Sobota , 02. 12. 2023

Blanka

Jak strava ovlivňuje naši náladu? A ovlivňuje ji vůbec?

Také někdy nerozumíte tomu, kde se ve vás vzaly negativní pocity? Jak je možné, že se najednou cítíte špatně a podrážděně? Co kdybych vám prozradila, že za to může dokonce i to, co jíte! Možná je to pro vás novinka. Každopádně pojďme si o tom povědět více. V tomto článku pochopíte, jak je to vůbec možné a jak to můžete změnit k lepšímu. Takže určitě pokračujte ve čtení, aby vaše nálada byla už jen lepší a lepší!
strava
Ovlivňuje strava náladu? (zdroj foto: 123rf.com)

01. 12. 2020

Potravinářský průmysl

Nynější doba nabízí opravdu hodně potravin, ale především ultrazpracovaných potravin. To jsou potraviny, které jsou plné cukru, tuku, soli, barviv, éček a dalších aditiv. Tyto potraviny jsou tak vyrobeny, jelikož to lidem chutná, uspokojuje to a to potravinářskému průmyslu vyhovuje. Jenže to není zrovna vhodná strava.

Je cukr droga?

Pokud sníte potravinu plnou cukru, tak je to pro váš mozek naprosto blažený pocit a v mozku to způsobuje stavy, jako byste požili nějakou omamnou látku. Uspokojí vás to a pokud v životě pociťujete stres, tak se na CHVÍLI uklidníte. Ano, zdůrazňuji na chvíli, protože poté nastává něco jiného.

Po snězení této potraviny vám stoupne cukr v krvi, ale jelikož se jedná o rychlý cukr (a ne komplexní sacharid), tak vám zase rychle klesne. To ve vás vyvolá další chutě a podobné stavy, které zažívá i člověk, který nutně potřebuje další drogu. Proto se můžete cítit podráždění a nevrlí, pokud nějakou sladkost nemáte zrovna po ruce.

Co s tím dělat?

Jak z tohoto ven? Východiskem je nahradit tento zvyk: ,,Cítím se ve stresu, tak si dám čokoládu.” za zvyk jiný. Za zdravé návyky, které vám z dlouhodobého hlediska přinesou jen a jen krásné pocity. Vyměnit nezdravou výživu za zdravou.

Zařadit pohyb, který vám pomůže vyplavovat endorfíny (hormony štěstí). A také dělat činnosti, které milujete a v neposlední řadě meditovat, díky čemuž budete zažívat krásné pocity. Tohle všechno vám pomůže cítit se lépe, že nebudete mít ani potřebu sahat po cukru.

Střevo jako dvojče mozku

Je tu ještě jedna věc, která opravdu hodně ovlivňuje to, jak na nás působí naše jídlo. A touto věcí je OSA, která vede z našich střev do našeho mozku. Někdy se střevo nazývá dvojče mozku. Vše, co jíme, prochází našimi střevy a když je mozek s nimi propojen, tak stav našich střev se rovná stavu našeho myšlení a naší psychiky!

K TÉMATU  Jak se rychle zbavit nachlazení? Lék najdete v přírodě

Proto pokud jíte nekvalitní stravu, tak je vaše střevo ve špatném stavu a vy můžete pociťovat negativní pocity, úzkosti či dokonce deprese. Z toho důvodu je velmi důležité starat se o to, co jíte. Jestliže budete dbát na příjem kvalitní stravy, na dostatek ovoce a zeleniny, na dodržování pitného režimu, tak vám vaše střevo i vaše myšlení poděkují.

Jak tomu můžu přispět?

Střevům přispějete dostatkem vlákniny. Tu najdete v ovesných vločkách, celozrnných výrobcích a v ovoci a zelenině. Střevu dělají dobře probiotické a fermentované potraviny. To je kefír, kokosový jogurt, nápoj kombucha a také kysané zelí. Dále je důležitý pitný režim. Dbejte na dostatek pitné vody. Pokud vám nechutná čistá voda, tak si do ní můžete přidat citrón nebo pomeranč.

Už jen dobrá nálada?!

Naši náladu ovlivňuje samozřejmě více faktorů. To, jak myslíme. To, jak se chováme. A také to, v jakém prostředí žijeme. Tohle jsou další faktory, na kterých je potřeba pracovat. Ale strava je něco, co můžete začít měnit ihned! Můžete ze dne na den omezit cukr a přispět tak na zdraví vašeho střeva.

Zároveň si tak budete pěstovat nový návyk nekonzumovat tak často sladkosti. A uvidíte, jak vám bude hned lépe. Nebudete mít návaly úzkostí, že potřebujete další čokoládu. Vaše střevo se dá do pořádku a vy budete zažívat spoustu energie, elánu a konstruktivní myšlenky.

Pamatujte, že sice nemůžete změnit všechny věci najednou. Strava se má měnit postupně. Zdravá strava je lékem a pokud se na tuto novou cestu vydáte, tak vás čeká obrovská odměna! Strava opravdu ovlivňuje náladu a nejen ji.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Quinoa: Jaké jsou její účinky a proč by měla být součástí vašeho jídelníčku

K TÉMATU  Naučte se předcházet letním potížím, vyhnete se tak těm dlouhodobým

Strašák jménem vysoký cholesterol. Které zdravotní problémy přináší a jak jeho hladinu snížit?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

V rámci České republiky se můžeme setkat se školskými a neškolskými předškolními zařízeními, která jsou určena pro děti předškolního věku. Přičemž předškolní vzdělávání je dobrovolné a (vyjma dětí od 5 let, které jsou z pohledu současného vzdělávacího systému již povinné se předškolního vzdělávání účastnit) zaměřuje se na vzdělávání, rozvoj schopností i dovedností, podporu v osvojování kulturních, hygienických a sociálních návyků dítěte a oporu ve výchově.
„Já nemusím, já už ho vidím.” Víc asi nemusíme napovídat, protože snad každý ví, odkud tahle věta řečená jemným dětských hláskem pochází. Ano, z úžasné vánoční reklamy na Kofolu, která se od svého vzniku každé Vánoce objevuje na televizních obrazovkách. Od té doby už ale uběhla řada let. Co dnes tehdy tříletá holčička vlastně dělá?
Nedávná událost, velká bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki, ukázala, že je mezi cestovateli stále mnoho těch, kteří nejsou připraveni na mimořádné situace. Cestovní pojištění je nutností, protože vás běžně může potkat na dovolené úraz, havárie či porucha automobilu, zemětřesení, setkání s divokým zvířetem, či dokonce teroristická akce. Jak se zachovat, abyste z události vyšla pokud možno nepoškozená?
Ačkoli bychom to měli dělat všichni, opravdu není pravidlem, že se v každé domácnosti třídí odpad. Pokud si neosvojíme tyto správné návyky, může se stát, že často budeme vyhazovat odpadky tam, kam prostě nepatří. Ještě horší varianta je ta, že netřídíme vůbec (hanba!). Přitom je to naprosto jednoduchá disciplína. Nejtěžší je pouze začít. Do lehkého začátku vám poradíme, jak na to, abyste přispěli k lepšímu životnímu prostředí.
Být lepší verzí sebe samých. Snažíme se o to každý den. A když se o to nesnažíme my, chtějí to po nás druzí. V současné době jsou na nás kladené obrovské nároky, během nichž jsme vystavováni nesmírnému tlaku. Co kdybychom vám ale řekli, že každá životní situace se dá zvládnout s nadhledem a lehkostí. Jen potřebujete člověka, který vás pošťouchne tím správným směrem.
Ryan Reynolds a Blake Lively jsou v současnosti jedním z nejoblíbenějších párů v Hollywoodu. Je úžasné pozorovat, jak se spolu smějí, pošťuchují se na sociálních sítích a navzájem se pracovně podporují. Ačkoliv letos oslavili teprve deset let od svatby, které stvrdili očekáváním čtvrtého dítěte, věříme, že téhle dvojici to vydrží klidně i dalších padesát let.
Každá žena se měsíc co měsíc setkává s menstruací, během které se neobejde bez vložek či tampónů. Málokdo si ale v tu chvíli uvědomí, jaké množství odpadu se vytvoří během používání tradičních menstruačních pomůcek, které následně zbytečně škodí okolní přírodě. Naštěstí ale existuje několik ekologických alternativ, za které vám příroda poděkuje a oceníte je i vy z hlediska snadného použití. Pojďme se podívat na téma ekologické menstruace.

Nepřehlédněte

I když je pouze otázkou, jestli se v létě dostaneme k vodě, na koupaliště nebo na dovolenou, neznamená to, že bychom měli přestat pracovat na své postavě. Štíhlá figura nám dodává sebevědomí, což je v dnešní době velmi důležité. Pokud vás však nebaví klasický běh, stojí za zvážení pilates.  

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek