Pondělí , 30. 01. 2023

Robin

10 tipů na výlety: Cestujeme po severní Moravě

Podzim je ideálním časem vyrazit na výlet. Příroda se zbarvuje do oranžových, žlutých a červených tónů, památkám pomalu končí sezóna a proto téměř nikde se nemusíte mačkat s ostatními turisty. Naplánujte si výlet po severní Moravě.
výlety po severní moravě
Co podniknete na severní Moravě? (Foto: 123RF)

17. 11. 2021

Severní Morava a Slezsko nabízejí mnoho příležitostí k vyžití nejenom pro rodiny s dětmi, ale také pro zamilované páry i osamělé turisty. Které přírodní či kulturní památky byste si ale rozhodně neměli nechat ujít? Projděte si námi vybrané výlety po severní Moravě.

Hornické muzeum Landek park

Otevřelo se v roce 1993 a od té doby je považováno za největší podnikové muzeum v České republice. Těšit se můžete na povrchovou expozici strojů a zařízení, například důlních lokomotiv, i podzemní expozici, která zahrnuje zachovalý areál dolu Anselm pyšnící se čtyřicet metrů vysokou těžební věží.

výlety po severní Moravě muzeum
Hornické muzeum vás vtáhne do zcela jiného světa. (Foto: 123RF)

Bolatický skanzen

Nedaleko Opavy najdete krásný skanzen lidových tradic a řemesel, který se zde nachází od roku 2002. Zabaví se tu děti i dospělí, neboť právě zde máte šanci poznat, jak to vypadalo na vesnici na počátku dvacátého století. Skanzen bývá otevřen pouze od června do září, ale během listopadu se tu koná tradiční vesnická zabíjačka s výrobou tradičních pokrmů, které samozřejmě můžete ochutnat.

Naučná stezka Okolo Vřesiny

Kdo se rád vydává na pěší túry, neměl by si nechat ujít osm kilometrů dlouhou trasu vedoucí skrz krásnou krajinou Přírodní rezervace Dařenec. Cestou narazíte hned na několik stanovišť s cedulemi, které vás seznámí s rostlinami a živočichy, kteří se zde vyskytují. Kromě toho se dozvíte mnoho zajímavého o geologii a historii a kromě toho se seznámíte s pověstmi vážícími se k tomuto místu.

Po cestě nesmíte minout ani pět set let starý Mechtildin dub, který nese jméno po pravnučce Marie Terezie, hraběnce Mechtildě Zinnenberg Lichnovské.

okolo vřesiny
Nebo se projdete Okolo Vřesiny? (foto: 123RF)

Zámek a muzeum Kravaře

Raně barokní zámek byl postaven během sedmnáctého století. Na jeho místě kdysi stávala tvrz. V pozdějších letech prošel několika rekonstrukcemi a v polovině dvacátého století celý vyhořel a následně byl také vybombardován. Svou dnešní podobu si získal díky kompletní rekonstrukci. Zámek patří městu a nachází se v něm Zámecké muzeum.

K TÉMATU  Obsedantně-kompulzivní porucha: problém doprovázený úzkostí

Kudlichova rozhledna na Strážišti

Přibližně dvacet kilometrů od Bruntálu leží vrch Strážiště a na něm dvacet metrů vysoká kamenná rozhledna. Ta byla vystavěna na počest místního rodáka Hanse Kudlicha, který se zasloužil o zrušení roboty. Součástí rozhledny je mauzoleum a malá výstavní síň, v níž se dozvíte něco o samotném Kudlichovi.

Zámek Raduň

Až do konce října máte jedinečnou příležitost navštívit nádherný empírový zámek nacházející se na břehu rybníka. Původně šlo o gotickou tvrz, později v šestnáctém století byla přestavěna na renesanční. O tři století později pak získala dnešní podobu. Pokud si budete chtít zámek projít i zevnitř, můžete si zvolit hned ze dvou okruhů. První čítá společenské a soukromé pokoje včetně tehdejší koupelny a toalety, druhý okruh vás zavede do komnat knížat Blücherů z Wahlstattu.

Vrchol Ostrý

V Moravskoslezských Beskydech se ve východním cípu Slezska nachází vrchol Ostrý, na kterém se tyčí nádherné prastaré buky. Při procházce po tamní přírodě můžete také narazit na vzácné druhy zvířat i rostlin, které jsou součástí přírodní rezervace Čerňavina. Pod vrcholem se nachází stará, avšak stále útulná a velmi romantická turistická chata, odkud je nejenom nádherný výhled na Beskydy, ale také se zde můžete občerstvit.

vrchol ostrý
Nebo vystoupáte na vrchol Ostrý? (Foto: 123RF)

Rozhledna Bílov

Přibližně půl kilometru od obce Bílov v okrese Nový Jičín se tyčí kovový vysílač a rozhledna v jednom. Je vysoký šedesát dva metrů a nabízí tři sta šedesátistupňový rozhled do celé krajiny, na Beskydy, Hostýnské vrchy, Helfštýn a například i na Oderské vrchy a zámek Fulnek.

rozhledna bílov
Z rozhledny Bílov se na svět podíváte zase ze zcela jiné perspektivy. (foto: 123RF)

Archeopark Chotěbuz – Podobora

Na hranici Česka a Polska najdete rekonstrukci slovanského sídliště z období od poloviny osmého až do konce jedenáctého století. Jde o jednu z nejlépe dokumentovaných archeologických lokalit u nás. Díky ní se dozvíte mnoho zajímavého nejen o chotěbuzské lokalitě a tamní přírodě, ale také o archeologických výzkumech. Pro děti jsou v parku připraveny zajíjmavé atrakce, mohou si poskládat nejrůznější předměty s chotěbuzskou tematikou, vyzkoušet si kvíz, lukostřelbu a také si mohou zahrát na malé archeology.

K TÉMATU  Ceny Anděl jsou rozdány. Kdo si odnesl trofej České hudební akademie? Jasný vítěz letos nebyl!

Muzeum Třineckých železáren

V historickém domě z roku 1917 najdete podnikové muzeum, které bylo otevřeno u příležitosti sto třicátého výročí založení podniku roku 1969. Díky tomu se stalo prvním hutnickým muzeem u nás. Součástí muzea je stálá expozice, která vám zajímavě odvypráví celou historii závodu až do současnosti. V zahradě muzea také můžete navštívit výrobní zařízení.

Zemědělský dvorek

Právě zde se nachází malá zoologická zahrada, v níž najdete výhradně hospodářská zvířata, jako jsou králíci, kozy, ovce, kachny nebo prasata. Zvířata si můžete nakrmit, pohladit a také si odtud můžete odvézt tradiční výrobky z ovčího mléka. Když budete chtít, můžete se rovněž seznámit s postupy výroby sýrů a dalšími řemesly. V Zemědělském dvorku se nachází i včelín a jezevčí nora, v níž skutečně žije jezevec, jenom málokomu se ovšem podaří obyvatele nory spatřit, protože přes den většinou spí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

10 nejoblíbenějších přehrad v ČR aneb kam na dovolenou

Zkuste si udělat volno a vyrazit na kole po Jižní Moravě

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Všichni milujeme vůni vypraného ložního prádla. Ulehnout do převlečené postele a nechat si něco pěkného zdát - to je v našich očích ideální odměna za náročný den. Jak často ale u vás doma převlékáte postel? Většina lidí to bohužel dělá špatně a následně se o své lůžko (často nevědomky) dělí se stovkami bakterií. To už není tak lákavá představa, viďte?
Máte v plánu zahradní párty? Léto je tady a nejlepší místo pro posezení s přáteli je venku. Grilování, oslava narozenin nebo jen tak, připravte stůl snů! Pokud máte zahradu, je hlavní problém vyřešený. Nemusíte nutně sedět pod vaším přístřeškem, zkuste netradičně posadit hosty uprostřed pozemku na trávníku. A pokud zahradu nemáte, můžete udělat to samé někde za domem. Dny jsou dlouhé a večery teplé, takže vám nic nebrání posedět, jak dlouho jen budete chtít. Důležitá je ale příprava, aby bylo po ruce všechno!
Trápí vás akné? Dělají se vám pupínky, různé vyrážky a vás už to přestává bavit? Možná jste zkoušeli plno mastiček, plno čistících přípravků, ale i tak se vám potíže s pletí stále vrací! Jak vyřešit akné jednou provždy? Dá se to vůbec? Rovnou vám řeknu, že ano! A nyní vám prozradím, jak na to.
O tom, že oddalování usnutí a následný nedostatek spánku způsobuje vystavení modrému světlu, jsme již psali. Ale příčin, které způsobují nespavost, je podstatně víc. Někdo má problém s usínáním, jiní usnou, jako když je do vody hodí, ale pak se vzbudí kolem třetí ráno a znovu usnout se nepodaří. Co s tím?
Známe ho úplně všichni. Nejspíš ho mnoho z nás má na talíři alespoň párkrát do týdne. Avokádo je hit posledních let, je to superpotravina, která nesmí chybět v žádném zdravém jídelníčku. Jenže s sebou nese i temnou stránku, o které se ví, ale příliš se o ní nemluví. Nebo ji záměrně nevidíme.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek