Pátek , 23. 02. 2024

Svatopluk

10 tipů na výlety: Cestujeme po severní Moravě

Podzim je ideálním časem vyrazit na výlet. Příroda se zbarvuje do oranžových, žlutých a červených tónů, památkám pomalu končí sezóna a proto téměř nikde se nemusíte mačkat s ostatními turisty. Naplánujte si výlet po severní Moravě.
výlety po severní moravě
Co podniknete na severní Moravě? (Foto: 123RF)

17. 11. 2021

Severní Morava a Slezsko nabízejí mnoho příležitostí k vyžití nejenom pro rodiny s dětmi, ale také pro zamilované páry i osamělé turisty. Které přírodní či kulturní památky byste si ale rozhodně neměli nechat ujít? Projděte si námi vybrané výlety po severní Moravě.

Hornické muzeum Landek park

Otevřelo se v roce 1993 a od té doby je považováno za největší podnikové muzeum v České republice. Těšit se můžete na povrchovou expozici strojů a zařízení, například důlních lokomotiv, i podzemní expozici, která zahrnuje zachovalý areál dolu Anselm pyšnící se čtyřicet metrů vysokou těžební věží.

výlety po severní Moravě muzeum
Hornické muzeum vás vtáhne do zcela jiného světa. (Foto: 123RF)

Bolatický skanzen

Nedaleko Opavy najdete krásný skanzen lidových tradic a řemesel, který se zde nachází od roku 2002. Zabaví se tu děti i dospělí, neboť právě zde máte šanci poznat, jak to vypadalo na vesnici na počátku dvacátého století. Skanzen bývá otevřen pouze od června do září, ale během listopadu se tu koná tradiční vesnická zabíjačka s výrobou tradičních pokrmů, které samozřejmě můžete ochutnat.

Naučná stezka Okolo Vřesiny

Kdo se rád vydává na pěší túry, neměl by si nechat ujít osm kilometrů dlouhou trasu vedoucí skrz krásnou krajinou Přírodní rezervace Dařenec. Cestou narazíte hned na několik stanovišť s cedulemi, které vás seznámí s rostlinami a živočichy, kteří se zde vyskytují. Kromě toho se dozvíte mnoho zajímavého o geologii a historii a kromě toho se seznámíte s pověstmi vážícími se k tomuto místu.

Po cestě nesmíte minout ani pět set let starý Mechtildin dub, který nese jméno po pravnučce Marie Terezie, hraběnce Mechtildě Zinnenberg Lichnovské.

okolo vřesiny
Nebo se projdete Okolo Vřesiny? (foto: 123RF)

Zámek a muzeum Kravaře

Raně barokní zámek byl postaven během sedmnáctého století. Na jeho místě kdysi stávala tvrz. V pozdějších letech prošel několika rekonstrukcemi a v polovině dvacátého století celý vyhořel a následně byl také vybombardován. Svou dnešní podobu si získal díky kompletní rekonstrukci. Zámek patří městu a nachází se v něm Zámecké muzeum.

K TÉMATU  7 tipů, jak se zbavit úzkosti do pár minut

Kudlichova rozhledna na Strážišti

Přibližně dvacet kilometrů od Bruntálu leží vrch Strážiště a na něm dvacet metrů vysoká kamenná rozhledna. Ta byla vystavěna na počest místního rodáka Hanse Kudlicha, který se zasloužil o zrušení roboty. Součástí rozhledny je mauzoleum a malá výstavní síň, v níž se dozvíte něco o samotném Kudlichovi.

Zámek Raduň

Až do konce října máte jedinečnou příležitost navštívit nádherný empírový zámek nacházející se na břehu rybníka. Původně šlo o gotickou tvrz, později v šestnáctém století byla přestavěna na renesanční. O tři století později pak získala dnešní podobu. Pokud si budete chtít zámek projít i zevnitř, můžete si zvolit hned ze dvou okruhů. První čítá společenské a soukromé pokoje včetně tehdejší koupelny a toalety, druhý okruh vás zavede do komnat knížat Blücherů z Wahlstattu.

Vrchol Ostrý

V Moravskoslezských Beskydech se ve východním cípu Slezska nachází vrchol Ostrý, na kterém se tyčí nádherné prastaré buky. Při procházce po tamní přírodě můžete také narazit na vzácné druhy zvířat i rostlin, které jsou součástí přírodní rezervace Čerňavina. Pod vrcholem se nachází stará, avšak stále útulná a velmi romantická turistická chata, odkud je nejenom nádherný výhled na Beskydy, ale také se zde můžete občerstvit.

vrchol ostrý
Nebo vystoupáte na vrchol Ostrý? (Foto: 123RF)

Rozhledna Bílov

Přibližně půl kilometru od obce Bílov v okrese Nový Jičín se tyčí kovový vysílač a rozhledna v jednom. Je vysoký šedesát dva metrů a nabízí tři sta šedesátistupňový rozhled do celé krajiny, na Beskydy, Hostýnské vrchy, Helfštýn a například i na Oderské vrchy a zámek Fulnek.

rozhledna bílov
Z rozhledny Bílov se na svět podíváte zase ze zcela jiné perspektivy. (foto: 123RF)

Archeopark Chotěbuz – Podobora

Na hranici Česka a Polska najdete rekonstrukci slovanského sídliště z období od poloviny osmého až do konce jedenáctého století. Jde o jednu z nejlépe dokumentovaných archeologických lokalit u nás. Díky ní se dozvíte mnoho zajímavého nejen o chotěbuzské lokalitě a tamní přírodě, ale také o archeologických výzkumech. Pro děti jsou v parku připraveny zajíjmavé atrakce, mohou si poskládat nejrůznější předměty s chotěbuzskou tematikou, vyzkoušet si kvíz, lukostřelbu a také si mohou zahrát na malé archeology.

K TÉMATU  Pojídání placenty po porodu. Proč před tímto trendem odborníci varují?

Muzeum Třineckých železáren

V historickém domě z roku 1917 najdete podnikové muzeum, které bylo otevřeno u příležitosti sto třicátého výročí založení podniku roku 1969. Díky tomu se stalo prvním hutnickým muzeem u nás. Součástí muzea je stálá expozice, která vám zajímavě odvypráví celou historii závodu až do současnosti. V zahradě muzea také můžete navštívit výrobní zařízení.

Zemědělský dvorek

Právě zde se nachází malá zoologická zahrada, v níž najdete výhradně hospodářská zvířata, jako jsou králíci, kozy, ovce, kachny nebo prasata. Zvířata si můžete nakrmit, pohladit a také si odtud můžete odvézt tradiční výrobky z ovčího mléka. Když budete chtít, můžete se rovněž seznámit s postupy výroby sýrů a dalšími řemesly. V Zemědělském dvorku se nachází i včelín a jezevčí nora, v níž skutečně žije jezevec, jenom málokomu se ovšem podaří obyvatele nory spatřit, protože přes den většinou spí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

10 nejoblíbenějších přehrad v ČR aneb kam na dovolenou

Zkuste si udělat volno a vyrazit na kole po Jižní Moravě

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Zima se nese ve znamení deprese a pochmurného počasí. Právě počasí může za pokulhávající náladou a právě špatná nálada vám dělá ty dny zbytečně dlouhé a nepříjemné. Naštěstí máme recept, jak vyzrát jak na zimní depresi, tak na pochmurné počasí. Zkrátka si jen zalezte do peřin a pusťte si jeden z filmů, který doporučujeme. Rozhodně vás zahřejí na duši!
Máte obývací pokoj vybavený podle posledních módních trendů, ale přijde vám nudný a zcela bez života? Chtěli byste mu dodat šmrnc nebo naopak tento prostor zútulnit a vykouzlit si tak harmonický domov? Tak se zkuste podívat na několik zajímavých typů, jak vykouzlit z vašeho obýváku opravdu útulný společenský prostor.
Středa přeje odpočinku. Co všechno ještě dnes slibují hvězdy? Napsala pro vás astroložka Naďa Šmídová.
Kdysi se mi do dovolené nečekaně vetřel adrenalin, aniž bych ho objednala. Čerstvý partnerský vztah dokonale prověřilo ztroskotání s lodí!
Snad každá žena má své problémové partie, na kterých se ukazuje drobná pomerančová kůže nebo větší celulitida. Boj proti celulitidě není snadný, avšak ne nemožný. Proto můžete vyzkoušet tyto účinné tipy, které vás pomerančové kůže snadno zbaví nebo zmírní její další růst. Vyzkoušejte následující triky a mějte svou pokožku pod kontrolou.
Historek o tom, jak tchyně je ta, která rozvrací celou rodinu a nejvíce na nervy leze partnerce či partnerovi vlastního dítěte, je k přečtení a poslechu všude spousta. Když se však v takovéto situaci otočí role, nikdo tomu nechce uvěřit.
Tetování je stále módní záležitostí. Citáty, postavy z komiksů nebo vzory květin mohou být vašemu srdci blízké, zaměstnavatel pro ně ale pochopení mít nemusí. Při hledání nového zaměstnání tak může být tetování na viditelném místě překážkou pro přijetí. Kde bude nejspíš vadit a kde naopak ne?
Krásná postava, zpevněný zadek, silné svaly, perfektní držení těla, stejně jako obratnost a lehkost pohybů... To vše lze získat pomocí cvičení zvaného pilates. Toto cvičení se objevilo již před několika lety, ale stále nabírá na popularitě. Proč ho cvičit? A jak s pilates začít v domácích podmínkách? Uvidíte, že i naprostý začátečník může s pilates začít okamžitě a brzy dosáhnout skvělých výsledků ve formování své postavy!
Vánoce mají jedinečnou atmosféru, kterou miluje snad každý. Zdokonalte ji podle vašeho vkusu! Vánoční dekorace promění váš domov v kouzelnou pohádku. Zkuste to letos trochu jinak!
Důvodů pro sledování tohoto žánru bývá několik. Romantické filmy nás na emoční rovině dokážou pozvednout. Ostatně – kdo z nás by nechtěl věřit, že tam někde se skrývá ta pravá a nepodmíněná láska? Že tam někde je náš dvojplamen, spřízněná duše, která je nám souzená?
Pro někoho představuje relaxaci stejně jako jiné umělecké činnosti, pro jiné je to životní styl, pro další obživa. Origami se světem rozšířilo až v posledních letech a jeho obliba stále stoupá.
Pod tímto jménem si lze představit nejen Nizozemce známého jako Ledový muž, ale současně i jeho zázračnou techniku otužování, která po celém světě zaznamenala neuvěřitelný boom a vedla k inspiraci mnoha a mnoha lidí. Wim Hof je proslulý svou odolností vůči chladu a je několikanásobným rekordmanem v této oblasti. V čem jeho metoda spočívá?

Výběr článků

Krásný úsměv by chtěl mít každý z nás. Nepřítel naší dutiny ústní je však povlak na zubech a zubní kámen. Jak ho odstranit, abychom nemuseli utrácet ze drahé produkty, jako jsou nákladné zubní bělící pasty a ústní vody? Mnozí netuší, jaké zázračné pomocníky má právě ve svém domově.
Zpěvák Mirai Navrátil (31) nedávno potvrdil konec vztahu s Michaelou Buschovou a nyní překvapil fanoušky sdílením fotografie s tajemným společníkem na Kanárských ostrovech. Přestože není jasné, jaký je vztah mezi nimi, mnozí to interpretují jako oznámení nového partnerského začátku. I bývalá první dáma Dagmar Havlová (70) a zpěvačka Monika Bagarová (29) projevily podporu zpěvákovi s posláním srdíček. Nový obrat v osobním životě úspěšného zpěváka tak vyvolal vášnivou diskusi nejen mezi fanoušky, ale i v showbyznysu.
Ať už jste romantickou duší či nikoliv, pár romantických knižních výtisků byste u sebe v knihovně mít měli. Zaprvé nikdy není na škodu žít alespoň v příběhu více naivně, než ve skutečném životě, a zadruhé nějak potřebujete zaplnit volné chvíle během propršených dní. Otázkou nyní zůstává, jakou knihu si pořídit a přečíst?

Nepřehlédněte

Máte chytrý telefon? S největší pravděpodobností je vaše odpověď kladná. A to možná vůbec není dobře! Kvůli němu totiž snadno „vyfasujete“ problémy se zády i bolesti hlavy. Ale tím to bohužel ještě nekončí…

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek