Středa , 29. 06. 2022

Petr a Pavel

Syndrom vyhoření. Jak ho poznat a včas mu předejít? Kdy je člověk pouze unavený a kdy už vyhořelý?

Stres a neustálý tlak na výkon v práci, strach ze selhání a z toho, že nebudete schopna dostát požadavkům okolí. To jsou některé z faktorů, které vedou u mnoha dříve výkonných a schopných lidí ke stresové poruše, známé jako syndrom vyhoření. Jak ho poznat a jak jej řešit?
syndrom vyhoření
zdroj: 123RF.com

01. 03. 2019

Příznaky nepřehlížejte, samy od sebe neodezní

Moderní výzkumy ukazují, že příčinou vzniku této stresové poruchy je v první řadě tlak na nadměrný výkon a strach ze selhání. Tento tlak nemusí vytvářet nutně jen okolí, většinou je člověk obětí vlastních přehnaných požadavků sám na sebe. Nejčastěji se s vyhořením setkají ti, kdo pracují s lidmi, například lékaři, zdravotní sestry, učitelé, psychologové, právníci, policisté, telefonní operátoři. Avšak z výsledků nejnovějších studií vyplývá, že jsou mezi nimi stále častěji matky na mateřské dovolené, ženy v domácnosti a dokonce i studenti.

Kdy jde jen o únavu

Zda jde pouze o únavu, poznáte z toho, že stav je jen přechodný. Máte zkrátka období, kdy se cítíte unavené. Stačí trochu přibrzdit a energie se vám opět vrátí zpět. Někdy pomůže dovolená, kde síly načerpáte. Zvážíte, zda toho není jen na vás mnoho a uberete trochu plyn.

Symptomy syndromu vyhoření

Syndrom vyhoření se v emocionální oblasti projevuje sklíčeností, popudlivostí, bezmocností, nesoustředěností a zapomínáním. V oblasti mezilidských vztahů jsou takoví lidé cyničtí, nechtějí pracovat s lidmi, začnou být konfliktní. Mezi fyzické projevy patří výrazné poruchy spánku, může to být nespavost, nebo nápadně zvýšená potřeba spánku, který však nepřináší odpočinek. Dalšími doprovodnými znaky jsou bolesti hlavy, zad, problémy se zažíváním.

Lidsky řečeno – cítíte se takhle? Vnímáte u sebe ztrátu elánu, zájmu, nadšení, motivace? O cokoliv se v práci pokusíte, narážíte jakoby na stěnu. Tedy na nezájem, odmítnutí, nedostatek podpory. V podstatě se cítíte, že nemůžete nic dělat a jste bezmocné. Uvědomujete si, že neděláte to, co byste chtěla, a také cítíte, že ani nemůžete. Začnete proto věci dopředu vzdávat, protože nevidíte žádnou změnu ani pokrok, nastupuje apatie.

Jednotlivé fáze syndromu vyhoření

Nejprve se snažíte pracovat co nejlépe, pak postupně ztrácíte ideály. Někdy si připadáte nedostatečně ohodnocené, začnou vás frustrovat různé překážky, kolegové nebo klienti. V další fázi se vám zdá, že jste pod neustálým tlakem a nestíháte. Pak začnete být protivné i doma a nakonec vás stres udolá. Přejdete do rezignace a děláte jen to nejnutnější. I tak máte pocit, že to stejně nemá smysl.

K TÉMATURozhodly jste se od ledna hubnout? Co začít jednou správně? Tak si dejte si pozor na poradny, změny váhy a tyto další škůdce!

Čím dříve to začnete řešit, tím lépe. Avšak u vyhoření jde o plíživý proces, jehož vznik a vývoj je těžké z pozice samotného postiženého vůbec postřehnout. V první fázi vám může pomoci praktický lékař. V případě rozvinutého syndromu vyhoření vás doporučí k psychiatrovi nebo psychoterapeutovi.

Pomůže odpočinek, čas na koníčky i výpověď

Rozhodněte se. Je práce opravdu tím nejdůležitějším ve vašem životě? Odpočívejte. Jen odpočatý člověk může pracovat dobře. Pleťte, sázejte byliny, cvičte. Nápady přicházejí samy právě v těchto chvílích, kdy máte „čistou hlavu“. Naučte se říkat ne. Neberte si práci, kterou nezvládnete. Udržujte si přátele a koníčky. Nezanedbávejte je kvůli práci. Vyjednejte si mimořádně dlouhou dovolenou, třeba několik měsíců. V klidu si zrevidujte své přednosti a rezervy, plány, ambice, možnosti i žebříček hodnot. Když nebude zbytí, rozhodněte se k radikálnímu řešení a změňte zaměstnání. V posledních fázích syndromu vyhoření je to už téměř jediné, co zaručeně pomáhá.

Jak syndromu předejít?

Dá se však syndromu i předejít. Je třeba si uvědomit, co od života chcete a průběžně se zamýšlet nad tím, jestli se tím řídíte a chováte se podle toho. Samozřejmě jde o všechny stránky života, nejen tu pracovní. Zkuste si odpovědět na tyto otázky:

  • Jak chci svůj život žít a co od něj očekávám?
  • Co chci dál?
  • Co jsem ochotná tomu dát?
  • Co v mém životě zásadně nesmí být?

Když zjistíte, že v práci nebo v životě děláte něco, čím jdete proti sobě, je dobré se zastavit a uvědomit si, zda je to ještě něco, co vůbec chci. Pokud ne, vyřaďte to ze svého života hned.

Setkaly jste se s tímto syndromem osobně? Povězte nám své zkušenosti do diskuze pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

K TÉMATUSvatba za hranicemi: co je nutné vyřídit a na co se připravit?

Porazte konečně stres. Ověřené relaxační techniky, které opravdu pomáhají a uklidňují

Jak zvládnout stres. Kompletní manuál na obranu proti škodlivým emocím

Přečtěte si také naše další zajímavé články týkající se duševního zdraví

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Pokud jste vášnivá zahradnice nebo máte vymezené místo na pěstování plodin na vašem balkoně, pak jistě mezi vaší úrodou nechybí ani rajská jablíčka. Rajčata jsou nejen chutnou pochoutkou k odpolední svačině, ale také skvělou ingrediencí na vaření, například k italským receptům. Seznamte se s těmi nejlepšími kroky pro perfektní úrodu rajčat.
Přemýšlíte o zajímavém prvku do ložnice nebo obývacího pokoje? Stoličky a taburety nejen, že dobře vypadají, ale jsou také naprosto univerzální. Slouží jak k samotnému sezení, tak i jako opěrka pro vaše unavené nohy při posezení v sedačce nebo křesle u televize. Využití najdou také v předsíni jako sedátko při obouvání. Stoličky i taburety lze dnes koupit téměř v jakékoli designové podobě.
Nejčastějším důvodem proč se lidé často přikloní k obědu z polední nabídky restaurace a svačině ve formě nějaké rychlovky z večerky naproti je to, že nemají čas si na každý den připravovat domácí pestrou stravu. V dnešní době je ale řešení celkem jednoduché a na trhu je k dostání nespočet krabičkových diet.
Vlastnoručně vyrobené vánoční dekorace mají hned několik pozitiv. Budou jedinečné a originální, přizpůsobíte je dokonale svým představám a navíc ušetříte. K tomu všemu budete mít z jejich tvorby skvělý pocit, obzvlášť v případě, že vám je pochválí nějaká návštěva. Inspirujte se nějakým nápadem!
Potřebujete si z pohodlí domova přivydělat při mateřské dovolené nebo jenom proto, že home office nepokrývá celý váš volný čas? Možností je opravdu mnoho, zejména v dnešní době. Zatímco některé nabídky práce jsou placené opravdu velmi špatně, jiné jsou ohodnoceny naopak velice dobře - tedy pokud se práce odvádí s dostatečnou kvalitou. To je případ i takzvaného copywritingu - psaní textů pro webové stránky.
Produkty s nakousnutým jablíčkem patří dlouhodobě k hitům. To ostatně prokazuje i fakt, že společnost Apple stojí na bedně v žebříčku nejhodnotnějších společností světa. A pravděpodobně se ještě nějaký ten pátek mezi první trojkou udrží. Přináší totiž neustále nové a nové produkty, které jsou s obrovským zájmem a nadšením kupovány. Vezměme si takové Apple Watch – to je produkt budoucnosti, nemyslíte? Jen hrstka lidí však ví o všech věcech, které hodinky umí a ovládají.
Pandemie koronaviru přesunula učebnu – a kancelář – v dohledné budoucnosti do online režimu, což znamená, že vaše děti potřebují mnohem více pozornosti a vašeho času. Karanténa je docela náročná na zábavu dětí, ale sedět pořád u tabletu není způsob, jak trávit tento čas doma.
Toužili jste někdy po tom mít recept na štěstí? Nebo objevit nějaký nástroj, díky kterému doopravdy zažijete štěstí? Pokud ano, tak mám pro vás dobrou zprávu. Dnes vám totiž prozradím nástroj, který vám štěstí opravdu může přinést. Podmínkou ale je, že tento nástroj uchopíte do praxe a budete se jím řídit. Jste připravení? Jdeme tedy na to.

Nepřehlédněte

Rekonstruujete a přemýšlíte nad tím, čím byste si zkrášlili holé stěny? Pokud vám nestačí obyčejná malba, pak můžete vyzkoušet další oblíbené způsoby stěnové dekorace. Některé výzdoby stojí čas i peníze, jiné pořídíte doslova za pár korun a máte je na zdi cobydup.

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek