Domů » Životní styl » Zdraví » Jak strava ovlivňuje naši náladu? A ovlivňuje ji vůbec?
Psychika Zdraví Životní styl

Jak strava ovlivňuje naši náladu? A ovlivňuje ji vůbec?

strava
Ovlivňuje strava náladu? (zdroj foto: 123rf.com)
Také někdy nerozumíte tomu, kde se ve vás vzaly negativní pocity? Jak je možné, že se najednou cítíte špatně a podrážděně? Co kdybych vám prozradila, že za to může dokonce i to, co jíte! Možná je to pro vás novinka. Každopádně pojďme si o tom povědět více. V tomto článku pochopíte, jak je to vůbec možné a jak to můžete změnit k lepšímu. Takže určitě pokračujte ve čtení, aby vaše nálada byla už jen lepší a lepší!

Potravinářský průmysl

Nynější doba nabízí opravdu hodně potravin, ale především ultrazpracovaných potravin. To jsou potraviny, které jsou plné cukru, tuku, soli, barviv, éček a dalších aditiv. Tyto potraviny jsou tak vyrobeny, jelikož to lidem chutná, uspokojuje to a to potravinářskému průmyslu vyhovuje. Jenže to není zrovna vhodná strava.

Je cukr droga?

Pokud sníte potravinu plnou cukru, tak je to pro váš mozek naprosto blažený pocit a v mozku to způsobuje stavy, jako byste požili nějakou omamnou látku. Uspokojí vás to a pokud v životě pociťujete stres, tak se na CHVÍLI uklidníte. Ano, zdůrazňuji na chvíli, protože poté nastává něco jiného.

Po snězení této potraviny vám stoupne cukr v krvi, ale jelikož se jedná o rychlý cukr (a ne komplexní sacharid), tak vám zase rychle klesne. To ve vás vyvolá další chutě a podobné stavy, které zažívá i člověk, který nutně potřebuje další drogu. Proto se můžete cítit podráždění a nevrlí, pokud nějakou sladkost nemáte zrovna po ruce.

Co s tím dělat?

Jak z tohoto ven? Východiskem je nahradit tento zvyk: ,,Cítím se ve stresu, tak si dám čokoládu.” za zvyk jiný. Za zdravé návyky, které vám z dlouhodobého hlediska přinesou jen a jen krásné pocity. Vyměnit nezdravou výživu za zdravou.

Zařadit pohyb, který vám pomůže vyplavovat endorfíny (hormony štěstí). A také dělat činnosti, které milujete a v neposlední řadě meditovat, díky čemuž budete zažívat krásné pocity. Tohle všechno vám pomůže cítit se lépe, že nebudete mít ani potřebu sahat po cukru.

Střevo jako dvojče mozku

Je tu ještě jedna věc, která opravdu hodně ovlivňuje to, jak na nás působí naše jídlo. A touto věcí je OSA, která vede z našich střev do našeho mozku. Někdy se střevo nazývá dvojče mozku. Vše, co jíme, prochází našimi střevy a když je mozek s nimi propojen, tak stav našich střev se rovná stavu našeho myšlení a naší psychiky!

Proto pokud jíte nekvalitní stravu, tak je vaše střevo ve špatném stavu a vy můžete pociťovat negativní pocity, úzkosti či dokonce deprese. Z toho důvodu je velmi důležité starat se o to, co jíte. Jestliže budete dbát na příjem kvalitní stravy, na dostatek ovoce a zeleniny, na dodržování pitného režimu, tak vám vaše střevo i vaše myšlení poděkují.

Jak tomu můžu přispět?

Střevům přispějete dostatkem vlákniny. Tu najdete v ovesných vločkách, celozrnných výrobcích a v ovoci a zelenině. Střevu dělají dobře probiotické a fermentované potraviny. To je kefír, kokosový jogurt, nápoj kombucha a také kysané zelí. Dále je důležitý pitný režim. Dbejte na dostatek pitné vody. Pokud vám nechutná čistá voda, tak si do ní můžete přidat citrón nebo pomeranč.

Už jen dobrá nálada?!

Naši náladu ovlivňuje samozřejmě více faktorů. To, jak myslíme. To, jak se chováme. A také to, v jakém prostředí žijeme. Tohle jsou další faktory, na kterých je potřeba pracovat. Ale strava je něco, co můžete začít měnit ihned! Můžete ze dne na den omezit cukr a přispět tak na zdraví vašeho střeva.

Zároveň si tak budete pěstovat nový návyk nekonzumovat tak často sladkosti. A uvidíte, jak vám bude hned lépe. Nebudete mít návaly úzkostí, že potřebujete další čokoládu. Vaše střevo se dá do pořádku a vy budete zažívat spoustu energie, elánu a konstruktivní myšlenky.

Pamatujte, že sice nemůžete změnit všechny věci najednou. Strava se má měnit postupně. Zdravá strava je lékem a pokud se na tuto novou cestu vydáte, tak vás čeká obrovská odměna! Strava opravdu ovlivňuje náladu a nejen ji.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Quinoa: Jaké jsou její účinky a proč by měla být součástí vašeho jídelníčku

Strašák jménem vysoký cholesterol. Které zdravotní problémy přináší a jak jeho hladinu snížit?

Adéla Třetinová

Jmenuji se Adéla Třetinová a mou vášní je zdravý životní styl a osobní rozvoj. Je pro mě důležité rozvíjet své tělo, pracovat se svou myslí a naslouchat své duši. Inspiruji a motivuji lidi ke zdravému a vědomému životu.

Napište komentář

Klikněte pro napsání komentáře