Čtvrtek , 18. 08. 2022

Helena

Oční jóga vás zbaví napětí a stresu. Zároveň ochrání zrak

Pokud nevíte, co si pod pojmem oční jóga představit, jedná se o pohyby, které jednoduše posilují oční svaly. Nemyslete si ale, že vám toto cvičení zlepší zrak. Dokáže však spolehlivě snížit oční zátěž, vyléčit příznaky suchého oka a zmírnit oční napětí. Jaké jsou tedy největší výhody?
oční jóga
Pokud celý den koukáte do počítače, oční jóga vám uleví.

23. 05. 2022

Oční jóga

Všechna oční cvičení vám mohou pomoci od únavy a stresu. Pokud máte menší napětí v očích, můžete se lépe soustředit. Jestliže v zaměstnání celý den sedíte za obrazovkou počítače, měli byste si, klidně i v průběhu pracovní doby, na chvíli oddechnout a provést jednoduchou oční jógu. Pokud nosíte brýle či kontaktní čočky, před prováděním je raději sundejte.

Přesouvání pozornosti

Toto cvičení trénuje oční svaly a zároveň pracuje na zlepšení vaší schopnosti zaostřit.

 1. Natáhněte levou ruku co nejdál a zvedněte palec v pozici palce nahoru.
 2. Posaďte se rovně a dívejte se přímo před sebe. Zaměřte oči na palec.
 3. Pomalu pohybujte rukou doprava tak daleko, jak to jen jde, přičemž stále sledujte palec.
 4. Posuňte paži opačným směrem a sledujte palec tak daleko, kam až vaše oči dosáhnou, aniž byste pohnuli hlavou.
 5. Tento pohyb několikrát opakujte.

Převracení očí

Toto je další oční cvičení, které pomůže při únavě očí.

 1. Posaďte se vysoko do sedu a zhluboka se nadechněte.
 2. Pomalu se podívejte ke stropu.
 3. Přetočte obě oči tak, abyste se dívali úplně doprava.
 4. Přetočte obě oči tak, abyste se dívali úplně doleva.
 5. Obě oči sklopte tak, abyste se dívali úplně dolů.
 6. Vraťte se k pohledu na strop, pak se podívejte přímo před sebe a nadechněte se.
 7. Několikrát opakujte, následně změňte směr a pohněte očima proti směru hodinových ručiček.

Uklidnění očí pomocí dlaní

Oční cvičení můžete zakončit několika chvilkami mnutí dlaní, které vás zklidní a pomůže vám soustředit se.

 1. Třete si ruce o sebe, abyste je zahřáli.
 2. Přiložte si obě ruce na oči.
 3. Opřete si konečky prstů o čelo tak, aby se dlaně dotýkaly očí – měly by být mírně pokrčené směrem od obličeje a dlaně by měly spočívat na lícních kostech nebo kolem nich.
 4. Pomalu se nadechněte a vyčistěte si mysl.
 5. Snažte se při pohledu do temnoty dlaní na nic nemyslet.
 6. Opakujte několik minut, zhluboka se nadechujte a vydechujte.
K TÉMATUPreventivní prohlídky v práci: Na jaké máte nárok?

Tipy pro zdraví očí

Samozřejmě nejen oční jóga vám preventivně chrání oči. Existují i další tipy.

oči
Pamatujte, že oční jóga vám zrak nezlepší. Funguje pouze jako prevence dalších problémů.
 • Pravidelně si nechávejte vyšetřit zrak. Tyto prohlídky dokážou odhalit nemoci, jako je šedý či zelený zákal. Pokud je vám více než 60, měli byste na tuto prohlídku chodit každý rok.
 • Chraňte svůj zrak před ultrafialovým zářením nošením slunečních brýlí.
 • Pokud pracujete na PC nebo dlouho sledujete televizi, každou hodinu byste si měli dát pětiminutovou pauzu.
 • Abyste udrželi své oči stále vlhké, pijte hodně vody. To vašemu organismu samozřejmě pomůže i celkově.
 • Jezte zelenou listovou zeleninu, mrkev a pomeranče.
 • Nekuřte a vyhýbejte se cigaretovému kouři.

Pokud vás trápí problémy se zrakem, samozřejmě nesázejte pouze na oční jógu, ale neprodleně navštivte svého očního lékaře. Oční jóga není forma léčby, ale jen prevence. Vždy dbejte na doporučení odborníka.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Obličejová jóga, nebo botox? Co vám zajistí krásnější a mladistvější vzhled?

TOP jóga influenceři: Kdo si zaslouží vaši pozornost?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Možná, že vás nikdy nenapadlo, jaký vliv na váš spánek může mít právě výběr prostěradla. Kromě toho, že jeho barva dokáže ovlivnit atmosféru v místnosti, jeho materiál zase může mít na svědomí to, jakým způsobem se vám bude spát a čerpat síly na následující den. Na co všechno je při výběru prostěradla třeba brát zřetel a jak může prostěradlo ovlivnit vaše spaní? Přečtěte si, z jakých možností můžete prostěradlo vybírat a co od jakého materiálu očekávat.
Stává se vám, že dojíte své jídlo, ale i poté máte zase hlad? Spoustu lidí dojí svou porci, ale i tak je přepadnou chutě dát si ještě něco dalšího. Anebo je přes den stále honí mlsná a snědli by vše, co mají na očích. Čím to vlastně je? A jak se toho ukrutného pocitu hladu a chutí zbavit? Pokračujte ve čtení článku a získáte tak odpovědi na vaše otázky.
Grill párty, ale i tradiční české opékání se těší stále větší popularitě! Není tak divu, že se mění i zvyklosti ohledně vybavení letních teras či pergol. V současné době zde už nenajdete jen pohodlné posezení pro rodinu a přátele, ale i další kusy praktického nábytku, které poskytují cenný úložný prostor na věci, které je vhodné mít při trávení volného času venku po ruce.
Vánoce jsou za dveřmi a společně s nimi i příjemná "povinnost" zamyslet se nad dárky pro vaše nejbližší. Máte-li doma aktivního sportovce, kterému pohyb rozhodně není cizí, pak se možná při výběru vánočního dárku budete chtít vydat právě tímto směrem. Došla vám inspirace? Nevíte si s výběrem dárku rady? Nezoufejte! Máme pro vás pětici skvělých tipů, které sportovec zaručeně patřičně ocení!
O Češích se říká, že jsou národem pejskařů. Vždyť za své čtyřnohé psí parťáky jsou schopní utratit i přes milion korun ročně. To ukazují statistiky. Utrácí se předně za kvalitní žrádlo, také za veterináře a samozřejmě za produkty určené k dentální hygieně. Chovatelé si moc dobře uvědomují, že v psí dutině ústní probíhají stejné procesy jako u lidí. I v psí dutině se mohou vyskytnout zubní kameny nebo zubní plak vedoucí ke zmiňovanému problému. Proto se nedoporučuje podceňovat péči o psí chrup.

Nepřehlédněte

Chcete si pořídit pejska, ale moc dobře si uvědomujete, že zanedlouho chcete založit rodinu? Možná z toho důvodu ztrácíte o pejska zájem, protože si říkáte, že pes a děti - to rozhodně nejde dohromady. Jenže opak je pravdou. Stačí si jen zvolit takové plemeno, které s dětmi bude opravdu skvěle vycházet. I když se to může jevit jako něco nereálného, psi jsou velice empatičtí a zejména některá plemena se o děti starají doslova jako o svá vlastní štěňata. Pořiďte si tedy svého čtyřnohého společníka a než si založíte rodinu, trochu si ho vycvičte. Můžete ho brát jako své první dítě a vyzkoušet si, co taková péče vlastně vyžaduje.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek