Neděle , 03. 07. 2022

Radomír

Jak strava ovlivňuje naši náladu? A ovlivňuje ji vůbec?

Také někdy nerozumíte tomu, kde se ve vás vzaly negativní pocity? Jak je možné, že se najednou cítíte špatně a podrážděně? Co kdybych vám prozradila, že za to může dokonce i to, co jíte! Možná je to pro vás novinka. Každopádně pojďme si o tom povědět více. V tomto článku pochopíte, jak je to vůbec možné a jak to můžete změnit k lepšímu. Takže určitě pokračujte ve čtení, aby vaše nálada byla už jen lepší a lepší!
strava
Ovlivňuje strava náladu? (zdroj foto: 123rf.com)

01. 12. 2020

Potravinářský průmysl

Nynější doba nabízí opravdu hodně potravin, ale především ultrazpracovaných potravin. To jsou potraviny, které jsou plné cukru, tuku, soli, barviv, éček a dalších aditiv. Tyto potraviny jsou tak vyrobeny, jelikož to lidem chutná, uspokojuje to a to potravinářskému průmyslu vyhovuje. Jenže to není zrovna vhodná strava.

Je cukr droga?

Pokud sníte potravinu plnou cukru, tak je to pro váš mozek naprosto blažený pocit a v mozku to způsobuje stavy, jako byste požili nějakou omamnou látku. Uspokojí vás to a pokud v životě pociťujete stres, tak se na CHVÍLI uklidníte. Ano, zdůrazňuji na chvíli, protože poté nastává něco jiného.

Po snězení této potraviny vám stoupne cukr v krvi, ale jelikož se jedná o rychlý cukr (a ne komplexní sacharid), tak vám zase rychle klesne. To ve vás vyvolá další chutě a podobné stavy, které zažívá i člověk, který nutně potřebuje další drogu. Proto se můžete cítit podráždění a nevrlí, pokud nějakou sladkost nemáte zrovna po ruce.

Co s tím dělat?

Jak z tohoto ven? Východiskem je nahradit tento zvyk: ,,Cítím se ve stresu, tak si dám čokoládu.“ za zvyk jiný. Za zdravé návyky, které vám z dlouhodobého hlediska přinesou jen a jen krásné pocity. Vyměnit nezdravou výživu za zdravou.

Zařadit pohyb, který vám pomůže vyplavovat endorfíny (hormony štěstí). A také dělat činnosti, které milujete a v neposlední řadě meditovat, díky čemuž budete zažívat krásné pocity. Tohle všechno vám pomůže cítit se lépe, že nebudete mít ani potřebu sahat po cukru.

Střevo jako dvojče mozku

Je tu ještě jedna věc, která opravdu hodně ovlivňuje to, jak na nás působí naše jídlo. A touto věcí je OSA, která vede z našich střev do našeho mozku. Někdy se střevo nazývá dvojče mozku. Vše, co jíme, prochází našimi střevy a když je mozek s nimi propojen, tak stav našich střev se rovná stavu našeho myšlení a naší psychiky!

K TÉMATUŠtíhlé nohy jako ze žurnálu. Jak na ně?

Proto pokud jíte nekvalitní stravu, tak je vaše střevo ve špatném stavu a vy můžete pociťovat negativní pocity, úzkosti či dokonce deprese. Z toho důvodu je velmi důležité starat se o to, co jíte. Jestliže budete dbát na příjem kvalitní stravy, na dostatek ovoce a zeleniny, na dodržování pitného režimu, tak vám vaše střevo i vaše myšlení poděkují.

Jak tomu můžu přispět?

Střevům přispějete dostatkem vlákniny. Tu najdete v ovesných vločkách, celozrnných výrobcích a v ovoci a zelenině. Střevu dělají dobře probiotické a fermentované potraviny. To je kefír, kokosový jogurt, nápoj kombucha a také kysané zelí. Dále je důležitý pitný režim. Dbejte na dostatek pitné vody. Pokud vám nechutná čistá voda, tak si do ní můžete přidat citrón nebo pomeranč.

Už jen dobrá nálada?!

Naši náladu ovlivňuje samozřejmě více faktorů. To, jak myslíme. To, jak se chováme. A také to, v jakém prostředí žijeme. Tohle jsou další faktory, na kterých je potřeba pracovat. Ale strava je něco, co můžete začít měnit ihned! Můžete ze dne na den omezit cukr a přispět tak na zdraví vašeho střeva.

Zároveň si tak budete pěstovat nový návyk nekonzumovat tak často sladkosti. A uvidíte, jak vám bude hned lépe. Nebudete mít návaly úzkostí, že potřebujete další čokoládu. Vaše střevo se dá do pořádku a vy budete zažívat spoustu energie, elánu a konstruktivní myšlenky.

Pamatujte, že sice nemůžete změnit všechny věci najednou. Strava se má měnit postupně. Zdravá strava je lékem a pokud se na tuto novou cestu vydáte, tak vás čeká obrovská odměna! Strava opravdu ovlivňuje náladu a nejen ji.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Quinoa: Jaké jsou její účinky a proč by měla být součástí vašeho jídelníčku

K TÉMATUTříchodové menu podle Markéty Hrubešové

Strašák jménem vysoký cholesterol. Které zdravotní problémy přináší a jak jeho hladinu snížit?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Spokojenost se svými prsy je důležitá pro sebevědomí žen a mnohdy se ani nejedná o jejich samotnou velikost, ale spíše tvar a celkový vzhled. A právě to můžete vhodnými cviky ovlivnit. Prsa je možné pomocí jednoduchých cviků zpevnit, což se promítne nejen do vašeho vzhledu, ale především do spokojenosti s vlastním tělem.
Jedna z prvních věcí, kterou spatříte, jakmile vejdete. Designové věšáky jsou nápaditými a originálními kousky, které doladí interiér podle vašich představ. Na věšák patří všechno, co potřebujeme mít po ruce tak často, že to neschováváme do skříně. Designové věšáky ale nenajdou svoje místo jen za vchodovými dveřmi. Vyjímat se budou i v ložnici nebo dětském pokoji.
Všechny to známe. Místo toho, abychom si užívaly adventní čas, sháníme dárky, uklízíme, pečeme cukroví, v práci doháníme resty a nemáme ani čas si zapálit adventní svíčky. O Vánocích jsme pak ve stresu z toho, že jsme na něco zapomněly, jestli se budou dárky líbit, cukroví chutnat a zdali máme skutečně pořádně naklizeno. Co takhle to letos udělat jinak?
Všechny to známe. Kolikrát něco řekneme a přitom si myslíme úplně něco jiného. Často především v komunikaci s našimi drahými polovičkami nebo nejlepšími kamarádkami nemůžeme říct to, co doopravdy chceme, protože by to působilo, že jsme chladnokrevné, věčně nespokojené, arogantní nebo vypočítavé potvory.
Sychravé počasí střídá prosluněné dny. Ráno vycházíme ven téměř v mrazu, odpoledne šplhají teploty ke dvaceti stupňům. Právě toto období patří k těm, kdy se nachlazení nejspíš nevyhneme. Pokud ale znáte triky našich babiček na posílení imunity a přírodní léčbu rýmy a kašle, ničeho se obávat nemusíte.

Nepřehlédněte

Pulty obchodů během zimních měsíců plní exotické ovoce nejrůznějších druhů. Vánoční svátky klepou na dveře a touha po plné štědrovečerní tabuli, ze které je neustále co ujídat, se o to víc násobí. Ta touha bude ostatně silnější než peněženka, která brzy na to zapláče. V případě ovoce se však nezdráhejte, protože řada z rozličných exotických druhů je zdraví velmi prospěšná a co důležitějšího si přát o Vánocích než zdraví.
Při nakupování na internetu můžete narazit na řadu zajímavého. Při házení oblíbených nápojů do virtuálního košíku na vás může vyskočit třeba takzvaný matcha čaj, který vás zaujme pro svou nápadně zelenou barvu. Právě díky ní se nad ním pozastavíte a přemýšlíte, jestli si ho také vhodit či nevhodit do onoho koše. Nakonec však kliknete na "dokončit nákup" s tím, že si ho zakoupíte někdy příště. Pojďme si prozradit, proč se této chyby v budoucnu nedopustit.  

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek