Čtvrtek , 06. 10. 2022

Eliška

Má jarní detox skutečně nějaký význam? Je třeba se na jaře detoxikovat nebo se nám snaží poradci jen něco namluvit?

Je třeba se hned detoxikovat! Po zimním období očistěte tělo a mysl! Přesně to volají reklamní slogany různých společností, a takto se zaklínají mnozí výživoví poradci a prodejci doplňků stravy. Do jaké míry má ale nějaký jarní detox smysl? A proč zrovna na jaře?
Je jarní detox skutečně potřeba nebo jde jen o marketingový tah?
zdroj: 123RF.com

18. 03. 2019

Detox má právě na jaře žně. Podle různých článků prý „přispějeme k odstranění nahromaděných zplodin a toxinů, které se jinak kumulují a způsobují zdravotní potíže i psychickou nepohodu.“ Byl by hřích nevrhnout se na nějaký zaručený návrh nebo doporučený detoxikační preparát. Před tím, než se pro detox rozhodnete, odpovězte si na několik otázek.

Předkové sice drželi půst, jeho důvod byl ale jiný

Časté odůvodnění jarního detoxu je, že už naši předkové využívali k očistě půst, který drželi dva týdny před Velikonocemi a masa se zřekli i na delší období tzv. masopustu. Ale ono to mělo spíš praktický význam, než že by celý národ před několika sty lety hromadně na jaře podléhal rituálům očišťujícím tělo a duši. Zásoby ze zimy se tenčily, a tak se šetřilo s masem, než zase jarní plození domácího zvířectva nastartuje novou sezónu. Také se snižovaly zásoby brambor, kysaného zelí. A tak zůstávaly luštěniny, kořenová zelenina a mléčné produkty dostupné hlavně na venkově z běžné zemědělské produkce. Navíc je třeba si uvědomit, že naši předkové nejedli maso každý den, uzeniny byly výjimkou a maso se podávalo podle možností té které domácnosti jednou až třikrát týdně.

Co jste dělala v zimě, že potřebujete detoxikovat?

Píše se také, že tělo je na jaře zanesené škodlivými látkami, třeba špatným jídlem, různými léky, nadměrným stresem. Ovšem takhle se může zanést v průběhu celého roku, ne jen v zimě. Jinak bychom se vás musely zeptat: Proboha, co jste během zimy dělaly? Jak jste změnily svůj životní režim, že se vám „zaneslo“ tělo? Pokud dodržujete svůj běžný denní program a snažíte se zdravě stravovat a hýbat v průběhu celého roku, není důvod, aby tomu v zimě bylo jinak a aby se ve vašem těle hromadily nějaké toxiny. Ostatně, od toho má tělo své spolehlivé čističe, orgány, především játra a ledviny. A ty kdyby nepracovaly, tak byste to velmi rychle poznaly!

K TÉMATU  Tomu se říká rytmus v krvi! Do chlapíka s břichem a plnovousem byste to na první pohled neřekly. V taneční soutěži bezkonkurenčně válí!

Kontraproduktivní rady jsou ty, které jsou součástí běžného zdravého životního stylu

Takové ty rady, jako správný pitný režim, celozrnné pečivo, syrová zelenina, česnek a bylinky, nemají s detoxikací nic společného. Měly by být běžnou součástí zdravého životního stylu, o kterém určitě přemýšlíte a snažíte se jej dodržovat po celý rok. Jestliže jste ale na rozcestí a zdá se vám, že váš jídelníček by potřeboval radikální změnu, udělejte to právě teď. Vždy je dobré začít. Nezáleží na tom, kdy. Když se jednou rozhodnete, tak vám na ničem jiném (jako že budou Vánoce, že se blíží plesová sezóna apod.) nezáleží, jdete zkrátka do toho.

Zkuste si z těch detoxikačních rad vybrat ty, které vám mohou vydržet po celý rok. Prostě ozdravit svůj jídelníček. Vzdát se průmyslově zpracovaných potravin, sladkostí, limonád a dalších podobných „prázdných“ potravin. Místo toho si dopřejte to, co právě vyroste u vašeho farmáře na poli nebo na chalupě na louce. Čerstvé ředkvičky, zelený salát, šťovík, mladou kopřivu nebo třeba dobrý živý jogurt. Když vám to vydrží déle, než pár dnů, tělo vám poděkuje.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Když jsem začala pracovat v marketingové firmě, těšila jsem se na novou výzvu. Vytváření obsahu a reklamních kampaní mě bavilo odjakživa - a ve své původní firmě jsem měla na starosti všechno možné. Byla to pro mě skvělá příležitost, jak se posunout o kousek dál. Tuhle společnost už jsem totiž měla vyhlédnutou dlouho, a konečně se mi tam podařilo dostat. Už to všechno ale vidím jinýma očima…a může za to šéfová.
Každou noc se nám během spánku může zdát třeba i 5 snů, jejichž délka je nejčastěji 15 až 40 minut. Odborníci na sny vysvětlují, že naše sny odrážejí základní vzorce lidského chování. Odráží to, kdo jsme, co potřebujeme a v co věříme. Jaké jsou nejčastější sny a jaký je psychologický pohled na to, co znamenají?
Vztah s otcem vašeho dítěte skončil a vy víte, že má novou známost. Jak své dítě připravit na setkání s cizí paní? Co musíte dodržet, pokud si nepřejete, aby dítko prožívalo traumata? A jak se odměnit za dobře odvedenou práci? Projděte si základní pravidla potřebná pro toto nelehké životní období.
V posledních letech jsou stále populárnější hesla jako speed hiking nebo fast hiking. Oblečení, obuv a vybavení určené pro tyto aktivity se objevují v kolekcích nejznámějších výrobců. Co to ale je a co to obnáší? Zveme vás k přečtení krátkého článku na toto téma.
Pakliže jste na sociálních sítích jako doma a zároveň se pravidelně udržujete v kondici, jméno Pamela Reif vám pravděpodobně není cizí. Tato vždy pozitivně naladěná německá fitnessačka a influencerka v podobě svých příspěvků a cvičebních videí dopomohla ke shození kil a vypracované postavě nejedné ženě.
Každá z nás chce být krásná. Ale je nutné být krásná za každou cenu? V případě prodlužování vašich vlastních řas těmi umělými rozhodně platí, že zdraví je důležitější. Jaká vám kvůli umělým řasám hrozí rizika? A čím můžete umělé prodlužování nahradit?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek