Úterý , 23. 07. 2024

Libor

Má jarní detox skutečně nějaký význam? Je třeba se na jaře detoxikovat nebo se nám snaží poradci jen něco namluvit?

Je třeba se hned detoxikovat! Po zimním období očistěte tělo a mysl! Přesně to volají reklamní slogany různých společností, a takto se zaklínají mnozí výživoví poradci a prodejci doplňků stravy. Do jaké míry má ale nějaký jarní detox smysl? A proč zrovna na jaře?
Je jarní detox skutečně potřeba nebo jde jen o marketingový tah?
zdroj: 123RF.com

18. 03. 2019

Detox má právě na jaře žně. Podle různých článků prý „přispějeme k odstranění nahromaděných zplodin a toxinů, které se jinak kumulují a způsobují zdravotní potíže i psychickou nepohodu.“ Byl by hřích nevrhnout se na nějaký zaručený návrh nebo doporučený detoxikační preparát. Před tím, než se pro detox rozhodnete, odpovězte si na několik otázek.

Předkové sice drželi půst, jeho důvod byl ale jiný

Časté odůvodnění jarního detoxu je, že už naši předkové využívali k očistě půst, který drželi dva týdny před Velikonocemi a masa se zřekli i na delší období tzv. masopustu. Ale ono to mělo spíš praktický význam, než že by celý národ před několika sty lety hromadně na jaře podléhal rituálům očišťujícím tělo a duši. Zásoby ze zimy se tenčily, a tak se šetřilo s masem, než zase jarní plození domácího zvířectva nastartuje novou sezónu. Také se snižovaly zásoby brambor, kysaného zelí. A tak zůstávaly luštěniny, kořenová zelenina a mléčné produkty dostupné hlavně na venkově z běžné zemědělské produkce. Navíc je třeba si uvědomit, že naši předkové nejedli maso každý den, uzeniny byly výjimkou a maso se podávalo podle možností té které domácnosti jednou až třikrát týdně.

Co jste dělala v zimě, že potřebujete detoxikovat?

Píše se také, že tělo je na jaře zanesené škodlivými látkami, třeba špatným jídlem, různými léky, nadměrným stresem. Ovšem takhle se může zanést v průběhu celého roku, ne jen v zimě. Jinak bychom se vás musely zeptat: Proboha, co jste během zimy dělaly? Jak jste změnily svůj životní režim, že se vám „zaneslo“ tělo? Pokud dodržujete svůj běžný denní program a snažíte se zdravě stravovat a hýbat v průběhu celého roku, není důvod, aby tomu v zimě bylo jinak a aby se ve vašem těle hromadily nějaké toxiny. Ostatně, od toho má tělo své spolehlivé čističe, orgány, především játra a ledviny. A ty kdyby nepracovaly, tak byste to velmi rychle poznaly!

K TÉMATU  Dětské nemoci, které jsou strašáky každého rodiče. Jak je rozpoznat?

Kontraproduktivní rady jsou ty, které jsou součástí běžného zdravého životního stylu

Takové ty rady, jako správný pitný režim, celozrnné pečivo, syrová zelenina, česnek a bylinky, nemají s detoxikací nic společného. Měly by být běžnou součástí zdravého životního stylu, o kterém určitě přemýšlíte a snažíte se jej dodržovat po celý rok. Jestliže jste ale na rozcestí a zdá se vám, že váš jídelníček by potřeboval radikální změnu, udělejte to právě teď. Vždy je dobré začít. Nezáleží na tom, kdy. Když se jednou rozhodnete, tak vám na ničem jiném (jako že budou Vánoce, že se blíží plesová sezóna apod.) nezáleží, jdete zkrátka do toho.

Zkuste si z těch detoxikačních rad vybrat ty, které vám mohou vydržet po celý rok. Prostě ozdravit svůj jídelníček. Vzdát se průmyslově zpracovaných potravin, sladkostí, limonád a dalších podobných „prázdných“ potravin. Místo toho si dopřejte to, co právě vyroste u vašeho farmáře na poli nebo na chalupě na louce. Čerstvé ředkvičky, zelený salát, šťovík, mladou kopřivu nebo třeba dobrý živý jogurt. Když vám to vydrží déle, než pár dnů, tělo vám poděkuje.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Každá z nás chce být krásná. Ale je nutné být krásná za každou cenu? V případě prodlužování vašich vlastních řas těmi umělými rozhodně platí, že zdraví je důležitější. Jaká vám kvůli umělým řasám hrozí rizika? A čím můžete umělé prodlužování nahradit?
Líčení je prostě zábava. Navíc kočičí oči patří mezi evergreen, co nikdy nevyjde z módy. Pro dnešek jsme si pro vás připravili jednoduché triky, se kterými zvládnete líčení kočičích očí naprosto bez problémů. Kdy si uděláte svou chvilku pro sebe a vyzkoušíte si, jak budete vypadat jako skutečná sexy šelma? Jdeme na to!
Plánování dětského pokojíčku je zábava, ale musíte počítat s tím, že s přibývajícím věkem přijdou změny jeho vzhledu i vybavení. Děti mají rády barvy a potřebují svůj vlastní prostor k hraní. Inspirujte se originálními nápady. Tady jsou dětské pokoje pro nejmenší.
Nutně potřebujete změnu? Chcete vyzkoušet úplně něco nového a láká vás přestěhovat se do zahraničí? Mnozí z nás se toho bojí, pochopitelně. Je to velký životní krok. Ale ne tak nereálný, jak si myslíte.
Chcete vždy vypadat elegantně a na úrovni bez ohledu na příležitost? Klíčem k elegantnímu oblékání, je dodržování určitých pravidel, která si v následujícím článku oprášíme. Pojďme se podívat na to, jak se oblékat elegantně každý den a nezpůsobit módní faux pas.
Krásný podzim, který nás čeká, přímo láká na výlety do přírody. Stromy začnou hrát všemi barvami, a tak pokud není venku zrovna lijavec, stačí se teple obléknout a hned můžete vyrazit. Ať už sami, v páru nebo s rodinou, podzimní přírodu si zamilujete.
Přemýšlíte už nyní nad tím, kam se letos pojedete podívat? Zahraniční dovolená může být naplánovaná s předstihem, ale klidně i rozhodnutím na poslední chvíli. Dovolená v Itálii je mezi Čechy každým rokem velice oblíbená.
Napájecí zdroj je elektronické zařízení, které v rámci daného výkonu přeměňuje jeden typ elektřiny (nejčastěji střídavé síťové napětí) na jiný (nejčastěji stejnosměrné napětí). Každý zdroj je definován třemi základními parametry charakterizujícími napěťové úrovně a výkony. Jeho úkolem je dodat potřebnou elektrickou energii.
Pokud zrovna nepracujete někde v hotelu, odkud si můžete domů nosit vyřazená prostěradla z kvalitní tkaniny, asi v jednom kuse dokupujete utěrky a hadry. Ty se totiž běžným používáním rychle opotřebovávají, stejně jako vaší péčí o ně.
Ať už vítáte návštěvu nebo si potřebujete po dlouhém a náročném dni v práci odpočinout, sedací souprava je to, co využijete jako první. Sedačka by měla být dominantou každého obývacího pokoje, ať je sebevíc velký či naopak sebevíc malý. Chybět by neměla ve velkých příbytcích, ani v drobných bytových jednotkách. Otázkou ale je, jak tu správnou vybrat.
Chcete mít ve své domácnosti domácího mazlíčka, se kterým bude radost trávit volný čas? Nemusíte nutně sahat po pejskovi, i když je jistě velkým lákadlem. Co si domů raději pořídit kočku, která na vás nebude tolik závislá?
Možná je to uspěchanou dobou, možná jsme jen citlivější na určité podněty. V každém případě je pravdou, že čím dál víc přibývá lidí trpících úzkostí bez ohledu na věk či pohlaví. Právě z toho důvodu se prakticky neustále objevují různé způsoby, které mají příznaky úzkosti o něco zmírnit. Asi tak jako novinka v podání šperků proti úzkosti, které se v posledních měsících staly trendem. Vážně ale fungují? To zkusíme rozlousknout.

Výběr článků

Pořídit si psa je velký krok, který by si měl každý z nás minimálně dvakrát promyslet. Pes vyžaduje spoustu pozornosti, péče – a to je mnohdy finančně náročné. Pokud i přes to všechno do své rodiny chcete přivítat čtyřnohého mazlíka, vzhůru do toho. S jeho výběrem vám rádi pomůžeme.
Tohle svému dítěti dělat nebudu! Takhle moje dítě rozhodně vychované nebude! To si nebude moct dovolit! To jsou časté věty, které člověk vypustí z úst ještě před tím, než se rodičem vůbec stane. Jenže když nastane okamžik a narodí se mu dítě, rázem ke všemu má trochu jiný postoj.
Nakupování v second handech má své výhody. Předně jsou zde nízké ceny a značkové oblečení, které byste si jinak možná nemohli dovolit. Také na jednotlivých kouscích oblečení nenajdete chemikálie, jež se drží hlavně na tom nově koupeném.

Nepřehlédněte

Toužíte po pevné a pružné pleti bez jakékoliv chybičky? Chcete mít účes jako ze salonu? Svěřte se do rukou speciální kosmetiky s obsahem kyseliny hyaluronové, jejíž účinky vás ohromí. Pleťové krémy, séra a další produkty se díky jejímu obsahu postarají o zlepšení stavu vaší pokožky.
Plánujete svou letošní dovolenou? Nelákalo by vás však pouze ležení u moře, ale spíše aktivní dovolená? Vaše kroky mohou směřovat na Kostariku – zemi adrenalinu a zážitků.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek