrostl člověk, který nemá zbytečnou vadu řeči?
Brouzdáte po Netflixu nebo HBO GO a nevíte, co si pustit? Připravili jsme si pro vás TOP 5 seriálů, které byste si určitě neměla nechat ujít. Na své si přijdou romantické duše, milovnice napětí a dramatu a také ty ženy, které se chtějí zasmát a zkrátka žasnout.
Ano, i v českých supermarketech už najdete exotické ovoce z druhého konce světa, které vám připadá tak všední jako jablka z vaší zahrady. Ale ujišťujeme vás, že stále ještě existují druhy, o kterých jste možná neslyšeli. Které to jsou?

Výběr článků

Její život se na počátku jevil jako pohádka o tom, jak dívka z malého města dobyla velký svět showbyznysu. Avšak místo klasického „a žili šťastně až do smrti“ se příběh Ivety Bartošové nesl spíše v tónech tragédie. 29. dubna 2024, si připomínáme deset let od chvíle, kdy Iveta svůj život sama tragicky ukončila. Přesto existovaly okamžiky, kdy byla šťastná.
Může sýr přivolat noční můry? A jak je to s kořeněnými jídly? Dejte si pozor na to, co jíte. Váš spánek i sny totiž může ovlivnit nevhodná strava. Pokud se v noci převalujete nebo máte problém zabrat, vina může být i v jídle.
Každou sezónu objevíme trend, který zužitkujeme také v dalším roce. Pojďme se proto podívat, co z trendů letošního léta oblečeme také příští rok.

Nepřehlédněte

Nevolnost, průjmy, zácpy, nadýmání, nafouklé břicho. Připadá vám to povědomé? Taky vás sužují tyto zdravotní problémy? Mám pro vás dobrou zprávu! Z těchto potíží vede cesta ven! Stačí do vašeho života zařadit těchto 5 tipů a vaše trávení vám poděkuje. Věřím, že nejen vaše trávení, ale i vaše psychika, jelikož špatné trávení nás díky nepříjemných problémům může dostávat do stresu.
Působení na sociálních sítích je dnes prakticky nutností. Právě zde se totiž celé dění světa odehrává. Lidé sdílí své dny, zážitky, také pracovní nabídky. Firmy prezentují své služby a produkty. Zkrátka a dobře kdo není na Instagramu, jako kdyby nebyl. Proto se snažte vyladit svůj profil k dokonalosti natolik, aby se z něj stala podoba pasivního příjmu. Jaké aplikace vám k dosažení kýženého množství sledujících pomůžou?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek