Pondělí , 25. 09. 2023

Zlata

Má jarní detox skutečně nějaký význam? Je třeba se na jaře detoxikovat nebo se nám snaží poradci jen něco namluvit?

Je třeba se hned detoxikovat! Po zimním období očistěte tělo a mysl! Přesně to volají reklamní slogany různých společností, a takto se zaklínají mnozí výživoví poradci a prodejci doplňků stravy. Do jaké míry má ale nějaký jarní detox smysl? A proč zrovna na jaře?
Je jarní detox skutečně potřeba nebo jde jen o marketingový tah?
zdroj: 123RF.com

18. 03. 2019

Detox má právě na jaře žně. Podle různých článků prý „přispějeme k odstranění nahromaděných zplodin a toxinů, které se jinak kumulují a způsobují zdravotní potíže i psychickou nepohodu.“ Byl by hřích nevrhnout se na nějaký zaručený návrh nebo doporučený detoxikační preparát. Před tím, než se pro detox rozhodnete, odpovězte si na několik otázek.

Předkové sice drželi půst, jeho důvod byl ale jiný

Časté odůvodnění jarního detoxu je, že už naši předkové využívali k očistě půst, který drželi dva týdny před Velikonocemi a masa se zřekli i na delší období tzv. masopustu. Ale ono to mělo spíš praktický význam, než že by celý národ před několika sty lety hromadně na jaře podléhal rituálům očišťujícím tělo a duši. Zásoby ze zimy se tenčily, a tak se šetřilo s masem, než zase jarní plození domácího zvířectva nastartuje novou sezónu. Také se snižovaly zásoby brambor, kysaného zelí. A tak zůstávaly luštěniny, kořenová zelenina a mléčné produkty dostupné hlavně na venkově z běžné zemědělské produkce. Navíc je třeba si uvědomit, že naši předkové nejedli maso každý den, uzeniny byly výjimkou a maso se podávalo podle možností té které domácnosti jednou až třikrát týdně.

Co jste dělala v zimě, že potřebujete detoxikovat?

Píše se také, že tělo je na jaře zanesené škodlivými látkami, třeba špatným jídlem, různými léky, nadměrným stresem. Ovšem takhle se může zanést v průběhu celého roku, ne jen v zimě. Jinak bychom se vás musely zeptat: Proboha, co jste během zimy dělaly? Jak jste změnily svůj životní režim, že se vám „zaneslo“ tělo? Pokud dodržujete svůj běžný denní program a snažíte se zdravě stravovat a hýbat v průběhu celého roku, není důvod, aby tomu v zimě bylo jinak a aby se ve vašem těle hromadily nějaké toxiny. Ostatně, od toho má tělo své spolehlivé čističe, orgány, především játra a ledviny. A ty kdyby nepracovaly, tak byste to velmi rychle poznaly!

K TÉMATU  Jak dostat tělo opět do formy po užívání antibiotik?

Kontraproduktivní rady jsou ty, které jsou součástí běžného zdravého životního stylu

Takové ty rady, jako správný pitný režim, celozrnné pečivo, syrová zelenina, česnek a bylinky, nemají s detoxikací nic společného. Měly by být běžnou součástí zdravého životního stylu, o kterém určitě přemýšlíte a snažíte se jej dodržovat po celý rok. Jestliže jste ale na rozcestí a zdá se vám, že váš jídelníček by potřeboval radikální změnu, udělejte to právě teď. Vždy je dobré začít. Nezáleží na tom, kdy. Když se jednou rozhodnete, tak vám na ničem jiném (jako že budou Vánoce, že se blíží plesová sezóna apod.) nezáleží, jdete zkrátka do toho.

Zkuste si z těch detoxikačních rad vybrat ty, které vám mohou vydržet po celý rok. Prostě ozdravit svůj jídelníček. Vzdát se průmyslově zpracovaných potravin, sladkostí, limonád a dalších podobných „prázdných“ potravin. Místo toho si dopřejte to, co právě vyroste u vašeho farmáře na poli nebo na chalupě na louce. Čerstvé ředkvičky, zelený salát, šťovík, mladou kopřivu nebo třeba dobrý živý jogurt. Když vám to vydrží déle, než pár dnů, tělo vám poděkuje.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Je snadné být ženou! To je věta, kterou velmi často vypouští z úst právě muži, kteří nemají ani ponětí o tom, jaké to je - být ženou. Každá žena ví, že to je v mnoha ohledech velice těžké. Stačí si vzpomenout na pravidelné menstruace nebo na období menopauzy, které je plné často šílených stavů a bolestí. Dalším obrovským problémem je vaginální mykóza čili kvasinková infekce, která umí být velice bolestivá a která má tendenci se vracet.  
Našli jste v domácnosti potravinové moly? Neznamená to, že u vás doma vládne chaos a nepořádek. Nejčastěji se do našich obydlí tito malí škůdci dostanou v tašce s potravinami. Ano, nejčastěji si je domů přineseme. Druhá možnost, jak se dostanou dovnitř je, že přijdou od sousedů nebo dovnitř vlezou okny. Naštěstí způsobů, jak se jich zbavit, je několik. Proto, pokud nezabere jeden, vyzkoušejte další!
Špatné zprávy se valí ze všech stran. Jejich kadence a obsah nedají mnohým spát. Odolat tlaku negativních informací není snadné. Nervy pracují a napětí roste. Snižte ho alespoň u sebe, než překročí onu pomyslnou hranici. Přinášíme vám pár tipů, jak se se stresem dnešních dnů vyrovnat.
Znáte je všechny? Že neznáte ani jedno? Vyvedeme vás z omylu, určitě už jste je někdy někde slyšeli, ale možná pro vás bylo tak těžké je zpracovat, že jste je raději hned vypustili z mysli. Je jich určitě několik desítek. Myslíme slov, která se nějakým způsobem prosadila v běžném užívání, ale obvykle nám trhají uši. Která slova to jsou?
Běhouny zažívají renesanci. Přispěla k tomu móda na provázkové, plošně tkaně koberce. Plní dekorativní i praktickou funkci - v kuchyni, v předsíni, na terase. Koberce jsou však mnohem širší kategorií výrobků. V současné době je možné zakoupit jak tradiční pogumované metrážové koberce do předsíně, tak elegantní koberce do stylové pracovny nebo obývacího pokoje. Zde je přehled udržitelných a estetických modelů.
Stárnutí - fáze života, kterou by ženy nejraději přeskočily. Jenže se jedná o neodvratitelný jev, který k životu zkrátka patří. Proto je důležité se s ním poprat. Pojďme si prozradit několik věcí, s nimiž se stárnutím hravě zatočíte.  

Nepřehlédněte

S příchodem teplejšího počasí všichni začínáme spřádat plány na dovolenou. Bez ohledu na to, kterým směrem se vydáme, potřebujeme oblečení, které nám zajistí pohodlí a umožní nám si naplno užívat kouzla léta. Zajímá vás, co bude v létě 2022 v kurzu? Plážová móda v této sezóně, to je mnohem více než pouze plavky. In jsou stylové pokrývky hlavy, originální sluneční brýle a plážové oblečení, které můžeme nosit nejen na pláž. Trendům kralují čerstvé, zářivé barvy a decentnější pastelové tóny. Nechybí ani vzory: námořnické pruhy, květinové vzory či potisk s tropickým motivem.
Udržitelnost čím dál víc dostává zelenou, a je jedině dobře, že se coby lidstvo snažíme hledat cesty, jak té přírodě o něco odlehčit. Smysl pro udržitelnost se proto propsal i do vánočních svátků – pořadatelé vánočních trhů pracují s obnovitelnou energií, stánkaři prodávají více udržitelných dárků a u řady obchodníků najdete spoustu tipů na dárky, které jsou hezké, a přitom přátelské k přírodě. Vsaďte o letošních, a i těch budoucích Vánocích, na udržitelnost i vy a věnujte přírodě ten nejkrásnější dárek pod stromeček.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek