Úterý , 17. 05. 2022

Aneta

10 tipů na výlety: Cestujeme po severní Moravě

Podzim je ideálním časem vyrazit na výlet. Příroda se zbarvuje do oranžových, žlutých a červených tónů, památkám pomalu končí sezóna a proto téměř nikde se nemusíte mačkat s ostatními turisty. Naplánujte si výlet po severní Moravě.
výlety po severní moravě
Co podniknete na severní Moravě? (Foto: 123RF)

17. 11. 2021

Severní Morava a Slezsko nabízejí mnoho příležitostí k vyžití nejenom pro rodiny s dětmi, ale také pro zamilované páry i osamělé turisty. Které přírodní či kulturní památky byste si ale rozhodně neměli nechat ujít? Projděte si námi vybrané výlety po severní Moravě.

Hornické muzeum Landek park

Otevřelo se v roce 1993 a od té doby je považováno za největší podnikové muzeum v České republice. Těšit se můžete na povrchovou expozici strojů a zařízení, například důlních lokomotiv, i podzemní expozici, která zahrnuje zachovalý areál dolu Anselm pyšnící se čtyřicet metrů vysokou těžební věží.

výlety po severní Moravě muzeum
Hornické muzeum vás vtáhne do zcela jiného světa. (Foto: 123RF)

Bolatický skanzen

Nedaleko Opavy najdete krásný skanzen lidových tradic a řemesel, který se zde nachází od roku 2002. Zabaví se tu děti i dospělí, neboť právě zde máte šanci poznat, jak to vypadalo na vesnici na počátku dvacátého století. Skanzen bývá otevřen pouze od června do září, ale během listopadu se tu koná tradiční vesnická zabíjačka s výrobou tradičních pokrmů, které samozřejmě můžete ochutnat.

Naučná stezka Okolo Vřesiny

Kdo se rád vydává na pěší túry, neměl by si nechat ujít osm kilometrů dlouhou trasu vedoucí skrz krásnou krajinou Přírodní rezervace Dařenec. Cestou narazíte hned na několik stanovišť s cedulemi, které vás seznámí s rostlinami a živočichy, kteří se zde vyskytují. Kromě toho se dozvíte mnoho zajímavého o geologii a historii a kromě toho se seznámíte s pověstmi vážícími se k tomuto místu.

Po cestě nesmíte minout ani pět set let starý Mechtildin dub, který nese jméno po pravnučce Marie Terezie, hraběnce Mechtildě Zinnenberg Lichnovské.

okolo vřesiny
Nebo se projdete Okolo Vřesiny? (foto: 123RF)

Zámek a muzeum Kravaře

Raně barokní zámek byl postaven během sedmnáctého století. Na jeho místě kdysi stávala tvrz. V pozdějších letech prošel několika rekonstrukcemi a v polovině dvacátého století celý vyhořel a následně byl také vybombardován. Svou dnešní podobu si získal díky kompletní rekonstrukci. Zámek patří městu a nachází se v něm Zámecké muzeum.

K TÉMATUŠpatný den v práci? Může to být mnohem horší. Tohle vám zvedne náladu

Kudlichova rozhledna na Strážišti

Přibližně dvacet kilometrů od Bruntálu leží vrch Strážiště a na něm dvacet metrů vysoká kamenná rozhledna. Ta byla vystavěna na počest místního rodáka Hanse Kudlicha, který se zasloužil o zrušení roboty. Součástí rozhledny je mauzoleum a malá výstavní síň, v níž se dozvíte něco o samotném Kudlichovi.

Zámek Raduň

Až do konce října máte jedinečnou příležitost navštívit nádherný empírový zámek nacházející se na břehu rybníka. Původně šlo o gotickou tvrz, později v šestnáctém století byla přestavěna na renesanční. O tři století později pak získala dnešní podobu. Pokud si budete chtít zámek projít i zevnitř, můžete si zvolit hned ze dvou okruhů. První čítá společenské a soukromé pokoje včetně tehdejší koupelny a toalety, druhý okruh vás zavede do komnat knížat Blücherů z Wahlstattu.

Vrchol Ostrý

V Moravskoslezských Beskydech se ve východním cípu Slezska nachází vrchol Ostrý, na kterém se tyčí nádherné prastaré buky. Při procházce po tamní přírodě můžete také narazit na vzácné druhy zvířat i rostlin, které jsou součástí přírodní rezervace Čerňavina. Pod vrcholem se nachází stará, avšak stále útulná a velmi romantická turistická chata, odkud je nejenom nádherný výhled na Beskydy, ale také se zde můžete občerstvit.

vrchol ostrý
Nebo vystoupáte na vrchol Ostrý? (Foto: 123RF)

Rozhledna Bílov

Přibližně půl kilometru od obce Bílov v okrese Nový Jičín se tyčí kovový vysílač a rozhledna v jednom. Je vysoký šedesát dva metrů a nabízí tři sta šedesátistupňový rozhled do celé krajiny, na Beskydy, Hostýnské vrchy, Helfštýn a například i na Oderské vrchy a zámek Fulnek.

rozhledna bílov
Z rozhledny Bílov se na svět podíváte zase ze zcela jiné perspektivy. (foto: 123RF)

Archeopark Chotěbuz – Podobora

Na hranici Česka a Polska najdete rekonstrukci slovanského sídliště z období od poloviny osmého až do konce jedenáctého století. Jde o jednu z nejlépe dokumentovaných archeologických lokalit u nás. Díky ní se dozvíte mnoho zajímavého nejen o chotěbuzské lokalitě a tamní přírodě, ale také o archeologických výzkumech. Pro děti jsou v parku připraveny zajíjmavé atrakce, mohou si poskládat nejrůznější předměty s chotěbuzskou tematikou, vyzkoušet si kvíz, lukostřelbu a také si mohou zahrát na malé archeology.

K TÉMATUCo je únavový syndrom a jak s ním bojovat?

Muzeum Třineckých železáren

V historickém domě z roku 1917 najdete podnikové muzeum, které bylo otevřeno u příležitosti sto třicátého výročí založení podniku roku 1969. Díky tomu se stalo prvním hutnickým muzeem u nás. Součástí muzea je stálá expozice, která vám zajímavě odvypráví celou historii závodu až do současnosti. V zahradě muzea také můžete navštívit výrobní zařízení.

Zemědělský dvorek

Právě zde se nachází malá zoologická zahrada, v níž najdete výhradně hospodářská zvířata, jako jsou králíci, kozy, ovce, kachny nebo prasata. Zvířata si můžete nakrmit, pohladit a také si odtud můžete odvézt tradiční výrobky z ovčího mléka. Když budete chtít, můžete se rovněž seznámit s postupy výroby sýrů a dalšími řemesly. V Zemědělském dvorku se nachází i včelín a jezevčí nora, v níž skutečně žije jezevec, jenom málokomu se ovšem podaří obyvatele nory spatřit, protože přes den většinou spí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

10 nejoblíbenějších přehrad v ČR aneb kam na dovolenou

Zkuste si udělat volno a vyrazit na kole po Jižní Moravě

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Tinktury se v oblasti léčitelství používají už stovky let. Zájem o ně však v souvislosti s nástupem moderní léčby trochu ochladl. Dnes je tomu opět jinak. Naopak se znovu vracíme k přírodě, které mnohdy věříme víc než chemii, do níž vlastně nevidíme. Léčivé tinktury se proto čím dál hlasitěji hlásí o slovo a jedině dobře. Rozhodně mají co nabídnout.
Ať už jste romantickou duší či nikoliv, pár romantických knižních výtisků byste u sebe v knihovně mít měli. Zaprvé nikdy není na škodu žít alespoň v příběhu více naivně, než ve skutečném životě, a zadruhé nějak potřebujete zaplnit volné chvíle během propršených dní. Otázkou nyní zůstává, jakou knihu si pořídit a přečíst?
Coca-cola je slazený sycený nápoj hnědé barvy, který dobyl celý svět. Kromě toho, že vám budou doktoři doporučovat ho pít jen výjimečně, se dá využít na celou škálu domácích problémů, se kterými by člověk jinak ztrácel drahocenný čas. Coca-cola je díky své "agresivitě" vyřeší rychle a jednoduše a budete nejspíš překvapeni, kde všude najde svoje uplatnění a s čím pomůže.
Strečink je jednoznačně nezbytnou součástí jakéhokoli tréninku či cvičení. Pomáhá zvyšovat flexibilitu a rozšiřovat možnosti pohybu těla. Správně byste měli strečink provádět jak před, tak i po cvičení. Před tréninkem je třeba tělo trochu prohřát a připravit na zátěž, aby nedošlo ke svalovým křečím. Po cvičení musíte zase svaly trochu zklidnit. A právě to dokáže správný strečink.
Blížila se sedmá hodina večerní a my už jsme netrpělivě čekali před televizními obrazovkami, až se ozve známá melodie a objeví se mužík s papírovou čepičkou. Večerníček je fenoménem, který si pamatujeme do dneška, zvláště některé oblíbené pohádky, které nám každý večer před spaním přinášel. Zavzpomínejte si na pohádkovou nadílku s námi.
Tato žena se jmenuje Lauren Bruzzone, a pochází z New Yorku. Její tréninkový partner ji zachytil při cvičení. Nebylo by na tom nic divného, kromě toho, že je jí 72 let! Její trénink je skutečně ukázkový, a dokazuje, co všechno je možné i v pokročilém věku! Jak sama říká, zkoušejte věci, a dávejte jim šanci! Nevzdávejte se, a nenechte se ovlivnit lidmi, kteří říkají, že to nejde.

Nepřehlédněte

Zarámované fotky jsou klasika, ale co takhle vytvořit celou stěnu ze vzpomínek na vaše zážitky nebo ratolesti, když vyrůstaly? Rámy a rámečky poslouží jako krásná dekorace. Vhodným poskládáním můžete stvořit koláž podle vašeho vkusu, od zvoleného materiálu rámečků až po snímky, které zvěčníte na zdi. Můžete je pak podle libosti měnit a prohazovat. V rámečku ale nemusí být jen fotka, jak uvidíte v naší galerii.
S drobnými popáleninami se chtě nechtě občas potýká každý. Děti se často popálí nepozorností, když se motají kolem kuchyně. Dospělí pak při různých grilováních a táborácích, když přecení své síly, podcení sílu ohně, nebo se jim pod vlivem alkoholu zhorší koordinace pohybu a odhad. Pokud jsou popáleniny vážné, je třeba vyhledat lékařskou pomoc. Ale s těmi mírnějšími si můžete snadno poradit i bez doktorů. Inspirovat se můžete třeba radami našich babiček.

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek